Sioscope-Theater. De fleiüp der laatste dagen De leugen des levens. Zuster C.H. van den Bosch Balmuziek Inschrijving Leerlingen. Academie voor den Dans. een flinke LOOPJONGEN. Ingezonden Mededeelingen. Wie Hilversum over den Vaartweg voorbijgaat, diens aandacht wordt dadelijk gelrokken door een allerliefste villa door laaggroen en hooge boomeu omgeven. lJeze villa, die „Villa Aletta" heet, draagt het No. 137 van den Vaartweg en wordt bewoond door Mevrouw J. G. C. Becker, geboren Hanengraafl. Mevrouw J. G. C. Becker heeft, dank zij de behandeling met de Pink Pillen, een zeer mooie genezing verkregen. Toen wij haar bezocht hebben om de verzekering van dat uitmuntende nieuws te vernemen, stelde zij ons de volgende verklaring ter hand, die wij woordelijk overschrijven „Ik verklaar dat ik geheel en al voldaan ben over de behandeling met de Pink Pillen. Ik heb de Pink Pillen gebruikt om een toestand van overmatige zenuwachtigheid te bestrijden, en de kwaal is na weinige dagen geweken onder den weldadigcn invloed van dat geneesmiddel. ,,Ik moet hieraan toevoegen dat de Pink Pillen mij ook veel goed hebben gedaan voor mijn maag. Sedert ik ze heb genomen is mijn spijsvertering veel beter en heb ik een betere eetlust."' Mevrouw Becker heeft een drievoudig voordeel door de behandeling met de Pink Pillen verkregen. Zoo zal het alle zieken gaan die gebruik maken van dezen werkwaardigen wederbelever van het bloed, versterker van het zenuwstelsel. Ten slotte, enkele woorden over de zenuwuit putting waaraan zoovele vrouwen te lijden hebben. ne zieke is in den aanvang zeer vatbaar voor indrukken, verschrikt op het minste gerucht. IIÜ heeft zonder reden vrees en nachtelijke angs ten, zijn keel is toe geklemd, zijn ademhaling wordt weifelend en zijn hart klopt dikwijls als zou het breken. De zieke heeft ook het hoofd vermoeid door zenuwpijnen en schele hoofdpijnen. Bij ziet zijne krachten verminderen, want hij eet niet meer en des nachts rust hjj niet meer. Wij kunnen de zieken die zoo aangetast zijn, geruststellen. Hun geval is niet ernstig en kan volkomen genezen worden door de behandeling met de Pink Pillen, die een machtige uitwerking, op de wederbeleving van het bloed en van het zenuwstelsel heeft. Een weinig rust en de behan deling met de pink pillen zijn voldoende om de zenuwellenden te doen verdwijnen. Prijs fi.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij: Generaal-depót der Pink Pillen van Eeghenlaan it te Amsterdamvoor Helder en omstreken bij DE KUK, Middenstraat, H. DE B1Ë—Biersteker, Keizerstraat 93; te Schagen bij j. ROTGANS; U den Burg (Texel, bij T. BUIS en ver der bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oust-Indië: Verzundingsweg, p. zeepost via Amsterdam 13 en 27 Sept. 1 p. zeepost via Rotterdam 20 p. Holl. mail via Genua '24 p. Holl. muil via Marseille 17 1 p.Fran9che m.via Marseille 20 Atjeh, öumatra's West kust en Benkoelen alleen op verlangen d. afzenders)' p. Duitsehe m. via Napels) 13 Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: p. Eng. mail G.55 'sav. G.55 *s av. G.55 's av. 3.40'snm. 6.55 's av. 12.15 's a Brindisi p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille (alleen op verl. der afz.) p. Franschem.viaMarseille p. Duitsehe m. via Napels Naar Atjeh 17 3.40's de Oostktut van Snmatra p. Eng. mail via Brindisi, eiken Vrijdag p. Holl. mail via Genua 24 Sept, p. IIoll, mail via Marseille 17 (alleen op verl. der afz.) p.Franschem.viaMarseille 20 ü.55 'i (v. Atjeh all. op verl. d. afz.) p. Duitsehe m. via Napels 18 Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam] 26 Sept.lO.55 'sav. p. mail via Queenstown|13 en 27 |3.40'snm. p. mail 7ia Southampton 23 i 16.55 'sav. (alleen op verl. der afz.)j p. mail via St. Nazaire) 30 i |G 55 's av. Naar Curaqao, Bonaire en Araba p. zeepost via Amsterdam 26 Sept. 6,55 's av. eiken Dinsdag en Vrijdag 1 Oct. p. mail via Southampton of Qucenstown, p. mail via Hamburg (alleen op verl. der alz.) Naar St. Martin, St. Euitatiua en Saba: p. zeepost via Amsterdam 26 Sept.t6.55 's (alleen op verL der afz.) p. mail via Engeland 23 |G.55 's av. Naar Kaapland, Natal, üranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 3.80 'a namiddags. Voor Hr. Ms. „Jakhals" en „Bul- liond" naar Malta: 14 en 15 Sopt., 12 uur 'smidd. Naar Snez: 21 Sept., 12 uur 'smidd. Duitsehe titels. Een Ouitsch blad laat twee dames aldus met elkaar praten: i Goeie morgen, Frau-besoldete-Stadt- ratin-mit-Pensions-berechtigung. Waar gaat u heen »Ik ga naar Frau-pramiierten-Würst- Fabrikantin-mit-eloktrisohom-Betriebe. Gaat u zoover mee, Frau Stadt-Verordneten-Vize- Vorsteherin Marine en Leger. De kapitein-luitenant ter zee C. J. van der Hegge Spies, chef van den staf der zeemacht en als zoo danig toegevoegd aan den commandant van de Stelling van de Monden der Maas en van het Haringvliet, wordt 1 October werkzaam Besteld aan het departement van Marine en te Hellevoet- sluis vervangen door den kapitein-luitenant ter zee P. Sodenkamp. Bij besch. v. d. Min. v. Oorlog ad int. v. Marine zijn de volg. plaatsingen gelast met 1 Oct.: W, B. K. Boom in activ. gesteld in de dir. te Willems oord en li. F. van Brakel Schimmel geplaatst als lste-off. a. b. Hr. Ms, «Gelderland*. By besch, v. d Min. v. Oorlog ad int. Min. Marine is luit, t. z. 2de. kl. S. W. Êyssen 16 dezer gepl. a. b. Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De officier-machinist le kl. P. H. de Carpentier is eervol ontheven van het lidmaatschap der com missie tot het examineeren voor den rang van hoofdmachinist bij de Koninklijke Marine en als zoodanig vervangen door den idem A. II. de Bats. De le luit. J. Büller, vau het 4e reg. vesting- art., is overgeplaatst van den Helder naar 's-Gra- venhage. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nedkrland. Billiton, thuisreis, arriveerde 10 Sept. te Suez. Grotius, thuisreis, vertrok 9 Sept. van Sabang. Kambangan urriv. 10 Sept. van Java te Amsterdam. Vondel arriv. 10 Sept. vau Batavia te A'darn. Celebes, uitreis, passeerde 11 Sept. Perim. Karimata, thuisreis, arriv. 11 Sept. te Marseille. Kon. d. Nederl.j thuisreis, vertr. 11 Sept. v. Port-Said. Soembawa arriv. 11 Sept. van Greenock te Liverpool Banda vertrok 11 Sept. van Amsterdam naar Java. Rembr&ndt, uitreis, arriveerde 11 Sept te Genua. Rotterdamsche Lloyd. Besoeki, uitreis, is 10 Sept. Kaap Serat gepass. Malang, thuisreis, is 9 Sept Peniche gepasseerd. Bandoeng, uitreis, is 10 Sept Perim gepasseerd. Walcheren, uitreis, arriveerde 9 Sept te Padang. Sharistan arriv. 11 Sept. v. Philadelphia te R'dam. AVilis, uitreis, vertrok 10 Sept. van Southampton. Sindoro, uitreis, vertrok 11 Sopt. vau Suez. Koninklijke Hollandsohe Lloyd. Eemland, uitreis, is 9 Supt. Dungeness gepasseerd. Zeelandia, uitreis, vertrok 9 Sept. van Lissabon. Zaanland, thuisreis, pass. 11 Sept Kaap Verd. Eil. Kon. Wbst-Indisohe Maildienst. Prins Willem V, thuisreis, arriv. 9 Sept. te Havre. (Zie verder Tweede Blad.) VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 13 September. Tengevolge van het ruwe weder heeft Zijne Excellentie de minister van oorlog ad interim van marine van den voorgenomen tocht op Woensdag 1.1. langs de Noordzee kust ter bewoning van do oefeningen der marine, waartoe Z(jne Excellentie den avond te voren alhier was aangekomen, afgezien. Z.ëxc. vertrok Woensdagmorgen per trein van 9.07 weder naar den Haag. - Het raadslid Verstegen heeft aan den Raad verlof gevraagd in de e.v. zitting de volgende vraag tot den burgemeester mogen richten en mondeling toe te liohteu ,Ia de burgemoester bereid, aan den raad inlichtingen te geven, welke redenen hem hebben geleid tot bet geven van een afwijzend antwoord aan de afd. Helder der S. D. A. P. op een schriftelijk verzoek dier afdeeling om optocht te mogen houden op 15 Sept. 's middags, welk verzoek ingevolge artikel 157 der Politieverordening voor de gemeente Helder tot hem werd gericht." („Volk.") Afloop aanbesteding. Door de Directie der Marine te Willemsoord werden Woensdag 11 dezer verkocht de nit de sterkte der zeemacht afgevoerde torpedo booten >Batok' en iJacob Hobeyn'. lageschreven werd als volgt wJacob »Batok' Hobeyn" SchuopBsl. jRijswyk', Hondrik-ido-Ambacht 8701.— 2702. A. v. Pelt, Helder. 8722.— 1908.- Oudkerk Van Praag, Helder6212.34 3414.16 M. S. Springer, Amster dam 4678.— 2867.— T. H. C. Sunderman, Dordrecht3725.1840. Scheepssl. «Holland', Hendrik-Ido-Ambacht 4200.2500. A. G. v. d. Poll, Helder, 2222.22® Voor de levering van klompon ten be hoeve van hot Burgerlijk Armbestuur alhier, is ingeschreven door Mans- en vrouw.- Kinder klompen klompen per paar per paar Wed. H. D. v. d. Hoop 10.44 f 0.31 P. Minneboo 0.46 r 0.30 N. van Peporseel 0.43 0.80 Firma Meerens 0.42® 0.25 A. GeervlietDe Wit t 0.40 0.25 De levering ïb aau de laagste inschrijfster gegund. Programma van het Zomerooncert to geven door hot StafmuziekcorpB der Kon. Marine op Zondag 15 Sept. 1912, 's nam. 4 uur, in het Park achter het Paleis. 1. Graf Waldersse. Marsch. Lüschow. 2. Ouverture Raymond au le secret de la Reine. Thomas. 3. La Housarde. Valse militaire. Ganne. 4. Norditche Fantaisie für Piston-solo de heer W. Burbach. lloch. 5. Aubade Printanière. Lacombe. 6. Fantaisie sur 1'Op. Freischütz. Dunkier. 7. Friihlings fest. Marsch. Lüdecke. No. 4 en 6 ie uitvoering. De positieverbetering der onderofficieren. Naar //De Avondpost" raoldt, heeft de minister van Oorlog aan het hoofdbestuur der Onderofficiers-vereeniging „Ons Belang" doen toekomen het ontwerp Oorlogsbegrooting 1913, voor wat betreft de positieverbetering van de onderofficieren, mot verzoek een on omwonden oordeel te ontvangen, omtrent deze voorgenomen positieverbetering. Aan dit verzoek is door het hoofdbestuur voldaan. In een zeer breedvoerig schrijven, dat aan duidelijkheid niets te wenschen laat, heelt het hoofdbestuur den Minister zjjn leedwezen betuigd over de resultaten van het ingestelde onderzoek naar de vereischt wordende positieverbetering van het onder- officierskorps. Vooral de voorgestelde wijze van werving, kan niet anders dan teleurstellende resultaten opleveren, terwijl do voorgestelde jaarwed den niet de verbetering brengen, welke door z/Ons Belang" noodzakelijk wordt geacht. Het hoofdbestuur verzoekt alsnog die verbotoringen aau te brengen, welke door „Ons Belang"' meermalen zjjn voorgesteld. Tweede Kamer. De Tweede Kamor is bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 September des namiddags 3 uur. In deie vergadering zal de minister van Financiën de Staatsbegrooting voor 1918 aanbieden en zal de Kamer overgaan tot het opmaken van de nominatie voor het voor zitterschap. Vergiftiging en valechheid in geschrifte. Voor de rechtbank te Dordrecht heeft Maandag en volgende dagen terechtgestaan A. M. G., huisvrouw van Th. K. te Niew- Lekkerland, thans gedetineerd te Dordrecht, beschuldigd vau vergiftiging en van valschheid in geschrifte. (Zie ons vorig nummer). Uit de getuigen-verklaringeu stippen wjj het volgende aan De getuige L. F. J. van Vliet, burgemeester van Nieuw-Lekkerland, verklaarde, dat het zyn aandacht had getrokken, dat na het overlijden van beklaagde's vader, die een flink oppassend man was, zooveel extracten van overlijden werden opgevraagd. M. J. Punt verklaarde, dat zyn broer aan bekl. in den zomer van 1911 vier fleschjes phosphorbry had verkocht, welke hoeveelheid hem niet groot voorkwam, daar in dien zomer veel last van ratten werd ondervonden, ter wijl verschillende personen toen 2 h 8 fleschjes kochten. Getuige A. van der Graaf, inspecteur te Rotterdam der levensverzekeringmaatschappij Utrecht, legde verklaringen af omtrent eon verzekeringsvoorstel van f 10,000, door den overledene in tegenwoordigheid van getuige op 7 October 1910 geteekend ten behoeve van bekl. en haar moeder. Op verzoek van beklaagde is aan den vader het bedrag der verzekering niet genoemd. Hoewel bet bedrag der premi®, ongeveer 65 gulden per maand, aan getuige hoog voorkwam voor de zaak van den overledene, had hij toch geen be zwaar de verzekering aan te nemen op grond van de gunstige inlichtingen over hem be komen. De premie, die later verhoogd is tot f 75 per maand, is dan ook steeds getrouw betaald. De verzekering werd alleen ten be hoeve van bekl. en haar moeder gesloten, omdat volgens bekl. hare zusters en broers behoorlijk onder dak waren. Hoewel bekl. aan get. had gezegd een loopende verzekering van f4000 by eon andere maatschappij zullen royeeren, is dit niet gebeurd, volgens bekl. op advies van dr. Boom. De vader van bekl. heeft op get. niet den indruk van een sukkel gemaakt, integendeel dien van iemand, die heel goed wist wat hy deed. Op een vraag van den verdediger antwoordt gotuige, dat by zyn maatschappij voor z.g. volksverzekeringen door den aanvrager niet geteekend wordt. Na de pauze werd gehoord Th. B. H. Bmsik, koopman te Rottordam, die vorkiaardo van juflr. Ort, by wie hy inwoont, gehoord te hebben, dat iemand van de familie G. baar gevraagd had naar een middel om spoedig een eind aan iemandB leven te ma ken. Juflr. Ort (gedagvaard als Rjjohofke Posthumus), daarna zelf gehoord, verklaarde met koopwaren langs den dyk te venten en van de wed van Os het verzoek te hebben ontvangen om cenB by juflr. G. te komen dit was in den zomer van 1911. Zy is daar heen gegaan en heeft aan beklaagde op haar verzoek de kaart golegd, by welke ge legenheid beklaagde haar vroeg, of zy niet iets wist om iemand weg te makenzy is later nog weer bij de familie G. terug ge weest, toen was ook de moeder van beklaag de erby. Toen heeft men haar verteld, dat de oude G. zoo lastig was, w*p.rby "ie wensch werd uitgesproken, dat hy maar dood was, dan zouden zy allebei gered zyn. Als je hem weg kunt krygen, had men haar gozegd, dan zullen wy je betalen, als het afgeloopen is. Getuige hoeft toen gezegd geen middel te kunnen geven, waarop bekl. haar zei: dan zien wy er maar van uf. Gotuige heeft aan de wed. de Heer te N.-Lekkerland meege deeld, dat men haar by G. naar een middel had gevraagd om een man weg te maken. Pas na do opgraving van het lyk van G. had getuige gehoord van de vele verzekerin gen, die op zyn leven liepen. Gituige zeido ook nog een brief aan bekl. te hebben ge schreven. Bekl. ontkende naar eon middel om iemand weg te maken te hebben gevraagd; wel is got. by haar aan huis geweest om haar de kaar to loggen, al vóór 5 k 6 jaar; ook in 1911 heoft ze haar de kaart gelegd en ze heeft toen gezegd het thuis nog eens betor to zullen nakyken en toen heeft ze haar den brief geschreven. Getuige PoBthumus bleef by hare ver klaring en zeide, dat de brief liep over eon liefdesgeschiedenis. Bekl. wildo trouwen met eon bemiddeld man en daarvoor heeft get. poeders. Op verzoek van den verdediger wordt nu do brief voorgelezen, waarin voorkomt: Ik kan hei wel klaarspelen, ik weet wat uw verlangen is. Het is uw aller voordeel; ik raad u aau, doe het voor Vrijdag, daar ik by een ander hetzelfde moot doen. De ver dediger vroeg naar de verklaring van dezen brief. Bekl. zeide, dat ze na dien brief niets meer vau getuige wildo weten. Aan den ofl. v. jusl. antwoordde zy, dat getuige eerst thans dozo voorstelling van de zaak gaf, om dat de rechtercommissaris baar tóch niet zou geloofd hebben. Get. wed. de Heer verklaarde hierna, dat juflr. Posthumus haar had gezegd, dat ze by G. naar een middel hadden gevraagd om iemand wegte maken en dat ze or maar vanaf hadden gezien, toen juflr. P. had ge zegd, dat niet te kunnen doen. Dr. J. J. van Eek, directeur-scheikundige van den gem. keuringsdienst te Leiden, ver klaarde dat hy in de phoBphorbry arsenicum en koper gevonden had, in lever on maag vond hy geen phosphor of lagere phosphor- verbindingen, wat echter volgenB get. geen bewys is, dat in het lichaam geen phosphor is geweestverder vond getuige arsenic, koper en zink. In hot zand van de begraaf plaats vond getuige niets byzonders. Get. verklaarde nog, dat in gewone omstandig heden een lichaam geen arsenic bevat, daarbij echter opmerkende, dat de minste omstandig heid op het aanwezig zyn van arsenic van invloed kan zyn. De deskundige prof. dr. Talma, hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht, legt verkla ringen af omtrent het verloop van phosphor- vergiftigingen en nog andere deskundigen worden hieromtrent gehoord. De arts G. Boom, huisdokter van do familie G. verklaart o.a. dat hy den ödenAug. door beklaagde geroepen is voor haar vader, die niet goed was; bekl. maakte zich ongerust over de donkere kleur van do urine van haar vader. Get. heeft toen bekl. opgedrugcD de urine van haar vader by hem te brengen die was echter reeds weggeworpen. Den lOden Aug. werd getuige weer ge waarschuwd, ook toen was de urine ver wijderd; daarop heeft get. den overledene in zyn tegenwoordigheid doen urineereu, maar getuige heeft in de urine by onderzoek niets byzonders gevonden; 24 Aug. weer goroepen, constateerde get. maagcattarh en 81 Aug. of 1 Sept. geelzucht. Get. schetst hierna het verdere verloop van de ongesteldheid, hoe de patiënt steeds zieker en zwakker werd en eindelyk van uitputting iB gestorven. De nacht vóór het overlijden is bekl. by get. gekomen om een middel tegen buikpuin voor haar vader, waarop get. laudanum heeft meegegeven. Aanvankelijk heeft getuige wel vermoedens van vergiftiging gehad, maar de verschijn selen waren toch niet van zoodanigen aard, dat getuige daarvan werk durfde maken. Vau braken en diarrhee, waaraan de over ledene heeft geleden in bet begin van zyn ongesteldheid, heeft bekl. aan get. nooit mededeeling gedaanhelder bloed in de ont lasting van de laatste dagen van den over ledene heeft get., die dagelijks urine en ontlasting onderzocht, niet gezien. Prof. Talma verklaart, o.a., dat het ver loop van de ziekte geen recht geeft om aan te nemen, dat er arsenicum in 't spel is geweeBt. Na de pauze wordt nog weer dr. Van IJzeren gehoord. T. Versloot, Bteenkolenhandelaar te Papen- drocht, die vau G. geld moest hebben, ver klaart, dat bekl. hem in Augustus 1911 uit stel heeft gevraagd onder mededeeling, dat haar vader kanker had en waarschijnlijk wel spoedig zou sterven, dat hij hoog verzekerd was, en dat na zijn dood afgerekend kon worden, waarna k contant gehandeld zou kunnen worden. Bekl. zegt wel met get. over de ziekte van haar vader te hebben gesproken, maar niet over later contant handelen. M. Broere, te Lekkerkerk, verklaart in den nazomer van 1911 bekl. gewezen te hebben op de hooge premies van de levens verzekering, waarvan zy de betaling niet zou kunnen volhouden, als haar vader nog eenige jaren bleef leven, waarop bekl. hem gezegd had, dat haar vader toch wel niet meer zou blijveu leven. Bekl. ontkent dit laatste gezegd te hebben. Hierna wordt gehoord dr. A. van Oven, te Dordrecht, die huiszoeking by beklaagde heoft gedaan en daar oen fleschje heeft ge vonden, waarin blijkens den reuk phosphor was geweest. Get. verklaart, dat de reuk hem liet beste middel toeschjjnt om phosphor te conBtateereD. Desgevraagd verklaart getuige, dat wanneer een korkje van een phosphorfleschje op een andere flesch wordt gedaan, by de laatste ook een phospborlucht is waar te nemen. Prof. Cohen onderwerpt het rapport van dr. van Oven aan een scherpe critiek, en zegt, dat aan het onderzoek geringe zorg besteed isget. is geschrokken, dat eon deskundige in zulk een ernstige zaak een dergelijk rapport uitbrengt. Dr. van Oven handhaaft zyn rapport. P. Breedvolt te Sohoouhoven vorklaart in in zomer van 1911 aan bekl. f 100 te hebben geleend, wolk bedrag in twee ter mijnen is terugbetaald; get. weet niet meer, of die teruggave plaats had vóór of na den dood van bekl.'s vader. M. van Namen te N.-Lekkerland heeft den overledene in zyn ziekte bezocht en ook by hem gewaakt, de zieke klaagde toen over pyn in den buik en do keelvan de ver pleging kan getuige niets zeggen als get. er was, was bekl. altyd vriendelijk tegen haar vaderde zoons waren nog al eens lastig voor den ouden G. H. Trust, koopman te Schoonhoven, ver klaarde, dat hy, by de moeder van bekl. om geld komende, van deze ten antwoord had gekregen, dat haar man erg min was en wel dood zou gaan en dat dan alles betaald zou worden later ïb get. toen teruggekomen en heeft 14 dagen voor den dood f 15 van bekl. ontvangenbakl. heeft over haar vader met get. nooit gesproken. E. van Wageningen, te Schoonhoven, die vóór 3 jaar geregeld by bekl. aan huis kwam, verklaart, dat bekl. thuis de baas was en dat allen daar deden, wat bekl. verlangdeover haar vader liet bekl. zich afkeurend uit. A. J. Wervers, te Breda, die vroeger in tiem mot bekl. omging, vorklaart ia gelijken geest en zegt, dat na den dood van haar vader er geld zou komen, wel f 20.000. A. R. van de Weg, groothandelaar in steenkolen te Voorburg, die voor f 160 steen kolen geleverd had, verklaart, dat bekl. te zynen kantore heeft gezegd, dat haar vader ziek was on wel dood zon gaan en dat dan alleB betaald zou worden. Bekl. erkent dit on zegt dat toen reeds de dood was te voorzien. L. Schep, die vroeger tot bekl. in intieme verhouding stond, zegt, dat bekl. meer met haar moeder dan met haar vader op had; een slechte behandeling van den vader heeft get. nooit gezien. Na een korte pauze, om de beklaagde de gelegenheid te geven haar kind te voeden, bskl. was in de gevangenis moeder geworden, wordt gehoord D. J. Schuddeboom, inspecteur van de Nat. Levensverz. Bank te Rottordam, die een verklaring aflegt over een voorstel tot levensverzekering op het leven van haar vader, groot f 15,000 ten behoeve van be klaagde hy sprak toen alleen met bekl. die voorgaf, dat haar moeder na haars vaders dood toch verzorgd was. Get. kreeg argwaan omdat .de vorzekering onder zulke bijzondere omstandigheden tot stand was gekomen. Get. ontkent, dat hy aan bekl. zooals deze voorgeeft, gezegd zou hebben maar voor haar vader te teekenen. Na nog andere getuigenverklaringen en het hooren van 3 getuigen h décharge, wordt de behandeling van de zaak verdaagd tot Maandagvoormiddag. Is de goedkoope, kleine auto op komst? Een Amorikaansche kantoorbediende had een fortuintje gehadhy kreeg 500 dollar als tantième. En op welke wijze besloot by deze som te bestedenEvenals een zijner collega's kocht hy or een auto voor, op afbetaling op dezelfde wyze had zyn collega zich er ook een aangeschaft, voor 1800 dollar. Hy betaalde 500 dollar en de rost ging in termijnen. Deze in onze ooren eenigszins wonderlijke geschiedenis werd o.a. verteld in een feuil leton over den „levensstandaard in Amerika' in het Hdbl. Dat Amerika het land is, waar dergelijke goedkoope en nog goedkoopere auto'a vervaar digd worden, blykt ook wel nit een beschou wing over de toekomst van de kleine auto, welke we dezer dagen in de „Times lazen. Volgens dit artikel zyn van de 750,000 automobielen, welke in Canada en de Veree- nigde Staten bestaan, niet minder dan 600,000 van het goedkoope soort. Het grootste deel van deze wagens is het eigendom van geze ten werklieden of klein-handelaars. In Amerika vooral is de automobiel ook veel meer populair, en heeft het automobilisme een veel democra tischer karakter dan in Europa. Volgens schryver in de „Times" is dit hoofdzakelijk te danken aan de goedkoope auto. Ook wordt er op gewezen, hoe toename van het automobilisme kan bijdragen tot ver betering van de verkeerswegen. Een aardige anecdote in dit verband, vertelt de „Times". Een propagandist voor verbetering van de wegen kwam bij een grooten fabrikant van kleine auto's in Detroit. Deze vroeg den ryken fabrikant, waarom hy niet dadelijk inteekende op de lyst voor de verbetering van de wegen. Hy weeB hem op de voordeelen, welke deze verbetering zou brengen, daar meer menschen dan zyn anto's zouden gebruiken. Het antwoord van den fabrikant was „Ik schry'f "iet in voor de verbetering der wegen, maar zoo spoedig alB ik kan zal ik trachten den prys van de wagens lager te maken en zal ik een uitstekendo 4 cylinderauto maken, welke vier personen kan vervoeren, voor 500 dollar. Elke auto, die ik aflever, is voor u de boste propaganda voor goede wegen. En hoe goedkooper ik den wagen maak, hoe meer menschen deze zullen koopen en een nog grooter aantal propagandisten zal er komen voor de bevordering van den aanleg van goede wegen." Naar aanleiding van de beschouwingen in de //Times" over de goedkoope automobiel, hebben we hier ter stede aan eenige fabri kanten gevraagd, of zy meenen, dat er ook in ons land toekomst bestaat voor het goed koope, kleine type auto. Een deskundige op hot gebied van auto mobielen- en rywiel-industrie gaf ons als zyn meening te kennen, dat er wel degelijk in ons land toekomst was voor de kleine auto mobielen. Hy had reeds lang het vraagstuk bestudeerd, op welke wyze hij tegen een niet hoogen prijs een kleine auto kon constru- eeren, welke toch aan verschillende eischen van soliditeit voldeed. Voor den uiterst ge ringen prys van f 1200, zooals in de „Times" voorgesteld wordt, leek hem het vervaardigen van een dergelijke auto van het kleine type onmogelijk. Volgens do becijfering, welke onze zegsman maakte, zouden de kosten allicht een kleine f2000 bedragen. Er was heel wat technische kennis voor noodig, om voor dezen prys een dusdanigen wagen te fabriceeren. Ten gevolge van het mindere gewicht en een doelmatige constructie, als ook door het ontbreken van allerlei luxe, wordt er veel bespaard. Op verschillende onderdeelen echter mag niet bezuinigd worden. De carbinator, bougies, banden en zelfs de lantaarns moeten van dezelfde qualiteit zyn, als by de groote dure limousines. Goedkooper dan 'f 1500 zullen dese wagentjes niet kunnen worden, ook in verband met de vergoedingen, welke tusschenpersonen by den verkoop van auto's ontvangen. De menschen, die denken, dat men togen een prys van f 1200 een kleine anto kan construeeren, gaan van een verkeerd stand» punt uit. Zy denkeu een motorfiets kost f400. Je neemt twee motorfietsen, koppelt de mo toren samen, verandert eenige onderdeelen, zet er eon zitplaats op on klaar is de autol Deze leeken vergeten echter, hoeveel technische bezwaren zich dan zullen voor doen. Voorts wees onze zegsman er nog op, dat by vele menschen do onjuiste meoning be staat, dat do auto's langzamerhand goedkooper zullen worden, zooals destjjds met de fietsen het geval was. Do daling der prijzen van fietsen Btond in verband met verschillende omstan digheden, welke zich nu niet meer bij de automobielen-industrie zullen voordoen, zoo- al» de grootero, verbeterde machinale af werking. De kleine auto's zyn zeer geschikt voor doktoren en voeartsen. Verschillende dok toren gebruikten reeds met succes deze kleine wagens, waarmee gemakkelijk groote snelheden te bereiken zyn. Over het Amerikaansche type van kleine auto's was onze zegsman minder tevreden. De afwerking laat soms veel te wenschen over. Voor een Amerikaan schjjnt het spoe dig „versleten" zyn van een kleine auto weinig te beduiden, en deze ontdoet zich even gèmakkeljjk van zulk een wagen als een Hollander aan het eind van het zomer seizoen van zyn stroohoed. Wil de Holland- sche industrie echter goed voor den dag komen, dan dient zij degelijke, solide wagens te leveren. Een andere fabrikant vestigde onze aan dacht erop, dat de wegen in ons land voor goedkoope wagens ongeschikt zijn. Het in voeren van het Amerikaansche soort in Indië was, volgens hem, een mislukking geweest. Luidpuflend vlogen de wagentjes de bergen op, snelden zelfs groote limouBioeB voorbij, doch vraag niet, hoe gauw de kleine auto's, waarvan de motor te sterk was in verhouding tot de grootte van don wagen, in reparatie moesten gaan, totdal ze eindelyk onbruikbaar Een ander bezwaar van de wagens noemde onze zegsman de omstandigheid, dat de eige naar, die zelf chauflour is, soo gemakkelijk by reparaties iets aan de auto kan boderven. Volgens hem staat de mechanische kennis van den mensch in Amerika op een hooger peil dan in ons land. Zyn de kleine goedkoope auto's op komst vroegen we ons aan het einde van de be sprekingen af. Misschien morgen, was ons antwoord, vandaag zeker nog niet. (H.blad.) Een schip door den bliksem getroffen. De pakketboot «Bristol City' heeft by aankomst te New-York gerapporteerd, dat zjj Maandag der vorige week middenin don Atlantischen Oceaan door den bliksem ge troffen is. De kleine mast werd aan stukken geslagen, de kompassen werden buiten wer king gesteld en alle vuren op het schip ge doofd. De eerste machinist word dwars over de brug geslingerd, de eerste officier tegen het dek gesmakt, waar hy bewusteloos bleef liggen. Het schip heeft de reis voortgezet op den stand der zon. De eerste officier was by aankomst te New-York nog altyd aan beide oogen blind. Advertentiën. Ondertrouwd Wiardus Groeneveld Haarlem, Helder, Henriötte W. C. Korver. 11 September 1912. Geen ontvangdag. Hiermede vervullen wy den treu- rigeu plicht, U kennis te geven, dat na een kortstondig, maar hevig lyden, den 10,le" September alhier in 't Gemeente Ziekenhuis is over leden, onze geliefde Echtgenoote en zorgzame Moeder, Mejuffrouw Johanna Antonia Fennik-Eradus, in den ouderdom van ruim 45 jaar. Ieder die haar in haar leven gekend hebben, kunnen beseffen, hoe zwaar ons deze slag treft. Dat zy ruste, in vrede, is de wensch van haar diepbedroefde Echtgenoot en Kinderen, T. FENNIK. H. FENNIK. J. FENNIK. A. FENNIK. D. FENNIK. Eonigo en algemeeno kennisgeving. De Haer en Mevrouw TROOST. p. p. c. De Heer en Mevrouw J. N. DE RONDE H0HN, Plantsoenstraat 9, zijn wegens ongesteldheid verhinderd bezoe ken af te leggen. (Mormonen). Geroeide Openbare Bijeenkomst op Zondag, 's avonds 6 uur, in de zaal van B. H. POLAK, op het Dijkje No. 37- Toegang vry. Geen collecte. Extra geëngageerd! Groot sensatie-drama in 3 afdeellngen. Van af Vrijdag 13 Sept. (of en met Donderdag 19 Sept. deheel nieuw Programma. 1. Grilling der Zee. Natuuropname. 2. De Roovers der Wildernis. Cowboy-Drama. 3. De ontrouwe Vrouw. LachenLachen 4 Koning Enzo. Historisch Drama (1270). 5. Meier als Handelsreiziger. Komisch. 6. De Telegrafiste. Levensdrama. 7. 8 en 9. De leugen des levens. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loge 10.47, ieEangfO.32,2e Rang 10,22 inclusief stedelijke belasting. KINDEREN beneden 12 jaar, op alle rangen half gsld. Aanvang lederen avond te 7 uur. Zondags te 2 uur. Zondags diploma's en vrybiljetten niet is van hier vertrokken naar Amsterdam, Kanaalstraat 176. in „De Tuintjes", op Zondag a.s. ELKEN DAG GEOPEND. Beleefd aanbevelend, J. BLAAUBOER. Burgemeester en Wethouders van Helder maken bekend, dat de inschrijving van nieuwe Leerlingen op de Gemeente school No. 3 (W. de Boer), No. 4 (L. van der Ploeg), No. 5 (A. Klerk), No. (i (L. de Bruin), gfcNo. 7a (G. E. Kloosterkuis), zal geschieden op ZATERDAG 14 SEPTEMBER a.s., des namiddags van 1 tot 2 uur, en dat belanghebbenden zich moeten aanmelden onder overleg ging van geboorte- en vaccinebewyzen der kinderen, aan de school der wyk, waartoe zy behooren. CURSUS IN BET YERLEENEN VAN EERSTE HULP BIJ ONGEVALLEN. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat door den Heer A. GRUN- WALD, Arts, alhier, in de maanden Ootobsv* en November tweemaal 's weeks, n.1. Maandag- en Donderdag avond, van 8-97, uur, een twaalf tal lessen zal worden gegeven in het wenleenen van eerste hulp bij ongevallen, met praotische oefeningen. Tot dezen cursus, die kosteloos wordt gegeven, kunnen slechts 20 deelnemers worden toegelaten. De inschrijving wordt opengesteld op Woensdag 18 September, des avonds 8 uur, in een der kamers van het Bur gerlijk Armbestuur, (Kerkgracht). De Secretaris van de Afdeeling Helder der N.-H. Yereeniging „Het Witte Kruis": G. DE VEN. Leesbibliotheek van de Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen. Opening van het Leesseizoen op Maandag 16 September 's avonds 67* tot 9 uur. Catalogus 5 cent. Leesgeld 1 cent per deel per week. Seizoen 1912-1913. Voor het bespreken van Dane en Mainiien-lasaen en hetformeeren van Danaeluba, is dagelijks gelegen heid aan het Caaino-Gehouw (huis). N.B. De kleine zaal is opnieuw ge restaureerd. GEVRAAGD &J. C. DUINKER, handel, Spoorstraat. Boek- een flinke Jongen of aankomend Bediend». Adres: P. DE GEUS, Banketbakker, Keizerstraat 98. Aangeboden een gemeubileerde Zit- en Slaapkamer, zonder pension, ook geschikt voor twee vrienden, op nette stand, billijke prys. Adres: Kanaalweg 125. TE HUUR een modern nieuwföeerenbovenhuie Binnenhaven 1, huurprys f300. Te bevragen daar beneden. TE HUUR een HEERENBEHUIZING, bevat tende: 6 kamers, badkamer, keuken en tuin, Binnenhaven 35, thans bewoond door den WelEd. Gestr. Heer v. Leersum. Huurprys f31ö per jaar. Adres: Kanaalweg 141. TE HUUR het WINKELHUIS voor aan de Binnenhaven 23, met grooten kelder. Adres: THIEMAN, Spoorgracht 36. Burg op Texel. Hoerenhuis te huur op prima stand. Zeer geschikt voor Confectie- of Modi: zaak. Te bevragen by J. J. VAN WESSEM te Burg op Texel. Te huur of te koop een Woon- en Winkelhuis met Boven huis. Te bevragen Langestraat 18. Wordt te koop i een mooie Buitenzaak (Café), 2 billards toulet en uitspanning, in de omstreken van Alkmaar. Koopsom f 8500. - waar op zoo noodig f7000.— op staan kan blyven als hypotheek. Goed geschikt voor gepensionneerd militair. Vergun ning op naam te aanvaarden naar ver- Br. fr. onder No. 249, aan het Bureau van dit blad.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2