«M» i WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 8e Jaargang. Dinsdag 16 januari 1917. No. 6. fJWIERINGER COURANT WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBOD E." j- J J VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van i-5 regels Iedere regel meer f 0£0 „0.06 Bureau Hlppolytushoef, Wieringen. Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A Keuris Gz. Wieringerwaard. De Honger in Duitsehland. In Nederland hoeft men waarlijk geene krant te lezen om ingelicht te worden over den toenemenden honger in het naburig Dnitschldnd. Inlichtingen bij de vleet kan men daar over inwinnen bij Hollanders, die in Duitsch land verbleven en niet meer willen terug- keeren, alsook bij Duitschers, die naar hier overwaaien. In Den Haag en te Schevingen worden deze laatsten legio. Zij doen er zelfs de huis huur merkelijk opslaan, maar laten uitstrooi en, dat de Belgen er de oorzaak van zijn, zegt het „Belg. Dagblad." „In Duitsehland zelf verliest Batocki het hootd. Men weet dal hij het wekelijkse!» rantsoen van 10 pond aaidappelen op 5 had laten vermiudeiien. Dit is nog te veel. Dezer dagen zal het cijfer nog verminderd worden. Een lid van den Rijksdag, IJoff, schreet verleden week in Berliner Tageblatt om te klagen over de ontoereikendheid der ver voermiddelen en over het feit dat de aard appelen van slechte hoedanigheid zijn.Hun ne vervanging door rapen en beetwortelen is niet mogelijk, daar dezer voedingswaarde veel geringer is. Ho ff meent, dat die toestand in zekere omstandigheden vernietigende uit werking kan hebben. Er moet een pond aardappelen per dag en per hoofd kunnen uitgedeeld worden. „Eerst had men 'I overschot der granen in Duitsehland geschat op 500.000 ton tar we, 330.000 ton gerst, 370.000 Ion haver, doch het tekort van den. oogst in Duitsehland be draagt 1.500.000 Ion. De heer Hoflf zegt dat Duitsehland verleden jaar 1.500.000 Ion graan uit Roemenië heelt ingevoerd. Hij schat op 970,000 Ion de hoeveelheid Roe- meenseh graan, dat Duitsehland dit jaar he komen heeft. Waar zal de andere helft ge vonden worden Wat Berlijn betreft, de bevolking outviug in December slechts 50 gram meel per week. Dit verklaarde Robert Schmidt in de Ber liner Bürger Zeituug. Het zou ons niet moeten verwonderen indien BethrnaLu Hollvveg de bevolking zoo kort hield om haar dan in de komende acht maanden te kunnen opjagen tegen de geal lieerden, die den Duitschen vrede weigerden en Duitsehland blokkeeren. Bclhmann's regeering zoekt vrede, doch durft met de voorwaarden er van niet voor den dag komen, omdat zij niet weet in hoe ver zij zou gesteund worden door het leger, de massa van het land en den machtigen aanhang van graaf Reventlow. - Door lijden tot Greluk - 10 Ondeiwijl is Robert thuis bezig met behulp van moeder Eva te bewerken. Ik heb geen tijd, mama, zegt het meisje. Maar zij is mijn beste cliënt! bromt Robert. „Dat beet je broer vooruit helpen!" zegt hij nog, ter wijl bij bard de deur achter zich dichtslaat en er op uitgaat naar andere patiënten. Wistik maar," gaat moeder voort, „wist ik maar, wat jij tegen Waterdam hebt? Heeft iemand vau de familie je soms beleedigd? Hoe komt u daarbij? Och mama ik heb tegenwoordig zulke zware hoofd pijnen ik zou haar toch niet kunnen helpen. Je hebt verstrooiing uoodig, heeft Robert mij ge zegd, hernam mama. Ga er in elk geval been en toon je goeden wil Je kunt immers ieder oogenblik weer thuis komen; je hebt toch geboord, dat de oude vrouw alleen thuis is, daar haar zoous de deur uit ziju. Die zullen 't je iu gccu geval lastig makcu, Nu haalt zij vrijer adem. „Das ik mag weggaan, als mijn hoofdpijn erger wordt?" Natuurlijk, kiud Ik wist liet wel, je bent een verstandige meid Tien minuten later verschijnt Eva in de zaal van het heerenhuis op Waterdam, waarin een lange tafel is aan gericht en daarnaast, voor een der hoogc spiegels, staat een groote, nog niet versierde denneboom. Vau De.zer dagen zeide een Hollander die za ken doel met Duitsehland en dagelijks met Duilschers omgaat Bi n n e n v ie r in aanden is de oorlog afgeloopen. Duitsehland kan het niet iiiMiotn^n tot den naasten oogst, tenzij het gansch {Plge- put zou wezen." Gemengd Nieuws. De moraal van de geschiedenis. Een dominee vertelde in een Amerikaan- sche Zondagschool de geschiedenes van Eu- tychus, die onder een preek van apostel Paulus, terwijl hij tegen het venster geleund stond, insliep en daardoor uit het raam viel en stierf, Wat kan meu uil deze geschiedenis leeren vroeg de dominee. Een klein meisje stak haar vingertje op en antwoordde Men kan daaruit leeren, dot dominees geen te lange preeken moeten houden. Eten de Duitschers reeds honden Naar inen uit Barger-Compascuum aan de Asser Ct. mededeelt, wordt het in Duitsehland met de volksvoeding niet roos kleuriger, wat o. a. blijkt uit het teit, dat daar aan de grenzen houden ziju geslacht om voor de consumptie Ie woiden gebruikt. Geen werk voor den dokter. In een. half jaar heelt iu Midwoud (Noord- Holland) met een bevolking van ruim 1000 inwoners, geen enkel sterfgeval plaats gehad. Het gerucht gaat dan ook, dal dr. v. d. Berg het dorp gaat. vei laten. Benzine. Auto-Leven verneemt, dat de aan voer van benzine weder geheel normaal is. Door honger verdreven van huis! Bij een familie te Doodewaard (Gelder land) is een gezin uit Duitsehland aangeko men beslaande uit man, vrouw en drie kin deren, die wegens gebrek aan levensmidde len hun woonplaats hadden verlaten. De familie verklaarde, drie weken lang niets dan knolletjes, zonder aardappelen 'te hebben moeten eten. De man hoopt hier werk te vinden. Geen doodkisten in voorraad. Het gebrek aan werklieden heeft in de groote wereldstad Londen een niouw pro- hleem opgeworpen, waaraan voor dezen oor log nooit iemand gedacht heeft. De begrafe- uisvereenigiDgen noch de doodgravers kun nen hun werk meer at. Er is gebrek aan doodkisteumakers en grafdelvers. Wat de 400 begrafenismaatschappijen in Londen aan den gemakkelijkeu leunstoel naast de wit-porseleiuen kachel klinkt het haar vriendelijk tegemoet: Dag beste meid! Zeg, moet ik je tegenwoordig laten balen? Wel kind wat zie je er uit, 't lijkt wel of je de ma zelen onder de leden hebt Even lacht het meisje zwakjes om die bezorgdheid. Ik beu heel wel, mevrouw, alleen soms 'n beetje huiverig Wat heerlijk, dat u weer beter bent 't Werd ook hoog tijd Ik snakte naar je hulp. Ik heb eigenlijk 'n dochter in huis noodig, want zonen zijn even ouhandig^ajs alle ander hccren der schepping. Maar 'tgezfellisf praatje bewareu wij tot straks. Wil je nu even schellen om Banna, dan kan zij je de dingen aangeven. Maar rangschikken moet jij zelfdaarvan heeft zij geen verstand; smaak moet aaugeborcu zijn. Hauna komt binnen met een minachtend glimlachje om den mond; maar zij haast zich dit te verbergeu en gedienstig helpt zij Eva in haar taak. Maar deze blijft zich steeds moede eu afgemat ge- 'oclen. Drie weken vau wachten en hopen, van telcur- stclling en schaamte, heeft zij achter den rug. In 't begin klemde zij zich nog lialstarrig vast aan het ge loof in de rechtschapenheid van zijn karakter, zij zocht naar allerlei verontschuldigingen voor zijn wegblijven. Maar eeJ&vas hij liet huis voorbijgegaan zonder zelfs te groetenrden volgenden Zondag, na het uitgaan van de kerlfytocn hij langs haar heenliep, bad hij deftig den Injft voor haar afgekomen en sinds dieu tijd had zq niets van hem gehoord. Vau af dien dag was zij ziek geworden, geen enke len nacht kon zij meer rustig slapen; zij was gekrenkt in haar jonkvrouwelijk eergevoel, schier tot wanhoop gebracht--en toch tegenover haar familie verplicht haar leed te verbergen. Bij ieder voorwerp dat zij uit Hauua's handeu aau- kistcn in voorraad hadden,is opgebruikt, cn zoozeor is er gebrek, dat a! begrafenissen hebber» plaats gehad in kisten zonder deksel. Was anders de tijd die tusschen sterven en begrafenis verliep diie a vier dagen, thans duurt het 10 tot 14 dagen voor een lijk ter aarde kan worden besteld. Naast hel gebrek aan werkkrachten zijn het gebrek aan hout, en de toenemende sterfte in Lon den, nieuwe factoren, die het vraagstuk be moeilijken. De voorstanders van lijkverbranding ma ken var» den toestand gebruik tot het voe ren van een intensieve piopaganda voor hnn opvattingen en dwingen aan op een gedwon gen lijkverbranding, die naar hun tneeniug enorme bespaiing van arbeidskracht en in geld zou geven. Ilondentiouw. Het volgende geval van hondentrouw wordt vermeld in een brief van een Duitsch officier aan het Russchische front. Na een aanval gelukte het den Russen in de Duit- sche toopgraven door te dringen. Bij deze aanval sneuvelde ook een Duitsche officier, die eigenaar was van een mooien Duitschen herdershond. De hond had een schot inden rechter achterpoot gekregen en huilde van pijn. Drie uren later hernamen, bij een tegen aanval, de Duitschers de loopgraaf weer, En wat zagen ze? Naast het lijk van den offiecier lag de hond, terwijl zijn poot van een Russisch verband voorzien was. De trouwe oogen van het dier waren onafge broken op het lichaam van zijn meester ge vestigd en sitchis iiiei geweid kon nicn Iicl lijk wegbrengen. In de oogen van het ar me dier kon men naast de lichamelijke pijn die er uitsprak, de diepe droefenis van de trouwe dierenziel lezen. Zelfs soldaten, die in den strijd verhard waren, kregen bij het zien van dit roerende beeld van trouw tra nen in de oogen. De familie van den offi cier heeft verzocht het voor altijd lamme dier, den eenigen getuige van den dood van zijn meester, verder te mogen verzorgen. De trouwe hond is daarop naar Duitseh land verzonden, Krnpp overtroffen. De firma kruppe dwingt met hare reus achtige fabrieken en werkplaatsen de be wondering van de wereld af. Maar- toch bestaat er op 't oogenblik een der gelijke inrichting, die Krupp nog ver in de schaduw stelt. Bedoeld worden de artillerie werkplaatsen van de Bethlehem-Steel-Com- pany te Bethlehem Vereen. Staten) welke inrichting anderhalf maal zoo groot is als die van Krupp. neemt, beeft zij en zelfs moet zij van mevrouw eeuige zachte opmerkingen hooreu. Zij ziet 't zelf we!, van eeu smaakvolle rangschikking komt niets terecht. Hoor eens, kindlief, zegt mevrouw ten slotte als je hoofdpijn zoo erg is, ga dan liever naar huis, je moogt mij ter wille niet zoo kwellen! Hauna zal 't wel verder opknappen. Qa maar thuis wat slapen, lievcliug. Kva is geroerd door die woorden. Wat zijt u toch goed, mevrouw. maar ik ben heusch niet iu staat De oude vrouw ziet haar in het ontdane gezichtje, met hartelijk mcdelijdeu trekt zij haar plotseling op haar schoot en drukt het kopje met de betraande oo gen tegen zich aan. Wat is er toch, mijn schatje? Durf je het mij niet zeggcu Eu als het arme kind iu radeloosheid begint te snik ken, zegt madame tot Hauna, dat deze zich even moei verwijderen. En dan troost zij verder het meisje, dat op alle vragen slechts met een hernieuwden tranenvloed kan antwoorden. De ziekte van je vader neemt zeker onrustba. rend toe en je moeder heeft dus meer zorgen dan ooit. Is 't dat ook niet? Kom, je weet immers, dat ik je dolgraag wil helpen! Ik weet, dat je mij op mijn ouden dag alles met liefde zoudt vergelden, nietwaar? Ik stej mij zoo dikwijls vu >r, dat je al mijn dochtertje bent. Zou je dat niet willen worden, mijn Evaatje Het wanhopig gesnik wordt nog heviger. Ach, neen, lieve mevrouw ik laat rhij nu maar gaan. Eensklaps verstommen beiden; daarbuiten hooren zij een hevige woordenwisseling eu daartusschen een ang stige stem: Mijnheer Bcndert ach; God, zeg toch niets Daar wordt de deur open geduwd en Bendert komt Deze fabriek kan per maand 100003 zwa re granaten afleveren. Voorls worden er o. a. gro de schepen gebouwd. Iedere week kan een geheel compleet schip van 10,000 Ion worden afgeleverd. I»e «il /.it wel voor. Men mag oordeelen over de vredesvoor stellen en hare aanneming door de oorlog voerende mogendheden hoe men wil, een feit is het dat èn bij den Duitschen keizer ën bij den president van Amerika de wil voorzit W i I helm. W i I son. (Hbl). Duitsche kinderen naar ous land. Hel Osnabr. Tageblatt meldt, dat een Hollandsche dame, die vele connecties in Osnabruck heeft, voor haar rekening een 75-tal kinderen van ingezeten naar Holland doet komen, om daar een herstellingskuur te ondergaan. Het blad juicht de daad de zer menschlievende dame ten zeerste toe en wijst tevens op de zeer gunstige resultaten die verschillende dergelijke uitzendingen voor zoovele Duitsche kinderen reeds ge had hebben. Hbl, Smokkelen. Men schrijft uit Nijmegen aan De Tijd Het smokkelen in Beek is zoo erg, dat nacht op nacht smokkelaars worden aan ge houden de Groesbeekers smokkelen over Beek en de Beekenaren trekken naar Groes- beek om hun smokkelaarslust bot te vieren en den soldaat-commiezen te ontloopen. Naar men mededeelde, koopen de smok kelaars de peperkorrels welke zij over de grens brengen, voor f I het pond. in-ea ver- koopen ze aan de Duitschers voor f 25 het pond, welke deze aanwenden voor de vul ling van stikgas-granaten. Ile kolenl>es|iariiig. Door Burgem en Wetli. te Schoten (Noord- Holland) is aan eenige winkeliers bericht, dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan overtreding van de verordening op de licht- beperking. Indien zij genegen zijn f 5 waarborg te storten, die verbeurd zal zijn als zij zich nogmaals aan overtreding schuldig maken, zal de toevoer niet worden afgesneden. Bij een volgende overtreding is de f5 verbeurd, ongeacht het afsnijden van den toevoer. Malle streken van verliefden. Woensdagavond zijn een 27-jarige soldaat en zijh 18-jarig meisje op Zeebrug, te Am sterdam, te water gesprongen. Ze werden beiden gered. De soldaat is in het hospi taal opgenomen en het meisje in het O. L. Vrouwegasthuis. biuneu, vergezeld door tiauua eu een oudeu lieer. be opzichter houdt tlauna omklemd met eeu uit drukking vau waanzinnigen angst, Nu slingert hij haar met ruw geweld vau zich af en loopt op madame toe. Ziju linreu eu klcediug ziju in -de grootste wanorde, geheel z'n gelaat drukt woede uit en vertwijfeling. Het spijt mij, mevrouw. Zóó had ik mij bet af scheid uict voorgesteld zegt hij wankelend als 'n be- schonkene maar die twee hebben mij zoover gebracht, Ga liever zitten, Bendert; ik zal wel met me vrouw spreken" koint de oude hontvester tussehen- beidc. De jonge, krachtige man laat zich door hem als ern lam naar een stort leiden, waarin hij lood zwaar ncderzinkt, en-met moeite ontwringen zich dei woorden aan ziju lippen: Ik vreesde wel, dat op I: laatste oogenblik nog ecu of ander ougeluk zon ge beuren Ja, madame Baldnnf, er is helaas een ongel gebeurd, maar u moet u niet al te veel ooulelle herneemt nu de houtvester tot mevrouw, die uit ha leunstoel, niet in staat zich te veroereu, met vt twijfelende blikken staart naar het meisje dat op d a grond is neergezegen cn als in ijlkoortsen mei de vin gers woelt door liet losgevallen haar, en daarna n aar den opzichter die als een stecnen beeld in den stoel onbe weeglijk nederzit. Het is maar 'n klein jaehtongeluk, gaat d oude man voort, bendert had de onvoorzichtigheid j< ngehcer Karei aan te w bieten. Dat is niet waar! barst beudert eenskli-ps los, ter wijl hij opspringt. „In mijn woede heb ik I et gedaan omdat hij mij daar ligt ze, dat schepsel, dat den draak met mij stak, dat mij aan het lijntje hield, tot dat ik zekerheid kreeg gistercuavond ba (Wordt vervolgd.^

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1