W1ERINGEN PLAATSELIJK NIEUWS. Dat de visschers en de schippers bij het uitzeilen grondig dienen te onderzoeken of hun tuigage in goeden staat is, blijkt ten al len tijde een eerste vereischte te zijn. Pas is het ongeluk gebeurd met visscher Kuit op de Noord-Zee, of weder had een dergelijk voor val nabij de haven te Den Oever plaats. De rri!et steen geladen tjalk van den schip per S. Jac. Bakker kon wegens het ruwe de haven niet bereiken en enkele visschers togen heen om hulp te verleenen. Nauwe lijks waren de zeilen bijgezet, of plotseling brak het stag en van haar steun ontroofd sloeg de mast met de geheele tuigage naar beneden. Verscheidene personen waren aan boord, doch gelukkig bevonden zich dezen juist op hetj'voordek en kwamen alzoo met den schrik vrij. De schipper welke aan het roer stond had de gevaarlijkste plaats, doch door angstkreten opmerkzaam geworden zijn de, zag hij nog tijdig het naderend onheil en had de tegenwoordigheid van geest zich voorover te laten vallen, zoodat ook hij voor de splinters gevrijwaard bleef. Te Den Oe ver had men het ongeluk gezien en weldra kwam vandaar hulp opdagen. Visscherschuiten verleenden assistentie en sleepten het ontredderde schip in de haven. Zoo zien wij telkens en telkens weder de gevaren aan het zeemansleven verbonden. En dan, hoe karig is nog dikwijls bij velen het stukje brood, dat op die zee vol gevaren woidt verdiend, hoewel veel wordt gedaan om in het lot van de visschers verbetering te brengen. Zoo is Woensdagmiddag te De Haukes de Vischafslag geopend. De heer Zomerdijk, Voorzitter van het Visschersionds, sprak o. a. Als het getij verloopt, worden de bakens ver zet. De animo, welke zoowel bij visschers. als bij kooplieden voor de afslag heerscht is een teeken, dat in een lang bestaande behoefte wordt voorzien.®Ik roep de steun van alle visschers in, terwijl ik de kooplieden dank zeg voor de medewerking, welke zij reeds hebben toegezegd. Het personeel zal steeds rechtvaardig zijn plicht doen. Hiermede vei klaar ik de afslag voor geopend: De afslag liep vlug van stapel, ofschoon de aanvoer, wegens het slechte weer niet heel groot was. In het geheel werden ver kocht; 10 balen wulken, opbrengende f6,90 tot t'7.10; 8 balen kruikels, opbrengende f3.10 tot f3.65; 1500 oesters, opbrengende f3.50 tot f3.60 per 100 stuks. Totale op brengst f170.- Alzoo is het begin goed en waar een goed begin is, daar is een goed einde te verwachten. Eendrachtig streven naar verbetering, dat is het kenmerk van het ware. Zoo werkte ook HARMONIE zich op tot de plaats welke zij nu in de rij der ver- eemgingen inneemt. Zaterdag 5 October viert zij haar 25 jarig jubeleum en met eere; niet alleen dat zij steeds hooger klimt op muzikaal gebied, maar te vens heeft zij in dien tijd de erkentelijkheid van alle Wieringers gewonnen. Den 5e Octo ber toch, zal haar door een Damescomité na mens de burgers een prachtig vaandel wor den aangeboden, een huldeblijk waaruit spreekt, hoe groot de waardeering is. Niet weinig zal deze hulde er toe bijdra gen, om de wilskracf v$er leden te verster ken. En dat er ijverVnoet zijn kunnen we nagaan, als we weten hoeveel punten Har monie op haar progamma voor het jaar 1913 heeft. Laten we slechts vluchtig de genomen besluiten van haar jaarvergadering nagaan. Naast de gewone winteruitvoeringen zal te vens openbare uitvoeringen worden gegeven met Kerstmis en met Paschen. Zoomogelijk zal ook worden getracht op te treden te Schagen en te Texel. Nog werd besloten, indien de noodige waarborgfondsen kunnen worden gevormd, 't volgend jaar hier 't concours van de West- Friesche Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen te doen houden. Dat Harmonie in deze besluiten naar wensch moge slagen, dit zij de vereeniging van harte toegewenscht. Herfstavondpraatje van HARM en TEUN. Hartn. AtschiatschiHe, he, wat ben ik verkouden, 't Water loopt geregeld uit m'n neus. Ach, Teun! Ik ben warempel bang, dat ik de kinderziekte krijg. Teun. 't Kan best wezen, jij bent overal een beetje achterlijk mee, maar maak je nou niet zoo gauw benauwd, 't Is van 't jaar al gemeen overvloed van nattigheid en nou loopt 't bij jou de spuigaten uit. Harm. Ik ben anders nergens vatbaar voor, maar Zondag moest ik 't besteden. Telkens je neus in de koude wind te steken, om te kijken, of dominé ook kwam, een half uur in de kerk wachten met de deuren wijd open en ten slotte nog zonder preek naar huis, dat blijft je niet in de kleeren zitten. Teun. Dat was ook een malle historie. Zoo moet de "slapte er wel inkomen. Is er geen dominé, dan zijn er tamelijk veel kerk gangers, is er wel een voorganger, dan is er dikwijls weinig belangstelling, 't Wordt tijd dat dominé Huizinga komt, Harm. Heb ik 't verleden week niet ge zegd? Die nare tram brengt wat te weeg. Als men op 't nippertje met de trein van den Helder te Schagen aankomt, dan moet je beenen maken, om de tram te halen. Do miné Poort is bepaald niet zoo rad geweest, en hij mocht slechts in de verte de rook wolkjes van de locomotief aanschouwen, die hem als 't ware een afscheidsgroet toewuif den, doch met dit al, atschi! atschi, heb ik 't op mijn luchtpijpen gekregen, atschi! Teun. Op je lichaam passen is een eerste vereischte. Ik ben altijd een koude hen, maar mijn vrouw houdt machtig veel van me en zoo zei ze dan ook Woensdag tegen me Teuntje trek nog een paar jassen aan, je moet misschien nog lang zoeken en als je kou vat, wordt je koopje nog duurder. Harm. Wat moest je dan uitvoeren? Teun. Wel, dat zal ik je even vertellen! 't Was Woensdag houtverkooping bij den Heer Kroon. Nu gingen vele koopers, zoo als gewoonlijk, ondanks het verbod, hun nieuwe eigendommen weghalen, doch som migen waren al te ijverig en gingen met de nummers van een ander aan de sjouw. Ik dacht, boer pas op je kippen, ik zal 't mij ne ook in veiligheid brengen, maar jawel, een ander had 't zeker voor mijn gemak meegenomen en ik kon toekijken. Later bleef een nummer staan, de eigenaar bleek de be wuste te zijn, die met 't mijne er vandoor was gegaan en zoo kwam de zaak terecht, doch ik had voor mijn 7 stuivers hout heel wat te scharrelen. Harm. Er is geregeld wat anders, 't zal me benieuwen hoe 't met de sjouw te Den Oever afkomt. Teun. Wil de assurantie soms niet ge noeg afdokken Harm. Ach, wat zal ik van al deze ding- gen zeggen. Zooals je weet, zat 't tjalkschip van den Heer S. Jac. Bakker in nood. As sistentie werd verleend, visscherschuiten gingen te hulp, doch meestal zijn er te veel die weten,,dat aan zoo'n sjouw een mooi duitje is te" verdienen. Teun. En dan wordt voor zoo vele mon den de spoeling dun. Harm. In ieder geval, naar ik heb ge hoord, is de aanbieding van de assurantie niet aanvaard. Reeds meermalen is zoo iets gebeurd, en meestal was dan 't eind van 't liedje: „Die het onderste uit de kan wil hebben, krijgt 't deksel op de neus". Teun. We zullen er het beste van hopen, ieder wil graag 't meest hebben. Harm. Dat is ook 't parool van mijn vrouw, en daarom is 's morgens, altijd haar eerste werk: de kippen pap geven van Corn. J. Bosker's ochtendvoeder. En leggen dat ze er van doen. Vraagt 't aan de beeren eie- renophalers van de V. P. N. en ze zullen u er van vertellen, bij wien ze 't meeste geld brengen. Atschi, jonge, jonge wat ben ik toch verkouden. Ik ga gauw onder de wol. Wel te rusten. Tuen. Dank je, ook zoo. GEMENGD NIEUWS. 99TArirGEVANGENISSTnLAF EN TER DOOD VEROORDEELD. WAT HET EERST. Een merkwaardige rechtzaak houdt op 't oogenblik de rechtere te Nieuw York bezig. Een man heeft voor eenige dagen in Missouri kort achter elkaar twee men.scher, gedood. Van den eersten moord wei-d hij tot 99 ja ren gevangenisstraf en voor den tweede tot den dood veroordeeld. Zijn verdediger be weert nu, dat het eerst uitgesproken vonnis het eerst moet worden voltrokken en dat de man derhalve eerst 99 jaar moet brommen, alvorens te worden terechtgesteld. De verde diger heeft hooger beroep aangeteekend, „om het leven van zijn cliënt te redden. EEN LEEUW ALS WAAKHOND. In een Parijsch blad komt de volgende ad vertentie voor: Abesschinische leeuwin, prachtexemplaar,

Wieringer courant | 1912 | | pagina 2