KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Ho!tier, Texel, Wieringen en Anna Paulowna, No 4183 Woensdag 12 Maart 1913. 4lste Jaargang. i 't Vliegend Blaadje p, 3 m. 50 et., fr. p. pott 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagiblid t i 371 >>i»45> t f0.75 miënModeblad 65 75 '0.90 (Voor het buitenland bij rooruitbetnling.) Advertenties vnn lot 5 regelt (bg vooruitbetaling) 30 cent Elke regel meer6 t Bewqi-exemplaar2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend Interc.- Talafoo» 50. tfarnohijnt llinadag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i O. DE BOER Jr., Helder. Bureaus Koningstraut 29. Intsrc. Telef. 50. Eerste Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 11 Maart. Blykena by Lot dopartoment van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantBordekschip „Holland", onder bevol van den kapitein- luitenant ter zee C. H. de Lusaanet de la Sablonièro, don 7 dozor van HoDgkoDg ver trokken, met bestemming nuur Fu-schou. Anti-militair. De marinier 2e klaBse J. A. Georink, voorzitter van de ufd. Hellevoetslnis van don Bond van Minder Marine-Personeel, is, naar aan „Hot Volk" wordt gemeld, ontslagen uit don zeedienst wegens „anti-militaire kurnkter-ei genschappen". Menschlievend hulpbetoon. By Kod. besluit van 7 dezer is, als blyk vau goedkeuring en tevredenheid, do bronzen «erepenning voor menschlievond hulpbetoon cn oen loffeljjk g ituigschrifc toegekend aan J. H. Hibender, sorgoant konstabel der Noderlandsche marine, wogens do door hem mot levensgevaar verrichto redding van een dreukcling by het zinken van bet rivier vaartuig „lihcnus, op 5 September 1912; M. G. van der Lans, kwartiermeester der Noderlandsche marine, wegens de door hem mot levensgevaar verrichtte poging tot red ding van een drenkeling uit de haven van Niouwediep, op 14 Januari 1918. De West-Friesche Bank. De West-Friosche Bank, gevestigd te Sehageu, keert over 1912 eon dividend van 20 pCt. uit. Tot commissaris werd herkozen de heer U. C. Hulst te Schngerbrug. Assistent vermoord Het Nieuws van den Dag voor Neder- landsck-lndië meldt, dat de assistent Muller iu Bcnkoelen, door Chineozeu op gruwelyke wijze is vermoord. (<>N RoU# Ct f 11,000 vermist. Uit do brandkast in de pustorie van de R.-K. kerk te Schipluiden wordt een bedrag van olf dnizond gulden vermist. Men ver moedt, dut de diefstal hoeft plaats gevonden in don nacht van Dinsdag op Woensdag. De brandkast is geforceerd. Oplichting. Eau 25-jarig boekhouder had zich Vrijdag voor de Vyfde Kamer dor Rechtbank to Amsterdam te vorautwoordon wegers oplich ting of verduistering. De firma waarbij bokl. in dienst waB, was gewoon op verzoek eenor te Batavia gevestigde fi rn» botalingen te doen aan personen in Nederland. Dit was bekend aan den boek houder der Ned.-Iüdischo Crediet- on Bank vereeniging, evenals hem bekend waren vele namen van personen, aan wio op mio of meer geregelde tijdstippen dergelijke betalingen moestou geschieden. Voor het doon dier beta lingen was do firma, by wie bekl. in dienst was, gewoon de brnoodigdo golden in rekeniog- courant te beuren by de Ned.-Indische Crediet- eu Bank vereeniging en wel op een door bekl. afgegoven bon, vermeldende hot benoodigde bedrag en den naam van den persoon, aan wien hot moest worden betaald. Het bedrag werd dun aan bekl. door den boekhouder der Ned.-Ind. Crediet- en Bankvereeniging ver strekt. Van deze wyse van werken nu heoft bekl. gebruik gemaakt om listiglijk, valschelyk en in strijd met do waarheid don boekhouder der Ned.-Iod. Crediet- en Bankvereeniging te be wegen, hem een aantal geldelijke bedragen te doen afgeven. En hy deed dat volgens de ten laste legging met het oogmerk cm zichzelf, althans een vrouw, althans ziohzelf en een vrouw, wederrechtelijk te bevoordeelen, Bokl. bekende het ten laste gelegde. Volgens de firma, by wie bekl. jarenlang in dienst was, zal het op deze wyze weggemaakte geld pl.m. f 2000 beloopen hebben. De firma verklaarde zeer over bekl. tevredon te zijn ge weest. Zyn kern was absoluut goed, maar zyo ongeluk is goweest do vrouw, met wie hy in kennis kwam. Het goheele verduisterde bedrag kan door do familie van bekl. niet aange zuiverd worden, maar de firma zal genoegen nemen met elk bedrag en bovendien zal zy, wanneer bokl. weer op vrye voeten komt, haar best doen om hem weer een punt van uitgang to bezorgen. Het O. M., mr. baron Van Lamsweerde, eischto drie maanden gevangenisstraf wegens voortgezette oplichting. Mr. J. J. B. van dor Mandere, die als verdediger optrad, deelde mede, dat de prostitutéo, mot wie bekl. in kennis kwam, wol de grootste aanleiding is geweest van bekl.'s val, maar dut de directe oorzaak toch is goweest bekl.'s groote liefde voor de vrouw, die hy weer op het goede pad wilde torug- brengon. De vrouw het blijkt uit de correspondentie wist niet op welke wyze het geld word verkregen en zy heeft zolf veel spijt over hot gebuurde. Bekl. beeft zijn daad blykbaur gepleegd in een apathischen toestand en ging, eenmaal op bot verkeerde pad, in doffe wanhoop voort met fraudeeren, totdat by zyn patroons bekende wat geschied was. PI. is dankbaar voor het humane requisi toir en hoopt dat do Rechtbank bekl. een zoo licht mogelyke govaugenisstraf zal opleggen. Suez-Kanaal. Uit de maandelyksche opgaven van de Suez-Kanaal-My. '8 reeds bekend, dat het aantel schepen, wolko in 1912 door het Suezkanaal voereD, 5873 (v. j. 4969) heeft bedragen. De totale inhoui dezer schepen was 28 (25.41) millioen ton bruto on 20.27 (18.82) millioen netto. Aan de voorloopige opgaaf betreffende het aandeel van de verschillende lauden in de scheepvaartbeweging ontleencn wy nog het volgendeHet aandeel van En geland was 62.1 (62.2) pet. met 8385 (3789, schepen en 12.8 (11.71) millioen netto tons, dat van Daïtschland met 698 (667) en 3.02 (2.79) millioen netto tons 13 (13.4) pet. In de dorde plaats komt Nederland met 843 (284) schepen, vervolgens Oostenryk-Hongarije met 248 en Frankrijk met 221 schepen. Het aantal passagiers bedroeg 266,408 (276,651), n.1. 73,248 (98,555) militairen, 28,822 (82,461) Mekkagangors, landverhuizers, enz. en 164,888 (144,635 gewone reizigors. Dokter Macaura, Onze lezers zullen zich nog wel hot optreden van „dokter Macaura" on zyn fiasco berinnoren. Thans lozen we in don „Tomps" dat te Parijs niet alleen tegen hom zelf oon instructie is geopend wegens oplichterij on het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde, doch ook tegen zyn medewerker „dokter" Hacks. Deze laatste is voor allo zekerheid achter slot en grendel gezet Maoaura is met de Noor derzon vertrokken. Zelfmoord van den Beriijnschen bankier Johann Noffke. Do 46-jarige bankier Johann Noffke, te Berlyn zeer goed bekend, heeft Woensdag in zijn woning in de Grossbeerenstrasse zelf moord gepleogd, door zich een kogel door het hoofd to jagen. Mislukte speculaties hebben den ongelukkige iu den dood gedreveD. Noffko, die een sodert 1894 bestaande firma leidde, dreef in de Grossbeoronstraese een kleine bankzaak, die slechts een kleine clientèle, hoofdzakelijk uit renteniers en koop lieden bestaande, bezat. Do firma verheugde zich echter in een goeden naam, on de eige naar zelf gold als een volmaakt, betrouw baar, solied zakenman. De groote banken schonken hem dan ook eon ruim krediet. De firma bloeide tot aan het begin van den Turksch-Ijaliaanschen oorlog, maar geraakte toen in moeilijkheden, daar Noffke zeer veel Turksche effecten ondor zich had. De dynamiet ontploffing te Baltimore. Omtrent de ontzettende dynsmiet-ontploffing in do beneden-haven van Baltimore, waarby meer dan 300 ton van de vreeselyke springstof, die aan boord van het Engelsche stoomschip Alnm Chine" moest worden overgeladen, ontplofte, worden thans do volgende byzon- derhedon gemeld. Do losbarsting was zoo geweldig, dat het geluid van de txplosie duidelijk tot op hon derden mijlen in den omtrek werd vernomen. Geheel Maiyland sidderde van begin tot einde als by een aardbeving. Tot in de zuideljjke streken vau Dolawaro, New-Jersey en Penn- yNania, werd de ontploffing gehoord of gevoeld, ja zelfs het Virginia State Capitol te Annapolis, schudde op zyn grondvesten, zoodat de beambten, moonende mot een aard schok to doan to hebben, in allerijl naar bniteo vluchtten. Allo schepen in een straal van tiou mylon van do plek waar do ontploffing plaat» had, reden heftig op hun ankers on men vermoedt, dat er nog wel meer kleine Bchrpon on sleep- booton als vermist zullen worden opgogeven. De Maryland Steel Works, to Sparrow's Point, tamelijk dicht by do ankorpluats van do »Alura Chine" gelegen, werden zeer zwaar beschadigd. Geen ruit in het kolossale gebouw bleef heel, en de arb idcra lieten in ontzetting hun machines in den steek. De Davison Chemical Works, op drio mylen afstand ge legen, schudden zoo Jievig, dat de fabriek in brand vloog door het overal nitlaaionde vnur van de ovens, en het rondvliegen der glooiende kolen. De lezingen over het aantal dooden en ge wonden en vermisten, en over do oorzaak van amp, loopon tot dusverre tamelijk sterk uiteen. Men vermoedt, dat hot dynamiet, dat rec-ds aan boord van het stoomschip uit de zolderschuit was overgeladen, tot ontploffing moet zyn geraakt door den ontzettenden schok, teweeggebracht door het explodeeren van den voorraad dynamiet aan boord van de praam; zóó snel verdween de ,Alum Chine" onder den waterspiegel. De praam en de sleepboot, die haar juist naar het stoomschip had ge trokken, zinken tegelijkertijd in slechts enkele seconden. De bemanning van de ,Alum Chine" bestond uit 80 koppen, en men gelooft, dat de allermee8ten op slag gedood zyn door den luchtdruk, of zoo zwaar werden gekwetst, dat zy moesten verdrinken. Een andere lezing luidt, dat de bemanning iu het Engelsche schip do ontploffiog aan boord van de praam waarnam, en dat daarop 14 mannen in oen stoomsloep sprongen, terwijl anderen zich in het water stortten. Desloep inde met volle kracht naar de kust, on zy 200 voet van hot schip verwijderd was, had de ontploffing aan boord van de im Chine" pas plaats. Reusaohtige vlam men schoten nit het schip omhoog, en de lucht was vervuld van rondvliegende wrakstukken. Stukken der machine en gedeelten van de bootromp, verscheidene tonnen wegende, wer den honderden voeten hoog geslingerd, terwyl stukken ijzer en staal van drie voet lengte en die over de vijftig pond wogen, op drie ier mylen afstand werden teruggevonden. Er gingen ook eenige doozen nog niet ont- plofto dynamiet mee do lucht in, die op het dek van het Amerikaauscho kolenechip wJa- son" neervielen, en daar ontploften on vier man doodden, terwyl er 40 gewond werden. Het schip werd zoo toegetakeld, dat de hor stolling maanden zal duren. De dynamiet, die aan boord van de Alum Cbine" werd overgeladen, was bestemd om by het graven van het Panama-kanaal to worden gebruikt. Veertig zwaar gewonde mannen zyn reods in de hospitalen van Baltimore opge nomen. Taft. Evenals de verdwijning nu vier jaar geleden van Roosevolt uit bet Witte Huis te New-York en uit Washington, heeft ook het vertrek van Taft in allo stilte plaats gevonden. Nadat do nieuw opgetreden president Taft na de overdracht van hot presidentschap een eenvoudig tweede ontbijt hadden genuttigd op het Witte Huis, verliet laatstgenoemde, bykans onopgemerkt, do ambtelijke woning, waarin by vier jaar, als hoofd dor natie, had geresideerd. In een auto begaf hy zich Daar het huis van een vriend, waar mevr. Taft en hun dochter Helena op hem wachtten, reed toen naar het station, waar zy den trein namen naar Augusta, in den staat Georgië. Daar wil Taft eerst wat gaan uitrusten, om dan verder te zien. Men weet, dut Taft zich voorstelt zyn verdere leven te slyten als hoogleeraar in het staatsrecht en de staat huishoudkunde. De stembussen in Duitschland. Men kent het middel, waardoor in Duitsch land conservatieve potentaten op het platto- land het geheim van de verkiezing denkbeeldig plegen te maken. Zy zorgen, dat in do stem lokalen stembussen van zoo kleinen omvang leergezet worden, dat de briefjes binnen in precies in volgorde op elkaar komen to liggen. Eon van hun trawanten teekont de namen op van do kiezers, die achtereenvolgens komen stemmen, on zoodoende weet men later precies hoe ieder kiezer zyn stem heeft uitgebracht. Do liberalen hebben uitentreuren tégen dit misbruik verzet sangeteekend, en Bethmann Hollweg zal nu eindelijk aan hun zoor billijke bezwaren tegemoet komen. In het heele ryk zullen stembussen van oen wettelijk vastge- steldon vorm ingevoerd worden. De Bonds raad zal het reglement tot uitvoering van de kieswet herzien en aanvullen on er de minimum-afmetingen van de stembus in aan geven. De langste Duitsche soldaat. De langste Duitsche soldaat ligt op het oogenblik to Rogensburg in garnizoon. Het is zekere Peter Zimmormann, student in de godgeleerdheid. Hy is 2 M. 8 c.M. on weegt 235 pond. Totnogtoe was Joseph Schipper van het lste regiment der garde to Potsdam de langste soldaat geweest. Hy haalt 2 M. c.M. Uit een Raadsdebat over gemeentewerk lieden „Nu gaat ieder werkman van 37 jaar om de twee jaar in de hoogte". TWEEUE KAMER. Zooala men weet was het plan na de be handeling der Invaliditeitswet eenig „klein goed" aftedoen. Dit wordt dan ook alles aange nomen. By het ontwerp Loterywet betoogt de heer Ter Laan (s.d.a.p.) dat doze wet haar eigenlijk doeltegengaan van wedden en spelen en van zwendel met loterijen, totaal heeft gemist. Doch daarentegen allerlei onschuldig vermaak, tombola's, koekloteryen, heeft getroffen. Spr. klaagt over de ongelykmatige toepassing van de wet. Hierby sluit zich de heer L i e f t i n c k (u. 1.) aar. Ook deze heeft er zich herhaaldelijk aan geërgerd, hoe door deze wet met twee maten gemeten wordt. Laat men toch do kleine loierjjtjos op het platte land weder toestaan. De minister schynt er niet veel ooron naar to hebben, misschien ware een scherper toezicht noodig, de Minister zal dit over wegen. De zaak blijft echter zooals zy is. Over de wijziging der Tandartsenwet wordt door den heer Van Hoogstraten (a.-r.) opgemorkt, dat men niet voldoende het ver schil tusschen een tandheelkundige en een tundtechnicus heeft uiteengehou len. Spr. wil, evenals do heer Ter Laan (s.d.a.p.) eon afzonderlijk diploma hebben. Maar de Minister zegt, dat die wensch buiten het kader van dit ontwerp valt. Op voorstel van den heer V u n 11 a m el wordt overal in het ontwerp hot woord „tandheelkundige" vervangen door „tandarts". Dit is zoowat het voorraamsto van die verschillende ontwerpen. Nog kwam aan de orde hoi ontwerp tot heffing van 10 opcenten op bedryfs- en vermogensbelasting. Naar aanleiding niorvan wsrd door den hoer P a t y n (n.-l.) uun don Min-stor gevraagd waar deze de millioenen, uoodig voor de pensioenen der invaliditeitsverzekering, vandaan zou halen. Uit de middelen, die wij thans hebben, kannen zy niet worden betaald. Anders zou immers het opcentenontwerp niet zyn ingediend. De Regiering bad das op slechts twoo bronnen van inkomsten het oog: Tariofwet of In komstenbelasting. Maar als de Regoering aan do Tariefwet vasthield, waarom dan het amendemont Duya (dat van de inwerking stelling) overgenomen Die overneming was dan slechts schyn geweest, want de Regeering kan do afkondiging der invaliditeitswet im- iers aanhouden totdat de Tariefwet er is P Maar we mogen niet veronderstellen, dat dit de bedoeling der Regeering is. Maar dan moeten de pensioenen betaald worden uit de hoogere kosten der nieuwe inkomstenbelasting. Er loopen hardnekkige geruchten, dat na Paschen de Tariefwet niet zal worden be handeld. Maar boe zal het gaan, vraagt spr., waar s allen de gelden vandaan moeten komen P Hierop antwoordt de Minister van Financiën, dat het onverbrekelijk verband tusschen Invaliditeitswet en Tariefwet blijft bestaan. Wordt de Invaliditeitswet 1 Juli af gekondigd, dan treden de pensioenen vóór I Januari in werking. Daarvoor zal noodig zjjn 2 3 millioen. Die zullen betaald worden uit de gewone middelen. Maar in 1914 zal Tariefwet er zyn of de Regeering zal er niet meer wezen. Wat tenslotte de opcenten betref', deze zyn noodig en de Minister ver zoekt de Kamer dringend ze niet te weigeren. De boer P a t ij n echter blijft er by, dat hot toch niet aangaat, dat, als dezo Regeoring heengaat en een onaannemelijk middel achter laat om in de kosten te voorzieD, 'een volgende Regeoring niet in staat zal zyn de pensioenen uittekeeren. De heer Vliegen (s.d.u.p.) zal voor stemmen, vooral nu geld noodig ïb voor de pensioenon, ook de heer Goeman Bor- g e s i u s (u.-l.) stemt voor. Een fel debat ontstaat hierover, de Minister ontkent de verplichting van de Regeering te zorgen dat een nieuw kabinet de zaak af gedaan vindt. Vooreerst is met de inkomstenbelasting de zaak niet afgedaan, want deze levert niet genoeg op, en bovendien wil de liukerzyde geen verzekering, maar staatsponsionnearirg. Maar de oppositie zegt: we weten wel de middelen te vinden, maar we zeggen het n niet. En met dat diep geheim gaat zy de verkiezingen ïd. Maar ons vorwyt men, dat wy de middelen tot dekking niot aangeven. De heer Troels tra (s.d.a.p.) constateert dat deze laatste rede ons van do opcenten midden in het felste van den verkiezingsstrijd brengt. Deze rede kan niot worden gepasseerd zonder een kleine ontmaskering van het spel dat met de arbeiders wordt gespeeld. De heer De Savornin Lobman (c.-h.) Wie Bpselt? De heer Troelstra: Gy niet. Gy profi teert van hot spel uwer coalitie. De rechter- l zjjde sohoift thans weder op de obstructie de schuld van het feit dat zy met leege handen voor do kiezers verschynt. Dat weet gy even- good als ik. Alloen uw arbeiders woten het nog niet. De Eerste Kamer moet nog spreken deze dingen, en om dit invaliditeits- ontwerp tot een feit te maken, moet zy do Radenwot eerst afdoen. Men spreekt hier voortdurend over obstructie, maar nog nie mand heeft gosproken over de obstructie der Eorste Kamer. De Voorzitter verzoekt denheer Troelstra zich van een dergelijke uitlating tegenover de Eerste Kamer te onthouden. De heer Troelstra: Waarom neemt u wol een andor college in bescherming, maar niet een deel van dit college hier, dat van obstructie wordt beschuldigd De Voorzitter: Omdat de Eerste Kamer zich hier niet kan verdedigen, maai de leden dezer Kamer wel. De hoor Troelstra constateert dan alleen, dat de Eorste Kamer nog geen aan vang hoeft gemaakt met de behandeling der "aden wet. De Eersto Kamer, waarin een Begeerings- mearderheid van s/g is, stelde die behandeling en daardoor zal er de eerste maanden geen sprake van zijn dat de Invaliditeitswet tot stand komt. Spr. constateert, dat dit de sohuld mede van de Regeering is. Deze heeft tot lu toe steeds de Iovaliditritswet aan do Tariefwet gekoppeld en daardoor op de Invaliditeitswet het odinm geworpen van de Tariefwet. Thans zegt zy: „wy zien vaD de Tariefwet af, althans voor de vacantie. Wy voeren de Invaliditeitswet uit zonder Tarief wet." Had dit eerder gezegd, dat hadt gy een veel gemakkelijker behandeling der Invaliditeitswet gehad. Spr. begrypt niet hoe men thans nog kan zeggen: geen staatspensioen - onder geld, nu men een s'.uk staatspensioen heeft aangenomen zonder aanwijzing der middelen tot dekking. Als do Minister met een geestigheid ant woordt, zegt de heer Troelstra dat de arbeiders duaraan niets hebben De hoofdzaak blijft, dat do rechterzijde tot driemaal toe de molie-Troelstra heeft afgewimpeld. Het wetsontwerp der opcenten wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wat zegt men van een dergelijk financieel beleid? aldus de „N. Rott. Crt.", naar aan leiding van 's Ministers antwoord. Een even- tueele opvolger wordt opgescheept mat een belangrijke nieuwe uitgaaf (het staatspensioen art. 357) zonder dat middelen ter dekking zyn aangewezen, terwyl nota bene de gelegen heid zich voordoet, de wet op de Inkomsten belasting in hot Staatsblad te brengen 1 De beor Kolkman die in zyn millioonennota voor 1913 zoowol de Inkomstenbelasting als bet Tabakswetje tot dekking van het tekort op den gewonen dienst noodig achtte, on ten slotte by ontstentenis van dese wetten bet niet zonder een vernieuwing van de heffing van opcenten op bedryfs- en ver mogensbelasting meent te kunnen doen, laat kalmweg voor een volgend jaar hot geraamd tekort met drie millioen stijgen, zonder een voet to verzetten. Over de zitting van Woensdag valt zeer weinig te zeggen. Behandeld worden 1° een wetsontwerp betrekkelijk de Grootboeken der Nationale Schuld. Dit wordt na korte discussie aangenomen. Vervolgens een wyziging van do wet op do personeels belasting. De be- dooliDg van dit wetje is eenigermate tegemoet te komen aan de klachten van logement houders cn porsonen, die bun bedrijf maken hot verhuren van gemeubiloerde woningen op badplaatsen e.d., over te lioogen belas tingdruk. Hicroa eene „regeling van werkzaamheden" waarby de Voorzitter mededeelt, dat ra het Paascbreces (2 April) begonnen wordt met de Ziekteverzekering. Zonder hoofdelyke stemming werd dit goedgekeurd. Do beer Patyn had liever da Inkomstenbelasting aan de orde gezien, doch daar er nog geen eindverslag is uitgebracht, kon hieraan reeds daarom geen gevolg worden gegeven. Iu de zitting van Donderdag kwam het corst aan de orde een conclusie op een adrss houdende verzoek om gratificatie. Wy zouden hiervan geeno melding maken, ware het niet, dat naar aanleiding hiervan de heer Ter Laan (s.d.a.p aandrong op herziening van art. 7 der pensioenwet. De beer Arts (r.k.) vestigt de aandacht ep de z.i. onbillijke be handeling van deze lieden (ex onderofficieren) en de heer Ter Laan sluit zich hierby aan. Maar de heer de Meester (u i.) brengt de zaak terug tot de juiBte afmetingen, zooals Minister Colyn opmerkt. Tenslotte de Landweerwet. Tot vóór de Militiewotswyziging was de Nederlandsohe loteling 15 jaren dienstplich tig, n. 1. 8 jaren in de militie en daarna T jaren in de landweer. De oefentijd ge durende die 15 jaren bestond uit (wy hou- don ons nu by bet hoofdwapen, de infan terie) 81/» maand eerste oefening bjj do militie (als regel, afwijkingen verwaarloozon wy hier) en 3 herhalingsoefeningen van 8 A 4 weken, en voorts 2 oefeningen van 6 dagen elk by de landweer. Nu is by de laatBte Militiewetawyziging het jaarlijksch contingent verhoogd van 17,500 tot 28,000 man 6n in verband daar mede, om het leger op oorlogssterkte ongeveer even groot in getal te houden, kon de duur van don dienstplicht by de militie worden ingekort van 8 tot 6 jaren. Daarmee verviel tevens do noodzakelijkheid van een (de laatste) herhalingsoefening, die dan ook voor komende lichtingen is afgeschaft. Daar nu echter de oudste militielichting aan 't eind van haar militiedienstverband overgaat naar de landweer, kreeg men ook daór sterkere lichtingen en kon men dus ook daar, om dezelfde oorlogssterkte te houden, mot kortersn dienstplicht volstaan. En het is dit dat wordt voorgesteld I y het thans in behandeling zijnde wyzigingsontwerp. Ook vau de landweer worden twee dienstjaren afgesneden en dientengevolge vervalt ook daarby óén herhalingsoefening. De dienstduur zal dus worden ingekort van 15 tot 11 jaar (6 jaar militio cn 5 jaar landweer) en de normale oefentyd zal zyn8'/^ maand on daarna twee herhalingsoefeningen (eene |van 3 en eene van 4 weken) b(j de militie en dan nog ëón oefening van 6 dagen by de landweer. Op zyn 81e jaar is de Nederlandscbe loteling dus van allo militaire lasten af. Wel zal by, als de Landstormwet wordt aangenomen en deze ook de sanctie der Eerste Kamer krygt, nog tot en met zyn 40e jaar dienstplichtig blyven, maar daar merkt hy evonmin iets van als vroeger van de rustende sohutterjj. De heer Ter Laan (s. d. a. p.) had groot bezwaar tegen de gevolgde wyzo van be handeling. Do adviezen van den Raad van Defensie geven ons geenerlei nieuw licht. Zy dringen steeds aan op opdryvÏDg der lasten. Die Raad is niets dan een instrument van den Ministor ter bevordering van het militarisme. Hy toont aan, dat z.i- de wyze van behandeling onbohoorlyk is geweest. De heer Dnyraaer van Twist (a.-r.) ver wacht, dat door deze regeling de kaderdwaog zal.worden verscherpt, doordat do vrijwillige toetreding tot het kader zal afnemeD. De heer Van Kar nebeek (v.L) komt tegen ze wyze van voorstellen op. Wat de mi nister thans vraagt, vraagt by nieC als offer, aar als plicht. In de verdere debatten betoogt de heer Ter Laan, dat de heer Van Karnebeek en zyn klassegenooten, die steeds stemmen voor persoonlijke lasten en de arbeiders daarvoor laten opdraaien, zich altijd aan den dienst plicht onttrokken hebben. De heer Vtfn Karnebeek wil den dnur van in diensttijd der landweer van vijf op zeven jaar brengen. Een oorlogsmacht van 208.000 is gering, Zwitserland en Rumenië heb- veel meer soldaten op de been ia tyd van oorlog. België idem. Wy laten, op het zelfde oogenblik, dat wy den dienstplicht algemeen maken, hem ophouden op het 81ste jaar. De heer Van Karnebeek moest tenslotte zwichten voor do argumenten van den Minister. Vrydag werden nog eenige artikelen de laatste van do Landweerwet afgehandeld. Besloten werd dat voortaan de voor jaarlyk- sche inspectie opkomende landweermannen op den dag van het onderzoek tevens eenige uren geoefend kunnen worden. Hiertegen verzetten zich, mot de socialisten, alleen de heeren Lieftinck, De Jong (Hoorn), Teenstra t Smidt. Betreffende het voorstel om voor het land weerkader de twee herhalingsoefeningen te handhaven, dood de Minitter een .kleine concessie, door in plaats van twee termynen van 9 dagen een van 9 en eon van 6 te zetten. Eon amendement-Ter Laan om ook by hen, die een rang bekloedon, met óén opkomst te volstaan, vond alleen by de sociaal democraten en don heer Smidt steun. Eveneens viel het voorstel-Ter Laan, strek kende om ook dio categorie administratie- troepen (militaire workors), wier eersto oefening niet langer dan 8^ maand heeft godunrd, van de (óëoe) herhalingsoefening te stellen. Alleen do heer Smeenge ondersteunde het voorstel, met, natuurlijk, spr. geestverwanten. Het ontwerp Invaliditeitswet wordt, by de eindstemming, aan genomen mot 54 steramen, rechts togon links. Minister Talma wordt door de rechterzyde golukgewenscht. Het wetsontwerp ter wyzigiog vun de Tandartsenwet wordt aangenomen zonder hoofdelyke stemming. Na de Landweerwet kwam in behandeling hot wetsontwerp, dat volgens den minister de bekroning van een jarenlangeD arbeid op militair gebied genoemd mag wordeD. Wy bedoelen de Landstormwet. Is deze eenmaal aangenomen, dan zullen schier alle mannen tusschen hot 20e en het 40e levensjaar voor 'slands verdediging beschikbaar zyn. By de 210,000 man, waarop onze weermacht thans gesteld kan worden, komen dan nog 160,000 lieden, die een geweer kannen hanteeren, en 290,000 landstormdienstplicbtigen (een schoon woord I), die weliswaar niet als aanvullings- reserve zullen dienen, maar dan toch voor tal van gewichtige novendiensten opgeroepen kunnen worden. Slechts enkele categorieën (zieken of gebrekkigen b.v.) syn uitgesloten. Wie vry lootte, wegens broederdieost viyge- steld werd, sich op syn kostwinnerschap kon beroeper, zal nochtans op de burgemeester- lyke registers van den landstorm gebracht orden. Zoo zyn vele landgenooten voor voor zooveel van de Tweede Kamer afhangt plotseling, zonder het zelf te vermoeden, onze legerorganisatie opgenomen. Zegt trouwens niet art. 180 der Grondwet, dat alle Nederlanders, daartoe in staat, verplicht V mode te werken tot handhaving der onafhankelykheid van het Ryk en tot ver dediging van zyn grondgebied? Overigens zullen vele landstormplichtigen van het nieuwe instituut niets merken; de landstorm immers kan uitslnitend in geval van oorlog, oorlogs gevaar of andere buitengewone omstandig heden tot werkelyken dienst gewapenden of ongewapenden worden opgeroepen. Tevens is een wetteljjko waarborg geschapen, dat de niet of niot voldoende geoofenden niet tegenover den vyand gebruikt zu" worden. Toch meent de rogeering, dat ook sommige groepen der honderdduizenden, die in dezen toestaud verkeereD, in tyd van nood nuttig werk kunnen verrichten. En daarin heeft zy ongetwijfeld golyk. Yeel kosten zal het nieuwe instituut' niet medebrengen. De weerbare landstormmannen krygen do oude Beaumont-geweren, die vol gens minister Colyn nog zeer bruikbaar zyn. Ook jassen zyn er, naar het schyDt, voor hen wel te vindon. Alleen zal schietvoorraad moeten aangeschaft worden, hetgeen in den loop van 5 jaren ruim 4£ ton zal kosten. Mot. 59 tegen 2 stemmen ging do wet er door. Slechts tweo sociaal democraten stemden tegen. De Kamer is thans tot na Paschen op recèi. DE WEEK. 8 Maart. Regeering en Kamer komen nü gaandeweg anders tegenover elka&r te staan. Thans, nu 't op z'n eind loopt. - Primo April zal weten wij het Parlement zyn arbeid hervatten. Het Tarief laten liggen. En de Ziekteverzekering op vatten. Aldus is besloten, zonder dat er moer dan een woord-of-wat over werd gosegd. De teerling is geworpen. Laten wy nu eens even de eindrekening opmaken. Wat krygt men nn By het Tarief zouden do politieke harts tochten héél-hoog zyn opgevlamd. Dat herft de rogeeringBmeerdorheid wyselyk ontwoken. Begrypend, dat oon Tarief-debat, begin April aanvangend, onderwijl de Kamer toch niot langer dan o.c. 20 Mei kan zitten, niets anders zou worden dan eone verkiezings propaganda zonder eenig praclisch effect. Wy krygen nu een zeer eigenaardigen toestand. De Ziekteverzekering, waar van Links zóó vaak op is aangedrongen, geeft weinig „vat" voor heftigheden. Men hooft zich dus denkelyk voor te bereiden op een vry-suffig debat, beheersc'it .door de nerveuae stemming, thuDB al-erger wordend. Zoodat men telkens stormpjes, orkaantjos te midden van de apatischo loomheid kan toge- loet zien. 't Is nu niet meer de tyd voor kalm be raad. Dit is voorby. Totlaten wy zeggen November van dit jaar Wio zal dan van de groene tafel beantwoorden do verschillondo redevoeringen, gehouden over de Staats- begrootiog voor 1914 Excellentie Theodorus Of een ander? De heer TydemaD, de TielBche De heer Van Idsinga, de thans steeds- afwezige De heer Patyn, hoofd van het Concentratie- Kabinet, in Jnni 1913 geboren? Wie zal de eventueel openvallende erfenis- Heemskerk Jzn wenscben te aanvaarden Gemakkelijker is 't, sedert minister Talma het „2 a 3 millioen kostend" amen dement-Dnys op de Invaliditeitswet overnam, zeker niet geworden voor het z.g. op tredend Liokseh Kabinet van rè Juni 1913! Aan het geld zit men vast. Den zeventigjarigon bnn paar gulden wekolyksch staatspensioen ontnemen kan niet. Het Tarief-Kolkman gaat, wordt do Lioksche vlag in top geheschen, van do baan. Wat dan Aanvaarden de erfenis-Hoemskerk Jzn., zonder „benefice van inventaris Inderdaad, do man, do Excellentie, dio straks, over vier maanden, den moed zal hebben, die opdracht uit handen dor Kroon te aanvaarden, by dieot een van kranige ,durf" en van helderen „kyk" to wozon Eigenlijk zou mon, geloof ik, ver standig hebben gedaan door het parlementaire kaatje maar te sluiten. Bezadigd, wèlvoorboreid, bedaohtzaam-bo- sproken werk zal nu tooh niet moor worden geleverd. Rechts, de meerderheid, kkn door dry ven wat het wil. Maar Zyn Majesteit de Kiezer weet dat. Meerdero eore voor méérderen oogst is toch niet te wachten. En 't is redelijk om rekening te houden met de positie van den mogelyk komenden opvolger. Zooals de steeds nuchter-opmerkende hoor Vliegon in de afgoloopen week den hesr Patijn deed, dio aandrong op het nog-af- werken (tusschen Paschen en Pinksteren) van het ontwerp-Inkomsten-belasting des ministers Kolkman. „Eilieve," sprak do hoer Vliegen, „als gy, meneer Patyn, straks inder daad minister van Financiën wordt, zoudt ge dan den Hemel dankbaar zijn dat deze lex- Kolkman niet iu het Staatsblad was ge komen Waarop de heor Patijn, zéér begrijpelijk, zweeg. Men moet in trouwe rekening houden met wat aanstonds de opvolgor zal hebben te regelen, te „redderen", zogt de volks mond. Dat men in de politiekery ook daar het hemd nader acht dan do rok, wie menscb is zal 't ganscb-begrypelyk vinden. Maarer zyn grenzen. En wanneer, van den to verwachten oogst, alles is binnengehaald wat maar kan. Met stemmen-overwicht. Met geweld. Zooals, ieder op hare beurt, de politieke partyen in toepassing brengonZonder eenig onderscheid Welnu, dèn komt er toch een moment, vind ik, dat men zekero limiet bereikt heeftIn den constitntioncel-geregeerden Staat is de Kroon verplicht om te bekrachtigon wat Haar als wensch der VertogoDWoor- diging, na voordracht door het Kabinet, namens de Kroon gehandeld hebbend, werd voorgelegd. Daar is „geen speld tusschen te steken." Maar als mon de overtuiging heeft, dat de „politieke eero" toch bevredigd werd, tot het Allerminste, voorzoover 't kon En bet scheidiogsuur raakt in zicht. En men kan het kiezersvolk beduiden, dut o, als men gewild had, nog dit en dat on veel-meer van dit alles naar het „Staatsblad" had kunnen gedrongen on gedwongen zyu Desnoods na allorloi geharrewar, gekibbel, gescheld en gekijf. Na versplinterdo Voor zitters-hamers en vanwege kabaal geschorste zittingen Als do kiezers, de oppermachtigen van nu tot over enkele maanden Als zy, die over de onkele, nu-komende maanden zullen verzinken in vergetelheid on kleioachting totzeker poosje vóór Juni 1917 van dit alles doordrongen zyn Dan vind ik breekt het moment aan, waarop zekere ridderlijkheid, aan welker voor-goed verdwynen ik nog altyd niet kan gelooven, meêbrengt den mogelyk-komendon opvolger van morgen niet meer dan noodig is te belasten met bagage van wetgevende soort, dewelke zyn taak in hooge mate kan bezwaren. Dese „ridderplicht" rust op elke politiekn naar gelang zy komt in de positie van eene, voor wie de acheidensnre welhaast kan slaan. Zal daarvan blijken in de spanne-tijde, ons nog scheidend, op het Binnenhof, van 1 April tot eind Mei 1918? Laten wy hopen. Met zeker optimisme, dat zich intusschon tracht vast te schakelen aan dadeu, die het bestaansrecht ervan aantoonen 1 Me. Amtomio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1913 | | pagina 1