KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringon en Anna Paulowna Ho. 4148. Woensdag 28 Ootober 1912. 40ste Jaargang 't Vliegend Blaadje p. 3 m.50 ct., fr. p. poit 75 ct., bnitenland 11.25 Pre- 1 Zondagsblad 37i 45 f 0.75 miènj Modeblad 65 75 10.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertcntiën van 1 tot 5 regels (bq vooruitbetaling) 30 cent. Elke regel meer6 Brwijs-eieraplasr-è Vignetten en groote letter» worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT t Co.), Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. UIT HET BUITENLAMD. Do bepalingen van den vrede tusschen Italië en Turkye zijn nu bekend. Ze komen in hoofdzaak overeen met wat daaromtrent als voorloopig werd megedeeld. Het verdrag zegt dat beide regeeringen zich verbinden om, aanstonds na de onder tekening van het verdrag, de noodige maat regelen te nemen tot onmiddelyke en gelijk tijdige staking der vijandelijkheden en onver wijld bevel te geven tot terugroeping der officieren, troepen en burgerlijke ambtenaren - van Turkije uit Tripolis en Cyrensïca, en van Italië uit de eilanden in de Egelsche Zee. Italië zal deze eilanden ontruimen, on- middolyk nadat de Turken nit Tripolis en Cyrenaica vertrokken zijn. Do krijgsgevan genen en de gijzelaars zullen binnen den kortst mogelyken tijd uitgewisseld worden. Do beide rijken beloven volledige en al- geheele amnestie te verleenen aan de be woners van Tripoli en Cyrenaica en de eilan den in de Egeïscbe Zee voor hunne deel neming aan do vijandelijkheden of aan hen, die zich ten gevolge van den oorlog moch ten hebben gecompromitteerd. Personen, die te dezer zake gevangen zjja genomen of verbannen, worden onmiddelyk in vryheid gesteld. Uitgezonderd zyn degeneD, die zich aan een vergrijp t0gen bet gemeene recht hebben schuldig gemaakt. Italië verbindt zich om, zoodra het rijk zyn handelsverdragen met andere mogend heden zal vernieuwen, met Turkye een han delsverdrag te sluiten op den grondslag van het Europeosche publieke recht, d. w. z. dat het aan Turkye zyn volslagen economische onafhankelijkheid laat en het recht om in commercieele on douane-zaken te handelen evenals andere Europeescbe mogendheden en zonder gebonden te zyn door kapitulaties of andere akten tot den huidigen dag ge sloten. rHet spreekt van zelf," zegt het verdrag, ,dat het handelsverdrag eerst in werking zal treden tegelijk met de handelsverdragen, door de Porte met andere mogendheden op denzelfden grondslag gesloten." De Italiaansche regooring verbindt zich om jaarlijks in de kas van de Turksche Dettepubliqne ten behoeve van de keizerlijke regeering een som te storten, over eenkomende met het gemiddelde bedrag, dat aan de Dette publique werd uitgekeerd uit de inkomsten van de twee provincies. Het bedrag van genoemde annuïteit zal door twee commissarissen worden vastgesteld. Wanneer deze het niet eens mochten kun nen worden, zal de beslissing worden over gelaten aan een scheidsrechterlijk collego. De Italiaansche regeeriDg verklaart zich bereid te erkennen, dat van dit oogenblik af het jaarlykache bedrag niet minder dan 2,000,000 lire zal bodragen en is bereid aan hot bestuur van de Dette publique een daarmedo overeenkomstige gekapitali seerde som uit te betalen, zoodra haar een desbetreffend verzoek wordt gedaan. Ziezoo, dat zaakje is dus in orde. We kannen nu de ellenlange berichten gaan lezen omtrent den feilen strijd op het Balkanschiereiland zelve. Want 't spreekt vanzelf dat alle ander «buitenlandsch nieuws" in de schaduw wordt gesteld, niet eens in gezien wordt, nu aller aandacht gevestigd is op het bloedig drama dat daar in den Balkan zal afgespeeld worden. Want bloedig zal 't zyn de geesten zyn fel beroerd. Er zal aan Turkye ook den om sprak do voorzitter, de heer J. Drijver slechts een kort welkomstwoord: „P. P. zal laten zien wat het doet, moge het de sym- mthie voor de gymnastiek vermeerderen, het id of donateur worden volgt dan van zelf". Barren door de meisjes-afdeeling was 't begin. Barren en stokoefeningen van de 3 jongens-af deelingen volgdeD. Korrect, en voor wat de meisjes betreft: gracieus; voor de dames-afdeeling mag daar nog hot woordje by. 't Was oen lust die oefeningen te zien. Staaf- en stokoefeningen maken altijd een gunstigen indruk. Als de oefeningen zeer gevarieerd zijn als hier, komt dat nog sterker uit. De heeren-afdeeling werkte aaa 't hoog- rekkracht en geoefende spieren kunnen een meoscb heel wat doen verrichten. De oefeningen werden afgewisseld door een tweetal voordrachten: ,De revolutie in de keuken" die ook had kunnen heeton .Als de kat van honk is dansen de muizen op zolder", 't Waren twee keukenprinsessen, de huisknecht en de tuinman. Mijnheer en rdie er niet waren" vervulden de rol van kat. De tweede voordracht waB een «Tyroler- semble". Aardige Tyroolsche meisjes en ree Tyroler heeren zongen tusschen de bergen (met eon Hollandschen molen in do verte), heel aardige versjes, waarbij zy toe spelingen maakten op Heldersche toestanden en Heldersche overwinningen gymnastische overwinningen, 't Viel begrijpelijk erg in den smaak. Te 11 uur was het pauze en daarna moest heeren afdeeling nog vrye oefeningen de i de geesten i t verbittering gesti Griekenland 1 ing gestreden worden. 1 heeft nu aai oorlog verklaard. In een nota, die de Grieksche legatie in Parys uit gaf, wordt -gezegd, dat in het lot dor Christenen in Turkye gedurende een tijdsverloop van 37 jaren geen merkbare verbetering is gekomen. Nu de laatste po ging om daarin wijziging te brengen, mislukt is, zien de verbonden staten zich tot hun groot leedwezen verplicht naar de wapens te grijpen. Voor de belangen van de onderdanen van alle boitenlandsche staten zal zorg worden gedragen. .Griekenland", zoo eindigt de nota, .rekent op de Bympatbie van de bevriende naties en verzoekt Frankryk een welwillende on zijdigheid in acht te nemen." Reods verleden week zjjn de Grieksche troepen de grenzen overgerukt. Van alle grenzen komen berichten van gevechten en daar die grenzen nog al uit gebreid zyn is 'tniet gemakkelijk een over zicht te geven. Wo kunnen ons slechts bepalen hier ei daar een greep te doen uit de menigvuldige telegrammen die het Reuter-agentschap de talrijke oorlogscorrespondenten seinen. Eerst nog even het bericht dat men 1 in Turkye veiliger achtte dat de ex-Sultan Abdoel-Hamid te KonBtantinopel verbleef dan te Saloniki. Je kunt nooit weten I De Sultan heeft het overbrengings besluit be krachtigd. (Men zie de oorlogsberichten op eene andere plaats.) NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 22 October. Accijnsheffing op het gedistilleerd in de gemeenten Helder, Vlieland en Vlissingen. Ingediend is een wetsontwerp tot afwijking vau den regel, gesteld by art. 241 Gemeente wet, omtrent plaatselijke belastingen ten be hoeve van de gemeenten Helder, Vlieland en VliBsingen. Daarbij wordt voorgesteld dat mede voor een tijdvak van 3 jaren (van 1 Januari 1913 zoo noodig tot 1 Januari 1916) kan worden geheven belasting op het gedistilleerd ten behoeve der gemeente Heldertot een bedrag van ten hoogste f15 per H.L. ad 50 pet. sterkte; ten behoeve der gemeente Vlieland tot een bedrag van ten hoogste f 12.50 per H.L. ad 50 pet. sterkte en ten behoeve der gemeente Vlissingen tot een bedrag van ten hoogste f 17.50 per H.L. ad 50 pet. sterkte. Pro Patrla. Zaterdagavond hield de gymnastiek- sohermvereeniging .Pro Patria" in Casino een feestelijke vergadering. 'C Was er een gezellige drukte. 't Program was nog al uitgebreid en daar maken. We zyn heengegaan, want er was daarna ook nog bal en gezien de animo daarvoor die kan men zoowat naar het getal en 't gezicht der dames schatten zal 't wel laat zyn geworden. De sociale beteekenis der geheel-onthouding. Op verzoek van do afdeeling Helder der iNederlandsche Vereeniging tot afsckafliug an alcoholhoudende dranken" zette de heer H. Gerhard (Amsterdam) Zaterdagavond de socialo beteekenis der geheel-onthouding voor een aandachtig luisterend en geboeid publiek uiteen. Jammer was het, zooals de wd.-voorzitter t afdeeling, de heer Ybe», mededeelde, dat eene stadgenoote, die hare medewerking had toegezegd, en eenige nnmmers zou zingen, welker tekst bereids op het programma was afgedrukt, jammer was het dat die jonge dame plotseling ongesteld was geworden, waardoor eigenlijk hot heele programma in 't water viel. Want zoo op 't laatBte oogen blik was hierin onmogelijk te voorzien. Ge lukkig had oen lid van eon zuster-vereeniging, do beer Hangart, zich bereid verklaard eenige vioolnummers ten beste te geven, zoodat aan de aanwezigen althans eenige schadevergoeding gogeven werd. De heer Gerhard dan zette, zooals wij zeiden, uiteen de sociale beteekenis van de geheel-onthouding, en waarom eigenlijk ieder, die voelt, dat er hervormingen in de maat schappij noodig zyn, ieder socialist dus, vroeg of laat noodwendig zal moeten komen tot geheel-onthoudi ng. We weten allemaal, dat het langzaamaan een sterke beweging is geworden. De «Nsder- landsche Vereeniging" alléén telt reeds 12000 i; naast haar werken tal van andere totaal wel 20.000 leden. In Noorwegen, Finland, Amerika, heeft zy grooten invloed, in de Romaansche landen wint zy krachtig terrein. Geen land ter wereld is er waar zy niet gestadig toeneemt. Vyflig jaar terug was dat geheel anders. Als toen iemand zei geheel-onthouder te zyn, werd hy voor gek of ontoerekenbaar ver klaard. Vooral in 't leger was 't drankmis bruik groot, pn vooral onder de Hollanders. Vandaar ook nog de Engelsche uitdrukking «Dutch courage" jenevermoed. Thans is dat al heel anders geworden. Veel "is er op dit puot gewijzigd. Hoe zou dat komen Omdat men thans zooveel beter Volstrekt niet. Vijftig jaar geleden kende men de drank-ellende ook, zoogoed als nu. Als een kwaad bestreden kon worden, omdat we weten, dat het kwaad is, wel dan zou er al geen kwaad meer op de wereld zyn. Er zyn tal van kinderen, die neigingen vertooneD, welke ze weten, dat verkeerd zyo, en die ze toch niet kunnen keeren. Hoeveei doen we zelf niet, dat wo weten verkeerd te zyn. Maar de beantwoording van de vraag, waaraan- dat groote verschil in denken is toe te schrijven, is moeiljjk. Spr. trachtte zyn eigen persoonlijke opinie hierover weer te geven. Groote veranderingen in denken of doen der menschen staan nooit op zichzelf. Zy gaan altyd samen met veranderingen op ander gebied. Als wy de geschiedenis der maatschappij nagaan, dan valt op te merkeD, dat zulke groote veranderingen geregeld over groote tydperken plaats vinden. Een groote honderd jaar geleden stond de maatschappij aan 'f begin van 't kapitalistisch stelsel, waarbjj gaandeweg do productie van handenarbeid overging in stoombedryf. Het had dit voor deel als ieder mensch zyn krachten zoo goed mogelijk inspant, worden ze beter. iRuat roest» en «aldoende leert». Wie veel gebruikt, gaat het beter doen. Dit begin van 't kapitalistisch stelsel, dit liberalisme had onvoorwaardelijk goede grondslagen. Uit dit liberalistisch systeem ontstond langzamerhand hot liberaal-economisch, met de leusde noodzakelijkheid om in de levensvoorwaarden te voorzien, dwingt ieder voor zich te werken. Wie nu uiec krachtig genoeg is, moet onder gaan. Op dit systeem is niets aan te merken, slechts ééno rkleinigheid* en wel deze het concurrentiesysteem in de maatschappij werkt met ongelyke wapens. Aan den eenen kant de reusachtige macht van het kapitaal, aan den anderen kant de geknevelde arbeiders massa. En tengevolge van dit feit werd iets anders geboren. De geest die gewekt en geboren werd, ging lynrocht tegen dit systeem in. Vyftig jaar vroeger bemoeide de staat zich niet met de arbeiders; zestig jaar ge leden weeB een Engelsohe enquête uit, dat kinderen van 46 j. nog in fabrieken werden geëxploiteerd. Toch waren de menschen niet zooveel slechter dan nu. Maar langzaamaan is tegenwoordig een nieuw idéé ontstaan. Uit do leus van het liberalisme: ieder voor zich en God voor ons allenontstond de nieuwe leusniet ieder voor zich, maar allen tezamen voor ieder. Er ontstond het op- komond, sociaal verantwoordelijkheidsgevoel. Spr. zette du uiteen de groote beteekenis van dit verantwoordelijkheidsgevoel in de maatschappij. Vroeger werd wel eens ge redeneerd: verwijder de zwakken nit de maatschappij, dan houdt gy van zelf de sterken over. Doch naar mate men meer en beter doordrongen werd van het pynlyk- nauwe verband tusschen doen en laten van nu en vroeger (de zonden der vaderen, leerde de bybel, worden bezocht tot in het vierde 'OBlacht, doch de huidige wetenschap met ïaar erfelijkheids wetten, leert, dat dit ge schiedt tot in lengte van dagen), naar die mate begreep men, dat van al wat ge beurde aan ieder apart iets kon worden toe- 'eschreven. Maar al te vaak is hy, wien iet in de maatschappij welgaat, en die daar om geëerd wordt, een gelukskind, al te dikwijls een ander, van wien men zegt, dat hy niet flink is, en in de maatschappij mis lukt, het slachtoffer van het noodlot. Niet met Kain's woord: ,Ben ik myns broeders hoeder?" moet men antwoorden: neen, wij allen zyn elkanders broeder en hoeder. Dat besef nn van socialen samenhang is niet maar een fraaie tirade, het ïb een dwingende oisch en vertoont zich overal, in alle richtingen. In 't bizonder sterk in de geheel-onthouding. In 't tweede gedeelte zijner rede ontwik kelde de spr. dit nader. Met voorbeelden uit eigen leven, op pakkende, boeiende wyze jeillustreerd, zoodat het gehoor aan zyn ippon hing, betoogde hy liet verkeerde van hot z.g. matige drinken. Iedere dronkaard is oorspronkelijk kind geweest, zei hij. Wat zoudt gy zeggen als do persoon, dien gij, omdat hij dronken is, bespot, eens nw vader of broeder was een andere geschiedenis bewees by de stollingNiemand weet wat voor kwaad hij dikwyls heeft gedaan. Heel wat menschen, die erfelijk belast zyn met de kiem der dronkenschap, worden onwillens en onwetens, door den «matigen" drinkor tot alcoholisten gemaakt. Gy, matigheidsdrinker, zoo riep by, wees gewaarschuwd voor hot gevaar. Niet wat wij zeggen, wat wy doen is van invloed. De gezondheidstoestand wordt beter, gezorgd wordt voor hygiënischer woningen etc. Maar wy beseffen nog abso luut niet de verleiding die van de kroegen uitgaat. De atmosfeer, waarin het lichaam moet leven, wordt wel gereinigd, maar die waar de gsest in vertoeft, vergeet mcD. Telkens en telkens weer dringt zich de vraag vorenbeseft gy wel, dat al die dronkaards eenmaal oDsohuldige kinderen zyn geweest? Door een ander verhaaltje bewees de spreker, dat men iemand, die in zyn jeugd verwaarloosd wordt, als kind beklaagt, doch dat diezelfde persoon, als jonge man in de maatschappij, geworden wat hy nood zakelijkerwijs worden moest: misdadiger, door die zelfde maatschappij met den vinger Dagewezen wordt en veracht. Steeds moeten wij ons afvragen: wat kan er van mjj uitgaan ten bate van het komend geslacht? Die vraag zal zich steeds weer opdringen aan u en u niet loslaten. Vel geen vonnis over wie valt of gevallen is, maar zeg: daar ben ik óok schuldig aan. Niet individueel natuurlijk, maar als geheel, als maatschappij. Hy, die sociaal voelt, die zich voelt als lid van die maatschappij, hy móet geheel onthouder worden, daar is geen ontkomen aan. Er was geen debat. In deze fraaie redevoering toonde Gerhard zich, evenals den vorigen keer, toen hy voor de S.D.A.P. sprak, de philosoof on de den ker, méér nog dan de hartstochtelijke party man. Hij vatte het vraagstuk dikwyls ge moedelijk op, en kwam langs logiachen godachtengang zooals trouwens alle phi- losofle is tot zyn stollingen, die somtijds verwonderlijk gelijkluidend waren aan die, op de vorige lezing verkondigd. Bij zyn „vertellinkie", zooals by het betitelde, was de onderwyzer-paedagoog in zyn element en was het zeer interessant het gehoor te be- studeeren, dat den adem inhield. Het was eene mooie lezing en er was vry veel publiek. De Burgemeester van Zaandam. Het .Handelsblad" bevat een artikel vi prof.. D. van Embden te Amsterdam, waarin uitvoerig wordt betoogd dat de burgemeester van Zaandam, veroordeeld tot vijf dagen gevangenisstraf wegens het doen opnemen van een hoogeren leeftyd van zyn zoon in een reispas voor Rusland en bij het Hof te Amsterdam in hoogor beroep gekomen, thans genoeg is gestraft voor zyn formeel ernstige, maar materieel niet erger dan //incorrecte" daad. De schrijver verwijt den heer Duys, die een ware campagne tegen den burge meester voerde, welke tot het verleenen van rechtsingang leidde, dat deze de meest laak bare handeling begon en onnoodig groote schade aangericht heeft. Op de uitspraak van het Hof beoogt hy niet invloed te oefenen; maar, «egt by, ten slotte iB er nog de mogelijkheid van straf wijziging door gratie en daardoor kan de uiting van de pnblieke opinie betoekeniB hebben. Oorlogs-bioscopen. Volgens alle aanduidingen zullen de bios copen bij den Balkan-oorlog een grooter rol gaan spelen dan ooit te voren. Oorlogs beelden worden thans reeds in ettelyke En gelsche bioscopische schouwburgen avond aan avond vertoond. Zy hebben echter vooralsnog enkel betrekking op de oorlogstoebereidselen. Zoodra nochtans de krijgsverrichtingen in Macedonië, aan de Grieksche grenzen, enz. werkelijk beginnen, zullen de films, met schier ongeloofelijken spoed, naar hier ont boden en onmiddellijk vertoond worden. Men weet, dat verschillende groote bios copische firma's, Amerikaansche, Engelsche en andere, geheele scharen van opnemers naar den Balkan gezonden hebben. Ook Urban, de bekende man van bioscopische films in kleureD, heeft er velen heen gestuurd. En hij vleit ziek, dat hy de eenige vertooner van gekleurde films zal wezen. Deze oorlogsbioscopisten spelen eea veel gevaarlijker rol dan de gewone oorlogscor respondenten, want de eersten moeten by het vechten tegenwoordig zyD, om ietB te zien en te fotografeeren. (»N. R. Ct.") TWEEDE KAMER. Invaliditeits- en Ziekteverzekering. Alvorens wy heden een overzicht geven van de Vrydag in de Tweede Kamer ge voerde debatten over hetontwerp-invaliditeits- en ziekteverzekering, leek het ons niet on dienstig onzen lezers een beknopt overzicht geven van wat dit ontwerp eigoolyk is. Zy zullen daardoor gemakkelijker de debatten kannen volgen en ook, zich een beter oordeel over het gesprokone kunnen vermen. Dit wetsontwerp dan regelt ouderdoms- en invaliditeits-vorzokoring tezamen, met één premiebetaling. Het spreekt vanzelf, dat over voorgestelde regeling veel verschil van meening bestaat. De voorstanders zeggen ouderdom is feitelijk niet anders dan een soort van invaliditeit. NeeD, zeggen de tegen standers, hot lijkt meer op ziekte, en komt regel ook wel daaruit of uit een on geval voort. De iovaliditeitsrisico's zyn dan ook veel moeilijker te berekenen dan die van den ouderdom. Hoe het zy, het ontwerp-Talma is dat van de vereonigde verzekering, en wel hot stelsel der verplichte verzekering. Art, 30 van dit ontwerp bepaalt, dat «ieder arbeider, wanneer hy niet by de wet is vrijgesteld, verplicht is zich te verzekeren". Hü krjjgt daarvoor recht op uitkeeriDg ingeval van invaliditeit, d.w.». wanneer hy geen werk meer kan vinden waarmee hy eon derde van zijn loon verdient en op zyn 70ste jaar, als hy dan nog leeft. Bovendien krjjgen zyn kinderen beneden de dertien jaar, wanneer hy overlydt, een woezen- rente, gelijk aan de invaliditeitsrente waarop hy op dat oogenblik recht zou hebbeD. Wanneer hy een week lang zonder werk is, behoeft hij geen premie te betalen, doch daar staat tegenover, dat hy daardoor ook een lagere rente krygt. Een minimumoit- keering is echter vastgesteld, die lagere rente duB betrekking op hetgeen hy boven het minimum krygt. Nu zyn cr, behalve dit door de Regeering •oorgestelde stolsel, nog verschillende andere, die van de foogenaamde «vrijwillige" ver- lekering, met aanmoediging door staatssteun en het stelsel van staatspensioneering naar Engelach of Deensch model, geheel op kosten van den staat. Van het eerste stelsel (de vrijwillige verzekoring met aanmoediging door staatsteun) zyn o.a. de vry-liberalen voor standers. Dit wordt in België toegepast. De weekpromies en de minimnm-renten ziju, volgons het Regeorings-ontwerp te ver dien in 5 klassen, en wol als volgt Klasse I (jaarloon heneden f240): week- premie 20 cent, minimum-rente f78 'sjaars; Klasse II (jaarloon f240—f400): week- premie 24 cent, minimum-rente f98.60 'sjaars; 3 III (jaarloon f400—f600): week- premie 32 cent, minimum-rente f 124.80 'sjaars s IV (jaarloon f600—f908); week- premie 40 cent, minimum-rente f 156's jaars Klasse V (jaarloon f900—1200): week- premie 48 cent, minimum-rente f 187.20. Hierby moet in 't oog worden gehouden, dat wel de werkman da verplichting heeft zich te verzekeren, doch dat de werkgever de premies moet voldoen en deze slechts voor de helft van het weekloon kan afhouden. De betaling kan geschie den öf rechtstreeks in geld öf door het plakken van zegels op een «rentokaart", die de werkmaD bewaart. Hot komt dus hierop neer, dat de werkman slechts een weekpremie te betalen heeft van respectievelijk 10, 12, *6, 20 en 24 cent. En ten tweede dient men ook niet te ver geten, dat do minimumrente (geldig voor ouderdom, invaliditeit en weezentoestand) verhoogd kan wordon en in vele gevallen vorhoogd zal worden door het aantal stor tingen. Iemand die by voorbeeld zyn gan- leven in do laagsto looDklasse heeft ge arbeid, van zyn 16e tot zyn 70ste jaar, krggt op laatstgenoemden leeftyd eon rente niet van f78 'sjaars of f 1.50 in de week, doch van f 143.62 dus van ongeveer f 2.75 >er week. Daarvoor heeft hy dan zyn leven ang een dubbeltje in de week betaald, doch daarbij bovendien de zekerheid ge had dat hy by invaliditeit minstens f 78 's jaara zou krijgen en dat zyn kinderen be neden de 13 jaar (gezamenlijk) by zyn voor overlijden hetzelfde zouden ontvangen. De kosten der verzekering, geraamd op aanvankelijk een kleine 19 millioen golden 'sjaars voor ruim 1 millioen arbeiders, worden dus voor de helft betaald door de werkgevers, en voor de andere helft door de verzekerden, de arbeiders zelven. De bijkomende admini stratiekosten, ruim 1 millioen gulden'sjaars, worden door het Rjjk gedragen. En daar de bovenstaande berekeningen gebaseerd zyn op een premiebetaling van het 16e jaar af, en het tegenwoordige geslacht du3 eon groote achterstand in premies zou hebben intehalen, zal do Staat bovendien nog het tekort van het tegenwoordige geslacht bypassen. daartoe jaarlijks gedurende 75 jaar 8,8 millioen gulden bijdragen. Na 75 jaar is mee gelyk. Men weet dat do regoering die 10 mil lioen 's jaars wil vinden uit verhooging van tarief van invoerrechten en dat daar tegenover van links is betoogd dat, daar zulk een verhooging de prijzen der produc ten onvermijdelijk moet doen stjjgen en dit het meest gevoeld wordt door de minstge- goedeD, eigenlijk die 10 millioen goeddeels óók nog door de arbeiders zelven zullen wor den opgebracht. Na deze uitweiding gaan wy verder met de reeds aangevangen algemeene beschou wingen over dit ontwerp. De heer Hugen- holtz (s.d.a.p.) die Donderdag zyn rede af brak, zette haar Vrijdag voort. Spr. ontwikkelde nog eenige bezwaren te gen het wetsontwerp. Een zijner voornaamste grieven is", dat het alleen de loonarbeiders helpt, byna geen vrouwen. En dan is koeriog veol te laag. Bovendien wordt de rente op to hoogen leeftyd uitgekeerd. Een 70-jarige leeftyd is 10 jaar te laat. Zyn ern stigste grief echter is, dat het ontwerp de fierheid en het onafhankelykheidsgevoel van den arbeider niet verhoogt, aangezien de uitkeering niet voldoende is om den arbeider van de armenzorg onafhankelijk te maken. Na ceno opmerking van het r.-k. lid van Van Best naar aanleiding van eene uitlating oogenblik hot Vredespaleis voorbij't Na- ovor hem door den heer Treub, komt aan dert zyn voltooiing, 't Volgend jaar zal hot het woord de heer Van Vliet (a.r.), die zyn j worden ingewijd... In 1918, eon eeuw warmen dank brengt aan den Minister voor na den Volkeren-slag. En wie de bange diens sociale wetten, inzonderheid voor het vraag stelt, of dat vredesfeest niet zal samen- de orde zynde ontwerp. LaDge hebben de arbeiders reeds uitgezien naar|eene regeling en telkens werden zy te leurgesteld. Spr. vindt ouderdomsverzekering zonder invaliditeitsverzekering veol minder dan half werk. Staatspensioneering kan niets n voor het groot aantal invaliedon. De Jong (Hoorn) zeide, dat de ar beiders staatspensioen willen. Dat is niets dan ouderwetsche grootspraak. Tegenover de arbeiders, waarvan hy spreekt, staan tien duizenden arbeiders, mannen van Patrimo nium, van den Christelyken Werkmansbond en Roomsch-Katholieke arbeiders, die geen staatspensioen verlangen. Eindigende, zeide do heer Van Vliet: De Christelijke arbeiders wachten reeds twintig jaar op pensióncering. Nn komt eon man mot weloverwogen plan en dient een ontwerp in voor ouderdoms- en invaliditeitsverzekering, en wat gebeurt thans? Wo hebben reeds vier sprekers gehoord met vier verschillende systemen. Wat denken de arbeiders daar wel van Zy zeggenpraat er nu niet to lang over, maar doe wat. Na dezen spreker kwam de hoer Aalberse r.-k.), die een mooie rede over. het ontwerp hield. Hy betoogde allereerst, dat het ont werp er volstrekt niet doorgejakkerd werd, zooals van links werd verkondigd. In Enge land werd het 7 Mei 1908 in behandeling genomen, 27 Mei in eerste en 9 Juli in tweede lezing aangenomen. Ja maar, interrumpeerde do heer Schaper, dat waren 12 artikelen. Hier zyn hot er 4001 Hy besprak vervolgens den rechtsgrond van het ontwerp. Arbeidersverzekering is niets™ anders dan verwezenlijking van het recht der arbeiders op een rechtvaardig minimumloon en de ouderdoms- en invalidi teitsverzekering is niets anders dan de re geling van de uitbetaling daarvan. Er zyn wel enkele dingen niet strikt logisch in dit ontwerp, dat gaf spr. toe. Op verschillende punten werd hot ontwerp door dezen spreker verdedigd. Vervolgens deed hy een tegenaanval op staatspensio neering, en hield zich aan de verplichte verzekering naar het boginsel van het ont werp. Aan het eind zjjner rede waarschuwde hy nog tegen hy nog tegen het politieke bederf, dat, naast het individueels, van staatspensioneering dreigde. Er zal naraeljjk steeds meer worden gevraagd en de politieke partyen zullen, vooral by kiesrochtuitbrei- ding, steeds meer onder den druk van de lensioentrekkers komen te staan. Terwijl b\j iet premiestelsel de verzekerde weet, Jat elke renteverhooging gepaard gaat met premieverhooging. De a.r. heer Rntgera voerde nog even het woord, om een enqnéts, in hot district Zuid- hom gehouden naar het aantal 70-jarigen, die van art. 374a zullen profiteeren, te critiseeren, doch wy zullen onze lezers hier niet mede lastig vallen. Aanstaande Dinsdag voortzetting. Wy moeten nog zeggen, dat de belang stelling niet bijster groot was, daar de zit ting, te elf uur uitgeschreven, eerst te twaalf uur kon geopend worden, aangezien op het openingsuur onvoldoende leden aanwezig waren. Do debatten van de afgeloopen week samenvattend, meent de Overzichtschrijver van het .Handelsblad" te kunnen consta- teeren, dat de afbrekende critiek op het ontwerp vry sterk, de verdediging vry zwak is geweest. Doch dat de opbouwende critiek óók niet sterk was. Misschien zal dat nog komen, zoo ein digde DE WEEK. 20 October. 't Zyn on blyven rare, wonderbare, zo derlinge tyden, waarin we leven 1In Augustus en September vriest, stormt, or- kaant en regent 't, zooals in de oudste aan- teekeningen der meteorologische bureau x niet was te vinden; in October, terwyl 't al oi 'yf uur donker wordt, in de restaurants d winterschotels, erwtensoep numero een, zyn te krygen; terwyl do menschen, die familie on vriendon in de Oost hebbeD, hun Sinter klaas-pakketten bereids hebben verzondi haast te warm wordt, terwyl de dage- lyksche weervoorspelling van „stygende tem peratuur" gewag maaktDe diplomaten der „groote" mogendheden laten woken-ach- tereen verkondigen, dat zy don Balkan-brand zullen weten te verhoeden; dat men heusch niet ongerust behoeft te zynEén echt- grimmig woord, één notu-van-stavast, serieus-dreigend vinger-opheffen in de richting van Majesteiten Peter, Nikita, Ferdinand, mitsgaders den „Basileus" der HelleneD, en ze znllen in hunne respectieve konink lijke schulpen kruipen Geen duim breed gronds van het Ottomaansche Ryk zal onder anderen „invloed" dan die van den armen, beklagenswaardigen Mehomet V kunneD, van den wilszwakken, ziekelykon maD, die voor hem te onzaliger ure gedwongen werd de plaats in te nemeD,. waar zoovele jaren de doorlachte vorst zetelde, door Gladstone ,Grootmoordenaar" genoemdWillen de Balkan-Majesteiten tóch, met alle geweld tegen de orders nit Londen, Berlyn, Peters- burg en Weenen in, aan den klap gaan, bestl Maar nadat er Btroomen bloeds zyn vergoten, zullen ze onverrichter-zake, zonder een piaster oorlogsvergoeding en zonder Ma. uitbreiding van grondgebied huis-toe koeren Aldus spraken de geweldige, ge duchte, onbaatzuchtige, zeer slimme diplo maten. Een dag-of-wat later slaat gansebde Balkan in vnur en vlam. Moet men zich voorloopig troosten met wat de diplomatieke meneeren nu wéér verzekeren: ze znllen den oorlog „localiseeren"weten to beletten, dat de brand overslaat, do vreeselyko crisis uit barst, genaamd Europeescbe oorlog, welke tevens de sociale revolutie zou doen uit breken Is 't wondor, dat deze „gerust stellende" woorden u en my eene konde rilling over den rug doen varen I En wie nu langs den Ouden Scheveningschen weg naar de Nederlandscho Hofdstad tramt, tuft, peddelt of loopt, hy komt op zeker vallen met eene menschen-slachting, een wereldbrand, waarbij vergeleken die van 1313 kinderspel moet heeten, hy mist den moed om door oen glimlachje te beduiden, dat hy 't zoo erg, zoo har-serieus niet meent. De Inst tot schertsen vergaat hem waDt hy beseft, hoe in dezen tyd van huive ringwekkende contrasten, de mogolijkhoid ook van d«ze monsterachtige „antithese" helaas verre van denkbeeldig is De Tweede Kamer der Staten-Generaal, om nu maar weer binnen do grenzen van het lieve Vaderland terug te keeron, is dermate overladen, overstelpt met arbeid, dat do poging om hetgeen de politieke meerder heid wil «binnenhalen'' vóór do lente van 1913, don- Quichotterie, groot-doonerigo mallig heid, lykt. In de acht a negen wokon, dio ona thans nog van KerBt scheiden de Onder- doms- en Invaliditeitsverzekering, plus de Indische en andere Begrootingen, met al den aankleve van dien. Met de stormen by de Algemeene Beschouwingen, met hl wat bo- waard, uitgesteld, verschoven werd tot de Begrootings-carapagno, en nü geen uitstel meer kan Ijjdenom iets slechts te noemen de bespreking van het marine-personeel, ten vorigen jaro in vredesnaam «uitgelascht* om toch maar op 24 December klaar te zyn. President Van Bylandt beloofde toenhet volgend jaar kunnen do heeren 't dan uit voeren, op hnn gemak doen President Van Nispen moet den wissel honorooren on de heer Hugonholtz heeft een .dossier» to verwerken, gonoeg Voor twee dag- en avond zittingen. Töch dat alles in acht h negon weken. Vervolgensde Tariefwet on nog 'n heelen stapel groot- en kleiogoed. Ook her innert men zich, hoe minister Kolkman in de Troonrede van September j.1. deed ver zekeren, dat al zyn wettekens tot styging der middelen brood-noodig zyn. En straks zullen we hooronwanneer er gewezen wordt op den bloeionden toestand van 's lands kas Meneeren, gaat s.v.p. de cijfers van het jongste maandstaatjo eens na 1 Daaruit kunt ;o zien, hoe wisselvallig 't met deze dingen s.» De Tweede Kamer moet, van 'a och tends 10 tot vyf uur arbeidend, den Maandag en Zaterdag incluis, met bijvoorbeeld op z'n minst drie avond-zittingen per week, 'n kracht toer verrichten, vertoonen, waarvan niemand ter wereld in de verte zich eene voorstelling kan maken. Tusschen de dropjes door krygen we nog de Senaat, dio o.a. nu welhaast voor de Radenwet komt te staan. En dan laat men de vraag, waar het personeel der Kamer, de ongelukkige steno- en tochygrafon, hun zennwen van staal, hun y'zeren weerstands vermogen vandaan moeten halen, buiten rekening üm van de persmuskieten, met wie het Parlement geen //Officiëel contact' heeft, niet te reppen Onder zülke omstandigheden vangt men aan mette spijbelen. Te berokkenen, dat alvast eene der eerste zittingen een nar to laat moet aanvangen, «faute de combattants» yl er geen 51 volksvertegenwoordigers lust hebben, om by het krieken van den dag, d. w. z. te elf ure, present te wezen Begint men met redevoeringen van drio, van vijf urendie een brok middag en 'n gaDSchen ochtend in beslag nemen. Over spliuternieuw onderwerp? Ter ontwikkoling van nieuwo gedachten, gezichtspunten Dio eene wending, richting aan het debat geven, waardoor straks bespoediging zal wordon bereikt Integendeel, over tienduizend de en geschreven dingen; die ieder, van het onderwerp eenigszins op de hoogte, zich dróómen kan De heer Hugenholtz verklaart plechtig dat er van .politieke oppositie" geen sprake is. Men hoeft hem op z'n eerlijk woord te ge- looven. Maar wat is 't dan? Vrijdagmiddag kwamen stemmen-van-Rechts meldenWjj, mannen der meerderheid, zullen meepraten, hoor! En by de Algemeene Beschouwingen èn hy de artikelen der lex-Talma. Een ganscbe ljjst van redevoeringen, waaronder 'n Dnysiaansche van gansch een dag, liggen z/in 't zont". De nienwe Zaandamsohe schepen is reeds aan het rangschikken van de bouw stoffen, waaruit z'n reuze-speech zal zyn //opgetrokken". De Hoornsehe lieer Do Jong hoeft zyn //jalousie de métier", als lang- prater, geprikkeld. Prof. Treub heeft den h«er Dnys tot 't uiterste gebracht. Zyn glorie van groot-speecher brengt mee het .record", door Assen behaald, te .verbotoren". En mogolyk, dat vervolgens weer iemand uit den kring der Binnenhofsche vaderen opstaat, die het Dnys-record, op zyn benrt, gaat «verbeteren" Een nieuwe parlemen taire sport, 't Wordt tyd, dat men een scheids rechter, kampioen-pryzen enz. aanwijst Slechts het wedden zal strengelyk geweerd worden, maar ik zou er geen eed op durven dat een der tientallen verkapte-book- 3 c.s., die ondanks de lex-Regoiit nog altyd «zaakjes" weten te maken in Patria, niet kans zal zien, 'n plaatsje op de tribune te krygen Uren, dagen, weken, maanden werden ver- speecht. Hora ruit Izou de brave, hoog geleerde gouden-jubilaris uit Loiden, podellus prof. Deo, zeggen De tyd vliegt om Vóórdat de heeren er besef van hebben, zal 't hun in de ooren klinken, dat schrikke lijke, beangstigende woord«Hora Voor zoo-menigen candidaat uit het vermaarde Leidsche zweet-kamertje als hemelsche muziek geklonken hebbend, van vader Dee's lippen Horal... 't Is tyd, Zy'ne Majesteit do Kiezer wacht U Sidder voor zyn aan gezicht, want indien ge by hem, don mach tige, in ongenade valt, zoo zwaait by het vlijmscherpe zwaard, dat den vorm heeft van een onschuldig potlood, en Uw levono- draad als Kamerlid is doorgesnedon Hora 1De tyd is om. Zóó zal 't weldra wezen Toch st:oeft men in de Tweede Kamer der Staten-Generaal naar het „ver- boteren" van praat-records. Ik vraagiB 't niet om te duizelenU met beide handen het hoofd te doen grijpen Waak of droom ik En ookwat zullen wo aanschouwen, wanneer eenmaal do novolen zijn opgetrokken, nu nog zóó dicht, zóó on doordringbaar hangend over het raadsel- en wonderland, waarin we ronddolen 1 Mb. Awtokio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1