Bioscope-Theater. ian de Leden der Nel lenlerk Het reizende circus. Spr. zot de practische uitroerbaarheid vrl zijn stelsel uiteen, on geeft uitvoerig zijn systeem van administratie weer, die neer komt op dubbele boekhouding met kaart systeem. Verder betoogt hy, dat de Baad van Arbeid do bevoegdheid moet hebben ge gevens, die op een of andore wjjze tot hem «ya gekomen anders dan l»Dgs don gewonen weg, ook te mogen gebruiken, zooals b.v. mededeeliogen van den burgerleken stand. Ook meent Spr., dat men in het ontwerp wat te zachtzinnig is geweest op een punt, waarop juist zachtzinnigheid niet op haar plaats was, terwyl op andere punten weer te 'streng wordt gestraft. De heer Duys, (s. d. a. p.) licht een amen dement toe strekkende om het beroep op het verachoouingsrecht aan de geneeskundigen ook by dit wetsontwerp toe te laton. De Mi eis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel de heer Talmn, achtte opneming van het verschooningsrecht onnoodig, doch nu daartoe de wensch geuit wordt in de Ka.n.-r, neemt de minister het amendement over. Niets ware hem aangenamer dan het zelfde te kunnen doch ten aanzien van het ameademont-Trenb, maar de heer ïreub wensebt deze geheele zaak te regelen niet door een gemengd stelsel van rentekaarten, rentebookjes en botaling in geld, maar nit- siuitend door betaling in geld, al wil hy het zegelplakken ook aan de werkgevers, die dit v-jnschen, toestaan. De Minister heeft overigens de beschou wingen van den heer Trenb met groote be langstelling aangehoord. Uitvoerig weerlegt de Minister de betoogen van den heer Treub. Na de schorsing doet de Voorzitter het voorstel tegen Dinsdag a.s. aan de orde te stellen de Indische begrooting en Donder dagavond verschillende kleine wetsontwerpen af te handelen. Verschillende leden schynen teleurgesteld door dit voorstel en hadden ge hoopt met de behandeling der invaliditeitswet te kunnen doorgaan. De heer Helsdingon (s. d. a. p.) zet uiteen, hoe verleden jaar 17 November met do begrooting werd begonnen en toen, met allo Maandagen en alle avond vergaderingen er by men niet klaar is ge- komon, o. a. de belangen van het marineper soneel niet heeft kunnen besproken. Tbans beginnen wy 19 November en hebben maar evenveel vergaderingen. Het gaat niet aan, zegt spr., de marinebegrooting dit jaar niet behoorlyk te besprokeD, en wy kunnen geen tyd afnemen voor de Invaliditeitswet. Spr. gaat dus met den Voorzitter mede. De heer Lohman had voorgesteld althans Dinsdagavond mot de Invaliditeitswet voort- tegaan, doch de heer Sohaper merkt op, dat do Kamer aan dien ééaen avond toch ook niets heeft. Mogen wy dien avond niet vrij hebben? Wy zyn aan art. 25 en wat zullen wy opschieten? Eén amendement. Een half, merkt de heer Lioftinck aan. Do verschillende voorstellen worden alle verworpen en het voorstel van den Voorzitter zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna wordon de beraadslagingen voort- gozet over art. 25 (algemeene maatregel van bestuur). Do heer Duys verdedig: het stel sel Treub tegenover dat van den Minister, waarop deze laatste dupliceert. Het amende- ment-Treub worde mot rechts tegen links verworpen. In do avoudvergadoriDg is het art. aan de orde komt. Dit betreft de verplichte verzekering. Hierop zyn verschillende amen dementen ingediend, uoch plaatsruimte ver biedt ons daar verder op in te gaan. Eene uitvoerige discussie ontstaat hierover, en teualotte worden, één uur des nachts, de discussiesvoortgezet. De hoer Dnys mop perde wel, zei, dat by geconvoceerd was voor den Hen en dat het den 15en was, maar de Voorzitter zei, dat hy repliceeren mooBt en hy repliceerde. Stoomvaartberichten. Stoohvaart-Maatsohappij Nederland. Bah vertrok 14 dezer van Hamburg naar lava. Reiebrandt, thuisreis, passeerde 14 dezer Perifn. Oranje, thuisreis, arriv. 14 dezer te Lissabon. Ambon arriv. 14 dezer van Batavia te A'dam. Rqttkrdamsore Llotd. Jacatrn, uitreis, vertrok 14 dezer van Perim, Mcrauke, thuisreis, passeerde 14 dezer Periin. Sindoro, thuisreis, vertrok 13 dezer van Port-Said. Wilis, thuisreis, vertrok 14 dezer van Colombo. Ophir, uitreis, vertrok 14 dezer van Marseille. Palembang vertrok 13 dezer van BAtavia n. R'dam. Kon. Holl. Llotd. Hollnndia, thuisreis, arriv. 14 dezer te Lissabon. IJmuiden, 14 November. Storm. Gedurende den storm van de laatste dagen sloegen in de visschershave verschillende stoomtrawlers van hunné mee- ringen los en veroorzaakten onderling schade. VisBchery. De logger H.D. 23 „Do Noord" is hedenmiddag hier binnengekomen met 2 last haring. Van de netten is door den storm een aantal verloren gegaan. Bupgtplijka Stand v. Helder, van 1214 November 1912. ONDERTROUWD: J. Ham en D. Groot; L.J.W. Wissel en C. van Ravens; P. G. Busser en D. Luik S. D. Dissel en M. Maigret. GETROUWD: J. H. Quijs en Ch. Wolf; P.Cornu en J. O. J. v. d. Spek; N. Heijblok en K. W. v. d. Bogserde; J. Toes en M. de Graaif; C. A. Velle- koop en J. Sariemijn; A F. Wickel en N. de Graaf. BEVALLEN: M. J. Plas-Marsel, z,: A. Schreu- ders—Heuff, d.; T. Kooij— Krejjger, d.; Jonkvr. C. E. de Booij—de Geer, d.; C. GroenBlinkhoff, z, OVERLtDEN: F. Kwast, 2 m.; C. Prins, 18 m. Ingezonden Mededeelingen. De Jaargetijden. De wisselingen veroorzaken onvermydelyk storingen in do organismen van den mensch, die, om deze storingen te bestryden, een in wendige schoonmaak moet houden. Om dit te bereiken neme men iederen morgen, op de Duchtere maag, een wynglas van het onschade lijke, natuurlyke Hunyadi J&nOS-Bitterwater (let op den juisten naam). Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Ka naai weg. 1G Nov. Concert te geven door «Kunst aan't Volk' Tivoli, 8 uur. 17 Nov. Variété-Avond. Optreden van: Duo Cuydt- Busch en Louis Contran. Casino, 8 19 Nov. Concert te geven door het stafmuziek corps der Kon. Marine. Tivoli, 8 u 21 Nov. „De Dageraad". Openbare Vergadering. Spr.: W. Havers. Ouderw.: „Geen zedelijk' keid en geen zedelijke opvoeding zondi Godsdienst?" Oasino, 8 uur. Marine en Leger. Bij beschikking van den minister van oorlog ad interim minister van marine zyn de navolgende plaatsingen enz. gelast: luitenant ter zee 1ste klasse H. J. Pek geplaatst in de directie der marine te Willemsoord; kapitein ter zee W. J. G. Umbgrove, tha activiteit te 's-Grnvenhage, met G December op non-activiteit gesteld luitenant ter zee 1ste klasse P. C. Coops, uit Oost-Indië met particuliere gelegenheid in Neder- laii.*. teruggekeerd, 2 Januari werkzaam gesteld bij het departement van marine voorts zijn d mede uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerde kapitein-luitenant ter zee J. A. Diemer Kool en luitenant ter zee 2de klasse jhr. G. L. Wichers op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee W. C. Canters van de »Atjehc en de luit. ter zee S. W. Eyssen van het wacht schip te Willemsoord zijn bestemd in de tweede 11. van December per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië te vertrekken. Bii Kon. besluit van 12 dezer is de eer3te-lnite- nant A. W. F. Koningsfeld, van het 10de regiment infanterie, ter zake van tijdelyke ongesteldheid, op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog ad-interim minister marine heeft de volgende plaatsingen gelast met 1G dezer; luitenant ter zee 2de klasse S. W. F. llcndrikse, geplaatst aan boord van Hr. Ms. Koningin Emma. De kapt, ter zee W. J. G. Umbgrove, die 6 Dec. op nonactiviteit wordt gesteld, is bestemd voor het eskader in Oost-Indië, ter vervanging van den kapt. ter zee F. Bauduin, die in het voorjaar van 1913 repatrieert. De eerste luitenant F. H. Tenbaefl van het 10e Rept. Infanterie wordt met ingang van 15 Nov. a.s. gedetacheerd by de artillerie-inrichtingen ar- J" llcmbrug tot bet volgen van een technischen c aldaar. De sergeant le kl, dd. fourier C. Berkhouwor van het 4e Regt. Vesting-Artillerie, afdeeling te den Helder, wordt op 18 November a.s. bevorderd tot sergeant-majoor-administrateur. De korporaal H. van Duinen van het 10e Regt. Infanterie, is bevorderd tot sergeant en als zoo danig geplaatst brj het 2e Bat. van het korps te den Helder. Visseherijberichten. Nieuwediep, 12 November. Aangebracht door aprotvisschers 50 mandjes sprot f0.75 a t0.85 per mandje. 13 November. Niets binnen. Marktberichten. Schagen, 14 November 1912. 5 Paarden f 80 A 1150. 4 Stieren f120.A f200. 45 Geldekoeien (magere) f 150 A f 210. 120 Geldekoeien (vettej f220 f390. 33 Kalfkoeien f200 k f300. 90 Vaarzen f 120 k f 180. 30 Graskalveren f 50 a f 80. 20 Nuchtere Kalveren f7 f24. 480 ScHapen (vette) f24 k f35. 320 Overhouders f 17 f 23.50. 14 Varkens (vette) p. KG. f 0.58 f 0.64. 120 Biggen f8 f 15. 50 Konynen f 0.35 A f 1.25. 100 Kippen f 0.20 A f 1.60 por stuk. 20 Eenden f 0.60 A f 1.20. 500 K.G. Boter f 1.25 A f 1.45 per K.G. 100 K.G. Kaas f 0.50 A f 0.60 per K.G. 200 Kipeieren f8.A f9.per 100 st. VERVOLG BERICHTEN HELDER, 15 November. Blijkens by het Dep. van Marine ont vangen bericht, is Hr. Ms. „Kortenaer" don nacht van 13 dezer van Algiers ver trokken, ter opvolging van de bestemming naar Smyrna. De „Gelderland". Reuter meldt uit Konstantinopel, d.d. 13 Nov.De „Gelderland" is alhier aangekomen. Hr. Ms. „Zeehond" is Woensdag naar de Noordzee vertrokken. Stelling-den Helder. Een hoornsignaal, hedenmorgen ii straten klinkende, riep de alhier aanwezige militairen van land- een zeemacht op hun poBt tot het houdon van eene oefening. Afloop aanbesteding. Heden werd alhier door den architect 8. Krijn en aanbesteed„Het bouwen van een Winkelhuis met bovenwoning aan de Spoor straat te Helder". Ingeschreven werd door de heoren G. Groot f8383.—, Gebra v. Pelt f8298. - Gebrs. Smit f8080.—, H. Wyker f7979 - I. L. van Os f7878.—, R. N. v. Os f7777.- on H. StarrenbHrg f6275.— Voetbal. Wedstrijden voor Zondag a.s.: 1—2.30H.B.S. m Sparta. 3—4.30: H.F.C. r 't Noordon. „Apollo". Zooals men ons meldt, geelt de reeds zeor bekende muziekvereeniging „Apollo' haar le Winter concert in dit seizoen voor bare donateurs on geïntroduceerden Woensdag 20 November a.s. Bijna een geheel nieuw programma, wat cy in den afgeloopen zomer ingestudeerd hebben, hopen zy voor een hink be zette zaal ten gehoore te geven. De dilettantenclub „Excelsior". De dilettantenclub „Excelsior" zal Zondag 24 November opvoeren: „Onder do Pantoffel of de Sleutel van de Secretaire" Kluchtspel in drie bedrijven, van J. Hubertus Jansen. Concert „Orpheus". Het gunstig bekende marine-ensemble ;/Or- pheus", onder directie van den heer Koek, gaf Donderdagavond een concert in de zaal van «Casino*. Jammer genoeg, was dit Biecht bezet, er waren echter eenige werkelijke lief hebbers aanwezig, die aandachtig luisterden. 't Klinkt beschaafd en voornaam, het en semble van den heer Koek, on er wordt hard gewerkt. Dat bleek uit verschillende nummers, die getuigden van zeer ijverige studie. Zoo de fantsie uit «La Bohème* van Paocini,en ook de bekoorlijke ouverture van den «Calif van Bagdad* van Boieldieu. Mejuffrouw Koek, de wolbekende pianiste, gaf véor de pauze het pianoconcert in g-mol van Mendelssohn (met orkestbegeleiding). Ook nu weer bewees zy, hoezeer zy het instrument meester is, al hadden wy hier en daar wel wat meer vuur gewenseht. Men bood haar een fraai bonquet aan. Een viertal' nummers na de pauze vol tooiden het programma, en een volgend maal wenschen wy den heer Koek met zyn be schaafd, sympathiek ensemble een vollere zaal toe, die hy zeer zeker verdiend heeft De nieuwe uniform. De onderofficieren van bet garnizoen te Assen zyn, naar men ons mededeelt, maar weinig ingenomen met het voornemen van don Minister van Oorlog om kleeding te verstrekken van grof laken. Niettegenstaande het voornemen bestaat om deze kleeding gratis te verstrekken, hebben van de pl. m. 180 onderofficieren Blechts een 18-tal bet verlangen te kennen gegeven om een dergelyke uitrusting te ontvangen. („Abs. Ot,") Stuurliedenexamens. 's-Gravenhage. Geslaagd groote atoomvaart derde stuurman do heeren A. J. v. Achterberg, J. de Vries en K. R. Woersma. Oneerlijke loopknecht. Een loopknecht van de firma V. Co. in do Boompjes te Rotterdam, moest eergis teren by de firma R. Co., aan de Veer haven, f 800 ontvangen. Men betaalde hem bij vergissing f 1300 nit, wat eerst na zyn vertrek bemerkt werd. Da loopknecht werd opgespoord, doch ontkende duizend gul don te voel to hebben ontvangen. Daarop is de hulp van de politie ingeroepen. De loopknecht werd naar het politiebureau in de Witte de Witbstraat gebracht, en daar UIT HET BUITENLAND. De geweldige toevloed van berichten van het oorlogsterrein en van die over de gevolgen welke de oorlog zou kunnen na zich sloepen, houdt de aandacht zoo gospannen, dat men baast zou vergeten dat er ook nog andere landen zyn dan de Balksnstaten. In België is de minister van oorlog afge treden, generaal Michel, maar heeft reeds een opvolger gekregen. Deze week zyn daar do Kamers geopend en hooft de regeering in de troonrede" haar programma ontvouwd. Algemeen, enkelvoudig kiesrecht staat er niet op en daarom heeft de socialistische fractie een desbetreffend ontwerp neergelegd. Ter gelegenheid van de opening der Kamers heb- ben de socialisten in Brussel ook Rooden Dinsdag gehouden. Over den moord op den Spaanschen minister Canalejas, deelden we op een andere plaats dit blad al een en ander mee. Bij de be grafenis sloten alle winkels en koffiehuizen le Madrid ten teeken van rouw. De over brenging van het stoflolyk overschot, had onder buitengewone belangstelling plaats. !)e Koning volgdo met do prinsen Carlos en Fernando te voet den lyk wagen. Het volk juichte ben toe. Verandering in het politiek regiem zal de dood van Canalejas niet ten gevolge hebben. De gewezen minister-president Moret ver klaarde na een bezoek ton paleize, waarheon hy door den koning ontbonden was, dat het tegenwoordig kabinet aan het bewind zal blyven. Het Eogelsc'ne ministerie leed doze week by de behandeling van het Home Rnle ont werp een nederlaag door de aannoming van een amendement Banbury do finantieele ver houding rakende. De aanueming van het amendement was een verrassing, die geschieden kon, wyl de oppositie in grooten getale wezig waren en de ministrieelee niet. Maar aangenomen is aangenomen en minister ABquith wensebte de behandeling van een motie omdat, zoo het amendement niet werd ingetrokken, het der regeering onmogelijk zou zyn voort te gaan met haren arbeid. Asquith betoogde, dat de aanneming van het amendement niet in overeenstemming was met de ware opvattingen van het Huis, zoodat de regeeriog van meening wrs, dat gelegonheid moest worden verschaft om de aanneming te bevestigen of te niet te doen. Hij bracht daarop de quaestie van' af treding ter sprake en zeide: „De regee- ringsmeerderhoid is in de laatste zes weken toegenomen en onder deze omstandighedon, afgezien nog van andore redenon, waarover ik niet wil uitweiden, zou een rogeerings- wyziging op dit oogenblik van groot nadeel zyn voor het algemeun belang en zou de regeering, indien zy thunB hare taak opgaf, handelen in stryd met de beste tradities van ons staatkundig leven en met haar verant woordelijkheid". In den loop van het zoor levendige debat, dat op de rede van Asquith volgdo, word de unionist Sir William Buil door den Speaker tot de orde geroepnD, omdat by Asquith een verrader noemde. Buil weigerde deze uft^" drukking terug te nemen, waarop hem ge last werd het Huis te verlaten, aan welk bevel hy voldeed. Er ontstond opnieuw wanorde, toen do op positie den attorney-goneral door geschreeuw en gejoel belette het woord te nemen. Nadat het tumult eenigon tyd had ge duurd, schorste de Speaker de zitting, wegens ernstige wanorde, voor den tijd van een uur, hetgeen luid gejuich verwekte by de oppositie. By de horopening der zitting begon het tumult opnieuw, zoodat de zitting in de grootste wanorde eindigde. De liberalen zyn, met het oog op het heden gebeurde, van meening, dat do oppositie van plan is haar toevlucht te nemen tot georga niseerde wanorde, teneinde de parlementaire machine tot stilstand te brengen. Dit laatste zal echter niet gemakkelijk gaan. Men heeft in Engeland middelen om obstructie den kop in te drukken. Eq nu maar weer naar de Balkan-kwestie. Hoewel, zooals wy reeds meldden, de poli tieke horizont eenigszinB is opgeklaard, komen toch nog eenige verontrustende berichten. Zoo wordt uit Bohemen aan de «Vos. Ztng." gemeld: «Sedert 14 dagen worden de in Bosnië en Dalmatië in garnizoen staande (roepen op volle oorlogssterkte gebracht, doordat iedere compagnie mot 96 tot 200 man wordt ver sterkt. Te dien einde worden hoofdzakelijk uit Boheme, waar de aanvullingsdistaicten der meeste, ia Bosnië liggende regimenten zyn, alle beschikbare rekruten van de nieuw ste lichting naar het zuiden gezonden. Waar het aantal rekruten niet voldoende is, daar worden rekruten van andere corpsen be trokken." Uit Antwerpen wordt gemeld dat in België, in Hosbaye en hot Luikerland door Duitsche kooplieden groote aankoopen van paarden worden gedaan voor Oostenryk. Ia een officieuss nota wordt verklaard dat Turkije, na te' hebben geconstateerd, dat de besprekingen der mogendheden over een bemiddeling tot geen resultaat hebben geleid, besloten heeft zich direct tot de oorlogvoe renden te wenden. Aan Nazim-pacha 'is opgedragen zich in verbinding te stellen met de Bnlgaarsche generaals en er is r6ed6 een parlementair met dit doel naar het Bulgaarsche hoofd kwartier gezonden. Het gerucht loopt dat Turkye een wapen stilstand van acht dagen zou vragea ter voorbereiding der vredesproliminairen. De gezanten schynen Turkye hiertoe te hebben geraden. De ministerraad te Sofia heeft nog geen beslissing daaromtrent genomen. Cholera. Constanza, 13 Nov. De cholera woedt ii het Oosterleger, en verspreidde zich snel van Silivri tot Konstantinopel, waar eergis teren reeds 45 gevallen voorkwamen. 1d San Stefano komen zooveel gevallen voor, dat do geheele bevolking de stad ver liet. Ook in Konstantinopel komen vole ge vallen voor. Ia Servië heerscht ook de cholera onder de troepen, die gomobiliseerd geweest zyn en onlangs werden ontslagen. Konstantinopel, 14 Nov. De cholera breidt zich krachtig uit onder de troepen in de T&jataldja linie. Men maakt nu reeds melding van 500 gevallen, van wie vele met doode- lyke afloop. en hebben zy Kademkoj, gelegen op 21 K. afstand var\ Konstantinopel, bezet. Het gevecht by Skoetari. Nog steeds is Skoetari niet gevalllen. Het deh Montenegrynen neg niet mogen ge lukken den sleutel der vesting, hot drietal forten op den T&raboBj, in handen te krygeD. Wel zyn zy reeds tot de hoogte 667 door gedrongen en hebben zy zich aan den voet van den Tarabosj aan den oever van het meer van Skoetari weten te handhaveD, maar het is hun blijkbaar niet mogeljjk ge weeBt, zwaar geschut aan te voeren op d« den Tarabosj dominecrende punten, die in hun bezit zyn, Adrianopel. Konstantinopel, 14 Nov. De draadlooze telegrafische verbinding met Adrianopel is da gistermiddag verbroken. Dit geeft aan leiding tot het vormoeden, dat de stad inge- imen is. De oholera. Konstantinopel, 14 Nov. Een zeer groot aantal cholera-patiënten zyn gisteren gebracht naar San-Stefano. Zy zullen naar verschillende hospitalen worden vervoerd. Bemiddeling. Sofia, 14 Nov. De vertegenwoordigers der heeft men hem tot bekentenis weten te bren gen. By fouilleering werd het te veel be- Sofia, 14 Nov. Volgens particuliere be taalde bankbiljet van f 1000 in zyn bezit richten is het don Bulgaren gelukt door te gevonden. dringen in het centrum van Tsjataldja-linie Oosten ryksche fondson-noteeriug. Ter beune is er sprake van de notee ringen van Oostenrykscbe fondsen, in verband met de alarmeerende Oostenrijk-Servische tiotawissolingen. De eene beursman vraagt aan den andea „Hoe is Weenen randaag?" En de andeve efiectenman antwoordde ffMet Weenen is het huilen". u ontvingen thans van hunne regeeringen instructies betreffende de bemid deling. Zy hielden hedenmiddag een bijeen komst ter bespreking van do wyzo waarop ;ij die aan de Bulgaarsche regeering zullen mededeelen. Sasonof als bemiddel. Berlyn, 14 November. In den gisteren gehouden Russischen ministerraad, waar de Balkan-aangeiegenheden werden besproken, werd volgens nadere berichten aan het «Berl. Tageblatt", geconstateerd, dat de groote mogendheden geenszins van plan zyn den toestand ernstiger te maken dan hy is. Het ia tamelijk zeker, dat Oostenrijk bereid het Saudjak aan Servië te geven tevoDB een uitgang naar de zee. (Volgens olficieuse modedoelingen uit Boedapest zou dit San Guilano di Medu zyn, Correspon dent.) Daar dit het moeilijke punt is, zoo kau ook gerekend worden op het bijleggen van de andere geschilpunten. Dientenge volge verklaarde de minister-president, zoo wel als de ministers van oorlog en van ma- dat de quaestie van buitengewone maatregelen, door Rusland te treffen, nog voorbarig is. De minister van oorlog levert echter het bewys, dat het leger gereed iB voor den oorlog en dat Rusland zyn eischen ieder oogenblik door zyn leger kan onder steunen. Deze mededeeling wordt hier echter niet beschouwd ab een bedreiging, doch als een belangrijke factor tot het handhaven van den vrede. In don ministerraad werd do verwachting uitgesproken, dat een overeen stemming tusschon Servië en Oostenryk ver kregen zou worden. In doze verwachting doelen ook de Oostenryksche diplomaten te Petersburg. Na de zitting van den minis terraad had Sasonof een lang onderhoud met den Servischen gezant PopowitBj, die hem te kennen gaf, dat Rusland de Ser vische eischen betreffende een uitgang de Adriatische Zee erkende en ondersteunde, doch dat het Russische kabinet streefde naar overeenstemming met Oostenryk, dat in dit opzicht een tegemoetkomende houding toonde, hetgeen ook van Servië verwacht mag worden. Waarschijnlijk zullen de mogendheden zich niet zeer behoeven in te spannen, wan'., volgens een telegram uit Sofia aan de «Voss. Ztg.", zal de Bulgaarsche regeering ant woorden, hetgeen trouwens wel te verwachten was, dat Bulgarije er de voorkeur aan geeft direct met Turkye te onderhandelen. Nog moer bewijskracht heeft hetgeen de correspondent van het «Berl. Tagebl." uit Sofia soinde omtrent een onderhoud, dat by' in het Bulgaarsche ministerie van buiten- landsche zaken had. Op de vraag: «Welke houding neemt Bulgarije aan tegenover het verzoek van Tarkije om een wapenstilstand luidde het antwoord: «Welk verzoek meent gy, en aan wien zou het gericht zyn Wan neer gij het verzoek bedoelt, dat de vier Balkanstaten de voorwaarden zullen formu leeren voor het beëindigen van de vijande lijkheden, dan moet ik antwoorden, dat ons van dit verzoek officieel nog niets bekend is en dat ons antwoord luiden zal: //De vier verbonden Balkanstaten zullen geen inter ventie verlangen en zy wenschen ook geen interventie, voor de stryd by Tsjataldja be slist is en nog eenige hangende militaire quaesties opgelost zyn. Wanneer wy de over wonnenen waren, dan zouden wy misschien om de hulp der groote mogendheden vragen. Thans echter hebben wy ons zelvo gehol pen en beter dan wy ooit door anderen ge holpen zouden kunnen zyn en wy willen nu een beslissing, die volkomen duidelijk is en iedere dubbelzinnigheid uitsluit. De groote mogendheden zyn het er blijkbaar nog niet over eens wat zy ons zeggen willeD, want de geaccrediteerde gezanten te Sofia had den tot hedenochtend vroeg nog geen in- strukties van hun regeeringen gekregen, on wanneer de beslissing werkelyk ontvangen zou zyn, zouden wy ook niet anders kun nen doen dan wij vóór den oorlog gedaan hebben, n.1. met alle achting den raad der mogendheden aanhooren, doch antwoorden, dat wy eerst den begonnen oorlog ten einde willen brongen, alvorens op een bemiddeling in te gaan." Konstantinopel, 14 November. De alge meene crisis begint meer nog dan de krijgs verrichtingen de aandacht te trekken. De vrees voor het Mohammedaunsche gepeupel is reeds grooter dan die voor een eventueelon intocht dor Bulgaren. Ook de maatregelou, door de vreemde oorlogsschepen genomen, brengen de gemoederen slechts gedeeltelijk tot rust. Deze vrees daelen ook de Turken, dio van het einde van de Ottomaansche heerschappij in Europa overtuigd zyn. De onrust komt ook hieruit voort, dat de troepen met een zeker godsdienstig fanatisme vervuld zyn. Vluchtelingen zyn op verschillende plaatsen van Stamboel ondergebracht, waar zy tbans hun vertrek naar Kleiu-Azië afwachten. Ook onder hen woedt de cholera. Hun aantal wordt op meer dan 360,000 geschat. Ook onder de gewonden heerscht cholera. Nog steeds komen reservisten in lompen go- kleed en vaak zonder schoenen met oude geweren uit Kiein-Azië aan. Op hoog bevel moeten de bladen nog altijd overwinnings- berichten van het geheele oorlogstoóneel brengen. Vluchtelingen. Berlyn, 14 November. Uit Konstantinopel wordt geseind: Het getal vluchtelingen, dat tot nu toe hier aangekomen is, bedraagt 120,000, die de pleinen van de hoofdstad overstroomen en ten deele naar Klein-Azië overgebracht worden. Talrijke vluchtelingen moeten nog in aantocht zyn. Dit zyn voor het meerendeel Mohammedanen, die hun Roemelische woonplaatsen nooit meor zullen terugzien, als het veroverde land Buigaarsch wordt. Zy zullen door de Anatolische Spoor wegmaatschappij op haar landerijen by Konia nedergozet worden. Uit den Omtrek. Texel, 14 November. De visschery naar zeopaling langs de kust ia voor dit jaar weer afgeloopen. De vele honderden fuiken, die van Oost tot West in zee waren uitgezet, zyn weggeruimd. Over het geheel werden met de paling- visscbery slechts matige uitkomsten verkre gen. De prys was nogal bevredigend. Dnnne paling bracht 32 A 33 ct. op per K.G., torwyl voor dikke paling 50 ets. por half K.G. werd betaald. Tydons den jongsten stormvloed werd de Zeedijk van den Prins Hendrik-polder op paar plaatsen nog al gehavend. Daar dit met byna eiken stormvloed voorkomt, wordt er ernstig aan gedacht om dien djjk in beteren staat van zeewering to brengen. In de haven Bteeg het water tot 1.48 M. boven A. P., zoodat de kaden werden overstroomd. Schade van beteekeniB werd echter niet aangericht. Door de aanhoudende regens staan vele landerijen onder water en de meeste wegen zyn in ,ware modderpoelen veranderd. De bouwboer kan zoo weinig of niets uitrich ten. Het land kan niet bewerkt worden, en het vervoeren van bieten enz. kan niet plaats hebben. Morgen viert de plaatselijke vereeniging ,Nut en Genoegen" te Oosterend, haar 50- jarig beBtaan, waarvoor de gewone vorga- derzaal reeds mooi versierd is. Het pro gramma telt 24 nummers en de heoren Polak van den Helder zullen met muziek nummers voor afwisseling sorgeD. By den strandvonder-Havenmeester, zyn in hot geheel aangebracht ruim 5000 myn- stulten. Dit hout, vermoedelijk afkomstig van 'n deklast, werd door visschers op Tcxel- stroom geborgen. Een deel van de myn- stutten was voorzien van 't merk W Z een ander deel alleen met 'n Z gemerkt. Dinsdag werd hier de laatste, of schei- markt gehouden. Aangevoerd werden 3 Paar den, prys f 140 a f 170; 6 Koeien, f 210 A f 265; 14 Pinken, f 110 Af 160; 2 Gras kalveren f 55 A f 60; 2 nuchtere kalveren, f 14.50 A f 18; 19 Schrammen, f 20 A f 24.50 5-3 Biggen, f 20 a f 24.50 en 1 korf* kippen 65 ets. per stuk. Voor Hoofdingeland der 30 Gem. Polders, had Dinsdag in 't gewone lokaal te Den Burg, verkiezing plaats. De twee aftredende Hoofd ingelanden. de heeren Jb. Bakker, Jbz. en D. Bruin, Jbz., werden herkozen, met respec tievelijk 178 en 163 van de 177 uitgebrachte geldige stemmen. Iu de nabyheid ven de Koog is 'n groote party battings en planken aangespoeld. battings zyn gemerkt met B. O. en de planken met D. W., waartusschen een kroontje. Wieringen. 't Heeft j.1. Maandag ook op ons eiland danig gespookt; gelukkig echter heeft de storm niet heel veel schade aangericht, vieschersvaartuig achter Westerlaud gelegen werd geheel onttakeld, overigens bad de vloot geen zware averij. Aan den Oever zyn een paar angstige uren doorleefd toen om ongeveer halt negen 's avonds do wind iets draaide kreeg de djjk het byna te kwaad; op verschillende plaatsen werd de steeDglooiing beschadigd en juist tegenover het woonhuis van D. Klaver sloeg een ge deelte van den dyk af; gelukkig nam de storm spoedig in kracht af en werd met ver eende krachten verder afbrokkelen van den dyk voorkomen, zoodat het niet tot een doorbraak kwam, alles waB evenwel in rep en roer en tot laat in den nacht was men bezig voorzieningen te treilen. Laatste berichten. Hr. Ms. „Kortenaer" is lieden te Malta aangekomen. De commandant was voor nemens" heden de reis voort te zetten. Adwertentiën. s^Dan 25en November hopen Pieter van Schijndel rm en ..^^Johanna Schagen hun 12!/a-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zy nog lang voor zich en hunne Kin deren gespaaxd mogen blijven is de wensch van hun Ouders, Zusters en Broeders. .^Helder, 15 Nov. 1912. 24 Mei 1900. Den 24en November hopen onze geliefde Ouders P. van Schijndel en J. van Schijndel-Schagen, den dag te herdenken waarop zy voor 12VS jaar in den Echt zijn verbonden. Dat zy nog lang voor ons gespaard mogen blyven is de wensch van hunne Kinderen N KELTJE. BENNARDUS. MARTJE. Helder, 15 Nov. 1912. Den 25en November hopen onze geliefde Broeder en Zuster Pieter van Schijndel en Johanna Schagen hunne 121/s jarige Echtvereeni ging te herdenken. Uit naam hunner Moeder, Broeder en Zusters. Helder, 15 Nov. 1912. Den 26en Novemoer hopen onze geliefde Ouders Minne de Vries en Anna Henderika Storm, hunne 127i-jarige Echtvereeni ging te herdenken. Dat zy nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hunne liefhebbende Kinderen. Helder, 15 Nov 1912. Den 25en November 1912 hopen myn geliefde Kinderen, Zuster en Zwager Minne de Vries en Anna Henderika Storm, hunne 121/,-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Dat zy nog lang gespaard mogen bleven is de wensch van hunne Moeder, Zuster en Zwager: L. TIEROLF, Basstraat 74. Helder, 15 Nov. 1912. Geboren: Leendert, Zoon van L. LAMENS en D. LAMENS—Selderbeek. West Sayville, 2 November 1912. Long Island, N.-Amerika. Geboren: Jacobus Phiiippus, Zoon van J. M. v. d. ROS en D. J. v. d. ROS Maréchal. Naarden, 13 November 1912. Geboren: Engel, Zoon van P. J. DE VRIJ en A. DE VRIJ—Zwart. Egmond aan Zee, 12 Nov. 1912. Ondertrouwd Jan da WolfT Antonia Kok. Den Helder, IJmuiden, Huwelijksvoltrekking 28 November a.s. i 13 November 1912. Ondertrouwd Simon Dirk Dissol en Maartje Maigret. Helder, 14 November 1912. Huwelijksvoltrekking 28 November a.s. By deze betuigen wy ouzeu hartelijken dank voor de vele blyken van deelneming ty'dens de ziekte en by het overlijden van onze lieve Vrouw en Moeder betoond. Uit aller naam JOH. JANSSEN. Helder, 15 Nov. 1912. Evangelisatie-lokaal in de Falmsiruat. Zondag v.m. 10 en 'savonds 5.30 uur: Dr. J. AALDERS, Ned. Herv. Pred. te Beesd. Zondag voorm. 10 uur Kindarkerk in de School met den Bijbel. Gebouw Middenstraat, 's Avonds 8 uur Samenkomst. Vergadering. Ambtenaren, in dienst der gemeente HELDER, worden opgeroepen tot eene algemeene Vergadering, op Zaterdag 16 November a. e., des avonds te 8 uur precies in Café „DE POOL", Kleine Zaal. Het voorloopig Bestuur. Bond t. Bouwvakarbeiders „Boor Eendracht Sterk". VERGADERING ZATERDAG 16 NOVEMBER, Lokaal P. DE KONING. BesprekingVREDESMEETING. Half negen. HET BESTOUR. Extra geëngageerd Spannend drama uit het artistenleven in 3 acten. Van af Vrijdag 15 Mov. tot en met Donderdag 21 Nov. geheel nieuw Programma. 1. Cinema Week-Revue. 2. Cunégonde is Jaloersch. Komisch. 3. De wedstrijd om de Kokarde. Zeer in teressant. 4. Het hart van den hofnar. Drama. 5. Bill gaat naar zijn geboorteplaats. Groot lachsucces. 6. 7 en 8. Het reizende circus. PRIJZEN DER PLAATSEN: LagefO.47, leBangfO.32,2eRangf0.22 inclusief stedelijke belasting. KINDEREN beneden 12 jaar, op «He rangen half gold. Aanvang lederen avond te 7 uur. Zondags te 2 uur. Zondags diploma's, en vrybiljetten niet

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2