Schraal Winter- De Oorlog. knecht of knechtje Bevroren aardappelen zijn eetbaar. De aardappelen .worden nog bevroren ge schild of geschrapt, even gewasschen in koud water en daarna onmiddelijk gebracht in goed kokend water, waarin eenig zout is opgelost, en nu gaar gekookt. Wijziging van de Militiewet. Verplichte opleiding voor of ficier, onderofficier of korpo raal. Kr is een tekort aan officiereu en bovenal aan onderofficieren en geschikte krachten uit 'Ie militie der oudere lichtingen stellen zich niet in voldoend aantal voor de opleiding beschikbaar. Art. 79 der Militiewet geelt geen bevoegd heid om geschikte personen uit die lichtin gen voor bedoelde opleiding aan te wijzen. Daarom is een wetsontwerp ingediend, strekkend om ten einde voor omstandighe den als de tegenwoordige die bevoeg-ineid te scheppen, genoemd artikel aan te vollen met een nieuw lid, luidende „In geval van oorlog, oorlogsgevaar, of andere buitengewone omstandigheden kan bij de militie te land, ieder in werkelijke dienst zijnde ingelijfde, die voor de oplei ding tot officier, onderotlicier ol korporaal geschikt wordt geacht tot hel volgen van deze opleiding worden verplicht." Tabaksascli. „Gooi uw tabaks- en sigareuasch niet weg." Onder dit opschrift vermeldt „Lepe- tit Jardiu", dat mr. Bunel in» „Chemical News" wijst op de waarde van tabaksaéeh, welke 20 °/0 potasch (kali) en 5 5 0 °/0 phos- phorzuur bevat. Wanneer alle houders van café's, hotels en iestaurants geregeld die asch verzamelden, zouden zij het land een wer- krnjKen nicust bewijzen. In het belasiing- ja;it 1913/191-4 zijn er in Engeland ruim 44 Yj, ft ïil li oen Kg. :.ibak ingevoerd. De asch di zei hoeveelheid gerookte tabak vertegen woordigde dat jaar en waarde van potasch van pl.m. fUdO.OOO, erekeud volgens uor- mile prijzen. Volgens dc: prijs noteering van heden /ou dal bedrag enorm höi.ger worden. (Uit onze tuinen van 9 Febr. 1917.) A s uloemenniest is «lus de tabaksascli ook zeer goed ie gebral keu, eri geeft den plan ten twee belangrijke voedingstoffen. Vogels iu nood. Een lezer schrijft ons In mijn tuin kwam vandaag een ekster aanvliegen hij pikte aan alles wat los en vast zat. Toen ik met een stuk brood buiten kwam, vloog het dier in een sering, Het mij nade ren en pikte hei brood uit mijn hand op. Het eerste stuk werd opgegeten, de ande re in een rozenperk onder bladeren verstopt eu zorgvuldig toegedekt. Ook op een schotel water viel het dier gretig aan. Gebrek deed hier ongetwijfeld het anders zoo schuwe dier tegen zijn aard handelen. Vergeet de vogels niet Logger vernietigd. Vrijdagnacht zijn aan boord van het licht schip „Terschellingerbank" 8 man aange bracht van den zeil logger Sch. 235 „Mari- auue", welke vernietigd is. Nationaal Steuncomité. De Koningin heeft andermaal f 50,000 ge schonken aan het Koninklijk Nationaal Steun comité. Zaak Sch roder. De door den Hoogen Raad naar het Ge rechtshof te 's-Gravenhage verwezen zaak tegen den heer Sohrüder, hoofdredacteur van „de Telegraaf', beklaagd van het in gevaar brengen van de onzijdigheid van deu Staat, zal 28 dezer voor genoemd Hol woiden be handeld. Kolennood. Wegens kolenschaarschte zal volgens tne- dedeeling door den President van den Hoo gen Raad dit College voorloopig Donderdags geen zitting houden. De militaiic voorbereiding van Amerika. De commissie voor millitaire aangelegen heden uit den Senaat heeft iu gunstigen zin rapport uitgebracht over het ontwerp, be treffende de algemeene militaire training, volgens welk out werp alle mannelijke bur gers der Vereenigde Staten tusschen 19 en '2(3 jaar zes maanden voor het leger of de vloot geoefend zulien worden. Een Duitscli voorste! aan Amerika. Volgens eens telegram van de „Associated Press'' uit Washinton, zou Duitschlaod aan de Vereenigde Staten voorgesteld hebben, besprekingen aan te kuoopen over de mid delen, om een oorlog te voorkomen. Tnota bevat blijkbaar geen mededeeling, dat Duitse! land zijn duikbootactie wil matigen, maar is duidelijk een uitnoodiging aan Amerika om voorstellen te doen. In li 't ij:; vastgeraakt Naar men verneemt, moet sinds de laatste week zich een schip op de Zuiderzee bevin den en dat waarschijnlijk in het ijs is be kneld geraakt. Gedurende eenige dagen wordt neL vaartuig reeds vermist en is van de be inanning niets bekend. fsehu wel ij k e moord Zaterdagavond laat is Ie Havelte in hare woning op afschuwelijke wijze vermoord ge vonden Geertje Doggen, vrouw van Hendrik van den Berg. Uit de situatie van het vjfl trek was duidelijk op te maken dat een he vige worsteling aan den moord is vooralge- gaan. Alles lag overhoop. Ook de waterke tel scheen van de kachel gegrepen te zijn. Toen men het slachtoffer vond was de man, wacrvan de vrouw langen tijd gescheiden heelt geleefd, maar bij wien zij thans we der inwoonde, niet in huis. De politie heelt direct de alleensiaande woning algezet en ën stelt een nauwgezet er; uitgebreid onderzoek in. Een paar jaren geleden is dezelfde vrouw ook duchtig met liet mes bewerkt, waardoor ze iu een zie kenhuis te Zwolle moest worden opgenomen. Nader meldt men De aangehouden echtgenoot, Van den Berg, en de zoon uit diens eerste huwelijk hebben bekend den moord op Geertje Doggen ge pleegd te hebben. kattenvieesck-uitvoer. De man, oie zooals onlangs vermeld werd, uit ons land kattenvleesch naar Duitschlaod uitverde, verzoekt ons mee te deelen, dat 't maar 105 K.G. is geweest. Het duplicaat van den vrachtbrief, dat hij ter inzage zond, vermeldt inderdaad 105 K.G. bevroren kat tenvleesch. Waarom wordt ons nu verzocht dit mee te deeleu „Anders vaardigt Minister Posthuma bin nen een paar dagen een uitvoervei bod van kattenvleesch uit." Nu, zóó erg is het met onze vleeschvoor raden nog niet Eeu nacht op het ijs der Zuiderzee De mannen, die Woensdagmiddag uit Kampen te Urk aankwamen en dadelijk na liet overhandigen der postzakken vertrokken om naar de „vou Geusau'' een ijsvlet en proviand te brengen, zijn eerst den volgen den morgen oin 9 uur bij die boot aange komen. Den ganschen nacht hadden ze, verscho len onder het zeiltje der vlet; op het ijs moe- teu doorbrengen. Vrijdagmiddag kwamen op Urk aan de beide „ijsloopers", die 's morgens vroeg van Urk naar Schokland waren vertrokken, om dc van uit Kampen naar dat eiland gezon den 4000 pond gemalen rogge over te bren gen. Hoewel de booten zwaar beladen en goed bemand waren zakten ze slechts enkele malen nabij Schokland door het ijs, dat dich ter bij Urk sterk genoeg bleek om de velen, die de booten tegemoet waren gegaan om de manschappen af te lossen, te dragen, ff Was voor zoo'n tocht uitnemend weder. Smakelijk eten. Door smokkelaars worden in de laatste dagen te Koewacht bij de burgers alle kat ten opgekocht, die zij krijgen kunnen. Er worden tof f3 voor een kat betaald. Soldaten-smokkelaars. In den nacht van 3 op 4 November j.1. werd ingebroken in het gemeentehuis te Haaksbergen. Door het verbreken van een ruit, had men zich toegang verschaft tot de lokalen, waarin een groote hoeveelheid smok keiwaar was opgeslagen. Tijdens de inbraak stond een schildwacht voor het gemeentehuis op post. De schildwacht E. was met hulp van 'n col lega des nacht naar binnen geklommen, waar zij een groote hoeveelheid smokkelwaar weg namen en deze brachten bij een goeden kennis te Haaksbergen, daarna nam E. zijn post weer iu en ging zijn collega II. slapen. Eenige uren later moesten beiden te zamen aan de grens op post en bij die gelegenheid namen zij de kans waar, om te zamen den gelieelen voorraad over de grens te brengen. De auditeur-militair bij den Krijgsraad te Arnhem eischte voor deze feiten tegen beide beklaagden eene gevangenisstraf van ljaai, met ontzegging van het recht, om geduren de 5 jaar bij de gewapende macht te dienen. Papieren steenkool. In dezen tijd van kolenschaarschte is,,Het Leven" aangekomen met het recept, om van oude couranten steenkolen te fabriceeren. Het weekblad stelt het heel eenvoudig voor. Men legt een aantal couranten vrij van elkander in eer. tijl water, waarin van te voren een handvol zout is opgelost. Na 24 uur, als het zoute water liet papier geheel en al doortrokken heeft, haalt men de bladen ei weer uit, laat ze goed uitdruipen en kneedt ze samen toi ballen ter grootte van een si naasappel. Bij een kachel of een oven laat men ze droogen, waarna men ze op antraciet en overdekt met een laagje asch, stookt. Volgens Het leven houdt men, met een paar scheppen van dit soort brandstof een kachel den geheelen dag brandende. We hebben de proef genomen en. nadat we op «ie bovenomschreven wijze de papier kool hadden bereid, ze in de kachel gewor pen, waarna we weliswaar eecigszins be vreesd voor een mogelijk scherpe daling der temperatuur, doch overigens zeer nieuwsgie rig wachtten op dingen die komen zou den. En deze dingen waren althans geen ver laging van de temperatuur of een plotseling opbranden van de papierkool, ze bleef, net als gewone cokes, rustig doorsmeulen en verspreidde alleen wat mooie blauw-violette vlammetjes, die de gedachte deden opkomen, dat zulke brandstof in een open haard al een heel fantastisch effect moet opleveren. En wat r.u het voornaamste betreft, de warmte, nu daaraan was geen gebrek -- de papierproppen waren echter wel wat snel opgebrand. Wat echter waarschijnlijk zijn oorzaak had in het felle branden van de on derlaag van anthraciet. We kunnen de proef aan ieder aanbevelen en er den laad bijvoegen, dat uien heeft te zorgen dat de papieren kool flink met asch wordt bedekt en het onderlaagje cokes of anthraciet niet te fel brandt. Bezuinigingsmaatregelen in Frankrijk Een gepubliceerd regeermgsheslnit verbiedt het bakken van alle fijne broodjes eu den verkoop van verscli brood. Het mag pas ver kocht worden twaalf uren of langer nadat het gebakken is. Ten einde het verbruik van brandstof en den invoer vaa ruwe grondstoffen te beper ken, heeft, de ministerraad besloten, van 15 Februari af alle hun omvang moeten be perken. Een drieling! Een berichtgever van den Rott. had het genoegen de drieling te mogen aanschou wen waarmede het gezin van deu heer J. Wesselink, te Hellendoorn, gezegend is. Ze zijn nu 4 weken oud. Alledrie meisjes genieten een goede gezondheid. Het is een leuk gezicht drie zulke kleu ters te zien liggen in een bedje, dat is op gemaakt in een daartoe expresseliik ver vaardigd kistje waarboven een glazen deksel en waaronder een lade is aangebracht waar in 5 verwarmde kruiken de temperatuur op de gewenschte hoogte (30 gr. Celsius) houden. Ook bunzinghuiden zijn duur gewor den. Werd voor deze beesten vroeger vaak nauwelijks fl per stuk betaald, thans be steedt oieü graag 5 èt f 6. Geen wonder dus, dat deze roofdieren, waarop voorheen, ter beveiliging vac het jachtgeld, slechts door politie-ambtenaren werk jacht gemaakt, tegenwoordig zooveel mogelijk door de boeren zeit worden gevan gen. GehuwdG. C. van Gassen en M .V. Teir- brood. Overleden -.Cornelis Tijsen, oud 24 jaar, zoon van R. Tijsen en T. Keijzer. PLAATSELIJK i\IEIJ\VS. De toestand tussehen Amerika en Duitsch- land schijnt iets minder ernstig te zijn, Men heeft eenige hoop, dat de oorlog verme den zal worden. In de eerste plaats is het aantal duikbootslachtoffers de laatste paar da gen minder. Ook wenscht Duitschland te luisteren naar ieder voorstel van Washington Volgens een door de Grieksché voorloo- pige regeering ontvangen bericht, heeft de keizer van Duirschland aan zijn zwager, koning Constanfcijn een telegram gestuurd, waarin hij zegt, dat hij niet met hem kan samenwerken, of hem te hulp kan komen. Al wat ik u vraag, zegt. de keizer, is uw kroon te behouden. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer S, Kreijger, thans ambtenaar ter secretarie te Terschelling, is als zoodanig benoemd te Hoorn. De heer W. C. van Setten van der Meer, hoofd der school te Westerland alhier, is als zoodanig benoemd te Schermerhorn. De heer W. J. Bruul, gemeente-secreta ris alhier, heeft zijn benoeming als zooda- danig te Heiloo aangenomen. 1.1. Zaterdag werd, op uitnoodiging van de heeren Jongkind en Verfaille door parti culiere beurtschippers vergaderd in Hotel de Haan, teneinde een bespreking te houden over het vaststellen van minimum vracht prijzen 19 Schippers waren tegenwoordig. Na veel discussiën werd overgegaan tot de oprichting van een vereenigiging, waarvan tot bestuursleden werden gekozen, de hee ren J. Jongkind, voorz,, C. Kaan, secr., C. Verfaille pennigm. De vereeniging zal de naam dragen van Wieringer Vrachtvaart Vereeniging". Vervolgens werden diverse vrachtprijzen vastgesteld, waarvan circulaires zullen wor den gedrukt en bij belanghebbenden rondge zonden. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering, met een woord van dank voor de genomen besluiten gesloten. Hij memo reerde nog even deu vroegeren toestand hoe, de schippers op de haven aan het ruzie ma ken waren en de een nog minder als een ander een Iadiüg aan boord nam. Spreker hoopt, dat nu met de nieuwe ver eeniging W. V. V., een ieder, niet alleen de leden, maar ook zij, die niet zijn aangesloten zich aan de billijk vastgestelde prijzen zullen houden en dat de vereeniging in kiacht zal toenemen tot vooruitgang en bloei van han del en scheepvaart. (Applaus.) De muziekvereeniging Harmonie heeft Zaterdag en Zondag met groot succes ha re uitvoeringen voor kunstlievende leden ten uitvoer gebracht. Concordia was beide malen meer dan vol. Opgewekt, vol, en zuiver klonk het 5tal muzieknummers en na dat de laatste gloedvolle marsch Man te gen Man door de zaal had gedaverd, volg de een dankbaar applaus. Ook het tooneel- spel Theresia, of het weeskind v. Geneve 'ff verwierf van alle zijden veel bijval, Voor al werkten ook de mooie tooneeldecors, costumes en grimeering tot het succes me de. Een woord van hulde mogen wij di- teur en leden voor het gepresteerde niet onthouden. Een demonstratie. Te Rotterdam heeft liet revolutionair soci- alitisch comité een houger-demonsl ratje op touw gezet, na afloop waarvan een lelegiatn aan den minister gestuurd werd, waarin werd aangedrongen op: le onmiddelijke demobilisatie; 2e totaal verbod vau uitvoer van levens middelen; 3e onmiddellijke inbeslagneming van alle voorraden levensmiddelen en brandstoffen in Nederland aanwezig; en beschikbaarstelling daarvan tegen prijzen, niet hooger dan vóór den oorlog; 4e rantsoeneering, die rekening houdt met de werkelijke behoeften der arbeiders; 5e onmiddelijke veidubbeling der raut- soeneering. De Duitsclie lezing over den duikboot-oorlog. Onder de als tof zinken opgegveven stoom schepen en drie zeilschepen bevonden zich stoomschepen, die met ijzerertsgeladen wa ren, een met tarwe en een met uiijnhout voor Engeland, Van de zeilsche pen vervoerden er twee levensmiddelen naar Engeland. Verder zijn tor. zinken gebracht, tien stoom schepen cn 13 zeilschepen van le zaïnen 32,000 ton alsmede acht visschersvaartuigen. Ameland. Tengevolge van de ingevallen dooi is de communnicatie tusschen Ameland en deu vasten wal, die sedert eenige dagen te voet over het ijs wordt onderhouden, wederom gestremd, misschien voor verscheidene dagen. Intusschen is eeu belangrijke partij goederen over het ijs gedragen, waartoe pl.m, 25 man iu dienst waren genomen. Met de Weste winden is het ijs in de Wadden echter lot huizenhooge schollenheuvels opgeworpen, die den tocht belemmeren. Burgerlijke Stand der gem. Wieringen 3 tot en met 13 Februari 1917. Geboren: Simon Klaas, zoon van D. Min nes en A. Metselaar. ruw en rood gelaat. Wasch U met Purolzeep GEVRAAGD een kunnende melken, loon naar bekwaamheid. Jb. KAAN Gest. handen en wintervoeten Gebruik PUROL!

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2