IIjHop foto's en Foto-ansichten WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. mmmm in Hotel DE H AAN Hippolytushoef WIERINGEN. 7e Jaargang-. Vrijdag 2 Juni 1916. No. 23. Gedurende de Pinksterdagen ZIJN NOODLOT. URANT WAARIN OPGENOMEN DE POLDERBODE." VERSCHIJNT ELKEN VRIJDAG. Abonnementsprijs Voor Wieringen f0.30. Voor de omstreken f 0.35. per 3 maanden. UITGEVER: CORN. J. BOSKÈR, WIERINGEN. ADVERTENTIEN: van 1-5 regels f O.SO Iedere regel meer„0.06 Bureau Hippolytuslioef, Wieringen. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A. Keuris Gz. Wieringerwaard. Uitreiking van Consenten tot Wiermaaien. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van van WIERINGEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat de consenten tot maaien en drogen van Zeegras zulleu worden afge geven vanaf 13 tot en met 17 Juni a. s. van 9 12 en 2 4 uur ten Raadhuize. Verder worden ter kennis gebracht de volgende bepalingen van liet pachtcontract: De pachtster verleent bij consent op naam schriftelijk vergunning tot het maaien van zeegras aan ieder die tijdig opgeeft de wier maaierij zelf te willen uitoefenen, mits hij meerderjarig zij, of nog minderjarig zijnde, de kostwinner is voor een gezin. Voor elk gezin behoeft niet meer dan één consent te worden afgegeven. Vergunning tot wiermaaien wordt op geene andere wijze verleend; slechts van consenthouders mag gemaaid zeegras wor den aangenomen." WIERINGEN, 30 Mei 19J6. B u r g e m e e s t e r en Wethouders voor uoemd, Voorzitter, A Peereboom. Secretaris, W. J. Bruul. Gemengd Nieuws. De ongesteldheid van Minister Posthuma. Men schrijft Verscheidene ministers zijn, door de buiten gewone omstandigheden voor een veel zwaar dere taak komen te staan dan waarvan ze bij hun optreden hadden kunnen droomen. -Minister Bertiing heeft het al heel gauW afgelegd. Een andere, misschien twee hadden ook heel wijs gehandeld indien z« waren afgetreden, maar die wijsheid is hun deel niet geweest. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is met volle wetenschap van de zwa re taak die hem wachtte in het kabinet ge treden. Hij, in ieder geval, is door de omstandigheden niet verrast kunnen wor den. En nu gaat er maar ééu klacht over zijn beleid. In de laatste dagen hebben twee maatregelen zijn reputatie een leelijke knauw gegeven. De vee-uitvoer en de wittebrood-circulaire. De eerste heelt de afmetingen van een schandaal aangenomen. En de tweede ware nooit uitgevaardigd, indien de minister één bakker had geraad pleegd. Indien de minister zelf een oogenblik had 19. Roman van A. G. von Suttner. Vertaling van: D. DE BRUIJN. Werkelijk, ik verzoek u vriendelijk om niet weder over dit onderwerp te spreken," weerde hij af, toen hij bemerkte, dat Chlodwig er op door wilde gaan. Terwijl nu Losberg en Altmann een paar woorden met elkander wisselden, bad Chlodwig al den tijd om den nieuwe gebieder van Altenstein eens goed op te nemen. Het kon iemand van een dikke veertig zijn, een donkerblonde, korte baard omlijstte het door de zon gebruinde gelaat, zijn bruine oogen hadden de uitdrukking van open vrijmoedigheid en goedheid. Wie hem zoo in deze kleeding zag, zou in hem eer der een opzichter vermoed hebben dan den man, die op millioeneu geschat werd. Ziezoo, mijne heeren," onderbrak Losberg hem in zijne beschouwing, „laten wij ons thans naar huis be geven, Het is bier toch een minder behoorlijke plaats om bezoek te ontvangen." „Dat geven wij in geen geval toe," weerde Altmann af. Ons doel is bereikt, wij wilden u begroeten, mijn vriend gevoelde zich verplicht om u zijn dank te be tuigen, cn nu laten wij u weder aan uwe bezigheden. Juffrouw Barby wacht ons met de thee, wij hebben haar moeten beloven, dat eer wij naar bnis terugkeer den, wij nog een kop thee bij baar zouden komen ge bruiken tot versterking )en verwarming van den in- wendigen mensch." Maar dat gaat toch niet, graaf, ge zult u al een t O 1 Filiaal van The merican Tip-Top foto Cie. ALKMAAR .SCHALEN Laiijfostraiit 90. Slotplein. na- en doorgedacht, ware de circulaire ach terwege gebleven. Of is de minister, o- verspaiineu en afgetobd, in de zaak niet meer gemoeid geweest en dragen audere de verantwoordelijkheid voor de daad Mag dat nu zoo doorgaan De wittebrood-circulaire moet worden in getrokken of gewijzigd, op wiens verant woordelijkheid Sliaks komen hoogst belangrijke econo mische wetsontwerpen o.a. dat der twin tig millioen voor levensmiddeleuvoorzieniug in de Kamer in behandeling. Wie zal ze verdedigen Een minister, die zich zelf te ontzien en te sparen heeft? Of zal, op het laatste oogenblik, de heer Lely dat zaakje opknappen Aan het thans bovenalle, belangrijke de partement van Landbouw. Nijverheid en Handel kan dó minister géén dag gemist worden. Hij mag niet, halt geknapt eu gebroken, ergens in Gelderland zitten. De heer Cort van der Linden heeft de onaangename taak, den heer Posthuma te vertuigen, dat in zijn ei-en belang des lands, onmiddelijk aftreden hoogst gewenscht zal zijn. Er moet een versch man aan het hoofd van het departement komen, een frissche kracht, die tevens voordeel weet te trekken uit de lessen, zijn voorganger toebedeeld. Aan het departement zijn kundige en ge leerde ambtenaren bij de vleet verbonden, maar de eerste eisch is thans, dat de minis ter voeling houdt met de praktijk. Invoer van landbouwwerktuigen uit Amerika. De „Nederlandsche Vereeniging van IJ- zerhandelareu" heeft een adres aan denMi- frani begrip van mijne hoffelijkheid maken." Ge hebt me reeds gelegenheid gegeven, mij bet beste begrip daarvan te maken, mijnheer Losberg. Ik moet mij dus onvoorwaardelijk bij het bezoek van doc tor Altmann aansluiten. Wanneer ge er niets op te gen hebt, komen wij u nog eens opzoeken, wanneer ge juist niet zulke dringende bezigheden hebt, wellicht op een Zondag Daarop reken ik bepaald. En dan moet ge ook blijven dineeren, en komt mevrouw Emma toch met u mede, niet waar, doctor? Goed, ik houd u aan uw woord. Tot weerziens dus en dank voor uw vriendelijk." Beiden vertoefden nog ongeveer een half uur in het slot, en aanvaardden toen den terugweg. Altmann ver meed met opzet om tot den graaf de gebruikelijke vraag te richten: „Nu hoe bevallen die menschen u?" gelijk bij Chlodwig keude, was hij er tamelijk zeker vau, dat zoowel de vader als de dochter een sympa- tlnekeu indruk op hem gemaakt hadden. VII. DË GEHEIMZLVAIGE DASSPELD. Den volgenden morgen na het bezoek bij den buur man, was Chlodwig reeds vroeg op de been. Hij had Engelbcrt den avond te voren zijn voornemen kenbaar ge maak, um eens inspectie op de kleine bezitting te houden, ten einde een programma op te makeu voor alles, wat er in den eerstvolgenden tijd te verrichten zou zijn. Prompt klokslag vau zesseu stelden meester en die naar zich in beweging. De eerste gold de stallin gen. Men beschikte over eeu paar oude paarden, een span ossen, en een half dozijn koeien. De gebouwen waren verwaarloosd, ja, ten deele verkeerden zij in nisier van Landbouw, Handel en Nijverheid verzonden, waarin geklaagd wordt, dat ic den laatsten tijd vele landbouwmachines, bestemd voor Nederlandsche handelaren, uit Amerika te Rotterdam ziju aangekomen, waarvan de N. O. T. de uitlevering niet kan toestaan. Indien dit nietzeer spoedig plaatsvindt, zal dit zeergroote schade veroorza ken aan de handelaren, maar bovendien een gevolg kunnen hebben, dat de hooivoorraad voor den a. s. winter onvoldoende zal zijn. Gratis melk. Het Handelsblad deelt mede, dat vau de 500 koeien die via Oldenzaal te Beutheim aankwamen, vele in zoo'n ongunstige condi tie verkeerden, dat zij oniniddelijk moesten worden afgemaakt. De andere koeien werden uitgeladen om gedurende een paar dagen f - ie- v/pïlanden -weer wat op d-cef tc ko men, om hel verdere transport te kunnen doormaken. Zoolang deze dieren te Bentheim vertoeven, gaat de stadsomroeper den volke rond doen, dat onder toezicht de koeien kos- ioloos gemolken mogen worden. Een oorlogskas. De bekende groenteveilingsvereenigiug „De Tuinbouw", gevestigd te Grootebroek (station Boveukarspel) heeft in haar gehou den vergadering besloten een ooiiogsrisico- kas te vormen, door 1 procent extra te laten betalen van alle geveilde goederen. Eventueele schade, ontslaan door plotselin ge sluiting der grenzen of stremming in het verkeer, als direct gevolg van den oorlogs toestand, komt voor een derde ten laste van de kooplieden eu zal voor de rest uit ge noemde kas worden vergoed. Watersnoodscliacle. Ten einde de door overstrooming geteis een toestand, die vreezen deed, dat wanneer zij niet bijtijds gerepaieerd werden, zij tot een ruïne ineen zouden vallen. „Het grootste kruis is," hief Engelbert klagend aan, „dat bet steeds aan het noodige geld ontbrak tot het doen van herstellingen. Ware dat dadelijk geschied, dan zou het slechts de quaestie van etn paar honderd gulden zijn geweest, nu echter „Men zal toch het offer brengen, zóóver zal mijn kas nog wel reiken," troostte Chlodwig. „Dit is in de eerste plaats noodzakelijk. Je zult er dus zeker wel voor willen zorgen, dat Maandag de metselaars eu timmerlieden hier zijn, Engelbert?" Dat wil zeggen, ik zal zien, dat allereerst de ar chitect een bestek maakt, om het werk „Zulks is niet noodig, wij hebben daartoe geen ar chitect noodig, zooveel heb ik in deu vreemde wel ge leerd, om dit werk zelf te leiden. Engelbert zette een ietwat ongeloovig gezicht op, doch zeide niets „De paarden zijn ook niet meer te gebruiken, ik acht het doelmatiger om een of twee militaire paar den, gelijk ze thans den landbouwers ter verzorging gegeven worden, over te nemen." Zeker; en de ouden kan men dan altijd nog tegen eeu aanneuielijken prijs aan den slager verkoopeu-" „Dat is mijn plan niet. Hoe lang hebben zij hier dienst gedaan O, die hebben we nog medegebracht uit Altenstein," hij sprak dezen naam niet gaarne uit, daar het noe men er van deu ouden graaf steeds pijnlijk had aan gedaan, ze zullen nu zoo wat om en bij de twintig dienstjaren tellen." „Nu, dan hebben zij ook billijkerwijze hun gena debrood verdiend. Zij moeten vau nu af slechts licht werk verrichten, net zooveel, dat zij niet stijf worden terde Doopsgezinde gemeenten te hulp te ko men, schrijft het Hamlelsblad, zal op de be stuursvergadering van deu Ring Noord-Hol land het volgende behandeld worden ,,De vergadering drage het bestuur op, het ver zoek Ie richten tot het bestuur van de Ver een igde Watcrlandsche cn Friessche Doops gezinden Sociëteit in Nooi d-HolIand, de ge meenten aan te schrijven tot het zenden van bijdragen ten behoeve van die gemeenten, welke geleden hebben door den watersnood en deze gelden naar billijkheid onder deze schadelijdende gemeenten te verdeelen." „(Het verleeueu van schadevergoeding aa.:; personen blijve overgelaten aan de Commis sie voor deu Watersnood.)" Onderzeescb verkeer met Amerika. De New-Yoiker ,,Evening Mail" deelt over het Duitsche plau, om een onderzee- se'nen goederentranspoi tdieu3t tusschen Duitschland eu Amerika in te stellen, nog het volgende mede De nieuwe onderzeeërs zijn uitsluitend voor deu koopvaardijdienst gebouwd en de ruimle, die anders voor munitie en torpedo's wordt gebruikt, dient uitsluitend om lading te bergen. Tegen 8 Augustus hopen de Duitschers vijf van die schepen geregeld in de vaart te hebben. Van Hamburg uit zullen de onder zeeërs Noordelijk om Schotland heen of, zoo mogelijk, door het Kanaal in tien dagen de reis naar Amerika doen. Een oud plaatsgenoot noodlottig verongelukt. Vrijdagnamiddag te half vier werden de bewoners der Wijde Appelaarsteeg te Haar lem (naast de Sociëteit Vereeniging) opge schrikt door een geweldigen slag. De Vaux- inikl was gedeelteiij£ eu van een belendend perceel, bewoond door den 69-jarigen tim merman Jan Pot, de bovenverdieping i n - gestort. Pot, een man met een houten been, kwam onder de puinhopen terecht. Hij heeft eeni- ge ribben gebroken en werd aan beide ar men gewond. Het onderzoek van de bouwpolitie heeft uitgewezen dat de muren aan de achterzijde van de danszaal en kegelbaan zijn uitgezakt, waardoor topgevel en dakspanten zijn inge stort en naar voren gegleden. Een groot gedeelte van den topgevel kwam op het huisje van J. Pot terecht, dat daar door werd ingedrukt. De zolderverdieping werd geheel verbrij zeld. (O. H. Ct.) De behandeling der krijgsgevangenen in Duitscliland. Aan een brief van een Belgisch soldaat, en in deu zomer laten wij ken naar hartelust weiden, dat zal hun goed bekomen." Engelbert schudde het hoofd. Dan kosten zij meer geld dan zij Dat doet er niets toe, ook zooveel zal er nog wel uit te zuinigen zijn, wij kunnen de uitgaven ove rigens van een anderen kant weer dekken, ik wil na melijk een koestal op een winstgevende melkerij in richten het gebouw is groot genoeg, om een vijftig stuks te bevatten." .Heeft mijnheer de graaf al eens berekend, wat de aanschaffing wel kosten zal „Ja, zoowat een zeven of acht duizend gulden." Engelbert knikte levendig. „Ja, ongeveer zooveel" Hij begon er zich reeds het hoofd mede te breken of zijn meester niet soms een schat had opgedolven. Dat eeu edelman, een graaf Chlodwig von Pernegg in den vreemde gearbeid cn zich een betrekkelijk groot kapitaal verworven had, dit denkbeeld lag verre van hem. Hoor eens, Engelbert, het is een algemeen bekende zaak, dat men om te oogsten, in de eerste plaats zaaien en dan zijn veld beploegen moet. Het zaad echter valt ook niet uit den hemel, maar kost geld." Dat is volkomen waar, mijnheer de graaf." „Zie je, wanneer ik dus van de bezitting wat wil opsteken, moet ik er eerst wat insteken, eu dat zal ;cschieden. Geen twijfel meer! De graaf had óf in den muur een kast vol goud gevonden óf wel den hoogste» prijs in de loterij gewonnen! Chlodwig lachte om het verblufte gezicht vau den getrouwen dienaar. (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1916 | | pagina 1