WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 8e Jaargang. Vrijdag 2 Maart 1917. No. 18. s. - Door lijden tot Geluk - WIERINGER COURANT J J J- WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBODE" J J J VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maandenf f 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer f 0.30 n 0.06 Bureau Hlppolytushoef, Wieringen. Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A. Keuris Gz. Wieringerwaard Plotseling opgekomen omstandigheden noodzaakten ons het nummer van Dinsdag 1.1. niet te doen uitkomen, zonder echter on zen lezers hiervan kennis te kunnen geven. Een onzer zetters moest plotseling voor militie diensten opkomen, terwijl door veran dering der inrichting drukkerij voor't plaat sen van een zetmachine, onmogelijk aan de courant kon worden gewerkt. Echter hopen wij thans weder voor gere gelde verschijning te kunnen zorgen, ja, zelfs in 't laatst der volgende week met meerdere pagina's onze lezers schadeloos te kunnen stellen. Redactie. K0RTEBERIGHTE1*. Deze week was het een jaar geleden, dat de groote slag voor Verdun begon, met het bekende resultaatEen lenzenfias- co voor Duitschland en zijnen Kroonprins, Het is bij de laatste volkstelling in Duitschland gebleken, dat er ongeveer vier millioen "broodkaarten meer uitgegeven zijn dau ermenschen zijn. Er hapert dus nog wel iets aan de organisatie in Duitsch land. Ter komkommerveiling te Eist werden Maandag de eerste groene kaskomkommers aangevoerd. Ze golden f 0,95 per stuk. De „Koln. Volksztg." verlangt dat de onzijdigeu in ruil voor de Duit- sche kolen, arbeidskrachten naar Duitschland zenden om de kolen uit de mijnen te halen, De uitreiking van broodkaarten, sla gers en kruidenïersboekjes, alsmede van vet kaarten zal te Enschedé voortaan geschieden dopr 't onderwijzend personeel van de ver schillende openbare en bijzondere scholen, dat zich daarvoor beschikbaar heeft gesteld. Door de politie te Middelburg werd eep vroqw aangehouden, die begin Januari haar woning te Ginneken verliet, toen haar man in het gasthuis lag. Ze liet haar twee jeugdige kinderen onverzorgd achter. Een hond past beter op zijn jongen, zei onlangs de president eener rechtbank tot een vrouw, die zich op soortgelijke wij ze misdragen had. De schaarschte aan tabak heeft in Oostenrijk-Hongarije reeds tot een noodmaat regel geleidmen heeft n.1. de pijptabak pipt geprpoparperfje boombladeren vermengd. Gemengd Nieuws. Scliapen naar België. Sedert 6 dezer zijn, naar de Vee- en 23 flp opgenjjlik komt Amalia de kamer binnen: „Juffrouw Abrens, madame heeft naar u gevraagd. Heel duidelijk, al was 'took een beetje zwakjes." Eva spoedt zich naar boven. Als zij zich over de zieke heenbuigt, zoeken de matte oogen haar en tast een klamme hand naar de hare. „Evaatje bij mij blij ventee, bij mij blijven!" En zonder na te denken antwoordt bet meisje: „Ja, tantelief. Wees maar ge rust!" Dan zinkt de zieke weer terug in baar halve bewusteloosheid. tyu mocht Eva natuurlijk niet heengaan. Laat in den avond komt Karei in de ziekekamer en vraagt of 't waar is, dat moeder haar beeft herkend. Zij deelt hem de verandering in haar besluit mede. Als hij dit verneemt speelt om zijn mond een vreemd lachje, eenigszins zegevierend, dat haar pijnlijk aandoet. Den volgenden ochtend zitten Robert, Maurits en Karei aan 't ontbijt. Zij zijn zoojuist uit de ziekeka mer gekomen en hebben de patiënte in nagenoeg hel der bewustzijn aangetroffen. Nu komt liet er op aan haar niet te prikkelen, (ja vpqral niet haar om vergiffenis ameeken, Karei. Daar denk ik ook niet aan, bromt Karei, en hard op zegt hijHet is goed, dat Eva verklaard heeft hiei te willen blijven. Maurits ziet hem verwonderd aan. Op dit oogenblik komt Hanua binnen. „Alleen op dringend verzoek van mijn man heeft zij daarin toegestemd," zegt de jouge vrouw langs haar neus weg. Dat is tiet waar! roept Karei uit, terwijl hij een Vleeschhandel meldt, geer. schapen meer naar Engeland uitgevoeid. Van dien datum af zijn echter Ie Hoek van Holland aan het openbaar slacnthuis en aan het slachthuis van Muller en Co ongeveer 4100 schapen geslacht voor de Belgische Relief- commission. Het plan is om 10.000 stuks geslachte schapen naar België uit te voeren. Tot dusver zijn al de schapen nog over genomen door hel Nederlaudsche Landbouw- Coniite. Smokkelende koeien. Komuiies-soldaten van de grenswacht bij Oldenzaa! wisten Woensdagnacht aldaar on- middelijk aan de grens in beslag te nemen eeu 2-tal koeien, elk met 2 zijden spek op den rug. Hondenvrienden. Een dame, aldus vertelt de L o n d o n Cl u b te 11 o w, bezat twee hondjes, die zij boven alles op de wereld liefhad. Op eeu morgen snelde het dienstmeisje zeer ont steld de kamer binnen met de mededeeling da! het eene hondje was gestorven. Wanho pige kreten, tranen enz. Eindelijk kwam de dame halverwege bij en liet een bontwerker bij zich komen. Ik zou graag willen, zeide zij, dat u van het \el van mijn dooden lieveling een mof maakt. Heel graag, maar er kan hoogslens een kindermof uit. Nu, antwoordde de dame na eenige aarzeling en wees op den nog levenden hond, neem dan den tweeden er ook maar bij. HHitif lichting 1918. De Minister van Oorlog heelt den Com missarissen der Koningin verzocht, de zit ting van de keuringsraden voor de militie- lichting 1918 zoodanig te regelen, dat die zitting omstreeks 12 Maart aanvangt en zoo mogelijk in het laatst van April of anders zoo spoedig mogelijk in Mei eindigt. Voorts heeft den Minister medegedeeld, dat in overweging is het treffen van een na- derevoorzieningom hen,diedoor recht op vrij stelling, landstormplichtig zoude zijn gewor den, bij ot na demobilisatie alsnog naar den den landstorm te doen overgaau. Oudbakken waterbrood. In Engeland mogen voortaan bij de be reiding vac hel brood geen krenten, rozij nen melk of suiker meer gebruikt worden en het brood mag pas verkocht worden, als het 12 uur oud is. De verkoop zal bij ge wicht geschieden. Kurk. De N. O. T, verleent weder consenten voor den aanvoer van kurk. nieuwe flesch ontkurkt. „Overigens wil ik wel beken nen, dat de verandering in het besluit van juffrouw Eva mij veel genoegen doet. Bij de vele werkzaam heden mijner vrouw, en man en vrouw zien elkaar even dreigend aan en met haar verplichting tegen over andere families," zoo voltooit hij langzaam dieu zin, „zou zij bezwaarlijk de noodige kalmte kunnen vinden om een nog al prikkelbare patiënte op te passeu." Ja, wij geven een klein partijtje, verduidelijkt Banna heel koeltjes. Maar daar zal men boven niets van hooreu, temeer, daar er niet gedanst zal worden. Het is trouwens een heerendiner. Men heeft toch zijn couversatie-plichten, nietwaar? Als flieu uitnoodigin- gen aauueeipti nioet men ook reciproceereu. Wij ver wachten ook jou, Maurits Haar zwager kijkt haar met een lichten schrik aan. 'tls zeer vriendelijk, maar ik kan aan die uituoo- digiug geen gevolg geven. Ik ben nu eenmaal geen menseh voor dergelijke dingen... Hoe is 't, Robert, wordt het niet onze tijd? De jonge dokter staat op en heiden keeren in Mau rits' tentwagentje naar Hohenburg terug. Als zij van elkaar afgaan, drukt Robert de hand van zijn vriend lauger dan gewoonlijk, alsof hij hem wilde beduiden, dat hij hein begreep. XIV. Welk een verschil tussehen de stille bovenkamers van Charlottenhol en de dolle drukte beneden, waar Hauna bezig is met haar voorbereidingen tot het diner. Werkvolk is bezig de eetzaal te decoreeren en Amalia, die zoo langen tijd bij een grafelijke familie heeft ge diend, geeft haar les in het recipriëeren. Alles moet Eet gerstebrood. Bij den heerscheuden graaunood, waar onder de geheele bevolking lijdt, verdient het aanbeveling, de aandacht te vestigen op een product, dat wij in overvloed voor handen hebben, n.1. de gerst. Er wordt hier te lande veel gerst verbouwd, die echter giootendeels als veevoeder gebruikt wordt en door de bierbrouwerijen bij de bereiding van bier. Gerstemeel als broodstof zou onzen leveosmiddelenvoorraad aanmerkelijk verbe tereu. Daar gerst als veevoeder onontbeerlijk is, vooral voor onzen steeds grooter worden den veestapel, ligt het op den weg der Re geering, in navolging van Duitschland en Engeland, het gebruik voor bierbrouwerijen te beperken. Zoodoende zou een groot deel daarvan voor de voeding der bevolking be schikbaar zijn, Van gerstemeel toch bakt men eeu smakelijk en werkelijk zeer voedzaam brood, dat andere broodsoorten aan eiwit en vetgehalte overtreft. Tarwemeel bevat 1.1% eiwit en 1.4% vet, roggemeel 9.2 en 1.3%, gerstemeel 12.3 en 2.3%. Wat wil men meer? Bekkensnijden. In Koekange (Drenle) en omgeving, heeft de bevolking al meermalen blijk gegeven van bijzondere neigingen. „Bekkensnijden" b.v. is er een bezigheid, die tot eeu routine is gekomen, welke een zekere vermaardheid heeft. Van een eigenaardig geval van rechts pleging" wordt van nu dit Koekange inde A s- s e r C tmelding gemaakt. Een 150-tal jongens uit verschillende ge huchten om en nabij het Rogat gelegen, heb ben een bruidegom, die zich uit den onder trouw had laten schrappen, naar zijn bruid gebracht. In tegenwoordigheid van al die jongens werd door hem de belofte afgelegd, dAt het huwelijk voortgang zou hebben! Een mariage de raison" trouwen ot het mes Geen boter maar melk. Naar uit Berlijn gemeld wordt, zijn ver schillende plattelandsgemeenten gestratt, om dat de boeren hun verplichtingen tot afleve ring van bepaalde hoeveelheden boter niet tegenstaande herhaalde waarschuwingen niet zijn nagekomen. De karnmachines. zijn in alle boerderijen door de autoriteiten verze geld. De gemeenten werden verder gedwon gen een groote hoeveelheid melk meer te leveren dan zij tot nu toe hadden op te bren gen, en werden verder bedreigd met het af sluiten van de verlichting en van den toe voer van veevoeder en suiker Bouwt Duitschland geen Zeppelins meer? Volgens een telegram uit Genève hebben een aautal arbeiders van de zeppelintabriek zoo voornaam mogelijk gaan, maar toch uiet te duur op dat laatste komt öaoua telkens terug. Te Ber lijn beeft zij eenmaal gedineerd met de Lindner's en Fiukendorp en toen versteld gestaan van de nota. Daar om had zij verder baar maaitijdeu alleen gebruikt en zich beholpen met 'n biefstuk. Wie kan baar dat 's avonds aanzien, als zij in de opera naast UUa Lindner zat? Die Ulla was eigenlijk veel veranderd, sinds de groot mama van baar man zich met dezen had verzoend en zich zelfs haar aangehuwde kleindochter bad laten voor stellen. Het voormalige balletdanseresje bad zóó na tuurlijk de bescheidene gespeeld en met tranen in de oogen voor de oude dame gestaan, dat deze beloofde baai voorspraak te zijn bij Hans' ouders, om het lieve kind iu de familie op te neiueu. Van dat oogeublik af was Ulla heel gereserveerd geworden iu baar onigaug met Hanua. Zelfs toen deze eu Karei zich bij haareu baar eebtgeuoot hadden aangemeld, waren zij niet ont vangen geworden. Nu, dat kou toeval zijn eu zou op den vroolijkeu avoud hier, waarop beide vrouwen zich reeds lang gespitst hadden, wel bijgelegd worden. De otficieele uituoodigiugskaarteu waren iutussehen reeds verzonden, Hauna wachtte nu op de „goedgun stige antwoorden." E.r zouden twaalf gasten komen; behalve de Liuduer's nog een enkel echtpaar, de nieuwe opperhoutvester met zijn vrouw. Verder alleen jongelui, voor 't nieereudeel vroolijke huzarenofficieren. De antwoorden kwamen merkwaardig suel biunen. De Lindner's verwachten bezoek van grootmama en betuigden bun innig leedwezen, de opperhoutvester nam alleen voor ziju persoon aan, daar zijn vrouw haar jongste zuster te logeeren had, en de officieren ver wachtten een kameraad, die juist dien dag Ruüleben zou aandoeu eii reeds aan de officierstafel genoodigd was. Geaccepteerd hadden alleen Finkeudorp, de oude, ongehuwde dokter vau Ruhlebeu en een adelijke pacli- te Friedriehshalen bevel gekregen, zich bij hun depot te vervoegen. Dit bevel schijnt berichten van den laatsten tijd te bevestigen volgens welke de Duilsche autoriteiten de doelloosheid van den zeppelin erkend en van den bouw van nieuwe luchtschepen af gezien hebben. Het Engelsche leger 5 millioen mail sterk. De Zaterdag openbaar gemaakte Kngelsche oorlogsbegrooling stelt het aantal manschap pen op 5 millioen, behalve degenen, die in Iudië dienen. Aanvoer-Moeilijklicdeii. Op het oogenblik worden in Engelsche havens vastgehouden 24 schepen, welke iu ladiug hebben: 4000 ton rogge, 38,500 ton maïs, 14.620 ton haver, 24.470 ton gerst eu 15.038 ton lijnkoeken, totaal ongeveer 96.600 ton. Het kan niet anders of zeer spoedig zal een besluit moeten worden genomen om een deel van deo veestapel at te slachteu, met alle gevolgen van dien, als: minder varkens- vleesch, minder spek, minder melk, minder boter, minder kaas en voor wat den pluim veestapel betreft, minder eieren. Door den eisch van Engeland, dat onze schepen naar een haven ten zuiden van Kaap Hattera8 gaande, eerst een haven in Enge land aandoen en vandaar kolen meenemen uaar een Brilsch kolenstation, loop! onze voorziening vau chilisalpeter zeer groot ge vaar. Voorjaar. Id de Streek zijn nu reeds de werkzaatn- hedeu op den akker aangevangen. Verschei dene landbouwers zijn druk aan 't erwten- zaaien. De vorst is echter bij lange na niet uit den grond. Hoste rd. De handel iu mosterdzaad is in Holland's Noorden weer iets vlugger geworden. Men besteedt tegeawoordig tot f50 per 70 K.G. Van Harken. Zaterdagmorgen ontving het Gemeentebe stuur van Marken, van deN. H. T. Mij. be richt, dat te Monnikendam 260 zakken meel waren aangekomen. De eerste wagon was reeds Vrijdagmorgen aangekomen en was maar geborgen te Monnikendam, waarvoor bergloon werd gevraagd. De maatschappij wilde het meel niet vervoeren naar Marken en du moest terstond worden verklaard wat er met hel meel zou gebeuren. Gedreigd werd met terugzending. Burgemeester en Wethouders vergadeiden en hielden raad. Om 12 uur werden twee boden rondgezonden en ruim honderd inge- ter uit deu omtrek, gewezeu officier, nog betrekkelijk jong en ongehuwd. Karei leest zijn vrouw al die beleefde bedankbrief jes voor. Wij moeten bet-uitstellen, meent Hanna. Neeu, dat moet men niet, zegt bij. Waarom niet? Omdat zonneklaar blijkt, dat de menschen niet willen, nu niet en later uiet.. Dat geloof ik niet! Ik vraag Ulla doodeenvoudig, of zij haar grootmama wil medebrengen, en het logeetje van den houtvester noodig ik eveneens uit. Misschien ook dien doortrekkendeu huzaren- kameraad Eu waarom uiet? Omdat die uiet bestaat Allemaal uit vluchtjes. Hauna wil het nog altijd uiet gelooveu.Nadat Karei de kamer verlaten heeft, laat zij Eva verzoeken even bij baar te komen. Het jouge meisje heeft haar iu de aeht dagen, dat zij vau Berlijn terug is, slechts vldbhtig gezien. Karei in 't geheel uiet. Als Eva binnenkomt, zit. Hanna vonr de schiijftafel. Kan ik 'tzóó verzeuden? vraagt de jonge vmuw. Wat is er aan de hand? luidt Eva's wedervraag, terwijl zij het door Hauna geschreven briefje aanvat. Hanna deelt baar de ondervonden teleurstelling mede en haar plan, den grootmoeder van baron Liuder ook te iuviteeren. In jouw plaats deed ik dit niet. Als de Liuduer's baddeu willen koinen, zouden zij 'ttoch gedaan heb ben Je moet mij niet kwalijk némen dat ik 't jc zoo z- g, maar als het hun gelukt zich met de familie te verzoemu, dan zullen zij in hun omgaDg ook kieskeuriger worden. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1