Naar wy vernemen hebben zich 9 sol licitanten aangemeld voor de betrekking van Directeur der bier binnen kort te openen school voor de Zeevaart, By hot jongBte onstuimige weer was de zee lang» de kust vry ruw. Daardoor werd heel wat nadeel toege bracht aan de wiervisschcrs. Een groote hoeveelheid uit zee opgovischt zeegras werd door do golven weer meege sleurd en ging dus voor de eigenaars voor goed verloren. In den loop dezer week werden met twee veestoombooton van hier uitgevoerd739 schapen, 329 lammeren, 8 koeien, 9 kalveren, 1 paard, 4 veulens en 42 varkens. Van 2 tot 13 Sept. zuilen hier militaire operatien plaats hebben. O. a. zal de Kaap by de Koog gedurende dien tyd voor militairo doeleindon door een Bcin-brigade worden gebezigd. Anna Pauiowna. Groenteveiling van Dinsdag 27 Aug. 1912, Aardappelon i 0.63 h f 1,40 per zak. Aardappelen kleine: f 0.50 k f0.70 per zak. .Suyboonon: 0.70 'k f 1.75 per 1000. Slaboonen £3.k f 18.— per 100 K.G. Onze plaatsgenoot, de heer N. Denijs, is door de H. IJ. S. AI. aangesteld als employé in de vischhal te IJmuiden. S.m.ent.ra.d A. Pauiowna van Dinsdag 27 Augustus 1912, deB namiddags te 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer C. Wydenes Spaans, burgemeester. Na opening dor vergadering, lezing on goedkeuring dor notulen, deelt Voorzitter mede le dat de kohieren sohoolgeld 2e kwartaal 1912 zyn goedgekeurd dut de Directie der H. IJ. S. M. op verzoek van B. en W. den markttrein by den aanstaanden winterdienst dos Donderdags vroeger zal laten ryden. Op verzoek van don heer C. Slykerman wordt mot algemeene stemmen bepaald dat de rooilyn van een gedeelte Noorder Molon- vaartsweg zal loopen 9.80 M. uit 't hart van den wegsloot, vanaf 't huis van den heer K. Kuiper. De Commissie voor 't nazien der gemeente rekening brengt by monde van den heer A. de Graaf een zeer gunstig rapport uit en stelt voor den heer Kaan dank te zeggen voor zyn accuraat beheer. Voorzitter belooft dat hieraan zal worden voldaan en bedankt de commissie. De rekening wordt hierna goedgekeurd in ontvangst f 37027.82, in uit gave f36159.83, batig saldo f867.99. De gemeentorekening, dienstjaar 1913, wordt aangeboden in ontvangst en uitgave op f40481.811. Deze zal ter visie worden gelegd. Op verzook van de gymnastiekvereniging „T. O. K. I. D. O.", om enkele werktuigen aan de gemeente behoorende, in bruikleen te mogen ontvagen wordt goedgunstig beschikt. De rondvraag levert niets op. Hierna sluiting. Marktberichten. Schagen, 29 Augustus 1912. 12 Paarden f110 k f240. 18 Stieren f 180 k f 280. 23 Geldekooion (magere) f 140 k f 210. 84 Geldekoeien (vette) f212 k f 365. 50 Kalf koeien f180 k f330. ,12 Vaarzen f 120 6 f 170. £25 Nuchtere Kalveren f 7 ft f 24. ,.70 Schapen (magere) f 14 ft f 22. 690 Schapen (vette) f24 ft f84. 180 Lammeren f 17 h f 21. 50 Varkens (vette) p. K.G f0.54 k f 0.66. 90 Biggen f10 k f16. 25 Konijnen f0.30 ft f 1,10. j00 Kippen f 0.20 a 11.50 per stuk. 60.Eenden f 0.35 k f 1.25. •500 K.G. Boter f 1.25 f 1.35 per K.G. 100 K.G. Kaas f 0.50 ft f 0.60 per K.G. 200° Kipeieren f 3.50 k f 4.50 per 100 st. 200 Eendeieren f 4.— per 100 st. Marine en Leger. De officier van gez. le kl. P. Geerke, van Hr. Ms. «Gelderland», wordt 16 September 1912 op non-activiteit gesteld en is bestemd ora in de eerste helft van de maand October 1912 per part. gelegenheid naar Oost-Indië te vertrekken. De officier van gez. le kl. L. J. Bulier, wordt lij September 1912 geplaatst aan boord van Hr. Ms. «Gelderland». De kapt. F. W. H. H. van Straaten, van het 3e Bat, 7e Regt. Infanterie te Amsterdam, die op 1 October a.s. wordt overgeplaatst bij het 10e liegt. Infanterie, zal in November d. a. v. den militairen dienst met pensioen verlaten. Bij K. B. zijn met ing. van 24 Aug. bevorderd: a. tot luit. ter zee 2e kl. de adelborsten der le kl. L. A. C. M. Doorman, J. W. Langeler, K. W. F. M. Doorman, P. de Booy, A. R. Meijer. C. J. baron Van Asbeck, M. C. de Jong, H. L. Timmers Verhoeven, G. P. Wouters, G. E. V. L. Beekman, U. A. Dagnelie, J. T. Stroeve, P. A. Willemsen, N. A. Rost van ïonningen, J. P. Boys, E. J. Voute, I). J. baron Van Lijnden, J. P. Abbinga, F. P. Snethlage, C. Noyon, J. M. Luden, J. W. D. Kuyl, L. F. Klaasseu, J. Fruin J. C. Khegtmans, J. W. llenny, W. 11. O. Palm en X. Muller; en b. tot officier van adniin.<tratie der 2e kl., de adjunct-administrateurs F. A. Kuhn, J. W. Goos- sens en C. A. Huysrnan. li ij K. B. is aan den luit. ter zee 2e kl. F. O. baron Van Aerssen Beijeren van Voshol met 1 Sept. op zyn verzoek in Oost-Indië eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Bij K. B. is: lo. aan de officieren-machinist der le kl. H. J. A. Lngaay en G. P. W. van der Klugt op verzoek, wegens langdurigeu dienst, eervol ont slag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen, aan eerstgenoemde met 1 Oct. 1912 cn aan laatstgenoemde met 1 Sept 1912; 2o. aan den off.-machinist le kl. H.J. A. Lagaay, inet den datum, waarop hij is op pensioen gesteld, verleend de titulaire rang van inspecteur van den Marine-stoomvaartdienst (rang van kapitein-luit. ter zee); 3o. het bedrag vau het pensioen bepaald: voor den officier-machinist Loguuy op f 2630 's ju,ars; voor den ofT.-mach. Van der Klngt op f 2425 4o. bij den Marine-stoomvaartdienst bevorderd tot officier-machinist der 1ste klasse: met ing. Tan 1 Sept, de oO.-macli. 2e kl. G. A. Gall, en, met ing. van 1 Oct, de ofLinach 2e kl. K. C. W. E. Hantzscb. Groote Parade. Aan de op morgen 31 Augustus a.s. te houden groote parade ter gelegenheid van den Seboortedag van H. M. de Koningin zal worden celgenomen door: pl.m. 750 manschappen der Landmacht en pl.m. 550 manschappen der Zeemacht. Onder deze getallen is het aantal deelnemende officieren en het overige kader niet inbegrepen. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. liambangan, thuisreis, verbek 29 dezer v.Port-Said. Koningin der Nederl,, thuisreis, pass. 29 Aug. Point de Galle. Rotterdamsohe Llotd. Jakatra vertrok 27 dezer van Tjilatjap naar R'dain. Malang, thuisreis, vertrok 29 dezer van Port-Said. Bcsoeki, uitreis, arriveerde 29 dezer te Antwerpen, ïabanan, thuisr., is 29 Aug., des voorin. 10 u. 30 m, Ouessant gepasseerd. Koninklijke Hollandsoiie Llotd, Hollandta en Zaanland, thuisreis, vertrokken 28dezer VMi Santo». Vimscherijberichten. Nieuwediep, 29 Aug. Binnen 60 korders, met 2 tot 10 tongen, p. st. fl.25, 5 tot 30 middel id., p. st. f0.65 a (0.75, 10 tot 40 kleine id., p. st. f0.25 a f0.35; 4 Tarbotten, p. st. f6.— a f8.— 2 roggen, p. st. fl.1 tot 2 manden stortschol, p. m. f6.— a i 8.— 1 tot 2 m. kl. schol, p. st. f2.50 a f3.50; 1 tot 2 m. schar, p. m, f 1.75 a 2.— 30 Aug., v.m., niets binnen. Sui*g«plijke Stand v. Helder, van 27-29 Aug. 1912. ONDERLROUWD: J. v. d. Steeg en J. Ott. II. van Halen en J. Berg. 11. Lippe en S. Vriend. GETROUWD: G. Hollander en T. Blankers. P. Klare en II. Stompedissel. BEVALLEN: A. Huis geb. Dekker, d. P. F. van Essen geb. Hen, d. II. F. Arents geb. van Twisk, d. M. Molenkamp geb. Groot, z. S. Smit geb. Daalder d. A. J. de Vries geb. Ilin, z. P. M. Vergouwe geb. Mer- vel, d. J. Erkelens geb. de Ronde, d. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 30 Augustus. Raadsoverzicht. Om half 8 was Dinsdagavond de verga dering uitgeschreven. Maar dit betcekent niet, dat zy om half 8 begint. Dit betee- kont zelfs niet, dat zy om 8 uur begint. Ja, dit wil zelfs niet zeggen, dat t(J om half 9 begint. Om 9 uur kon men zien dat de heer Hasl- Bteed, voorstander van de 9 nurs-slaiting, die ook in praktjjk brengt. En te 9.10 ein delijk of 9.15 wat beteekenen 5 minuten op dit groote fragment der eenwigheid ging het belletje, ten teeken dat de comedie begon. Slechts één der acteurs was afwezig. Toen het scherm opging en we aan den sigaren- damp gewend waren, begon, na eenige inlei dende nummertjes, do tragi-komedie van de salarisverhoogingen. Salarisverhoogen is een schoone zaak en geeft het menBchdom veel vermaak. En door oen aantal amendementen waren de vorhoo- gingen van B. en W. nogmaals verhoogd. De Raad had schik in '1 werk. Maar toch niet zéé, dat niet al dadelyk de heer Biersteker zyn amendement, om het salaris van deo gomeente-ontvangor op f2000,min. f2400.max. te brengen, introk en met B. en W. meeging. En ook B. en W. overwonnen niet zoo grif. Zeker, de Raad voelde" veel voor verhooging van het salaris van den ontvan ger, maar er was een maardeze functionaris geniet andere inkomsten. En hiertegen opponeerden verschillende leden. Vergeefsde meerderheid was er vóór met de regeling van B. en W. mee te gaan, en zoo geschiedde. Wat de politie-beambten betreft, behaalden de heeren Verstegen en Biersteker in dezen eene overwinning op B. en W., tot groote teleurstelling van don Voorzitter. Diens ge zicht werd hoe langer hoe meer in overeen stemming met het huidige weer: lage baro metrische Btand, storm on regen, en, eilacyl het onweder zou over het hoofd des heeren Bommel uitbarsten. Deze heer had het gewaagd de verzenen tegen de prikkels te slaan en met den Voor zitter te gaan bekvechten. Het was duidelijk dat hy het verliezen moestmen jaagt den leeuw niet straffeloos uit zyn hol en al de amendementen, strekkende om de salarissen van de ambtenaren ter secretarie- en ge meentewerken te vorhoogen, waren opgesteld «zonder kennis van zaken", en dat van den gemeente-bouwmeester doorzichtig" en alleen bedoeld om hem ter wille te zyn. «Dank u wel, meneer de Voorzitter", zei de heer Bommel. «Ja, ik weet er geen woorden voor te vinden, dat alles, wat wy voorstellen, zoo genegeerd wordt", zei de Voorzitter. 't Zou nog erger worden. Do heer Har- tendorf trachtte de strijdende partyen te verzoenon; had het over ,/koude harten" en «warme hoofden", die veranderd moesten worden in «warme harten" en «koele hoof- don", een proces, dat moeilijker is dan men zsu denkentoen kwam de heer Van Neck en waarschuwde voor de roekeloosheid des Raadsals 't op de duiten aankwam, wisten de heeren niet waar ze die vandaan zouden moeten krygen. En toen barstten felle bliksemstralen los; dc donder rommeldo en de regen kletterde. Diop-tragisch, zei de Voorzitter: ,Zóó zeer ben ik van den treurigen finantiëelen toe stand der gemeente doordrongen, dat ik aan Ged. Staten geadviseerd heb het salaris van Burgemeester en Seoretaris niet te vorhoo gen". De bliksem sloeg in, en de Raad zat paf. Toen deed bij, wat ieder zou doen in de gegeven omstandighedenz'n biezen pakken en voor het onweder vluchten. De heer Bommel trok zyn amendement in. Dit vond de Voorzitter nu weer zonder ling, hetgeen op zyn beurt de heer Grunwald zonderling van den Voorzitter vond en z'n amendemont óók introk. Het voorstel-Breda c. s. wordt verworpen on de door B. en W. voorgestelde verhoo gingen verder ongewijzigd aangenomen. Behoeven wy nog te zeggen, dat de klerk ten kantore van don gemeente-ontvanger nu óók z'n verhooging niet krygt? Dat van de voorgenomen leeDing een bedrag van een f 36.000.afgestemd werd By zoo'n ongun- stigen finantiëelen toestand ook Verbeterde rioleeringweg er mee. Après nous le déluge en de heer Hartendorf beweerde, van den zondvloed hadden we niet veel last. Een mechanische brandladder weg cr mee. Zooiots is voel te grootsteedsch, meende de beer Bok. Een nieuw armenhuis weg er mee. De tijden zyn veel te slecht. De gemeente is zelf arm, en lykt een nieuw armenhuis dan niet wat paskwillig? (Deze opmerking is van ons, lezor). Maar de Kruisweg on Kanaalstraat tot Langesteeg worden bestraat, daarvoor zorgde de heer Verstegen. Verbetering van 't Plantsoenweg er mee. Grootmoediglyk echtor geeft de gemeente Julianadorp een klok cadeau. Voor niemen dal cadeau, om op de hoogte van den tyd to blyven. Ze kunnen zich nu niet naar de zon richten, zooals do heer Biersteker de vorige maal wilde, en de treinenloop is ook niet schitterend regelmatig. De heer Van Breda vond den finantiëelen toestand te erg om cadeautjes te kunnen geven. Die Voor zitter ook Maar dat vond do heer Grünwald nu weer to erg en zoo komt de klok er en weten de Julianadorpers hoe laat het is en waar de klepol hangt. Hetgeen van grooter beteekenis is in den tegenwoordigen tyd dan men zou denkon. Het Helderscho kanaal kwam by de rond vraag ter sprake. Het rapport-van Hasselt is nóg niet gedetailleerd genoeg. De Voorzitter zal eens uitkijken naar een ander deskun dige. Ze zyn echtor dun gezaaid. Wy zouden wol iemand weten, die 't voor f 200.(franco por poBt te sturen) opknapt. De storm. Do storm van Dinsdagnacht heeft, zooals men uit de berichten in ons blad ziet, ureral groote verwoestingen aangericht. Holland's Noorderkwartier, speciaal den Helder, schynt voor ernstige stormschade gespaard te zyn gebleven. Althans, wy hoorden niets omtrent ongelukkenwel lagen Dinsdagmorgen de Hoofdgraoht en Weststraat als bezaaid met takken en bladeren, wel zijn voor het Paleis twee boomen omgewaaid, wel loeide en gierde de wind om huis en erf en josg hy de golven in woeste razernij omhoog, maar van ongelukken of schade vernamen wy niets. De barometer alhier daalde tijdens den storm tot 738,4 m.M. welke stand 's nachts te 2_uur voorkwam. De ryzing daarna was vry sterk n.1. in 8 uur 10 -m.M. De grootste windsnelheid kwam voor op den avond van den 26n te 6 uur en bedroeg 22.0 M. per sec. Do grootste Bnelheid ver leden jaar op 80 Sept. bedroeg 31.5 Meter per sec. De regenval was nogal beduidend. Op den ochtend van den 27n werd 18.4 m.M. water afgetapt, welke de grootste hoeveelheid was gedurende deze natte maand in 24 uur ge vallen. Verzending brieven. Voor Hr. Ms. „Jakhals" en „Bulhond" naar Vigo: 80 en 31 Auga., 7 uur 's av. 1 Septr,, 12 uur 'smidd. en 2 Sept,., 7 uur av. Vaarplan van Hr. Ms. „Zeehond". Vertrok Niouwediep 2 September 1912, Aankomst Huil 9 Vertrek Huil 14 Aankomst Nieawediep 19 Vertrek 25 Aankomst 2 October Vaarplan van Hr. Ms. „Dolfijn". Aankomst Niouwediep 2 September 1912. Vertrek 9 Aankomst Huil 14 Vertrek Huil 19 Aankomst Nieuwediep 25 Vertrek 30 Aankomst 5 October De tweede pantserboot van de Kon. Ned. marine, Hr. Ma. «Frisio» is gister middag op 's Ryks werf te Amsterdam te water gelaten. Het schip beeft dezelfde afmetingen als de pantserboot «Brinio", die den 12en dezer van stapel is geloopen. In de laatstgehouden bestuursvergade ring der algemeene Heldersche Winkeliers- vereeniging is de heer H. van Willigen als Secretaris gekozen. Het Secretariaat der vereeniging is thans gevestigd Weststraat 70. De Heldersche Damclub heeft op Donderdag 5 Sept. in het gebouw der Chr. Jongelings vereeniging in de Spoorstraat een simultaan-seanoe uitgeschreven, te houden door den heer G. Beets van Wormerveer. Door visscherlui is in zee dryvendo gevonden het lyk van een onbekend vrouwe lijk persoon. Het lyk is door hen aan wal gebracht. Tot directeur-leeraar der H. B. S. en leor&ar aan de Burgeravondschool te Enk huizen is benoemd onze vroegere plaatsgenoot F. Veen, thans onderwijzer aan de Ryks Normaallessen te Spykenisse. Winkelraamtentoonstelling. Door het Drankweer-Comité hier ter plaat- so, dat bestaat nit afgevaardigden der ver schillende drankbeBtryders-vereenigingen ïb, in navolging van wat te Amsterdam, Utrecht on Alkmaar geschiedde, alhier een uitstalling georganiseerd in het perceel de „Tijdgeest" tegenover de Hoogere Burgerschool, Men zal daar zien allerlei nuttige en aan gename dingen en hunne waarde aangegeven in borrels. De bedoeling der tentoonstel ling is de menschen te laten zien dat en wat zy voor den prjjs, dien een aantal bor- rols kost, voor beters on nuttige» kunnen krygen. 'tls een eigenaardig uitgewerkt idee. Heldenfonds. Het bestuur van bet Carnegie-Heldenfonds (voorzitter jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek secretaris mr. A. M. Snouck Hurgronje) heeft dezer dagen een circulaire doen toekomen aan de burgemeesters in ons land. Daarin wordt bun aandacht gevestigd op het onlangs, dank zy de vrijgevigheid van den heer Andrew Carnegie, ook hier te lande ingestelde „Heldenfonds", dat ten doel heeft personen, die met eigen levensgevaar anderen het leven hebben gered, of ernstige pogingen hebben aangewend om dit te doen, by alle gebeurlijkheden en omstandigheden waardoor monschenlevens in gevaar worden gebracht, te bevrijden van geldzorgen die het gevolg zonden zyn van hun heldenmoed, door het verloenen aan hen (of hunne wednwe en kinderen) van tydelyke ondersteuningen, en ook andere, voor wie geen geldzorgen uit eene door hen volbrachte heldendaad voort gevloeid zyn, te beloonen door het toekennen van medailles of onderscheidingen. Het bestuur van het fonds, verzoekt den hoofden der gemeenten er toe te willen medewerken, dat, wanneer in hunne gemeenten gevallen voorkomen als hierboven bedoeld, deze ter kennis van het bestuur worden ge bracht opdat, zoo daartoe termen gevonden worden, de milde bepalingen van het door den heer Carnegie gestichte Fonds, kunnen worden toegepast. Voor inwoners van den Helder een be- riohtjo om te onthouden. Concert te geven door hol muziekcorps «Winnnbst", directeur de heer Jb. ter Hall, op Zaterdag 31 Augustus van 8—10 nur, op het Dy'kje by het Westplein. PROGRAMMA: la. Volksliederen. lb. Marche des P'tits Rats. Fernand Andrieu. 2. Ouverture de Concert. G. de Pauw. 3. Hiver Walzer. 4. Fantaisie Sur 1'Opera Martlia. Flotow. P A U L E. 5. Ouverture La Parure. J. Werkman. 6. Petite Tonkinoise Sur la chanson populaire, Scotto Sc Poner. 7. Triomfmarsch II. J. Kessels. 8. Fantaisie Nymphes De Jouvence. E. Mars&l. 9. Potpourri No. 1. Renaud. lü. Finale „Winnubst'-Marsch. Jb. ter Hall. Complot te Bondowoso. De correspondent van de «N. Rott; Ct." to Batavia seint: Volgens de «Soerabaja Courant" is te Bondowoso (Bezoeki) een complot van een honderdtal Madoereezen ontdekt, die voorne mens waren de Enropeesche gemeente uitte moorden. De leider van het complot is een Chinees. In het water gesprongen. De politie van het bnreau Lauriergracht te Amsterdam heeft naar de „Tel." meldt, gisteren den ganschen middag in die gracht gedregd naar een 6-jarig meisje, Dora Cluker, wonende Konynenstraat no. 8. Volgens het zeggen van twee meisjes, do eene 4 en de andere 5 jaar ond, met wie zy gistermiddag langs de Lauriergracht heeft loopen spelen, had Dora gekscherend gezegd, dat zy wel in het water durfde te springen. Op de evenoens gekscherend geuite toevoe ging: „Dat durf je tóch niet", zou het meisje in het wator gesprongen en voor do oogen van haar vriendinnetjes verdwenen zyn. Buiten do meisjes heeft echter niemand op de vry drukke gracht er iets van gezien. Maar de meisjes houden vol, dat zy de waarheid Bpreken. Een feit is, dat het kind, dat voor haar moeder even een boodschap moest doen, om half vier nog niet in de ouderlyke woning was teruggekeerd. De begrafenis van generaal Booth. Londen, 29 Aug. De regen, die den go- heelen morgen in Londen neerviel, hield plotseling op, toen de lykstatie van den generaal van het «Leger des Heils" te half twaalf uittrok uit het hoofdkwartier, en de zon scheen, toen de stoet door de stad trok. Duizenden en duizenden vulden de straten, en zagen blootshoofds den stoet voorbijtrek ken de lengte van den stoet was zoo groot, dat een uur noodig was voor het voorbij trekken van enkele plaatsen. Ongeveer 6000 officieren van het leger, van 50 brigades, en 40 muziekkorpsen, die den doodenmarsch uit Saul, het oratorium van Handel, bliezen, waren in den stoet aanwezig. Emigranten naar Australië. By honderden trekken tegenwoordig En- gelache emigranten naar Australië, dat door velen beschouwd wordt als het land der toekomst. En het zyn geen paupers, die iu het vreemde werelddeel hun geluk gaan beproeven, maar meestal menschen met vakkennis- en eenig kapitaal. De regeering van de Commonwealth komt den landver huizers iu allerlei opzichten tegemoet, zoo wel wat betreft de kosten van overtocht, als by het verkrjjgen van land. De heer Maclaren, de emigratie-commis saris van Viotoria te Londen, verklaarde dezer dagen in een door hem uitgebracht rapport: «Gemiddeld zenden wy per maand een dertigtal boeren uit Engeland naar Vic toria, allen bezitters van een kapitaaltje van ongeveer 100 p. st. In den loop van dit jaar zyn reeds 1200 bouwvakarbeiders naar Victoria vertrokken, wy zenden echter het liefst bekwame boeren uit. Ik heb gedurende 1912 reeds 16000 hutten voor landverhuizers, die naar Viotoria wilden vertrekken, besteld en ik tracht nu nog plaats te krygen voor 4000 personen.* Men hoopt in Victoria, dat in de eerst volgende 12 maanden 30.000 landverhuizers zich aldaar zullen vestigen. En ten einde te zorgen, dat deze het hun toegewezen land behoorlyk zullen kunnen bebouwen, zullen 2 millioen p. st. besteed worden voor irrigatie, terwijl bovendien een millioen p. st. wordt uitgetrokken voor wegen en spoorwegen, ter vergemakkeling van het vervoer van producten. Merkwaardige berekening. In een sigarenwinkel komt een keurig ge kleed heer en vraagt 50 cent sigaren. De verkooper pakt ze voor hem in en stelt zé hem torhand. De kooper neemt ze aan, maar geeft ze onmiddelyk weer terug met het ver zoek om ze toch maar liever te ruilen voor 20 sigaretten van 2£ cent, als het niet te veel moeite is. De bediende pakt de sigaren dus weer uit, legt ze in het kistje terug en geeft zyn klant de gevraagde sigaretten, deze doet ze in zyn koker, wenscht goeden morgen en wil weg gaan. Neem me niet kwaljjk mijnheer, roept de bediende hem na, u hebt nog niet betaald. Hoe bedoelt n dat vraagt de heer, ik heb ze toch tegen sigaren geruild. Ja maar, u hebt de sigaren niet betaald. Die heb ik u dan ook teruggegeven. Ja, dat is waar, neem my niet kwalyk, mijnheer. De „kooper" gaat den winkel uit en laat den bediende verbluft achter. INGEZONDEN. Oud en Arm. Geachte ingezetenen. By ons in den Helder in de Wagenstraat No. 19a woont een oude afgeleefde man, C. de R. genaamd. Deze stumper is reeds 77 jaar en kan door verval van krachten, niet meer door werken in zyn onderhoud voorzien. Zyn familie heeft niet om by te springen en kinderen heeft hy niet. Op 20 Aug. l.L herdachten deze twee ondjes hnn 50-jarige Echtvereeniging. Ia alle stilte ging deze dag voorbjj. Deze man, onberispolyk van levenswandel, heeft den lijdensbeker tot den bodem geledigd: heeft in zyn jeugd de schoppen aarde on kolen als het geregeld tikken van de klok ver werkt, staatspensioen bestaat voor hem niet. Medemenscheu, wij doen een beroep op uw offervaardigheid, verdrijf door een kleine gave, do donkere wolken welke de laatste stralen der ondergaande zon beletten door te dringen ter verwarming van deze twee oude versleten lichamen. De ondergeteekenden belasten zich gaarne met het ontvangen en verantwoorden van een en ander. j. van Leijkn, Gravenstraat 50. A. IJ. Kuipbb, Wachtstraat 2. Heidebloempjes, «Koopt van ons vook do noodlijdenden in onze WkstI" Terwyl wy hier in voorspoed leven, niet wetende wat het wil zeggen om te komen van honger en dorst, wordt daar ginds op onze West-Indische eilanden jammerlijk ge brek geleden. Aanhoudende droogte heeft den oogst doen mislukken en, helaas I, nij pende hongersnood is niet uitgebleven. Smeekend wenden zich de blikken van ónze landgenooteu naar het gelukkige moeder land aan gene zyde van den Oceaan. Van- dfthr wordt stellig hulp verwacht, vandkèr moet ook hulp komen. Met kinderlijke liefde is de bewoner van onze West-Indische eilanden gehecht aan zyne edelmoedige Vorstin en onwrikbaar is zyn vertrouwen in Hare hulpvaardigheid. En terecht; ook ditmaal is dat vertrouwen niet beschaamd. Immers niet alleen heeft Hare Majesteit ohze Koningin voor de nood lijdenden reeds een ruime geldelijke bydrage geschonken, maar ook heeft H. M. door eigen arbeid ons allen een voorbeeld tor navolging willen geven om goed en spoedig tekunnea helpen, want, niet-waar, als er honger is kan alleen «spoedige" hulp baten. Terwyl gindsche bodem dor en vrachteloos zyn diensten weigert, bloeit hier het «heide bloempje" in weelderige pracht. En, schoone gedachten, dit nederige bloempje zal redding brengen in den nood. Hoe Op morgen, Koninginnedag, zal u een «heidebloempje" te koop worden aangeboden, oen tuiltje met oranjestrikje, en daartoe heeft Hare Majesteit een beroep gedaan op alle Padvinders en Padvindsters, wel wetende, dat deze eenmaal beloofden «ernstig te zullen trachten iedereen te helpen", waar zy kunnen. Zoo waren al dadelyk duizende handen en handjos aan hot werk, met haastigen spoed, want een ieder wilde veel, heel veel ver- koopen. Was het dan ook niet een groote eer, dat juist zy, Padvinders on Padvindsters, voor dit liefdadige werk waren uitverkoren Had H. M. daarmede niet getoond hun streven te verstaan, op hen te vertrouwen, vau hen te hopen voor de toekomst? Maar dat niet alleen. Ook de vorstelijke hand zelve vervaardigde die tniltjes, strikte het oranjelint er om, en wy mogen obb voorstellen, dat ons Prinsesje monig takje aan Hare Koninklijke Moeder overreikte om eerst later te begrijpen, dat ook Zy heeft deelgenomen aan dit schoone liefdewerk. Die tuiltjes, door Hare Majesteit onze Koningin zélf vervaardigd, zyn gestuurd naar alle Afdeelings-Besturen der Padvinders- organisatiën en zoo ontving ook de Heldersche afdeeling der Nederlandsche Padvinders organisatie haar deel. Ook diè heide bloempjes", welke voor ons allen een zoo hooge waarde vertegenwoordigen, zullen onze Bladgenooton door de Padvinders te koop worden aangeboden. Laat dan niemand, die maar iets kan missen, achterblijvenlaat op morgen een ieder versierd zyn met het «heidebloempje". Laat niemand, die het voorrecht heeft over meer te kunnen beschikken, nalaten zich in het bezit te stellen van het .heidetuiltje" door Hare Majesteit zelf vervaardigd. Loopt ze niet voorbij, onze Padvinders geholpen door hnnne zusjes, die U stilzwij gend vragen Koopt van ons voor de noodlijdenden in onze West" I C. Helder, 29 Aug. 1912. Niet in orde. Mag ik U, M. d. R., naar aanleiding van het plan om op 31 Aug. a.s. een Oranjebloem te verkoopen, een plaatsje verzoeken in Uw blad Eenigen tyd geleden vormde zich (e Utrecht een comité met de bedoeling om op Koninginne- j&ardag een Oranjebloem te verkoopen, ter wyl de opbrengst bestemd zou zyn voor d e Militaire Tehnizen in Nederland en in Oost en West-lndië. Later bleek, dat het geld alleen gegeven zal worden aan de zooge naamde Christelijke Tehuizen, zoodat de Roomsch-Katholieke en de Algemeene buitengesloten worden. Geen wonder, dat dit plan ontevredenheid heeft gewekt in breeden kring. Want was het al niet in orde, dat het comité het deed voorkomen, alsof de opbrengst voor alle Tehuizen wezen zou, terwyl de bedoeling toch een andere bleek te zyn, temeer nog ontstemde het velen, dat zelfs een nationale dag als 31 Augustus ge bruikt wordt om voor een bepaalde party geld te verzamelen. Dezer dagen noemde iemand dat „een wissel trekken op de oranje gezindheid van ons volk". Het mooie is er dan ook voor goed af, en 't is zeker niet zonder reden, dat de burgemeesters van Zaandam, Deventer, Medemblik, Leeuwarden en meer plaatsen het verkoopen van de Oranjebloem reeds verboden hebben. En waar het verbod niet is uitgevaardigd, zullen ongetwijfeld talloos velen zich wel tien keer bedenken alvorens mee te doen aan een werk, dat niets anders dan partywerk is en dat door en door on-nationaal hoeten mag. Nog iets anders ia niet in orde in deze zaak. In de bladen en op de strooibiljetten staat, dat de opbrengst zal zyn ook voor de Tehuizen in Oost- en West-lndië. Al lezende krygt men den indruk, dat de Tehuizen in de beide Indiën alle christelijk zonden zyn. Niets is echter minder waar dan dit. Van Oost-Ipdië kan ik het niet nauwkeurig opgeven, maar van West-lndië weet ik, dat er geen enkel Christelijk Militair Tehuis be staat. Wel zyn er Tehuizen, doch deze zyn beslÏBt neutraal en worden zwaar gesubsi dieerd, bijna geheel in stand gehouden door het gouvernement. En van deze „neutrale" Tehuizen in Indië zegt het comité zelf, dat ze groot nut hebben en nog veel minder gemist kunnen worden dan die in het moe derland. Doch de R.-Katholieke en Algemeene Tehnizen krygen nu eenmaal geen cent van de opbrengst, en zoodoende zal ook een deel van de Indische Militaire Tehnizen niet profiteeren van den verkoop van het bloempje, dat nog wel genoemd wordt naar het hniB van ons allor Koningin. Laten wy liover ons dubbeltje of kwartje bewaren tot later. Wie weet, hoe spoedig iets gevraagd zal worden niet voor een bij zonder en partydig, maar voor een alge meen liefdadig doel. U, M. d.R., dankende voor Uwe gastvrijheid verblijf ik gaarne Uw dw. H. Buiskool. Geachte Redaotiel Ik dacht, dat eindelijk het zedelykheids- debat kon worden geëindigd, en mynerzyds zou op een artikel des heeren Staalman zeker niet meer zyn geantwoord, ware het niet, dat hy ten einde raad, myn politieke overtuiging er met de haren by sleept. Ik had geen ongelijk, toen ik in myn laatste stukje zeide, dat men hier op gevaarlijk terrein was, en heeren debaters als Staalman verdienen eigenlyk niet, dat men hen met open vizier tegemoet treedt. Elk ander, geen sociaal-democraat, kan onderschrijven hetgeen ik heb betoogd daar mee heeft het politiek beginsel niets te maken. Maar bovendien, geachte redactie, waar moet het heen, wanneer de heer Staalman zich zelfs niet ontziet, leugens te debiteeren Want waar en wanneer heeft myn party zich ooit voor «vrye liefde* uitgespro ken Zyn het speciaal de sociaal-democraten, die hot tegenwoordig huwelijk afkeuren Heeft by ons program wel ooit onder de oogen gehad Ik zal iemand niet zoo gauw van «niets weten» beschuldigen als de heer Staalman, maar in dit geval is dit al thans nog een verontschuldiging voor die aantijging. Laat hy, evenals ik, dus de zaak scheiden van do politieke richting, die de verdedigers er van hebben. Wat ik schreef, Bchreef ik als persoon en niet als sociaal-democraat. Ik weet wel, dat aan zekere zyde gedacht wordt, dat zy daar de zedelijkheid in pacht hebben, terwyl ieder, die daarover anders denkt, daar ook voor onzedelijk wordt uitge kreten. Dit wisten we ook al zonder des heeren Staalmans geschrijf. Een debat over het begrip «z e d e 1 y k- h e i d" heb ik echter in dit blad niet willen beginnen, hoewel de heer Staalman daartoe uitlokt. Ik heb alleen beweerd, dat er van dat begrip meer te zeggen is, dan wat de heer Staalman en zyn geestverwanten daarvan zeggen. Overigens, geachte redactie, heb ik vol strekt al het werk der Middernachtzending niet afgekeurd. Daarvoor behoeft de heer Staalman niet met eigen voortreffelijkheid te pronken. Er is ten slotte geen instelling, of er zit wel wat goeds in, en ik ben evengoed overtuigd, dat de heer Staalman met werke lijk humanitaire gevoelens in dat genootschap werkt. Maar daartegenover hebben anderen toch zeker het rocht, sommige dingen volgens eigen gedachten te appreciëeren Zy werkt toch op openbaar terrein Welnu, de heer Staalman is er niet ia geslaagd, m|j in dat opzicht te bekeeren eu evenmin is hy er in geslaagd, de Schiedam - scho bepaling aannemelijker te maken. Waar het toch om ging. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, A. W. Michkls, Mynheer de Redacteur. Zeer vriendelijk verzoek ik u een plaatsje voor myn stukje beschikbaar te stellen in uw veelgelezen blad. - Zondag j.1. wandelde ik langs één der drukste punten van Helder, nl. Koningsplein, toen myn aandacht getrokken werd dooreeu 20-tal schreeuwende kwajongens, die op ergerlyke wy'ze met rotte peren aan 't gooien waren, niet alleen op elkander, waardoor tóch alreeds de voorbijgangers gevaar liepen bevuild te worden, maar zelfs rechtstreeks op ouderenb.v. een dame zag plotseling haar japon bevuild met het smerige goed eu de heeren officieren, die op 't balcon van de «Eendracht" gezeten waren, werden door de kwajongens lastig gevallen. Waarschuwingen van de heeren bleven niet nit, doch zonder resultaat, ook werd het gegooi niet gestaakt, toen een der officioreu naar buiten kwam en een kwajongen een draai om de ooren gaf, wat slechts tot ge volg had, dat deze heer het doel van het gegooi werd. Een zeBtal Padvinders, dat hiervan mede ooggetuige was, waarschuwde de jongens, die hierdoor echter het gooien niet staakten waarom een der padvinders een jongen oen pak slaag wilde toedienen. Van beide kanten bleef hulp niet uit, zoodut het een formeele vechtpartij geworden was, indien niet een der heeren officieren aan was komen snellen, om dit te verhinderen. Intusschen was heel wat publiek toege stroomd waarvan ik sommigen (het waren natuurlijk niet zy die van het geheele geval op de hoogte waren) hoorde zeggen «Waar bemoeien die Padvinders zich mee", een andere beweerde dat een Padv. niet vechten mocht (hetgoen niet in do Padvinderswet staat) maa- ik, die getuige was van de ge heele zaak, breng hulde aan de Padvinders, die, wanneer er geen politie aanwezig is (hetgeen wel eens gebeurt 1) de taak op zioh willen nemen om do orde te trachten te bewaren. Ik hoop dat z|j langzamerhand meer waar deering zullen vinden. Time will try. Met nogmaals dank voor uw welwillendheid. Mynheer de Redacteur. Gaarne had ondergeteekendo onderstaand stukje ter waarschuwing in uw blad geplaatst, waarvoor by voorbaat myn dank. Waar in 't geheele land reclame wordt gemaakt tegen vliegende winkels, is 't zeker wél in 't belang in onze gemeente hiertegen ook front te maken. Vooral hier waar men 't publiek trachtte te lokken door den verkoop op lange-crediet- termyn. Het ia toch zeker voor eiken koopei\ster) begrypelyk dat men, èn door het verleenen van zoo'n lang crediet, èn door het riskeeren van posten die nooit betaald worden, èn 10 opcenten boven den verkoopprijs, èn door de onkosten die de verkooper maakt door zaalhuor, deurwaarder enz., veel meer voor zyn waar betaalt of veel_ minder qualiteit voor zyn geld ontvangt dan by den winkelier hier ter plaatse. Hoogaohtend, een Middenstander. Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Kanaalweg. 30 Aug. Openb. vergadering der S. D. A.P., spreker A. Hendels. T i v o 1 i, 8 uur. 31 Aug. Concert door „Winnubst" op 't D ij k j e van 8—40 uur. 5 Sept. Held. Damclub. Siinultaan-Seuace. Geb. Chr. Jon.-Ver. Spoorstraat, half acht, Attentie. WIJ brengen nogmaals ter kennis van belanghebbenden, dat waarschuwingen en dergelijke advertentiën, waarzeggsrs-ad- vertentiën enz. Mist door ons worden geplaatst. Wij zenden van ingezonden stukken, in dien wij dat noodig oordeelen, een afdruk aan belanghebbenden, ter boantwoording In hetzelfde nummer. Alle stukken bestemd voor de Redactie en voor de administratie, te richten aan C. DE BOER Jr., te Helder. Ktoine advertentiën moeten bij de aanbieding worden betaald. Vóór 10 uur dienen des Dinsdags- en Vrijdagemorgens de advertentiën aan ons Bureau bezorgd zijn. Voor adverten tiën na dien tijd bezorgd, kunnen wij geen zekerheid van plaatsing geven. Advertentiën. Geboren 28 Augustus: iohanne8 Andreas, Zoon van J. E. DE VRIES en A. J. DE VRIES-In. Keizerstraat 2b. Geboren: Jannette, Dochter van J. SMIT en S. SMIT-Daalder. Helder, 28 Augustus 1912. De Heer en Mevr. VAN VOGELPOEL Van Maren, betuigen bun hartelijken dank voor de vele blijken van belang stelling b|j de geboorte van hun Zoon ondervonden. Helder, 30 Augustus 1912. B|j ons vertrek naar het buitenland, roepen wij familie, vrienden en beken den een hartelijk vaarwel toe. P. DOL. P. VAN DER BEN. Dr. TRESLING, Officier van Gez. K. M., verzoekt wegens vertrek Inzending van rakuningun vóór I September

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2