Groote Uitverkoop N.V. Staombootdienst van Gebrs. Zur Miihlen. Wegens ontbinding der Vennootschap ii. 6RUNWALD, Marine en Leger. Bij Kon. besluit vnn 16 (lezer lo. is aan Jeu kapitein ter 'zee i'. Smit, wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, tengevolge van lichaams gebreken, met 1 Augustus, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen en het bedrag van hot pensioen bepaald op f3400 's jaars; •2o. lijn, met ingang van 1 Augustus, bevorderd tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenant ter zee A. 11. C. Hevdeman totkapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee lstc klasse J. H. Zeeman, en tot luitenant ter zee 1ste klasse, de luitenant ter zee '2de klasse J. F. Osten. De luitenant ter zee der 2e klasse A M. Kan van Hr. kis. Koningin Kinina zal in de maanden Juli, Augustus en September 1913 naar Fiume de Koninklijke Marine te leveren torpedo-materieel. In de plaats van den luitenant ter zee der 2de klasse H. Vreedenberg zal de luitenant ter zee der 2e klasse J. J. Dikkers deelnemen aan de schiet oefeningen in de legerplnuts nabij Harskamp De adelborsten le kl. G. T. J. Koorde, J. van der Feer en M. S. Wijnberg allen van Hr. Ms. iPiet Hem», zijn aangewezen voor den dienst bij het eskader in Oost-lndië, waarheen zij binnenkort zullen vertrekken. Hoofdinachinist 11. C. de Groot dienende a. b. Hr. Ms. »Kon. Emmai wordt aangewezen vooi uitoefening van dagelijksch toezicht bij de verdere gereedmaking en net opstellen der werktuiglijke inrichtingen aan boord «Ier bij de fabriek de Schelde in aftnbouw zjjnde torpedobooten. Geplaatst aan boord Hr, Ms. van Speijk voor medemaken van eene oefening van 21 achtereen volgende dagen Machinisten marine-reserve J. J. F. Morré, N. Boersma en J. H. Catuman respectievelijk op 28 Juli—1 Augustus en 1 September 1913. Morgen, 23 dezer, vertrekt het stufmuziekkorps der Kon. Marine per trein 9,7 uur van uit Wil lemsoord naar Hellevoetsluis tot aanvaardiging der j&ariyksche dienstreis. Aan den sergt-msy.-instruct, C. J. Mol van hot 4e regt, vesting-artillerie is de zilveren medaille voor 24 j. trouwen dienst toegekend. De lichtingen 1907 en 1908 van de Xe infanterie brigade komen van 5 tot 30 Augustus a. s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. Stoomvaartbarichten. Stoomtaart-Maatsohafpu Nederland. D&nda, uitreis, is 18 dezer Gibraltar gepass. Timor, uitreis, arriv. 19 dezer te Sabang. Kon. Willem IH, uitreis, vertrok 20 dezer v. Colombo. Nias arriveerde '20 dezer van A'dam te 1'udang. Oranje, uitreis, arriv. '20 dezer te Southampton Koning Willem 1. thuisreis, arriv. 21 dezer te Genua. rotterdamsoils llotd. 1 uinbora, uitreis, vertrok 19 dezer van Periin. Ternate, uitreis, is 18 dezer Sagres gepass. Wilis, arriv. 19 dezer van Java te Rotterdam. Bandoeng arriv. 17 dezer van R'dam te Batavia Ophir arriv. 18 dezer van R'dam te Batavia. Tabanan, thuisreis, vertrok 19 dezer van Periui. Jacatra, thuisreis, pass. 17 dezer Perira Palembang, uitreis, pass. 16 dezer Perim. Samarinda, thuisreis, vertrok 17 dezer van Perim Djebres vertrok 19 dezer van A'dam naar Java. Bogor, uitreis, arriveerde 21 dezer te Antwerpen. Kawi, uitreis, vertrok '20 dezer van Gibraltar. Soerakarta, uitreis, vertrok '2i dezer van Suez. Deli, thuisreis, vertrok 19 dezer van Tanger. Kindjam, thuisreis, vertrok 19 dezer van Padang. Menado, thuisreis, vertrok '21 dezer van Port-Said. Gorontalo, uitreis, is'21 dezer üueasant gepass. Kon. Holl. Lloyb. Dellland, thuisreis, is 18 dezer Finisterre gepass. Eemland, thuisreis, pass. '20 dezer FernandoNoronha. Frisia arriv. 19 dezer van A'dam te Buenos-Ayres. Gooiland vertr. 20 dezor van A'dam n. Bucnos-Ayres. Zcelandia, uitreis, vertrok 20 dezer van Vigo. Hollandia, thuisreis, is 20 dezer TeneriBe gepass. Rijnland, uitreis, arriveerde 21 dezer te Bahia. Kon. West-Indisqhe Maildienst. Pr. Willens 1 arriv. 20 dezer v. A'dam te Paramaribo. Viasoherijbariohten. Nieuwediep, 18 Juli. Aangebracht door 60 korden te zamen 2 tot 10 stuks groote tong f 1.00 per stuk, 10 tot 80 stuks middeltong f 0.45 a f 0.55 per stuk, 20 tot 300 stuks kleine tong f 0.08 a f0.10 per stuk. 1 tot 2 mand storUchol f6.00 a f7.00 per mand, 1 tot 4 mand kleine schol f2.00 a f3.00 per mand, 1 tot 2 mand schar f2.00 a f'2,50 per mand, 20 mand pieterman f3.50 a f4 50 per mand, 400 stuks makreel f 3.00 per 100 stuks 19 Juli. Van maltrcelvisschers 400 stuks makreel f2.00 per 100 stuks, 600 stuks pieterman fl.f~ per 100 stuks. Van 70 korders te zamen 5 tot 15 stuks groote tong fff.90 per stuk, 10 tot 100 stuks middeltong f0.45 a f0 55 per stuk, '20 tot 150 9tuks kleine tong f0.08 a r 0.15 per stuk, 5 stuks tarbot f5.00 a 17.00 per mand, 1 tot 2 mand stortschol f6.00 a f8.00 per mand, 1 tot 4 mand kleine schol f 1.50 a f3.00 per mand, 1 tot 2 mand schar f 1.50 a f'2.00 per mand, 1 tot 5 stuks rog f0.85 per stuk '21 Juli, Van 3 korders te zaruen 40 stuks groote tong f0.90 per stuk, 100 stuks middeltong f0.45 per stuk, 100 stuks kleine tong f0.15 per stuk, 4 mand stortschol f5.00 per mand, 4 mand kleine schol f2.00 per mand. lMi>|«plijk« Stand t. Helder, van 18—21 Juli 1918. BEVALLEN: T. Hoek geb. Groet H. Sfrnijk geb. Spuy d., E. A. Pieteree geb. Schol d., G. M. Griek geb. v. Doorn d., W. A. Groot geb. Koningstent z., A. Bal jé geb. de Boer z., H. Darphorn geb. Ike cl. J. H. P. Sljjboom geb. v. d. Sluijs d., A Tjemmes geb. Kist d., L. G. Bruin geb. Grommel J. C. Voorbrood geb. Brittjjn d., J. W. Teeaink geb. Jansen z. OVERLEDEN: W. Eggersman, 21 jaar, W. v. d. Poll, wed. S. Bakker 79 jaar, M. Kunst wed. J. Crince, 74 jaar, W. Hoekwater, 2 jaar, J. Hoek, 2 dagen. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 22 Juli. Kamerverkiezingen. la de districten 11 en VI te Amsterdam hebben heden de stemmingen plaats voor de verkiezing van 2 leden voor de Tweede Kamer. Den uitslag zullen wjj hedenavond publiceeren voor ons bureau. Blijkens by het Dep. van Marine ontv. bericht is Hr. Ms. „Heemskerck" 18 dezer te Stockholm en Hr. Ma. „Holland" 19 dezer te Chefoo aangekomen. De torpedobootjager „Hermelijn" is gisteren alhier van Vlissingen aangekomen. Eindexamen H. B. S. met 5-J. cursus. Noord-Holland (Haarlem). 2e groep. Gaal. M. Drijver, J. H. Braralage, W. J. Maal- steed, P. J. Boon, allen te Den Helder. Eeuwfeest tot herdenking van Neérlands Onafhankelijkheid te Heider. In een vergadering van het algemeene comité op 18 Juli j.1. werd met groote meer derheid besloten om de feestviering te laten doorgaan. Ten einde b{j het kinderfeest de kinderen ook te kunnen onthalen en een klein aandenken te schenken sal het comité als nog trachten voor het kinderfeest fondsen bijeen te brengen. De vermoedelijke datum der feestviering zal zijn 26 Sept. Zoodra de juiite datum vastgesteld is zal die worden bekend gemaakt. Schaken. De door het bestuur van den Ned.Schaakbond georganiseerde match van vjjf partijen, tusschen de hoofdklassespelers W. A. T. Schelfhout to Amsterdam, Hoofdredacteur van het „Tijdschrift van den Ned. Schaak bond'' en K. Geus te Helder, is door den heer Gens nu slechts vier rondes, schitterend gewonnen met 31/* punt tegen den heer Schelfhout punt. Onder broertjes. De 12-jarige G. en de 10-jarige J. de M., Jan in 't Voldstraat, kregen Zondagavond, terwijl moeder on vader aiwezig waren, met elkander verschil over een huiselijke onrecht vaardigheid, de een z'n boterham was wat dikker on royaler belegen dan die van deD ander, 't Gevolg van dezo vrij onschuldige kwestie was, dat de knaap, die meende mis deeld te zijn, een kan met kokende koflie greep en deze naar het lichaam van zijn broertje wierp, die, hoewel hier en daar ernstige brandwonden bekomend, met kwa jongensdrift oen bijl ter hand nam om revanche tc nemen. Bsiden vlogen de straat op. waar de buren gelukkig toeschoten om de deug nieten te Bcheiden, waarvan de jongste zich goneeskundig moest laten behandelen voor zijn opgeloopen brandwonden. Zoo gaat het als kinderen zonder toezicht worden achtergolaten. Treurig. Zaterdagavond stak de 62-jarige M. W., alhier, wiens geestvermogens gekrenkt sijo, in zjja slaapkamer het bed in brand, nadat hij het eerst met petroleum had overgoten. De hierdoor ontstane brand was nogal spoedig gobluscht door de huisgenooten, doch de ongelukkige man, die weldra naar eon gesticht gaat, had zich deerlijk aun het gezicht en de handen verbrand. Een schadelijke dag. Een onzer ingezetenen, de heer J. v. R., moest Zaterdag voor zaken naar Ritterdam, Na o. m. nog even bjj een familielid aan den Crooswijkschen weg geweest te zijn, wandel de hij langs den Goudschen weg naar de Markt, waar hij een half uurtje vertoefde om verschillende uitstallingen daar te be wonderen. Of bjj hier soms het slachtoffjr van een zakkenroller is geworden, weet hij niet juist te zeggen, maar aan het station gekomen om weer huiswaarts te gaaD, stond hij mal te kijken van schrik, daar hij ontdekte dat zyn portefeuille met 100.— aan bankbiljetten was verdwenen. De op de werf „De Schelde" in aan' bouw zijnde onderzeesche torpedoboot No. 4 zal 5 Aug. te water worden gelaten. Bjj Kon. besluit van 15 dezer is, met ingang van 1 September, benoemd tot directeur van het postkantoor te Utrecht, W. F. L. Oudenhoven, thans in gelijke betrekking te Arnhem. Ia het Wilhelmina Ziekenhuis te Njjmogi overleed Vrijdag do gep. luit. ter zou de heer G. O. van Kuyk. Reservekader. De M. v. O. brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het oerstvolgend ex imen van hen, dio wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor het reservekader bü de genie, zal plaats hebben op 14 October a.s. en z. n. op ééa of meer volgende dagen. De aanmelding voor het eximen moet plaats hebben vöor 30 September a.s. bjj den commandeorende officier van het regiment genietroepen te Utrecht. Tot het bokomon van inlichtingen betredende het bovenstaande kan men zich wenden tot den voorzitter der ezimen-commissie, zijnde één der hoofdofficieren van het regiment voornoemd. 0e crisis. la de Zaterdag en Zondag gehouden bij eenkomst der sociaal-democratische Kamer fractie, het Partijbestuur der S. D. A. P. en de redactie van „Hot. Volk" is het voorstel van den kabinetsformateur dr. Bos tot het aanvaarden van drie sociaal-democratiriche ministerportefeuilles afgewezen. De minderheid heeft zich bjj dit besluit der meerderheid neergelegd. Daardoor is het buitengewoon congres der S. D. A. P. overbodig geworden en zal dus niet plaats hebben. „Het Volk" bevat over deze conferentie de volgende mededeeling De Partjjkonforentie van j.1. Zaterdag werd bijgewoond door 21 party genooten. Tegen woordig waren het Partijbestuur, de Kamer- fraktie (waarvan één lid verhinderd was) en, behalve de voorzitter, drie leden der redaktie van „Het Volk". Behandeld werd de vraag van dr. B. Bos, aan wien door de Koningin de opdracht tot kabinetsformatie is gegeven, of de S.D.A.P. bereid zou zjjn, mede te werken tot de vorming van een kabinet] uit de geheele linkerzijde, door daarin zitting te nemen. Uit de overlegde korrespondentie tusschen dr. Bos en don voerzitter der soc.-dem. Knmerfraktie bleek, dat de heer Bos voor de gewenschte samenwerking een regeerings- program had ontworpen, dat, resultaat van de gehouden verkiezingen, beschouwd moet worden als het werkprogram voor elke regee ring, die op den grondslag van de uitspraak der kiezers het bewind aanvaardt. Wat den aard der gevraagds samenwerking bot eft, zoo bleek deze bedoeld te zjjn voor den tijd der gezamenlijke regeering, tusschon de vrijzinnige partjjon en de S. D. A. P. in de regeering, in de Kamer en in het land. Do nadere voorwaarden van die samen werking zouden eerst ter sprake komen, nadat de S.D.A.P. zich principieel tot samonworking in een linksche rogeering tor uitvoering van het overgelegde program had bereid verklaard. Weigering zou ten gevolge hebben, dat de hoer Bos de hom gegevon opdracht tot kabi netsformatie niet zou kunnen aanvaarden. De gevoelens omtrent dit voorstel waren verdeeld. Onder hen, dio geneigd waren tot aanneming, was ééne strooming, die deze aanneming afhankelijk steldo van de ver vulling van nader te stellen voorwaarden omtrent de vrjjheid van beweging van soc.- dem. ministers in het te vormen kabinet terwjjl een twoede strooming de noodigo bewegingsvrijheid een van zelf sprekend iets en daarom hot stellen van nadere voorwaarden overbodig achtte. Onder hen, die het voorstel wilden weigeren, was ééno strooming, die deze weigering hier mede motiveerde, dat de aanneming van het voorstel door de vrijzinnigen niet was gesteld als onmisbare voorwaarde voor de uitvoering van hun program, zooals dit door dr. Bos was geformuleerd. Wat de reden voor de verschillende op vatting betreft, zoo bestond er in ééa opzicht eenstemmigheid in do vergadering. Allen toch verklaarden, zjj het niet op geheel dezelfde gronden, aan rlo vorming vau eon vrijzinnig ministerie, dat bereid was, met vooraf om schreven steun der soc.-dem. fraktie het over gelegde program uit te voeren, de voorkeur te geven boven een ministerie uit de geheele linkerzijde, als de hoer Bob wil. Ovor de vraag evenwel, of bjj afwijzing van diens voorstol de kans op een dorgelyk ministerie bestond, liepon de meeningen uiteen. Achtte een deel der vergadering het, met het oog op de houding der vrijzinnigen bjj de verkiezingen en de herstemmingen ondonk- baar, dat zjj zich van de uitvoering vau dat program zouden afmaken, zoodra hun die door toegezegden steun der Party werd mo gelijk gemaakt daartegenover uitte men de vrees, dat onze weigering door de vrij liberalen zou worden misbruikt als een voor wendsel, om het algemeen kiesrecht niet. te voeren. Tegenover de vroes, die eenerzjjds werd geuit, dat door onze weigering het ouder domspensioen in gevaar kon worden gebracht, werd anderzijds betoogd, dat dit in elk geval is buitengesloten, omdat het pensioen volgens art. 369 der wet-Talma in elk geval op 3 Dec. in werking treedt en de meerderheid van 55 in de Kamer toch in geen geval oen initiatief-voorstel der soc.-dem. fraktie om dat pensioon uit te breiden in don geest vau het amendement-Borgesius, zou kunnen af wy zou, zonder daarmede in fiagranten strijd te komen met de afgelegde beloften. Vanwege de minderheid word verder de vrees uitgesproken, dat er in het geheel geen vrijzinnig kabinet tot stand zou komen dat daarmede do uitvoering van het concen tratie-program Iwjjfolachtig zou worden, of dat het wegens de gebleken onmogelijkheid om de vrjjzinnigo en soc.-dem. groepan in ééne regeering te kombineeron, de rechter- zijde spoedig zou gelukken, weer aan de regeering te komen en dat daarvan de antwoordelijkheid zou worden gelegd op onse Partij. Hiertegenover wees de meerderheid er op, dat zoer zeker onze Party een zekere verantwoordelijkheid voor de uitvoering van ons herstommings-program op zich heeft ge- la-ion, eene verantwoordeiykheid die zjj aan vaardt door zich ten opzichte van een te vormen concentratieregeering te wilien ver binden tot steun, zelfs voor militaire begroo tingen, op voorwaarden en in don vorm als dit door de nieuwe Kamerfraktie met alge meene stemmen is besloten en aan de Koningin en don kabinetsformateur is medegedeeld. Omtrent deze vraag bestond tusschen meer- dorheid en minderheid een verschil van mee- oing, dut vrjjwel de diskussie beheerschto. Do minderheid vreesde, op grond vau de boven geschetste gevaren, dat door de wei gering der portefeuilles bet geheele herstem miugsprogram op 't spel zou worden gezet, en zag in de aanneming van het voorstel-Bos zelf to doen vyaartoo de verkiezingen ons de macht gegeven hebben, de eenig zekere weg om kiesrecht en pensioen te verkrijgen; de moorderheid achttede kans tot verwezenlijking van dat program grooter bij verwerping van dat voorstel. Zjj toch weet den verdachten IJver van recbUcho en konservatief liberale zijde om osse party', die slechts 18 procent der kiezers achter sich heefr. in de regeering op te nomen, niet aan hun zucht om het algemeen kiesrecht soo spoedig mogelyk in te voeren; maar aan hunne overtuiging, dat daarvoor de minste kans bestaat onder een innoriyk verdeeld ministerie, dut elk oogen- blik gevaar loopt uiteen te vallon en dat aan zyoe tegenstanders do meeste punten van aanval biedt. Zulk een ministerie zou dat zyn, wat dr. Bos thans bezig is to vormen: een vrijzinnig ministerie, een dus dat homo geen is in zichzelf, biedt voor uiteenvallen en verzwakking minder kans. De minderheid wees op het verschil in wezen van eon grondwetsherzieningkabine! en elk ander, en achtte daardoor het uitzon dcringsgeval aanwezig om een bijzondere houling aan te nemen. Zjj achtte de vrees voor eon voortzetting van do samenwerking na totBtandkomiag der grondwetsherziening hersenschimmig en meende, dat de Neder- landsche arbeidersbeweging voldoende socia listisch geschoold is om niet ten prooi to vallen aan verwarring en misverstand, als maar voldoende vaststaat, dat de bedoeling van deze samenworking geen andere is en niet verder strekt dan algemeen kiesrecht staatspensioen tot stand te brengen. Van wat daarbuiten ligt kan wel een of ander worden binnengehaald, maar dat wordt niet op den voorgrond gosteld, Zjj was niet van oordeel dat de voorge stelde tydoljjke samenwerking, in regeering en parlement, in het land verstrekkende gevolgen kon hebben, wjjl o.a. op het gebied van gemeente- en provinciale verkiezingen de zaken blijven stuan als vroeger, en hoog stens bjj een enkele tusschentydsche Kamer verkiezing tydens den duur van het vrjjz.- soc. ministerie eon samenwerking by do Btembus er uit zou voortvloeien. Ten slotte werd de vraag in Btemmiag ge bracht, of het voorstel, zooals het door dr. Bos was gedaan, moest worden aangenomen. Hiervoor verklaarden zich 8, hiertegen 13 stemmen, zoodat het voorBtel wordt afgewezen. Door kortsluiting aan boord Door kortsluiting is brand uitgebroken aan boord van het Eagofsche slagschip „Exmouth". Het vuur richtte groote schade aan. .Hot schip moest naar het dok te Cbatham worden gebracht. Een aardbeving. Eorgis'.ernamiddag is een botrekkoljjk zware aardbeving gevoeld in Wurtemberg, Hessen, Baden, Biieren, Elzas en Zwitserland. Die aardbeving staat, naar nit metereo logischo kringen aan de Frankf. Ztg. wordt ge schreven, ongetwijfeld in verband met eon wjjziging in de luchtdruk verdeeling, van Zaterdag op Zondag. De aardbeving werd door alle instrumenten uangeteekend. Do beweging begon te 1 u. 6 min 58 soc. Zy strekte zich uit vau Noord naar Zuid in hoftigen vorm, zwakker Oost naar Weet. Ia geheel Hessen, langs de Borgstrasae en het Odenwald, in Karlsruhe, Heidelberg, Ofionbach, en vele andere plaatsen veroor zaakte de aardbeving groote ontsteltenis. Crematoriana. Aan „Rideamus" ontleenen wjj het volgende verhaal Mevrouw Pieterse ia voor de tweede maal in den weduwest&at vervallen. Haar eersten echtgenoot heeft zjj te Gotha doen cremato- rïseeren, terwjjl de lijkverbranding van haar tweoden gemaal te Coblenz plaats vond. Dr. Dinges, die do beide gecrematoriseer- de echtgenooten by hun leven heeft behan deld, ouder wiens goede zorgen zy, om zoo te zeggen, het leven lieten, bezoekt nu de treurende weduwe, die juist do crematorium- nota bestudeert en de troostelooze dame vraagt den veelwetenden medicus „Dokter, kunt u my mogelyk verklaren hoe het komt dat de ïykverbrandingskosten van myn eersten echtgenoot, dio, zooals u weet, ruim honderd kilo's zwaar was, inder- tyd sleohts vyftienhondord Mark bedroegen, terwyi men my voor het verbranden van myn luatsten lieveling, die nog geen zestig kilo woog, zeventienhonderd Mark berekent Van waar die prysverhooging van twee honderd Mark Waarop de schrandere medicus, zonder :ich zelfs een seconde te bedenken, ten antwoord geeft „Voor het lardeeron, mevrouwtje I" Uit een buitenlandsche Iotery-uanbieding „Met dezen brief heb ik de eer Uwe by zondere aandacht te vestigen op de Koloniaal Loterij toegelaten en goedgekeurd van de Staat, welk ook het bestaan van de gansche aantal van loten guranteerd. Hoofdzakelyk bid ik U de uiterst groote kauzeu in het oog tc hebben om een groot rykdom te gewinnen, indien men alleen eenige cents op hot spel zet. Eerst word procedeerd tot het onderzoek, mengsel en uitstorting van de nommers ec van de lotjes in de twee trommels. Tentelfder tyd word een nommerkartje en een lotje uit de beide trommels getrokken en tezamen op een touw doorgestokt welk otficiel opbewaard word. De vaststelling van de toestand van de touw stelt ten laatste vastmet wolk lotje een nommer uitgekomen is." „Ik vind, dat de vrouwen tegenwoordig veol losser en vryer in haar manieren on gesprekken zjjn dan vroeger.' „Dat komt door haar moderne 4-jour kousen." „Waarom?". „Daardoor stappen de dames veel luchtiger dan vroeger over alles heen." Wie byt er in deze(u) Groninger koek „Groningsch Meisje, 38 jaar met f 1500 en Moe's huishouding, wen3Cht Huwelyk." INGEZONDEN. Da Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Een vredig-vriendelyke rnst daalt over je neder, wanneer je daar zit in dut groote verlrok met zjjn vele mooie wotenschapp;- lyke boekwerken. Is het door het gezellig- huiaelyke van de omgeving dat je je hier zoo op je gemak voelt?... Het was voor waar een mooi idee ook hier in onze noorde lijke stad zoo'n modern-oeroude inrichting to vestigen Is het gceu contradictio in ter minis Ooroud-modorn Komen beide woorden niet met elkaar in tegenspraak Mjjne gedachten dwalen af, voeren my terug, ver, heel ver in het gryzo verleden. Zjj doen my verkeoren te midden van de oudo Egyptenaren welke reeds 1900 jaar voor do gewone jaartelling reusachtige biblio theken, die door Papyrusrollen govorma werden, bezaten Waurschyniyk waren het geen openbare bibliotheken. De oprichting van de eerste Openbare Bibliotheek ge schiedde volgens veler meening nu ongeveer 25 eeuwon geleden. Wy bevinden ons in het aloude Athene. Pisistratus, bloedverwant van den bekenden wetgever Solon, is tyran van Athene. Deze Pisistratus was een zeer eer zuchtig man. Niet tevreden met de positie, walke hy zich veroverd had, streefde hy naar hooger, wilde hjj de geheele macht in handen krygen. Om dit doel te bereiken trachtte Pisistratus het gewone volk op zyn hand te krygen. Door veel voor hun ont wikkeling te does, meende hy het best hierin te sullen slagen. Het was dus zuiver egoïsme, zuiver eigen belang, dat Pisistratus er toe bracht om een Openbare Bibliotheek op te richten. Hy wilde don volksman uithangen, zich populair maken om daarmede in oene aanzienlijke positie te komen. Véór dien tyd bestond sr naar veler meening geen open bare leestaal, maar kwam hec volk bijeen op openbare plaatsen of pleinen, om daar de intellectneol ontwikkelden kunne ideeën te hooren verkondigen en met hen van ge dachten to wisselen. Zooals ik dus terecht schreef een openbare leeszaal is oeroud en tevens modern. De woorden van een bekend koning der oudheid: Er is geeu nieuws onder de zon, kunnen op deze inrichting voorzeker worden toegepast. En toch, wanneer ik hier zoo zit, zoo rustigjes in onze Heldersche leeszaal en ik beschouw de bezoekers, die na een dag van inspan nenden arbeid bier een zeer nuttig, geestontwikkelend uurtje doorbrengen, dan maak ik onwillekeurig een vergeiyking tus schen den oprichter vau die eersto Openbare Leeszaal in Athene nu 2500 jaar geledeu en de oprichters van deze Heldersche inrichting, op het hoekje van de Breewaterstraat in 1913. Wolk een groot moreel verschil tusschen dien egoistischen Pisistratus, by wien alleen eigenbelang voorzat en de kranig energieke mannen en vrouwen die hier zoo onbaat zuchtig gewerkt hebben in het belang van Helders ingezetenen. Den wakkeren voorzitter, den heer Kelner, den voiyverigen secretaris, den heer James, den y verigen penningmeester, den heer Van Hcusden, hun mag voorzeker eon woord van dank niet onthouden worden, wyl ay in de oprichting van deze, voor de volksontwikkeling onontbeerlijke inrichting hunne beste krachten gaven. Moge hun arbeid met succes bekroond worden, moge het aantal bezoekers van de leestaal steeds groeien, haar ledental zich meer en meer uitbreiden. GeUnwald. Uit den Omtrek. Anna Paulowna. Groenteveiling van Vrjjdag 18 Juli. Aardappelen f 0.90 h f 2.20 per zak. kleine: ,0.80 a„ 0.90 Bloemkool8.— k 11.50 100. Wortelen3.50 k 4.— 100 b. Peulen 8.— k 10.— 100 p. Aalbessenr 8.— k u 11.100 p. De heer Teriet te Leiden, heeft voor het beroep by de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. Laatste berichten. Een ongeluk. Hedenmorgen te ongeveer 11 uur is, bjj het schieten op een schijf met een kanon van 24 cM. L/35 op het fort .Erfprins", bjj het afgaan van een schot, het sluitstuk uit het kanon gevlogen, waaibjj 5 man (2 onderofficieren en 3 miliciens) min of meer ernstig verwond werden, in hoofdzaak aan gelaat en banden. De namen der gewonden zjjnde sergeants Schot en Slikboer, en de mili ciens Moojj, Bart en Ten Bosch. Per brancard werden ze naar het Marine hospitaal vervoerd. Het sluitstuk vloog met zooveel kracht uit het kanon, dat het pl.m. 25 M. verder, diep in den grond terecht kwam. Attentie. Wij .brengen nogmaals ter kennis van belanghebbenden, dat waarschuwingen en dergelijke advertentiën, waarzeggers-ad- vertentiën enz. nief door ons worden geplaatst. Advertentiën. Bjj mijn vertrek naar West-Indié roep ik aan alle vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel en tot weerziens toe. CORN. HEERES, a/b. „Prins Maurits". Den 29sten Juli hopen onze geliefde Ouders, H. Tromp en T. Koster, hun 25-Jarige Ecbtvereeniging te herdenken. Dat zjj nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hunne liefhebbende Kinderen. Helder, 22 Juli 1913. Basstraat 26 Juli a.s. hopen onze Ouders, E. Jansen en J Jansen-Vogel, hunne 35 Jarige Echtvereeniglng te herdenken. I Dat zij nog lang gespaard "mogen blijven is de wensch jvan hunne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 22 Juli 1913. GeborenAnna, Dochter van JOH. DARPHORN en H. DARPHORN-IKE. Helder, 19 Juli 1913, GeborenJan Arnoldus Slmon, Zoon van A. BELS en T. C. BELS-DE Wijn. Buiksloot, 20 Juli 1913. Ondertrouwd Martha Geartruida Fluiter A. J. N. v. d. Nleuwenhoff. 19 Juli 1913. Den Helder, Soerabaia, Eenige kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoot en Vader, de Heer J. L. Beek, in den ouderdom van 63 jaar. Wed. J. L. BEEK-Hes. Am. BEEK. EVA BEEK. Oss, 19 Juli 1913. Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder en Grootmoeder, Mejuffrouw Wilhelmina Maria v. d. Poll, Wed. van S. Bakker, in den ouderdom van ruim 79 jaar. Uit aller naam: H. W. LIJDING. Helder, 19 Juli 1918. Hiermede vervullen wjj den treu- rigen plicht u kennis te geven van het overlijden van oaze geliefde Tante Mej. de Wed. M. Crince-Kunst, in den ouderdom van ruim 74 jaar. Heider, 19 Juli 1913. Namens de Familie: R. FRANKFORT. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben a.s. Woensdag, 's nam. half één, vanuit het sterfhuis Wilhelminastraat 42. Heden overleed in den ouderdom van ruim 87 jaren onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot en Over grootvader Fsrdlnandus Josephus Ludovlcus Kenninck. Familie KENNINCK. Helder, 21 Juli 1913. Smidstraat 26. De Heer enMevrouw WOLTERBEEK - Verdonck betuigen hun bartelljken dank voor de bewijzen van belangstelling, ondervonden by de geboorte van hun Zoontje. Helder, 22 Juli 1913. Bezoeken zullen gaarne worden afge wacht Donderdag a.s., tusschen 3 en 4 uur n.m. Ondergeteekenden betuigen hunnen bartelijken dank voor de belangstelling op den 19 Juli van familie, vrienden en kennissen ondervonden. Helder, 22 Juli 1913. G. F. TROOST en Echtgenoote. Wilhelminastraat 78. Ondergeteekenden betuigen ook namens de familie hunnen innigen dank voor de vele bewijzen van deelneming onder vonden by het overlyden van hun lieve Vrouw en Moeder Wilhelmina Jobanna Leendertz. J. OELE. HANS OELE. JAN OELE. Helder, 22 Juli' 1918. Luitenant ter zee VAN DISH0ECK ver zoekt wegens vertrek toezending van rekeningen wóór I Augustus Oranje- singel 69, Nijmegen. Mevrouw DE RAADT, Hoofdgracht 61, verzoekt Inzending rekeningen vóór 26 Juli. Betaaldag Woensdag 30 Juli. Diegene die ssn Kerkboekje heeft gevonden, bruin leder, wordt beleefd verzocht dit tegen belooning terug te bezorgen aan SPRUIT's Advertentie- Bureau. Huwelijk. Een Sergeant-Majoors Wed. vau de landmacht, wenscht langs dezen weg kennismaking met een van de Marine, liefst Onderoffic., tusschen 35 45 jaar. Fr. brieven No. 2446, b/d. Boekh. DE GROOT DIJKHOFFZ, Den Haag. Husrslijkssanwrasg. Nette Weduwe zag gaarne in kennis te komen met een net Psrsoon van middelbaren leeftijd, liefst een burger of gepensioneerde. Br. No. 640 Bureau van dit blad. VERLOREN san VULPENHOUDER (SWAN). Tegen belooning terug te bezorgen Parallelweg 35. De ondergeteekende heeft de eer zy ne geachte plaats genooten mede te deel en, dat van af heden in zyne zaak nist maar het gebak, etc. van W. HEIJMAN, Hoofdgracht 87, doch in den vervolge dat van ZEOER HOU TER, Kanaal wsg 117, verkrijgbaar zal zyn. Aanbevelend, S. HEIJMAN, Kanaalweg 32. Telefoon No. 77. Met de vac&ntie op reis. Retour onbepaald geldig. Nieuwediep-Amsterdam lste klasse f 1,60, Ode klasse 1.10. KINDEREN beneden 10 Jaren half geld. beneden 3 Jaar vrij. DE DIRECTIE. Aankondiging. De Vennootschap onder de Firma I. GRUNWALD, ten doel hebbende den handel in Manufacturen in den meest uitgebreiden zin en aanverwante arti kelen en gevestigd te Helder, blijkens akte den 7 Augustus 1908, opgericht door Mejuffrouw HELENA SCHRIJVER, weduwe van den Heer ISAAC GRUNWALD, en hare Zoons de Heeren DAVI0 GRUN WALD en MEIJER GRUNWALD, allen wonende te Helder, is by akte den 14 April 1913, beiden voor den onderge teekenden Notaris verleden ontbon- dan aadarft I Januari 1913. By akte den 20 April 1918, gewijzigd by akte den 6 Juni 1913, beiden voor den ondergeteekenden Notaris verleden, goedgekeurd by Koninklijk Besluit van 20 Juni 1913 no. 49, is opgericht de naamlooza vannóofaohapi Manufacturen- an Confectie- handel „DE ZON", gevestigd te Helder. Voorschreven akten alsmede het Ko ninklijk Besluit, zyn geplaatst in het bijvoegsel tot de Nederlandsche Staats courant van Dinsdag 15 Juli 1913, no. 163. C. STAMMES, Notaris te Helder. begint WOEIiDACii de .tegen inventaris prijzen. Geen zichtzendingen. Uitsluitend Contant, s Avonds 9 uur gesloten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1913 | | pagina 2