WIERINGEN. In de gehouden vergadering van het Kies college der Ned. Herv, Kerk van Hippolylus- hoet' en W ester land werd tot predikant be roepen de Heer Ds. H. Huizinga te Eenigen- burg. Zomeravondpraatje van HARM en TEUN. teun. Zoo, weer goed en wel geariveerd. Was 't weder vol aan boord. harm. Dat zou ik denken. Nu de reis zoo gemakkelijk is, gaan natuurlijk vele Wie- rïngers een kijkje, te Medemblik nemen, want de tentoonstelling is de moeite waard en hoe zouden we dan anders gaan. als met onze welingerichte nieuwe postboot. teun. En Luctur et Emergo vaart met één passagier of niemandal? Die zal er dan toch ook geen zijde bij spinnen. harm. Ach, er zijn er wel meer, die over het zelfde blok struikelen. Een ander's vaar water moet je uitblijven, want dan kom je dikwijls klippen tegen. teun. Wat is er toch anders een verschil op de wereld. Luctor zou misschien wel geld willen toegeven, als er meer passagiers wil den meegaan, nochthans zijn er weer anderen die hun klanten willen uitzoeken, als een veehandelaar bij een koppel lammeren. harm. Klanten is nu 't juiste woord niet, je moet de bal niet te ver gooien, 'n School- feestrit gaat gratis en de voerman stelt zijn rijtuig beschikbaar ter wille der kinderen. Niettemin is 't te betreuren, dat bij zulk een feestje gelet wordt op standsverschil, te meer, waar dit op ons eiland nooit wordt waarge nomen. teun, 't Is een uitzondering, die, naar wij hopen zullen, nimmer meer zal voorkomen, ofschoon zij geen stoornis op 't schoone kin derfeest verwekte, waar tijdig voor zulke medewerking was bedankt en anderen 't ruimschoots vergoedden. harm. .la behoudens 't breken van een veer van een der rijtuigen, waarbij de inzitten den gelukkig met de schrik vrijkwamen is 't feest prachtig geslaagd, en mij dunkt een woord van dank aan allen, die tot 't wel slagen hiertoe medewerkten, mag hier niet ontbreken, teun. Dit zal misschien gaarne worden ge accepteerd, ofschoon je er wel een beetje laat mee aankomt, want de corresp. van de Sch. C. heeft hier ruimschoots \oor gezorgd, 't Leek wel de lintjesregen van Dr, Kuijper. tbun. Jou is 't ook nooit naar de zin te maken, 't was toch alles welgemeend. harm. 't Kan ook wel zijn hoor. Ik ben 1111 eenmaal een beetje los met de tong. Weet je wat, vooi er nog meer komt smeer ik 'm. Ik ga naar C. J. Bosker om een potje liuis- houdlijm, onovertrefbaar in '1 lijmen van glas, porselein, hout enz. enz. teun. Pas op, dat je 't er niet te dik op smeert anders kan je de rande. zoo zien. De stroom der mensehjoJke kennis, denk- en werkkracht is, sedert heleind iler vorige eeuw, bieeder, dieper en vooral ont zaglijk veel sneller geworden. Een jaar wis selt in maatschappij, Staat, volkenoaigailg en wetenschap, zooveel af als te voren tien of vijftig jaar. Er is meei dan voorheen in de wereld te doen; er wordt oneindig grooter menschelijk- en natuurverniogen tot één doel ingespannen; hetgeen elk vermag, moge niet boven de vroegere maat zijn, de menigte echter, welke de gezamenlijke taak helpt vol voeren, groeit grenzenloos aan. Rasse schep ping van nieuwe begrippen, beantwoord aan den drang, om de peiken van den toestand, waarin meti zich bevindt, te verzetten. Moge men inet het hedendaagsche tevre den kunnen zijn,„op het oud af".kan niet meer bestaan. Eischen, directe eischen, levenseiscben van allerlei aa'-d, waaraan ons allerlei wetten en plichten dwingen Ie vol doen, zij leeren ons wel de dingen des tij<1 s aan te passen. Zoowel landman als bouw meester, smid als winkelier, schipper, schil der ot ambtenaar of wat ook, allen gevoelen dal zonder de techniek van hun vak of be drijf te bestudeeren de strijd des bestaaus niet meei met succes is te voeren. De autoriteiten, welke het belang van het aan luin toevertrouwd volk begrijpen, sparen moeite noch kosten hierin te gemoet te ko men. In de steden wordea ambacht-, indu strie en landbouwscholen gesticht, ten platte lande leercursussen tot allerlei doel geopend en rijkelijk door gemeente, provincie en het rijk gesteund immers de ontwikkeling van het volk, vooral in hun dagelijksche bedrij ven, is de eenige en ware grondslag waar op bloei en welvaart welig kunnen tieren, Ook hier ter plaatse staat de gelegenheid open welverzorgde lessen te volgen van het berhaiingsonc'erwijs, een leercursus in Fran- sehe en Engelsche talen, een teekenschool voor bouwkundig,- lijn- en handteekenên, wiskunde, boekhouden etc., een cursus in vee- kennis, een cursus in paardenkennis; die 't betalen kan, betaald een zoo laag mogelijk gesteld lesgeld en die 't niet betalen kan, betaald niets, dus voor ieder, van weikeu stand, in welk vak of bedrijf ook, is gele genheid zich door studie te bekwamen. Men moet niet zeggen ,,op Wieringen kan je niets leeren". Die dat zeggen, welen nog niet eens boe ver men bier niet den tijd mede weet te gaan en zijn dus al heel dom, dom, even als zij die ouderlijke plicht zoodanig verza ken, dat zij hun kinderen het onderwijs, dat ook op dit eiland in zoo ruime mate wordt aangeboden, onthouden. Straks, wanneer die kinderen de wereld in moeten, wordt de verwijtende weerklank vernomen ik heb te weinig geleerd, anders had ik mij van een goeden plaats in de Maatschappij kunnen verzekeren. Ouders, in dit blad komen nog een paar advertentie» voor past het uwe kinderen, past liet de baas, of de knecht? Zoo niet al len, toch velen wel. Het onderwijs wordt niet gegeven, omdat, liet zoo „aardig of ver makelijk" is, maar omdat het zoo „nuttig en zoo noodig is". (Occatio.) GEMENGD NIEUWS. EEN RAMPSPOEDIG ZELFMOORDENAAR. I"n Chatham heeft een korporaal zich met zijn bemiude van het leven beroofd. In een brielje had hij geschreven Wij hebben bei den vergift ingenomen. Florrie is er aan over leden, mij heett liet niets geschaad. Om 12 uur 's nachts nam ik een tweede, groofere hoeveelheid en werd bew ustelóos. Maar twee uur daarna was ik weer gewoon. Ik sneed me daarna den polsader door, maar liet bloed vloeide niet snel genoeg. Nu ga ik naar de spoorweg en laat me door een trein over rijden. Men vorid 'den man dood op de rails liggen, terwijl bel lijk van de vrouw op haar kamer bleek te zijn. GEEN VERBODEN LIEFDE P. R. MEER. De Amenkaansche postbeambten zullen ook over de deugd van de Amerikaansche jonge meisjes moeten waken. Aan alle meis jes, die brieven poste restante komen afha len, zal eerst een keer examen worden af genomen, voldoen zij daaraan naar den zin van den ondervrager, dan worden haar de gevraagde brieven overhandigd. Bevredigen de antwoorden den postbeamten niet, dan worden de brieven direct naar de ouders ge zonden. De post wil daarmede verhinderen dat jonge meisjes achter den rug van hare ouders om, met heeren briefwisseling houden. DOOR EEN ONBESTUURDESTOOMBOOT IN DEN GROND GEBOORD. Toen de stoomboot „Retriever" van bet Garston-dok te Mersey uitvoer, viel plotse ling de kapitein dood neer. Niemand be merkte dit en de stoomboot, die verder voer, boorde de Spastische boot „Lista" in den grond. De tweede stuurman begaf zich on- iniddelijk naar de commando-brug en vond daar den kapitein dood. De bemanning van de „Lista" werd ge red de „Retriever wei d ernstig beschadigd. KERMISWEE. Een Noord-Hollandsche schoone, die Zon dag met haar verloofde flink aan het kei- mis vieren was, raakte tot baar schrik in de schuitjes haar hoed metheur... haai kwijt, waardoor zij tot groote hilariteit van bet pu bliek met een kaal hoofd in de schuifjes bleef staan. Spoedig begaf zij zich achter de schuitjes om aen waggewaaiden haardos weder op te zetteu. Het bleek toen dal zij in sterke ma te boven haar theewater was. Van den aanstaande, die op zulk een bij zondere wijze achter een verborgeD waarheid was gekomen, was na dit gebeuren geen spoor meer te ontdekken. HET WEER IN AMERIKA. Uit de Vereenigde Staten komen berich ten over een verzengende hitte. Rij een gym- nastiekt'eest op het plein voor de hoogeschool op Columbus in Ohio werden 60 kinderen en 40 volwassenen door de hitte overvallen, zoo dat de vertooning moest afgebroken worden, in Chicago wees de thermometer Woensdag 40 graden Celsius; het was daar de warm ste dag van den zomer. Viei menschen be zweken aan zonnesteek. Te Nieuw-York was het daarentegen guur en herfstachtig. KORTE BERICHTEN""

Wieringer courant | 1912 | | pagina 2