Herfstavondpraatje van HARM en TEUN. Harm. Ziezoo, Hier is Haim, nou zal je heimwee wel bedaren. Ja, ja Teun, de tijd vliegt snel en toch als je mekaar in 14 dagen niet hebt gezien is het, alsof een cen- tenaarslast op je schouders drukt, alsof men zich zelf en anderen te kort heeft gedaan, Teun. Mijn vol gekropt gemoed heeft me in uien tijd 3 pond zwaarder doen worden en gij, mijn trouwe vriend zijt de sluis, waar door hel overvloedige weer kan worden ge loosd. Harm. Arme jongen Kon ik slechtst die nen als riool, waardoor alle onhebbelijkhe den werden weggespoeld, ik zou me gaarne desponibel stellen. Teun. Zeker werd je dan een goeie af nemer voor zuiveringzout, want wat zou je een vuile maag krijgen. Harm. Och, als het niet te troebel werd, zou het wel gaan. Dit was juist de oorzaak te Den Oever, dat het zeewater eenige da gen geleden in de huizen kwam. Met 't wa ter joeg ook de molm over den dijk en zoodoende geraakten de riolen verstopt. Den volgenden dag werden deze gereinigd en in een oogeublik was men van het zilte nat bevrijd. Teun. Precies gaat het zoo op ons eiland met de babbelzucht en lastertaal, waarvan hier door sommigen maar al te dikwijls gre tig gebruik wordt gemaakt. Op een gege ven oegenblik wil zulke molm uw huisge zin uit afgunst overspoelen. De dijk is hecht en al weet soms een kleinigheid binnen te dringen, vol minachting voor dezulken neemt ge den bezem en veegt het in 't riool, waar door het wordt teruggevoerd naar den las- teiaar, waar zulk vuil op zijn plaats is. Harm. Verdraagt elkander zoo weinig mo gelijk, is zeker hun devies, maar geluitkig zijn er anderen, die volhardend samenwer ken, om elkanders lot te verbeteren. Zoo de loterijvereeniging „FORTUNIA" te Hippo- lytushoet. Zij telt 21 leden, vol hoop speelt zij in de Staatsloterij, tot nu toe met niet veel succes, eerlang echter de 100,000. verwachtende. Teun. Ik hoorde zoojuist, dat er vergade ring is geweest. Het bestuur bestaat uit de heer Kroon, voorz., de heer C. M. Koorn, secr. de heer J. Egelman penningm. Uit het jaarverslag bleek, dat dit jaar ook loten van Medemblik waren aangekocht. Zooals je weet, had de Afd. Medemblik H.M.v.L. een groot nadeelig saloo van de Tentoonstelling, toe vallig won zij op de niet verkochte loten al le hoofdprijzen, de Afd. was boven Jan en „Fortunia" mocht als zoovele anderen op een houtje bijten doch hierna beter. De pen ningmeester geniet een toelage van f 6 alsnu stelde de voorz. voor, de secr. een gra- itficatie van f5,toe te kennen, waar men de uitgebreide adminijEiatie toch niet als een eerebaantje kon bp\ Juwen. Of het toe gestaan is weet ik nie^ "Gvel dat er recht gezellig is vergaderd. Harm. Wel, wel wat is de toekomst hel der. Ik was juist van plan mijn centen in aandeelen der op te richten N. V. Handel en scheepvaart om zetten, maar nu weet ik toch niet wat ik wil, lid var, Fortunia of N.V. Teun. Stil, stil, niet zoo luid praten. Als zoo'n verklikker het hoort, dan denkt hij vast, die vent betaalt te weinig vermogens belasting, onschuldig loop je er in en je kunt 100 pop, ot misschien nog meer boete beta len. Harm. Ajakke, ik zou mijn oesters over boord gooien en door een ander laten op- visschen, nee hoor, ze zullen van Harm z'n duiten wel afblijven. De kruik gaat zoolang te water totdat ze berst. Teun. Je praat over oesters, of ge visscher- man zijt. Zeg weet je 't al van de Algemee- ne veigadering dei Zuiderzee-Bond te Am sterdam. Het voorstel ter verbieding van het Zondagschot is verworpen met 2 stemmen meerderheid. Als Wieriugen zich dus niet bijtijds had aangesloten, had dit 3 stemmen gescheeld en Marken had gezegevierd. Zoo zie je a'weer „Eendracht maakt macht". Harm. Wat zal Corn. J. Bosker in zijn hum wezen. Hij zegt altijd „Gaat het den visscherman goed, dan zit er voor mij ook vast wat op. Ze koopen graag bij me, want ik geef goede waar voor weinig geld." Hij heeft een winkel vol St, Nicolaascadeau's, dus die zal thans weder aftrek vinden. Teun. Mijn lieve man, als je het bijblad van de „Wieringer Courant" leest, je ziet al die dergelijke artikelen voor groot en klein, dan sta je er verstomd van. 't Is een Mi rakel een MIRAKEL EEN M I- RAKEL!!!!!! Vergadering van de Afd. Wielingen Holl, Mij. van Landbouw op 21 dezer bij den heer Lont, De opkomst was zeer bevredigend. Na opening werd het woord gegeven aan den spreker, oen heer Visser var. Schagen. Het onderwerp is over het gebruik van kunstmest, proefvelden etc. Het meeste wat de planten uit den grond trekken is water, b. v. 1000 KG. bieten zal 897 KG. water en 103 KG. droge stof bevatten. Van die droge stof is nog maar een klein gedeelte uit den grond het giootste deel komt uit lucht n.m. 400 q|0 koolzuurgas. Doet dus niet voor het rooyen de bladeren van de bieten want dan wordt geen suiker meer gevormd. Bij aardappelen b.v. wordt door het loof het zetmeel gevormd. Nu het Kunstmestgebruik. Met stalmest zal men altijd eenig resul taat hebben, met kunstmest altijd niet. Met de juiste stoffen moet worden gevoed. Stik stof, phosphorzuur, kali en kalk zijn vier stoffen, waarvan den grond niet altijd vol doende en de planten veel noodig hebben. Bij gebruik aan stikstof echter zal geen phos phorzuur, bij gebrek aan phosphorzuur geen kali helpen. Zooals men weet, bezit stalmest alle voedingsstoffen evenzoo zeemest, doch wanneer de grond voldoende stikstof be\at dan zal men van de stikstof, welke stal- of zeemest inhouden totaal geen voordeel heb ben. De voornaamste stikstoffen zijn tot heden Chilisalpeter en Zwavelzureaminoniak. De voorkeur geniet Chilisalpeter, want deze is meer opneembaar. Men moet echter nimmer te groote hoeveelheid gelijk uit wer pen, de regen zou het kunnen medevoeren, met ammoniak is dit anders, die wordt da delijk door den grond vastgehoudeu en zacht jes aan tot salpeter verwerkt. Dan over Phos phorzuur. De voornaamste stoffen zijn Su- perphosphaat en Slakkenmeel. Superphos- phaat bevat zuren, slakkenmeel trekt zuur, alzoo is het zeer waarschijnlijk, dat op zure koude gronden slakkenmeel het beste resul taat zal opleveren. Vervolgens de Kali. De voornaamste kali meststoffen zijn kainiet en patenkali. Er zijn veel gronden, welke voldoende kali bevat ten b.v. kleigrond. Nu bezit kainiet chloor- stoffen, welke b.v. bij aardappelen nadee lig kunnen werken. Het is dus gewenscht deze mest vroeg uit te zaaier., liefst in de herfst. Vroeg kunstmest uitzaaien is altijd goed, omdat deze ook schadelijk is voor het vee. Nu de kalk. Kalk is veeltijds een goede hulpmest. Niet alleen als mest-stof doch ook voor het geschikter maker, van grond tot bouwgrond. Neem ongebluschte kalk, dan krijgt men althans geen water. Vervolgens wordt gesproken aangaande de proefvelden. Op weiland zullen deze aan gelegd worden bij de heeren Jac. Engel, Belt en E. Lont te Stroe en wel met volledige bemesting. Verder veldtjes op hooiland, ha verland en bietenland. Er zullen 9 veldtjes op ieder proefveld worden aangelegd, n. m. 1 onbemest, 1 volledige bemesting, doch zonder stikstof, 1 dito, doch zonder phos phorzuur, 1 dito, doch zonder kali, ten slot te een bemest met zeemest, Bovendien wor den al die veldtjes in tweeën aangelegd n.m. de helft met 'kalk, de andere helft zonder kalk. Vervolgens worden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld, vragen te doen. Dr. De Goeje. Kan Kali, wanneer de grond voldoende kali bevat, ook nadeelig werken? Spreker. Hoogst zelden. Mestmengsels raad spreker af. Men kan het beter zelf mengen, dan weet men wat men krijgt. Geef vlinderbloemige gewassen geen stikstof, ze vergaren dit zelf uit de lucht en laten zelfs sükstof in den grond achter. D. N. Mulder, lk heb mijn tai weiand be mest met slakkenmeel en stalmest. De stal mest heb ik ondergeploegd, het slakkenmeel ingeëgd, dit laatste dus niet ondergeploegd, waar ik aleens heb vernomen, dat stalmest en slakkemeel niet te gelijk kunnen worden toegediend. Spreker. Wanneer U kunstmest en stal mest gebruikt, werpt dan geen slakkenmeel door stalmest. De ammoniak zou dan vrij komen en de stikstof de lucht in gaan. Hierna sluiting. BURGERLIJKE STAND. Geboren: te Gorichem, Anna, d. v. P. Dek ker, en A. Post. Ondertrouwd: Simon Everts en Antje Kuijt. Levenloos aangegeven een kind van Jan Hark Rus en Gerarda Wijsman.

Wieringer courant | 1912 | | pagina 2