l KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No 4139. Woensdag 9 Ootober 1913. 40ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad37t 45 10.75 miën) Modeblad i i 65 i i t 75 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) t 5 regels (hg vooruitbetaling) 30 cent Advertentiën van 1 I Elke regel meer. Bewijs-eiempla&r Vignetten en groote lettert worden naar plaatsruimte berekend. Intero— Telefoon BO. Varschij.it dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT a Co.), Helder. Bnreauz Spoorstraat an Ka Opzegging abonne ment Zondagsblad en Modeblad voor hot vierde ktcartaal kan niet meer plaats hebben. Abonnementen op heide premiebladen svorden na den lSden dezer voor het vierde ktcartaal niet meer aangeno- NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 8 October. Maandagmorgen, 7 October, vertrok de K crwaarde Priorin van het „St. Dominion?"- gesticht alhier, om de reis te aanvaarden Daar West-Indië, waar zy als Overste een moeilijken arbeid zal vinden op Aruba (het door zoovele rampen geteisterde deel onser West-Indische bezittingen). Aan het station werd haar uitgeleide ge daan door de Zusters en het Bestuur der stichting voornoemd. Met zeldzame opgewektheid is de moeilijke levenstaak door haar aanvaard. Mogon de ryko gaten van hoofd en hart tot een zegen zyn van de zoo droef lijdenden op Aruba. Lezing Mevrouw Boldingh Goemans. In eene te Haarlem gehouden bijeenkomst van onderwijzers hield mevrouw Boldingh Goemans, onze bekende stadgenoote, eene lezing over de opvoedende waarde van het lezen en zoggen van gedichten. De rHaarl. Crt.» schrijft hierover het volgende: Men hing ais het ware aan de lippen der begaafde spreekster, wier ziel gloeit voor al het schoons dat onse letterkunde bevat. Zy begon met eenige vragen te stellen. Wie koopt, wie leest gedichten en wie geniet er van Waarom houdt de groote menigte niet van verzen als van bloemen F Hoe moeten wy de poëzie nader tot de menschen brengen F Verzen veredelen, verzen brengen geluk, liefde eu blijheid. Men houdt over bet algemeen niet van verzen, omdat men ze niet lezen kan. Doch gelukkig is een kentering merkbaar. Een dieper religieuzer gevoel, noodig om ze te begrijpen, is te bespeuren. Reeds in de jeugd moet begonnen worden met in de ge- wenschte richting te werken. Dan krijgen de kinderen, wanneer zulks goed slaagt, een onuitputtelijke bron van levensvreugde mee. In de school moet veranderen dat gram matische en philologische spitsvondigheden de leerlingen een tegenzin doen krijgen in het gedicht. Mevrouw Boldingh haalde aan de namen van Guido Gezelle, René de Clercq, Albert Verwey, Adama van Scheltema, Jacqueline van der Waals, Lovendaal, Jan Prins en anderen. En al begrepen de kinderen natuur lek niet alles, toch verdienen vele gedichten van hen in één bundel te zamen te worden gebracht. Met aandrang verzocht mevrouw Boldingh den onderwijzers om hier te lande het voor beeld van Frankrijk te volgeD, waar men ons in dit opzicht vooruit ia. Hierna vergastte de talentvolle spreekster haar hoorders op de voordracht van eenige allerliefste versjes, die, niemand zal dit ont kennen, gezegd werden zooals bedoeld was door hen, die ze vervaardigd hadden. Mevrouw Boldingh werd onbedaarlijk toe gejuicht. Trouwens verschillende malen was haar voordracht door applaus onderbroken cn zjj mocht ongetwijfeld het genoegen smaken van aller harten te hebben gewon nen door haar waarachtig schoone zegging der verzen en gloedvolle lezing. De hoer Sterck zeide in een geestig speechje de spreekster dank voor hetgeen zg de vergadering te genieten had gegeven. Spelen met vuur. Terwijl de ouders Zondagavond afwezig waren, wisten twee kinderen van J. V., Hoogstraat, een kan met petroleum te be machtigen, waarvan zij den inhoud in een nog smeulende kachel wierpen, met het gevolg dat de vlam er hoog uitsloeg en de oudste, eou meisje ,van zeven jaar een zoodanige brandwonde 'aan het gezicht opliep, dut ge- neeskunnige hnlp noodzakelijk was. Gelukkig in 't spel. Onder een clubje werklieden van 's Rijks werf viel onlangs een prijsje uit de Staats loterij. Van het geld kocht men een aantal loten van de te Medemblik gehouden land bouwtentoonstelling, wat voor hen eveneens gunstig was: zy kregen één van de twintig hoofdprijzen, benevens zeven kleinere prijzen. De Bioscoop. „Zigomar, de geheimzinnige Z". We kun nen ods zoo voorstellen, dat, by' het lezen vao dezen titel, geen mensch, die zich ver plaatsen kan, thuisblijft. Dat jongelui, die de eerste drie dagen van October in den vollen overvloed van hun maandsalaris zwemmende, er don 4en October doorheenrukecde de zulken zy'n er, helaas aan hun respectieve papa's en mama's schrijven om geld, meer geld, omdat zy onder anderen „Zigomar, geheimzinnige Z" in de Bioscoop willen zien. Wy kunnen er ons indenken, dat een pater familias, die pas de vorige week met vrouw en kroost geweest is, thans, onder hoogen druk èn van Sofletje de oudste, èn van Frits den middelsten spruit, èn van oom Piet èn zelfs o schande 1 van do zuinige huismoeder- zelve, zich opmaakt om iu de bioscoop to gaan kykennaar „Zigomar, de geheimzinnigo Z" 't Is dan ook wel de moeite. „De geheim zinnige Z" is een misdadigersbende, en wat die niet allemaal uithaalt, is ongelood yk. En Paul Broquet, do beroemde detectief, maakt zich op om het hoofd dezer bende, Zigomar, te arresteeren, hetgeen gemakke lijker lijkt dan het is. Op het allerlaatste oogenblik weet hy toch nog weer te ontsnap pen, zoodat we naar huis gaan met het idee „Jammer, dat de kerel nog ontsnapt is", Maar als een troostrijke mededeeling lezen wy, dat binnenkort het vervolg dezer geschie denis van de „geheimzinige Z" zal komen. Kn wat er nu al soe in gebeurt, vraagt Och, laat ons] in dezen nu eens voor het „geheimzinnige VI. BI." spelen en er niets van vertellen. Dan kunt U zelf gaan kyken, hetgeen ook met de bedoelingen der directie strookt. De rest van 't programma is gauw,verteld. „Een Zondag in Sans-Souci" geeft allerlei interessante kiekjes uit dit historische plaatsje, „Koningin voor 2 weken" is een historisch drama uit de dagen van Maria Tudor, „De gegano auto" een grappig verhaal vau een auto, die er vandoor gegaan is, „Aan de hooge Trapeze" een spannend drama, terwyl „Tommy als Huwelijksmakelaar" met zyn guitenstreken de deur dicht doet. „Blanke Slavinnen." Ter opening van het winterseizoen had de JCasino"-directie de komst van het tooneel- gezelschap-Spree aangekondigd, hetwelk Vrij dagavond het drama „Blanke Slavinnen" opgevoerd. Reeds de titel alleen werkte magnetisch: „Blanke Slavinnen"! daar ril e al van vóór je goed en wel je plaats ge kocht hebt. 't Ding bleek een zeskoppige draak (e zyn en we hebben er met een overvolle zaal heerlyk aan gesmuld. 'tWas lekker hard gebakken, de middenmootjes waren wel eens wat taai, maar er was een pikant sausje over heen gestrooid. overheerlijk, hoor! Aan 't slot van 't vyfde bedrijf kregen we een dooie, de eenige van dien avond. Dat was dns niet te veel. Hy bleek echter niet erg dood, want onmiddellijk daarna nadat hy doodgestoken was, bedoel ik stond hy weer op om te buigen en des publieks hulde ontvangst te nemen. En in 't laatste be drijf wordt de belaagde onschuld, die gedu- 'e vyf bedrijven wreodaardig vervolgd werd, zóó, dat je in 't beroemde vyfde bedry'f Xmekaar zegt: och gossie, dat arme hoe komt zé d'r weer uit! in 't laatste bedrijf, zeggen wy, wordt die belaagde onschuld bevryd en de wresde en stoute menschen, die dan, behalve dien doodge stoken mao, nog overgebleven zyn, 'tis er één moeder Tamboer, dus de schrijver heeft het nog al schappelijk gemaakt, gestraft. Waaruit dus te leeren valt, dat men altyd braaf moet blyven, want dat dit per saldo toch maar het beste is. De menschen vonden de lotgevallen van de arme Martha, dat is het bedoelde meisje, dat het nou eenmaal vertikt om slecht te worden, en het natuurlijk erg moet kunnen, vreeselyk grappig. Op een zeker oogenblik zit Martha in het zwart links op het tooneel huilen, huilen, tranen met tuiten, heusch waar. En rechts op het tooneel zyn verschillende hm, laat ik maar zeggen, jonge dames, aan 't lachen en dansen. De menschen in de zaal vonden dat verrukkelijk. By mij in de buurt zat eene juffrouw, die, onder 't snoepen van een auikerboontje, rond keek met een gezicht waar je de verrekking kon afscheppen. Toen viel ons oog op een onder het programma afgedrnkt schrijven van den auteur aau den vertaler, waarin deze „Een gekende kwaal is meestal ge neesbaar, en daarom is ook myn eenig doel, de menigte een al te geheime wonde onzer maatschappij tot in haar kleinste onderdeelen te leeren kennen. Op deze wyze hoop ik het mijne by te brengen tot het bestrijden oeDer kwaal, die overal, elk gezin bodreigt." En tusschen twee ontroeringen van het op het tooneel aanschouwde door, konden wy het niet helpen en passant nog eventjeB te ont- •en vanwege de naieveteit des auteurs, dan nog wel als je pas zes bedrijven vol realisme en narigheden gepend hebt! De juffrouw, die in het vyfde bedry'f dien sneer Zidore doodstak, komt zich in het sde aan den commissaris, die toevallig aan wezig is, overgeven. Nu vindt Martha, de b6vrydde onschuld, het zoo allemachtig jam mer, dat die bedoelde juffrouw, Marguérite heet ze, in de gevangenis zal mostOD. Nu, 't is ook jammer, dat zal ieder wel met ons eens zyn. Maar de commissaris, die een erge goede man lykt te zijn, zegt, ja 't spijt me verschrikkelijk, maar ik moot u arres teeren. Hy doet het voorloopig wel niet, r we hebben de toezegging, das zal het wel terecht komen. En nu zegt Martha's pleegvader, dat hy al het mogelijke zal doen om de juffrouw, die dien man vermoord heeft, nit de gevangenis te houden. „En", eindigt hy, „al zouden de rechters je veroordeelen, de jury zal je vrijspreken". In die blijmoedige hoop nameu we, dankbaar i voldaan, afscheid. Over het spel der artisten niets dan goeds. Trouwens, het gezelschap Spree heeft op dit gebied zyn sporen reeds verdiend. De hoofd rollen waren in handen van de dames Sofie Spree Te Mytelaar (Martha), die een zeer moeilijke rol had en die op schitterende wyze vertolkte, Maria Smit (Margnérite), die de grappige rol, welke zy in 't begin had, af wisselde met de tragische van de wreekster die prachtig sp6l gaf. Ten slotte mevr. Te Mytelaar-Grader (moeder Tamboer), welke ook zoer verdienstelijk spel gaf. De heeren- rollen waren (wat de hoofdrollen betreft althans) in handen van de heeren M. Spree (monsieur Zidore), Cor Smit (Foumier), die heel mooi spel gaf in het eerste bedry'f, G. Arbous (Raoul), Hans Bruning (Morin), Joh. Jurgens (Soufflant), die als herbergier mooi getypeerd was. Alleen de commissaris van politie (Albers) kon ons niet erg voldoen, maar diens rol is maar klein. De „Casino"-caal is in de maandeD, dat er niet gespeeld werd van zomermaanden willen wy liever niet spreken 1 vergroot en verbeterd. N.V. „Nederlaiidsche Tooneolvereeniging". Dat het ons ook dezen winter aan goede voorstellingen niet zal ontbreken, daarvoor zorgt de directie van «Casino", door ons vergasten op eene voorstelling der N.V. «Nederlandsche Tooneolvereeniging" van Amsterdam. Van deze nieuw opgerichte v» eeniging, opgericht als het ware op dopuin- hoopen van bet gezelschap, dat ons dezen zomer zoo hoog genot bood tydens de kermis, is de welbekende auteur Herm. Heyermans directeur en tevens, met Ed. Verkade, artistiek leider, terwyl de heer Is. Qoérido letterkundig adviseur is. Donderdag a.s. zal dit gezelschap, welks opvoeringen op een hoog artistiek en literair peil staan, daarvoor zjjn ons de drie welbe kende namen berg, alhier de 298e opveering geven van Heyermans' beroemd tooneelspel „Ghetto". En stuk én 't spel der.Tooneelver. waarborgen ons een* mooie ".[avond, temeer daar ons is medegedeeld dat„'t derde bedry'f door den auteur geheel is omgewerkt, wat r^nog ten goede zal komen aan dit stuk. Wie een mooi stuk van een uitstekend ge zelschap wil zien, ga Donderdagavond naar Ghetto" 1 Dilettantenclub „Excelsior". In de Octobermaand komen de uitvoeringen by bosjes. Bovengenoemde dilettantenclub kondigt wederom eene reeks van uitvoerin gen aan. De eerste uitvoering zal plaats hebben op Zondag 20 October in «Casino". Opgevoerd wordt dan het alom bekende tooneelstuk «Zwarte Griet", oorspronkelijke dramatische schets uit het Brabantsche volks leven in 6 tafereelen door Rosier Faasen. Bepalingen, vastgesteld by' het in wer- kiog treden van het Kon. Beslnit van 7 Sept.' 1912, houdende vaststelling vau de nieuwe Uniformen der Ned. Landmacht. Officieren in uniform gekleed, in het open baar verschijnend zyn ook buiten dienst steeds gewapend met sabel, be houdens by sohaatsryden en in andere gevallen, waarby door de bevoegde autoriteit vrijstel ling is verleend. Het dragen van burgerklee- ding door officieren in het openbaar is ge oorloofd Buiten dienstby verlofoverigens nè 2 uur n.m. By ceremonieele en officieele gelegen heden behoort evenwel de uniform te worden gedragen In dienBt: alleen met byzondere vergunning of op last van den Min. v. Oorlog. Aan officieren en adjudanten-ondoroffic., die reeds in het bezit zyn van de sabel van het oude model, wordt vergund deze te blyven dragen, behondeDS in de gevallen door den Min. v. Oorlog te bepalen. De officieren kunnen hunne oude uniformen blyven dragen tot 1 Januari 1916, de overkleeding tot 1 Januari 1918. Aan onderofficieren van onbereden wapens en dienstvakken en aan cadetten wordt ver gund, buiten dienst een mantel vau water dichte stof te dragen van het model, als voor de minderen van de bereden wapens is vast gesteld. Aan de overige mindere militairen ïoemde wapens en dienstrakkoo wordt toegestaan een mantel van het model als boven te dragen, by het wielryden, mits de mantel voor eigen rekening wordt aangeschaft. Voor de onderofficieren blyven de onder- scheidingsteekenen op de oude uniform tot een nader te bepalen tydstip gehandhaafd. De vrywiUig-dÏ6nende onderofficieren zyn eerst dèn verplicht zich in de nieuwe uniform te kleeden, wanneer de onder de wapenen zynde minderen van het onderdeel, waartoe zy behooren, grys-groene uniform drageD. De outo en nieuwe uniformen mogen niet gecombineerd gedragen worden. Het is echter geoorloofd de overkleeding van het oude model gedurende het overgangstijdperk, te dragen by de nieuwe imiform en de gr(js- groone overkleeding by do thans bestaande uniform. De militaire medewerker van het «Han delsblad" schryft onder de rubriek «Mili taire Varia" het volgende: Na afloop van hier te lande gehouden anoeuvres duiken in de bladen soms allerlei kluchten op, omtrent to strenge eischen aan den troep uit lichamelijk oogpunt gesteld; die klachteu komen vooral van den kant der moederzoontjes. Het kan daarom zyn nut hebben eens na te gaan, wat te dien opzichte van den Duit- schen militair, o. a. by de jongste Keizer- >uvre», waaraan door pl.m. 125,000 man werd deelgenomen, is govorderd. Die manoeuvres zyn o. a. bijgewoond door m militairen medewerker van het .Journal des Débats" en door den bokenden schrijver van de (militaire) «Jahresberichte" generaal Von Loebell. De Fransche verslaggever vertelt o. a. dat hy in den nacht van 10 op 11 September 1.1. troepen heeft gezien die onder hunne kloino caoutohouc-tenten bivakkeerden, na heelen dag onder diluviale regens te hebben doorgebracht. De genoemde Dnitsche generaal wyst in don (rooden) «Tag" van 18 September 1.1. op wat van 12 op 18 September 1912 by vermelde manoeuvres is gepresteerd. Het kwam er voor de blauwe armee op aan den noordelijken vleugel der rooden c de Elbe te werpen vóór dat de zuidelijke rleugel ter hulp kon snellen. By die operatie verd des nachts 50 K.M. afgelegd, de strijd nog in de donkerte aangebonden en in vroegen morgen voortgezet. Kenschetsend voor den durf in het Duitsch- sche leger is ook de door den generaal gegeven schets over den overtocht der Elbe door de cavalerie van de Rooden, eer overtocht welke een zoo geheel ander schouw spel bood dan vroeger by dergelijke militaire handelingen viel waar te nemen ten gevolge van de groote vorderingen der techniek in de laatste jaren. Wy zagen zoo deelt hy mede motorbooten door zoeklichten en machinegeweren den overgang bemoeilijken. Wij stelden vast hoe vliegtuigen en luchtschepen den verkenningsdienst der cavalerie overnamen gedurende den tyd, dat divisiën van dat wapen bezig waren de rivier over te trekken, zonder dat van de bruggen mocht worden gebruik ge maakt. Wy namen waar hoe met den steun vau op automobielen aangevoerde jager- compagoiën spelenderwijs de bezwaren werden overwonnen, aan een op die wyze tot stand gebrachte wisseling van oevers bonden. Met al deze gebezigde hulpmiddelen dient in den modernen krjjg rekening te worden gehouden, en wee de oorlogsmacht, welke door gebrekkige nit- en toerusting te dien opzichte in de minderheid is 1 Een slachtoffer van het militarisme? In „Het Volk" is als de officier, die aan de mannen van de landweer het verhaal had gedaan van een soldaat, die, aangereden door een auto in zijn bajonet was gevallen en dientengevolge everleden, genoemd de Sde luitenant* Janse. Wy hebben getracht van den bedoelden officier,"jwerkeiyk genaamd D. Janse, en wonendete Middelburg, te vernemen of hy de zegsman van dit verhaal was, en of hy in dat geval, het kon bevestigen. De heer Janse heeft op deze vraag zonder meer geantwoord, dat hy niet de eerste zegsman is geweest. Wy vernemen echter er by, dat thans van hoogerhand een onderzoek naar de wyze waarop het verhaal in de wereld is gekomen, wordt ingesteld. Dat het niet juist is, dat staat nu wel vast. (Hblad.) Uit het visscherljbedrijf. Door de IJmuider Reedersvereeniging is aan do afd. IJmniden van den Algemeenen Nederlandschen Zeemansbond op haar eisch geantwoord dat de reeders hun schrijven vau 25 Sept. handhaven en mitsdien ook het qjfor van vyf gulden per man en per maand voor tegemoetkoming in de voeding. Burgemeester van Haarlem. De benoeming van jhr. mr. W. B. Sand- fa erg, burgemeester van Abcoude, tot bur gemeester van Haarlem, is binnen zeer korten tijd te verwaohten. Diefstal van gevonden voorwerpen. De heer C. J. K., klerk aan het bureel der gevonden voorwerpen aan het hoofdbu reau van politie, Alex&nderveld te 's-Gra- venhage, is in hechtenis genomen onder verdenking, dat hy zich in den loop der tyden verschillendo als gevonden gedepo neerde voorwerpen heeft toegeëigend. De verdachte, die reeds bekend moet hebben, is overgebracht naar het huis van bewaring. Een Batakker, die de Nederl. hoofdakte haait. R. Soetan C. Sp., de Bataksche onder wijzer, die voor acht jaren ongeveer naar Nederland kwam, met het doel hier examen voor ambtenaar B.B. te doen, doch op aan raden van invloedryke zijde ging studeeren voor de hoofdakte, is 24 Sept. j.1. er in ge slaagd deze te behalen. Hy is do eerste der in Nederland stndeerende inlanders, die zich deze bevoegdheid heeft weten te verwerven, terwyl hy in 1911 te Leiden ook de akte voor 'tMaleisch haalde en de laatste jaren als leeraar voor deze taal aan de handels scholen te Rotterdam en Haarlem werkzaam ss. De heer R. Soetan C. Sp. hoopt nn wel dra naar zyn geboorteland terug to keeren en daar in het belang van zyn landgenoot en werkzaam te zyn. Ougetwyfeld zal de re geering dezen kranigen man, die bewezen leeft met lofwaardige volharding de berei king van zyn doel na te streven, daartoe op de best mogelyke wyze in de heid t&T" Voor de 11de maal getrouwd. De Amerikaansche tooneelspelor Lester Lawrence is kort geleden voor de 11de maal in het huwelyk getreden. Al z^n vorige huwelyken waren op regelmatige wyze, het- door den dood van de vrouw, hetzjj door echtscheiding op verzoek van een van beide partijen, ontbonden. DE WEEK. 4 October. Van 1877 tot 1912 is, zullen bospiege- lend-philosofischo menschen zeggen, «een stip in de eeuwigheid» moer niet. Vyf-en- dertig jaar levensEen kleinigheid, be keken van het standpunt des stervelings, die weet dat zeventig jaren de Bybelsche limiet is, en volgens het gewijde woord slechts zeer-sterken den tachtigjarigen leeftijd be reiken. Vyf-en-dertig jaren achtereen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te we- Een .record» om eerbied voor te hebben 1 De heer Goeman Borgesiua heeft 't, enkele dagen ca, bereikt. Den 17den Öetober 1912 is hy de ware, echte «nestor- van het Parlement. Wy zien van de hand des mans, die zyn vyf-en-zestig jaren eere en in nog bloeiende levenskracht draagt, gedenkschriften tegemoet. Hy, de geboren- pnblicist, moot ons daarop vergasten. Borge- sius heeft er den geest, do pen, het sterke geheugen, de opmerkingsgave voor. Zoo iemand, dan is hy geschikt, aangewezen, om o«b te laten gevoelen het verschil tusschen Kamer van toen en het Lagerhuis van nu. Indertyd heeft de heer Borgesius iets uit z'n herinneringen aangestipt, toen hij den jeugdigen, onbesuisden collega Duys op de vingers tikte. Aan den toon, op de wyze waarop dat geschiedde, kon men gevoeleD, dat niet antipathie hem dreefintegendeel. De Zaandamsche afgevaardigde had meer malen getoond, dat zyn grondige kennis warme toewijding hem waard zyn «au 8érieux< te worden genomen. Maar, ir wanneer men hem prikkelt, is heer Duys zich niet meesterlaat hy zich teveel gaanspringt hy, in jengdigen over- d en in nerveus-Banguinische overyling, uit den band. Kyk eens hier, vertelde veteraan Borgesius, toen ik, nu zoo- en zooveel jaren terug, pas in de Kamer kwam, als jong-broekje, als groentje, als dertigjarige nienweling, kwam de oude, deftige Van der Linden (mr. Borgesius bedoelde wylen den rijksadvocaat, den grooten, breed- geschonderden, corpulenten moDeer met de witte haren en den zilvergryzen baard, het zwarte mutsje op den schedel; den redenaar van het met plechtige kalmte gesproken, statige woord)... Kwam meneer Van der Linden naar hier toe en zei«Amice, jonge vriend, je weet 't immers, hè Eerst luiste ren 1 Eerst alles eens goed bekyken. Als wo dan een maand of wat verder zyn, dan mag jy' misschien ook eens 'n duit in het zakje gooien!» En de jonge man uit het Noorden, de jeugdige docent met 't vlasblonde haar en het dunne kneveltje, van wien de seniores in de Kamers onmiddellijk merkten, dat tot «de blijvertjes" behoorde, tot de bruikbare menschen, hy onderwierp zich. De oude Stastok zou zeggen«Kom daar noü om!" Het gezag der onderen is iets-denkbeeldigs geworden, en niet slechts op de Linksche gelederen is dit van toepassing. Men denke aleohts aan de jongste verzuchtingen van den ;en diotator nitj delKanaalstraat, „ij machte, nog om (zyn .sic volo sic jubes", aldusjjelaat en wensch ik 'tl Coalitie voor te schrijven; zoodat men, st „de Kanaalstraat gesproken heeft" zelfs niet een simpel weekje langer dan 15 October voor studie van den berg arbeid, die daar te doorworstelen ligt, dnrft beschikbaar stel len... Aan den dus nog zser machtigen, die echter niet verhoeden kan dat nu en dan onder de jeagdige leden van zyn partij bedenkelijke symptonen van zelfstandigheidvan de ver zenen tegen de prikkels slaan, voorkomen Vyf-en-dertig jaren lang heeft de mao, die thans leider is van de Unieliberalen, wel en wee van de party, waar by steeds met zooveel talent en hartstocht voor gestreden beeft, meegemaakt. Hy heeft haar «ups und downs" aanschouwd. Gezien de laatste stuip trekkingen, het allengs-vordwynen van de echte,oude, niet-clericale conservatieve groep: die van Wintgens, R. J. Schimmelpecninck en Corver Hooft: de laatsten der motie- Kamer. De grootheid der eensgezinde mach tige vryzinnige party, 't Schisma tusschen meer en minder vooruitstrevender De scheuring Het begin van den onder gang. De machtige organisatorische kunst grepen van Groen's opvolger, die reeds als predikant, toen deze dr. A. Kuyper te Amsterdam als zoodanig bevestigd was, den gryzen Scheltema toevoegde .Aan U de kndde, aan my de kooi IDat alles, en veel meer nog, heeft het Kamerlid Bor gesius beleefd. De glansperiode van het kabinet, waarin N. G. Pierson 't eerst zitting had; toen ceDe krachtige, vasteengesloten meerderheid de verwezenlyking van N. G's belasting-ontwerpen mogelyk maakte. Na de «ups" ook de droevige .downs"Het al- veld-wincen van Rechts. De oude haat, afkeer, tweespalt, felle en vin nige bestryding op den achtergrond schui nde Bond, de Coalitie. Dat alles heeft mr. Borgesius aanschouwd, i 't zal hem menigmaal uren van wezen lijke smart hebben berokkend. Want van hem getnigd, dat hy met hart en ziel ver knocht is aan de beginselen, die hy vyf-en- dertig jaren achtereen met onbezweken trouw in de Kamer, en daarbuiten, heeft gediend. Zeker, hy was en is steeds de echte politicus, de tacticus. «Slimmeling", zeggen zy, die hem gaarne iets hatelyka toevoegen. Staat hy op een lyn met een Thorbecke, een Verviers v. d. Loeff, een 8. van Houten, om du te blyven binnen de grenzen van wat eenmaal de «groote liberale party" was F Is 't redelyk om te glimlachen, te schok schouderen wanneer mr. Borgesius een «staats man" wordt genoemd F Laten wy het >unt onaangeroerd. Zeker is, dat zoowel het lamerlid als de minister Goeman Borgesius veel heeft tot stand gebracht, dat voor het algemeen belang van onbetwistbare waarde mag heeten dat hy in de sociaal-oeconomische ontwikkeling, wetgeving van vryrinnig ka rakter eene gewichtige plaats heeft bekleed. Ook zonder de geestelyk-ebenbiirtige van een S. van Houten te wezen, zal Borgesius' naam door het nageslacht, dat Nederland's politieke historie van de jongste dertig jaren nagaat, met groote achting worden genoemd. Deze veteraan is «opgegroeid", om 't nu zoo eens uit te drukken, in de Kamer van de zeventiger en tachtiger jaren. Kunt-ge 't niet aan hem merken F O, er zyn eloquenter figuren geweest, ia het Par lement, dan hy ia. De nasale klank van zyn stem en de ietwat-jammerende, wefklagende van zyn spreken syn niet bepaald aan- trekkelyk. Toen Borgesins, en 't was in de dagen, (1894), toen de lex-Tak was in getrokken en het Parlement ontbonden, werd verheeriykt als «eeD nachtegaal", kon men zich toch hensch niet ernstig honden. Neen, een redenaar van de «grooto soort"' by niet. De collega, die vlak-naast of vlak-roor hom zat, moest 't steeds ontgelden. Tot hém riohtte mr. G. B. zich steeds, vaak tot geweldige ontsteltenis en verlegenheid van zoo'n buurman, die niet begrypen kon, waar om Borgesius héél de Kamer, praeses inbe grepen, vergat, verwaarloosde, om juist hem te-pakken te nemen Hèm, onderwyl de spreker z'n hoofd op een armbreedte van zyne bracht, z'n ontboezeming toe te ver trouwen. Dat zyn grappigheden van gewoonte-doen, waaraan, ten slotte, ook de toehoorder zich went. Maar die 't „effect" van een speech niet verhoogen. De slanke, vlasblonde jonkman van 1877 is thans geworden een meneer met embon point, .buikje" ook wel genaamd, gry's, met kalen schedel, die de vlugge lenig heid van voorheen verloren heeft. Wanneer mr. Goeman Borgesius na de wat te somber-plechtstatige, op eer biedige stilte wachtende inleiding tot een speech achter zich te hebben, van wal steekt, dan komt alras de oude, vaardige, aartsgladde, ook wel geestige Borgesius van vroeger en van na weer uit den hoek. Zooals nog Dins dag j.1., toon hy de jongste Troonrede im mers karakteriseerde als een „verzameling „Standaard"-driestarren" Dan luistert de Kamer van nu izen nestor, dezen veteraan. De zy, die het Parlement van vroeger gekend hebben, verlustigen zich in den geest, die er uit zoo'n rede tot n spreekt; in de pit tige bondigheid, waarmee de redenaar zyn gedachten samenvat, in de leuke slagvaar digheid, waarmee de redenaar zyn gedachten samenvat, in de leuke slagvaardigheid, waar mee hy den politieken tegenstander te-lyf gaat, zonder z'n toevlncht te nemen tot grove, hatelyk-kwetsende woorden Ook, zonder saai, slaapwekkend-dor en -vervelend te worden Aldns is nog, na vyf-en-dertig jaren dienst, nestor Borgesius. Denkend aan de Kamer van nu sou Stastok Sr. uitroepen„kom daar non r's om I" Mb. Amtovio. De stemming in de Ballcanstaten. De correspondent van het «Alg. Handels blad" te Belgrado schreef dd. 2 Oct. aan syn blad: Sedert do Turken het veroverd hebben, dus sedert eeuwen, heerschen op den Bal kan, voor zoover de Tnrken het nog in hun bezit hebben, Aziatische toestanden. Daar vindt men geen zekerheid van het leven en ook geen sekerheid van bezit. Daar verheugt sich heden in het leven en kan men morgen vermoord worden. Daar is men heden omringd door zyn familie, door vrouw en kinderen, en staat men morgen misschien alleen op de wereld, zonder vrouw, zonder kinderen, die gemarteld en vermoord werden. Daar kan men heden vermogend zy'n en morgen straatarm. Daar heeft het geen nut bezit te verwerven, omdat daar het bezit van den een de buit voor den ander is. Daar heerscht geen eerlykheid, geen goede trouw, I een oprechtheiddaar kent men geen moraal, a toch, daar kent men een moraal, maar 't is een Aziatische. Daar heerscht het des potisme en het noodlot, daar loopt het bloed dik en onverschillig door de aderenmen zoekt daar geen geluk, maar wacht geduldig af wat Allah heeft beslist en buigt het hoofd. Deze toestanden heerschen niet op een plek der aarde, die ver verwyderd is van de beschaving, msar ze heerschen in Europa, onder de oogen van Enropa en 'tisEuropa, dat ze duldt. Duldt, omdat de politiek het eischtde politiek van een paar groote mogendheden, die, na een gelukkigen of een mislukten veldtocht tegen de Turken ten ate, een status quo opwierpen, die d moest vormen tegen do hebzucht van den concurrent, maar die tevens een sanctie was van hetgeen onduldbaar is in de oogen van iederen Europeaan, wien de groote politiek nog niet in de hersenen is geslageo. Hoevele raaien hebben de mogendheden in Turk niet geslagen F Gewis zoovele malen dat iedere andere staat ten gronde zou gegaan zyn, Alleon de Turk kon zich weer oprichten om Tark te blyven on Turkscb te heerschenomdat de groote politiek, het meest baatzuchtige instituut dat ik ken, dit eischte. Hoevele malen hebben de mogend- hoden den Turk hervormingen voor zyn land voorgeschreven F En even zoovele malen heeft hy er den draak mee gestoken I Die van 1878 zyn tot heden nog niet uitgevoerd I Thans komen Oostenryk en Hongarye, kwan suis gesteund door de andere mogendheden, hem aanraden die hervormingen snel tot stand te brengen. Te laat I Het nur der Turken is geslagen l Wil in Europa vrede heerschen, willen de Balkau-staten zich rustig kunnen ontwikkelen, willen zy niet ieder jaar opge schrikt worden door het spook van den oorlog die in aantocht is, willen zy zich ontworstelen aan de bemoeisncht der mogendheden, die haar oorsprong vindt in het bestaan van oen Turksch ryk, dan moet thans finaal met den Turk afgerekend worden. Hy hoort in Europa niet thuis en het minste wat men hem kan indoen, is hem over den Bosporns jagen. En 't zyn niet de mogendheden, die ons van deze nachtmerrie zullen verlossen, neen, de Balkan-staton zelf zyn het, die de zeker heid van leven en van goed voor hunne stamgenooten door de draagkracht hunner kanonnen on geweren en de scherpte hunner sabels en bajonetten zullen gaan afdwingen. Wat graaf Berchtold daar verlegen staat met zy'n oproep Zoo heelemaal alleen I Het is wel zeker dat alles, wat zich in de laatste twee maanden afspeelde tusschen de Balkan-stalen onderling, onder de oogen ge schiedde van Rusland, Engeland en Frankryk. Ja, met goedkeuring en met hulp dezer machten. Wat dus beslist een fiasco is voor graaf Berchtold en Oostenryk-Hongarye, dat gedwongen is zich rustig te houden. Om op alle gebeurtenissen voorbereid te zyn, mobi liseert Rusland in 21 militaire districten op de zuid-west grens, tegen Duitschland en tegen geheel de Oosteorykiche grens. Servië beeft thans 324,128 man onder de wapenen168,000 man van de eerste, 99,450 van de tweede en 56,678 van de derde lichting. In Bulgarye zy'n thans meer dan 850,000 man op de been. Legio is het aantal vrywilligers, dat zich hier aanbiedt. Reedz Dinsdagavond "en er 1400 naar de grenzen gevoerd, r wie 700 studenten. Het zyn meeat Kroaten, Bosniakken, Macedoniër# en Oud- Serbiërs, die zich komen aanbieden. Iedereen draagt vergenoegd de wapenen, bLy, dat het nur gekomen is, waarop men met den Turk afrekenen kan de oorlog is hier populair, zooals ik reeds schreef. Van terugtrekken kan geen sprake mesr zyn, geheel het volk waoht met ongeduld op het „voorwaarts". Maar wat er zullen vallen I In menige fa milie zal men na den oorlog een vader, een i, een zoon te betreuren hebben, geval- met eer, met vreugde zyn leven gevend voor het vaderland. Of 't Serbiacho Roodo Kruis voor zyn taak opgewassen zal zyn 1 Ik weet 't niet, maar bctwyfel het. Wel staan vele Serbizche meisjes en vronwen klaar om mede te trekken in den kryg, om den ge wonden hnlp te verleenen, maar toch, hot zon my niet verwonderen of de geschoolde hulp van andore staten zal spoedig zeer wel kom zyn. Ligt hier niet een taak voor het Nederlandzche «Roode Kruis?" De Turk heeft beslag gelegd op 12 bat- teryen geschut, wolke door zyn land naar Serbië werden vervoerd; de Serbiër daar entegen heeft beslag gelegd op drie wagons met aeroplanen, ééo wagon met veldtenten, zestien wagons met munitie voor kanonnen en vier wagons met verschillend oorlogstuig, voor Tnrkye bestemd, die door de Oosten- ryksche firma Schenker werden vervoerd. De universiteit en het gymnasium zyn in Belgrado gesloten; de professoren en do leeraren zyn onder de wapenen in Serbië zelf, de studenten staan op de grenzen. Op de grenzen zelf wordt geen school gehou den; de gebouwen berbergen soldaten. Do Belgradosohe electrisohe tram heeft beperk ten dienst; het peraoneol is onder de wape nen. De couranten verschyaen met moeite, redacteuren, zetters en drnkkera zyn sol daat. In een restauratie, waar ik nog al eens kom, zyn byna alle kellners verdwe nen; de eigenaar en zyn zoon, die docent is aan de universiteit, bedienen er de gasten. Geheel Serbië is thans één leger. Het leger zal, naar verluidt, defensief en offensief optreden. Defensief by Vranja, aan den spoorweg, waar men dsn aanval der Tnrken verwacht. Offensief te Prokoplje Knrschamlya tegen Pristina, waar het leger zal trachten door te breken om, vereenigd met dat te Vranja, nadat de Tarken terug geslagen zyn, geaamsnlyk op to trekken naar Ueikjoeb.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1