voor het herstel onzer onafhankelijkheid. Zoo (lan zagen wij in rijtuigen monaienr le maire met zjjn secretaris, in alle genoeglijkheid in den landaner liggend, vervolgens de wet houders en leden van den raad, totdat daar, glimlachend en blozend van gelok, het jong getrouwde paar (te zamen 162 jaar oud) de vele toejuiohingen in ontvangst nam, waarmee het door de menigte werd begroet. De ge tuigen van het huwelijk volgden eveneens per rijtuig. Een enkel woord over de coatuums. Daar van waa veel werk gemaakt. Alles was frisch en fleurig; hoe keurig zag Napoleon en zjjn Mamelouk Boustan er uit; de laatste bad een kleurrijke Oosterache uniform aan. Trou wens, alle coatuums waren veelkleurig en frisch en bekoorlijk; hoe ongunstig steken daar dikwijls de hedendaagsche moderne uniformen bij af! Typisch waren ook de nationale gardesde Kozakken zagen er kranig uit. Van verscheidene groepen werden bij vertrek opnamen gemaakt. Nadat de stoet zich in beweging had geateld, nam bij de volgende route: Van Instituut langs Hoofdgracht, Kanaalweg, Dijkstraat door den ouden Helder, terug langs Polder weg, Koning- en Spoorstraat, West- en Zuidstraat, Binnenhaven, Achterbinnenhaven, Spoorgracht, Keizerstraat, Spoorstraat, West straat, langs Hoofdgracht weder naar het Instituut, waar hij te 5 u. ontbonden word, De oudjes, die braaf schik hadden op hun geïmproviseerde bruiloft en die onderweg met een bouquet, door middel van een hengel in hun rijtuig afgelaten, begiftigd waren, kregen nog eene serenade van «Winnubst", waarna de verschillende rijtuigen zich huis waarts begaven. Voetbal. Vrijdagmiddag te half vijf zou de voetbal match plaats hebben tnsschen H. B. S. I en het militair elftal, waarvoor door het feest comité een verguld zilveren medaille was uitgeloofd. Het werd echter later dan gedacht werd. Eerst te half vijf toch kwam de optocht voorbij rBellevue", waar de Harmoniekapel sich van den stoet zou afscheiden om de twee elftallen naar bet voetbalterrein bij den watertoren te brengen. In vroolijke stemming gingen de voetballers, voorafgegaan door het H. B. S.-vaandel, naar het veld, waar reeds velen samengekomen waren. Te 6 uur 10 stonden de spelers in het veld. H. B. S. had voor deze maal het groen witte tenue verwisseld voor een Oranje-wit. De opstelling was als volgt Militair elftal. Persoon, v. d. Wal. Heilig. Sinjewel. Wilbrink. Van Benthem. Verbrnggen.Breur.Dubbeldam.Groote.Schram. Korfl.A. Kramer. Meerens.TenHacken. Keizer. S. Lujjck*. B. Lnijckz. De Waard. Hasebroek. C. Kramer. Hoek. Scheidsrechter was de Weled. Qeslr. Heer L. v. d. Hulst, 2e luitenant der artillerie. De militairen wonnen den toss en wensohten eerst tegen den wind, welke niet zeer sterk was en bijna dwars over het veld stond, te spelen. Dadelijk na den aftrap komen de militairen geweldig opzetten, H. B. S. als het ware over rompelend. Het doel beleeft dan ook angstige oogenblikken. H. B. S. herstelt sich echter onmiddellijk, en reeds te 5.15 wordt na een flink door- gesetten aanval van H. B. S. door Kramer met een prachtig schot, het eerste doelpunt gemaakt. Natuurlijk was een oorverdoovend gejubel der H. B. S.-supporters hiervan het gevolg. De militairen hadden echter ook niet te klagen over aanmoediging van de zjjde van het publiek. Af en toe komen zij dan ook geweldig opzetten, maar zg kunnen het niet tot doelen brengen. Wel werd er menig sehot op de H. B. S.-goal gelost, doch dese waren meestal te hoog. Beide partijen weten echter het net van den tegenstander niet te vinden, zoodat met half-time de stand 1—0 is, in het voordeel van H. B. S. Na de omwisseling treedt H. B S. reeds dadelijk eenigszins sterker op; doch ook de militairen laten zich niet onbetuigd en spannen alle krachten in. Dit kon echter niet beletten, dat Meerens kort na half-time, uit een voor zet van Kejjzer de 2e goal voor H.B.S. maakt. Nu begint een eigenaardig spel. De mili tairen doen al hun best, djn achterstand te verkleinen, terwijl H. B. S aanval na aanval onderneemt. Alles echter tevergeefs. Eindelijk echter, na een serimage voor het doel, loopt Keijzer in en maakt de derde goal, juist nog even voor het einde. H. B. S. won dus met 80. Dadelijk na afloop werd de medaille door een der commissieleden, den Kapt. der Inf. Koning, na een korte toespraak, aan H. B. S uitgereikt. Over het geheel was het een spannende match, hoewel de apelqualiteit over het alge meen niet hoog stond. Er werd vrjj forsch gespeeld, doch voor alles was het een eer lijk spel. Den scheidsrechter komt een woord van lof toe voor de goede leiding van deren wedstrijd. Gondelvaart. Beeds vroegtijdig lagen de vaartuigen gereed in het kanaal en bjj de kinderzang- uitvoering hadden wjj al gelegenheid gehad ze te bewonderen. Daar waren de Koninklijke Marine-Jaehtclub, de onderofficieren Hr. Ms. fWachtechip" id. Hr. Ms. «Heemskerck", «Bellona", «Atjeh' ,Emma" ,Van Speyk", «Nautilus", alle met fraaiversierde vaartuigen, onderofficieren Kon. Instituut, de Zeevaartschool, de Adel borsten Boei- en Zeilvereeniging en de B.K. Volksbond. De onderofficieren der «Van Speyk' kwamen uit met de historische Scbeveningsche bomschuit, waarop Prins Willem en zQn gevolg, de «Emma", voerde een vliegmachine meevoerde, en een geheel toegerusten duiker, een fraai-opgetuigde brik van de «Atjeh" lag te schommelen op het water terwijl de onderofficieren van het Instituut een zwaan bestuurden. In den donkeren avond, op het water maakten de schitterend verlichte vaartuigen een tooverachtigen indruk, die verhoogd werd door het Bcngaalsch vuur, dat met kwistige hand afgestoken werd en het geheel in een fantastischen gloed setto. Langsaam zette de stoet van verlichtte vaartuigen zich in beweging, langs het kanaal. Duizenden en nogmaals duizenden hadden zich aan weerszijden verzameld gedurende den geheelen weg, dien de stoet nam, dat waa door het geheele Heldersche Kanaal over 't Noord-Hollandsche Kanaal naar de Binnenhaven waar hQ ontbonden werd. Muziekcorpsen zorgden voor de vrooljjkheid, terwijl tal van bootjes en sloepen den feeate- Ijjkcn optocht begeleidden. Zou er wel één man of vrouw geweest ifjn van onze 27000 inwoners, die de gondol- vaart niet gezien heeft W\j betwijfelen het. Bondom, zoo ver het oog reikte, vormden zij ondoordringbare rijen, waartusschen een nooit rustende menigte «Mina" opriep ten strijde. Bij de bruggen was de opeenbooping waarlijk schrikbarend. Maar alles liepschit- torend af; het weer, dat zich den vorigen avond zoo ongunstig deed aanzien er woei, zooals we zeiden een harde oosten wiod had zich hersteld: do wind was grooten- deels gaan liggen, zoodat ook niet de lam pions en de overige verlichting gevaar liepen. De bewoners van Kanaalweg, Kerkgracht en Loodsgracht hadden voor een groot deel hunne woningen verlicht, hetgeen niet weinig het effect verhoogde. In sommige woningen zagen wjj eene hoogst eigenaardige, smaak volle verlichting van kaarsen, naast elkander op eene rjj gezet. De Kon. Marine-Jachtclub had voor de Gondelvaart drie medailles beschikbaar ge steld. Deze werden gewonnen door Eerste prjjs: „De Onafhankelijkheid", ver vaardigd door onderofficieren van Hr. Ms. Wachtschiptweede prjjs„De Zwaan", vervaardigd door onderofficieren van het Kon. Instituutderde prjjs„De Vredes engel", vervaardigd door onderofficieren van Hr. Ms. „Bellona". De menigte, die langzamerhand met de gondels mee was geloopen naar de Achter- binnenhaven, verspreidde zich gedeeltelijk <m de verlichting der schepen te zien. Aan- ;ezien slechts de «Heemskerck" ter reede ag, was de verlichting tot dit vaartuig be- >erkt. De kaserno der mariniers had een teurige verlichting vóór op bot terrein en langs den voorgevel het wapen van Neder land met eene verlichte W van binnen, ter wijl het Instituut en het Directiogebouw de gewone, tooverachtige verlichting van het grasperk hadden aangelegd. Do verlichting van het Paleis was gedeeltelijk uitgewaaid, waardoor het groote wapen niet tot zjjn recht kwam. Veel beter kwam dit uit bjj de Mariniers-kazerne. „Vau Öpeyk's mast prijkte, in glanzende hulüe en het was een aardig gezicht, «net een kerstboom", zooals een jongen zei. Tijdens de Gondel vaart werden door een geheelonthouders- vereenigiog op een boot in de Loodsgracht levende beelden vertoond, door Bengaalsch vuur verlicht. Velen stonden naar dit fan tastische en propagandistische schouwspel te kijken. Inmiddels liep het naar tien uur: de tjjd, waarop door de Gymnastiekverenigingen op een podinm op het Havenpleio verschil lende standen zouden worden uitgevoerd. Wij behoeven wel niet te zeggen, dat het daar ter plaatse reeds vroeg volliep. De standen. De gymnastische standen, door de mannen afdeelingen der drie gymnasliek-vereenigingen •Turnlost", «Oefening Kweekt Kunst" en «Pro Patria" nitgevoerd, waren zeer fraai en dikwjjls uiterst gecombineerd. «Turnlusl" vertoonde een drietal groepen, die de alge- meene bewondering wekten door hun smaak volle samenstelling. De paardgroepen van «Oefening Kweekt Kunst" on de ladder- groepen van «Pro Patria" waren mede zeer gecompliceerd en oogstten oveneens veel applaus. De Bengaalscbe verlichting deed Hare Majesteit de Koningin dankt bevolking Helder voor gebrachte buide. Adjudant van dienst SlOKIlïQHJC. De Minister van Marine antwoordde het volgende: Dank voor gelukweosch. Bamboknct. HEDEN ZATERDAG. Deze dag komt op het offlcieele programma niet voor. In verschillende straten zal men echter opnieuw illumineeren, muziek maken, enz. De Zuidstraat doet het hedenavond voor het eerst. Zuidstraat Behalve de feestelijke verlichting zal er een openlucht-biozcoop vertoond worden, af gewisseld door muziek. De beelden zullen geprojecteerd worden op een lichter, gelegen le haven, ongevèer dwars over het tweede blok huizeD, gerekend vanaf de Zuidstraat. Toeschouwers kunnen de beelden dus van weerszijden zien De muziek-vereeniging „Winnnbat" zal tegeljjk een concert ten geboore brengen nabij het achterschip van de „Emma". Het bioscoop-programma is als volgt: 1. Stille beelden. 2. Electrische gordel. 3. Een reis langs de rivier de Maas, natuur-opname. 4. O, die dameshoeden. 5. Een vrouwelijke spiou. 6. De moderne toovenaar. 7. Een bedelaarstruc. 8. Keizerlijk kanaal in Cbina, natuur-opname. 9. Helpl Help I 10. Len dagje naar buiten. 11. Extra prachtig op al die jonge, stoere mannon; de uitroepen van bewondering naren dan ook wel gemeend. «Helder's Harmoniekapel" zorgde voor muziek en dood menig lustig wijsje schallen over het wijde plein. Vuur pjjlen vlogen af en toe op, van enkele huizen verhoogde men het efiect door Bengaalsche verlichting. Na afloop was het een algemeene terug tocht langs de Hoofdgracht de stad in. Hoeveel duizenden er op de been waren liet zioh wel gissen maar niet raden, maar 't waa enorm. Lang duurde het vóór allen afgetrokken waren, het restant achter de meziek aan, welks tonen door «Mina" en «Manns" werden overstemd. Hoe kan het anders: én Mica én Manus zjjn in den smaak tegenwoordig. Slotwoord. Besumeerendc, mogen w(j niet eindigen zon der den verschillenden Commissies een woord van lof te hebben gebracht voor bun prach tige organisatie en aan de deelnemende be sturen voor hun discipline. Alles liep prachtig van stapel, het haperde niet éénmaal. Het Uitvoerend Comité, dat de leiding bad, moet op de eerste plaats staan in ons slotwoord van lof. De heer Boldingh, voorzitter, was overal tegeljjk, maar ook de andere heeren J. W. A. Mulder, C. Adriaans», Jb. Bakker Dz. C. Koning ontbraken zelden. Het zjjn voor die heeren inspannende dagen geweest, maar zjj kunnen er met voldoening op terugzien Het is waar, had het weer niet meegeholpen, dan waren al hun ijver en werkkracht geefsch geweest, maar dit ontneemt niets aan de waardeering, die huo organisatorisch talent toekomt. De verschillende onderdooien der feesten, de reveille, bet kinderfeest, de muziek, do optocht, de gondelvaart, zjj hadden alle huD eigen, bijzondere commissie, die de onder dooien regelde. Het is niet wel doenlijk al die heeren te noemen: zjj vormden een gansche staf, die de feestelijkheden tot één schitterend geheel wist te maken. Het sloot alles prachtig aaneen, en militairement, als in een militaire stad behoort, werd precies op tjjd begonnen. Ook aan besturen van marine en landmacht komt een woord van dank voor hunne medewerking. Speciaal aan de politi# komt een woord van hulde toe voor de wjjze, waarop zjj haar zware taak vervuld heeft. Het zjjn moeilijke dagen voor haar geweest, waarin het zaak was tactisch op te treden en waarin een enkele onverstandige uitbarsting veel onaan genaamheden zou hebben veroorzaakt. Z{j ■laat uiteraard tegenover de lastige elementen onzer samenleving; jonge mannen, die, door drank opgewonden, meenen, dat alles hun veroorloofd is. Tegenover zulkea is bezadigd, gemoedelijk optreden eerste vereischte, al lokt hunne houding het tegendeel uit. Die bezadigdheid heeft de politie dezer dagen getoond en haar komt daarvoor hulde toe. Ook de padvinders hebben zich geweerd afzettingen en orde bewaren, waarvoor ook hun langs dezen weg dank moet worden gebracht, Door het Comité werden de volgende tele grammen verzonden Hare Majesteit de Koningin. De bevolking van Helder, vierende het eeuwfeest van Neorlanda Onaf hankelijkheid, brengt Uwe Majesteit eerbiedige hulde en uit hierbjj de beste wenschen voor den voorspoed van Uw Huis en het Vaderland. Boldihoh. Minister van Marine, 's Gravenhage. Het Comité voor de viering van het eeuwfeest van Neerlands Onafhankelijk heid te Helder, wensoht U we Excellentie geluk met Uwe plannen tot uitbreiding der vloot, het hechtste bolwerk van ons onafhankelijk volksbestaan en koloniaal besit. Boldihoh. Namens Hare Majesteit werd hierop het volgende antwoord ontvangen: Het concert-programma zal zjju: 1. Volkslied, Willems. la. Oude Wilhelmus. 2. Piet Hein Marseh, A. 1-, Haiebroek. 3. Ouverture Vendangc et Moisson, A. Tack. 4. Valse Nationale over Nederlandzohe Volksliederen, Ch. Larmont 5. Nederland in lied en dans, potpourri populaire, J. Ooms. PAUZE. 6. Jubel-Marsch 1813—1913, Ogier, 7. Feest-Onverture, J. Bouman. 8. Brise du Soir Walier, F. Viveno. 9. Franche Amitié Fantaizie, Martin. 10. E.N.T.05. Manch, Oiiberr. Volgons de ons verstrekte opgaven zullen nog de volgende ztraten hedenavond llumineeren Spoorstraat, Koningstraat, le en 2e Vroon straat, Hoogstraat, Loodsgracht, Kanaalweg, Diaconieitraat, Californiestraat, Breewater- straat,Weezenstraat, Keizerstraat, Kroocslraat, Gravenstraat, Sluisdjjkstraat, Schagecatraat, Basstraat, Goversstraat, Klaas Duitstraat, Florastraat, Janzeustraat, Jonkerstraat, Nieuw- straat, Brouwerstraat, Vijzelstraat, Verlengde Wilhelminastraat en Cornclia Ditostraat. Zoo men ziet, zal do verlichting woer vrjj algemeen zjjn. Bovendien zullen in verschil lende buurten muziekuitvoeringen plaats hebben. De commiasio in de Spoorstraat be richt ons, dat men ook vuurwerk zal af steken. Aan den Kanaalweg: van 8 tot 10 uur, tusschen Post- on Molen brug concert van Helders Harmoniekapel. Maandag Algemeene illuminatie van de Vischmarkt, Leliestraat en Jan in 't Veldstraat. Langs de straat. Het leutige leven dezer dagen. Dinsdagavond, 23 September. Helder is Helder niet meer. Het allodaagsche aan zien van ons burgerlijk stadje is hier en daar weggetooverd. We zjjn opmerkzaam en be- teekenisvol in feestdos gebuid. Straten en grachten worden nu al door honderden en nog eens honderden zolen beschuifeld waren wjj in Amsterdam en beleefden een reprise van een grooten dag uit de Juliana- feestweek. Men begrjjpt niet waar de men- achen vandaan komen. Uit welke afgelegen buurten. Uit welke stille wjjken. Uit welke haast vergeten steegjes en slopjas. Maar zjj zjjn daar, de Helderschen en Nieuwediepers, om op verschillende punten bjj voorbaat zoo'i beetje te neuzen, te gapen. Voor onze win kels een gedrang alsof je de diverse artike len achter de ruiten daar voor niets kondt krjjgen. De groote en kleine uitstalkasten waren dan ook wel bezienswaardig, sommigen zelfs buitengewoon fraai door veel oranje, door veel plantengroen, door veel licht. Maar ook de overgroote meerderheid van de burgerjj had iets gedaanoveral zag je opgehaalde gordjjuen, de ramen open en bloot, de vensters met extra potjes, met mandjes, met bouquetten on de gas- en petroleumlam pen, kleurig behangon met speciale kappen zetten menig kamer in een huiselijk gezelli- gen schjjo. De bewoners staarden er niet uit gewone, uit verwezen strakgetrokken gezichten. Menschen van allerlei stand zaten glunder bjj hun geopende vensters te loeren, stonden in troepjes aan de deur, lachten en babbelden druk om zich heen. Ja, deze avond was reeds zoo interessant, zoo licht en zoo rijk aan feestelijke momenten, als een andere een meer gewone aanvangsdag rjjk is aan visitekaartjes en bloemstukken. Een opge wekte, vroolijke menigte krioelde langs den feestweg. Groote scharen trokken er op uit. Stokoude meuscbjes, kromgebogen moedertjes met echte kapjrs en omslagdoeken vau 1813 en tanige, gerimpelde mannetjes met gouden ringetjes in de ooren en een snuifdoos in de veetsak, lui van den ouden stempel, die ge woonlijk nooit een voet buiten zetten, waren present. Heele families, vrouwen en mannen in jak en pilow uit de nuchtere volksbuur ten, bewogen zich nieuwsgierig, vrijmoedig en blijmoedig. De pret zat bij hen al in de beenen. Zij gingen lustig, soms dolzinnig over de groote straat, bijwijlen luidruchtig door een valsch klinkende zang vansohorre, schelle stemmen. Eu dan het jonge volkje' Onder hen: schep vreugde in het leven. Meiden en jongenB, stevig gearmd, waren in stemming. Joelende troepjes kinderen zwerm den in de feestvolte. Uit hun jolig gedoe kon men een echte ongedwongen vreugde peilen. Grappig verkleed, behangen met oranje en uitgerust met vlaggen en banieren, scharrel den ze tusschen het grooto publiek. Hun fleurige liederen deed het bloed snellor cir- culeoren en plezierigen geest wokken. Hun eenvoudige leut kenmerkte een onbezorgd bestaan. In zoete verbroedering zag je te midden van de bonte massa: matrozen en mariniers en soldaten, lijf-wiegelend on voet- trappelend onder 't loopen heele slierten, elkander vasthoudend en in klimmende geest drift zingend allerlei vroolijke wijsjes. Een paar open wagens met gecoscumoerde kerels en vrouwen lieten zich rondrtfdon. Telkens ontmoette je clubjes hossendéihihA hi haEen drukte van belang. De vreugde van al deze simpele sielen werkte aanstekend. Nu eu dan danste al wat boenen had en menig bejaard plaatsgenoot waagde in het gewoel nog eens een flikker als in den goe den jongen tQd. Wie kon sich ergeren aan zulke volkstooneeltjes Het stfu immers goed koops genoegens, die zQ smaken? Men moot al nurksch van aard z\jn om zich te verbij ten over het feit dat onze menschen eens op onschuldige wjjse van 't touw breken. Daar is een Nederlandsche spreekwas die zegt: het is met do hooge oomos kwaad kersen eten. Het kan wezen dat dit klopt. Maar vanavond zijn het lieden dio óók meedoen. En waarom niet Een deftig gezelschap in rijken tooi van de 17do eeuw was met zui delijken zwier op het pad, deed niet onder voor anderen. Ze liepen gearmd en zingend door de straten en overmoedig-hel galmde hun lied naar den avondhemel omhoog. Om dit schoon begin waardig te bekronen, schoten jongens hier en ginder hun voet zoekers en zevenklappers af, waarvan het luide geknal met korte, ruws slagen, het jubelend gezang in stukken sneed. Dan weer zag je in de een of andere straat plots Bengaalsch vuurwerk branden, waarvan de roode en groene gloed prachtig opvlamde, langs de huizen steeg en de spookachtig ver lichte gezichten der wandelaars fantastisch deed uitkomen. En je kon het de meer be- adigde menschen aanzien, dat ze meenden e kuieren in een wonderlijk droomland. Hier draaiden de hoofden zich om, daar werden wjjeende vingeren uitgestoken en stille woorden van hulde en bewondering gefluisterd. Overal om je heen was vlaggen- I ala. Van de hutsenwapperende banen. Van de stokken in den grondhet rood-wit- blauw en de talrijke doeken van bijna alle nationaliteiten. Dan de groene boompjes zoo maar tuascben de straatsleenen geplant. De lange slierten groen aan de gevels, over en weer, rechtweg of kruiselings gespannen. De veelkleurige ballocnekes, die op afstanden in de hoogte wiegelden en als groote vlinderB in den avondwind speelden. En eindelijk de eerepoorten met zinnebeeldige voorstellingen, beelden en ornamonteering, met effectvolle bogen, met roode en witte en blauwe vet- lampekons, duiveltche, dansende vlammekens en de nederige kaarskens van éóoen oent, die rechtop inboopjts zand moesten branden, >reciea zedige, rochto rijen van witte kabouter- tecs. Dit allesNrerkto samen tot ééa illusie van lioht, van kleuren, van glorie. En waar men nog niet klaar was, werden toebereidselen gemaakt. Verscheidene buren waren daarvoor gezamenlijk in actie. Je zag mannen, vrouwen en kinderen sjouwen met stokken, vlaggen en groen, 't Was passen on meten en klau teren en timmeren als gold het de versiering van één groote feestzaal. TerwQl deze men schen nog maar uitpakten, was men ergeni anders al geestdriftig aan het genieten van hetgeen men zelf en op eigen kosten tot stand had gebracht. Als je van de Sluisdijk- straat de verschillende zijstraten inkeek, dan was het inderdaad eeo amusant schouwspel wat hier vertoond werd. Onder den vredigen sterren-avond lag deze buurt met vele ballonne- kens sprookjesachtig verlicht. Hier volop kleurenwisselend getoovor bij vlaggen en wimpels en groen door de ontelbare flikkerende kaarsjes. En alsof 't kermis was sloegen er de vlagen muziek en voetengezebuifel uit. In de Gravenstraat zat een opgeschoten jongen met- een gedeuktcn hoogen hoed op het hoofd en een lange koetsierajas aan, bovenop een houten kist. Hij bespeelde een kleine harmonica met witlederen blaasbalg en werd nu eu dan gesteund door een piston niet die naast hem troonde. Deze twee prikkel den velen tot een vreugd-oogenblik. Stramme wijfjes konden zelfs don lust niet bedwiogen om eens mal, eeus erg uitgelaten te doen. Ze riepen elkaar toe en maakten gekke capriolen op do sloflen. Oude mannekens bogen de knieën, rondden de armen draaiden dat het een lust was. Maar jongeren, vrouwen on mannen, meisjes en jongens, vormden een levende kolk, waarin ze verhit werden van lol. En als ze een poosje ophielden, dan werd een tafel en een stoel aangedragen en om beurt ging iemand op die tribune om er voor de vuist weg een voordracht te doen. Een lange vent, geheel in 't wit, met een papieren steekmuts losjes op het hoofd, had veel succes met zjjn «Alida-Skedobbel-Skedau-Skidsi" en een juf frouw iu aardig Japansoh pakje gestoken, gaf iets koddigs dat eveneens luide toejuiching en handgeklap verwekte. En als het uit was, klommen weer audereu omhoog, totdat de muzikanten opnieuw eeu teoken kregen om zich te doen booren. Dan klonk weer een aantrekkelijk walsje en de feestvierenden, typisch verkleed, tolden met frisschen moed rond. In de Goversstraat ging het ook zoo toe. Oud en jong haalden er het hart op, als waren we te Amsterdam in gezochte kwartieren. Vooral de vrouwen-onder-elkaar verweerden zich ongewoon dapper: dames, met het haar opgerold onder een marine muts of marinierspet, hadden de pakjes van hun dierbaren echtgonoot aangetrokken en wandeldon nu in donkere uniformen rond. Een paar nogal corpulente figuren waren in wit werkgoed gestoken en het was komiek om te sien hoe de lange broeken, hoe de kielen van de marine hen aan 't ljjf zaten. Geen enkele wanklank werd vernomen, niemand stelde zich onbehoorlijk aao. Men danste en sprong onvermoeid, arm in arm, ljjf tegen lijf zwie rend, in breedo broederlijke rijen. Eu over dat alles laaide en trilde en straalde de tooverachtig-scboone kleuren-glorie der tal- looze lichtende lampions. Maar in de Basstraat was het nog een graadje erger. Hier klonk heftig het ramoer van de branding: hot gebonk van 't straat orgel. Telkens als bet inviel waren de rapen flink gaar, werd alles vrooljjk van onge bondenheid. Klaar en nuchter, zonder een spatje drank in 't lichaam, was het een onschuldig vermaak, golfde men in dwaze slieren, woest bonkend in massa, ordeloos rond. En als de muziek zweeg, dan hoorde je hoszingende troepen in aantocht en door dringend gegil van meiden in 'C nauw, ver brokkelend in gieren van lachen. Vader- landsche liederen werden afgewisseld door allerhande geliefde straatdeuntjes en toen ee iige muzikanten met koperen instrumenten op een stiller plekj- de mop van Manus, heb jij je hoedje op? Eeu hooge z{j wat is ie bl{j, aanhieven, golfde en drong en stuwde een eindelooze stoet van feestelijke menschen hier op aan. Ze dansten en sprongen als zotten, zongen zich de kelen heesch en schreeuwden van bandelooze leute, zorgloos en zonder gedachten. Totdat het al zoo wat nacht was, het orgel inrukte, de ballonne- kens uitgedoofd worden en de daken der huizen wegdokon in de goede donkerheid. en portaaldooren streken. Tooverachtig was de illuminatie aan de Spoorgracht. Deze kant, aierljjk afgelijnd met gekleurde ba- lonnekes, die prachtig in het water weer kaatsten, maakte don indruk van het sprookje uit de duizend-en-één-nacht. In dit oostelijk deel ODzer gemeente had 't volk ouderwets pret. Verkleede kerels en meiden, de armen ;estrengeld, drongen en stnwden er uitge- aten door de talrijke straatjes, jubelend en hossend op de maat van harmonica's, trom mels, fluiten, klappers en ijzeren deksels. Aan de Zuidstraat liep je ingedrongen tus schen de menschen en het laantje was vol stof en drukte. Hier hadden enkele kraamp jes veel bekQk en hier wemelde het een oogenblik van kooplui en venters. Boomijs, vruchten, koek, bier, limonade, sigaren, oranje en nationaal, strikjes en lintjes, toeters en ratels. Langs dezen weg reden de groote bak- en kapwagena, die menschen van buiten, uit Koegras, uit den Polder aanbrachten. Zingend trokken ze voorbij, °m de petten banden van rood-wit-blauw, om het boven lichaam gekruiste sjerpen van oranje. Aan de Weststraat, bjj de Nieuwe Kerk, trok de zweefmolen heel wat kinderen. Hier vermaak voor de jeugd, waarvan een massa toe schouwers genoten. De Kanaalweg, Loods gracht en Kerkgracht waren zwart van de menschen, die naar de onde Helder togen n van de trouwpartij getuige te zijn. Op en beneden het Dijkje een dichte menschen-haag. En in do Smidstraat zelve was de belangstelling enorm. De politie had handen vol werk om de omgeving vrij te houden waar ons oude raadhuis door een ongeduldige menigte werd bekeken. Op dat ouderwetsche hokje met zijn groengeschil- derden gevel,waaraan tallooze wit-vlammende lichtjes branden, waren aller blikken langen tijd gevestigd en ondertusscben hunkerde menigeen naar het oogenblik waarop de trouwstoet zon verschijnen. Heeft een paartje, dat hier in het huwe lijksbootje stapte, wel ooit zóóvéél nieuws gierigen op do beon gebracht Geen kwestie van. Terwijl men van alle kanten kwam opdagen, terwijl een reusachtige roezemoezige massa publiek wachtend zich verzamelde tot dichte drommen, zaten de oude luidjes en hun gevolg nog rustig in het gebouw van de Spaarbank. Hier, aan den Polderweg, drongen de mensohen gedurig op en die vooraan stonden begluurden met groote aan dacht het eigenaardige geselschap daar binnen. En toen de rijtuigen voorkwamen, de mannen met hooge zwarte hoeden, met zwarte jassen, met witte slobkousen instapten en eindelijk de twee bejaarde menschjes plaats namen, met een doorgewerkte doek om en een kapje op het hoofd hij met den hoogon hoed en de zwarte jas en hot witte vest en de roos op z'n borst toen klonk een donderend hoera geroep en giog een geest driftig gejuich op uit de rijen, waardoor de open wagens stapvoets moesten gaan. Eon- maal een beetje op dreef, ging het in draf naar de Smidstraat en do honderden, die daar onmogelijk in konden, verspreidden zich half voldaan en zochten grootendeels door de Koningstraat de altjjd geliefkoosde Spoorstraat op. Deze liep ineens vol, was niet lang en niet breed genoeg om zoo'n machtige stoet wandelaars te bergen. In de kleurlichte lawaaiige herrie bonkte bet straatorgel zijn schetterend geraas en was het dansvolk met heftig golol aan don gang. Gloeiroode meiden en opgewonden zeelui, do armen krampend om de middels gewrongen, draaiden onver moeid op do vroolijke muziek, die soms door 't jagend tempo een dringende wildheid ver oorzaakte. Wat niet meeging in de woeste vaart werd eenvoudig omver gezwaaid door trappende beenen en rokkenzwieren en wrin gende lijven, die tegen elkaar zmakten in de malende wieling. En verderop was weer tóóvéél andere vrooljjkheid, zóó véél uiting van vreugde, te veel om in details te noemen. Heele slierten feestgangers marcheerden zingend heen en weer. Hossende jongelui gingen met toeters, die een oorverdoovend rumoer lieten hooren. Juichende kinderen galmden populaire moppen, lachten monter en brachten een groote levendigheid door hun gedo*. Later kwam «Winnubst" op de vlakte en de tonen van dese muziek vereeni giog leenden sich uitmuntend voor nieuwe verkwikking, hielden de bevolking in feest roes; totdat het niet meer kón, van wege de volte: de muziek werd platgedrukt en moest een goed heenkomen zoeken 1 Ia de buurt van de Sluisdijkstraat en omgeving gaf de Harmoniekapel op de hoeken der straten galjjk de «blaaspoepen" haar leukste moppen. In de Janzoostraat had men ii open lucht zoo waar een balorkest in optima firma: piano, viool en contrebas. Een gezellige huiselijke mauier van feest vieren, die navolging verdient. Woensdagavond, 24 September. Nu waren alle hoofdstraten en vele zijstraten daarvan spookachtig verlicht door duizenden balonnekens, een schoone, schitterende op en-neer-dansende gloed van fraaie kleuren. Do winkelstand gaf nog méér verrassingen: de meeste beduidende zaken-menschen hadden op waarlijk bewonderenswaardige manier bun étalages verzorgd, de kleinere winke liers lieten zich niet minder onbetuigd en zelfs het geringste snoepzaakje in de don kerste achterbuurt deed om strjjd mee Onze burgerhuizen waren als feestpaleizen allo vensters heel en vele vertrekken met groen, met planten, met bloemen gevuld. Overal een ohaos van geluiden en verwaaide muiiekrafels, die als tooht uit open rai Donderdagavond, 25 September. Onze Btraten waren niet zoo tooverachtig schoon, niet zoo vol licht en kleur en har monie. Alleen kwam nu en dan een bengaal sche zon een lange rij huizen in bjjzonderen gloed zetten of zware, walmende toortsen werden bier en daar ontstoken en dan kreeg je weer eens den juisten indruk, hoe groot de menigte toch was die onder en langs de versieringen voortwandelden. Geheele stoeten gingen arm en arm, zingend uit volle borst: «Oranje bove oranje bove leve Wil- helmien!" Of: ,'t Is plicht dat iedere jon gen*. Of van: ,Piet Hein*. En: «Ikhebeei bloemetje geplukt al op die hei*. «Kees laat je scheren», .Mop is dood», «We gaan nog niet naar huis', «Manus hei jö je hoedje op» en ook nog van een andoren Manus die geen haar meer had op z'n kanus' en van het eens zoo vermaarde «Ta ra-ra-boem-di-jée< □u sedert lang in geheel Europa vergeten. In de gewoonlijk nuchtere wijken, waar onze doodeenvoudige burgera huizen, waar aller hande typische tooseeltjes joelende vrouwen en mannen uit de deuren lokten, klonk wild gerol van tonen en lollend leven. Hup- sche deerns en oolijke jongens zwierden ge moedelijk vrij over de steenen. Overal bruiste weer gloeiende jool. Soldaten en matrozen zag je kameraadschappelijk slieren. Sergeants en korporaals van de landmacht, bootslieden en kwartiermeesters van de zeemacht marcheer den in lange rijen, nuohter-grappig slingerend door 't publiek. Groote visechersjongens, wier schuiten in de Buitenhaven lagen en die niet aan zee en wind dachten, waren in de beate spullen: stof-zwarte broeken en glimmende wambuisen, de zijden halsdoeken los gestrikt en het harde, zwarte ronde hoedje op den stoeren kop. Zjj waren uit met de frissohe meiden, do roode armen uit de korte mouwen, het Zondagsche jakljjf aan en opgetuigd met slierten kralen en sloten en spelden, vrooljjk van ongebondenheid. Af en toe gingen hun beenen van den grond on wild en uitgelaten sprongen ze met en onder elkander rond. Ze waren allen één in het zwijmelende leven van de algemeene feestvreugde. Aan de West- straat was een kerel met vet neerhangende ponnie en wit beenig gezicht, aan 't voor dragen en 't begon er werkeljjk op te ljjken of er geen eind aan zou komen, want een aantal vrienden volgdon hem op, hadden alle maal een aandachtig gehoor van den drom kostelooze kijkers. Langs de Hoofdgracht liep een groep heeren en dames, erg leuk verkleed, met bengelende lampions, met vlaggen, met toeters, met ratels. De onmogelijkste en afgrijselijkste geluiden maakte een bende van wel twee honderd ongens en meiden aaD den Kanaalweg. Met run ellendige piepers en rateltjes poogden ze wat Hollandsche feestvreugde op te wek ken bjj de compacte massa feestgangers, die daar zoo rustig, kalm-bljjmoedig, ordeljjk voortsohoven over den versierden weg. Linke en rechts werden nationale geestdrift-uitin- en geïntroduceerd en vele brave, fatsoen - jke menschen, anders stjjf en stug van aard, vonden hierdoor soms eeu prachtige gelegen heid om in een dollen rondedans blijken te geven van het gevoel, dat hen bezielde. Het is een feit, dat ooze varensgasten van de marine bovenmate in trek waren bQ het Heldersche schoone geslacht: vele meisjes dansten tut schen het Hollandsche gehos aan de armen van de Jantjes. Mannen, in een vluchtig aangeschoten opknappertje, de gesiebten glim mend gewasschen of onberispelijk geschoren, genoogeljjk zuigend en blatend aan hun sigaartje en onbezorgd lnchtig stappend door het weten van den vrijen dag die volgde gingen hoogst kalmpjes in de tierige voort- stoeting. Moeders met bonte schorten en mutsjes op, werkten zich door de opstoppiu- gon, trokken soms met korte, ongeduldige snauwen de kinderen naar zich toe. Voorbij de Poatbrug liep zoo'n vrouwtje te hnileu en te zoeken naar haar kleuter van vjjf jaar, die in de drukte verloren was gegaan, 't Ongelukkige schaap werd later aan het Westplein teruggevonden in een hoogen, dichten golf van menschen. Zelden zagen we zooveel publiek in deze omgeving Het con cert was hier de groote magneet. De gecom bineerde uitvoering van 3 korpsen trok bon derden wandelaars naar dit terrein. Die niet heel vroeg waren gekomen, moesten ver achteraf zioh tevreden stellen, 't Was een grootsoh on verheven schouwspel wanueer je ergens even halsreikte boven de deining van al die hoofden. Een brutale juffrouw, vlak naast me, met zwarte haren en Fedora-lokjeB en op dat alles, van roze zjjdo, met roze bandjes, koket auto-kapje oen jufler als van een oude plaat uit den tjjd van het Trïanon, had oen stevig krukje meegenomen en reikte nu als een poffertjes-koningin boven de heete oven plaat van 'r salon. Ze zag rood van opwinding en babbelde druk met haar mat. een korte, dikke pa op wiens schouders een kleine jongen met bloote kuiten droomerig sat te kjjken. Arme pa! Gepakt en belast, spande hjj zich in om z'n vrouwtje zooveel mogeljjk op d'r benijdenswaardige plaats to houden. Steeds drong en stuwde een einde looze stoet van feestelijke menschen op, waaronder een zeer opgewekte stemming heerschte. Boven jool van joviaal hardop gepraat en gegiorlach boven 't schrik- harens ramoer van hossenden klonk het geroep van nijvere negotiauten. In oranje schijn van royaal brandende olielampen met koperen schilden aantrekkelijke uitstallingen. Bergen appelen en peren en heerlijke mollige pruimen werden warm aanbevolen door schelle, doordringende stemmen met sterk Heldorscb accent. Weer anderen galmden het uit voor bier, limonades, melk, voor ponen en pieter mannen en lekkere vette paling. De alge meene herrie werd gelukkig een beetje minder tegen negenen en toen de klok van de Westerkerk sloeg was het eenigszins rustig. Opeens roffelden de trommen uit de muziek tent, de hoornblazers schetterden, do tamboers en pijpers lieten zich gezamenlijk hooren en op 't moment dat de cavallerio-trompattTS eindigden en de Bussische had geklonken, was het zoo goed als stil, luisterde men mot attentie naar de teere, liefelijke melodie van 't bekende Gebed, dat door pijpers uitgevoerd, bijna onmiddellijk met een zuiveren, plecb- tigen inzet door het orkest werd overgenomen. Deze zoo door den eenvoud e&den ernst der in klank gezette hymne bekorende melodie werd fijngevoelig beheeracht en behandeld en bezat wel de ontroerende kracht om ornBtige liefhebbers van goede muriek uit do sfe-r van banaliteit des dageljjkschen levens te voeren. De Volksliederen en de Parade-mars .-b werden nu gespeeld en het was voor vele opgewonden feestgangers een rechte ver kwikking toen de Piet Hein-marsch weer galmde. Het daarin voorkomende kranige volksliedje van Viotta gaf aan het geestdriftige gedeelte van 't publiek een mooie gelegenheid om mee te brullen. Van de openlucht-bioscoop scheen intusscben eerst niet veel terecht te komen. De wind speelde op soms komieke wyte mot het doek dat na veel gemartel zich eindeljjk schikte in den wil vao ben, die belast waren met de vertooning. Enkele beelden deden het goed, doch er waren er ook, die een droevig efl et maakten vanwege de bolle, bewegeljjko lap. Doch zoo nauw werd het op deze plaats niet genomen. In de geweldige volte dacht men over alles luchtig. Toch was het jammer, dubbel jammer, dat een wilde troep soldaten en jongens het brullen en blasen op do vervloekte snerpende piepers ook onder uit voering van de muziek niet kon laten. Voor hen, die zioh aan de westkant van het plein hadden opgesteld en dat waren er duizenden, ging het genot van het hooren van dit eenige concert in een zee van wilde woeste geluiden totaal verloren. Een Ouverture de concert was voor menigeen nu geen kost en daarentegen werd gesmuld bij de Nationale Wals, waarin de Nederland sche liederen weer volop vroolijkheid brachten. Men zong eu sprong op deze wijsjes mot onvermengd genoegen on toen den dirigent na afloop een schoone krans werd aangeboden, waa men opgetogen en werden kerngezonde hoera's aangeheven. Met Nederland in zang en dans stemde Jan-Bap-en-z'n-maat weer volkomen in. En toen het boeiende, interessante hoofdnummer afgewerkt was en een machtige Jubel-ma; sch zich ten slotte deed gelden, werd opnieuw gedanst en gezongen door wriemelende menigte, die zich iets later geheel kon geven aan de trommelende en blazende muziekanten op hun langdurige toohten door de gemeente. Vrjjdag 26 September. Een magnifieke dag: zonnig en licht. Een heerlik frisch windje waaidje over de fees telijk getooide stad. En: de vlaggen stoeien. Als bonte feestspelkinderen doen ze dat. Overal om ons heen. Op alle oorlogsschepen en particuliere vaartuigen. Van alle torens. Uit ramen en dakveuters van groote huizen en kleine woningen.; Vandaag was de marinewerf gesloten, in alle werkplaatsen stond de arbeid stil en de scholen hadden vrij. Vandaag geen bakkers, geen groenteboeren, geeu molk verkoop rs, geen vischventers, geen scharrelaars bij den weg. Vandrag was heel Helder en Nieuw diep op z'n Zondagach burgerij, marine eu leger hadden het beste, het mooiste aan getrokken. Vandaag gala en goud hoogen hoeden, gekleede jassen, steken en degens en politiehelmen borsten met ridderorden, medailles en véél oranje en véél uatiouasl. Vandaag was 't overal feest, overal joelen, zingen, dansen. In een wilden hos trekken de troepen langs de straten en grachten. Kinderen met zwaaiende vlaggen, met wui vende wimpels doorsnijden de oploopen. Koffie huizen, cafés loopen vol, de deuren gaan open en dicht. Vroolijke kluten ringelreien

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1913 | | pagina 2