'ilpl lift Klis Cioraat uir Mk Teisl, Mm a Au Paolawaa, i M as 25lirate 1912 Derde Blad. Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Kanaalweg. 'J4 No». Concert door de Arb.-iangrer. „Kunst aan 't Volk". T i v o 1 i, 8 uur. '14 No». Dilett.-club „Excelsior". Opv. van „Onder de Pantoffel". Casino. 8 uur. 98 No». N.V. Tooneelvereeniging. Opvoering van: „De Lijfgarde". Casino, 8 uur. 97 No». Openb. Bioscope-avond. Gebouw Palm straat, 5 en 8 uur. 98 Nov. Vereen, tot bestr. d. Tuberculose. Lezing met lichtbeelden door H. F. Fleischer. Casino, 8 uur. 3 Dec Openbare Voordracht door J. J. van Broek hoven. Onderw.: Het voortbestaan naden dood. Oasino, 8 uur. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 22 November. Groote armoede. Elders in dit nammer zal men eene ver antwoording vinden van eenige by onze redactie ingekomen geldon voor de wed. v. Twnyver. Den onbekenden gevers hartelijk dank. Naar wy vernemen is ten huize der weduwe zelf een bedrag aan geldzending) ontvangen. Hoe goed-bedoeld dit ook is, en hoe zeer het arme menschje daarvoor haar weldoeners dankbaar is, lykt ons dit niet goede weg om afdoende te helpen. Er worden thuns p>gingeo gedaan haar by eene inrich ting van weldadigheid onderdak te geven. Tot zoolang dit niet geschied is, is iedere week nog f 1.50 noodig voor levensonderhoud. Van de gemeente krijgt zy f 1.onderstand, zoodat zy dan den rijksdaalder voor haar levensonderhoud zou hebbeu. Mochteu er lezers zyn die in het arme vrouwtje belangstellen én die een sommetje byeen willen brengen, dan is onze redactie gaarne bereid om do ingekomen bijdragen te verantwoorden. Redactie. Hr. Ms. .Kortenaer" is dd. 19 dezer te Smyrna aangekomen. Litteraire lezing. Donderdagavond gaf Mevronw Boldicgh- Goemans in Tivoli haar tweede litteraire lezing, ditmaal over het Romantisme van Victor Hugo. Spr. behandelde alleerst «Wat zyn roman- tieken?", het ontstaan van het romantisme uit ontkenning en door antithese, 't Laatste zoo opgevat, dat zy het omgekeerde doen van wat de klassieken deden. Vervolgens behandelde zy den invloed van Byrou, Walter Scott, Schiller en Goethe en den Bybel op het romantisme en de gemeen schap die er was tusschen schrijvers en schilders. De laatste waren scheppers van vormen en voortbrengers van schoonheid. De romantische schilders werkten door hun onderwerpen op de schrijvers in. De «terste werken van Viotor Hngo waren nog klassiek. De school der romantieken begon in 1823 en in 1824 weifelde de Bchry- ver nog tusschen het klassieke en het romantisme. Eerst in 1820 verklaarde hy zich tot de romantiekers te behooreu, door het recht van zyn genie werd hij er het hoofd van. Spreekster deed nitkomen waarom Victor Hngo als de grootste en sterkste moet beschouwd worden. Vervolgens gaf zy een uitvoerige levens beschrijving van den dichterals knaap reisde hy mee in Italië en Spanje. Herinneringen daarvan, al zyn het ook vage, zyn in enkele gedichten te onderkennen. Hy bezat een groote weetgierigheid. Op zyn 14e jaar ver taalde hy Virgilius. Vooral Chateaubriand had grooten invloed op hem, was zyn afgod: tJe veux être Chateaubriand on rien" ver klaarde hy eenB. Op zyn 15e jaar werd zyn werk bekroond door de Académie fracqaiso. Zyn leven geeft geen inzicht in zyn werken. De liefde die hy voelde voor Melle Fou-' chier was echter wel van invloed op zyn gedichten. Ook het sterven van zyn moeder vervolgens zyn verbanning 2 Decem ber 1851 onder het 2e keizerrijk. Die verbanning is een gelnk voor hem geweest als dichter. Hy kwam aan do zee en de eeuwige, [bewegelijke oneindigheid der zee, hare altyd wisselende schoonheid, kon zyn dichterlyk gemoed vullen. 4 Sept. 1870 kwam hy in Parys terug. Zyn begrafeniB 1885 in het Panthoon is een schitterende hnlde geweest van het Fransche volk aan zyn grooten dichter. Vervolgens gaf spreekster ons een diepe ren kyk in zyn leven en den rykdom van zyn dichterlyk talent. Dat hy voor het tooneel weinig heeft ge schreven, althans uitgegeven, had zyn ge schiedenis. Zyn eerste werk werd verboden. Toen schreef hy in rnim een maand tyds zyn „Hermani", dat zeer de bewondering wekte. Zyn personen zyn niet nieuws, wèl zyn beschrijvingen. Spr. schetste ook Victor Hugo als mensch, zyn liefde voor den huiselyken haard, zyn meesterschap in de samenstelling zyner ge dichten, zyn ryken woordenschat. Zyn stof was de actualiteit. Vandaar ook dat hy een vurig bewonderaar was van Napoleon. Na 1843 bewaarde hy het stilzwijgen: hy had de «tem des volks nog niet gehoord. Daarna schetste spr. hem in zyn latere levensjaren. In het tweede en derde gedeelte vaD den avond mochten wy mevrouw Boldingh be wonderen om haar uitermate schoon zeggen van Victor Hngo's gedichten. Zoo in„Lorsque l'enf&nt parait", eenvoudig, roerend, en in „la fiaucéo du timbalier", „la conscience", voor zware stem geschikt, doch door mevr. Boldingh meesterlijk voorgedragen, evenals het aangrijpende „Waterloo". Wat was die schildering van het zich werpen indenstryd door de garde mooi In ,het derde gedeelte droeg zy lyrische poëzie van den dichter voor. En weer moesten we haar zeggingskracht bewonderen in „Le Triomphe", dat den Cbristas, optrekkende naar Jernsalem zoo roerend schilderde. 't Is een genot schoone verzen door zulk een begaafde declamatrice te hooren zeggen, verzen waarin zy, om ze zóó voor te dragen, wel diep moet ingeleefd hebben. „Geen zedelijkheid en geen zedelijke opvoering zonder Godsdienst?" Voor een vry goed gevalde zaal sprak de heer Havers van den Haag Donderdag avond in „Casino" voor de afd. Helder van de Vereeniging de Dageraad over boven staand onderwerp. De Voorzitter der afdeeling, de heer Tuk, heette de aanwezigen welkom en drukte zjjn voldoening uit over het groote aantal aanwezigen. Spreker begon met er op te wijzen welk een belangryk vraagstuk de opvoeding is. Men heeft reeds voor lang begrepen, dat hot noodig is invloed uit te oefenen op de opvoeding wanneer men invloed wil uitoefenen op de toekomst. Men is echter met zeven myls laarzen over de kwestie heengeloopen en heeft gezegdopvoeding moet zedelyk zyn. De vraag is nu: wat is opvoeding en wat is zedelijkheid, en dan doet zich van zelf de vraag ophebben we by zedelykheid godsdienst noodig of niet. Onder de opvoeding verstond spreker dat gene wal een kind noodig heeft om zich ie zyn later leven te kannen helpen. Het doel van spreker was het opvoedingsvraagstnk, zooals dit door de Christelyken wordt bezien zoo krachtig mogelyk aan te vallen. Tegen over de leuze: opvoeding kan niet bestaan zonder een God, stelde spreker als ideaal dat opvoeding moest bestaan in een zoo hoog mogelyk opvoeren van zedelykheid. Wat is zedelijkheid? Niet iets van con stanten aard; het wisselt met de tyden, met de omstandigheden der maatschappij, is das een zoeken naar waarheid. Na doet zich weer de vraag op: wat is waarheid? Spr. toonde nn met een reeks voorbeelden aan hoezeer in verschillende landstreken be grippen van zedelykheid uiteenloopenwat wy zedelykheid noemen, noemt men elders onzedelijk, en spreker kwam tot deze stelling zedelykheid is een vereeaiging van opvat tingen, die een bepaald volk in een bepaalde streek in een bepaald tydperk heeft. Aan de hand van verschillende uitspraken van bekende persoonlijkheden betoogde spr. nu, dat godsdienst meestal gebruikt wordt als middel om vrees in te boezemen ten opzichte van straffen in het hiernamaals, en kwam daardoor tot de bewering dat voor zedelijke opvoeding godsdienst niet alleen niet noodig maar zelfs schadelijk is. Zyn wy, zoo vroeg spr., in de 2000 jaar dat wy zedelykheid genieten zooveel zedelyker geworden (Balkan-oorlog). De vraag: heeft de godsdienst iets met zedelykheid uitstaande, beantwoordt spreker met neen. Onbillijk is het alle waarde aan den godsdienst te ontzeggen, maar hy heeft zijn tyd gehad. Den godsdienst te handhaven enkel als vogelverschrikker is niet zedelyk, vroeger was dit misschien noodig, thans niet meer. Het is een bekend feit, dat jongelui en in 't algemeen menschen van godsdienstige opvoeding, hun geloof los laten wanneer hen geen band meer bindt. Een ander bezwaar is, dat het begrip zoo moeielyk te definieeren is. Ieder heeft hier omtrent wat anders te zeggen. Het vast- houdendst is nog de Katholiek. In verband hiermede besprak spr. de naiove uitingen van godsdienst, zooals gezondbidden enz. De basis van den godsdienst is niet goed, dus kan hy nooit een goede richtsnoer zyn. Hy leert tevredenheid en onderworpenheid, en als er één onzedelyk ding is, is het wel tevredenheid. Wat zou er van de hervor mingen in de maatschappij in den loop der eeuwen zyn terecht gekomen wanneer allen tevreden waren geweest met het bestaan. Gelukkig begint de dageraad te gloren. Spr. bepleitte toenadering tusscben de raen- Bchen onderling, solidariteit tnsschen alles wat leeft en zorgt. Voor het debat meldde zich aan de heer Knik, die in tegenstelling met spr. betoogde, dat er wol degelyk een Schepper was en op spiritistische gronden een leven hiernamaals aan wilde toonen. Een zeer interessant debat ontstond hieruit, doch ods inziens slaagde spr. er niet in debater afdoende te weer leggen. De vergadering werd door den Voorzitter, met daük aan spreker en debater en mot opwekking toe te treden, gesloten. Po8tduivenvereeniging Hollands Noordpunt. Bovengenoemde vereeniging werd door den Minister van Oorlog opgedragen 27 October een wedvlucht te houden vanuit Utrecht met minstens 20 en hoogstens 40 duiven. Voor deze wedvlucht stelde bovengenoemde minis ter 4 prijzen beschikbaar, mits do helft der duiven 3 uur na loslatiDg der eersto duiven op het hok was toruggekeerd. De duiven werden 4 aan 4 met tuBsohenrnimten van 10 minuten in vryheid gesteld, te beginnen om 9 unr. Daar 40 Btuks aan dezo wed vlucht deelnamen en om 12 nur reeds 28 thuis waren was aan den gestelden eisch vol daan en de pryzon verdiend. De heer D. Bakker, Goud-, Zilver- en Uurwerkenhandel, Breewaterstraat, toonde zyoe belangstelling voor deze vlucht, door twee fraaie horloge kettingen beschikbaar te stellen en verschil lende leden eveneens door het uitloven van Bigaren en geldprijzen. Hoewel het reeds laat in den tyd was en zeer slecht weer met stormachtigen Z.W. wind, verliep deze vlucht schitterend, daar de eerste dniven den afstand, zynde 98 K.M. met een snelheid van rnim 1300 meter per minnnt hebben afgelegd en bleven er slechts een paar dniven achter. Het verschil in tyd was dan ook zeer gering en de pryzen werden als volgt behaald le prys, Joh. Darphorn, zilveren medaille met brevet uitgeloofd door den Min. v. Oorlog. 2e prys, H. Boon, zilveren medaille met brevet uitgeloofd door den Min. v. Oorlog. 3e prys, A. Felkers, bronzen medaille met brevet uitgeloofd door den Min. v. Oorlog. 4e prys, J. Stnrk, diploma uitgeloofd door den Min. v. Oorlog. 5e prys, A. Felkers, f 1.—. 6e prys, J. Bakker, f 1, 7e prys, D. Snel, fl. 8e prys, A. Felkers, f 1.— 9e prys, H. J. Holtz, vrybiljet le Rang Bioscope, 4 maal geldig, uitgeloofd door den heer C. Bethlehem. 10e prys, J. Bakker, f 1.—. 11e prjjr, J. Sturk, 50 sigaren. 12e prys, H. Boon, horlogeketting uitge loofd door den heer D. Bakker. 13e prys, H. Boon, 25 sigaren. 14e prys, H. J. Holtz, 25 sigaren. 15e prys, J. Sturk, horlogeketting uitge loofd door den heer D. Bakker. Met deze wedvlucht is het vluchtaeizoen gesloten. OnafhankelIJksheidsfeesten11 De feestcommissie van Kanaal vSeg en Loodsgracht heeft in hare vergadering van 19 Nov. 1.1. besloten, Néerlands Onaf hanke- lykheid feestelijk te herdenken. Hiertoe zullen eerstdaags aan de bewoners van Kanaalweg en Loodsgracht circulaires worden gepresenteerd om hierop voorweke- lyksohe, maandelyksche of bijdragen in eens te teekenen. De Commissie doet een beroep op meer genoemde bewoners, om door flinke bijdragen van hun belangstelling blyk te geven, en haar in staat te stellen de feesten op waardige wyze te vieren. Het Comité van het Ned. Roode Kruis afdeeling Helder maakt bekend dat de col lecte, gehouden ten bate van de zieken en gewonden in do Balkan-Staten heeft opge bracht f 300,—. By het deze week te 'sGravenhage gehouden examen slaagden voor Stuur man, Groot© vaart, Sleep vaart de Heeren M. v. Waart en J. v. d. Hoeven en voor derden Stuurman de heer J. Diesbergen, leerlingen der Zeevaartschool alhier. Voetbal. Zondag a.s. Texel. Sportclub I—Quick. Alhier 1—2,80 H-F.C.U-Sparta. 8—4,30 H.B.S.'t Noorden. Verkoop van sterken drank in cantlnes. Door den Min. van Oorlog is bepaald, dat in de soldaten-cantines geen sterken drank meer mag wórden verkocht. In de onder officiers-cantines mag dit wel plaats hebben, doch alleen gedurende enkele nren van den dag en met inachtneming der bepalingen, dat de verkoop alleen per glas, met een inhoud van niet meer dan 0,05 L., mag plaats hebben en de verkoopprijs niet lager wordt gesteld dan het normaal, gewoonlijk in het garnizoen betaald wordende bedrag. Kamerverkiezingen 1913. By de verdeeling van de Kamercandida- turen over de drie geconcentreerde vrijzin nige partyen is als eerste regel aangenomen, dat de verschillende partyen de zetels bs- houden, welke zy thans bezetten, óók wanneer de zi'tende leden vrijwillig heengaaD. De vry-liberale party zal dos den con- centratie-candidaat aanwyzen voor Utrecht T tvac.-Van Karnebeek.) Naar wy vernemen hebben de vrjj-libera- len voor deze candidatuur het oog gevestigd op mr. J. H. W. Q. ter Spill, advocaat te 'a-Gravenhage, en oud-redacteur der „Nieuwe Courant". Roode Kruis. Het vertrek der eerste ambulance naar Turkije, bestaande nit de heeren dr. G. W. S. Lingbeek, dr. L. van den Steen van Ommeren en den verpleger J. van Vliet en de dames mevr. B. Lingbeek geb. Bessem en snater J. H. Kuyper, zal heden plaats hebben. Stuur! iedenexamens. 'a-Gravenhage, 21 Nov. Geslaagd groote stoomvaart derde stuurman H. van Leeuwen. Waarschuwing tegen de aanbiedingen van The M. A. Winter Co." in Washington (Noord-Amerika). Herhaaldelijk komen in de dagbladen advertentiën voor, waarin bijverdiensten worden aangeboden. Zy, die op deze adver tentiën schryven, ontvangen dan, met veel omhaal, aanbiedingen om op te treden als verkoopers van een middel (gezegd wordt, dat het een geneesmiddel is), dat door de bovengenoemde onderneming wordt in den handel gebracht. Ook andere personen, wier adressen op eenige wyze aan de onderneming zyn bekona geworden, ontvangen soortgelijke aanbiedingen. De Centrale Gezondheidsraad meent to moeten waarschuwen tegen het ingaan op deze aanbiedingen. Uit een onderzoek, dat de Raad in het daarvoor aangewezen Ryks- laboratorinm deed verrichten, is gebleken, dat het zoogenaamde geneesmiddel, hoogdra vend genaamd „Natuurlijke Gezondheidsher steller", of soms ook wel „Nalther", slechts een tot tabletten samengeperst en met een laagje suiker omgeven mengsel van laxeermiddelon is. Daaronder zyn er, die als gevaarlijk worden beschouwd en waarvan de verkoop, in het klein, voor geneeskundig gebruik, dan ook by de wet aan onbevoegden verboden is. Wie dus dien verkoop op zich neemt, verkoopt niet alleen een waardeloos middel, maar stelt zich bovendien aan eene strafvervolging bloot. Vliegen. Doodenlyst van aviateurs. Etampes, 21 Nov. De aviateur Laarent viel met zyn toestel en stierf kort daarna. Reims, 21 Nov. De aviatenr Frey overleed ten gevolge van een val met zyn aeroplane. Een gevaarlijk man. De politio te Los AngeleB (Californië) heeft Dinsdag oen angstige paar uurtjes doorge bracht. Aan het hoofdbnroau van politie meldde zich een Doitscher, Karl Warr, aan, die daar een formeele paniek teweegbracht. Hi) kwam binnen met een kist op den rug, waarin zich dynamiet bevond en een mecha nisme dat na verloop vun bepaalden tyd de dynamiet tot ontploffing moest brengen. Warr verzocht de politie een bekend spoorweg magnaat op het bureau te willen ontbieden, dan zou hy, Warr, dien man wel eens op blazen". De politiemannen Bchrokken en tracht ten Warr te kalmeeren. Intusschen word het geheele gebonw omringd, de arrestanten wer den uit de lokalen gebracht; een rechtbank, die in dat gebonw juist zitting nam, werd ijlings gewaarschuwd; rechters, juryleden, getuigen en pnbliek vlogen zoo snel mogelijk de straat op. En nog altyd werd Warr aan de praat gehonden door een paar politie mannen. Ten slotte wist een agent achter Warr te komen en hem met een knuppel een mep op het hoofd te geven, zoodat hy bewusteloos in elkaar zakte. By ondersoek bleek dat zich in de kist 60 dynamietworsten bevonden. leiding tot maatschappelijke en christelijke deugden, doch op Java en in strekeD, waar de bevolking een gevestigden godsdienst belijdt, staat de zaak anders. Gaat men daar de propaganda voor het Christendom mobiliseeren, dan lokt men dadelyk een tegemnobilisatie uit, te gevaar lijker, waar deze het karakter krygt van verzet tegen ons. Spr. betoogt verder, dat ons gouvernoments-onderwys voldoet aan de behoefte aan ontwikkeling der Javanen en dat het gevaarlijk is het bijzonder onderwijs door kostbare sabsidieering te bevorderen. Ook de Chineezenkwestie roerde spr. aan, en vindt dat van bevoorrechting der Chinee- zen in geen geval sprake mag zyn. Wy hebben tegenover de millioenen inlanders plichten van meer beteekenis dan tegenover het half millioen Chineezen. Hierna kwam de heer Bos (v.-d.) Deze besprak onze economische politiek, de toe stand is vooruitgaande, maar nog onvoldoende. Wy moeten Indië sterk maken tegen even- tueele crisissen door verkeersontwikkeling, verbetering van landbouw, goede politie eDz. Ook andere kwesties, afschaffing van opium regie, rechtspersoonlykhoid, Chineezenkwes tie, worden door spr. nog even aangeroerd. Wat de schoolkwestie betreft, wy behoeven niet bevreesd te zyn dat op den dnur het geld voor dessascholen niet zal worden ge vonden. Ook in Nederland heeft men het altyd kannen vinden. De heer Ter Laan (s.d.a.p.) bespreekt ook nog het onderwys en vindt de chr. Holl. Javaansche scholen paedagogisch minder waardig dan de gouvernementsscholen, omdat goed onderlegd personeel ontbreekt met vol ledige bevoegdheid. Ia de avondvergadering van Donderdag worden verschillende verdragen behandeld, die nog door onze regeering goedgekeurd moesten worden. Zoo is aan de orde ver dragen tusschen verschillende staten gesloten betreffende vaststelling van regelen by aan varing en hnlp Ly berging, en andere. Veel discussie en, dank zy de geestige speech van den heer De Stuers, veel vermakelijke dis cussie ontlokte het wetsontwerp tot verbou wing en uitbreiding dar departementen. Wy kannen ons voorstellen, dat een en ander onze lezers niet of slechts zeer weinig zal interresseeren, en aangezien wy onze ruimte beter kunnen gebruiken, zullen wij er maar niets over vermelden. TWEEDE KAMER. Voortgaande betoogt de heer Bogaardt, kt de critiek die door de linkerzijde op het regeeringsbeleid werd uitgeoefend, onbillijk en onrechtvaardig. Het overbrengen van schoolstrijd naar Indië wyt spr. aan de ie van eenige fanatieke vrijmetselaren. In Indië bestaat geen tegenstelling tusschen openbaar en bizonder onderwys. Het parti culier onderwys vindt spr. beter, dan dat van regeeringswege, omdat het eerste de vryheid heeft die het laatste mist. Maar de drang naar onderwys is zoo groot, dat het particulier onderwys niet in alle behoeften kan voorzien, vandaar de oprichting van gouvernementsscholen. Spr. vindt de actie tegen de Regeering allertreurigst. Het is onwaar, dat de regeering de zendingsscholen bevordert op een wyze, waardoor de Islam wordt geprikkeld. Hy betoogt, dat de liberale staatkunde in Indië tot geestelijke en zede lijke verwording heeft geleid. De anti-these in Indië is er geen tusschen rechter- en linkerzijde, het is er een van ras. De beer Van Karnebeek (v.-l.) verheugt zich ook over den bloei van Indië. Maar toch beveelt spr. voorzichtigheid aan, en waarschuwt o.a. togen voortdurende opdrij ving der bestuursuitgaven. Ook hebben wy noodig een kleine vloot van groote schepen. Spr. vindt dat de inlanders het niet beter zouden kunnen hebben dan onder ons. De task van de Regeering is de Indische be volking te ontwikkelen in dsn zin van op UIT HET BUITENLAND. Er waait een vredeswindje. Gelukkig en welkom waarschijnlijk by alle partyen. Want de aanvallers, hoe sterk ook, zien toch ook hunne rangen gedund en elke overwinning kost stroomen bloeds en talryke gevallenen. Daarbjj do dreigende ziekte! Officieel is mededeeling gedaan van de vredesonderhandelingen te Belgrado in dezen vorm: In antwoord op het aanbed tot bemiddeling van de groote mogendheden is, met het oog op de onderhandelingen over vrede tusschen Turkye en Servië, het volgende medegedeeld: De Servische regeering verklaart, dat do bemiddeling niet meer noodig is, daar Turkye zelf aan de Balkanstaten het voornemen mededeelde om directe onderhandelingen met hen aan te knoopen over den vrede. De Servische regeering verklaart ter zelfder tyd dat zy in de toekomst ook op den steun der groote mogendheden zal kannen rekenen als dat noodig mocht zyn. Zoo was ;t begin. Te Konstantinopel werd Nazim Pacha be noemd als gevolmaohtigde tot het onder bandelen over een wapenstilstand. Heden (Donderdag) zouden de onderhandelingen reeds beginnen. In Konstantinopel vestigt men de aandacht op het feit dat Bulgarye in het antwoord op de vraag om onderhandelingen aan te knoopen by het benoemen van een gevolmachtigde zeide: dat deze onderhandelingen zon aan- knoopen over de voorwaarden voor een wapenstilstand en voor een definitie ven vrede. Let wel, zegt men: wapenstilstand en vrede. De wapenstilstand is feitelijk al tot stand gekomen voor de Tsjataldja-lioie. De troepen die daar opereer en kregen last den strjjd te staken en zich te blyven handhaven in de veroverde posities. Toch zyn er nog andere berichten die ge wagen van gevechten by die linie «evenwel zonder succes van beide zyden", wordt er by gevoegd. Natuurlykingeval Turkije weigert zullen onmiddellyk de vyandelykheden worden her vat en zullen dq Bulgaren na de Tsjataldja- linie te hebben geforceerd, oprukken naar Konstantinopel. Dat is het dreigement dat er by hoort. Bulgarye zal zelf wel toegeven dat hel dan by die linie de handen vol had. 't Schynt werkelijk dat de tegenstand der Turken degelijker werd, hoezeer de troepen ook zyn gedemoraliseerd door de omstandigheden. Turkye overweegt dus. 't Geval is zwaar. Op zyn troepen aohter de linie kan het toch geen al te groot ver trouwen stellen, gezien de nederlagen elders, gezien ook de droevige omstandigheden ver oorzaakt door cholera en pestl Wacht het nog, dan zal het misschien zich in Konstantinopel den vrede zien voorge schreven. En misschien dat dan de voor waarden nog harder zyn. We zeggen nog harder. Want naar ver luidt worden thans de volgende voorwaarden gesteld, die toch wel hard zyn. Afstand van alles, behalve van Konstantinopel en de kast- s'.rook om de zee-engten! Dus ook de Tsja- taldsja-linie afstaan en Adrianopel! En de verdeeling van den buitdaar over zullen we later genoeg te schryven hebben. Daar zal ook nog wel een en ander over vallen. De cholera, die tal van slachtoffers bljjft eischen, zal de Bulgaren wellicht ook wel naar het einde van den stryd doen verlangen. Oostenryk's rammelen met de sabel heeft toch wel eenigen indruk gemaakt! Servië doet wel zeer wys met wat in te binden. Langs den weg der onderhandelingen is misschien wel iets te bereiken. En 't zou te betreuren zyn als de oorlog een andere na zich zou sleependie mis schien nog erger zou zyn dan de eerste. Technisch allerlei uit Turkye. De oorlogscorrespondent van de Lokal- Anseiger in Konstantinopel maakt de opmer king, dat het Turksche leger zich allerlei modern oorlogstuig aangeschaft heeft, waarvan het sedert blijk geeft, het geheim der tech nische behandeling op geen stokken na te kennen. De Tnrken meenden door het aan- koopen van vliegmachines, van installaties voor draadlooze telegrafie systeem Telefnnken, machinegeweren en dergelijke, tegen alle mogelijkheden gevrijwaard te zyn. Maar zy vergaten volkomen, dat een deskundig ervaren personeel voorwaarde is voor het nuttig effect dezer dingen. Van de veelbelovende vliegtoestellen, die, naar optimisten hoopten, de cavalerie weldra zouden vervangen, heeft er geen een ge vlogen. Twee ervan werden bjj Kirk-Kilisse verbrand, opdat ze niet in handen van den vyand zonden vallen, onnoodige maatregel, waar ze immers volkomen onbruikbaar waren, door het verroesten van alle metaalconstruc ties. En twee Fransche vliegtuigen staan nog altyd te Konstantinopel opgeborgen. De mooie Dnitsche Telefnnken-wagens waren nog maar enkele weken geleden het sieraad van het Torksche hoofdkwartier. Zy zouden de verbinding tusschen alle leger- afdeelingen onderhonden. Zy werden opge steld en wy hóórden het eerste telegram de lucht in-tikken. Tevergeefs I Het bericht is zeker duizendmaal herhaald maar er kwam taal noch teeken terug I Eindelijk bleek, dat er geen afspraak gemaakt was omtrent de tyden, waarop zon worden geseind, zoodat er aan de andere stations niemand was om de berichten op te nemen. Maar bovendien, als daar menschen voor saten, waren zy met hot ont vangen van de telegrammen niet op de hoogte. Om verdere onheilen te voorkomen, besloten de zware wagens, die asm de drasBige Turk sche wegen niet gewend waren, om op den terugtocht maar liever te blyven steken. En zoo staan ze daar nóg wel, hun lange armen smoekend ten hemel gericht, als de Bulgaren zich tenminste niet over hen ontfermd hebben. Inmiddels is in het tegenwoordige hoofd kwartier in Hademkeui een tweede editie van deze toestellen verschenen. Maar of men nu ook zal luisteren Want om altyd alleen maar te spreken, zonder ooit antwoord krjjgen, wordt vervelend op den dnur. Het gebruik van de beproefde regels voor het indirect richten van het geschat, hebben de Turken maar niet eéns geprobeerd, om liever naar oud gebruik, in vertrouwen op de geschntsschilden, open stellingen in te nemen. Anders hadden zy dan ook nog minder geraakt dan nu het geval was. Ik hoorde dan ook algemeen de reeds in Mand- sjoerye opgedane ervaring bevestigen, dat de werking der artillerie vooral van moreelen aard geweest is. Het is de Bulgaren in ieder geval gelakt, door voortdurende battery- shIvo's, die op een bijzonder zichtbaar punt van de loopgraven gericht waren, tweemaal een paniek, en als gevolg daarvan, een terug tocht, onder de Tnrken uit te werken. Maar nu het geweer. Men zou zoo zeggen, dat een Manser niet zoo'n byzonder inge wikkeld toestel was. Maar toch .hebben de Tarken vaak zóó'n moeite gehad met het laden, dat zy uren lang het sobieten moesten staken. Ook het stellen van het vizier moet ounoemelyke moeilijkheden hebben opgeleverd. Stel u voor, hoe het een Duitsche reernut te moede is, wanneer hy voor 't eerst zoo'n geweer in handen krygt, en tóch waren deze Turksche soldaten uit het achterland nog minder technisch afgericht. .Maar de reservisten dan?« Ja, zy hadden meerendeels onder Abdoel Hamid gediend, die uit vrees voor zyn leven nooit scherpe patronen liet geven aan zyn soldaten 1 En omdat er verder heel veel zeer jonge kerels in de gelederou stonden, had vjjltig procent van de nu in het veld staande troe pen by het begin van den oorlog nog nooit één schot gelost. Wat wil men dan uit richten Misschien heeft menig sohrander mensch, jj het bekyken van de oorlogskaarten, zich afgevraagd, waarom het hoofdkwartier zich steeds bevond op den uitersten linkervleugel en wel zeer ver verwijderd van de troepen, in plaats van dichterbij en aohter het midden van het leger? Dat was ook schuld van de techniek. De heeren konden toch geen afstand doen van hun sulonwagenB op don spoorweg, en «ij achtten het van meer belang om in verbinding te blijven met Konstantinopel— Adrianopel, dan met hun troepen. De daar voor bestemde berichten en bevelen moesten zy over meer dan dertig kilometer afstand laten brengen door bereden OBtafetten, omdat ook de veldtelegraaf in gebreke bleef. Dat de commando's dan achter de gebeurtenissen aankwamen, kan niemand bevreemden. Ver wonderlijk genoeg was zelfs na het gevecht by Loele Boergas de spoorwegtelegraafver- bimling van het hoofdkwartier met Adrianopel nog niet verbroken, hoewel een groot stuk van de spoorlyn reeds in handen van de Bulgaren was. Deze schijnen daar niet op te hebben gelet I In de mislukkingen in het technische be drijf achter het front ziet deze correspondent een der hoofdoorzaken van de Turksche neder lagen. Het voornaamste nieuws. De onderhandelingen over den wapenstil stand zyn dns in allen vorm begonnen. Te Sofia verwacht men een onverwijlde beslissing. Nemen do Turken de voorwaarden voor hot bestand niet aan, dan zullen de vijandelijk heden dadelijk hervat worden en de Balearen trachten om naar Konstantinopel op te rukken. De Bulgaarsche troepen blyven nu in hun stellingen voor Tsjataldzja liggen, tot bekend zal zyn wat de uitkomst van de onderhande lingen over een wapenstilstand is. Dinsdag middag hebben zy versterkingen ontvangen en de groote aanval, waarvoor middelerwijl alles voorbereid is, zal onmiddellijk beginnen, indien Tarkye de voorwaarden van de Balkan staten niet na een etmaal onderhandelens heeft aangenomen. In de kringen van het Turksche leger heerscht groot verschil van opvatting over de mogelijkheid en de kansen van verder verzet en de regeering zon wel zeer sterk moeten zyn, indien zy erin zou slagen, den tegenstand van de party, die onder aan voering van maarsoh&lk Foead-pasja den oorlog tot het uiterste wil, te breken. Wy kunnen daarom do kansen, dat de Tarken zich nu reeds bjj de voorwaarden van de Balkan-staten zullen neerleggen, niet te hoog aanslaan. Er worden nn nadere bijzonderheden be kend over den slag by MonaStir, die een van de bloedigste van den heelen oorlog is ge weest. De Turken moeten volgens de lezing van het Servische hoofdkwartier 20.000 man aan dooden en gewonden verloren hebben. Ook de Serviërs zyn deerlyk gehavend. In het Bulgaarsche legerkamp voor Tsja- taldsja neemt men krachtige maatregelen tegen de verspreiding van de cholera. De gezanten te Konstantinopel hebben het verzoek van de Porte, om de landingsdivisieB van de vreemde oorlogsschepen weer naar boord te zenden, afgeslagen. Het Oostenryksch-Servische geschil is in der minne geschikt. Servië schynt zjjn verset tegen de autonomie van Albanië opgegeven te hebben sn er zich by neer te leggen, dat het geen uitgang naar de Adriatische Zee kij'gt. Een zeegevecht. Konatantinopel, 21 Nov. Naar verzekerd wordt, hebben vier Bolgaarsche torpedoboo ten in de Zwarte Zee een aanval gedaan op den Turkschen kruiser „Hamidie", die daarbjj licht beschadigd werd. Twee der torpedoboo ten werden in don grond geboord, de beide andere beschadigd. Sofia, 21 Nov. Hier gaat het gerncht dat de Tnrksche kruiser „Hamidie" in den grond is geboord, ter hoogte van Warna. De vredesonderhandelingen. De Russische gezant te Konstantinopel heeft do bemiddelende rol gespeeld tnsschen Bulgarye en Turkye. Hy heelt de voorstellen om te onderhandelen overgebracht, en zonder zich met de voorwaarden in te laten, heeft hy de Porte den krachtigen raad gegeven, de onderhandelingen te bespoedigen en zich niet door schijnbaar harde voorwaarden nit het veld te doen slaan. Nasim-pasja is van Tnrksche zyde, de chef van den Bulgaarschen generalen staf, Sawof, van Bolgaarsche zyde als gevolmach tigde aangewezen. De Porte schynt als con- ditio fline qna non gesteld te hebben, dat de Baigaren niet sullen aandringen op den in tocht in Konstantinopel. De „Times" bespreekt in een hoofdartikel de aangeknoopte onderhandelingen en zegt daarin„Turkye zal verstandig doen, ais het op de Bulgaarsche voorwaardea ingaat. Doet het dit niet, dan verliest het zeker Konstantinopel ook nog. Dan dwingt hei de Balgaren de Tsjataldjz-linie te bestormen, en dan zullen de Balgaren bun wen*ch, Konstantinopel binnen te rakken vervullen, en zal geen stem in Europa zich dsuirtegen verzetten." Te Parys ziet men het resultaat der on derhandeling met vertrouwen tegemoet. Het „Journul des Débats" geeft de meening der gezaghebbende kringen aldaar weer: „Tarkye heeft niets te winnen, alles te verliezen, als de vyandelykheden weder wor den opgenomen. Het moet onder alle omstan digheden Konstantinopel en Azië redden. De inneming van Konstantinopel kan de gevaar lijkste gevolgen hebben en een reeks inter nationale vragen doen ons taan, die th*ns1nog kunnen achterwege blyven. Voor Tarkye ware het een groot voordeel, zoo de hoofd stad niet ingenomen, noch bezet wordten de Turksche staatslieden weten dat ook heel goed. „De Bolgaarsche regeering zal ook niet veel lnst gevoelen haar troepen, die door den veldtocht vermoeid zyn, bloot te stellen aan de epidemiën, die thans in de streek ten zuiden van Tsjataldja woeden." Het blad geeft den Tarken den raad, de thans nog belegerd wordende plaatsen af te staan. Het raadt echter tevens den Balkan staten, dien afstand niet te bemoeilijken door vernederende eischen, maar de Turksche troepen met militaire eer te laten heengaan. Berlyn, 21 Nov. De correspondent van het .Berliner Tageblatl" te Sofia seinde heden: „De Bulgaarsche regeering gelooft, dat alle geschilpunten tnsschen Oostenrijk en Servië op bevredigende wyze geregeld kunnen wor den. Wat de autonomie van Albanië betreft, daarover hebben onderhandelingen plaats tus schen de Servische en Bulgaarsche regeerin gen. Hoe het antwoord zal nitvallen, is nog niet bekend. Doch ik meon niet te dwalen, wanneer ik zeg, dat de Balkanbond tegenjde autonomie niets heeft, onder voorwaarde, dat geen Turk tot stadhouder van Albanië be noemd zal worden." De correspondent van den „Berliner Lo- kal Anzeigar" te Weenen seinde hedenmid dag: „Hier is men overtuigd, dat het niet tot een oorlog met Servië zal komen. Over de quaestie van de Adriatische knat zal een vergelijk in dezen geest tot stand komen, dat Oostenrijk aan Servië een haven toe staat, waartegonover Servië afstand doet van Albanië." „Hblad." De cholera. Berlyn, 21 November. Uit Constanza werd gisteren aan het tBerl. Tugebl." geseind «Het aantal der in Stamboel onder dak ge brachte zieke soldaten loopt in de duizenden. Verschillende groote moskeeën, onder welke do Aja Sofia, zyn vol zieken. De ongelnkkigen liggen gedeeltelijk op de binnenplaatsen der moskeeën op den blooten grondvan ver pleging is geen sprake. Schildwachten met geladen geweren zorgen ervoor, dat geen zieke zijn plaats verlaat en dat personen, die er niets te doen hebben, de zieken niet naderen. De toestand te San Stetano, waar vele duizenden cholera-patiënten liggen, is verschrikkelijk. Daar elke regeling ontbreekt, worden de treinen met zieken heen en weder gezonden. Zaterdagavond stond een uit dertig open wagens bestaande trein met zieke sol daten en vluchtelingen uren lang op een station van Stamboel, omdat men niet wist, waarheen men de menschen brongen zou. Men kon van de straat uit sien, hoe eenige van die ongelnkkigen stervend nedervielen. Aan zitten of liggen was, by gebrek aan plaats, niet te denken. Allen moesten staan. Het gelukkigst waren nog de zieken, die op de daken der wagons lagen, hoewel zij daar somtyds tnsschen de lijken lagen. Niettegen staande het groote gebrek aan doctoren en verplegers heeft een gedeelte van de vreemde geneesheeren niets te doen. De Turksche autoriteiten verklaren lachend, dat er geen behoefte aan geneeskundige behandeling is en torwyl bonderden arme soldaten in Stam boel zonder verpleging sterven, loopen de leden van de buitenlandsche ambulances tin hun uniformen ,te wandelen door de straten van Pera. (Hbld.) Parys, 21 Nov. Volgens een telegram uit Konstantinopel aan de Tempe bezwyken in het Turksche leger dagelijks 1500 tot 2000 man aan cholera. De oorlog duurt voort. Konstantinopel, 21 Nov. (Officieel). De Porte acht de vooretellen van Bulgarije voor een wapenstilstand onaannemelijk en heeft derhalve Nazim patja gelast de krijgs operaties voort te zetten. Uit den Omtrek. Texel, 21 Nov. De bressen, tydens den jongslen storm vloed ontstaan in den djjk van den Prins- Hendrik-Polder, zyn voorloopig met zakken zand gestopt. Van de steenbeglooilog op de geteisterde plaatsen, zyn gebeele stukken ingevallen of weggeslagen, zelfs gedeelten die met beton beschermd waren. Het verdwynen van de zandplaat „De dooie Hond", is voor den zeedijk een ware ramp. De steenbeglooilng zal nn veel hooger moeten worden opgetrokken dan voorheen. Evenals vorige jaren, zal ook nu weer een beroep worden gedaan op de offervaar digheid der ingezetenen, om ter gelegenheid van 't a.s. Sinterklaasfeest, de kleintjes der Kon. Wilh. Bewaarschool te kunnen laten deelen in de geneugten van dat kinderfeest.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 5