KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Hoitèor, Toxol, WiorSngon on Anno PnuÊowno. Het geheim van Reckdon Abbey. *0. 4233 Zaterdag 6 September 1918 ilite Jaargang. f 't Vliegend Blaadje p. 3 ra. 50 ct., fr. p. poit 75 ct., buitenland 11 Kre- Zondagsblad 37} 45 10. (Voor bet buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels (bij vooruitbetaling) 30 cent. Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar2} Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Varsohijnt Dinsdag» sa Vrijdagmiddag. Uitgavar i O, OE BOER Jr., Haldsr. Bureau; Koningstraat ZB. Interc Ttlaf. 60 £ai*ate Blad. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 2 September 1913. Voorzitter de heer Van Stefln, Burge meester. Togenwoordig zijn alle (20) leden; 1 va cature. Na de opening der vergadering en goed keuring van de notulen der vorige zitting is aan de orde de installatie van de onlangs gekosen raadsleden. De heeren L. Boon, P. P. Hartendorf, L. F. over de Linden, W. J. van Neck, A. G. A. Verstegen on J. Zander worden door den Secretaris binnengeleid, leggen in handen van den Voorzitter de b(j de wet vastgestelde eeden of beloften af en nemen, na door den Voorzitter te z$n gefeliciteerd, zitting. Alsnu wordt overgegaan tot Benoeming van twee Wethouders, uoodig geworden door de periodieke aftreding als raadsleden van de heeren over de Linden en Van Neck. Voor de vacature-over de Linden worden uitgebracht op den heer P. de Geus 14 stemmen, op de heeren over de Linden, Hummel, Van Neck en Bok ieder 1 stem, tcrwyl 2 briefjes blanco waren, zoodat ge kozen is de heer P. de Geus. By de Btemming over de vacature-Van Nock worden wederom 20 stemmen uitge bracht. De heer Van Neck verkreeg 16 stommen on de heer over do Linden 1 stem. 3 stemmen waren blanco. Herkozen is alzoo do heer W. J. van Neck. Beide gekozenen nemen hun benoeming aan en worden door den Voorzitter geluk- gewenacht. Vervolgens geschiedt mededeeling van de volgende Ingekomen Stukken: 1. Bericht van den heer G. F. Louwerss, dat hjj zijn benoeming als lid van de Com missie voor hel Ziekenhuis en de Apotheek aanneemt, 2. Ëen adres van de Heldersche Gemeente- Werkliedenvereeniging, versoekende verhoo ging van loonen. Zal b(j dc begrooting worden behandeld. 3. Kennisgeving van niej. Van Breda, dut zy hare benoeming als onderwijzeres aan School 8 aanneemt. 4. Mededeeling dat ter lezing is gelegd het rapport betreflende het onderzoek der gemeenterekening over 1912 met do in ver band daarmede ingekomen missive's van bet Burg. Armbestuur en het Bestuur van het Algemeen Weeshuis. 5. Een dankbetuiging van do Vereeniging „Jachin" voor de verleende subsidie. 6. Een beschikking van Ged. Staten, op een bezwaarschrift tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting van S. F. Theel. 7. Eon adres van hot Heldersche Drank- weercomité (een vereeniging van de gezamen lijke drankbestrijdersvereenigingen hier ter plaatse) verzoekende voor 1914 een subsidie van f100.— Dit adres wordt om pre-advies in handen gesteld van B. en W. 8. Een verzoek van de Bub-commissie voor kinderfeesten ter gelegenheid van Neerl. Onafhankelijkheidsfeesten, verzoekende een subsidie van f50,om aan de leerlingen der scholen van de hoogste klassen een ge schriftje te kunnen uitreiken. De gevraagde subsidie wordt verleend. Zeevaartschool. Ter tafel komt een voorstel van B. en W. tot wijriging van den Viascherijcursus. Er wordt voorgesteld in plaats van November tot en met Februari den cursus te doen geven van 15 October tot 15 Maart. De Com missie vau Toezicht en de Inspecteur van het Middelbaar onderwijs adviseeren tot aan neming van dit voorstel. Tevens wordt (door de meerdere lesuren) een wijziging voorgesteld in de salarissen der leeraren. Zonder nadere bespreking wordt dit voor stel met 18 stemmen aangenomen. De heeren Hartendorf en Boon hielden zich buiten stemming. Waterleiding. Behandeld wordt een adres van den heer J. Coltof versoekende gcheele of gedeelte lijke ontheffing vaq het door hem versohul- digde bedrag aan de Waterleiding, omdat door een lek in de waterleidingbuis in een door hem verhuurde woning veel water □utteloos is weggeloopen. FEUILLETON. B. en W. stellen op advies van den Direc teur der Waterleiding voor afwijzend op dit adres te beschikken. De heer Krynen meent, dat men hier te doen heeft met een eigenaardig geval. Hot huis is verhuurd met de bepaling, dat de vorhuurder de kotten der waterleiding moet betalen. Daar hg niet wist, dat de leiding gerepareerd moest worden, kon hjj er on mogelijk voor zorgen. Hy stelt daarom voor de helft restitutie te verleenen en het bedrag op f 24.30 te bepalen. De heoren Van den Berg en Biersteker bestrijden dit laatste voorstel. Zij' meenen, dat de heer Coltof aansprakelijk blijft voor het waterverliea. Men moet hier handelen overeenkomstig het waterleiding-contract. Doet dit niet, dan zal men onderscheidene malen over dorgelgke fouten te beslissen hebben. Het voorstel van don heer Krynen wordt daarop verworpen en dat van B. en W. aangenomen. Bouwverordening. r is ingekomen een verzoek van G. Schellinger om ontheffing van art. 16 der Bouwverordening voor perceel Weslstraat 80. Op voorstel van B. eu W. wordt met al- gemeene stemmen deze ontheffing verleend. Gratificatiën. B. en W. doen hot voorstel de volgende gewone jaarlykeche gratificatiën te verleenen aan de „Heldersche Wijkverpleging" f 300 b. aan de afd. Helder van de Noord-Hollaud- sche Vereeniging „Het Witte Kruis" f 100 c. aan de Openb. Leeszaal en Bibliotheok f850; d. aan de vereeniging tot exploitatie van oon proeftuin te Julianadorp f 300 aan Helder's Harmoniekapel f 75 f. aan de Wed. J. vau Bredorode 1100 en vrye woniDg; g. aan de Wed. J. W. H. Donkersloot f 75en aan de Wed. D. Visser f 100. De heer Oortgysen brengt iels in het midden omtrent Held. Harmoniekapel. Hy wyst er op, dat de beide concerten dier kapel door de burgery op boogen prys worden gestold, 'at zy aan meer dan billyko eischen vol does. Hij wil de veroenigiDg aanmoedigen door een gratificatie van f 150 te verkenen, ir voorwaarde evenwel dat dan 4 con- an jaarlijks gegeven moeten worden. Hy doet in dien geest oon voorstel. De Biersteker merkt op, dat f 75 gevraagd wordt. Hy voelt anders wel iets voor het voorstel, maar zag liever bij do begrooting dit behandeld, dan heeft meu gelegenheid de zaak van verschillende zijden te bczion. De heer Verstegen geeft den heor Oort- gjjsen ook in overweging zyn voorstel in tb trekken, want 't is de vraag of de vereeniging daarmede tevreden ismen mug de zaak niet vooruit loopen. De heor Oortgysen neemt alsnu zyn voor stel terug tot de begrooting behandeld wordt. Daar niemand over de voorgesteldo grati ficatiën hader het woord verlangt, wordt tot stemming overgegaan. Zy worden alle met algemeeno stommen aangenomen. Benoemingen. Door B. en W. wordt voorgesteld den heer G. Verschuur met ingang van 1 Nov. 1913 en den heer Dr. J. J. Tesch met in gang van 13 Sept. 1913 definitief te benoemen als leeraren, respectievelijk aan de Zeevaart school en de Visschery school. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens doen B. en W. een voorstel be trefiende de aanstelling van leeraren en assistent-leeruren aan de Burgeravondschool regeling hunner lesuren. De voorstellen komen hierop neerte benoemen tot leeraar in het lyn- on vuk- teokenen de hoer W. G. M. ton Hacken (die bevoegdheid bezit M.ü.) voor 8 lesuren per week tegen f280, in plaats van den heer A. Dokter (die geen bevoegdheid bezit). Verder definitief te benoemen als leeraar A. Smit voor m&chineteekenen 8 nren per week tegen f280. J. B. Mulders voor lyn- en vakteekenen 8 uren per week tegen f 360. W. J. Brandt voor hand- en vakteekenen 15 uren per week tegen f525; als tijdelijke assistent-leeruren in lyn- en vakteekenen, voor het tjjdvak van 1 Oct. '13 t 1 Oct. '14: J. K. Labout 14 uren per woek tegen f490. Th. C. G. Moorman 14 uren per week tegen f 490. H. J. van der Ploeg 14 uron por week gen f350. C. N. van G(jn 8 uren per week tegen f280. W. Heeroma als leeraar in natuur- en werktuigkunde voor 10 uren per week tegen f 300en D. Blom als leeraar in de wiskunde voor 11 uren por week tegen f275. 20) (Slot.) Ik heb van den beginne af, uit medelijden, met hen, my vau een groote vreugde beroofd, <>m hun een nog grootere smart te besparen." Wat kon ik zeggen, wat kon ik aanvoeren legen deze overtuiging? ik kon niets doen, dan Murgaret in mijne armen nemen en woenen over het ongeluk, dat ons wachtte. Met kleine dagreizen trokken wy door Italië. Margaret werd zichtbaar, zwakker boewei de eerste vlagen der Italiaausohe lucht haar schenen goed te doen. Ik. kon my zeiven niet langer misleiden. O, niemand, die niet als ik het ondervonden heeft, kent de vreeselijke pijniging, iemand, die men liefheeft, langzaam ouder zijne handen te zien wegkwynon, en telkens bij zich zeiven te moeten zeggen, dat dit lichaam over eenige weken slechts een lijk zal zijn. Wy kwameu te Rome en vertoefden hier eeuige dagen urn uit te rusten en de stad te Verder vragen B. en W. machtiging, om sollicitanten op te roepon voor leeraar in 't vakteekenen voor electriciens en eleotriciteits- leer voor 10 lesuren per week. De heer Biersteker doet het voorstel deze zaak vooraf in comitë to bespreken, omdat er nog hedenmiddag stukken en rapporten zyn ingekomen, die de meeste leden niet kennen. Dit voorstel wordt ondersteund door verschillende leden, zoodat de aanhangige zaak in geheime zitting nader zal worden besproken. Vooraf doet de Voorsitter de Rondvraag, doch niemand heeft iets in 't raidden te brengen. Nadat de Raad ruim een nur in comité heeft vergaderd, wordt de openbare zitting weer geopend, en brengt de Voorzitter de voorstellen, omtrent de Burgeravondschool in stemmiDg. Zij worden mot algemeene stemmen aangenomenalleen de heer Van der Ploeg bleef buiten stemming. Hierna volgde sluiting. NIEUWSBERICHTE!. HELDER, 5 September. Het spoorwegongeluk in Engeland, Londen, 2 September. Op den Midland- •poorweg ia vauochtend by Aisgill, tusachen Hawes Janction en Kirkby Stephen, een sneltrein een anderen sneltrein, beiden nit Carliele komende en mot groote vaart rydende, achterop gereden. Volgens het officieel ver slag zyn er negen dooden en tien gewonden. Eenigon z(Jn er omgekomen door het in brand raken van de verbrijzelde wagens. Londen, 2 September. By het spoorweg ongeluk by Aisgill speelden zich vreeselijke toonoelen af. De nacht waB donker eu het regende, toen de botsing om drie unr in den ochtend gebeurde. Het geluid van den schok weergalmde door Dale, dat nog geen 600 M. van de plaatB af ligt. Het gebergte verrijst plotseling aan weerskanten tot een hoogte van 2700 Engelscbe voet. Het is eon van griezeligste en verlatensto plaatsen van het land. Er liggen geen woningen, op enkele verspreide boerenhoeven na. De locomotief don achteiop rijdenden trein stiet recht door het laatste rytnig van den anderen trein heen. Een schrikkelijk tooneel volgde. Londen, 2 September. Uit latere berichten blykt meer on meer hoe afgryselyk het spoorwegongeluk by Aisgill is geweest. De overlevenden, die op hot St. Pancras-station aankwamen, waren in tranen en konden van ontroering nauwelijks over het ongeluk spreken. De ooggetuigen geven hartverscheurende verhalen over de tafereeleo, die zich na het ongeluk afspeelden. Z(j zagen verscheiden menschen, die tusschen de overblijfsels van de wagens vaat zaten, voor hun oogen lovend verbranden. De passagiers en het personeel stelden heldhaftige pogingen in het werk om de slachtoffers in de verpletterde wagens te redden, maar hun pogingen waren over het gohoel nutteloos, iu vele gevallen konden ze letterlijk niets doen. Reeds 14 verkoolde en onherkenbare lyken zyn uit de puinhoopen van den verbranden trein te voorschyn gehaald. Vele gekwetsten zullen waarschijnlijk aan hun brandwonden bezwijken. Het bestuur van den Midland- spoorweg verklaart, de oorzaak van do ramp niet te kunnen opgeven. Intusschen staat vast dat men pogingen in het werk heeft gesteld om den tweedon sneltrein uit Carlisle, die op den eersten inreed, tegen te houdeD, ,r, naar de seinwachters verklaren, reed hy door alle onveilige seinen. De hoofd conducteur heeft nog een vergeefsche poging gedaan om den tweeden machinist te wupr- schuwen. Het oagelnk is een van do ergste, ooit op do Engelscho spoorwegen voorgekomen. Allo omstandigheden dragon er toe by, om de ramp nog yselyker to maken. Op hotoogen- blik van do botsing woei er een vreeselijke storm en er was geen ander licht, dan de wilde gloed van de brandende spoorwagens. -Het bestaar van de Midlandspoor heeft verklaard dat de maatschappij alle eischen tot schadeloosstelling zal inwilligen. Do oor zaak van de ramp, zoo is voorts namens de maatschappij verklaard, is voornamelijk te zoeken in menschelyke tekortkomingen, welke do soininrichting niet kan voorkomen. De maatschappij is voorts van meening dat de slachtoffers door verstikking om het leven zyn gekomen en niet levend zyn verbrand. Nog ean spoorwegongeluk. New-York, 2 Sept. Volgens een telegram uit Nowhaven heeft by Wallingford aan den Newhavecspoorwsg een botsing plaats gehad tusschen de eerste afdeeling van de White- mountaina sneltrein en de tweede afdeeling van den sneltrein van Bar Harbour. De twee afdeolingen zaten vol passagiers, die van vacantie terugkeerden. De eerste trein reed tegen twee slaap wagons van het achtergedeelte van den twee den trein aan en stiet een derden over den dijk. Volgens de spoorwegambtenaren z^n 13 personen gedood en ongeveer 50 gewond. Alle gedooden waren passagiers uit de slaapwagons. De zware mist wordt beschouwd als oor zaak van het ongelnk. Twee huizen ingestort. Londen, 2 September. Vanavond zijn te Dublin twee huizen ingestort. Dertien fami lies werden onder het pnin begraven. Vier lykan heeft men reeds te voorschyn gehaald. Men vreest dat het aantal slachtoffers groot is. Londen, 3 September. By de instorting van een paar hnizen in de Kerkstraat te Dublin zyn, voor zoover men totnutoe weet, zeven menschen omgekomen wier ljjken ge vonden zyn. Er zyn tal van gekwetsten en nog 53 menschen worden vermist. Auto-ongeluk. Aosta, 3 September. Een Amerikaanache auto ie by het hospitium van den kleinen St. Bernard van een hoogte van 200 M. in een afgrond gevallen. De vier reizigers, die erin zaten, bleven hangen op een rots, die 20 meters lager dan de weg was gelegen. Twee hunner zyn zwaar, de twee anderen licht gekwetst. De „Imperator". Met voldoening stelt de Duilache pers in het licht, dat de „Imperator" op de thuisreis naar Europa nog meer reizigers aan boord heeft dan op de uitreis. De onrustbarende artikelen, die na den brand aan boord ver schenen zyn, hebben hun doel, om de men- oehin van de reis af te schrikken, volkomen gemist. De New-Yorkache pers gewaagd er met lof van, dat het stoomschip Zaterdag op den bepaalden t(jd heeft kunnen vertrekken en verklaart, dat het de proef uitnemend door staan heeft. De schotten sijn zoowel water als vuurdicht gebleken, zogt de New York Herald, zoodat de brand tot de plaats van oorsprong beperkt ia gebleven. Dit bewijst, dat het schip stellig de haven bereikt zou hebben, als de brand in volle zee nitgebroken was. Een jeugdigen moordenaar. Te Rheinhausen by Regensburg hoeft een jongen van goed zeven jaar een afgrijselijke misdaad gepleegd. Hy heeft hot tweo-en-een half jarig dochtertje van eon daglooner let terlijk geslacht. Eerst bedwelmde hy het kind door het mot een houten knuppel op het hoofd te slaan, daarna spleet hjj haar schedel met drie slagen van een bijl, hieaw armen en heenen af en verstopte de deelen van het ljjk. Men betrapte hem toen bij hiermee bezig was. Lachend bekende hy zijn misdrijf. De jongen is blijkbaar krankzinnig. Een gruwelijke wandaad. Te Mannheim heeft een 25-jarige werk mansvrouw blijkbaar in waanzin, een gruwe lijke wandaad gepleegd. Na een twist met haar man heeft zy terwijl hy van huis was, baar 3% jarig dochtertje en haar 2% jarig zoontje de beide armen afgesneden tot er elechts een paar stompjes over waren. Daarna sneed zy zich zelf de keel door. Zjj ia ge storven, het dochtertje st eoeige nren ook, maar het jongetje zou misschien in 't leven kannen bly ven. Het schijnt, dat het echtpaar luataelyk voortdurend twist kreeg naar aan leiding van in hetzelfde huis wonende oudere van man of vrouw. Zelfmoord van mlliionairs. By Radnor in Fennsylvanië, hebben een millionair Jamieson en zyn zustor, die daar op een schoon landgoed woonden, zich ver geven uit vrees, dat zy hun leven in armoede iden eindigen. De zuster bezweek spoedig het vergif, de broeder lag Maandag in hopeloozen toestand in oen ziekenhuis. Hun reusachtig fortuin blykt in den laatsten tyd nog aanzienlijk toegenomen te z(jn. Een kut voor een dollar. Te Salem in Ohio hebben vijf jonge vrouwen volgens een telegram van de Daily Mail uit New-York om 10.000 dollar voor een hospitaal byeen te kry'gen kussen ver kocht voor een dollar het stuk. Er stelde zich weldra een lange rij mannen op, jong oud. Verscheiden giogen achter weer in de ry staan, als hun beurt voorby was. Na twee uur hadden alle vyf vrouwen ongeveer 2000 kussen ontvangen of gegeven en de 10,000 dollar waren binnen. Een schrijfgewoonte. Het Duitaehe voorbeeld om alle woorden, die bjj elkaar behooren, aan elkaar te schry ven, vindt navolging. Uitgaande van het principe ,Time is moncy' heeft een Amerikaan ontdekt, dat het meer dan overbodig is om die woordeD, zooals b.v. to day, to-morrow, enz. te verbinden met een streepje. Het zetten van die streepje kost tyd, inkt arbeid. Vooral het laatste. De 200,000,000 menschen, die Engelsch schrijven, zetten elk toch zeker iederen dag drie van die streepjes, terwyl voor elk lijntje een half ons kracht noodig is. Dat maakt dus ongeveer 20.000.000 l verloren arbeid per dag, een kracht, die groot genoeg is om een trein de heele wereld om te trekken. Wie zet er nu nog ooit zoo'n streepje? Chineesch spreekwoord: Wanneer de sabels verroest en de spaden blinkende zyn, wanneer de doktoren te voet gaan en de vleeschhonwers te paard rjjdon, wanneer grijsaards en kinderen rustig aan den haard zitten, dan wordt de publieke zaak goed behartigd. bezien. Den dag, waarop wij naur Napel zouden gaan en vervolgens naur Palermo, was zij zoo zwak, dat zij eerst laat kon op staan, Om haar zoo min mogelyk met schok ken te doen vervoeren, gingen wij met een vaartuig naur Napels, daar zy hoop had, hier wat beter te worden. Naar gelang wy haar naderden, zagen wij in de laatste stralen der ondergaande zon deze stad aun den voet harer heuvelen liggen en op die heuvelen heerlijke tuinen van oranjeboomen, mirten en laurieren. Margaret staarde er op met eene verrukking, die mjj hopen deed, dat hare denkbeelden miuder somber waren. „Dunkt u, dat het aangenaam zou zyn in dit heerljjke land te leven vroeg ik. „Neen," antwoordde zij, „ik deuk, dat het sterven daar minder smartelijk, zal zijn. Ik heb mjj altijd graven voorgesteld," vervolgde Margaret, „te midden van eon geurigen lust hof van bloemen. Men houdt zich bjj ons niet genoeg b«ig met de laatste woningen van hen, die wjj beminnen Als ik sterf, James," vervolgde zy na een poos, „en gij wildet zoo goed zijn, uwe zorgen voor mij ook na mijn dood te doen voortduren, dan zou ik wenschen, dat gij hierom denken wildet." „O, Margaret, spreek zoo niet," riep ik, haar in uiijue armen uemend en krampachtig aan mjjn hart drukkeud, „spreek zoo niet; gij doet mij den dood aan „Neon, neen," antwoordde zij, „ik wilde u dat eens en voor altijd zeggen, mijn broeder, want ik weet, dat, als ik het eens gezegd heb, gjj het niet vergeten zult. Neen, gij hebt gelijk, laat ons er niet weer over spreken. Bovendien gevoel ik my beter. Napels zal mij goeddoen. Ik verlangde er ook naar, Napels te zien." „Ja," zei ik haar in de rede vallend, zijn er nu zoo dadelijk. Voor dezen winter zullen wij er maar een huisje huren, gij zult u daar eenige wintermaanden in de voort durende zonnewarmte koesteren, en tegen de lente gaan wjj dan naar Palermo. Maar, mjjn Hemel, wat deert u „Ach, ik heb zoo'n pijn," zei Margaret, opstaande en de hand op hare borst drukkend. Zwijgend brachten wy het laatste deel van onzen tocht door. Margarot wilde loopen bij onze aankomst, maar zij was zoo zwak, dat bare knieën knikten. Het begon duister te j wordenik nam haar in mijne armen on droeg haar naar een dichtbijzynd hotel. Ik liet mij eene kamer naast de hare geven. Toen ik zag, dat zij steeds leed, zond ik om een dokter. Ik begaf mij vervolgens weer naar Margaret, die onderwijl naar bed was gegaan, en nam plaats voor hare legerstede. Uit het Jaarverslag der Gemeente-Gasfabriek. Dienstjaar 1912. Algemeen Overzicht. Hoewel niet in zulk eene groote mate als voorgaande dienstjaren blyft er steeds eene stijging in de gasproductie te consta- teeren en bedroeg deze vermeerdering in dit dienstjaar 182500 ML gas, zynde 6.07 °/0 van de totale gasproductie tegen 294080 ML gas of 10.85% in het dienstjaar 1911. Ondanks de zeer verhoogde kolenprijsen zijn de finantieele en technische resultaten over het afgeloopen jaar bevredigend; aan eene eventueele gasprysverhooging behoefde en gelukkig niet ernstig te denken. Zoo als uit onderstaande blykt, waren de gemiddelde cokes-, teer- en ammoniumsulfaat- prjjsen belangrijk hooger dan in het jaar 1911, en het laat zich aanzien dat de teer- prjjzen in het dienstjaar 1913 nog belangrijk hooger zallen zjjn. Cokes: De verkochte hoeveelheid cokes herloid op grove cokes brachten in 1912 gemiddeld op 40.63 cent per H.L. tegen 36.81 cent in 1911. Teer: Per 100 L. verkochte koolteer werd in 1912 gemiddeld ontvangen f 1.90 tegen <1.15 in 1911. Ammoninmsnlfaat: Voor de afgeleverde ammoninmsnlfaat werd per 100 K-G. in 1912 gemiddeld f 16.33 ontvangen tegen f 15.52' in 1911. Het gasverbruik per hoofd en per jaar is nog steeds stijgende en de vermeerdering blykt nit onderstaand tabel: het dienstjaar 1696 28.8 M8 1897 23.8 1898 24.3 1899 24.5 1900 26.6 1901 28.2 1902 80.3 1903 34.2 1904 37.9 1905 43.1 1906 52.8 1907 66.8 1908 75.1 1909 82.6 1910 99.0 1911 110.5 ,f 1912 116.— 1. Ook met de plaatsing van het aantal gas- otoren is, zooals onderstaand staatje aan geeft, wederom vooruitgang te bemerken: In 1902: 5 gasmotoren met 17 P.K. 1908: 5 V 17 1904: 7 25'/, 1905: 9 43'/, 1906: 10 47 1907: 17 128 1908: 19 137 1909: 21 146'/, 1910: 26 236% 1911: 27 246'/, 1912: 32 282 ii Gasprj s en Gasdebiet. Het scheen dat zij my iets wilde vragen en het niet durfde doen. Voor de twintigste maal zag ik, dat zy hare blikken met eene onbe schrijfelijke uitdrukking van twijfel op mij gevestigd had. „Wat wilt ge?" vroeg ik. „Ge wilt me iets vragen, en durft het niet doen. Reeds verscheiden muien heb ik u aldus op mij zien staren. Ben ik dan uw vriend, uw broeder niet?" „O, ge zjjl meer dun dat alles voor mjj, en er is geen naam, die zeggen kan wat gij voor mij zijt. Ja, ge hebt gelijk een twijfeling, een verschrikkelijke twijfeling pynigt mij! Later zal die worden opgehelderd." Zij legde baar hoofd op iniju schouder en zoo bleven wy ecu poosje zitten; gedurende dien tijd voelde ik haar hijgenden adem langs mijne wangen strijken en hoorde ik haar hart kloppen. Eindelijk verzekerde zij mjj, dat zij zich beter gevoelde, en verzocht me heen te gaan. Ik begaf mij naar mijne kamer om hier den dokter af te wachten; ik liet de deur open, ten einde by het ininste gerucht, dat Margaret maukte, liaar te hulp te schieten, en opende het venster om frissche lucht te scheppen. Het balkon van rnjjne kamer zag op de betooverende tuinen uit, die wy van de zee nit gezien hadden. Te midden van citroen- op 31 December 2859 stuks tegen 2679 stuks in het vorige jaar, d. i. eene vermeerdering van 180 stuks of 6.7%. De 2859 stuks geplaatste gasmeters kunnen nog gesplitst worden in 1957 stuks lichtgasmeters, 844 kookgasmeters, 54 industriegasmeterB, 4 gasfabriek. Totaal: 2859 stuks gasmeters. M u n t g a s. In dit dienstjaar werd totaal 1130050 ML gas aan de mnntgasverbrnikers afgeleverd, waarvoor 3616097 stuks twee en een halve centatnkken of f 90402.42' werd ontvangen. Van het totale gasverbrnik zjjnde 3185670 Ms. bedroeg het muntgasverbruik 1130050 M». 35.47%. Technischs resultaten. Gas. Volgens aanwijzing van den stationsgas meter bedroeg de totale gasproductie in het dienstjaar 1912: Meterstaud 1 Januari 1913 3.200060 ML 1 1912 14390 Totale gasproductie 3,185670 M8. tegen 3.003170 ML in 1911, d.i. eene ver meerdering van 182500 M8. of 6.07 tegen 10.85 in 1911. Finantieële resultaten. Do bruto-winst over dit dienstjaar bedraagt f 116840.19' en mag in verband met de hooee kolenprjjzen zeer bevredigend genoemd wor den. Uit de exploitatie der fabriek is nog betaald geworden een bedrag ad f 3348.01 ▼oor: 1. Hoofdgasleiding in Djjkweg. 2. Gedeeltelijken aankoop gasmeters. 3. Verlichting der bruggen. Van de bruto-winst moet worden afgetrok ken de rente van het kapitaal 4 en do aflossing, welke bedragen aan de Gemeente terugbetaald worden. De Directeur besluit sjjn overzicht aldus: Hoewel uwe gemeente de gasfabriek op 1 September 1902 heeft overgenomen, mag van af 1 Januari 1903 tot op 31 December 1912 gerekend worden dat de gemeemo 10 kalenderjaren deze instelling heeft geëxploi teerd en wensch ik hieronder niet onvermeld te laten welke finantieele resultaten de over name voor uwe gemeente deze 10 jaren heeft gehad. Waren bjj de overname der fabriek de gasprijzen voor alle doeleinden 10 cent per ML, deze zjjn thans 8, 6 en 5 cent, respec tievelijk voor licht- en muntgas, kookgas en industriegas. In den loop dezer jaren is de gasproductie gestegen van 789188 ML tot 8185670 ML, d.i. eene vermeerdering vau 2896487 ML of ruim 303 terwijl het gas- verlies van 11.8% tot 1.3% werd terug gebracht. De gaspryzen waren als volgt: 8 ct. per ML lichtgas aan particulieren, 6 kookgas 5 industriegas 8 muntgas 7 lichtgas aan Marinegeb. 6 kookgas 4'/f» industriegas gasmotoren Gemeente-Waterleiding, terwyl in do Raads vergadering dato 13 December 1910 besloten werd met ingang van 1 Januari 1911 de prijzen voor industriegas als volgt te regelen By een verbruik van: 0-10000 ML 5 ct. per ML 10000—20000 4;75 boven 20000 4.50 Gasmeters. Het aantal geplaatste' gasmeters bedroeg of laurierboscbjos stonden eenige beelden, die zich door bet maanlicht als schimmen voor deden. Na eenigen tyd er op gestaard te hebben, schenen ze my te wenken. Weldra werd mijne begoocheling zoo groot, dat ik meende myn naam te hooren uit spreken. Ik bracht de hand aan het voorhoofd en dacht, dat ik ijlhoofdig geworden was. Ten tweeden malen hoorde ik met klagende stem myn naam uitspreken, ik stapte nu weer in mijn kamer terug en luisterde. Ten derden malen hoorde ik myn naam, maar op zwak keren toon, uitroepeu. De stem kwam van de kamer naast de mijne, het was Margaret die my riep; ik vloog nu het vertrek uit en hare kamer binnen. Margurct was uit haur bed geklommen om my op te zoeken, daar ik haar niet ant woordde, en lag nu, uit zwakheid neerge vallen op den drempel op de knieën. Ik merkte, dat zy zieltogend was en in huur doodsangst mij had willen opzoeken. Ik ijlde naar haar toe en wilde haar in mijne armen nemen; maar zy beduidde mij, dat zy iets te zeggen had. Zy kon echter Diet veel meer spreken en bracht met moeite uit: „James, vraag aan mjjne moeder en zuster vergifieniB voor myne ondankbaarheid in de dagen van m\ju voorspoed. Veel onheil en lyden zouden indien ik my 8 i.s! o Ii| z SS83S885SSS s «OCO*wmhio»IO;I 0^5rt«U59)in'ïl01V 9>»091t-u5 00 00 000 «rtt-0.0«50)05-CO;0 --«5CCWOï>»Oi5 f eo i-s.<o^cc«iMq -v Ó^HfliodcOÖ-id at»-«"rfstot-.o»t*oseo KG ovsoswioaiin-if.1» 00 lo 00 os —i [o O oó co gó co -ei ca ot" :«-< O O O O O O c Ingezonden Mededeeling. IBiJ LICHTE aandoeningen aangewend, voorkomen BE£€HA(1'S pifcLEN vaak zeer GEVAARLIJKE ziekten. my bespaard zyn geblevei steeds als een onderdanige dochter had go dragen; wolk een hemelsche vreugde zou het voor my zyn, myne moeder aan myne sponde te zien Vaarwelbroeder Mijne zuBter was niet moer. Plotseling was zij verscheiden. Hare begeerte werd trouw vervuld; zy slaapt thans in een dier tuinen aun den oever der zee, te midden van geurige orunjeboomcu en onder de scha duw van mirten en laurieren. Nu kon ik vrij spreken eu mijne moedor den brief van den gedooden hertog van Kil- monruy toelichten. Te Londen vernam ik ten slotte, dat het een der deelgenooteu in de euveldaden van den hertog was, die hem uit een kortzichtig begrip van eer en om zyne wraak te koelen, een kogel door het hart joeg. My had dus deu tyd niet gehad, zyn plan ten uitvoer te brengen on, door haat gedreven, de schuilplaats mijner zuster te ontdekken. De taak, die ik op my genomen had, was vervuld, en thans leef ik stil en tevreden in den huiselyken kring myner moeder en nicht. Het reizen heeft nu niets bekoorlijks meer voor my, omdat zij, die ik zoo liefhad en zoo bewonderde om haar geduldig lyden er niet meer is, om met my de schoone natuur overal te bewonderen. EINDE.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1913 | | pagina 1