WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 8e Jaargang. Vrijdag 26 Januari 1917. No. 9. Belangrijke Prijsvraag. WIERINGER COURANT WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBOD E." VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer f O.ïsO „0.06 Bureau Hlppolytushoef, Wieringen. Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A Keuris Gz. Wieringerwaard. Konden wij de vorige week de verschij ning in het Geïllustreerd Zondagsblad aan- koudigen van het buitengewoon spannend vervolgverhaal „DE MOORD OP HET KAN TOOR", thans vestigen wij de aandacht op een interessante prijsvraag, welke in dit rijk geïllustreerd weekblad wordt uitgeschreven. Deze prijsvraag is zoodanig, dat iedereen daaraan kan meedoen, jong en oud, gelet terd en ongeletterd. Aan deze prijsvraag zijn verbonden 100 fraaie prijzen, waarnaar dus iedereen kan mededingen, indien hij slechts geabonneerd is op het Geïllustreerd Zondagsblad. De kans een fraaie prijs te kunnen win nen, gevoegd bij het genot een illusstratie ie ontvangen, waarin wekelijks 40 A 50 fo to's het laatste nieuws in beeld brengen en boeiende lectuur de aangenaamste uitspan ning biedt moet zeer zeker nu toch hen, die nog niet het Geïllustreerd Zondagsblad bij de courant mochten ontvangen, aansporen zich thans te abonneeren zij het slechts bij wijze van proef voor 3 maandeu a 45 cent (franco per post a 531/» cent.) De Uitgevers. President Wilson over den vrede. President Wilson heeft Maandagmiddag in den op zijn wensch bijeengekomen Senaat over deti vrede gesproken. Zijn toespraak is gericht tot de oorlogvoerende partijen en de buitenlandsche regeeringen moeten er dan ook in kennis van gesteld zijn. Merkwaardig is Wilsons opvatting, dat her vrede&denk beeld ondanks alles toch vor deringen heeft gemaakt. Eigenlijk behoefde mendaar aan niet te twijfelen, maar de scherpe veroordeeling, welke het vredesaanbod van de centralen en Wilsons bemiddelinsgaan- bod hadden uitgelokt in de pers en bij de staatslieden der Entente, scheen de kansen op een spoedigen vrede toch gelijk nul te hebben gemaakt. Wilson blijlt, naar hij zegt, naar het be reiken van een duurzame vrede streven Ook dat is een bevestiging van wat lang vermoed werd dat hij het niet bij ééne poging zou laten. Maar de grondslagen, waarop hij zich een duurzamen vrede voorstelt, zullen in de oorlogvoerende landen weiniginstemming vin den. Laten de oorlogvoerenden zich het denk beeld van een vrede door een overwinning uit het hoofd zetteu, vermaant hij. Bij een overwinning legt de eene partij de andere haar eischen op en dat geeft Lot voortdu rende wrok aanleiding, die te een of ande - Door lijden tot Gfeluk - 13 Moeder loopt ijlings dc deur uit en onmiddellijk daarna hoort men uitroepen van verrassing en gcluk- '.veuschcn in 't aangrenzende vertrek. Ook papa staat morrend en met de uiterste inspanning op, om zijn aanstaande schoondochter te gaan omhelzen. Veel geluk, veel geluk! Daarop vat hij, alsof dat voor hem het belangrijkste van alles is, Eva bij de hand en legt deze in die van Touv. Rubcrt, Toitny, verlaat haar niet, als ik... jelui begrijpt nic wel!" Hij wenkt even de met hand en sukkelt weer naar de ziekekamor terug. De handen der beide meisjes hebben elkaar ternau wernood aangeraakt. Robert roept hein na: Natuurlijk, papa, natuurlijk! En Tony herhaalt verlegenNatuur lijk, papa! Maar nu moeten wij naar Tony's huis huis terug, zegt Robcrt want de verloving moet dadelijk publick wordeu gemaakt. En u moet meekomen, mama, en jij ook Evatje. Papa zal 't wel toestaan, het gebeurt toch niet alle dagen. Moeder cl dochter zien elkaar aan. Dora is niet thuis en papa kan niet alleen blijven. Ga jij, Eva! Neen mama, u bent Robert's moeder en moet ons bij de nieuwe familie vertegenwoordigen. In den tijd, dat hij Tony naar huis brengt, zal ik u wel helpen klecdcn, dau bent u gereed als hij terugkomt. Na verloop van ;n half uur is Eva met haar vader alleen. Mama heeft zich voor het eerst gewichtig ge voeld, zij beduidt nu immers ook iets als de schoon re tijd weer tot een nieuwen oorlog leidt. Zooals men zien zal is de Engelsche pers er als de kippen bij om Wilsons verlangen terug te wijzen. Ze noemt Wilsons voorstel len verheven en edel, doch een hersen schim, Vooral een vrede zonder overwinning kun nen de Engelschen zich nog niet indenken. En dan afspraken bijv, ter beperking van de bewapeningen te maken met een land dat gesloten verdragen als vodjes papier" beschouwt, het is te veel van de geallieer den geverd Gemengd Nieuws. Spek en vieeseli vuur «Ie arbeiders De opwekking van Hindenburg aan de Duitsche landbouwers om voor de industrie- arbeiders spek en vleesch ter beschikking te stellen, had overal succes. Alleen iu het kleine district Iburg werden door de boeren 13.000 pond spek en ham voor de arbei ders bijeengebracht. In Maart zal een twee de inzameling plaals hebben. Zwarte pokken in Duitschland. In verschillende gemeenten in Duitseh- land, n.l. te Rathenow eu omliggende plaat sen, zijn gevallen van zwarte pokken voor gekomen. De overheid heeft alle mogelijke maatregelen genomen, maar desondanks breidt de ziekte zich uit. Licbkneclit geen advocaat meer. Dr. Liebknecht, de al te eerlijke sociaal democraat in Duitschland, is van de lijst der advocaten geschrapt, omdat hij ook tot verlies zijner burgerrechten is veroordeeld. Voor de luchtigheid. De Haagsche tram gebruikt thans iu deze barre koude open wagens, wijl de gesloten wagens, die uit Duitschland moeten komen, niet afgeleverd worden. Nu deelt de Tel. mede, dat er reeds voor den oorlog gebrek aan bijwagens was. Dit zou dau beteekenen, dat het beroep op de omstandigheden niet opgaat. Vacantie wegens kolengebrek. Te Zes-Gehuchten (Noord-Brabant), wor den de kinderen der openbare school af en toe naar huis gezonden, daar de lokalen, wegens steeDkolengebrek dikwijls niet ver warmd kunnen worden. Tegen kouvatten. Eei: Duitsche dokter raadt als voorbehoed middel tegéfi kouvatten aan: gewennen aan frissche lucht (in de eerste plaats aan lucht- baden)/ dikwijls openen van de vensters, een nuttig koele temperatuur iu de woning en voöral geen angstige bedekking vaD nek en hals. moeder van het rijkste meisje uit de stad. De zieke ligt met gesloten oogcu en denkt overluid. Ik begrijp den jongen niet. Maar 't geld, zie je, daar zit 't 'cmWist ik Eva nn maar goed geborgen. Arm kind! Tot iu de ziel bewogen knielt ze naast de zieke neer, die met inspanning voortgaat: Ach ik ben maar 'n lastpost, maar lang zal ik jelui niet... geef mij 'n beetje water... Laat mama roepen Robcrtmijn borst Een kort gereutel, een wijd openen der oogeu en krampachtig stuiptrekken dan valt hij zwaar in de kussens terug. In stomme verbijstering ziet Eva dit aan, niet iu staat zich te verroeren; ze begrijpt bet zelfs niet. Hij zal wel bijkomen, denkt ze. Maar als hij onbe weeglijk blijft en de verschrikkelijke zekerheid haar brutaal overvalt, dan wil zij niet begrijpen. - Papa! gilt ze, tuiwijl zij zijn klamme handen grijpt. Papa, wordt wakker! U moet wakker wordeu, papa... Kom papa maak mij niet zoo bang... Zij vliegt dc kamer uit, de trap af. Mama, Robcrt, ilt zij, hoewel ze weet, dat niemand haar hoort. Eu dau is ze plotseling op straat - Lieve God, juffrouw! roept Dora uit, die juist thuiskomt en Eva iu haar armen opvangt. Dora Papa. papa is dood, dood! Daarop valt liet arme meisje bewusteloos neder. IX. Weder is een half jaar voorbijgegaan. Augustus is ;ckomeu en daarmede de tijd, dat de scholen weer be- ginneu na de grootc vacantie. Voor het huis van de weduwe Ahrens is thans een „De meuschen begaan allen dc fout zegt de dokier ,,dat zij de borst warai in pakken en den rug lusschen de schuuder- bladen niet voldoende tegen de koude be schermen. Niemand zal kouvatten, die zijn mantel van voren niet dichtknoopt. De mees te verkoudheden zijn het gevolg van de meest gebrekkige bescherming van den rug. De mensch uioest de natuur bcstudeeieii en ze navolgen. Bij alle dieren vindt uien als bescherming van den rug een bijzonder dik ke, weelderige ontwikkeling van de huid. terwijl op alle andere plaatsen van het li chaam het vel lichter en dunner wordt. Om een paard tegen koude te beschutten, is het leggen van een deken op den rug voldoen de. De dames, die gaas dragen en ze op de borst over elkaar vouwen, moesten hef liever omgekeerd doen en de sjaal dubbel op den rug leggen, om vooral den rug tussihen de schouderbladen te beschutten." Door zijn vrouw verslagen. Te Umatilla, in den Amerikaauschen staat Oregon, heeft zich het zonderlinge feit voor gedaan, dat een aftredend gemeenteraadslid niet is verkozen, doch verslagen door zijn eigen vrouw die zich candidaat had laten stellen. Majoor Starcher, zoo heet dit slachtoffer van vrou wen-emancipatie, is natuurlijk over deze streek" uit zijn humeur en hij geeft den héeren, die eventueel in hetzelfde geval mochten komen te verkeeren, als waarin hij verkeerd heeft, den raad, zich terug te trek keri, wanneer hun tegencandidaat hun be tere helft is. Want betoogt hij zulk een man kan nooit kans op verkiezing heb ben, omdat man en vrouw samenwonen en het zeker is, dat belangrijke verkiezirigsge- h'jmen door de vrouw-tegencandidaat zul len worden ontdekt. Hei gevolg moet een nederlaag voor den man zijn. De heer Starcher is wel zoo beleefd, niet te zeggen, dat zijn vrouwgebruik heeft gemaakt \ao het overoude vrouwen gebruik, om zijn zakken te doorsnuffelen, maar hij bemerkt, dat hij in zijn slaap pleegt te spre ken, en hij is van meening, dat zijn vrouw er op die manier achter is gekomen, hoe stemmen moesten worden verkregen. Geen alcohol in de Engelsche legerzone. De Engelsche militaire overheid heeft in de Engelsche legerzone in Frankrijk van 15 Januari af den verkoop van alcohol verbo den. De Fransche socialisten. Evenals onder de Duitsche schijnt ook onder de Fransche socialisten scheuring te zijn ontstaan. Na de zitting van Vrijdag der Kamer, waarin de interpellatie van Prese- wit bordje gebracht, waarop met zwarte letters te le zen staat: „Naai- en breischool. Woensdag- en Zater dagmiddag van 2 tot 5 uur." De kamer gelijkvloers is tot school ingericht. Na lang weifelen tussehen allerlei plannen is de geheel onbemiddeld achtergebleven weduwe tot bet besluit gekomen om een inrichting van onderwijs iu de nuttige handwerken te openen, in de hoop, zoodoen de eenige mate in de behoeften van haar kleiu gezin te kunnen voorzien. De onderwijzeres heeft voor een nieuwe leerling het breiwerk opgezet. Eva staat er naar te kijken meteen medelijdend glimlachje om den mond. Ga 'n beetje wandelen, zegt baar moeder bezorgd. Je weet, dat je de buitenlucht noodig hebt. Ik kan 't alleen wel af. Ga maar eens bij Tony en breng haar het antimacassartje, dat ik voor baar gehaakt heb. Eva gehoorzaamt, 't Is een groot en statig gebouw op de Hooimarkl, waarvan door Tony's ouders een vleugel aan 'tjonge echtpaar is afgestaan. Eva bemerkt al gauw, dat zij ongelegen komt. Tony is met haar moeder in de huisboudiug bezig. Wat is er, Eva? vraagt zij. „Robert is naar zijn buitenpraktijk." Ik kooi maar eens vragen hoe jelui 't maakt en dit stuurt moeder voor je. Waarom is ztj niet meegekomen r O ja, do school! Heeft moeder vanmorgen Robert's brï«ontvangen Niet? 't Is omtrent de school. Robert iieefi gehoord dat verscheidene moeders ontevreden zijn, omdat de kinderen zoo versuft thuiskomen er heerscht geen opgewektheid, je moeder zit er zoo stom en stijf bij. Men kan zien, dat ze het niet met lust en liefde doet. Als de boel verloopt, wat dan? Ik sprak ervan, dat jij haar moet zien te helpen, maar Robert zegt., dat je daartoe te zwak bent. Wordt dan toch eens gezond, kind manc over het antwoord aan Wilson was Ier sprake gekomen, hielden de socialisten een eeer rumoerige bijeenkomst. Droevig jubileum. Gisteren herdacht een der patiënten der. dag dat zij 25 jaar in het Hinnen-Gaslhuis te Amsterdam op de zer.uw-afdeel ing verpleegd was. Dit ismet eenige feestelijkheid gepaard gegdan o. a. moet zij een grarno- phoon ten geschenke gekregen hebben. Vijaarspraatje van llarui t-n Teun. Ilattii. Als je er goed inkom, is het toch merkwaardig hoe een mensch aan alles ge woon geraakt. We waren er in Augustus 1914 toch allemaal bijna kapot van, toen onze jongens het soldatenpak moesten aan trekken en nu nou ja, we zijn blij als er weer eens vredesvoorstel door de lucht zweeft; we morrelen wel als een van ons weer voor die nare keuring wordt opge roepen maar onze feesten, onze ijsbanen mogen '"er een van 't gevaar onbewust joelend :gte trekken als voorheen. Tci maar van jes. Niks te bev- ide en hongerNiks hoe onze bewindsmannen ii. n te "bekeren om 't schip van- jvp-d»*oqjjo"""1 niet te ;e lav bespeuren vallen door 't moordend lood Harrn. Hm, ja, men ziet ze hier ook wel vallen, de helden,... op het ijs, die nog niet vast op de schaats weten te staan, of ook wel, die te veel „klok klik klok" door het keelgat lieten glijden, waardoor de aan trekkingskracht van de aarde zoo groot op hen werd, dat een bloedneus 't onvermij delijk gevolg was. Teun Men offert de vele dubbeltjes ook wat veel op 't altaar van Bachus, jö, met gevolg dat Woensdag na afloop der uitdee- ling van prijzen te Wcsterland, een uitdee- ling van klappen volgde. Wat is men te genwoordig toch overal roijaal mee, hé Harin. Het zijn steike beenen, die de weelde kunnen dragen, Teuntje, en toch.. veel honderden daar .Tig1'-*? Mijn hcelen bruidstijd heb je bedorven met dien na- reu typbusjou zwakpotje! Dit laatste moet een scherts beduiden, maar de toon is kort en scherp enr Eva voelt al te goed, dat zij en baar moeder door Tony als een onaangenaam aanhang sel «orden beschouwd. - Wij zullen ons wel zieu op te vroolijken zegt ze. Adim Tony. E?a keert huiswaarts, bet hoofd vol zorg eD onrust om mar moeder. In het portaal blijft zij staan. Boven liet gezang der kinderen klinkt duidelijk bet lustelooze, bcv-udc, pijnlijk aandoende zingen faarer moeder. Eva hart in tranen uit. On 't lieve brood staat daar die /.waar bedrukte vrouw, te zwak en te lusteloos bij Ut on- te sjuvkrn. t<- zingen en zijzelf is niet star t om mee te werken. Kon zij moeder maar van haar I per>oon bevrijden, van dien /.waren, uutteloozcn last/ Ma>r boe? 7ij gaai naar boven, zinkt neer op dc k nai/ee, waar op baar vader gestorven is en weent steeds;dnor. Zo vindt baar uioedcr, cog afgen.at\van de ongeaon*/-i- spauniug. - Maar kindlief, boe zit je zoo\e schriel»! Zetje er tocli tegen in! Kom sta op, en zur<N dat we 'n kopje koifio krijgen. Onder het i. illie-drinken streelt oioeder Var dc hand. „Vermoeit je. de huishouding nog teveel k\d? Zullen wij Dora terug nemen? O neen, mama! Stilzitten zou voor mij niet deugen. Willen wij vanavoud naar de Raldaufs gaan? Eva baalt de schouders op. Zij weet dat haar moe der 't maar niet kan laten, allerlei mooie planneG voor haar toekomst te maken Zij is er al aau gewend. (Wordt vervolgd.^

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1