KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulownam No 4121 Woensdag 7 Angustns 1912 40ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 374 45 f0.75 niiën) kfodeblad j»»65»»>»75i f0.9Ö (Voor bet buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tol 5 regels (b\j vooruitbetaling) 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar'21 i Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc— Telefoon 50. Herschijnt Dingdag- en Wrijdagmiddag. UitgeverC. DE BOER Jr. (v./li. BERKHOUT t Co.), Helder. Bureau»! Spoorstroot en Koningstraat. Tweede Blad. Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Kanaalweg. 6 Aug. Concert te geven door 16 musici van c Stafmuziek. Badhuis, 7.30 uur. 7 Aug. Tuinconcert door „Apollo". Casin UIT HET BUITENLAND. Wy zitten midden in den poiitieken kom kommertijd. Alles wat politiseert, intrigeert enz., zit buiten on pension oi op reis. Het is, zooals een Duitsch spotblad opmerkte, nu voor den politicus hetzelfde wat er ge beurt: al zou Luxomburg zich dreadnoughts aanschaffen, 't kan me niet bommen, ik heb vacantio! Onder deze omstandigheden valt er niet veel te vormeiden van wat in 't buitenland gebeurd is. De toestand blijft in Turkije critiek. Naar het schynt tracht de regeering een conflict met de Kamer uit te lokken, ten einde tot ontbinding te kuDnen overgaan, maar de Jong-Turken, hoe scherp enkele van hunne woordvoerders zich ook uitlaten, schijnen toch, voorloopig althans, een conflict te wil len vermijden en leggen zich neer by de verlangens der regoering, als deze toont dat bet haar ernst is. De grootvizier heeft thans het voorstel ingediend om do grondwet zoo te wyzigen, dat do Sultan ook zonder toe stemming van den Senaat de Kamer kan ontbinden. Dit ondervindt veel oppositie by de Jong-Turken. Het schynt dat do regeering met de Jong- Turken heeft onderhandeld, om hen van de noodzakelijkheid eener Kamerontbinding te overtuigen, maar deze onderhandelingen zyn afgebroken. Op 4 Juli had, zooals men zich herinneren zal, eene ontmoeting te Baltischport plaats tusschen den Duitschen Keizer en Czaar Nicolaas. En nu, nauwelijks een maand later, komt het bericht van een uitbreiding der F rans ch-Russische overeenkomst. De Fran- sche chauvinisten en de Engelsche jingo's zien hierin eene nieuwe versterking van de triplo alliantie tegenover Dnitschland. Maar het »Borl. Tagoblatt" zegt, dat dé zaak toch niet te tragisch moet worden opgevat. Voorloopig zal nog wel geen einde komen aan do Fransch-Eogelsch-Spaansche onder handelingen, betreffende Marokko, indien men althans den Madridschen correspondent van de t Figaro" gelooven mag. Volgens hem is thans de groote quaeBtie of het vraagstuk van de internationalisatie van Tanger van de besprekingen zal worden losgemaakt of niet. Zoo niet, dan kan het nog lang duren eer men tot oen beslissing komt, daar men het over deze quaestie lang niet eens is. Het Belgische spoorwegbostunr heeft een ontwerp ingediend om do spoorlijn Parys, Brussel, Antwerpen, Holland te verleggon. Volgons het ontwerp zou de baan Parys Amsterdam niet meer over Antwerpen, Roosendaal en Broda, Tilburg bereiken, maar zich te Duffel vertakken en recht naar Tilburg loopen over Lier, Herenthals, Turn hout, Weelde, en Baerle-Hertog. Antwerpen zon dus niet meer worden aangedaan en begrypelykerwyze maakt men zich in handelskringen, speciaal by den diamanthandel, ongernst. De diamanthande laars toch plegen geregeld van Amsterdam naar Antwerpen te reizen om zaken te doen. China's toekomst. IJit Peking wordt aan de «Times" bericht, da't de benoeming van dr. G. E. Morrisson, den thans met verlof in Europa vertoeven- den correspondent aldaar van dit blad, tot politiek raadgever van den president der republiek, wyst op de nieuwe richting, die de Chineesche regeering wenscht in te slaan. Er worden verschillende namen genoemd van andere vreemdelingen, wier diensten als raadgevers op verschillend gebied door de Chineescho regeering zullen worden gevraagd. Er bestaat hoop dat van die diensten ook werkelyk gebruik zal worden gemaakt, daar het zoowel de wensch is van den president als van het kabinet, om goede voorlichting te bekomen op bestuursgebied. Engeland is uit de suikerconventie getreden. Volgons de ,Matin" is dit echter van weinig belang. De Fransche suikerfabricage betee- kert weinig meer, zegt het blad. De overleden aartsbisschop van Keulen is Zaterdag met groote praal begraven. Hot altaar in den dom was versierd met groen, waarnit lange, zwarte linten neerhingen. Rondom het altaar brandden hooge kaarsen en sloegen uit groote. op kandelabres staande bekkens vlammen omhoog. Op het oogenblik, dat de ljjkstoot de kerk betrad, vlamden plotseling al de met krip omfloersde lampen en lampjes op. Een onafzienbare ry veree- nigingen met omfloersde banieren trok de kerk binnen, daarop volgden de studenten in „Wichi" en vervolgens een onafzienbare stoet geestelijken. Plechtig klonken de tonen van het gezang van het domkoor door het reusachtige gebouw. De kist werd vlak voor het altaar nedergezet en nadat de vertegen woordigers der overheid en degenen, die den lykstoet hadden gevormd, hunne plaatsen hadden ingenomen, celebreerde kardinaal vorst-aartsbisschop Kopp het plechtige pon- tiflcaal-requiem, waarbij het heerlijke van het domkoor onder leiding van don dom- kapelmeester Schnlte opnieuw weerklonk. Minister Poincaré is Zondag indien het programma niet weer gewijzigd is scheep gegaan naar Rusland. Hy doet de reis met eon Fransch oorlogsschip blijk baar om de reis door Dnitschland te ver myden. Aan feestelijkheden zal het in Rusland den Franschen minister-president niet ont breken en intnsschen zullen politieke bespro kingen plaats hebben, die volgens 4e „Echo de Paris" op do volgende zes punten be trekking zullen hebben: 1. De militaire en maritieme conventie tusschen Rusland en Frankrijk. 2. De spoorweg in Anatolië, 3. De Chineesche leening. 4, De Italiaansch- Turksohe oorlog. 5. De toestand op den Balkan. 6. Alle quaesties die het Enropee- sche evenwicht betreffen. i zaken ontwikkelen zich thans snel in Turkye. De kogel schynt nu dan toch door de kerk te zyn en tot do ontbinding der kamer is nu besloten. Voor den aandrang do Albaneezen en de andere tegenstan ders van bet Jong-Turkscke comité is de regeering die wellicht zelf toch ook niets liever wilde gezwicht. Volkomen onverwacht is die ontbinding geschied. De ministerraad dunrde gisteren tot laat den nacht. Men zegt, dat zeer ernstige berichten gekomen zyn uit Albanië. Tydens de beraadslagingen werden do chef van po litie en de commandant van het eerste leger corps door don ministerraad ontboden. De patrouilledienst word verstrekt. Wy vestigen do aandacht op de adver tentie betreffende den 8en en 27en Augustus te houden schietoefeningen van fort Kykduin. Do onveilige plaatsen worden door roode vlaggen aangeduid. Deze UBEUWSBERICHTEN. HELDER, 6 Augustus. - Hr. Ms. ,/Dolfyn" is gisteren van de Noordzee binnengekomen. Hr. Ms. «Zeehond» is gisteren naar de Noordzee vertrokken. De torpedobooten »G 2", .Smeroe"' on iTnugkoe" zyn voor 10 dagen vertrokken naar West-Hartlopool. Huldiging van een tachtig-jarige. Zondag 1.1. vierde de heer Benoit Hartog Polak, gediplomeerd dansonderwyzer, wo- ;de op het Dykje, zyn tachtigsten ver jaardag. Ieder oud Heldersche kent zeker den origineolen,geestigen, opgowekten, levens- lustigen ouden heer, die niet alleen velen naar zyn pijpen heeft laten dansen, maar nog meerderen door zyn lezingen in onderschei dene gezelschappen heeft vermaakt. Geen >r dan ook, dat die dag niet onopge merkt voorby ging en vele vrienden en kon nissen, waaronder wy noemen den gen.-maj. Van Braam van Houckgeest, den gen.-maj. K. Hennes, den gop. Vïce-adm. I. van den Bosch, pastoor Dievenb&ch, Dr. Dyserinck, prof. Dr. P. J. Blok, den heer Van der Kemp anderen van hun sympathie voor den grijsaard op een of andere manier blyk gavon. Maar anderen wilden hem op feestelijke wjjze huldigen en dit had gister avond in «Casino" plaats. Een ommissie had zich gevormd en hem een feestavond bereid. De directeur van «Casino" had zyn zaal voor dit doei gratis afgestaan, de bloemist Puinbroek haar belangeloos met palmen en groen versierd, anderen hadden tropeën en schilden aangebracht, waarop de jaartallen 1832 en 1912 en de namen Terp- sichore (godin van den dans), Apollo (god der muziek, en Entorpe (godin van den zang) prijkten. De jnbilaris werd door den heer Manikus en mejuffr. Van Loo in een rytnig van zyn woning gehaald en in Casino" binnengeleid, hem by zyn komst door een achttal een welkomstlied werd toegezongen. Daarna hield de heer E. J. Hoek eon toe- >aeselyko Bpeech, waarin hij nit deed komen, 10e de hoor Polak niet alleen hooggeacht wordt als monsch, maar ook als eertijds "w leider van verschillende vereenigiDgen zooals van «Sine Nominée", Sociëteit (/Mars", rNut en genoegen", Volks-bijeenkomsten enz., en ook als uitstekend leeraar in den dans. Spreker herinnerde aan Deut. 8 vers 4, waarin geschreven staat: «Uw gewaad is nog niet versleten, uw voet nog niet ge zwollen in deze 80 jaren", en wees er op dat deze woorden van toepassing waren op den jnbilaris. Vervolgens wenschte hy hem gezondheid toe on een rnstigen, ouden dag bood hem ten slotte een eigenaardig waardevol cadeau in gond aan, benevens een keurig album. Vermeld dient ook nog te worden, dal do heer Polak van den heer Dr. Joh. Dyserink vriendschap een boekwerkje in pracht band ontving uit het Hebreeuwsch getiteld Do Spreuken der vaderen", tevens werd een allerhartelijkste brief van pastoor Dio- venbach voorgelezen. Een vorrassiog was het zeke muziekvereeniging fWinnnbst" medewerkte huldiging van den tachtigjarige op te luisteron. Het muziekkorps speelde een kenrige koraal en daarna eenige vroolyke marschen, terwjjl de heer Van der Kraan, voorzitter der vereeniging, daarbij een har- telyke folicitatie voegde. Ook de heer A. B. Weber bracht hem als oud-vriend geluk- wenschon. In eon gecstigo speech, dio ons deed denken aan zyn jonge jaren, antwoordde de heer Polak. Wanneer men 80 jaar is geworden, aldus de spreker, leeft men in een koude atmosfeer, maar wanneer men sympathie ondervindt, wordt het hart zomerwarmte verjongd. Hij zegt, dan ook met Spoenhofi, dit is 'n avond, die ik nooit vergoot. Het overige deel van den avond ingevuld door pianospel, door elegante bevallige dansen in keurige costumes, scboone voordrachten, vooral van mej. Stom uit Ai sterdam waren te roemen. En ten slotte was het algemeen bal, waaabjj uw verslag gever niot tegenwoordig was, maar dat ongetwijfeld wel gezellig zal zijn geweest. Examen L. 0. Fransch. De heor J. Dryver alhier, heeft Zaterdag met gUDStig govolg te 's-Gravenhage afgelegd voor de acte L. O. Fransch. Helders Harmoniekapel. By de Zondag gehouden wedstrijden van muziekkorpsen te Berkhout heeft Helders Harmoniekapel, directeur de heer G. H. J. v. d. Bogaerdc het er kranig afgebracht. Er werden behaaldeen eerste prjjs in do eerste afdeelingoen zilveren lauwertak in don eerewedstryd on een bronzen modaille voor het hoogst aantal punten. Tram Helder-Huisduinen. De stoomtram Helder—Huisduinen ver voerde in do week van 29 Juli tot en met 4 Aug. 5540 passagiers. Muziek aan het Badhuis. Hedenavond van half acht tot 10 uur zal door 16 musici van de Stafmuziek der Kon. Marine, onder directie van den heor Jb. ter Hall, weder een concert aan het Badhuis worden gegeven. waarschuwing geldt vooral voor ouders van kinderen, die in deze dagen bramen gaan zooken in de duinen. Marine Sportvereeniging. Op de Rykswerf alhier word gisteren aangevangen met de jaarlyksche wedstrijden door bovengenoemde vereoniging uitgeschre ven. Begonnen werd met afdeeling I. Gym- nastickwedstrijd. De uitslag was: a. Groepwedstryd, bestaande uit: oefenin gen aan de brng en den rekstok, vrjje oefening met stokken), hindernisbaan en staafwerpen. Prys: Zilveren WisBelbeker der Marïne- Sportverceniging en zes kleine zilveren me dailles der M. S. V.: Groep Zeemiliciens Wachtschip Amsterdam. b. Personeele Wedstrijden, I. voor gebreve- teerde gymnastiek-onderwyzers, ook officieren, dio een brevet van de gymaastiekschool hebben. Vaste instructeurs aan de gymnastiekschool zyn uitgesloten, bestaande uitoefoningeu aan de brug en den rekstok, hardloopen, springen en staafwerpen. Eereprys: Groote zilveren medaille, uitge loofd door H. M. de Koninginsergeant der mariniers Th. L. v. Deursen, Wachtschip Willemsoord. In het byzonder verdient vermeld te worden dat de bootsman Bos, van Hr. Ms. «VaQ Galen", het Nederlandsch record over 100 Meter hardloopen heeft vorbeterd, hy deed er slechts 10*/6 seconden over, terwyl het record was 11 seconden. II. Voor het overige personeel der Ko ninklijke Marine, bestaande uit: oefeningen aan de brug en don rekstok, hardloopen, springen ea staafwerpen. Ie PrysZilveren modaille, nitgelooid door Zijne Excellentie den Minister van Oorlog a. i. Minister van Marinekwartiermeester M. G. v. d. Lans, Wachtschip Willemsoord. III. Voor de opleiding a/b. Hr. Mr. »van Galen", Atjeh" en de Zeemilitie, beBtaande nit: oefeningen aan de brug en den rekstok, hardloopen en springen. Eereprys: Kleine zilveron medaille vao H. M. de Koningin-Moeder: lichtmatroos J. Frederiks, van Hr. Ms. «Van Galen", Helle- voetsluia. Ie prysZilveren horloge, uitgeloofd door den gouverneur van Suriname W. D. H- baron van Asbeck: zeomilicien S. Advocaat, ,n Wachtschip Amsterdam. 2e prysZilveren draagmedaillo der M.S.V. zeemilicien A. G. Heeren, van Wachtschip Amsterdam. prys: Bronzen modaille M.S. V.: zee milicien G. P. van Dyk, van Wachtschip Amsterdam. Uitslag aanbesteding. Door Burgemeester on Wethouders werd gisteren aaubosteed: Het bouwen van een ammonium-Bulfaatfabriek en het inrichten van bestaande gebouwen tot motoroukamer en ketelhuis, met oonige daarby komende werken, op het terrein der Gomeente-Gas- fabriok. lugekomen waren 9 inBchryvings-biljetteD, waarvan 8 van onwaarde werden verklaard. Eenig geldig biljet van den heer Th. van der Sterro voor f 11385.—. Kamer van Koophandel. In haar verslag over 1911 deelt de Kamer in Koophandel en Fabrieken te den Helder mede, dat de toestand in het winkelbedrijf vrywol onveranderd bleef. Tengevolge van den zeer drogen zomer waren de levensmid delen hoog in prys, hetgeen niet veel invloed had op het verbruik. De uitkomsten der vis- scherjj waren, wat de Noordzeevisschery betreft, weder niet gunstig te noemen. Ook het vaste zomerweer, waardoor de schniten geregeld konden zee kiezen, mocht daarop geen guostigen invloed oefenen. Roggen, tong tarbot werden zelfs nog minder aangevoerd in 1910. Van de voorheen ver in het buitenland gewilde NieuwediepBcho schelvisch kwam de laatste jaren geen enkel exemplaar ter markt. Deze vischsoort vertoont zich Diet meer aan onze kust en de tegenwoordige vangplaatsen zyn voor de te den Helder thniB- behoorende kleine vaartuigon Diet te bereiken Het totale bedrag der te den Heldor afge slagen visch is wol iets hooger dan in 1910, dank zij de ansjovisvangst die, hoewel nog niet middelmatig, toch voel beter was dan in 1910maar vooral door de belangrijk groote haringvangst is deze uitkomst ver kregen. De najaarsbaringvangst was van geen beteokenis. Ook dc garnalenvisschery was minder dan in 19 iO. De palinghandel is do laatste jaren te den Helder Het bedrag der to den Helder aaugebrachte afgeslagen zoevisch was in 1911 f 206,540, in 19J0 f 195,349. Hot aantal viachvaartuigen, dat aldaar binnenkwam, was 7560 (1910 1430). Dc visschersvloot bestond einde Decem ber uit 68 botters of blazers, 121 vletten en 1 logger. Het aantal in- en uitgaande schepen op het Holdersche Kanaal was in 1911 van on naar het Groot Noordh. Kanaal782 zeil schepen, inhoud 37.877 ton en 89 stoom- en motorbooten van 3706 ton. Rapport Kanaal-Commissie. In de Raadsvergadering van 1 April 1908 werd een Commissie benoemd, ten einde na to gaan of met het oog op do vele klachten over stank, die het kanaal verspreidt, een einde kon worden gemaakt aan dien oDhoudbaren toestand, en zoo ja, op welke wijze dit het best zou kunnen geschieden. Deze commissie heeft in een «overzicht' alle gegevens, plannen, begrootingen, verzameld, waarnit blykt, dat de kwestie reeds van alle kanten is bezien. In de toelichting op het rapport wyst zy op bet feit, dat in don Raad reeds een aantal voorstellen zyn behandeld, doch die om de hooge kosten niet konden worden uitgevoerd. De commissie kwam ten slotte tot de clusie een tweetal plannen op den voorgrond te moeten plaatsen, en welI. een plan van bemaling en II. een plan van doorspoeling. Met het oog op de groote jaarlijks torug- keerende kosten, verbonden aan plan I, be sloot de commissie met eenparige stemmen te adviseeren tot uitvoering van plan II, roeds in 1897 ingediend door den heer S. Krynen alhier, behoudens eonige wijzigingen, o.a. in de richting van het verbindingskanaal. Dit plan is door den heer Krynen voorzien van een begrooting van kosten en van oen toelichting, waaraan wy het volgende ont- leonen Het Holdersche kanaal verkeert thans in n toestand van sterke vervuiling. Die toe stand is ontstaan doordat het kanaal gebruikt wordt voor de uitloozing der gemeenterioloii, terwyl een behoorlijke waterverversching niet mogeljjlc is, omdat het kanaal aan de eene zyde doodloopt. Het doel van dit ontwerp is in dezen toe stand verbetering te brengen, door het Hel dersche kanaal met versch water door te spuiten. Daartoe wordt vanaf de westzijde van het Heldersche kanaal een ververschingskanaal ;egraven ten zuiden van den ouden Helder, >eginnende naby het Algemeen Weeshuis, door den Huiaduiner weg en van daar naar de Buiten- en Binnengracht van het fort Erfprins. Aan dit kanaal worden de volgende kunst werken gemaakt 1. Een duiker door do Kerkgracht. 2. aan het einde der Laan. 3. f Middenstr. 4. ii met afsluiting in den Huia duiner weg. 4. loopbrug over de inundatiekade. Behalve dit kanaal wordt gebouwd een keersluis in de Buitenliniogracht en een schotbalksluis in de Binnenliniegracht. Een verbrecde doorgraving van de kade tusschen do Binnen- en Buitengracht van het fort Erfprins. De doorspuiing van het kanaal heeft nn op de volgende wijze plaats B y s p u i i n g. Voordat de sluizen geopend worden, staat het water, hetwelk in verbinding staat mot het Groot N.-Hollandsch kanaal, behoudens hoogteverschil door windrichting en kracht, overal op hetzelfde peil. Nadat de zeeslnizen geopend zyn, daalt het water in de nabjjbeid der sluizen zeer snel en loopt zoowel het water van het Heldersche kanaal als dat der liniegrachten naar het N.-H. kanaal en vandaar naar de zeeslnizen af. Wordt nn bet water der liniegrachten door de in die grachten te maken sluizen opge houden, dan zal dat water verplicht zyn door het ververschingskanaal naar het Heldersch isl af te stroomen, vermengt zich alsdan hot vervuilde kanaalwater on stuwt het voort in do richting der zeeslnizen. Door verandering van windrichting en kracht wordt hetzelfde resultaat bereikt, met dien verstande, i mt het vervuilde kanaalwater zich niet naar maar naar het oostelijk gedeelte van het Heldersch kanaal en begin van het N.-H. kanaal verplaatst, em by de eerstvol gende spuiiog in zee te worden afgevoerd. Eon berekening omtrent stroomBnelheden of te verplaatsen hoeveelheid water zou weinig doeltreffend zyn, in aanmerking ge nomen de zeer wisselvallige hoogten van hot buitenwater by afspuiing, windkracht en richting, die allen een zoo overwegenden in vloed hierop uitoefenen, dat zelfs de meest nauwgezette berekeningen niet meer dan een scbattiog zouden zyn. Om echter oenig denkbeeld te geven van de eventueel te verplaatsen hoevoelheid wator, diene bot volgende De inhoud van het Heldersche kanaal is by een waterstand van 0.48 M. -4- AP. ongeveer 130.000 Ms. De oppervlakte van de door keersluizen ingesloten fortgrachten is ongeveer 36 H.A. of 860.000 M-.zoowel bij apuiing als door verandering van windrichting is de daliog van het water moermalen 20 cM. en meer. y zoodanige daling wordt reeds 72000 Ms. versch water in het Heldersch kanaal ge bracht of ruim de halve inhoud van het kanaal. Ia den regel wordt tweemaal per etmaal ;eBpuid gedurende gemiddeld 168 dagen per zoodat jaarlyks enkel door het af- spuion 168 X 72.000 M*. of ruim 12.000.000 M3. versch water door het kanaal zal stroomen, ongerekend de hoeveelheid versch wati welke door verandering van windrichting kracht zal doorstroomen. Om de bovengenoemde hoeveelheid water in denzelfden tyd te verplaatsen, zon ern machine noodig zyu van 5Ö0 P.K. Beschrijving te maken werken. Kanaal met dnikers. De lengte van het te graven kanaal is "10 Meter. De in het kanaal gelegen duikers zyn van gewapend beton, met 4 doorlaatopeningen, eiken doorlaat groot 2.10 M. by 1.15 M. Zij hebben oen draagvermogen van 2000 K.G. per M2.de duiker in den Hnisduinor weg is aan de westzyde voorzien van vier beweegbare houten kleppen, welke het terug- stroomen van water nit het Heldersch kanaal naar de fortgrachten boletton. By de door snijding van den inundatiedijk is een houten loopbrug ontworpen. Van af het Weeshuis tot den Huisdniner- weg zyn de kanaalboorden bestraat Waalklinkers, afgesloten met een rand cementboton Langs de zuidzyde van het kanaal is een weg geprojecteerd van 13 M. breedte, met WaalUiDkers bestraat; deze bestratingen zyn over de dnikers doorgetrokken in aan' sluiting met de Breestraat, Middenstraat en de Laan, terwyl de weg in aansluiting ce- bracht is met de Kerkgracht naby het gebouw van het Kantongerecht. De sluis in de bnitengracht der gemeen- schapslinie is van gewapend beton, de deuren van Amer. grononhout; de doorvaartwydte bedraagt 4.50 M. De deuren sluiten zich door den druk van het uitstroomende water en worden opgehouden door een stoel met meerketting. Dit ververschingskanaal loopt door do percoelen Sectie D Nos. 988, 989, 991, 951, 990, 992, 993, 2655 en 215 en Sectie E. Nos. 6, 7 en 21. Voor zoover die terreinen toebehooren den Polder Heldor on Huisduinen, groot 8.79.65 H.A., is het BeBtnnr genegen daar van afstand te doen, mits alle benoodigde perceolen geheel door de gemeente Helder worden overgenomen. De overige terreinen behooren aan de Heeren P. Groen, A. Bon- soluur on W. Hendrikse. Wat de beide eerstgenoemde partiduliere eigenaars aangaat, zouden naar myn oordeel van dio torreinen het benoodigde tegen een i prys zyn aan te koopen en met den genoemden eigenaar een ruiling van ond zyn te treffen. De bogrooting van kosten bedraagt f50.000.—. Een Departement van Landsverdediging. Naar aanleiding van wat dezer dagen wedor is verluid omtrent het vormen van een De partement van Landsverdediging, kunnen wy mededeelen, dat nog dit jaar het K. B. zal verschijnen, waarby de Departementen van Oorlog en Marine worden saamgesmolten tot één Ministerie van Landsverdediging, al zal dit K. B. dan ook nog niet dadelijk in wer king kunnen treden. Immers, het zal noodig zyn, om, by gelyktydig in te dienen wyzigings- ontwerp de begrootingen der beide Departe- ïenten voor het dienstjaar 1918 zóó te eranderen, dat zy tot óéne begrooting worden samengevoegd en daarvoor is natnurlyk de medewerding der Staten-Generaal vereischt. Ook zal eene wettelijke voorziening moeten worden getroffen in zake die wetten, waar van de uitvoering thans is opgedragon aan de Ministers van Oorlog en van Marine. Voorloopig zal de fusie zich formeel be palen tot do beide eerste afdeolingen der begrootingen van het Vle en VlIIe Hoofd stuk en tot het benoemen van twee Direc- teuron-Generaal één voor de zaken der Zoomacht en één voor die der Landmacht. Vorder wil men aanvankelijk nog niet gaan omdat men eerst eens wil zien hoe de uieuwe regeling werkt en ook omdat mon niet wenscht to praejudiceeren op het rapport dat door de Indische defensie-oommissie zal worden uit gebracht en dat op de organisatie der Neder- andsche Marine van grooten invloed kan zyn. Voorts heeft dit beperken der samensmel ting het voordeel, dat men den gelegden band dadelyk weer kan losmaken, indien, by ver anderde politieke constellatie, dit wenschelyk mocht worden geoordeeld. Daarentegen be staat wel het voornemen om reeds spoedig reorganisatie van den Generalen Staf ter hand te nemen, in dien zin, dat er dan komt een Algemeene Staf van Lands- ■erdediging, die dns bestaan zal nit personeel van de landmacht en van de zeemacht en dio terwyl thaDS de Generale Staf buiten het departementsverband staat eon deel zal uitmaken van het Dienwe departement, zoo chef van dien Staf de naasto en rechtstroeksche adviseur van den Minister wordt in alle zaken die de Nederlandsche defensie betreffen. Pest op Java. Volgens een Regeeringsboricht, betref fende pestgevallen op Java gedurende het tydvak van 17 tot en met 80 Juli, kwamen in de afdeeling Malang negen-en-twintig nienwe poBtgevallen voor, waarvan acht-en- twintig met doodelyken afloop. In Madioon deed zich één doodelyk geval voor. IJmuiden, 5 Augustus. Bergingswerk, De laatste vier dagon kon wegens het ruwe weer niet op de .Petrel» gewerkt worden. Gisteren konden er by hand zamer weer 34 kisten likenr, 2 kisten thee, 10 rollen vloerzeil en eenige bussen verf geborgen worden. Vlootnitbreiding. Door de heeren Hellinga en Elskamp zyn onderhands aange kocht de stoomtrawlers «Slrathleven» en Strathnaver», nit Aberdeen. Scheepsramp. Gisternacht is de Maasslaische loggger MA 21, van den reeder A. C. Boynink, op de Maasvlakte naby het Brielsche Gat ge strand. Twee man van de bemanning gingen met de scheepsboot van boord en zjjn gister ochtend door de sleepboot «Kijkduin" ter hoogte van Scheveningen opgepikt. Tien man zyn door de stoomreddingeboot «Prins Hondrik der Nederlanden", van den Hoek van Holland, gered en aldaar geland; één opvarenden, geoaamd Soith, is ver dronken. De logger, die totaal wrak werd, had 14 last haring aan boord. Door een fiet9 aangereden. Zondagmiddag is te Homelum door een 14 15-jarige knaap met de flets aangereden de 61-jarige schipper G. V. van Langweer. De aangeredene werd in bewusteloozen toe- naar het ziekenhuis te Sneek gebracht, WAar hy gisteren aan do gevolgen is over leden. Landloopsrs-manieren. Toen de wagens van het Hollandsche circus Roberti, dat eenige dagen in Rees orstellingen had gegeven, over den Ryn naar Reesorschanz werden overgezet, troffen do voerliên op den weg eenige wagens aan van rondtrekkende ketellappers en korven- vlecbters. Een knecht van hot circus verzocht de landloopers de passage vrjj te maken; op dit verzoek werd met hoon- en scheldwoorden geantwoord en by een volgend mondgevecht werden subiet revolverschoten gelost. Een kogel doorboorde den linkerarm van een circuB-artist. De hem te hulp snellende collega's werden eveneens hevig beschoten en geregeld revolvergeschnt ring aan. Bin nen tien minuten tyds werden 40 revolver schoten gelost. De landloopers en weg- stroopers, die met sabels en andere wapenen een geregelden veldslag begonnen waren, bleken een volledig wapendepó' met zich gevoerd te hebben. Eindelijk trokken zy te- rug. Verschillende wapenen, die hun door de circaslui afgenomen waren, werden aan de politie, die eerst later had kunnen Ingrijpen, nitgeleverd. Vyf personen, drie der aanvallers en twee dor verdedigers, werden min of meer ernstig gewond. In don Italiaansch-Tnrksohen oorlog zyn wol eens slappere veldslagen geleverd. (Geld.) Het eeuwfeest van de firma Krupp. To Essen wordt deze week foest gevierd. De keizer, do rijkskanselier en tel van mili' taire en burgerlijke autoriteiten zullen ziab naar deze stad begeven, om dool to nomen aan de viering van het honderdjarig bestaan van de firma Krupp. Do eigenlijke feest viering zal 7 en 8 Augustus plaats hebben, maar Zaterdagavond zyn de feestelijkheden reeds ingeleid met een huldiging van meer dan 800 beambten en werklieden, die 25 aren of langer in dienst van do firma zijn. 3r. Krupp Von Bohlen und Halbacli, hol tegenwoordige hoofd van de firma do fa brieken van Krnpp zyn na hot overlijden an den vorigen chef der firma, die slechts en dochter naliet, gehuwd mot den heer v. Bohlen und Halbach in een naamloozo ven- lootschap ingebracht, waarvan de aandeelou 'er uitsluitend familiebezit zyn, zoodat nog wel van de firma Krnpp kan spro- hield by deze gelegenheid oen foest- rede, waarin hii de schitterende ontwikkeling der reusachtige industrieele onderneming her dacht, den arbeid van de jubilarissen hul digde en dank uitsprak voor de belangstrl- die de keizer in dit jubileum toonde. «eheel Essen de stad dio door de fa brieken van Krupp eigenlyk ontstaan is neemt deel aan de feesten, ter eere van de ze wereldonderneming gevierd en ook daar buitoD, in geheel Dnitschland, dat blykt uit de artikelen der verschillende Duitsche bla den, neemt men deel in dit eeuwfeest van Duitschland's grootste industrieele onderne- 'Ter wyl in 1836 het aantal arboidors van de fabriek nog slechts ongeveer 30 bedroeg, in 1848 ongeveer 70, was dit aantal in 1863 reeds tot 1800 gestegen. In 1864 echter bedroeg het reeds meer dan 7000, in 1873 17000. En thans zyn meer dan 71.000 ar beiders en beambten in de fabrieken van Krnpp, die thans niet meer alleen te Essen zyn gevestigd, werkzaam. De firma heeft door haren reusachtige ka pitaalmacht Krupp is thans de ryksto man van Dnitschland, wions inkomen meer dan 20 millioen mark bedraagt steeds nieuwe ondernemingen aan haar bedryf we ten toe te voegen. En naast de gietstaal- fabrieken te Essen, bezit zy thaDS de Gor- maniawerf te Kiel, de Grnsenfabriek te Maagdenburg, de staalfabriek te Annen, tal van kolen- en ertsmynen en hoogovens en een reedery voor haar ertsaanvoeren. Zoo is dus uit de kleine werkplaats van Friedrich Krupp in honderd jaren een in dustrieele onderneming geworden, waarvan de weerga niet bestaat. En het is te begry- pen, dat men in Dnitschland en dan vooral in Essen, dat zooveel aan dit bedryf te danken heeft met trots en voldoening deelneemt aan het eeuwfeest dezer firma, die op een zoo ongeëvenaard succes kan bogen. De crisis In Turkije. KonstantiDopel, 5 Ang. De Kamer nam het voorstel van den president aan om niteen to gaan tot nadere byeenroeping door den pre sident. De leiders der Jong Turken verklaron, dat de Kamer niet in de ontbinding zal toe stemmen en zich tegen elke staatsgreep zal verzetten. Konstantinopel, 5 Aug. In de buurt vnu liet parlementsgebouw zyn vele bataljons troepen igetrokken. Het gerucht loopt, dat de ong Turken voornemens zyn de Kamer te Ldrianopel of Saloniku weer b(jeen te doen komen. De afgevaardigde Haladjisn verklaarde in m interview, dat het sluitingsdecreet onwet tig is. Wy moeten, zeide hy, de regeering, die geen recht van bestaan meer heeft, ora- er werpen. Konstantinopel, 5 Aug. Na de Kamerzitting ontving Khalü telefonisch bericht, dat de regeering te een unr voorlezing zou doen van het slnitingsdecreet. Khalil antwoordde met de mededceling van i beslniten der Kamer en van zyn voor nemen om de Kamer niet byeen to roepen, ettige regeering zon zyn ingesteld. Khalil begaf zich naar het paleis om den Snltan mededeeling te doen van de besluiten der Kamer. Konstantinopel, 5 Aug. Nadat do motie van wantrouwen in de regeering door de Kamer was aangenomen, ontstond eon onbesobryfelyk tumult, doordat de Albaneezen protesteerden tegen dit votum. De afgevaardigde Rahmi schold de Albaneezen voor straatjongens nit, Essad antwoordde: (G\j zyt allen Er ontstond daarop eon vechtparty en Rahmi haalde een revolver uit zyn zak, gebruikte zo echter niet. Do wanorde hield eonige minuten aan. Te twee uur 's namiddags werd, in tegen woordigheid van alle ministers en v\jf afge vaardigden het besluit voorgelezen, bepalende dat overeenkomstig do uitlegging van do grondwet, gisteren in don Senaat gegevon, de huidige Kamer zal worden beschouwd als voortzetting van de vorige, zoodat haar mandaat thans afgeloopen is. Het besluit draagt tevens aan de regeering op nieuwe verkiezingen uit te sohryven. Konstantinopel, 5 Ang. Er wordt boricht, dat het kabinet besloten hooft eenige der voornaamste leden van het Comité voor Eenheid en Vooruitgang, o.a. Djavid bey in hechtenis te doen nemen. Te Konstantinopel is de staat van beleg voor 40 dagen afgekondigd. Hst Londenschs straatverkeer. De heer H. R. Beasley zendt aan do «Pull Mali Gazette» een welsprekendo klacht over verschrikkingen van hot Londensche •keer. Verleden jaar zyn er 410 te Londen op straat doodgoreden, tegen 216 in 1908. In vier jaar tyds dns een vermeerdering met byna 100 pet. Eiken dag werden er bovendien ongeveer 100 men- schen gewond. Voeg daarby de uitwerking van den schrik van zoovelen nauwelyks ont- komenen op hun hart on hnn zenuwen, de voortdurende uitwaseming van vergiftige dampen, het rumoer, het stof en de spanning waaraan het heele menschelyko gestel bloot staat. Men hoort nooit, dat een bestuurder, voerman of koetsier, die een slachtoffer beeft gemaakt, wegens manslag vervolgd wordt. Een enkele maal vraagt men den doodrijder,^ of by zyn hoorn gebruikt heoft. Een be vestigend antwoord is voldoende om hem van alle schuld te ontlasten. Wreedheid jegens dieren is strafbaar

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1