f KLEINE COURANT GRATIS 't Vliegend Blaadje NIER- Er, BLAASLIJDER voor Holtkor, ToxoÊ, Wlorlngon on Mnnm Pmulownm. No. 4279. Zaterdag 14 Februari 1914. 42ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 ra, 50 cl., fr,|p. poit 75 cl., boitcnlaad 11.2b Pre-'Zondagsblad s 37i 45 t t i 0.75 «iSsf Modeblad s 65 75 M - (Voor het buitenland bij voornitbetalinf.) Advertentie» van tot 4 regel» (btf voornitbetaliaf) 30 cent Elke regel meer8 Bewije-excmplaarj» vtgnetten'en groot» letter» wordra naar plaaterniate berrkrad Vwukgit Oiaidif VeiJtiagmiMa». Uitgever a O, DE KOER Jr., Helder. Kereaei Keaaiegetreat SS. rntare. Taiaf. *0. Eerste Blad. MIEUWSBERICHTEH, HELDER, 18 Februari. Uit Koegras. gï Zaterdagavond werd in 'C lokaal van den heer L. Kuit alhier een algemeene vergade ring gehouden door het onderlinge ondersteu ningsfonds bij riekte, «Vooruitgang zQ ons streven". Tegenwoordig waren 24 leden en 5 genoodigden, waarvan rich 8 nog weer als lid opgaven, tevene werden twee vrouwen ook als lid opgegeven; door den voorzitter C. v. d. Eijk werd de vergadering geopend, waarna door den secretaris de notulen wer den voorgelezen, welke onveranderd goedge keurd werden. Hierna werd door de commissie van toe zicht rapport uitgebracht over het afgeloopen boekjaar. waaruit bleek, dat er totaal was ontvangen f223.92, en uitgegeven f 111.56, zoodat er een batig saldo was van f 112,36. Het saldo van de vorige jaren bedroog f278,77, zoodat de vereeniging thans over f891.18 beschikt, waar van f884.— op de Rykipostspaarbank is geplaatst. Aan pen ningmeester en commissie werd een woord van dank gebracht. Eenige wflsigicg werd in 't reglement gebracht, on wel in art. 10,12,80 en 50. Waar na verkiezing in den raad 7an toezicht volge met deren uitslag, dat de heer A. Hoorssinan werd borkoze», en Jb. Zwartendijk gekozen. B^j do bestuursverkiezing waren 3 aftreden de leden en twee opgehouden hadden lid te £{jo. Gekozen werden L. Tichelaar, J. in 't Veld (aftr.), W. v. d. EJjk (aftr.), P. Verwer en G. Kniper. Bij de rondvraag werd er op gewezen, dat het wonscbelijk zon zijn nog eenige donateurs te krjjgen besloten werd, dat de bestUKrsleden zelf zooveel mogelijk hun best souden doen. Hierna werd de vergadering door den af- Credendeu voorzitter gesloten. Do vereeniging telt thans 54 leden en 11 donateurs. Brieven voor Hr. Ms, „Kartenaer". De in de St. Ct. No 26 (zie Vliegend Blaadje van 4 Febr.) aangekondigde verzending van brievenmalen aan Hr. Ms. pantserschip «Kor- tenaer' zal niet plaats vinden, wegens het vervallen van de voorgenomen reis van het genoemde schip. Ontslag bij da Marine. Door dan Minister van Marine is bepaald dat de ontslagaanvragen, zoowel van officie ren, machinisten, als van mindere schepelingen die nog dienstverband tegenover den staat hebben to vervollen, uithoofde van de be langen van den. dienat, niet anders zullen worden overwogen dan in het tijdvak van 1 November tot 1 Maart, zoodat verzoeken, in het ovsrige tijdvak gedaan, niet voor gun stige beschikking in aanmerking zullen komen. Uit Indlë. De reparatika aan het stoomschip (Hertog- Hendrik", dat drie maanden in het marine etablissement heeft gelegen, z$n thans afge- loop». De equipage welke gedurende dien tyd was ondergebracht in het marinekampg- ment op Goobang, is weer naar het schip teruggekeerd. Het schip zal thans eenige dagen proefstoomen, alvorens de reis naar China en Japan te aanvaarden. De «Tromp" is thans het marine-bassin binnengesleept, om eveneens de noodige her stellingen te ondergaan. De watersakken welke in het schip moeten worden aange bracht, sQn telegrafisch nit Europa besteld, en kunnen over een maand hier worden ver wacht, schreef het Soer Hbl. Voetbalsport en Militairen. In Augustus 1910 werd door den legercom mandant esn circulaire uitgevaardigd waarin Als straatmuzikant in Duitsehland. (Avonturen van twee Heldersche jongenB.) Nadruk verboden). 10) Zy bestelden een glas bier en vier der duurste cigaretten die er te koop waren „O, wat ajjo Wij Hollanders toch verwend, 't is niets, hè Tom" en hun werd door den der bezoekers verzocht wat to spelen. De waard bleek muziekliefhebber te zijn. Tenminste ze behoefden de 80 pf. niet te betalen en het speet hem, dat zijn Schenk geen gelegenheid bood om vanavond te komen spelen, doch hij ried hen aan als ze nog wat verdienen wilden, naar de Büchheimeratrasse te gaan, daar waren in de Wirtschaft „Meeradisch" veel menschen. Toen zij na uitgerust te zijn, weer op stapten, kon Tom zich bijna niet verplaatsen, zoo'n py'n deden hem de voeten. Frank was dus wol genoodzaakt zyn kunstbroeder te ondersteunen. Zooals ze daar liepen, waren het beslist niet te overtreffen typen van vagebonden. Wel was deze zege op den beroepszwerver duur gekocht!! De Büchheimeratrasse is de Kalverstraat van MUhlheim. Onder veel bekijk, gelach en gespot, speciaal van de jengd onder 't slente rend publiek, waggelden ze naar het café. Ze mochten daar wel spelen voor een vry biertje maar niet „sammlen". „Nu, graag of niet', zei Tom, „den num mertje en dan weg hoor. 'k Zal me heusch niet meer oitslooven vandaag." „We geven „lm Zigennerlager" en dan er op uit om een slaapgelegenheid te vinden, want 't wordt zoetjes aan laat." Nauwelijks hadden zo 't café verlaten of ze werdon in zuiver Hollandsch aangesproken met de woorden: „Jullie moet daar Zaterdagavond komen, dan kan je wat verdienen." „Hd, bent u Hollander zei Tom, „wat leuk is dat." „Ja, ja, maar ik heb hier my'n werk; ik ben koetsier weet je en ben jullie vanmiddag het voetbalspel verboden werd tnssoben meer deren en minderen. Thans is in aanvulling op deze circulaire een nieuw rondschrijven ontvangen, zegt het «Soer. Hbld.", en by garnizoenuorder bekend gam..kt. I. >0. l..ute circulaire doet de legercommandant uitkomen dat de militairen bet woord meerderen" in de circulaire van 1910 ovor het algemeen verkeerd opvatten. De uitdrukking rmeerderen" ia n.1. niet van toepassing op de officieren onderling, zocdat het wel geoorloofd is dat officieren van verschillenden rang met elkander de voetbalsport beoefenen. Daarentegen moet de uitdrukking deren" wel ten Btrengste toegepaat op miliairen beneden den rang van officier. Zoodat, in het kort samengevat, eongene- raal-msjoor on een tweede luitenant wel samen mogen voetballen, doch een aergant en een korporaal niet. Provinciale Bond Vooruitstrevend Liberale Kiesverenigingen. Zondag 1 Maart zal te Amsterdam de op richtingsvergadering gebonden worden van den Provincialen Bond van Vooruitstrevend Liberale Kiosvereenigingen in Noord-Holland. Ten gevolge van bezwaren door het cen trale comité der vrijzinnige concentratie te 's-Grayenhuge geopperd is thans in beginsel uitgemaakt, dat de bond zal bestaan uit kies verenigingen, staande op het standpunt der Liberale Unie en al of siet nu reeds by de L. U. aangesloten. Tevens is nu de mogelijk heid geopend, dat ook Amsterdam by den Bond zal zyn aangesloten, zoodat ook de unie-libe rale kiesvereenigiog (Vooruitgang" zal kunnen toetreden. Aanvankeiyk was het voornemen do hoofdstad buiten den provincialen bond te houden. Smakelijk eten. Ia de Maandagavond gehouden vergadering van de Lsidsche Gezondheids-commissie werd o.a. een boekja opengedaan van een zuurkool- fabriek van den heer IJ. v. Duyn te RQesbnrg, gelegen aan de Langegracht te Leiden. De commissie stelde eon onderzoek in en daarby bleek, dat de vaten met behulp van het zeer vervuilde grachtwater werdon „ge reinigd", dat do bodem der werkplaats noch van een steenon, noch van een honten vloer is voorzien, maar bestaat nit aarde, welke in modder is veranderd, dat de kool tydens de bereiding met bloots voeten wordt gestampt, waarby zich de werklieden niet ontzien, bloots voets door de modder loopende, de straat op te gaan om daarna mot os gereinigde voeten hnn arboid te hervatten. Bovendien bleek, dat een persoon met etterende voet en bsonwoaden aan de boven nader beschreven bereiding had deelgenomen on dat door de omwonendon werd geklaagd over de stask en de onreinheid door deze fabriek veroorzaakt. De verdwenen notaris. Omtrent notaris Coolen te Bladel (N.-Bra- bant), wiscs verdwyaing ii gemeld, dealt de Residentie-Bode nog het volgende mede Na beslaglegging, nadat do notaris van zyn heengaan kennis had gegeven, bleek de kas nog f5700 aan baar geld on papier te bevat ten. Naar gszegd wordt, is de administratie geheel in orde, zoodat bedoelde speculaties wellicht alleen hetp?rsoonl{jke vermogen van den heer C. getroffsn hebben, dio (eo govolge daarvan in de onmogeiykheid everkeeren zou, de speculatieschuldon aan te zuiveren- SacbirinB-smokkelaars. Men meldt uit O'.denzaal aan de N. C. Do saoharine-smokkclaars schynen thans een anderen weg voor hnn afzet gevonden te hebben. In Bentheim deed zich het vol gende voor: By aankomst van trein 26 D, ongeveer 2 nur M. E. T., trachtte oen reiziger op de volgende wyse te smokkelen. Daartoe had hy gelegenheid gevonden of gemaakt om eenige plakken sacharine ter grootte van 20 C.M. te verbergen op d# W. C. van het in in Opladen voorbygereden en kon ik kooren dat jullie Hollanders waren. Ben jullie met den tram gekomen „Wel neen", zei Frank, „we hebben een ouderwetsch marschje gemaakt. We zyn hier voor een nur aangekomen." „Zoo, zoo, nn daar neem ik myn petje voor af; daar moet je Hollander voor wezen. Jullie zult dan wel moe wezen, niet „Dat zou 'k denken", zei Tom. „Misschien kunt u ons wel een goede gelegenheid noemen, waar we slapen kunnen." „Jawel, als je deze straat uitkomt, kom je aan de herberg „Zur Heimath" en als je daar misschien niet terecht kunt, dan heb je even verder „Das blaue Schild" „het blauwe kruisnoemen jullie dat daar kunnen jullie best mallen en niet duur ook." „Dank u wel, mynheer, en hoe „Neen, zeg, neem me niet kwalyk, maar ik kan me niet langer ophouden. Straks is 't negen uur, dan sluiten de winkels c heb haast nog niets gegeten vandaag. Saluut 't ga jullie goed." - Een handdruk hoor; ,,'t Trekt toch, Frank, een Hollander." „Zoo zie je weer, Tom, 't bloed.kruipt waar 't niet gaan kan". Maar nu naar „zur Heimath". Eenige oogenblikken daarna, kwamen zy er aan. „Moeten we hier slapen", zei Tom, ,,'t lykt wol oen roovershol." „Ja, maar 't kan nog wel meevallen. Laten we binnen maar eens kijken." Zy traden binnende deur der gelachkamer stond op een kier. Frank gluirde door de opening, wendde zich echter spoedig tot Tom en zeide: „Kyk eens -or de grap, wat een geboefte daar zit." „Brr, wat eon tronies", fluisterde Tom. „Ja vroeselyk hé Boes of Jut heb ik nooit gekend, maar ik moet me toch sterk vergissen als dio twee in dit gezelschap niet op hun plaats gewoost zouden zyn." Men scheen hen bemerkt te hebben, waarom zy zich haastig verwyderden om spoedig „Das blaue Schild" te bereiken. Dit had een veel netter entrée en betraden ze dan ook dadelyk zonder een vöoronderzoek. genoemden trein loopend rechtslreeksch rytnig naar Weenes. Eenige plankjes waren daartoe uitgenomen en op een handige wy»e weer op hun plaats opgeborgen. Het aange houden gewicht bedroeg 109 Kilogr. De smokkelaar werd achter slot en grendel gezet. Het hoofd der douane (Einnehmer) to Bentheim scheen reeds te voren ingelicht te zyn, want deze ambtenaar begaf zich na aan komst van den trein onmiddeiyk naar de plaats, waar de sachariae was verborgen. Een vliegongeluk te Johannlstbal. Omtrent een verschrikkeiyk vliegongeluk, dat Dinsdagmorgen te Jobannisthal gebeurde, lozen wy in het Berliner Tageblatt: Omstreeks 9 uur, toen er zich nog vier machines in de lucht bevonden, liet de chef piloot van de Sportflieger Gesellschaft Alfred Eriedrich zyn leerling Kurt Deguer, een 21- jerig koopman, een vlucht alleen maken. Degner had reeds eenige ronden op om streeks 15 M. hoogte gevlogeD, toen de vlieger Gerhard Sadlmayr met zyn leerling Leon- bardy als passagier, op een tweedekker startte. Deguer was toon al dichtby en hy vloog zbb laag, dat Sedlmsyr zeker siet had mogen vertrekken. Her.zy dat deze echter de Etrich Tube in 't geheel niet gezien had of dat hy met zyn snelle machine dacht gemak- kaïyk weg te kunnen komeD, hy :<afcontact en decolleerde na korten aanloop. Deguer kon uit zyn machine den onder hem vliegenden tweedekker niet zien en vloog dus kalm ver der. Plotseling stiet de biplan met baar bovet Bte draagvlak tegen het landingsgestel van do Etrich, waarop beide vliegtuigen kantelden en vielen. Deguer was dadoiyk dood. De)beide anderen werden zwaar gewond naar het hpspitaal vervoerd. (Hblad.) Da Tango. Zaterdagavond wordt op het Elysee het eerste groote bal gegeven, maar, naar nit Perys bsricht wordt, zal de tango er niet ge danst worden en geen van de buitenissige aller modernste (dansen". Van president Poincaré, den met fijnen smaak begiftigden Iottré, kan het niet verwond eron, dat hy er voor past onthaald te worden op de leeiyke lichaamsverwringingen van veel tangoënde parem. Een gemaskerd bal uiteengedreven. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie te Duisburg een inval ge daan in een zaal waarin aohtar gesloten, deuren een gemaskerd bal van mannen gehouden werd. De deelnemers werden uit- eengedroven. Het waren er ongeveer honderd uit allerlei standen, o:s e»n gedeelte van was als vrouw gekleed. Zy waren uit allerlei plaatsen als Essen, Dortmumd, Dnssel- dorp, Keulen, Solingen, Frankfort, Wiesbaden, Btrlyn, Hamburg enz. overgekomen. Wij krijgen een pluim op den hoed. Er is kentering ia de heerenmode. Wy gaan teiug naar vroeger eeuwen, toon losheid cn sieriykhcid ook in de kleeding van hot sterke g: slacht hoogly vierder. Verleden jaar kwam de platte, slappe hals boord op, die de keel en een stukje borst vry liet. Dit jaar komen er pantoffels, gesple ten k la Mexicaine. in te Londen heeft zich dezer dagen eerste zwaluw, die wellicht lente maakt een dacdy op het Strand vertoond, wiens fraaie, fluweeien flambard van achteren ga- orneerd was met een prachtige..struisveer. Ztjn succes was verbazend. Wenschen wy dezen wegbereider geluk met zyn initiatief. e ii Adverteotiana i Een gefortuneerd W6duwn. 50 jaar, wecscht ernstig passend haweiyk. S.v.p. om grappen en nieuwsgierigheid te voorkomen, zal alleen worden gereflecteerd op br. waarin als biyk van ernst fl aan postz. is ingesl." In „Das blaue Schild". „Guten Abend, „Guten Abend, meine Herren, was wollen Sie?" „Können wir hier auch schlafen?", zei Frank. „Ja, ich habe noch ein Ziinmer fürswei", Jedermann bezahlt 50 pf. Ist das gut?" „Ja das ist schön", antwoordde Frank, „abor nun wollen wir erst etwas ossen, etwas warmes. Haben Sie auch Kartofleln hier?" „Nein, moino Herren, die habe ich nicht hier". „Natuurlyk", zei Tom, dat dacht ik wel. Hoe kan je 't ook nog vragen?" „Haben sie dann Eier mit Butterbrot und warmen Milch?" „Ja, das wohL Warten Sie nnr einen Augenblick und setzen Sie sich dazQ, dann werde ich Ihro Nalimen einschreiben". De geachte lezer zal begrepen hebben, dat de eerote indruk, dien zy by 't binnentreden kregen, goed was. liet interieur was in tweoen verdoold. In het achterste gedeelte bevonden zich mannen, die voor 20 en 30 pf. mochten slapen en die er ook uitzagen overeenkomstig den inhoud hunner portemonnaie. In den voorhof was 't wat netter, je zag er zelfs een met een wit boordje; daar betaalden ze ook 40 en 50 pf. voor éen nacht slapen. Zy zetten zich dus neer in de voorzaal aan eon tafel en beantwoordden degebruike lyko vragen, noodig voor invulling in 't vreemdelingen-boek. Hiervoor werden hun de papieren gevraagd, hetgeen voorhéen voor 't zelfde feit nog niet was geschied. Frank overhandigde hem de geboortobowyzen en in éen van Mühlheim's vreemdelingenboeken kan men thans hun ware Hollandsche namen, mot het beroep van straatmuzikant opgegeven lezen. De slaapgelegenheid scheen geëxploiteerd to worden door een moeder en twee zoons, waarvan do oudste de leiding had en hen in die functie ook te woord had ondervraagd. Zy behandelden de vagebonden met zeer veel welwillendheid. Hun Blaapkamer zag er tamelyk netjes uit, zoo op 't oog tenminste, en het duurde niet lang of beiden sliepen. Ze hadden heerlyk geslapen, hoewel het Een onzer lezers plaatste een annonce, waarin gevraagd werd een (jongste bediende", jongen of meisje. Onder de vele antwoorden kwam er een in als volgt: «Naar aanleiding van uw advertentie, waar in u een meisje vraagt ben ik zoo vry my als zoodanig aan te bieden." H.blaé DE WEEK. 11 Februari. Na het op recès gaan tot half Maart van de Tweede Kamer zyn wy, ondanks het vooruitzicht van het restant-Bogrooting voor 1914 door don Senaat moeten behandelen, getreden in de periode van onzekerheid en afwachting. Van de vraagteekens. Inmiddels kwam, van het noeat-arbei- docde departement van Landbouw, Ny verheid en Handel, het ontwerp Ouderdom*ver- z-- kering by het Parlement in. De bedeelden uitsluitend, zoodat extra-felle aanvallen, extra-pinnige kritiek te wachten zyn. En door ieder, tevens, het vooruitzicht wordt geopend dat men eerlang staan aal voor de groots vraag, of de Eorste Kamer 't zal ondernemen, deze lex-Treub te verwerpen De kacs lijkt thans, even groot als deze andere, dat de Tweede Kamer het ontwerp kpres-coup zal aannemen Dit staat wel vast, dat de taak, nn op de schouders van miniecer Treub rustend, schier te V6rgeiyken ia met die welke Atlas had te torsen, die immers... Wie 't niet gelooft, zie slechts op naar het Amsterdamsche Paleis, achterkantDie immers gansch ónzen aard bol op zyn gespierde schouders had te dragen. Treub, de groot?adviseur van collega Bortliog, die deswegen, ondanks het splinter nieuwe van zyn Excellentie schap, in het oude gebouw aan den Kneuterdyk, in Den Haag, geen officïeele adviseurs-hoofdambte naren wenscht te raadplegen Treub, de man, die immers de >sociale paragraafder rede van collega Rambonnot hoeft geredigeerd Zelfs naast den minister van marine, aan de groene tafel, kwam zitten, toen deze in het Parlement, zou beant woorden de houding der autoriteiten tegen over de mannen van «Het Aaker" c.a.1. Dus een forsche duw, hem minister Treub toegebracht zou doen kantelen het K&biset Cort v. d. Linden, dat steunt, allereerst op kiesrecht-hervorming en sociale wetten Van Raohtsche iy<Je {in «De Tijd") is het extra-parlementair Kabinet pas geschetst als een ministerie, waarvan de zwakheid de kracht evenaart't Steunt feifeiyk op niemand anders dan den pre mier. En vervolgens: op aller momenteelen weerzin om een crisis uit te lokken. Ware dit zoo, de positie zou inderdaad niet zeer sterk zyn to noemen I Uiterst zwaar is de taak, nu op den herculisohon arbeid praesteerenden minister Treub drukkend. Er zyn, voor de ouder- doma-rente krachtens art. 869 niet minder dan drieduizend appèl-zaken. Aangenomen, dat èu vcor Landbouw, Ny verheid en Handel, ét voor Financiën de bestuurstaak thans vooral op zyn schoudert zou drukken, wie dnrf. dan schetsen de mate van verant- wocrdeiykheid en van werkkracht, van mr. Trenb gevorderd Zou ook hy dan siet willen zoggen hetgeen de premier, in een trefiecd woord, verklaarde van den aandrang tot ocmiddeliyke verbetering der enderwyzers-traktementen Wys n>y den man, die dit alles vermag te regelen, en sèèr gaarne draag ik hem myne regeertaak over!" Iq die ontboezeming ia slechte to vinden de eeriyko verzuchting van een, die niet nit eerzucht, maar slechts uit hoog plichtsbesef aanvaardde da loodzware taak, hem op de schouders gelegd. Zullen Cort v. d. Linden en Treub deze «tour de force", het kunststuk, dat zy zich sterk-maakten te volbrengen, tot een goed einde kunnen brengen Of balrerwegen moeten biyven steken? Belemmerd, ondanks alle kraohtsinspan- ning, door de politiekery in do Volks vertegenwoordiging Eén der allergewichtigste ivraagteekens" hebben wy hier voèr ons! Tot 10 Maart is het Lagerhuis op recès. Slechts voor vier weken. Dan wordt 't tot Paschen pootaan-spelen 1Een berg van arbeid in de sectiën. En Bertling's In komsten-belasting voor de gala-voorstellingen der fiber-pratery, waarover de pers, in de jongste weken, op zoo hartstochteiyken toon het Lagerhuis heeft gekapitteld, zonder dat iemand kassian" had met de verkwisters van den (nationalen tijd". Inmiddels lonkt de blonde, zoele Lente ons toe. Duiken de eersto bloembollen-berichten op. Zien wy de eerste venters van vroege vooijaars-bloemen in de straten... Lykt het Jasuari-wintertje al zoo hèèl-ver weg... Als een komeet, die met vurigen staart aan den avondhemel dreigde, dreigde, en plots een slechts met de scherpste kykers waar te nomen stip is geworden, aan het firmament. Wy leven séó snel, temidden van uitroep- en vraagteekens. Zy, die van ons gaan naar het onbekende L*nd, ook van de grootsten en besten Hcè lang biyft leven de herinnering aan desulken, in «gevoelige" herdenkicgs- berichten even gehuldigd Hoevelen, als het jaar nog een week onder is geworden, sullen denken aan de tcbalten, ooo dooreen Bart van Hove, een Neubuya nagelaten Hoevelen, ook in engeren vriendenkring, nog aan de toch eenmaal gewichtige rol, in !s lande historie eenmaal vervnld door den byna honderd-jarigen baron Van Heeokeren v. Keil, een der velen, die in de jongste week nit het «land der lovenden" vertrokken Wie sich aan zulke gedaehten overgetft, hem dreigt 't door krachteloos makenden weemoed overstelpt worden. Hy doet verstandig het oog le richten naar de taaisten, sterkston, meeat-levens kracht,igon onder ons. Naar een Louis Bouw meester, den jeugdigen zeventiger, die terng- keert straks naar «het Plein" in de hoofdstadnaar de plaats, die by nooit had moeten verlatenom er de wonderen te doen aanschouwen van onverwoestbaar-iykende vitaliteit; van een tweede-jengd, die de eerste in artistiek vermogen lykt te over treffen Zoo is 't slechts: op de plaats, waar zy behooren, kunnen menschen van meordereof mindere beteekenis ,zieh ontplooien", toonen, geven, prarsteeren wat zy knnnen. Amsterdam en een jhr. mr. dr. Rttill, om nu eons dit voorbeeld te kiezen, de hoofdstad en de oud-burgervader van Arnhem zyn nooit geweest «voor elkAsr geiohikt". Wie hen tot en voor elkAar risp hy gaf in dkt geval van gsringe kennis van personen en toestanden biyk. Zbb is 't ook gegaan. Burgemeester Rösll behoort zeker niet tot de soort magistraten, die, als zyn Delfisohe collega, een ,sotto clugt" geiyk „De Spaanaohe Vlieg", zouden verbieden. Neon, dat niet IMaar als men zich (goiyk ,het gerucht" wil) denkt dezen heer Röall als Gouverneur, Commissaris der Koningin, in de provincie Utrecht, en een W. Cremor als burgemeester van Amsterdam, wie, toestanden en personen van-naby ietwat- keonend, zal niet aanstonds erkennen, gevoelen, beseffen, dat men hier een veel «nstnuriyker" toestand voör zich heett Precies-waaróm dit zn zoo iszeker in «ene vluchtige weekkroniek is 't niet «onder dak" te brengen. Maar dèt 't met vrucht te verdedigen valt, en niet tot «de vraagteekens" behoort, ik wod dat schier al myn lezers en lezeressen (s'ii y en al) 't me sullen toegeven 1... H pedantesk, zelfingenomen, dat laatste woord ook moge klinken Ma. Amtonio. bed by nadere beschouwing allosbehalre „raftn cn suifer" bleek geweest te zyn. Gelukkig maar, dat ze 's avonds by 't naar bed gaan meestal te vermoeid waren om hun slaapplaats aan een vöoronderzoek te onder werpen. 'e Morgens hadden ze meer tyd voor nadere ichonwing, maar dan was 't al gebeurd en I gaf 't hoogstens nog aanleiding tot opmerkingen als: „Gelukkig "maar, dat we 't gisteravond "et gemerkt hebben" of „we hebben geslapen an en kijk nu maar niet waar", onz. enz. Het was prachtig weer buiten on dit werkte ertoe mede dat z\j hun opgeruimde stemming behielden. Zy waschten zich weer zonder zeep, als men dat tenminste wasschen wil noemen, stemden de mandolines, waarna ze de trap afdaalden om bene !en in de voorsaal wat te' nuttigen voor ontbyt. Het was toen ongeveer acht unr en daar de bakker en melkboer er nog niet geweest schenen te zyn, ging de chel onmiddellyk er op nit om do benoodigdo ingrediënten in do buurt to halen. Hy wilde hen zeker door te lang wachten niet uit hun humeur makon, waardoor zy misschien niet zouden willen spelen. Het zijn zulke rare lui, die muzikanten en ze worden zoo gauw nydig, zal ie gedacht hebben en'i was toch zoo mooi, dat trillen over die snaren. „Ach, Frank, laten we hom straks na 't ontbyt dan nog maar eens bly maken." 't Ontbyt werd klaar gezet on zonder, interrupties werd het genuttigd. Behalve de chef en een assiBtent was er niemand in do voorsaal aanwezig. „War es nun kein schönes Zimmer, meine Herren Daar begon hij waarlyk weer over die slaapkamer, hy had er den avond tevoren zoo op gepocht. „Zou 't dan toch zoo'n prachtexemplaar of een model van slaapkamer geweest zyn F rank „Lymon, niets dan lymen van hom, Tom." „Zoo, dan zal ik toruglijmen": „Oh daB Zimmer war sahr actiën. Wir sind froh, dasz wir hier geschlafen haben. Erst waren wir fast in „zur Heimath" gewesen, aber es sah da so dunkel aus „Ah, meine Herren" riep hy vol verbazing nit, „das ist wonderbar glficklich. Sie sind einer grossen Gefahr eutfioheu. Da war IRBEZORDER. nahmlich vor einiger Zeit ein Musiker eingekehrt und von dom bat man sein Geld so wie seine Instrumente gestohlen. Ah, nun können Sie sich sicherlich nicht genug freuen, dasz Sie hier gekommen sind." „Wie wundorbar ist doch das Schicksal", ging Frank voort, „wir fühlten schon beim Eintritt, es war da nicht riebtig und nun ersahlen Sio ons dies. O jetzt goben wir das Standchen. Horen Sio 'mal." „Wat een geluk, Tom, wie weet wat ons daar overkomen was vannacht." Zy gaven „Dichter und Bauer". „Nu moet ie tevreden zyn, hoor Frank, we gaan weg. Heb je al betaald „Neen, maar wacht even, ik geloof, er komt nog wat.' Ja, waarlyk, hy bedankte hen hartelyk voor 't mooie spel en overhandigde Frank een zakje met vijftien cigaretten als belooning. Ze waren al meters van hem vandaan en nog stond hy to wuiven. Die Musiker waren riesig, aber sein Zimmer war doch immer noch riesiger. MUHLHEIM - RIEHL - COLN. Toen zy „het Blauwe Kruis" verlaten hadden kochten zy wat ansichtkaarten en wilden zy trachten ondanks de afwezigheid der papieren toch speelpermisBie te verkrygt De wil was goed, maar een in alle haast ingehaald politieagent deed al hun hoop in rook opgaan door de mededeeling dat in MUhlheim alleen Vrydags muziek gemaakt mocht worden. „Dan maar zoo als we gewend zyn, Tom' „Neen, ik weet nog beter, we gaan regel recht naar den Dom, kunnen dan in Riehl even pleisteren en zyn dan bytyds in Kenlen, waar wo 't er eens van zullen nemen; dat hebben we wol verdiend. Hoe donk je er over!" „Ik vind hot het beat," was hot antwoord. Het dorpje Riehl is op dezelfde wyze verbonden met Mühlheim als Oberkassei met Düsseldorf, met dit verschil dat hier de verbinding een schipbrug is, waarvan het middengedeelte wegvaart, als er schepen moeten passecren. En dat gebeurt nog al eens, want 't is hier een verbazend druk verkeer. Gedachte Redactie. Vergun mjj nog een laatste korte opmer king aan den heer Tuk, Bijjkbaar is de heer Tak onduidelijk ge weest en ja, dan is het voor een verslag gever moeilijk werken. Maar ook al weer in de saak «plaatselijke por*" weet de voorsitter van de Dageraad niet juist te onderscheiden. Laat ik hier ver klaren dat het nooit mijn bedoeling is geweest to maken dat «er geen verslag van de Dageraadsvergadcringen in do pl. pers kwam", maar dat ik er voor strijd o o k verslagen van andere vergaderingen op te nemen, tonder te vragen of ze in eon kerk sijn gehouden. Ik sou het toejuichen in de pl. pers verslagen te lesen niet alleen van do Dageraad, maar ook van openbare lezingen als die welke worden gehouden in Gereformeerde kerk, Palmstraat, Groote kerk ens. Laat alle richtingen en partijen aan het woord komen door de verslagendaardoor wordt kennis verspreid en de blik verruimd. Juist de Vrijdenkers moesten in dezen aan myn sijde staan als zij hun naam met eer willen dragen. Ook in deze saak «schemert" het blijkbaar den hesr Tuk en allerminst gedraagt h{J sich als vrij-donker, wanneer hij op praatjes af- 6n my anti-godsdienstig en nnti-kerkeljjk Eon vrijdenker is los van «hooren denkt vrij en motiveert »tja Blijkbaar doet de heer Tok dat niet. 't Laat mij koud of een zekere orthodoxie en, ia aansluiting aan baar, de vrijdenker Tuk mij n. b. anti-godsdienstig noemt. Dat lot trof de besten, Socratss, Jezus, Luther e.a.1 Het sit 'm niet in de «benoeming door anderen, maar in het wesenljjke „zijn". Tuk noemt sich vrijdenker en mij anti godsdienstig. Maar tevens toont by, dat by van godsdienst, ja zelfs van vry denkendheid niet het fllanwste begrip heeft. Ook dat is een grief die ik tegen den voorsitter van de Heldersche Dageraadvoreeniging heb. «eggen", danken. U dankend, Aehtend, W. B. laguuÉn AAN ELKEM Nadat U alle hoop hebt opgegeven om van die versohrikkeiyke pijn in Uw rug en Uwe gewrichten genesen te worden, probeer dan DE WITT's Nieren- en Blaaspillen, een wereldberoemd geneesmiddel voor alle vormen van Niersiekttn. Z{j zullen U binnen vier en twintig uur bewyien dat zy de nieren en blaaz bereikt hebben en de zwakke plaats hebben aangeraakt. Wanneer U het blauw siet, weet U dat het waar is. U kunt DE WITT's Nieren- en BI aas- pillen bekomen ad. f 1.75 per doos by H. B. De BieBiersteker, den Helder, of indien U se kosteloos wenscht te probeeren knot U aan bovenstaand adres ot aan E. C. DE WITT Co., Amsterdam, 10 ets. in post zegels zenden en een mo'nsterdoos wordt U gratis en franco toegesonden. Zooals dan ook wel te verwachten was, was het middenschip net weggevaren, toon Tommy en Frank voor de brug aankwamen. Eerst waren ze al de verkeerde richting naar Keulen ingeslagen, maar door een politieagent gelnkkig weer in 't rechte spoor teruggebracht en nn moeBten ze weer wachten hier. Dat was nn wel niet zoo heel erg, want aan den tyd waren ze niet gebonden, maar Keuion magnetiseerde hen, by 't optrekken van den nevel hadden ze den Dom gezien, het eind punt lag voor hen. Zij hadden hetzelfde gevoel als iemand die by 't mastklimmen den prys byna te pakken heeft. Zy gingen op de leuning van de brug zitten en staken een cigarette aan. Eén van de vyftien. Naast hen stonden een militair en een chauffeur, ook al ongeduldig door 't lange wachten. Een chauffeur weet echter maar al te goed de middelen waarmee je verveling kunt ver- dryvon on nauwelyks viel dan ook zyn oog op de mandolines of hy verzocht hen een stukje te spelen. Och, waarom ook niet, ze verveelden zich toch, vonden ze en misschien geeft 't nog wat. „Puppchen", floot de chauffeur mede; by „Das haben die Madchen so gerne" knip- oogte de militair en na „Yip, laddy, Iay" tastten beide in den achterzak en beloonden met 40 pf. zamen. Do brug was inmiddels weer dicht on spoedig bereikten ze Riehl, dat een echt militair stadje bleek te zyn. Maar waar hadden ze op hun reis nu geen militairen gezien? Overal haast. Hebben we zooeven reedB verteld, dat Riehl in en verbinding fmet den anderen Rynoever) veel op Oberkassei gelykt, het heeft zich ook in belangstelling en waar deering voor het spel onzer vagebonden zeer Oberkas8el8ch gedragen. Zy vingen aan in een straat, waarin oogen- schynlyk alleen verlaten huizen stonden. He geluid der zestionsnarige ouverture zorgde echter spoedig voor eeu openen van ramen en deuren en 't geen zy gewensoht' hadden, (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1914 | | pagina 1