waarvan één hoogstwaarschijnlijk, waarvoor blijvende uitkeering zal noodig zijn. Niemand meer dan de plaatselijke onge raden Commissie kan getuigen, hoe heil zaam deze vereeniging werkt. Hoe geruststellend ze is én voor patroon én voor den landbouwarbeider, ge tuige de gevallen waardoor reeds eenigege- zinnen langeren of korteren tijd in armoede hadden verkeerd, doch door de L. O. daar voor gevrijwaard bleven. Hoe ook het risico van den patroon in de ze opgeheven wordt, toch zijn er nog land bouwers en'veehouders, welke zich nog niet hebben aangesloten. Komt allen grooten en kleinen sluit u bij die hoogst nuttige en noodige Vereeniging aan. BALDADIG. WIERINGEN. Zoo nu en dan geven som mige jongelieden staaltjes te zien van hun heldenmoed. Zoo werd Zondagnacht een stuk lood van 't lokaal van den Heer Tijsen te Den Oever afgesloopt, en dit door de rui ten van deu Heer C. Verfaille geworpen. Om erger te voorkomen is het te wenschen dat de baldadigen hiervoor eens flink worden ge straft. WIERINGEN. Op de Dinsdag 1. 1. gehouden stierenkeu ring waren aangevoerd 6 één jarige en 1 tweejarige stieren. Bekroond werden: 1. éénjarige stier van S. Jac. Keijzer f 60. 1. tweejarige Jn. Kort f 50. 1. éénjarige C. Kooijman f30.— De Jurie bestond uit de Heeren C. Stapel Gz., Berkhout; E. Koster,, Inspec- v|d Prov. Regelings Commissie; Mede wa ren aanwezig de Commissie leden C. Ortman - Gerlings, HoornK. A. Kaan, Wieringerwaard; C. Kooij, Hariugcarspel. De Commissie acht het zeer gewenscht, dat de 2 jarige stier van .1. Kort nog een jaar werd aangehouden. WIERINGEN. LAMMERENMARKT Woensdag 1.1. aangevoerd 300 lammeren en 12 runderen, prijzen der lammeren f 10 f 12,75. runderen f 100t 250. Ofschoon de prijzen goed zijn, werd nog niet veel van de hand gedaau. Waar het nog wat vroeg inden tijd is zal er de vol- geude weken wellicht meer handel zijn en ook aan huis worden verkocht. Ir. liet belang van de markt was het echter zeer wenschelijk, dat door de vee houders zoo weinig mogelijk aan huis werd verkocht. Zeer zeker zou dit de prijzen niet schaden en de marktdagen verlevendigen. GEMENGD NIEUWS. HET ONWEER. Zondagmiddag ontlaste zich boven de Bommel lerwaard een hevig onweder gepaard met zware hagelslag. De fruitboomen had den het zwaar te verantwooiden. Kersenen perenvruchtjes lagen als gezaaid op den grond. Bij den groentelers werden vele broeira- men vernield. - Zondagavond omstreeks 6 uur, kwam te Herpl uit het Noorden een donderbui op zetten, gepaard met wind en een ontzetten de hagelslag die over het land van Heusden een enorme v^pvoesting aanrichtte. De ha- gelsteenen wa>en zoo groot als duiveneieren, Cl; in 't begin z/èfTs zoo groot als kleine kippen eieren. Na de bui zagen de fruitboomen er uit als geplukte kippen, veel blad en de meeste vruchten lagen op den grond. Kruis en aalbessen hebben mede veel geleden. Aan de vruchtvelden is een groote schade aan gericht. Ook zijn in vele huizen, die glazen hadden op den windkant, de ruiten stuk ge hageld. Een bedroevende aanblik leverden tuin en akkers op. De aangerichte schade valt niet te. berekenen. Tijdens het onweer van Zondagavond sloeg de bliksem in de woning van J. van Ojen te Wamel. Hij sloeg een gat. in de muur, verbrijzelde alles maar richtte overigens geen onheil aan. Ook een circus werd getroffen. Er ontstond een wilde paniek, daar men aan een groot ongeluk geloofde. Het bleek echter spoedig, dat niemand iets ernstigs was geschied, en dat slechts enkele menschen kwetsuren hadden gekregen. Een manege- paard brak een poot. Gistermorgen vond men tallooze hoeden, stokken en parapluies, welk naar de politie werden gezonden, waar de eigenaars ze kon den opeischen, Uit Halle seint men, dat de temperatuur daalde van 28 graden tot 8 Celsius, Een or kaan woei over de stad, ontwortelde tal van boomen, verstrooide het telefoon en telegraaf- verkeer en beroofde vele huizen van hun dak. Onweer en hagelslag volgden, welke groote verwoestingen in de omliggende ak kers aanrichtte. In Leipzig woedde eerst 4 uur lang een hevige storm en daarna een windhoos, welke veel onheil aanrichtte. Een nieuw schoolgebouw weid o. a. geheel ver nietigd, terwijl een in aanbouw zijnde kerk gedeeltelijk omver waaide. Duizende vrucht- boomen werden tegen den grond geworpen. JALOEZIE VAN EEN GRIJSAARD. Een zeventigjarige heeft te Pavia zijn e- venoude vrouw doodgeslagen, omdat hij ver moedde, dat zij hem bedroog! Na zijn mis daad ging de man naar zijn vrienden in een café, at en dronk kalm en wandelde ver- volgings naar het kerkhof, waar hij zich met een scheermes eenige levensgevaarlij ke wonden toebracht. EEN BRUTALE DIEFSTAL. Zondagmiddag heet in de Gare de Lijon te Parijs een brutale diefstal plaats gehad. Een dame liet haar bagage een oogenblik onbeheerd staan om aan het buffet wat te gaan gebruiken. Deze gelegenheid nameen andere „dame" te baat om een klein kof fertje mee te pakken. Toen de eigenares van het buffet terug keerde, schrok zij niet wei nig, want het gestolen taschje bevatte 180.000 frs. aan geld. Dadelijk werd politie gewaar schuwd, een surveilleerende agent deed onmiddelijk onderzoek en kreeg inlichtin gen, waaruit bleek, dat de dievegge naar de Gare de 1' Est gereden was. Dadelijk reed de agent naar dit station en kon nog juist de „dame" en twee vrienden voor het ver trek aanhouden. SPINNENTEELT, Wie kan gelooven, dat spinnen, deze al gemeen verachte en verafschuwde dieren, geteeld worden? En toch is dit inderdaad het geval. Zooals bekend is, bedekken de wijnhandelaren de flesschen weieens met stof en spinnewebben om den schijn te ver wekken alsof de wijn oud is. Daar nu ech ter 't publiek argwaan krijgt tegen zulk met stof en webben bedekte flesschen en niet meer gelooven wil, dat de wijn werkelijk oud is, hebben de wijnhandelaren in War schau getracht „echte" spinnewebben over de flesschen te krijgen Hierdoor is de vraag naar hun wijntjes zoo gestegen, dat zij le vende spinnen koopen om in hun kelders te teelen. De leveranciers van deze eigen aardige koopwaar zijn boerenkinderen uit de omgeving, die ijverig spinnen zoeken en ze naar de wijnhandelaren brengen, die ze per stuk betalen. °KORTE BERICHTEN. De gemeenteraad van Edam heeft vast gesteld een nieuwe verordening op het ha- vengeld te Volendam, waarin de bepaling is opgenomen, dat aan de gemeentekas 5 ceht verschuldigd is voor iedere passagier, die met een openbaar n.iddel van vervoer te Volen dam aankomt, en dkar de boot verlaat. Te Haarlem is bij het onder de wape nen komen van de landweer zekere W. B. afgekeurd omdat hij te dik was gewor den en hij zijn uniform niet meer diagen kon. De rietdekker Jas. Ruijs te Herpt, had aangenomen om bij het kasteel Nederhe- mert de kraaiennesten uit de boomen te stoo- ten. Hij viel uit een hoogen boom en moest meer dood dan levend naar het gasthuis te Heusden worden vervoerd. Zijn toestand is bedenkelijk. Te Sneek is een schip, mei kalk en steen beladen, eigenaar en bevaren door schipper de Boer, van Makkum, gezonken. Er klonk plotseling een knal en 5 minuten later was het schip in de diepte verdwenen, nadat de bewoners in allerijl aan wal waren gebracht. Een stoker te Rotterdam, die door de lirium tremens werd overvallen, was zoo razend, dat hij door geen zes man te be- dwingen was. Telkens wist hij zich aan hun hauden te onttrekken. Na een lange worsteling kon men hem eerst meester wor den. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat bij een hovenier te Bergen op Zoom een merrie dezer dagen twee flinke veulens ge worpen heeft, een mannelijke en een vrou welijke, die het beiden goed maken en waar schijnlijk in het leven zullen blijven. In Friesland hebben de bijen veel ge leden door het gure weder. Vele zijn be zweken door koude of door gebrek aan voed sel, wijl de bloemen, uit gebrek aan vol doende zonneschijn, zeer weinig honig ge ven. Te Delftzijl hebben vier kinderen van eenige gevonden broodjes gegeten, waai- na zij sporen van arsenicum-vergiftiging ver toonden. Hun toestand is zorgwekkend. DE RHYTHMUS DER TECHNIEK. Den 16 Apiil 1850 marcheerden een ba taljon Fransche soldaten over de hangende brug van Angers, welke 102 meter lang was.

Wieringer courant | 1912 | | pagina 2