WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 7e Jaargang. Vrijdag 21 April 1916. No. 17. ZIJN NOODLOT. v WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN VRIJDAG. Abonnementsprijs f 0.25 r per 3 maanden UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf 0.30 Iedere regel meer0.06 ons zondagsblad Pak-Me-Mee van deze week bevat o. a. als voorplaat Een vroolijk Pnaschfeest. Voorts De veelbesproken Conferentie der geallieer den, gehouden te Parijs en 'gepresideerd door den Minister-President Briand. Prins Hendrik der Nederlanden inspectie houdende over de vrijwillige Roode Kruis-troepcn in Limburg. Wandeltocht den Haag-Amsterdam op Zondag 1G A pril, waaraan 182 personen, waaronder vele militairen, deelnamen. Een Fransche familie te Verdun, in een kelder ge huisvest. Begrafenis van twee kiuderen, omgekomen bij de jongste zeppelin-raid te Londen. De groote brand te Alfen, waarbij de kerk geheel verwoest werd. Wereldrevue met actueele foto's op den oorlog betrekking hebbende. Landbouw. Eemge nuttige Wenken. In zijn „Landbouwboek" geeft pastoor Roes den landbouwers eenige nuttige wen ken. Hij verhaalt een geschiedenis, die als volgt luidt Een oude vader zou gaan sterven. Hij riep zijne kinderen voor 't laatst bijeen. Hij gebood een flinke bundel pijlen stevig vast te binden en zeide tot zijn oudsten zoon „Probeer het eens dezeu bundel door midden te breken." Men dacht, vader begint te ijlen doch ze wilden toch den laatsten wil van vader volbrengen. De oudste zoon beproefde hetmaar 't was hem te machtig. Nu was de tweede zoon aan de beurt, doch ook hij moest zijn onmacht bekennen. Toen nam de oude vader den bundel in zijn bevende handen, maakte den band los, die de peilen samen bond, nam één peil en brak die midden door en zeide Zoo zal hei ook gaan in uw later leven, als ik gestorven zal zijn. Blijft ge bij elkaar in eensgezindheid en liefde saam verbonden, dan zal men U niet middendoor breken. Doch gaat ge twisten en in tweedracht leven, gaat ge van elkan der, ot wil de één dezeu weg en de anderen een tegeuovergestelden weg in, dan zal men U één voor één boer af maken, men zal U breken gelijk ik het dien eeneu pijl heb gedaan. Mijne vrienden een ernstige les voor ons om steeds eensgeziud te zijn en in het huis houden en vooral ook in den maatschappij van Landbouw en al haar zeer nuttige in stellingen. a. Gij moet goed gebruik maken van de boerenleenbank. Geld er brengen, Roman van A. G. von Suttnkr. Vertaling van: D. DE BRUIJN. Een uitroep van den koetsier en een zijdelingsche sprong van het paard wekten hém uit zijne beschou wingen. „Let toch op, Hans," riep hij den knaap toe, „bijna zouden we daar in een onaangename botsing met den wegwijzer gekomen zijn." „Liesje heeft geschrikt," antwoordde de koetsier verontschuldigend, „er is een haas over den weg ge- loopeu, en dit beteekeut niets goeds, mijnheer." „Voor den haas of voor Liesje?" Hans gaf geen antwoord, hij had het niet graag, dat men zich tegenover zulke zaken sceptisch toonde. Na een rit van een uur bereikte doctor Altmanu eindelijk zijne woning en een blijde zucht vau ver lichting outsuapte zijn borst toen bij de behaaglijk ingerichte woonkamer biuuentrad, waar zijn vrouw met een boek voor zich op zijn terugkomst zat te wachten. „Zie, dat doet dubbel goed, een gelukkig tehuis te vir.deu, wanneer men juist uit zulk een klui zenaarswoning komt," zeide de rechter, terwijl hij de hand vriendelijk op den schouder zijner vrouw legde. „Deze arme graal leidt toch ecu recht droevig, bekla genswaardig leven." Mevrouw Emma legde het boek op tafel en knikte den aankomende toe. „Is het nietten deele zijn eigen schuld, Rudolf?" „Zeker is het dat; zulks gaf ik hem dan ook zoo tamelijk wel te verstaan, doch men moet ook toegeven als gij het Ie veel hebl, geld er halen als gij het nootlig hebt op uwe boerderij b.v, om een stuk land aan te koopen, om een stal te verbouwen, een graan- of hooischuur te zetteu een hypotheek af te lossen, schuld bij anderen aan te zuiveren, kalk, kainiet en slakkenmeel op tijd, dat is in den herfst aan te koopen chili ot zw. ammoniak of super, in de lente aan te koopen, dat uw land toch geen gebrek zal lijden. Schrale bemesting, schrale oogsten. Schrale oogsten bij eenzelfde bewerking ma ken den boer arm. Geld op eeu boereu leenbank gehaald lost men veel eerder af dan_ dat men h^t-eldera gaat leenen. Op de boerenleenbank kan men met beet jes aflossen. Gij hebt wellicht geld staan op de post spaarbank, Dat is veilig, doch even vei lig slaat het op de boerenleenbank, de brievengaarder heeft er niets geen voordeel van of gij daar uw geld hebt staan of niet, dus ge kunt het gerust terug vragen, zonder iemand te storen. Ge kunt het op de boerenleenbank al heel en heel gemakkelijk terug krijgen, ook als er eens sterfgevallen kwamen. Ge moet bij alTè goede verzekeringen gaan a. vee-verzekering. b. paardenverzekenng. c. varkensverzekering, d. hagel verzekering. e. brandverzekering. f. ongevallenverzekering. g. dienstbodenverzekering. h. levensverzekering. Ge zult zeggen ,,'t kost allemaal geld." Dat is zoo, doch ge zult er dij moeien, voegen 't zijn ook vrij goede jaren voor den boer geweest, en tegenwoordig door 't gebruik van kunstmest zijn de gewassen veel zekerder, de stoomzuivels geven on geveer 8 gulden per koe voordeel boven een handkracht, en hacdkrachtfabriekjes ge ven nog grooter voordeel boven zelf karnen. De varkens, 't vee, de paarden zijn duur. De eieren kunnen tegen hoogen prijs ge leverd worden. Wanneer het op andere plaatsen er aan zit om die verzekeringen te betalen, waar om dan hier niet? Weet ge wel, dat die verzekeringen de spaarzaamheid, de zuinigheid in de hand werken Het geld voor de verzekeringen moet er beslist zijn daardoor wordt dan een lintje en een strikske, goud en andere sie raden minder gekocht, die best te missen zijn. dat solnmige ongelukkige omstandigheden daarbij in het spel zijn." „Daar heb je gelijk in. Doch één ding kan ik hem niet vergeven en dat is, dat hij zich tegenover zijn eenig kind zoo liefdeloos en hard gedragen heeft." „Nu, de ander heeft er hem wellicht ook reden toe gegeven." „Later, wellicht ja, toen deze afkeer des vaders een gelijk gevoel in hem opwekte, maar vroeger was het slechts de een, die ieder vreedzaam bijeenzijn onmo gelijk maakte. Ik ken beiden langer dan jij, Rudolf. Je moet niet gelooven, dat deze door de slagen van het noodlot zoo zwaar getroffen man vroeger zoo kalm was als thans. Bij de minste kleinigheid vloog hij da delijk op als buskruit, en ook door zijn hoogmoed maakte hij zich menigen vijand. Ik wil volstrekt niet beweren, dat Chlodwig geheel vrij van gebreken ge weest is, maar in vergelijking met zijn vader was hij een waar toonbeeld. Het ergste gebrek, dat ik aan hem kende, was zijn karakterzwakte, het gebrek aan eigen besluiten, aan een eigen wil; ecu ieder meusch kon hem leiden en sturen, één uitgezonderd, zijn va der namelijk; tegenover deze legde hij dan ook vaak een merkwaardige halstarrigheid aan den dag, ove rigens liet hij zich door den eerste den beste om een vinger winden." „Nu, dat zou ik zoo dadelijk niet willen onderschrijven. Je zult je toch zeker nog wel herinneren, dat ik in dertijd licmel en aarde bewoog, om hem van zijn be sluit, om het ouderlijke huis te verlaten, af te bren gen, doch al mijn praten hielp geen zier." „Wijl er reeds door andere raadgevers beslag op hem gelegd was geworden. De gevaarlijkste dezer raadgevers was de fabrieksdirecteur, die er eeu bijzonder belang bij had om zich ien zoon van zijn patroon van hals te schuiven, ten einde vrij spel te hebben, 't geen hem Gemengd Nieuws. 5veiw- door Broodvoorziening. Vanwege het secretariaat van de Nederl. vereeniging van werkgevers in het bakkeis- bedrijt wordt het volgende meegedeeld Het hoofdbestuur der Nederl. vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf heeft Dinsdagmorgen eeu bespreking gehad met oen minister van landbouw, nijverheid en handel omtrent mogelijke aanvulling en wij ziging van de bruin broodregeling. Aau den minister was voorgesteld, aan de bakkers te vergunnen, waar nog groote voorraden bloem bij de bakkers voorradig zij ij. deze vuur het klein witle- orood te gebruiken. Van dit voorstel wilde de minister even wel niets weten. Ten opzichte van het bezwaar, dat do« de getroffen regeling een gedeelte van hdk bakkerij-personeel overbodig zou worderj, deelde de minister mee, dat hij regeeringf- meel zou onthouden aan die patroons, dife om deze reden gezellen zouden ontslaan. De minister heeft toegezegd, dat tarwe bloem gebruikt zou mogen worden voor hét bakken van beschuit, koek en banket. Toevoeging van tarwebloem aan onge- build meel zou evenwel worden verbodec. Het bestuur var. den Nederl. Bakkersge- zellenboDd komt heden op audiëntie vau den minister van landbouw, iijjverhApBtD handel om te spreken over de moeilijkhe den, welke de Bond voor de bakkersgezel len voorziet in verband met het verplichte bakken van bruin brood. Verbod van uitvoer. Aan boord van het stoomschip Brussels zijn Dinsdagnamiddag 204 doode eenden in beslag genomen. Zij waren voor Engeland JifttfÉemd. waarheen dit stoomschip van hier vertrokken is. Ook al weg Te IJmuiden maakt men zich ongerust over den stoomtreiler Prima Vera IJ M 47 van de Stoomvisscherij Mij. Pesca, welke treiler 7 dezer naar de visscherij vertrok en Zondag j,l, werd terugverwacht, doch tot heden niet terugkeerde. Afleiding voor de troepen. Teneinde de troep gedurende de a.s. feest dagen, dat er geen verlof verleend wordt, eenige afleiding te verschaffen is een be drag ovei het geheele leger ongeveer 5 cent per man onder de troepen verdeeld, opdat het door de commandanten bestemd kan worden voor prijzen bij sportfeesten, voor het geven van muziekuitvoeringen, voor het doen bijwonen van vermakelijkheden en dergelijke, al naar gelang de plaatselijke omstandigheden dit toelaten. dan ook later zoo voortreffelijk gelukte." ,Ja, ja, die directeur Mailberg was een schurk van een kerel." „Nu, hij heeft er ziju loon ook spoedig voor gekre gen; de vreeselijke ziekte, waardoor hij werd aangetast, dit stuksgewijze afsterven van het lichaam, eu de af schuwelijke pijueu lieteu hem zeker wel geeu minuut rust, om datgeeu te genieten, wat hij zich op zulk een onrechtvaardige wijze had toegeëigend. Maar, kom Rudolf, er is opgedaan." zeide mevrouw Emma op staande, „laten wij deze treurige herinneringen en ge nieten wij dankbaar het leven, dat eeu vriende^jk noodlot voor ons zoo schoon gemaakt heeft." „Ja, genieten wij en verheugen wij ons," beaamde Altmann, terwijl hij zijn vrouw de hand drukte. Ver volgens begeven beiden naar liet prieel, waar liet avond eten gereedstond. V. EL\ PLOTSELING STERFGEVAL. Doctor Altmanu stond den volgenden morgen juist op liet puut, om naar zijn bureau te gaan, toen voet stappen op de trap hoorbaar werden, en iemand haas tig naar boven kwam. Het was Eugelbert, en wel, ge lijk de rechter terstond bemerkte, in een ongewoou op gewonden toestand. Toen hij vlak voor Altmann stond en naar adem hijgde, zag deze dat den man de tranen in de oogen stonden, en dat hij vergecfsche moeite deed om woorden te vinden. „Is er wat gebeurd, Eugelbert? Je ziet er zoo op gewonden uit?" Deze aanspraak verbrak den ban; een snikkend ge luid werd hoorbaar en daarop de stotterend uitgebrach te woordeu „Meneer de graaf is dood van nacht Oveireden. Dinsdagmiddag geraakte het 4-jurig zoon tje van de wed. Wielinga te Groningen, dat uit school kwam, onder een passeerendeii vrachtwagen. De wielen gingen liet knaapje over de borst. Dokter Van Datn kon slechts den dood conslateeren. De eerste ansjovis. Op de wiet visscherij ie Bergen-op-Zoom werd Dinsdag de eerste ansjovis in dit sei zoen gevangen. Pauselijke audiëntie. De Paus ontving rfe hertogin de Vendóme, de zuster van den Belgischen koning, eu haar dochter, prinses Genevive in audiëntie. Het onderhoud duurde 45 minuten. Daarop brachten de hertogin en haar dochter een bezoek aan kardinaal Gasparri. Een vergissing! Dezer dagen werd vau Hoek van Holland gemeld, dat er een mijn was komen aandrij ven vóór of binnen den Waterweg en dat er marinebooten uitgezonden waren om een on derzoek in te stellen. Gebleken is, dat deze z. g. mijn een zwarte rok was waarin het kadaver van een hond. Een gestoorde bruiloft. Te Clinge (Zeeland) vertoefde sinds eenige maanden een Belgisch militair, die uit het interneetingskamp te Harderwijk had weten te ontvluchten. Waar hij zich aan de ge dwongen gevangenschap had weten te ont trekken, begaf hij zich te Clinge vrijwillig in een andere, namelijk in die waarvan Arnor de rechter is. Deze week stapte hij in 't hu welijksbootje, ntaar welkeen ontgoocheling, toen een uurtje na de kerkelijke inzegening van het huwelijk Iwee maréchauseé's het jonge paar reeds weder scheiden en de man naar Harderwijk werd overgebracht, zijne jonge gade in Ciir><^ 'A'lifprlat"'"^ ongeluk. Den timmerman D. overkwam te Hensbroek een ongeval. Terwijl hij aan zijn werk was, glipte zijn beitel uit en sneed zijn polsslag ader door. De onmiddellijk te hulp geroepen geneesheer achtte zijn overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar gewenscht, waar heen hij dan ook per auto werd getrans porteerd. Cand. Prov. Stateu. De S. D. A. P. heeft tot candidaat voor de Prov. StateD in het district Schageo ge steld den heer W. A. Michels te Den Helder. Duitsche vriendelijkheid voor Dr. Kuiper. Naar de delta-correspondent van de Tele graaf verneemt, is dr. Kuyper gistermiddag Daar Boedapest vertrokken, om een bezoek te brengen aan de Nederlandsche ambulance, waarbij twee zijner dochters werkzaam zijn gestorven „Gestorven?" Altmann vatte den bediende ontsteld bij den arm. „Kom gauw binnen en vertel rne alles hij heeft zich toch soms niet gewelddadig Neen, neen," onderbrak de ander liern, aan uit- uoodiging gehoor gevende, om er, toen beidende kamer binnengetreden waren, bij te voegen: „lk vond hem heden morgen ontzield voor zijn schrijftafel. Aanvan kelijk dacht ik aau een noodlottige oorzaak, doch den hen.el zij daDk, mijnheer de graaf liccft dc hand niet aan zich zeiven geslagen, een beroerte moet hem ge troffen hebben." „Maar hij gevoelde zich gister toch nog betrekkelijk wel, ten minste hij klaagde niet over zijn gezondheids toestand, eu zijn levenswijze was toch een zeer gere gelde." „In den laatsten tijd niet, mijnheer" hernam Engel- bert zacht, „de graaf dronk in den laatste» tijd nog al veel en tot laat in den nacht. Het hielp niet of ik hem al verzocht het te laten en hem het nadeclige er van voor oogen hield, ja, wanneer ik lang praatte, werd hij even wild, als dit in vroegere tijden het ge val wasen goed en wel beschouwd was hij toch meester om te doen cn te laten wat hij wilde." „Dat is een treurige geschiedenis," hernam de rech ter hoofdschuddend. „Arme man hij zocht blijkbaar troost eu vergetelheid in dit zeuuwopwekkeude middel." „Helaas! Hij wist, dat 't hem slecht bekwam, maar zoodra dc zaak hem tot een gewoonte geworden was, kon bij het niet meer nalaten. Zoudt u ook soms zoo goed willen zijn, mijnheer Altmann, om vandaag eens aan te komen. In ccn dergelijk geval is het altijd maar het best, wanneer er terstond een gerechtelijke schou wing gedaan wordt." (Wordt vervolgd.J

Wieringer courant | 1916 | | pagina 1