KLEINE COURANT -- 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna LEVENSSTRIJD No. 4122 Zaterdag 10 Augustus 1812, 40ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 in. 50 et, Ir p. post 75 ct., buitealand 11.25 Pre- Zondagsblad 371 45 f0.75 raiën 1 Modeblad 65 75 (0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels (bij vooruitbetaling) 30 cent Elke regel meer. 6 Bevrijs-ezemplsar2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Infterc.- foon BO. Warachijnt Uinadaj- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v k. BERKHOUT 4 co.). Helda»-. Bu Eerste Blad. Vergadering van den Raad der gemeente HELDER, op Dinsdag 6 Augustus. Afwezig de heer dr. v. d. Berg. De Notulen der vorige vergadering worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen Stukken: a. Goedkeuring van de besluiten, tot het doen van af- en overschrijvingen en tot het doen van betalingen nit den post voor On voorziene Uitgaven. b. Goedkeuring van de Snppletoire Be grooting, dienst 1911, en van het le Suppletoir kohier der Plaatselijke Directe Belasting naar het Inkomen, van het Schoolgeld en de Hon denbelasting. c. Goedkeuring van de wijziging van art, 12 der Verordening op het bouwen en op de bewoning. d. Goedkeuring gewijzigde uitbreidings plan Huisduinen. e. Goedkeuring van het besluit tot ver lenging van den termjjn van ontruiming van de huisjeB te Huisduinen. f. Beslissing op bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belas tingen. g. Aanneming van de benoeming tot Leeraar in de Gezondheidsleer aan de Zeevaartschool, door den heer M. H. J. Groenendijk tot onderwijzer aan School no. 6 door den heer A. C. Boekwijt; en tot Opzichter van den Reinigingsdienst door den heer H. T. van den Berkhof. h. Missive van B. en W., ter aanbieding van do rokening van de inkomsten en uit gaven dienst 1911. De stukken a—h voor kennisgeving aan genomen. i. Missive van den heer M. Nepveu, ont slag verzoekende als lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs (we gens vertrek). Eervol verleend. j. Voorstel van de Commissie tot her ziening van de Verordening voor de onder wijzers jaarwedden. Hierbij behoort een nader adres van den Bond van Nederl. Onderwijzers, verzoekende wijziging van hot aanvangssalaris, vergrooting van de periodieke verhoogingen en tegemoet koming in de huishuur, een en ander in te gaan op 1 Januari 1912. Beide missives naar B. en W. om advies. k. Voorstel van de Commissie in zake verbetering van het Heldersche Kanaal. Gerenvoyeerd naar B. en W. om advieB. Op een vraag van den heor Terra ant woordt de Voorzitter, dat de bedoeling is in 't laatst van Augustus weder te vergaderen en dit te behandelen. 1. Amendementen van de heeren Verste gen, Bommel en Biersteker op het voorstel betreffende loonregeling. m. Adres van W. Ybes, klerk ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, betreffende zyn jaarwedde. Adressant verzoekt om twee jaar- lykscho verhoogingen, waardoor zjjn salaris van f800.op een maximum van f1000. wordt gebracht. n. Adres van J. F. Jacques, hoofdcommies b'ü de Gemeente-belastingen, verzoekende eenige belooning voor het beteekenen van stukken. De missives sub 1n gerenvoyeerd naar B. en W. ten fine van prae-advies. Nog is ingekomen: o. Een voorstel van B. en W., om den benoden linkervlengel van het gebouw van den Gemeente-Apotheker in te richten voor laboratorium. De kosten worden geraamd op f 1375.— en zouden op de te sluiten leening moeten worden gebracht. Wordt behandeld bjj punt 14. p. Een voorstel van B. en W. tot aankoop van eon uurwerk voor het in Julianadorp geplaatste kerkgebouw. De uitgaaf wordt geschat op pl.m. f 600. Aangehouden. q. Advies van B. en W. op een bezwaar schrift van K. P. F. Schmitt, ter zake van zyn aanslag voor waterlovering. B. en W. adviseeren afwjjzend te beschikken. Aangehouden. Aan de orde is 1. Ontslagaanvrage. Door den onder wijzer T. Zwaai en de onderwijzeres Mejuff. A. W. Lasscbe wordt eervol ontslag aange vraagd tegen 1 Sept., resp. 1 Aug. a.s. Eervol verleend. 2. Gratificatie. De wed. J. W. H. Donkersloot verzoekt voor 1913 de gewone jaarljjksche gratificatie A f 75. Bjj acclamatie besloten. 3. Begroting Ambachtsschool. De begrooting voor de school voor 1913 wordt ter goedkeuring aangeboden. (In ontvangst en uitgaaf bedragend f 24.000. Met algemeene stemmen op 1 na goedge keurd. De heer Grünwald bleef buiten stemming. 4. Adres-Strabbing. De ambtenaar ter Secretarie M. Strabbing verzoekt ver gunning de betrekking van Socrotaris-PenniDg- meester van het Algemeen Weeshuis te mogen waarnemen. B. en W. stellen voor, die ver gunning te vorleenen. By acclamatie goedgekeurd. 5. Adres Nosokómos. Advies van B. en W. op hot adres van het hoofdbestuur van do Nederl. vereeniging tot bevordering der belangen van verpleegsters en verplegers (No8okómos betreffende het vergoeden van koBt- en inwoning tydens den vacautietjjd der verpleegsters. B. en W. stellen voor gunstig op dit advies te beschikken. Met algemeene stemmen op 1 na aldns besloten. De heer Hartendorf blijft buiten stemming. 6. Kohieren Schoolgeld. Aangeboden wordenhet kohier van den Franscheu cursus f 66.het tweede suppletoir school geld f226.44. By acclamatie goedgekeurd. 7. Adres Bhegman. Advies van B. en W. inzake het verzoek van J. Bregmar, betreffende overplaatsing van een leerling van school 75» naar school 5. B. en W. meenen, dat alleen in zeer bizoc- dcre gevallen afgeweken mag worden van de gewone wykverdeeliog en stellen voor het adres ter afdoening in hnn handen te stellen. De heer Verstegen morkt op, dat het niet waar is, wat het waarnemend hoofd van school 7b zegt, n.1., dat by onkundig ia gebleven van de feiten. Adressant hoeft ge tracht zyn kind auu school 5 te krijgen, aangezien het onderwys daar boter was. By acclamatie cf. advies besloten. 8.Adres Tooneelvrreeniging. Ad vies op het verzoek van de Nedcrlandscho Tooneelvoreeniging om geheele of gedeelte lijke terugbotaliog van de pacht voor de standplaats op de kermis. B. en W. deelen mee, dat door de wed. S. Kinsbergen de standplaats gepacht en be taald is voor f 555.en vinden geen enkel motief om het verzoek in tewilligen. Hot advies luidt dan ook afwijzend te beschikken. By acclamatie cf. advies besloteD. 9. Adres .Koeqrasser Belang". Ad vies van B. en W. op het verzoek van de vereeniging .Koegrasser Belang om een regenbak te maken by school no. 1. B. en W. deelen mede, geey termen te kuonen vinden aan het verzoek te voldoen. De verschillende voorgestelde plannen zyn óf onuitvoerbaar om de kosten óf niet afdoende. Een waterleidingbuis naar Julianadorp b.v. alleen zou roods f 80.000 kosten. De heer Biersteker wil voorstellen in elk geval voor de schoolkinderen een bak te maken, en het hoofd der school de be voegdheid te gevon by groote schaarschte den bewoners daarvan mede te gever, des noods tegen eone kleine vergoeding. Wat B. en W. zeggen, dat voor de 250 gezinnen te Koegras voor slechts 10 dagen water zou zyD, noemt spr. ovordrevener zyn slechts enkele gezinnen te Julianadorp, die in de termen vallen, en hoofdzaak moet blyven voor de kinderen. Spr. kan zich dan ook niet vereenigen met het advies van B. en W. De heer Verstegen kan, wat hot eerste gedeelte betreft, met den beer Bierstoker meegaan, maar vindt het te kras hemelwater FEUILLETON. vrij bewerkt door Amo. 31) Noordhoeck liet zich echter door het zelf bewust optreden van den nieuwen eigenaar niet bang maken. Hy verklaarde, dat hy hem het gevraagde niet eerder kon geven, vóór het teBtament geopend was. Hy wist, dat mevrouw na den dood van Adoli een testa ment had gemaakt. De jonge officier liet hem gaaD, in welke Btemming hy was, laat zich begrypen. Hoe durfde die onbeschaamde zoo optreden Een sombere blik volgde den directeur. Als hy, Van Bosschen, eerst de baas was, dan zou hy dezen ongelikten beer onmiddellyk zyn ontslag geven. Den volgenden dag zou het testament ge opend worden. Van Bosschen, benevens alle bewoners van Eikenrode waren door den notaris verzocht hierbij tegenwoordig te zyn. Het rijtuig reed voor. Van Bosschen en Lena namen er in plaats. Toen Lena den naast haar staanden gouverneur met een bandbeweging uitnoodigde, hetzelfde te doen, bedankte hy verlegenby gaf de voorkeur aan een plaatsje naast den koetsier. Voor Lena was het niet twijfelachtig, waarom Huyskon de plaats naast den koet sier verkoos. Hy wilde niet naast Van Bos schen zitten, wiens tegenwoordigheid hem duidelyk merkbaar weinig aangenaam was. togen betaling verkrijgbaar te stellen. Een bak is weliswaar maar een halve maatregel, maar hier wordt met een halven maatregel veel bereikt. Spr. stelt voor oen put te maken. De heer Biersteker hoeft dat laatste er alleen aan toegevoegd ter wille van de kinderen. Het hoofd der school moet daar, baas over zyn. Het is niet spr.'s bedoeling het water te belasten, maar er dient «enige regel te zyn. Op do vraag van den Voorz. hoe spr. zich die regeling voorstelt, antwoordt do hoer Biersteker dat dat niet zoo moeieljjk zal zyn. De heer D e V e n legt uit, dat B. en W. om de kosten geadviseerd hebben geen bak te laten maken. Niet altijd zal het noodig zyn water van gemeentewege te veratrokken. Het zal voordeeliger voor de gemeento zyn die waterleveriDg van hier uit te doen plaats hebben. De heer Biersteker vindt dat de ge meente haar voordeel Diet mag laten golden. Het betreft hier een quaestie van volksge zondheid. In 1911 is voor f 51.— water naar Koegras gebracht. Dit bedrag gekapitaliseerd, vertegenwoordigt een heel kapitaal. Waar men elders voorstelt f 600.voor een toren uurwerk voor Julianadorp uittetrekkon, daar zegt spr., dat het beter is daarvoor goed water te verstrekken. De heor De Ven begrijpt niet hoe do heer Biersteker kan spreken van een hygitf niscb belang. Hot heeft mot volksgezondheid niets te maken of het water nu van Helder komt of niet. De heer Biersteker antwoordt, dat in het adres gewezen wordt op de omstandig heid,N dat thaDS water uit sloten of poelen wordt gebruikt. Dit is onhygiënisch. De heer Van Breda merkt op, dat eon bak alleen dienstig is, wanneer zy steeds met hemelwater gevuld is. In een drogen zomer komt men voor dezelfde kosten. De heer Hartendorf ondersteunt het voorstel BierstekerVerstegen. Een bak is een zeer belangrijke verbetering en f650.— een kleine uitgaaf voor eeu goed doel. Het voorstel-Biersteker komt in stemming en wordt aangenomen, waarmede het voor stel van B. en W. vervallen is. Togen stem den de drie wethouders Over de Linden, De Ven en Van Neck. 10. Pensioenfonds. Advies van de Com missie van Bijstand voor het Pensioenfonds, advies van dr. B. Turksma, en voorstel van B. en W. tot vaststelling van de door hen voorgedragen regeling. De heer Adriaanse vindt dat do vader en moeder van het Armhuis, waarvan B. en W. voorstellen hen in de pensioen-verordoning' optenemen, in geen dienstverband met de ge meente staan. De gemeente oefent op hun Hanst'-lling niet den minsten invloed uit. Er zyn wel meer menschen, die zijdelings in dienst zyn van de gemeente. Dq Voorzitter legt nit, dat er geen motief bestaat hen uit da verordening te weren. De heer Hartendorf zegt, dat do rechts grond, waarop die zou berusten bestaat in art. 2 van doverordening. Het armbestuur is een gemeentelijke inrichting, r eken plicht! g a&a de gomeonto en de heer A. vergist zich als hy zegt dat genoemde lieden niet in dienst zyn van de gemeente. Hierover ontspint zich eene uitvoerige discussie, waaruit blijkt dat men het niet eens is over deze kwestie en er eigenlijk weinig van af weet. Tenslotte wordt de regeling vau B. en W. goedgekeurd en bepaald, don vader optenemen in het pensioenfonds voor f 850. de moedrr voor f250.De heeren Zander, do Geus, vau Neck, v. Breda en Adriaanse stemman hier tegen. Eenige andere, hiermee annex zjjude be palingen worden oók cf. advies B. W. aan genomen. 11. Zeevaartschool. Voorstel tot wij ziging van het reglement en tot vaststelling der jaarwedden, in verband mot den vie- scherijcursus. By acclamatie aangenomen. 12. Vervolgklassen. Advies op het adres van de Afdeeling Helder van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, houdende ver zoek om aan elke school voor gewoon lager- onderwys een 7e leerjaar te verbinden, waarin vervolgonderwijs gegeven wordt en dionovor- eenkomstig het leerplan te wijzigen. B. en W. adviseeren op het oogenblik nog niet tot invoering van vervolgonderwijs over- togaan. De heer Biersteker wil vragen in ieder geval met 1 of 2 klassen eon begin te maken, de kosten te berekenen en andere inlichtingen daaromtrent te geven. Spr. geeft in overweging om door andere wykverdeeling te trachten voldoende ruimte te erlangen. De beer Verstegen. Het advies van B. en W. zegt, dat er kans is, dat het bizon der onderwijs veel scholen zal gaan bonwon, en de conclusie is, dat school 7b dan moot worden opgeheven. Spr. is het eens daarmee. Maar waar op het oogenblik ruimte is voor 2800 kinderen, terwyl maar 2300 kunnen geplaatst worden, daar vraagt spr. of het niet gowenscht is om reeds nu school 7b optebefien. Spr. stelt voor het advies van B. en W. niet aantonemen en school 7b inierichten voor vervolgklassen. Een gedeelte der onderwijzers zou daar nog gebruikt kunnen worden, een ander deel kan op wachtgeld geplaatst worden. De Voorzitter zegt, dat ieder half jaar 240 kinderen geplaatst moeten wordeD, en dezo de beschikbare ruimte innemeu. Der nieuw-aangekomen kunnen natuurlijk niet op de 500 ledige plaatsen, die ovorul verdeeld zyn, maar alleen in de laagste klassen komen. Bovendien is een Kon. Bes], verschenen, waarby voor de klassen doorloopen geëischt wordt, zoodat het k&D gebeuren dat men plaats tekort komt. By stemming wordt het voorBtel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomon. 13. Militiewet. Tengevolge vau do wijziging van de Militiewet is het noodig verandering aan te brengen in enkele ver- ordoniDgon. Hiervoor is een voorstel door B. en W. ingediend, dat by acclamatie wordt aange nomen. 14. Uitvoering van werken. Voor stel van B. en W. betreffende uitvoering van worken met een voorstel voor de te sluiten geldleening. Het betreft hier uitbreiding van Gasfabriek en Waterleiding en eenige andere werken, waartoe gedeeltelijk reeds machtiging werd verleend. B. en W. stellen voor een leening to sluiten voor een globaal bedrag van f 318.000. Hieromtrent zal een nader voorstel go- daan worden, en dit punt wordt vau de agenda afgevoerd. Tegelijk met punt 14 wordt behandeld Ingekomen Stukken sub o. De heer Van Breda vraagt of eon keuringsdienst van voedings- en genotmidde len wel raisoo heeft. Z. i. zal die niet beant woorden aan het doel, en de resultaten niet ten goede komen aan het publiek. Zoo'n keuringsdienst kan alleen coDStatoeren dat iets niet goed is, maar weet de leveranciers niet. De heer Grünwald zegt dat op circu laires dikwyls medegedeeld wordt of oen artikel goedgekeurd is en dat er wel dege lijk rekoning mee gehouden wordt. Do heer Biersteker zegt, dat het op het oogenblik alleen gaat om boterkeuring. Hot is voorbarig over andere keuringen te spreken. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen. Togen de hoer Van Breda. 15. Zetters. Aanbeveling voor de dubbelt.."?? »ior de vacatures in het Col lege van Zetters. Aftredende leden zyn de heerou W. J. van Nock, P. Kramer en M. Hoogerduijn. Do aanbeveling van B. eu W. luidt: 1. W. J. van Neck, aftredend lid. 2 F. Kramer, id. 3. M. HoogerdujjD, id. 4. R. N, van Os. 5. W. D. van Pelt. G. J. Giltjes. 16. Benoemingen. Onderwjjiers aan school 5. De voordracht luidt: 1. P. C. K'ljan, te Berkhout. 2. J. A. N. v. d. Hulst, te Casfrioam. 3. J. Hoogbruin, te Burgerbrog. (2e onderwijzer). 1. J. A. N. v. d. Hulst, te Castrioum. 2. P. C. Kiljan, te Berkhout. 3. J. Hoogbruin, te Burgerbrug. Brugwachter. Voordracht: 1. F. W. J. Weerenbeck. 2. J. Dekker. Op verzoek van den heer Zunder gaat de vergadering voor bespreking van deze be noemingen in com. generaal. Na heropening wordon gekozen: Voor het Collego van Zetters: de drie eersten met resp. 16, 17, 16 stemmen, en, als plaatsverv. leden, de heeren v. Os met 11 en v. Pelt met 14 st.( by nieuwe vrye Btemming de beer Grünwald met lü st. De hoer Giltjes had 9 st. op zich veroenigd. Tot onderwijzer le vacature: Kiljan met 13 st., tegen 7 op v. d. Hulst, totid. 2evae. v. d. Hulst met alg. st. Tot brugwachter J. Dekker mat 13 stem men. Weerenbeck had 4 at., blanco 3. By de Rondvraag merkt de heer Ver stegen op, dat in het „Vliegend Blaadje" steeds geadverteerd wordt «Bank vanLeenine, goedgekeurd door B. en W." en dat dit dezelfde inrichting is, waaromtrent dezer dagen een klacht inkwam, en vraagt of die Bank van Leening het recht daartoe heeft. De Voorzitter zegt dat dit juist is, dat de inrichting van B. en W. vergunning heeft. Nog vraagt de heer Verstogen hoe het zit met het toegezegde onderzoek in zake den duurtetoeslag aan brugwachters. De Voorzitter licht in dat deze lieden een hooger inkomen hebben dan het bedrag van een eventueelen toeBlag zou zijn. De openbare zitting wordt nu geschorst en de Raad gaat in comitë ter behandeling eenige reclames. HIËUWSBERICHTER. HELDER, 9 Augustus. Politieke Landdag. Naar wjj vernemen zal Zondag 1 Septem ber a.s., om 2 uur n.m., een Vrijzinnige Politieke Landdag worden gehouden in den grooten tuin van don heer J. Igesz (Hótel „Vredelust") te Schagen. De entrée bedraagt f 0.10. AU sprekers zullen op'reden W. de Jong, Tweede Kamerlid voor Hoorn, over: „Waakt tegen de Tariefwet!" Frans Netscher over: „Op voor Algemeen Kiesrecht en Staatspensioen 1" Dr. I. H. J. Vos (Voorz. van den „Bond vim Vryz. Propag.-Vereenigingen) over „Tegen de Reactie, voor den Vooruilgung I" „Schagen's Harmoniekapal" verleent hare welwillende medewerking. Draadlooze telegrafie. B(j de directie van dun Koninklijken Hol- landscbcn Lloyd is een bericht ingekomen, dat het nut van de draadlooze telegraphie aan boord van stoomschepen opnieuw doet uitkomon. De commandant van s.s. sZeelandia'1 rapporteert, dat genoemd stoomschip gedu rende acht achtereenvolgende dagen, tot op eea afstand van 2205 zeemijlen en nog twee dagen na het passeeren der Canariscbe eilan den tot op 18 gr. 43 N. B. en 23 gr. 32 O. L. van het draadlooze station op den Eiffel- toren te Parijs tydseinen heeft kunnen ont vangen. Terwyl het nebteudsein reeds na het passoeron van Cap Finisterre niet moer werd gehoord, is het avondBein van 11 n. 45 m. Greenwich-tjjd geregeld eiken dag ontvangen. Eerst op den 9den dag kon ook het avondsein niet meer worden waargenomen, toen lucht verschijnselen de waarneming vermoedelijk verhinderen. Waar het herhaaldelijk voorkomt, dat de chronometers by gelijke temperatuur in volle zeo anders wjjzeu dan iu de havens, hetgeen óf aan de bewegingen van het schip, óf aan de trillingen van de machines moet worden L-cgoischreven, zyn dezo waarnemingen voor de scheepvaart van groot gewioht. Een lange weg. In den avond van 2 Augustus werd den dieusthebbenden geneesheer in het Gemeen te-Ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Graven- 1 age bericht, dat een patiënte plotseling en onverwacht snel achteruitging. Den genees heer bleek, aldus de „Haagsche Ct.", dat de vrouw iu stervensgevaar verkeerde. Toen de dokter de familie hiervan liet be richten, vernam hy, dat haar man in het Huis van Bewaring in proventiove hechtenis zat. De dokter stelt zich telephonisch in verbin ding met het Hnis van Bowaring om den directeur te verzoeken den man onder ge leide naar het Ziekenhuis te laten komen om afscheid te nemen van zyn stervende vrouw. Do directeur is echter ziek; ook de onderdirecteur is niet aanwezig, is naar de feesten in de Maliebaan. En de man, aan wion dan de leiding is toevertrouwd de zelfde, die den dokter te woord stond was niet bevoegd om aan 't verzoek vau den dokter gevolg te geven. Daar de dokter niets onbeproefd wil laten om aan het verzoek van do stervende vrouw to voldoen, wendt hy zicb, door bemidde ling van het hoofdcommissariaat van politii dat zeer welwillend zyn medewerking ver leende, tot den officier van justitie. Maar ook deze verklaarde hier niet te kunnen in grijpen. En toon do dokter de hulp van dun Minister van Justitie wilde inroepen de ze zou zich toch wel competent verklaren moest hjj ervaron, dat het Departement op dezen dag, 2 Augustus, gesloten was eu de Minister afwezig. Eo toen dan eindelijk in het middernachte lijk uur den waarnemenden directeur van het Hais van Bewaring het verzoek der stervende was ter oore gekomen en hy met den preventief-govangene naar bet Zieken huis kwam, was de vrouw reeds overleden en kon de man onverrichterzake terugkeeren. Naar aanleiding van dit tragische voor val stelt het blad de vraag, of de Minister van Justitie niet oen bevel zou kunnen uit vaardigen om steeds in dergelijke gevallen, waarbij spoed zoo zeer vereischt is, aan het geuite verzoek gevolg te geren, vooral wan neer, zooals hier, de man zioh slechts in preventieve hechtenis bevindt en het huis der zieke en het Huis van Bewariog zich in dezelfde stad bevinden. Gevallen als het hierboven vermelde zonden dan niet kunnen voorvallen. De keur-bioscoop te Amsterdam. De keur-bioscoop, die in het gobouw van de vereeniging «Handwerkers-Vriendenkring" was gesticht, omdat men meende, dat do leden van deze vereeniging en het ontwik kelde arbeiders-element nit de wyk, waarin het vereenigiDgsgebouw gelegen is, de po gingen van «Het Comitë tot bestrijding van 't Bioscoopkwaad' zouden steunen, heeft hare deuren moeten sluiten. Het maandblad van genoemde vereeniging schrijft: «Wjj hebben het recht van teleur stelling te spreken, niet alleen omdat belof ten niet zyn JngeloBt, maar ook, omdat het overgroote deel van het arbeiderspubliek uit do AmBterdamsohe districten III en IV blijk baar liever loopt naar de gelegenheden, waar smakelooze, op 't kantje af obscene voorstellingen gegeven worden, dan de op een hooger peil gebrachte vermaakskunst met hun tegenwoordigheid te vereeren". Intussohen worden er zeer ernstige stap pen gedaan, om in een ander studsgodeelte, met September, de keur-bioscoop te her openen. Zware brand te Eindhoven. Dinsdagavond te 9 uur is een hevige brand uitgebroken in de Btroohnlzenfabriek der flrma Caron, aan het Kanaal te Eindhoven. Door do licht brandbare stoffen, waarmede de fabriek gevuld was, stond spoedig het heele gebouw in lichtelaaie en was na weinig tjjd geheel uitgebrand. Het vnnr sloeg over naar de naastbyzijnde timmerfabriek van de ilrma Hardenbrock en Langenhnysen, welk gebonw met den grooten voorraad timmerhout eveneens eon prooi der vlammen werd. De brandweer kon niets anders doen dan de in de buurt staande percoolon nathouden om te voorkomen, dat ook deze iu do vlammen zouden opgaan. De schade is aanzienlek, doch wordt waar- scbynlyk door verzekering gedekt. Brand te Petersburg. Berlyn, 6 Augustus. Bjj een brand op het Petrowskieiland to Petersbucg, een brand zoo groot en batdnekky als in 15 jaar niet is voorgekomen in d^nussische hoofdstad, zyn in vlammen opgegaanhet zomerpaleis van Peter de Groote, dertig houten huizen, een reusachtige houtstapel en verschillende kazernes. De in het zomerpaleis bewaarde meubelen, vervaardigd door Peter den Groote, kostbare aquarellen en gobelins zyn verbrand. In de vlammen vonden een schildwacht en een moeder met zeven kinderen don dood. De brand besloeg een oppervlakte van 2£ vierk. K. M. De sohade wordt geraamd op drie millioen galden. Een ongewoon auto-ongeluk. Een ongewoon auto-ongeluk wordt uit S&int-Lo gemeld. Zondag kwam de heer Greffelin, koopman te Careuton, per auto uit Ravenoville terug met zyn vrouw en zyn schoonzuster. By Caronton sloeg er een los paard op hol en stormde op de auto in, die met groote snelheid reed. Greffelin, die aan het stuur zat, werd door het paard doodge slagen en do auto zonder bestuurder nu, vloog met kracht een eindweegs verder logen een boom op, waarbij mevrouw Greffelin gedood, de wagen geheel verbrijzeld word. Het paard was door den wagen verplottord. Voor Blyendal was de gouverneur echter nooit schuw geweest. Lena streek met haar hand over haar voorhoofd. Zy wilde niet aan het verleden denken, anders werd zy bitter gestemd. Zy had hem overschat, hy was een goed mensch, Blyendal, maar diegene niet, dien zy in hem gemeend had te zien. Evenals allen, had hy by den dood van mevrouw bloemen gezonden. De brief, dien by na Adolf'b dood aan mevrouw had gezonden, moest wel alleen de gebruikelijke woorden van deelneming hebben bevat, want Freda had er niets over gezegd. Eensklaps stoorde Van Bosschen haar in haar gepeins. „U kan u zeker wel voorstellen, juffrouw, dat ik als oude bekende, levendig belang stel in uw toekomst. Wil u mjj de vraag veroorloven, wat u later denkt te doen Zy was er niets mee ingenomen, dat hy het gesprek op persoonlijke belangen bracht. „Voorloopig wil ik naar de mooder van myn vriendin gaan, tot ik een nienwe be trekking heb gevïnden", antwoordde zy en een wanhopig gevoel bekroop haar by bet uiten dezer woorden. Nu moest ze naar een andere betrekking uitzien en zy was zoo moe, zoo levensmoe. «Ik zou u zeer gaarne aanbieden, ook na myn overname van het landgoed, nog oen tyd lang op Eikenrode te blyven. Doch ik vrees byna, dat men daar een verkeerde uitlegging aan zou geven, zoolang ik als ongehuwd man, ook daar verblyf houd." Zy keek hem nogal hoogmoedig aan. «Ik dank u voor uw aanbod. U hebt gelijk, mynheer Van Bosschen, men kon een vor keerde uitlegging geven aan myn langer verblyf op Eikenrode, en bovendien begeor ik niet, bier in buis geduld te worden." Hy kwam hier tegen op, maar zij ant woordde hem dnidelyk met koele hoffelijkheid. Wat is zy zelfstandig en vastbesloten ge worden, dacht hij, en keek haar van ter zyde opmerkzaam aan. Zo zag er niet voordeelig uit. Smart, op winding en ziekte verfraaien niemand, ook niet een jong, knap meisje. Toch was zo bevallig. Ze was rjjper geworden, do blauwe oogen toonden, wat men vroeger alleen ver moed had: karakter en het bleeke gezichtje droeg scherpe ljjnen. Hy was wellevend genoeg om de vormon ook hier in acht te nemen, en hy onder hield zich met haar in het rijtuig workelyk op de manier, zooals hy een dame van zjjn stand onderhouden zou hebben. Lena was bljj, toen men eindelyk het dool naderde en het rjjtuig over de slecht go- plaveide straten van Gestelaar hobbelde. Ia het eenige hotel van het stadje «Het Witte Paard" stapten zy af. Ook het rjjtnig nit Heuvelheim hield daar stil. De volontair en Rosa schenen op iemand te wachten en wandelden de straat op en neer. Zy liepen gearmd en spraken druk met elkaar. Gearmd I Lena kende Rosa's verachting van alle vormen wel, maar hier gearmd op straat te loopen, was toch wel wat al te sterk. Lena twyfelde er geen oogenblik aan, dat hun aanwezigheid niet toevallig was. Nieuws gierigheid was de reden. Rosa liet den arm van haar begeleider los, en trad op Lena toe. Heeft zy nog zooveel boleofdheidsgevoel my eenige deelnemende woorden te zeggon over de laatste gebeurtenissen dacht zy. Zij had de jonge dame slechts vluchtig ge zien bjj Freda's begrafenis en verwachtte I nu eeu troostend woord. Rosa dacht er echter niet aan, dezen plicht te betrachten tegenover een arme huishoud ster. «U nog hier, juffrouw Van Dommelon V' riep zij met haar hatelijk lachen. «Ik dacht u reeds lang weg was. Hebt u op Eikenrode nog bezigheid?" «Ik was ziek", antwoordde Lena, haar toorn bedwingend. «Morgen vertrek ik naar Amsterdam. Daar ik u nu toch tref, kan ik meteen afscheid nemen." „Hebt u ook boodschappen te doen vroeg Rosa, alsof ze nergens van wist. „Vandaag wordt mevrouw's testament ge opend", was Lena's antwoord. «Juist daar heb ik van gehoord, dat is waar ook. Mevrouw Van Ameydo heeft zoker al haar bedienden een legaat nagelaten." Lena zeide niets. Die schimpscheuten van Rosa lieten haar koud. Daar kwam ook mevrouw Van Ooyen aan, en zeide vriendelijk: „Wel, myn lieve juf frouw! Wat hebt u zware dagen doorge maakt. Ik had zoo'n medelijden met u." Deze ongekunstelde hartelijkheid deed Lena goed. Rosa draaide haar den rag toe, en wendde zich weer tot den volontair. De arme mama vermoedde wel, hoe het doch tertje er over dacht en altjjd even gehoor zaam en deemoedig, nam zy snel afscheid van het jonge meisje. Het was nog niet de door den notaris bepaalden tjjd. Lena moest nog wachten. De heeren hadden nog zaken te bespreken, daar om ging Lena in het halfdonkere vertrek, dat de hotelhouder haar aanwees als dames salon. De deur naar het aangrenzend vertrek stond, open en wildje niet dicht. Dampend en druk pratend zaten daar eenige burgers voor hun glaasje bier. De rookende mannen voer den een zeer levendig gesprek. ,Mjjn broer is daar slager", zei de eene, fdaarom weet ik dat zoo goed. Een mooie zaak, veel verdienste. Zoo'n garnizoensplaats is voor een zakenman je ware. De heele stad sprak or over. Ik zeg je, hjj was de dolste van allemaal. En nn zit hy dik in de schulden. Het beste was, dat hjj een vrouw met geld trouwde, maar dat is ook beter gezegd dan gedaan, zelfs voor een luitenant der grenadiers, want die moet om zyn stand denken en daar is bjj bekend. Knap, jawel, flink postuur, maar dat is zelfs voor zoo'n lniteuant niet voldoende. Nu zal het wel weer een tjjd goed gaan, Eikenrode is een flinke duit waard." Lsna behoefde er nici aan te twjjfelen, het gesprek ging over Van Bosschon. Zjj ging op en neer loopen, om zich te laten hooron, maar de mannen schonken haar niet de minste aandacht. De baron op het kasteel Dalsteren lykt wel een kluizenaar", zei de ander. «Ik ge loof, dat het in zyn hoofd niet pluis meer is." Deze hartelooze woorden deden Lena on draaglijke pjjn. Onverwacht vernam zjj nu, hoe zwaar hjj leed onder zyn noodlot. Buiton ging Rosa nog steeds met den volontair op en neer. De een der beide stam gasten wees lachend met den duim naar hem. «Dat wordt wat", zeide hjj, ,let eens op, of ik geen geljjk heb. De Van Ooyen's mogen bljj zjjn! Dom als oen gans en geld als water I En waar het de Henvelheimers alles behalve naar den vleeze gaat nu, ze mogen bljj zjjn, zeg ik." «Hjj wil immers verpachten", zei de ander. „De lust is hem allengs weer bekropen daarvan af te zien, maar Bljjendal laat hom niet los. Eu dat is goed ook. Als hem die rijke schoonzoon zon ontglippen, is de ver pachting tooh ook zjjn eenige stroohalm." De eerste April is de dag van overname, niet waar vroeg een der mannen. De ander knikte. «Dan zal Heuvelheim er wel spoedig anders uitzien. Bljjendal is een flink man, dat weet ik van Daar ging de deur open en Van Besschen trad binnen. De mannen in de kamer er naast keken nieuwsgierig om en monsterden met scherpen blik den jongen lnitenaat, van wien zooveel verteld werd. «Het is tjjd om to gaan, juffrouw." Lena nam mof en boa en volgdo hem. Zjj stegen de trap voor het stadhuis op en namen plaats op de aangewezen stoelen. De overige uitgenoodigden waren er reeds. De notaris, een groote, magere man, trad met een tasch onder den arm binnen, groette de aanwezigen en las vervolgens de namen der uitgenoodigden voor. Allen wareu er. Allen „Baron Van Dalstoren!" De notaris herhaalde luider deu naam «Van Dalsteren I Baron Van Dalsteren niet gekomen Waarom niet Zjjn neusvleugels trilden zenuwachtig. De opening moest dan maar geschieden zonder den baron. De notaris kuchte, poetste zjjn brilleglazeD, keek nog eens rond en begon na eenigo woorden van inleiding de zegels te verbreken en vervolgens te lezen. Haar testamentI Freda's testament! Lsna's keel werd dichtgesnoerd. Sinds weken had zjj de gedachte Freda is dood" niet meer in al haar verschrikkelijkheid ondervonden. En nu kwam baar eensklaps deze gedachte weer knellen, haar opnieuw pijnigen: «Freda is dood," (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1