WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMRTRFKPM WIERINGEN EN OMSTREKEN. 7 e Jaargang. Vrijdag 23 Juni 1916. No. 26. ZIJN NOODLOT. IgWIERINGER COURANT WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBODE. VERSCHIJNT ELKEN VRIJDAG. Abonnementsprijs Voor Wieringen f0.30.1 Voor de omstreken f 0.35.1 per 3 maanden. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf O.SO Iedere regel meer0.06 Hericüt aan de lezers van „PAK JIE MEE," Zooals onzen lezers bekend zal zijn. zijn alle grondstoffen, en daarmede ook de prij- zeu van papier, zoowel als die van foto's en eliche's enorm gestegen, en was het ons in de laatste maanden al bijna ondoenlijk ons blad in denzelfden vorm tegen den reeds zeer lagen prijs te leveren. Wij hoopten steeds dat deze stijging eene tijdelijke zou zijn, doch nu de toestand steeds ongunsliger wordt en in de naaste toekomst geene verbetering te wachten zien wij ons genoodzaakt ons blad vanaf 1 Juli met EEN CENT per nummer ie ver- hoogeu, ter gedeeltelijke bestrijding der meerdere kosten. Wij vertrouwen, dat onze lezers deze ge ringe prils verhooging van slechts EEN CENT PER WEEK volkomeu zullen billijken. Directie „PAK ME MEE.' H 11) 1) E S T 1 I) S V E K E E I I Eerste vergadering van de Middenstands- vereeniging op Zaterdag 17 dezer in 't lokaal van den Heer De Haan. Aanwezig 16 personen. De voorzitter van 't voorloopig bestuur, de heer Kat opent de vergadering. Hij spreekt zijn leedwezen er over uit, dat zoo weinigen zijn opgekomen, doch veronderstelt, dat dit in 't vervolg wel beter zal zijn, a|s de vereeniging maar eerst is opgericht. Hij geeft een cnAerzicht van de werkzaamheden vau het voorloopig bestuur. Circulaires werden verspreid tot oproeping voor een eerste vergadering; 134 personen werden uitgenoodigdechter kwamen slechts 34 toezeggingen tot voorloopig lidmaatschap in. Lflff llPt -ir» bestuur eeu 'spreker van Amsterdam, den lieer Fiedeldy-Dop uit te Doodigen, door de weinige toezeggingen was men hier vooreerst vau afgestapt, waar men niet wist, of de on kosten hieraan verbonden, wel terecht zou den komen. Voorz. is er echter van ver- zekeid, dat eeu middenstandsvereeniging tiier van het hoogste belang is, en er voor haar heel wat valt op te knappen. Inmid dels geven zich 15 aanweziggen als lid op. De voorloopige secretaiis, de heer C. Kaan, vertelt bij den Heer Fiedeldy-Dop, eeuige in lichtingen te hebben genomen. Tegen be taling vau reiskosten en logies wildede- ze komen spreken, doch waar hij eerste klas reist (dit lijkt nu niet zoo heel erg midden- standiglijk Red.) enz., moest dit f 15.—kos ten, vandaar dat 't bestuur nu maar eerst had' afgewacht. De heer Kaan leest vei- volgens Statuten en eeu huishoudelijk regle ment, 'I welk aan de goedkeuring van de vergadering wordt onderworpen. De slatuten worden onveranderd vastge steld en hierop '/.ai de Koninklijke goedkeu ring worden aangevraagd. Van het huish. reglement worden gewijzigdart. 5, waar aan toegevoegd, dat zij welke zonder geldi ge redeio-ii, door 't bestuur te beoordeelen, hun lidmaatschap opzeggen, hij zoomogelijk laterhernieuwdetoetreding! 2.50 moeten stor ten,en art. 6, dat de leden van het be stuur om de !1 jaar zullen aftreden, n. m. Ie. jaar 2, 2e. |aar 2 en 3e. jaar 3. Als be- sfuursl. worden gekozen de Heeren, 15. Kat, C. Kaan, C. J. Bosker, M. Minnes B. H. Kraan J. Klein en 1). Minnes. Vervolgens wordt door de vergadering tot voorzitter gekozen de Heer C. J. Bosker en de overige functiën onderling verdeeld, n. in. de Heer B. Kat vice-voorz.; C. Kaan Pz. secr.; M, Minnes 2e. secr.; J. Klein Penuingm; en de Heer B. H. Kraan en D. Minnes commissarissen, Be contributie wordt vastgesteld op f1. Volgt rondvraag. Op een vraag van den Heer J. Klein of eereleden en donateurs ook een adviseeren de stem hebben, wordt bevestigend geant woord. De H.-er M. J. Bosker wenschl zooveel mogelijk propaganda Ie maken. Wordt ge antwoord dat men eerst van plan is een spre ker te leien komen, om het doel der mid- denslandsvereeniging uiteen te zetten. Dit rs toch de beste propaganda en de vereenigino krijgt meer het vertrouwen der belangheb benden. Wordt besloten de Heei Koster vau Schagen te verzoeken te kooien spreken en wel zoo spoedig mogelijk. De Heer C. J, Bosker brengt een woord van dank en hulde aan 't vnorlna-u.: Bureau Hippolytushoef, Wieringen. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis—Anna-Paulowna. Agentschap: A. Keuris Gz. Wieringerwaard 'i-nr zijn over de, srrens gesmokkeld, niet de wit- uienten te leggen van een zoo nuttige ver-, -bezige aardanpe|en, die uitgevoerd moch- eeniging. Hij hoopt, dat een groote bloei der wat troer-n^ Roman van A. G. von Suttnkr. Vertaling van: D. DE BRU1JN. VIII. DE LIEFDESVERKLARING. Sinds Altmaan de schuchtere vraag gedaan had, of Chlodwig zich nog niet met de gedachte vertrouwd had geaiaakt, om aan het boschkasteeltje een meeste res te geven, had graaf Pernegg het vermeden om den voet buiten de grenzen vau zijn gebied te zetten, er kort daarop had er een gebeurtenis plaats, ten gevol ge waarvan Cblodwig zich genoopt gevoelde om de vrijwillige opsluitiug vooor onbepaalden tijd te ver lengen. De oorzaak van dit besluit was een schrijven, dat heel op zekeren dag door middel van de post ge werd. Nadat bij den inhoud daarvan doorvlogen bad ging bij aan zijn schrijftafel zitten om daar in diep gepeins te vervallen. Vau tijd tot tijd kwam er een lange zucht vau ver lichting uit zijn borst, en eindelijk nam hij den brief nogmaals op en las hem andermaal met gespannen aandacht. Deze luidde Er ziju doodsberichten, die uien in sommige ge vallen als een gunstige tijding kan beschouwen. Ver nis ik mij in deze veronderstelling, wanucer ik u mededeel, dat 1'austa niet meer onder de levenden 20 zich hadden opgegeven,well.e niet waren opgekomen. Laat men echter be denken) dat Zaterdag in de vergaderfng de plaats is, waar ieder kan hoo- ren, en waar e I k tevens vragen kan stellen, wat in 't belang van zijne zaak gewenscht is. Blijft dus niet thuis, Re(j. De ellendige Voedingsmiddelenpolitiek. De ellende in verschillende gezinnen is groot, Hoe moet de huismoeder van groote ge zinnen rondkomen en hoe moet ze er komen, nu het vleesch peperduur is, het oorlogs- tirood vau niet de beste kwaliteit, de suiker opraakt, beter gezegd ingehouden wordt, de aardappelprijzen onrustbarend stijgen en zelfs dit onmisbaar volksvoedsel zelfs hier en daar met meer te bekomen is. Straks staan we wellicht voor het geval dat de bakkers geen gist meer kunnen krij gen om hun brood te kunnen bakken. Aan de eene zijde worden kapitalen ver diend en laat men grot geld verdienen, aan de andere zijde wordt gebrek geleden en laat men betalen en haalt men het vel ovei de ooren. Het rundvee is wild uitgevoerd. Het wittebrood is niet duizenden kilo's maandenlang België ingevoerd. Trots alle circulaires wordt de suiker ach ter gehouden. Er is aardappelschaarschte. Groote partijen consumptie aardappelen nstelling de" kroon op huil werk zal zijn. De Heer Kat sluit hierop met een woord van dank voor de medewerking de vergadering. Hij verwacht, dat de mïddeu- staudsvereeniging een niet te schatten nut zal afwerpen Nader bericht men ons, dat de Heer Koster van Schagen reeds heden Zater dagavond (zie achterstaande advertentie) het doel en de werking van de Midden standsvereeniging zal uiteenzetten- Wij behoeven zeker niet nogmaals aan han delaren, winkeliers en verdere zakenmen- schen op ons eiland te zeggen, dat het in hun eigen belang is te hooren, wat voordeel zoo'n vereeniging voor hun zaak en bedrijf en ook voor 't algemeen belang zal hebben. 15 aanwezigen op de vergadering van verleden Zaterdag traden toeechter werd mededeeling gedaan, dat nog ruim AYUt OOev-u w Minister Posthuma is naar Ruurlo vertrok ken om op verhaal te komen. Maar het volk roept om brood, vleesch, suiker en aardap pelen. Het volk roept om een dictator, die die de regeering verlost vau haar adviseurs, die de koorden in de hand neemt, oui Want het loopt de spuigaten uit. Wat doet de regeering Wat doen de burgemeesters „Schavuiten." Het „Friesche Dagblad" schrijft Goed verstaanbaar Hederlandseh. En we hebben ze in soorten 1 Zelfs is thans een zeer gevaarlijke varië teit ontdekt, die het op 't leven en de be zittingen niet slechts van de enkele perso nen, maar van 't gansche volk toelegt. Er moeten runder-schavuiten geweest zijn want dit is wel zeker, dat er duizenden koeien 't land uitgevoerd zijn, die niet voldeden aan de gestelde eischen. Er !S een granaten-schavuit, die sprin»- boinmen vervaardigde, die niet springen konden... De firma „zul 'I niet weer doen heeft ze bekend gemaakt... En nu zijn er aardappel-schavuiten ge weest, die vele wagons vol verboden waar toch over de grenzen hebben gestuurd en was er een ambtenaar-schavuit aan de gren zen, die twee oogeu dichtkneep en één hand open hield... géén kinderhand gewis, die licht gevuld is Daar zitten we dan nu. Zestig cent werd op 'n enkele plaats reeds voor de vijtkop gevraagd. 'I Kan wel 'n gulden worden, zeggen sommigen. En 't zou ons niet verwonderen als er reeds weer andere schavuiten naar de nieuwe aardappels graaien, om er méér van uit te voeien, dan mag... al zou het Nederlandsehe volk dar. ook verhongeren. Sla»'}*, de Regeering soms Is zij tegen die geraffineerde schavuiten bende niet opgewassen Dan wordt het tijd, dal we ook hier een ijzeren dictator krijgen, die tegen schavuiten- wél opgewassen is. Want zóó kan liet toch niet niet! Was er geen koffie of thee meer, doordat de Engelschen de zee afsloten, als in Na- poleoD's dagen... ons volk zou er zich hij neer leggen. Maar als de producten van eigen bodem niet meer te krijgen zijn dan alleen voor rijkelui'» beurs, dan legt eeu volk zich daar zeker nooit bij neer. Aller»- uiinst, als „schavuiten" er de oorzaak van zijn. - "'V»r ,r van verklaringen vau krijgsgevangenen en documenten van onbetwistbare autoriteit, kunnen de verliezen, die de Duitschers tot 15 Mei voor Verdun hebben geleden, op 370.000 man worden geschat. In aanmerkiug genomen het aantal en de omvang der acties in de tweede heltt van Mei, mag het totaalcijfer der verliezen tot 31 Mei zonder overdrijving op 415.000 man worden gesteld. Jongens van 17 jaar op liet slagveld. Een medewerker van de Times in Noord- Fraukrijk, die de krijgskansen berekeui, deelt mede, dat de Franschen onlangs tal van krijgsgevangen op de Duitschers heb ben gemaakt, die tot de lichting 1917 be- hooren. Deze jongelingen van 18 en 19 jaar hadden slechts 3 maanden oefening achter den rug. Hieruit wordt opgemaakt, dat Duitschland niet ruim meer in zijn reserves zit. Het is? Zij stierf aan een besmettelijke ziekte, die in de plaats woedde, waar zij zich juist op haar doorreis bevond. Treurig, dat ik, de vader, u die tijding iu de be doelde veronderstelling geven moetDoch ons drieën was het immers duidelijk, in welke verhouding tot elkander stonden. Hierncveusgaand de ring; bewaar voor degccn, die niet meer is, geen al te ongunstig aandenken; vele misverstanden waren er ingeslopen en droegen er grooteudeels de schuld aan, dat alles tot de uiter ste scherpte uitliep Eu thans een verzoek. Ik sta alleen en ben zon der middelen. Er blijven mij nog slechts twee mo gelijkheden over: een zcllmoord te begaan of een misdaad. Tot het eerste gevoel ik den moed niet, en het laatste kunt gij voorkomen wanneer ge me de middelen veischaft om naar Amerika te gaan en daar voorgoed te blijven. Drie duizend gulden zijn tot dit doel bereikend. Ik zweer u, dat ge voortaan niets- meer van mij hooren, nimmer door mij lastig gevallen zult worden. Het is liet laatste, wat ik van u verlang. Weigert ge me dezen dienst, dwingt me tot eeu misdaad welnu, dan moge uw naam aan de openbaarheid prijsgegeven zijn, wanneer soms de de hand der gerechtigheid mij bereikt. Bedenkt dat o-oed. Wanneer ge geld zendt, doe het dan binnen vier dagen aan het volgende adresKarei Baeh logement De zwarte adelaar" Wceneu. Handel spoedig, ik bid er u om. Karl, baron Griesbach." Cblodwig draaide in gedachten verzonken den gou den ring tusschen de vingers. In den binnenkant16 Juli 1880. Eindelijk schudde hij zich uitzijn sombere overpeinzingen los. De laatste schakel der galcienkc- ten!" zeidehij zacht. „Hiermede is zij voor immer ver broken vrij vrij Wederom kwam er een diepe zucht uit zijn borst en hij liep een paar maal met haastige schreden de kamer rond, plotseling echter bleef hij stilstaan. „En wanneer dat alles weder eens een schurken streek ware, eeu comedie, die hij zoo voortreffelijk wist te spelen! Wanneer hij eens niets anders voor had dan een gemeene geldafpersing! Dat mijne vrijheid mij meer dan drie duizend gulden waard is, dat toch weet hij, evenzeer als hij zich denken kan, dat deze vorm der eindelijke oplossing voor mij de meest gc- wenschte zou zijn, daar al het gebeurde zoodoende tot de vergetelheid zou bchooren, zonder ter kennis van anderen te zijn gekomen." Wederom zette hij zijn wandeling voort, om einde lijk, even alsol hij plotseling tot een besluit gekomen ware, voor ziju schrijftafel plaats te nemen. .,lk moet zekerheid hebben," zeide Cblodwig tot zich zclvcn, en hij nam ecu vel papier om te schrijven. „Door schade wordt men wijs. Kunt ge me het bewijs leveren vau de juistheid van uw beweren, dan ben ik bereid uw weusc-h in te willigen, anders niet. ingesloten inmiddels het noodigste voor uw oogeu- blikkelijk levensonderhoud." De dagen, die nu volgden, waren voor hem eeu tijd van koortsachtige opwinding. Hij gevoelde zich zóó overspanueu, zijne gedachten werden zóó geheel en al door één enkele zaak in beslag genomen, dat ieder verkeer met de buitenwereld hem ondraaglijk zou ge weest zijn, en daarom verliet hij het huis na aan komst van dc ochtendpost om bij den avond terug tc keeren. Hij doolde in alle mogelijke richtingen door de bosschcn, at inderhaast iu het eerste het beste dorp en keerde dan weder schielijk in de eenzaamheid terug. Engelbert had den strengen last gekregen, om allen bezoekers te beduiden dat ziju heer drukke bezigheden buitenhuis had. Steeds vervolgde hem ééne gedachte: „Zal hij het bewijs leveren Dag op dag verstreek, zonder dat er een antwoord kwam, alleen doctor Altmanu deed schriftelijk de vraag, wat er toch in 's hemelsnaam met den eigenaar van het boschkaateeltje aan dc hand was Men had hem al dien tijd door tevergeefs gewacht, in Altensteiu had iemand (driemaal onderschrapt) al gevraagd, of graaf Pernegg soms ziek was „ik verzoek u dringend om antwoord," eindigde de brief. Cblodwig achtte het bet beste, om dadelijk met eeu paar geruststellende woorden te antwoorden. „Ik ben niet ziek, maar heb het ontzettend druk; binuen cenige dagen hoop ik bij u te komen en dan rijden wij gezamenlijk naar Altenstcin." Acht dagen waren er zoo in angstige spanning voor- bijgegaan, toen er eindelijk een aangcteckende brief aankwam. Mei bevende handen brak Cnlodwig liet couvert opeu en zijne oogen doorvlogen den inhoud van het schrijven, waarbij slechts een stukje papier gevoegd, waarop de woorden: „Dit zal u zeker wel vol doende zijn. Ik verwacht thaus van u, dat ge uw be lofte vervullen zult." Ja het was voldoende! De handteekeuiug van den geestelijke, van gerechtelijke geneesheer, het auibts/e- gel, leverde wel een voldoende bevestiging op dat bij ditmaal niet gelogen had. Of zou hij misschien toeli nog een geraffineerd bedrog neen, want teu over vloede was er ook nog het couvert bijgevoegd, waar iu men het attest aan dezen toegezonden had; liet adres: „Karl Bacli" enden poststempel „Reutcnburg'' het Elzasser dorp, waar zij begraven was geworden (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1916 | | pagina 1