DIENSTBODE DIENSTBODE zeteneu uitgenoodigd om te twee uren meel per slede te halen uit Monnikendam. Trouw kwamen de mannen op. Het ijs liep moeilijk en was nat. Met natte voeten brachten zij twee uren daarna reeds honderd vijf en der tig zakken meel aan wal, dank zij de samen werking. Verliedelijke belooning. Een advertentie uit een te Koningsbergen verschijnend blad: Verloren, Zondag gedu rende de matinee in den Louise-schouwburg een handtaschje, waarin zich verschillende voorwerpen bevinden, die alleen voor den eigenaar van waarde zijn. De eerlijke vinder kan zijn belooniug zoo hij dit wenscht, in vleesch of ganzenvet uitbetaald krijgen." De bons gegeven. Heb je al gehoord, dat Piet, die ver leden maand getrouwd is zijn vrouw de bons heeft gegeven Minsch, wat zeg je, hoe komt dat Ze moest Regeeriugsaardappelen halen. (Afgeluisterd gesprek twee buurvrouwen). Urk uit zijn isolement. Dinsdagmorgeu is de stoomboot „Eiland Urk" van Urk naar Enkhuizen vertrokken. Met heel veel moeite is de boot daar aan gekomen. Onderweg had zij heel veel last van drijfijs. Zij hoopt verder den dienst te hervatten. De staat als handelaar in oude kleeren. Weder heeft de oorlog een van de bekend ste iigujen uil het Berlijnsche stiaatleven weggenomen, verzucht het Beri. Tag." den man, die den voorbijganger toefluisterde: Oude kleeren te koop? Of die van huis tot huis ging, om allerlei afgedankie diugen, na tuurlijk tegen den hoogsten prijs, over te ne men. De staat is nu zelf als zijn machtigste concurrent opgetreden en is een handel in grooten stijl begonnen. De magistraat van Berlijn heeft namelijk bekend gemaakt, dat de kleinhandel ïn gedragen kleeren, onder goed en schoenen nog slechts tot 28 Febru ari 1917 geoorloofd is. Vóór 10 Maait moe ten de opkoopers mededeeleu, of zij weuschen, dat hun voorraden door de daartoe aange wezen ambtenaren worden overgenomen. De eersteling. De gemeente Hoorn zal de eerste in ons land zijn, waai van gemeentewege voedings gewassen worden geteeld. Een aan de ge meente behooiend stuk weiland zal worden omgeploegd, waarna in eigen beheer, daar op erwten voor de distributie zullen worden verbouwd. Hoewel de rijkslandbouwieeraar als eerste vrucht vroege aardappelen en als navrucht kool aanraadde, meenden B. en "W. dat aan erwten meer behoefte zou bestaan. Tegemoetkoming door Duitsehland toegezegd. De N. Rott. meldt: Naar wij vernemen heelt onze regeering van het Duitsche gezant schap de niededeeling] ontvangen, dat de Duit sche regeering bereid is ter tegemoetkoming in het verlies van de 7 getorpilieerde Neder- landsche schepen aan Nederland geduren- den oorlog de beschikking te geven over Duitsche schepen, met dien veistande, dat na den vrede over eveutueelen aankoop der schepen door Nederland zal worden onder handeld. De lichting 1911 nog niet naar huis. Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat het vertrek met onbepaald (klein) ver lof der lichting 1911 bij de onbereden korp sen, uitgezonderd torpedisten en pantserfort- artillerie, welk vertrek aanvankelijk in uitzicht werd gesteld omstreeks 10 Maart e.k., tot nader order wordt opschorst. Wol aehtergehoudeu. De wol-commissie, die belast is met de distributie van wol'hier te lande, deelt het volgende mede: Hoewel alle Nedcrlandsche wol is gevor derd en door de houders aan het legerbe stuur moet worden afgeleverd, zijn door en kele vellenblooters aan fabrikanten aanbie dingen van wol gedaan en het spreekt van zelf, dat deze wol dus aan. de vordering is onttrokken. Dit vormt een misdrijf, waar voor de eigenaars der wol met den straf rechter in aanraking zullen komen. Het is zeer te betreuren, dat door eenige fabrikanten zulke aan de vordering onttrok ken wol is opgekocht en de wol-commissie heeft na rijp beraad gemeend, dat voortaan allen, die zulke wol opkoopen, van het ver der verkrijgen van Nedcrlandsche of andere wol behooren te worden uitgesloten. In twee gevallen, dekenfabrikanten be treffende, hq^ft de wol-commissie thans nog genoegen genomen met door dezen tebetalen boeten, resp. van f1000 en 10.000, welke sommen zij heeft afgedragen aan het Konink lijk Steuncomité *1914. Zooiets komt niet alle dagen voor. Aan den 2den luitenant Petersen, te As sen, werd gedurende de verdere mobilisatie verlof verleend om zijn studie voor dokter te kunnen voortzetten. Bij het afscheid nemen Dinsdagmorgen werd hem door de manschap pen van zijn afdeeling (onderofficieren, kor poraals en minderen,) als huldeblijk aauge- boden een gouden vulpenhouder benevens een album bevattende de namen van allen die hiertoe hebben bijgedragen. floiideiibrood. Vele gemeentebesturen schrijlt „Het Cen trum,'' worden beziggehouden met de vraag, hoe gedurende de rantsoeneering de honden, en vooral de trekhonden moeten worden ge voederd. De voeding toch van deze nuttige dieren mag niet worden verwaarloosd. Nu berichten onlangs enkele bladen, dat de Mi nister van Landbouw bereid was maïsmeel voor het bakken van hondbrood beschikbaar te stellen, mits elke burgemeester één bak ker in zijne gemeente aanwees, met het bak- keu van dat brood belast. Dit is echter nooit aan de burgemeester bekend gemaakt. Het blad verneemt intusschen, dat het bericht wel juist is. De burgemeesters kunnen mais bekomen maarzij moeten behalve den naam van den aangewezen bakker ook opgeven voor hoeveel t r e khonden zij dit brood noo- dig achten. Om ter liarte te nemen. Een niededeeling van den Burgemeester van Amsterdam inzake besparing van licht en kookgas eindigt met deze ernstige woor den „Ten slotte acht ik mij verplicht, ouder de aandacht der ingezetenen te brengen, dat velen van hen, o.a. blijkens ingekomen aan vragen tot het houden van feesten, klaarblij kelijk nog niet voldoende doordrongen zijn van den nood der tijden, weshalve ik den ingezetenen ernstig in overweging geef, zoo wel in hun openbaar als in hun particulier leven, meer soberheid te betrachten. De broodkaart te Berlijn. Berlijn viert een broodkaarten jubileum, 't Was Donderdag juist twee jaar, dat aldaar de broodkaart werd ingevoerd. Per week worden er 3.600,000 broodkaarten uitgereikt. Een Duitsch blad rekent uit, dat al die kaar ten, op elkander gelegd, een stapel van 324 meter hoogte vormen. In de afgeloopen 105 broodkaarlenweken zou dit een torentje van ongeveer 34 kilometer hoogte zijn. Naast el kander gelegd zouden de tot dus verre te Berlijn uitgegeven kaarten een strook van 56.700 kilometer vormen. De Groot-Beilijn- sche broodcommissie ontvangt wekelijks 66 millioen coupons terug. Eeu groote familie. Te Lekkerkerk is op den leeftijd van 97 jaar en 7 maanden overleden mej. de wed. P. Gouwens de Jager, nalatende 14 kinderen en behuwdkir.deren, 52 kleinkinderen, 37 behuwd-en kleinkinderen, 131 achter-klein kinderen en 7 achter-achterkleinkinderen, samen 241 personen. Het dragen van een lange pantalon, door militairen, niet meer toegestaan. Wijl gebleken is, dat de bezwareu, onder vonden bij het dragen van been windsels veelal een gevolg zijn van onkunde of ge brek aan zorg bij het bevestigen, is thans ter kennis gebracht, dat door alle militairen de beenwindsela moeten worden ge dragen en dat het eigendunkelijk voorschrij ven door officieren van gezondheid van kleeding en uitrustingstukken, die strijdig zijn met de bestaande bepalingen (bedoeld wordt het dragen van een lange pantalon) niet meer wordt toegestaan. Brood van aardappelmeel. Naar aan de Tel. wordt gemeld, zullen de meelfabrieken over het geheele land deze week maar de helft der hoeveelheid tarwe ontvangen, die anders gedistribueerd wordt. Dit staat in verband met een spoedig te verwachten maatregel, om het tekort met andere producten aan te vullen. Welke pro ducten dit zijn staat nog niet vast. Dienaangaande worden verschillende proe ven genomen. Zoo is er o.a. sprake van het tekort aan te vullen met aardappelmeel. Een dergelijke maatregel is in Duitsehland reeds sedert lang ingevoerd.'Het brood zal voor de helft uit tarwe en voor het andere gedeelte uit aardappelmeel zijn samengesteld, waardoor er een laag, plat brood wordt ver kregen waarvan de voedingswaarde aan merkelijk minder is. In een onderhoud met de bakkerspatroons bleek, dat deze maatregel weinig instemming in bakkerskringen zal ontmoeten. Ieder mengsel in de tarwe maakt het brood min der poreus en minder verteerbaar. Men is eer voor een verlaging der broodsoenen. Men kan dan zoo werd medegedeeld sup- pleeren op de gewone wijze door ruimere aardappelen of boonenverstrekking. Een nieuwe uitvinding? De Zweedsche industrie, die door gebrek aan grondstoffen in vele takken van bedrijf zeer belemmerd wordt, grijpt met ijver iedere nieuwe gelegenheid om wat te verdienen, aan. Reeds enkele dagen na uitgifte der eerste levensmiddelkaarten werd in Zweden een broodkaartenschaar" aan de markt gebracht. Dit instrument knipt niet alleen de bonnet jes van de kaart af, maar kan ze tegelijker tijd bewaren. Inbeslagneming van klokken enz. Er zijn in Duitsehland verordeningen uit gevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat bron zen klokken vrijwillig moeten worden inge leverd of in beslag genomen zullen worden. Elke kerk zal maat één klok behouden. Vooits wordt kurk in beslag genomen, alsmede de uit kurkafval vervaardigde fabrikaten. Ook op aluminium zal beslag worden gelegd. Een der verordeningen bevat het verbod tot tewerkstelling van onderdanen cencr vijan delijke natie en van Polen in de munitiefa- biieken. Gebrek aan lucifers Door de schaarschte stegen de lucifersprij- zen voortdurend in Duitsehland. Thans heeft de rijkskanselier den maximumprijs voor bui ten landsche luciters vastgesteld op 40 cent per pak en 9 cent voor 2 doosjes. DureJ ganzen. Voor jouge ganzen, die in hef eerste oor logsjaar iu Twente betaald werden met 60 cent tot 1 gulden, betalen opkoopers thans den ongehoord hoogen prijs van 6 a 7 gulden. Ze worden opgekocht voor uitvoer naar Duitsehland. De nekkramp in ile kazerne te Amersfoort. Het ziektegeval in barak A der int.-kazer- ne is gebleken geen nekkramp te zijn. Woensdagavond heeft zich echter weer een veiinoedelijk geval voorgedaan in de vlieg- loods, welke dadelijk geïsoleerd is. Een oogje op de tarwe. Op Walcheren heeft de tarwe zeer weinig geleden van de vorst en bovendien zullen nog vele landbouwers opnieuw tarwe zaaien Ook in 1890 na den strengen winter is er nog veel gezaaid en was de oogst zeer goed Ook bestaai op dit eiland het plan veel aard appels te poten. \Vinterpraatjc van Harm en Teun, Harm. Hel is ontegenzeggelijk waar, wij Hollanders zijn, bij de bewoners van an dere landen vergeleken, altijd een gezond en taai volk geweest. Waar dat door komt mag |oost weten, maar in ieder geval, het vele schippersvolk doet er beslist een hoop goed aan. De drommel, die kerels zien er allemaal uit als melk en bloed en ik vraag m'n eigen zeivers wel eens af, nu in zoo wat alle raadsvergaderingen een rookver bod voor kinderen wordt aangenomen, of het nu werkelijk zoo erg is, als die ge zondheidscommissies wel schreeuwen. Als er nu toch zooveel grut rookt en het is dan zoo slecht, dan begrijp ik niet hoe onze voorvaderen zoo gezond en verstandig kon den zijn, niettegenstaande ze van jongsaf dampten als een kalkoven en het piepke niet koud kwam. Teun. Ja, wat zal ik je zeggen, ik ben geen medicijnmeester om zooiets grondig te kunnen beoordeelen, maar dat meen ik: ik vind 't voor kleine jongens een vertrapt vies ongemanierd gezichten bleef het nog maar bij jongens, maar je ziet hier warem pel soms ook jonge meisjes met een siga ret in den mond en dat loopt toch heele- maal de spuigaten uit. Harm. Hoor eens, als je de bekrompen idiote Raadsgesprekken zoo hier en daar na gaat, dan zou je welhaast tol de gedachte komen, dat verscheidene vadertjes in hun jeugd te veel hebben gesmookt, hun her senen daardoor veel hebben geleden en he laas nog met de walm zijn doortrokken. Ga maar op het rijtje at. De Vroedschap van Callantsoog Precies een troep ha nen, die mekaar bevechten, dat de veeren er af stuiven. Dan die aristocraten van De Zijp Ze zitten warempel te keuren en te kletsen over een afgedragen politieover- jas of ze allemaal gepensionneerde serge- antfouriers van de witte boonen zijn ofwel jaren als ridder van de naald op tafel heb ben gezeten. Teuu. Daarom zou je het welhaast ver tikken zoo'n ambtenaarsbaantje te beklee- den, want de Edelachtb. heeren behandelen welhaast in 't openbaar wat hemd je van daag moet aantrekken, of je morgen met je daagsche of Zondagsche broek moet loopen en zoo al meer. Maar de Wieringer hoo- ge oomes, wat zeg je daarvan Harin. Niks vanzelf, - heelemaal niks Die kerels zitten zich half sikker te werken op het kohier van hoofdelijken omslag, *n reuzenwerk, jö. Je begrijpt, ieder moet een flinke tik in de hoogte om de dislributie- en andere gaten in de gemeentegeldkous te stoppen. Nou moest ik eens komen metde vadertjes dit en datJonge, jonge, ze zou den gauw zeggen we zullen dien kerel 'n beetje hooger aanslaan," maar dat zal niet gaan. Teun. Jandorie, dat er nu toch ook geen andere manier is, om de gemeentekas te spekken. Sommige lui weten op alle mo gelijke manieren aan geld te komen. Heb je het niet gelezen van die kippenvisscher Potstousend, dat was 'm. Hij was een Amsterdammer, die zonder werk was ge raakt en nu door verkoop van kippen in de behoeften van het huisgezin trachtte te voorzien. De wijze, waarop hij aan dit pluimvee kwam, verschilde wel van de ge bruikelijke. Hij toog er op uit, voorzien van een vischlijn, aan welker haakjes stuk jes brood bevestigd waren, die als aas moes ten dienst doen en wierp zijn lijn uit op de erven van Watergraafmeersche boerderijen. Hapte een der rondtrippelende hoenders be- geerig toe, den werd de lijn binnengehaald en de kip veranderde van woonplaats. Thans heeft echter de kippenvisscher zelf in de vischhaak der politie gehapt. Harm. Dat was niet best. Nacht- PLA ATSELIJK MEI WS. BEKEN DMA K ING. De BURGEMEESTER van WIERINGEN brengt ter kennisse van de ingezetenen, dat ieder, einde dezer week, bij de nieuwe brood- kaarteu zal ontvangen een of meer bonnen, waarop bij de winkeliers groene erwten of bruine boonen kan worden gekocht, terwijl de winkeliers alleen en uitsluitend tegen over gave der bovenbedoelde bounen mogen af leveren. Wiukelïers, die afgeven zonder bonnen zullen verder onherroepelijk van Regeenngs- goederen worden uitgesloten. WIERINGEN 26 Febr. 1917. De BURGEMEESTER, A.Peeheboom. De BURGEMEESTER van WIERINGEN verzoekt den ingezetenen, zulks ter voor koming van abuizen, om aan het e inde van iedere week het ongebruikte gedeelte van de voor die week verstrekte broodkaarten te willen vernietigen. WIERINGEN 2 Maart 1917. De BURGEMEESTER; A. Peeiieboom. II DIS VLIJ TT Ei\ TOONSTELLING. Gelijk reeds een vorige maal is bericht zal de Huisvlijfientoonstelling van Vrijdag 9 Maait tot Maandag '12 Maart gehouden worden in de achterzaal van den Heer M, de Haan. De openning zal geschieden met een woord van den Voorzitter van „Omhoog" op Vrijdagavond uur, bij welke gelegen heid het koor der vereeniging eenige liede ren zal zingen. De tentoonstelling wordt echter reeds om 63/o uur voor het publiek ter be zichtiging opengesteld. Verder is dan de ten toonstelling alle volgende dageu open van 2 tot 10 uur tot en met Maandagavond. Deenlrée prijs bedraagt 10 cent, ('s Zondags 15 cent) voor kindeieu 5 cent ('s Zondags '10 cent). Za terdagmiddag van 2 tot 4 uur is-er in het bijzonder voor de schoolkinderen gelegenheid tot bezoek. Op andere tijden worden kinde ren alleen onder geleide toegelaten, De i n z onding van voorwerpen moet geschieden op Donderdagmiddag 8 Maart van 2 tot 7 uur, eveneens in de achterzaal van den heer M. dc Haan. Zij kunnen naar weer worden afgehaald op Dinsdag '13 Maart ge durende denzelfden tijd. Wat de bloembollen betreft, sommige zullen reeds uitgebloeid zijn anderen nog niet met hun bloei begonnen hebbendat is zoo hun aard. Maar laten allen, wier Omhoog- bollen bloeiende zijn, toch niet verzuimen ze naar de tentoonstelling te brengen. Wij hadden gaarne dat zij de potter, bekleeden met wit rozenpapier (in Buskers Boekhan del verkrijgbaar.) en daarop hun namen schre ven. Ook met mooie kamerplanten ter op luistering zou men ons kunnen helpen. Allermeest echter doen wij een beroep op de inwoners van ons eiland om ons hun huisvlijtartikelen toe te zenden; die nog niet tentoongesteld zijn. Het is ons plan afzon derlijke tafels in te richten voor de inzendin gen van Belgische geinterneerden, Hollaud- sche militairen, de Omhoogcursussen en schoolkinderen. Wij hopen dat alle tafels goed bezet mogen wezen en dat door veler medewerking ook deze tentoonstelling goed zal slagen. Burgerlijke Stand der gein. Wielingen Ingeschreven van 24 Febr. 2 Maart 1917. Geboren Pieter Adriaan, z. v, S. Rotgans en G. J. Hegeman, Marie, d.v. Jb. Lont en M. Verfaille, Geertruda, d.v. T. Kort en M. Takes. Geertje Anna, d.v. S. Bakkeren M. Doesburg. Ondertrouwd K. ten Bokkel en M. Tijsen. prIdTkbeu"iiten ZONDAG"^ Maart 1917. Doopsgezinde Gemeente. Stroe v, m. 10 uur Ds. Leendertz, Ned. Herv. kerk. H.-hoef. Geen dienst. Den Oever nam. 2 uur Ds. Leendertz Rehoboth. Zondag v.m. 10 den heer Stavenga 6 uur Zendingsvergadering, toegankelijk voor ieder De bestekken verbouwing Kaasfabriek Nooit Gedacht verkrijgbaar bjj Boskeropz. Een flinke nette kan hoog loon verdienen bij F. A. F. GRONEMAN Wieringerwaard. GEVRAAGD een tegen hoog loon bij O. J. BOSKER H.-hoef.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2