KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HeldorTexel, en Anne Peulowne GEWROKEN. No. 4150. Zaterdag 16 November 1912. 40ste Jaargang. I Vliegend Bljudje p. 3 m. 50 ct, fr. p. post 75 CL, boiltnlzsrt I t.2b Pre- Zondagsblad 37* i 45 f0.75 o»iên t Modeblad »»i65*»»»75» f 0.90 (Voor het hnitenlaad bij vooruitbetaling.) Adverteatiêa vaa 1 tot 5 regels (bij voornitbotaling) 80 ceat Elke regel mets, 6 Gewija-exemplaar24 Vignetten en groote letten wordex naar plaatsruimte berekend Intare.- Talafoon BO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgaven C. DE BOER Jr. BERKHOUT Co.), Halder. Bur Tweede Blad. Opgave van alhier gevestigde en vertrokken personen van 7 Nov. tot en met 13 Nov. Gevestigd. Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Gel. R. J. Wols, kleermaker,Rozenstraat 71, Boxtel, R.C- D. Brouwer, 2e luit. int, Keizeretr. 98, A'dam, N.H- P. van der Hagen, gep.,Wi!helminastr.84, Chr.Ger J. P. Greuter, marinier, Achterstr. 4a, R.C- M.Labree. serg.-tim. K.M., P.Krogerstr 47, Geen- R. Wallast, marinier, Achtergr. W.Z. 66, R.C- C. Flaes, ofl. v. adrn Hoofdgr. 54, N.-Helvoet, N.H- 1'. J. A, Sweering, banketb., Spoorstr. 40, R'dam, R.C- P. G. Lange, adj.-mar., Bothastraat 47, A'dam, R.C. E.Bulthuis, com. ter secr.,Keizers tr.41, Dokkum, N.H. E.Slagter, 6choenm.,Californiestr,52J A'dam, OudGer. W. Pijnakker, bootsm. K.M., Emmstr. 6, A'dam, N.H. E.v.d.Kloot, korp.-ziekenv., 2e Vroonstr. 73, N.I. L.M.J.T.Blom,serg.-schr.P.Heinstr.42,N.-Helvoet,N.H. J. Blankman, schippersltn., ttoegras 169, Upmeer, Vertrokken. Naam: Beroep: Van: Naar: Gel. W.G.Amesx., serg.-mont.,Wilhelm.str.84, A'dam, N.H. T.Korving, kwartierm., J. in 'tVeltstr. 18, Leiden, G. de Koning, wisselw., C. Ditostr. 19, Schoten, W. Halm, korp.-stoker, Paardenstr. 10, R'dam, R.C. W. Hoogendijk, gep-, Molenstraat 5, N.H. E.Slagter, schoenm., Diaconiestr.32, A'dam, OudGer. A. Bakker, arbeider, Koegras 235, Zijpe, N.H. J. Bakker, timmerman, Binnenh. 68, A'dam, Geen. J.Kunst, serg.-torp.m.K.M.,2eVroonstr.l3,A'dam, N.H. J C. Liotart, arbeider, Walvischstr, 14, Velsen, H. Gijsberts, onderw., Binnenh. 72, Schiedam, Wed. G. J. Boeve, z. b., Parallelw. 74, 's Hage, Wed. B. van't Hul, C. Baggerman, opricht, Zeedijk 1, Werkendam, B. Verhoog, serg.-konst., Breew.str. 29, 's Hage, R.C. E. van Os, werkman, Torenstraat 1, Velsen, N.I. C.vanderHoff.korp.der mar., Kappers tr,14,A'dam,N.H. J. van Es, stuurman, Kanaalw. 101, Maassluis, Ger. C. 11. Bruin, z. b.. Spoorstraat 114, Breda, N.H. W. Zwaan, x. b., Koegras 1, Barsingerhorn, NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 15 November. De kracht van het water. Op sommige plaatgen zyn Maandag de duinen te Katwijk door den hoogen stand van het zeewater over een breedte van 4 meter weggeslagen. Stuurliedenexamens. 's-Gravenhage, 13 Nov. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman P. Bakker en J. Bloem, tweede stuurman W. Jansen; derde stuurman C. H. de Lagh, P. J. Laven en G. Meyer. Aan tafel dood gebleven. Tydens een afscheidsdiner, dat jbr. v. Sandberg, nieuwbenoemd burgemeester van Haarlem, Maandagavond aan een aantal gemeentenaren van Abkonde, te Amsterdam aanbood, deed zich treHrig incident voor: Nadat de heer G. v. Alewyk een gloed volle toespraak had gehouden, werd hy plotseling onwel en bleef dood in de armen der toegesnelde, tot het gezelschap behoo- reude, geneesheeron. Het geheele gezelschap was zeer onder den indruk van den plotselingen dood van den heer v. Alewyk, die als gemeente-ont vanger, candidaat-notaria en nog andere betrekkingen te Abkoude vooral om zyn vele goede hoedanigheden zeer geacht en bemind werd. Hulpvaardige voorbijgangers De heer T. B., wonende in de Weesper- slraat op de N. Heerengracht te Amsterdam, werd door een anto aangereden. Daar hy eenige kwetsuren aan het been had bekomen, werd by door hulpvaardige voorbijgangers naar zyn woning vervoerd, waar men tot de minder aangename ont dekking kwam, dat een der ^gedienstigen" van de gelegenheid gebruik had gemaakt om hem zijn horloge met gouden ketting te ontfutselen. Een slimme dief. Een loodgieter te Leiden kwam Woens dagochtend tot de ontdekking, dat uit zyn werkplaats aan de oude Heerengracht, onge veer 25 K.G. lood was ontvreemd. De politie ■telde een onderzoek in, doch kon geen sporen van braak ontdekken. De dief moeBt dus op een andere wyze zijn binnengekomen. Daarom bracht de recherche een bezoek by een buurman, die boven deze werkplaats een dansgelegenheid heeft; het bleek, dat een gedeelte van den dansvloer was uitge zaagd en er weer netjes in was gelegd eu FEUILLETON. 21) „Ik ben dol, zoo iets te denken 1" dacht Gerard by zich zelf. De gordyn ging reeds in de hoogte, en het stuk begon. De koningin-moeder zocht haar zoon van zyn voortdurende gedachte aan den overleden vader af „Verscheur toch, Hamlet,'t nachtelijke floers, Eu laat uw oog het land als vriend bezien, Zoek niet voortdurend met benevelde oogen In 't voile stof naar nwen eed'len vader, Gy weet, het is een wet, wat leeft moet sterven En 't eeuwige na bet tydlyke verwerven' Doch Hamlet antwoordt bitter: „Ja, ge nadige vrouw, het is een wet", en wil niet laten troosten. Hoe trof het Gerard, toen de prins in zyn alleenspraak de koningin later verweet, dat zy haar eersten echtgenoot zoo spoedig had vergeten. „O hemelzelfs een dier, dat geen verstand heeft, Zon langer treuren". Had by zelf niet tegen zijn moeder gezegd: „Gy moet myn vader zeer weinig bemind hebben, om hem zoo spoedig te kunnen ver geten I" Ook aan Margaretha was deze over met een karpet bedekt. Dit bracht de recherche op het spoor. By een huiszoeking die in de bovenwoning werd ingesteld, werd het ver miste lood weldra uit een kast te voorschijn gehaald. De dansmeester viel toen door de mand en bekende de dader van den diefstal zyn; hy had het stuk vloer, na het te hebben uitgezaagd, er uit gelicht en was vervolgens met behulp van een ladder in de werkplaats afgedaald. (N. R. Ct.) De moordenaar gepakt. Twee inspecteurs der Ro'.terdamsche re cherche hebben Woensdagmiddag gear resteerd, op aanwijzing eener vrouw, een 21 jarigen deserteur van het de regiment infanterie te Leiden, die in het bezit was van den gestolen gouden horlogeketting van Vermeulen, wonende in de Mauritstraat. Hij bekende volledig Zondagavond meegeloopen tc zyn met de 72-jarige weduwe en haar in de woning gewurgd en beroofd te hebben. Hy was in het bezit van den vermisten huissleutel en enkele gouden sieraden. De dader schynt een onverschillig cynisch persoon te zyn. Aangehouden. Tc Rotterdam is in de modezaak „Maison Jorissen-Monlyn" aan de Oude Harenkade aangehouden een reiziger voor een Duitsche firma, dio zich uitgaf voor inspecteur van politie on een aantal modisten ia verhoor nam, voorgevende, dat hy, in opdracht van den officier van justitie to Amsterdam, een man moest opsporen, die voortvluchtig was met f 6000, waarvan hy f 2000 aan een modiste had gegeven. De thans aangehoudene speelde reeds dezelfden rol te Amsterdam, te Haarlem, te Nijmegen en te Arnhem. Zyn oogmerk is onbekeqd. De verkiezingen te Ommen. Naar de «N. Ct." verneemt, bestaat by do christelyk-historisclien in bet district Ommen, die by de jougste verkiezing de candidatuur-Mackay stelden, het voornemen opnieuw met een eigen candidaat uit te komen, die zich tegen de rechtache coalitie verklaart. r zyn pogingen aangewend om den heer Mackay te bewegen do candidatuur voor de tweede maal te aanvaarden. Deze heelt echter verklaard zich niet beschikbaar te stel'en. Wat men van liberale zyde in hot district denkt te doen, is nog niet bekend geworden. De officieele candidaatstelling heeft, gely'k 19ü weet, reeds aanstaanden Zaterdag plaats. Scheepsramp. Duinkerken, 12 November. De schoener .C-iSimir-Perier", komende van St. Ssrvan, s gisterenochtend door den storm van de kettingen, waaraan het in con kanaal vastlag, losgeslagen. De nieuwe bemanning verliet het schip, dat daarna wegdreef en een vijftien sloepen, die in de visschorshaven gemeerd lagen, in den grond boorde. Men weet niet of' er menschen by omgekomen zyn. Do schoener zelf is ook gezonken. Spoorwegramp. Indianapolis, (V. St.), 13 November. By een botBing op de Cincinnati-Hamilton on Dayton-spoorwog, welke ramp hedenmorgen dicht by Indianapolis plaats vond, zyn 14 menschen omgekomon en 15 gewond. De ramp is te wijten aan een verkeerden wisselstand. DE OORLOG. De verdediging der Turken. Sofia, 13 November. De „Mir" ontvangt een telegram uit Moestafa Pasja, volgeDS hetwelk de Turken uit Adrianopel weer twee groote uitvallen hebben gedaan. Na een ver bitterd gevecht van vyf uren zyn de Turken met groote verliezen teruggeslagen. De Bul garen hebben vervolgens de pas door hen veroverde forten Papatepe en Karteltepe versterkt. („N. R. Ct.") In Thracië. Berlyn, 13 November. De correspondent van de „Reicbspost" in het hoofdkwartier van het Bnlgaarsche leger seint dd. 12 November: De hoofdaanval tegen het centrum aan weerszijden van 'ljataldsja en de aanval tegen het Noorden van de linie van Tsja- taldzja nemen voor de Balgaren een gonstigen loop. In de laatste aagen zyn de Turken uit de vooruitgeschoven forten gedreven. Het begin van den hoofdaanval is echter twee dagen vertraagd tengevolge van de hevige regens, die den aanvoor van schietvoorraad, en het vooruitbrengen van do zware artillerie zeer bemoeielykt. De stryd is reeds hevig. De stryd om de Tsjataldja-linie. De correspondent van de .Reichspost" meldt uit het Bnlgaarsche hoofdkwartier den 13en November: «De stryd om do Turksche hoofdstellingen by Tsjataldja duurt reeds drie dagen en is uiterst bloedig. Hei eerste legerkorps is in stryd met de stellingen, noordelijk van het Tsjekmedsje-meer tot Nakkasköj, het derde legercorps dringt voort op de linie Delijunus-Derkos, tegen de domi- neerende heuvel-posities van Jafiore. Een colonne is naar den Tsjekmedsje-pas opge rukt. De Turken vechten met groote hard nekkigheid, doch hun tegenstand begiet reeds te verlammen". Uit Sofia werd gisterenavond laat aan den (Berlinar Lokal Anzeiger" geseind: (Niet tegenstaande bet ontbreken van officieele berichten is hier bekend gewordeD, dat een hevig artilleriegevecht by de Tsjataldja-linie aan den gang is. De Turken hebben bier door wanhopige krachtsinspanning 200.000 man geconcentreerd, en doen nog steels meer nieuwe troepen aan het gevecht deelnemen. De Bulgaren zullen ongeveer even sterk zyn. Hier wordt thans in een der grootste gevechten, die ooit geleverd zyD, het defini tieve lot van Turkije gevochten. Ziekte en muitery in het Turksche leger. BerlyD, 14 Nov. Gisteren werd uit Kon stantinopel via Constanxa aan do „Berliner Zeitung am Miltag" geseind: „Het besluit van den ministerraad, Maandag genomen, direct met Bulgerye te onderhandelen over een wapenstilstand, is voor ingewijde krin gen niet onverwacht gekomen. In deze krin gen weet men, dat het Turksche leger zich iu een toestand bevindt, die niet alleon elke kans op een verandering van het oorlogs- geluk buitensluit, doch zelfs het ergste voor het land doet vreezen. In het Turksche leger maakt de cholera steeds meer slacht offers. Dagelyks vallen vele soldaten ten offer aan deze ziekte. Daarby komt, dat de verontwaardiging in het leger over het vol komen gebrek aan de noodzakelijkste voe ding en ziekenverpleging dagelijks zoo toe neemt, dat men voor muitery vreest. In verband met deze tijding voorkomt de regee ring door het vragen van een wapenstil stand misschien een catastrofe van niet te overzienen omvang." Volgens een telegram uit Konstantinopel aan de „Frankfurter Zeitung" is een Bul- gaarscho onderhandelaar in Konstantinopel aangekomen. Gedrnkte stemming in Sofia. Uit Sofia word gisteren door den specialen oorlogscorrespondent in het Bnlgaarsche hoofd kwartier aan den Berliner Lokal Anzeiger" geseind „In Sofia teruegekeerd, vind ik de hoofdstad weinig veranderd. Het zakenleven is toegenomen en ook het zakelijk verkoer naar het bnitenland schynt gestegen te zyn. Daarentegen vind ik de stemming in Sofia, voor de hoofdstad van een zegevierend land eenigszins gedrukt. Dit komt hoofdzakelijk door do groote verliezeD, waaronder vooral de intelligentie van het land geleden heeft, die n.1. in Sofia woont. Een ontzettend groot contingent van de verlieslyst wordt gevormd door het eerste infanterie-regiment, dat uit Sofia gorecruteerd werd. By de slagen van Loele Boergas en Boenar Hissar heeft dit regiment kolossale verliezen geleden. Wat in Sofia aan intellect voorhanden was, is onder het wapen van dit regiment in den oorlog getrokken. Rechters, advocaten, staatsambtenaren, ge leerden, hebben als reserve-officier of ais gemeen soldaat in de gelederen van dit regiment gevochten. Ook het 37ste regiment, het reserve-regiment, dat uit bet eerste en zesde linie-regiment gevormd is, heeft zware verliezen geleden. Daar het Bulgaarscbe legerbestuur in zyn brutale, doch grandiose consequentie, het belang van het individu ondergeschikt te maken aan het algomeeD belang, blyft by het principe, geen verlies- lysten te pnblioeeren, wordt de vrees door de onzekerheid iederen dag grooter. Byna geon huis in Sofia is er, waar men niet vreest, een of ander familielid te moeten beweenon, doch daar men absuluut geen zekerheid krygen kan, en slechts aangewezen is op geruchten en vertellingen, wordt de angst steeds grooter. Langzaam maakt zich onder de bevolking het verlangen merkbaar naar het einde van den oorlog, en deze stemming zal stellig invloed nitoefenen op de beslissing van de regeering." Lyst der gewonden. Het Servische departement van oorlog heeft een eerste lyst uitgegeven van Servische gewondeD. De lyst der gesneuvelden wordt niet gepubliceerd vó«5r de oorlog voorbij zal wezen. Thans liggen er naar Renter uit Belgrado seint 4721 gewonden in de hospita-en aldaar. Een onsichtbare vyand. Dr. E. J. Dillon, een medewerker van de sDaily Telegraph", die zich te Boekarest bevindt, seint dd. Maandag aan zyn blad, dat de tooneelen, die zich thans in Konstwr- tinopel afspelen berinneren aan de beschry- viogen in Dante's „Hel". Honger, tyfus en cholera sullen er naar men vrees: een kwart rnillioen slachtoffers maken. Uit de correspondentie-rnbriek van een plaatselijk volksblad: J. L., alhier. Aan een rooden neus is betrekkelijk weinig te doen, tenzij de kleor ontstaan is door veelvuldig gebruik van spiri tualiën. In dit laatste g9val is onthouding ge- wenscht. Wil men de roode kleur doen ver dwijnen, zondor bet drinkeD te laten, dan zou men eenige glazen per dag meer kunnen ge bruiken, om de roode kleur in een paarse te doen veranderen. Is drioken de oorzaak niet, dan is er ook niet veel aan te doen. Onthou ding van zeep heeft ook wel gunstige roault&ten opgeleverd. Die geelachtige tint van den hals uwer dochter, is eveneens moeilijk te ver anderen. De een heeft een lichte, een atder een donkere tint. Onzindelijkheid is hier toch zeker buitengesloten Uw dochter moet maar tevreden met dat kleurtje zyn, omdat er zoo vele menschen rondloopen, die in het geheel geen kleur TWEEDE KAMER. Toen de Voorzitter Dinsdagmorgen de zitting der Tweede Kamer wilde openen, bleek bet vereisebte aantal loden niet aan wezig te zyn, zoodat de zitting verdaagd werd tot 12 uur. Men is aan art. 19, regelende de midde len tot dekking met de daarop voorgestelde amendementen-Patyn en Treub en het amen dement-Duys c.s. Het amendement-Patyn strekt om deryks- bjjdrago bly vend te maken. Het eerste amen dement-Treub strekt om inplaats van „pre- miën" te lozen „bijdragen". Het tweede strekt .ojn een jaarlyksche bijdrage van het Ryk te geven van 8 rnillioen jaarlijks opklim mend met f 200.000. Het amendement-Duijs c.s. strekt om de middelen voor de dekking der uittekeeren renten, voor wat betreft de ouderdomsrenten, de weduwen- en weezen- rente, te vinden door bijdragen vanwege het Ryk; voor wat betreft de invaliditeits- rente en de te verleenen geneeskundige be handeling door bijdragen vanwege het Ryk en de werkgevers, en om bovendien de administratiekosten te doen dragen door het Ryk. Do beer Trenb (v.-d.) zet de toelichting van zyn eerste amendement voort. De bij dragen van de zyde van den werkgever en den werkman beschouwt hy als retributies. Op enkele punten bestrijdt spr. nog den heer Troelstra. Voortgaande, betoogt by, dat in zyn systeem de behoeftigheid, blij kende nit het niet aangeslagen zyn in de vermogens- en bedrijfsbelasting, een element ÏB van de verzekering zelf, en vindt het zonderling, dat de heer Troelstra dit be streed, waar hij zelf by art. 3 voor een desbetreffend amendement heeft gestemd. Wat zyn tweede amendement betreft, hy betoogt het rationeele ervan den last zdó te verdeeleD, dat men een langzaam oploo pend bedrag heeft. Dit is gebaseerd op een accres der middelen, hetgeen spr. in een zeer uitvoerig artikel in „Vragen des Tijds" heeft uiteengezet. Spr. rekent op een ge middeld jaarlykscb accres van 4% rnillioen. De heer Duys (s.d.a.p.j sluit sic'a aan by het eerste amendement-Treub, al vindt hy het boter te spreken van „belasting" dan van „bijdragen". Spr. acht het wetsontwerp, dat een bestrijding is van het gebrek met het gebrek, van de armoede, met de armoede, absoluut daardoor reeds veroordeeld. Art. 19 acht hy bovendien onvolledig. De middelen ter dekking dienen niet ter bestrijding van de renten, bedoeld in art. 357, 357a en 358, en bovendien is niet op geneeskundige be handeling gerekend. Toen do Voorzitter er aanmerking op maakte, dat de heer Duys niet by de toe lichting op zyn amendement bleef, merkte deze op, dat by beginnen moest met dit art. 19 aftebreken, omdat hy er een ander voor in de plaats wildo stollen. Voortgaande, meert by, dat dit amendement den byval zal vinden der leden van de rechterzijde, die in de sociale verzekering geen element van verdediging wenschen. Wat de finan- tieele basis aangaat, is dit wetsontwerp niets andera dan bedeeling van do ryken. De Minister geeft kwitantie aan de bezittende klasse,' zonder dat sy betalen. Volgens spr. amendement zal de gemeenschap betalen in den vorm van een Daar billijkheid te ver- dooien belasting. Hy betoogt, dat deze stel ling zuiver christelijk is, dat ook dr. Kuyper in zyn „De gomecne gratie" gesproken beeft over het „draagt elkanders lasten" en dat bet wetsontwerp daar lijnrecht tegenin gaat. Reeds thans betalen de arbeiders overmatig veel belasting tengevolge van de indirecte belastingen en nu komt er weer een last by. Daar spr. een aantal citaten aanhaalt, wordt hy door den Voorzitter verzocht zich te bekorten, doch dit blijkt, volgeDS spr., niet wel mogelijk by de verdediging van zyn amendement, waarop de Voorzitter hem zyn gang laat gaaD. Een aantal citaten dan moeten doen zieo, hoe de arbeider te kort wordt gedaas in sjja loon, en waaruit dit is ontstaan, om zoodoende de onbillijkheid van de nieuwe belastingheffing te betocgen. Ook de kosten der weduwen- en weezenreDte wil bet amendement laten dragon door den Staat, in verband daarmede zegt hy, dat Z. K. H. Prins Hendrik, als zijn kostwinstor storft, f 100.000 staatspensioen krijgt, en vraagt of niet hot arbeidersgezin minstens evenveel presteert. Het toekennen van dit weduw naarspensioen moet logisch weduwenpeneioen tengevolge hebben. Voor zoover de Kamer het principieel amcndement-Dnys c.s. niet aannemen wil, is een subsidiair amendement ingediend, betgeen de heer Hugenholts (s.d.a.p.) komt toelichten. Dit laatste beweegt zich binnen het stelsel der wet. In de avondvergadering krijgt de heer Patyn (u.-l.) het woord ter toelichting van zyn amendement waarvan de strekking is op het voetspoor van de Duitsche wet voor iedere rente een toeslag uit 's Ryks schatkist beschikbaar te stellen. De lasten ervan zullen slechts geleidelyk op de schatkist drukken en het is billyk dezen toeslag te geven. En er zou heel wat mee tot stand gebracht kunnen worden. En wat betreft zyn amendement om de Ryksbydrage blyvond te ranken, spr. ziet er niets in om dit te doen. De politiek van don Minister vindt spr. niet praktisch. Het be drag van 221/] rnillioen, dat by aanneming van het amendement verkregen wordt, wil spr. besteden voor een weduwenrente. Wordt bet amendement niet aangenomen, dan zou voor deze weduwenrente de ryksbydrage met 2.4 rnillioen verhoogd moeten worden. De heer Rutgers (a.-r.) maakt eenige op merkingen over de amendementen. Op ver schillende punten critiseert by ze. Hierna repliek van den heer Treub. De heer Teenstra (v.-d.) gaat, als voor stander van staatspenaionoering, mede mnt het amondement-Duys voor zoover dit betreft dekking van de ouderdomsrente door een ryksbydrage, niet waar het de arbeiders vrij stelt van premiebetaling voor do invalidi- toitsrente. Art. 19 acht spr. niet duidelijk genoeg; de vraag blyft over,, wat er gebeuren zal bIb b.v. by de vrijwillige ver zekering een tekort is. De heer Da Jong (u.-l., Hoorn) zal tegen het amendement-Duys op art. 19 stemmeD, en is het in hoofdzaak eens met den hoer Teenstra. Na re- en duplieken en een woordenwis seling tusschen den heef Duys, den heer De .Savornin Lohman en den Voorzitter, be treffende al of niet afhandelen van hot artikol, blykt, by stemming, dat de vergadering niet meer voltallig is on worden de beraadsla gingen over dit artikel verdaagd tot Woensdag. Woensdagmorgen was het eerst aan de orde de stemming over de amendementen op art. 19. Het amendement-Dujs (staatspensionnoe- ring met weduwenrente, geen bijdrage van de arbeiders voor de invaliditeitsverzekering) wordt verworpen met 60 tegen 5 stemmen. Voor de soc.-democraten. Het ameDdement-Treub (blyvende oploo- pende rijksbijdragen) wordt verworpen met 48 tegen 22 stemmen- Rechts tegen licks. Het subsidiair amendement-Duys (aanvul ling van de" premiën door de rijksbijdrage) wordt verworpen met 49 tegen 23 stemmen. Eveneens rechts tegen links. Het amendement-Patyn (blyvende ryks bydrage) wordt verworpen met 49 tegen 23 stemmen. Rechts tegen links. Het amendement-Treub („bydragen" te lezen in plaats van „premiën") wordt ver worpen met 47 tegen 24 stemmen. Voor de linkerzijde en de heer van Idsioga (c. b.). Art. 18 wordt aangenomen met 49 tegen 24 stemmen, Tegen de linkerzijde en de heer Van Idsinga (c. h.). Het amendement Patyn tot invoeging van een nieuw art. 19a (strekkende om voor ieders rente een toeslag uit *b Rijks schatkist beschikbaar te stellen voor het invaliditeits- fouds) wordt verworpen met 48 tegen 23 stemmen. Rechts tegen links. Op art. 21 (uitvoering van de verzekering! licht de beer Patyn (u.-L) een amendement toe, strekkende om de uitvoering van de verzekering over te brengen van den voor zitter op het bestuur van den raad van arbeid. Spr. herinnert or aan, hoe reeds by de Radenwet door de linkerzydo het belang is betoogd om de uitvoering der verzekeriog by de arbeidersklasse te brengen. Spr. vindt de tegenwoordige redactie valsche scbyn, en wil waarheid en klaarheid in de wet. De heer Schaper (s. d. a. p.) licht een amen dement-Duys c.s. toe, strekkende om meer macht te geven aan het beBtuur van den Raad van Arbeid, door dit bevoegd te ver klaren de behandeling van bepaalde aan gelegenheden aan den Voorzitter op te dra gen. Spr. noemt de regeling van de Radtn van Arbeid in het wetsontwerp een mystifi catie, zy hebben zeer weinig bevoegdheid. En dan zegt men uog, dat ze de millioenen niet waard zyn, die wy or in gaan steken! Waarom kan die Raad niet een beetje meer doen? vraagt spr. De heer Treub (v.-d.) licht een amendo- ment toe, dat de strekking heeft beter ta doen uitkomen dat de uitvoering berust by de Raden van Arbeid zelve voor zoover deze hun bevoegdheden niet aan het beBtuur of deu voorzitter wenschen te delegeeren. Spr. gaat dus verdor dan de heeren Patyn on Schaper. De Raad wordt van de uitvoering uitgeschakeld, men beeft hier te maken met de slechtste soort van ambtelijke bureau cratische inrichting. De heer Rutgers (a.-r.) bestrijdt de amen dementen. Het verschil tusschen het artikel en de amendementen is niet zoo groot als de voorstellers beweren. De Minister van Landbouw, Nyverboid en Handel beantwoordde de verschillende sprekers. De bedoeling van het art. is, dat onder het Bestuur der Bank de uitvoering van de wet zal berusten by oen plaatselijk orgaan met een bestuur en oen voorzitter. Bnreuucreatie is dat niet. Het bestuur is voorts elk oogenblik in do gelegenheid toe te zien op de afdoening door den voorzitter on dezen regelen te geveD voor de af doening. Naar aanleiding hiervan wijzigt de heer Schaper zyn amendement. Met dit gewijzigd amendement kan de Minister zich m hoofd zaak vereenigen. Hierdoor wordt tegomoet gekomen aan het bezwaar, dat toch de eerste maanden na invoering der wet de saak moet loopen. Ds heor Treub bl(jft ook na deze wijzi ging, zyn amendement handhaven. De heer Nolens (r.-k.) vindt, dat het be stuur der gemeenten en de regeling van de Raden van arbeid niets met elkander hebben te maken. Re-, du- en tripliek van versohillende sprekers, waarna de beraadslagingen gesloten en het amendement-Treub verworpen wordt met 44 tegen 28 stemmen (rechts tegen links). Artt. 2124a worden aangenomen. Op artikel 25 (algemeene maatregel van bestuur) licht de heer Treub een reeks amendementen toe, strekkende om hot om slachtige en tjjdroovende plakzegel- en reDtekmartenstelsel door een eenvoudiger wyze van boekhouding on administratie te ver vangen. De font van het wetsontwerp is dat hot de administratie afschuift van de organen die met do uitvoering vau de wet belast zyn en opdraagt aan de werkgevers. Spr. heeft ge poogd de nadoelen van dit stelsel voor de werkgevers en de verzekerden te ontgaan door het ontwerpen van een boekhouding, waarby de administratie ook voldoende zekerheid heeft dat de premie is betaald. eenkomst der toestanden niet ontgaaner ging een rilling door haar lichaamzij leunde achterover in haar stoel en sloot de oogen. De verdere gang van het drama was haar onbekend, anders zon zy wel dadelijk zyn opgestaan, om ongesteldheid voorwendende heen te gaan. Later was zy reeds te zwak, om nog te kannen opstaan. Als de geest den zoon den moord openbaart, van hem vordert, de vervloekte daad te wreken, en er dan bijvoegt „Doch, hoe gy ook die daad denkt nit te voeren, Bevlek nw harte niet, nw geest verzinne Niets tegen nwe moeder; laat haar over Aan God en haar geweten", waagde Gerard het niet, zyn moeder aan te zien. Hy deed het eerst, toen de gordijn viel, en verschrikte over haar doodelyke bleekheid, maar kon het niet van zich verkrijgen, een j woord tot haar te spreken. Jean Dem ri daarentegen, die achter haar zat en haar I gelaat niet kon zien, boog zich tot haar es sprak met haar, waarop zy echter sleehts door eenige bewegingen met het hoofd ant woordde. Hy vroeg haar, of zy niet met hem naar do foyer wilde gaan, wat zy weigerde. Gerard daarentegen verliet de loge, waar de lacht hem dreigde te verstikken. Maar ook in het gedrang, dat in de gangen heerschte, kon hy geen lucht krygen; ging de straat op en ademde daar met diepe teugen de koude zuivere lucht in. Toen hy terugkeerde was het stuk weer begonnen. Hamlet vormt het plan den koning te verrassen door het opvoeren van een schouw spel, waarin de moord op een vorst onder gelyke omstandigheden behandeld wordt; want by wil zich persoonlijk de overtuiging van diens schuld verschaffen. Die verschijning van zyn vader kan immers een begoocheling zyner zinnen of naar het geloof van dien tyd ook een boozo geest geweest zyn, welke die gestalte heeft aangenomen. Hy overlegt „Ik heb gehoord, dat schuldige personen Aanwezig by een schouwspel, door de hand Des kunstenaars zoo wonder zyn getroffen In hun gemoed, dat zy hun booze daad Onmiddellijk aan anderen bekenden Want moord, ofschoon geen tong bezittend [spreekt Met wondervolle stem. Gy zult zoo iets Als de vermoording van myn vader spelen, In 't byzyn van myn oom Ik wil zijn blikken Waarnemen, wil hemeens voor goed beproeven Ontstelt hy, ha! dan weet ik wat te doen. Het schouwspel zy de strik, Waarin 't geweten van den vorst blyv' hangen". Margaretha meent te moeten sterven. Toen zy begreep wat er in dit ontzettende stuk werd behandeld, kwam do argwaan by haar op, dat Gerard zyn stiefvader onder het een of ander voorwendsel had overgehaald, haar hier te brengenzondor twy'fel was zyn ver denking op haar gevallen, en hy dacht nu op dezelfde wyze te bandelen als Hamlet. Haar kwelling werd nog daardoor verhoogd, dat zy vau tyd tot tyd de blikken van haar zoon steeds vast op zieh voelde rusten. Zy drnkten op haar als een looden mantelhaar lichaam werd van het hoofd tot de voeten ijskoud. En nn kwam het beroemde tooneel van den „valstrik": de door Hamlet scherp waar genomen koning kan het hem op hot tooneel voorgehouden spiegelbeeld van zyn misdaad niet langer aanzien; in een ontsteltenis, die zyn schnld duidelyk genoeg verraadt, staat hij op en ijlt weg, terwijl Hamlet hem triom- feerend aanziet. By de woorden van den Deenscben prins, wiens laatste twyfel over den dader van den aan zyn vader geploegden moord opgeheven is „Nu naar myn moeder. O hart, gedenk wat u natuur gebiedt! Laat [nimmer De ziel van Nero in uw boezem huizen Laat my wel wreed, niet onnatuurlijk zyn; Ik wil alleen van dolken spreken, niet ge- [bruiken", zonk Margaretha bewusteloos neer. Gerard ving haar opDemari opende verschrikt de denr der loge, toen droegen zy de bewustelooze naar de foyer. Er was spoedig een arts, wiens pogingen haar weer in het lev«n terugriepenhy riep echter den advocaat terzijde, om hem mede te deelen, dat de toestand zyner gemalin hem hoogst bedenkelijk voorkwam. Margaretha had tot nu toe geen woord gesprokenzy keek nu Demari, dan Gerard aa^, maar scheen ze niet te herkennen. Op de beide mannen steunende, kon zy de trappen af en in het rytutg komen, dat haar naar huis bracht, maar het geschiedde als in zin neloosheid. Dit veranderde ook den volgenden dag niet, en de huisdokter verklaarde, dat haar lichamelijke toestand voor bet oogenblik niet zorgwekkend was, maar d*t de toestand van den geest van bedenkelijker aard was. Het was stellig een zwaar geestelijk lyden. Er zou alleen genezing te hopen zijn in landelijke afzondering onder doolmatige be handeling van een ervaren geneesheer. HOOFDSTUK XI. grijpen, toen het grootste gedeelte van zyn lichaam reeds over boord hing. „Waarom hebt gij my belet, er een einde aan te maken vroeg Haudecoeur verwijtend. ,Hebt gij geen bloedverwanten meer te huis was de wedervraag van Moutefort. „Ja", bekende .Haudecoeur, „een vrouw De stoomboot tDaoae" bracht het transport eedeporteerden, waartoe de ongelukkige Haudecoeur behoorde, naar Nieuw Caledonië. De gevangenen waren in een duister ruim van een lusschendek gehuisvestvoor deD en twee kinderen' rooster, die dit ruim afsloot, hielden dag en j „Nu, denk dan aan dezen", vermaande nacht marine-soldaten met geladen geweer j hem zjjn redder, een stevige breedgeschou- de wacht. derde boer, ten vergeet niet, zoolang men Eerst was Haudecoeur als versuft geweest, I leeft, kan men ook nog bopsu 1" uren lang bleef hy bewegingloos zitten en staarde voor zich uit, zonder op de opmer kingen en lage gezegden vaa zyn meest diep gezonken lctgenooten te letten. Toen deze dofheid eindelijk verdween, was dit slechts om plaats te maken voor een wanhopig besluit van den alle hoop verloyen hebbenden Hy gevoelde in hat vervolg voor Haude coeur een bijzondere deelneming en nikte dezao, die natunrlyk nu bijzonder scherp werd bewaakt, dikwijls uit de verte troos tend en bemoedigend toe. De wanhoop van Haudecoeur bleef echter dezelfde, tot het schip eindelyk in de haven van Noumea was raan. lederen avond werden de gevangenen aangekomen en by weder vasten grond onder in afdeelingen naar het dek gebracht, opdat j de voeten voelde en de vreeselyke gevangenis zij daar frissche lucht zouden kunneninademeii. j in het tusschenruim had verlaten. Daar ver- By zulk een gelegenheid wilde Haudecoeur 1 kreeg hy weer moed en kracht, om te vol- zich over boord werpen. Hy nam de gelegen- harden en zyn vreeselyk lot met gelatenheid heid waar, toen de wachthoudende soldaten J te verdragen. zoo ver mogelijk van hem verwijder 1 waren, I De gedeporteerden werden tot allen moge- en stortte zich toen naar den kant van het schip, om een einde te maken aan een leven, dat voor hem een hel was geworden. Daar greep hem nog in het laatste oogenblik, eer de soldaten konden toespringen, de krach tige vuist van een aan boord zynden land verhuizer, Denis Montefort genaamd, die als kolonist onderweg was Daar Nieuw-Caledonië waar hij een zoogenaamde „concessie" of stuk land dacht te koopen. Hy had op het dek gezeten, zyn py'p gerookt en de gevangenen opgenomen. De beweging van Handecoeur werd dadelyk juist door hem beoordeeld en het gelukte hem nog, den ongelukkige te lyken arbeid, gedeeltelijk binnen de strafin richting, waarbij zy ingedeeld waren, ge deeltelijk daar buiten gebruikt. Haudecoeur verkeerde weinig met zyn lotgenooten, hij bleef stilzwijgend en in zichzelf gekeerd, was echter vlijtig en gehooriaamde gewillig aan alle voorschriften. Eerst kwam hy met andere gedeporteerden in de nikkelmynen op het voornaamste eiland Noumea, dat buitengewoon ryk is aan metalen en mineralen. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1