WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. EEN NIEUWE PRIJSVRAAG ieultleffin. 8e Jaargang. Vrijdag 2»:> Maart 1917. No. 21. WIERINGER COURANT J jA WAARIN OP GENOMEN „DE POLDERBOD E." J J J VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maandenf f 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer fo.ao ,0.06 Bureau Hlppolytushoef, Wieringen Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A. Keuris Gz. Wieringerwaard. VOOR ONZE;» 4 MES. In de maand April a.s. gaat het bij nze da mes zoo gewilde modetijdschrift HET NIEUWE MODEBLAD wederom evenals het vorig jaar een belang rijke prijsvraag uitschrijven waaraan zullen zijn verbonden 100 fraai prijzen, en als hoofdprijs een prachtige SINGER-T RAPN AAI MACH INE. Naar deze prijzen zullen alle geabonneer- den op Het Nieuwe Modeblad kunnen mede dingen, daar de prijsvraag zoodanig zal zijn, dat iedereen daaraan kan meedoen. Wie onzer lezeressen dus nog niet op Het Nieuwe Modeblad geabonneerd mocht zijn, verzuime niet thans THANS als abonné voor dit bij uitstek practische en zeer goedkoope Modetijdschrift op te geven aan het bureau van ons blad, alwaar het tegen slechts 85 CENTS PER DRIE MAANDEN franco per post 95 cents, verkrijgbaar is ge steld. Aan de eerste duizend nieuwe abonné's wordt een aardige verrassing uitgereikt Proefnummer op aanvraag gratis. DE UITGEVERS. Een belastingbiljet. Pas is het jaar begonnen zegt de lieer I. v. d. Kooy Jr. uit Rotterdam, in de „Ne derlander" of daar komt ter invulling, het formulier voor de personeele belasting. Op gepast! Vergeet niets, want altijd trekt ge aan 1<U la'se eind.. Vergeet gie in te vullen het aan tal minderjarige kinderen, dan betaalt gc te veel en als ge iets belastingplichtigs verzuimt, kunt ge boete beloopen. Men antwoordt, als goed burger, het toe nemend aantal vragen en denkt er gelukkig nug intijds om, als het formulier niet wordt afgehaald, het te gaan. bezorgen. Straks laat het Rijk u een biljet ter invul ling van uw inkomsten, later nog een ter in vulling van uw vermogen, en nog later ter invulling van uw aanslag in de verdedigings belasting bezorgen. Zoekt alles goed op, neemt er den noodigen tijd maar vor! Rijk en gemeente meoten het hunnen heünen. Daar gaat niets af! Maar waar toch wel wat af kan, dat is van het vele werk, dat men u met dt alles geeft! Of ik aan een vier- of vijftal belastingen een zeker bedrag moet opbrengen, of eenzelf de bedrag aan één belasting, scheelt mij niets in het betalen, is voor het Rijks inkomen geen verschil, maar voor de belastingbetalende bur gers bespaart het heel wat werk. - Door lijden tot Geluk 2G Neen ik lieg niet. Vraag het haar zelf. of zij mij niet gekust heeft. of.. Op dat oogenblik valt Maurits zijn broe der woest te lijf pakt hem bij de schouders en schudt hem dooreen. Schurk! Ellendeling! Ook dat nog! roept hij uit, met hem worstellend al ging het op leven en dood. Kerel ben je gek? Laat me los, of ik ver geet wie je bent, brengt Karei er met moei te uit. De zware tafel wijkt ter zijde onder den zwaren druk der beide vechtenden, een paar stoelen vallen omver, 't licht eveneens, waardoor het uitgaat en onder het grauwe morgenlicht wotstellen twee hijgende men- schen. Maar opeenslaat jVj^aurrts zijn broeder los did als een levenlooze massa tegen den grond slaat. Maak in godsnaam dat je wegkomt, waar schuwt Maurits. hijgend naar adem. Ik sta voor niets meer in. -' ik: kan mij niet langer be dwingen. Als een beschonkene waggelt hij het vertrek uit en als hij op zijn kamer is gekomen, werpt de groote sterke man zich op zijn bed en snikt als een hulpeloos kind. Tegen 9 uur des ochtends komt Karei En hoeveel werk zou het aan het Rijk niet besparen! Welk een groot aantal ambtenaren zou dan gemist kunnen worden? En al die ambtenaren voor al die verschillende belastin gen, die wel trouw zorgen, zooals noodig is, dat het Rijk het zijne krijgt, maar toch eigen lijk innroductieven arbeid verrichten, kunnen dan in de vrije maatschappij het productie vermogen en zoodoende 's Rijks inkomsten helpen verhogen, Waarom hebben wij toch niet, in plaats van al die belastingen met de daaraan klevende werkzaamheden, één inkomsten-belasting? Zoo noodig, zou men door verschil van; per centage de verschillende bonnen van inkom sten verschillend kunnen belasten. Geïneiigd^Nièuw »r Voorbereidingen in liet Zuiden van ons land niet 't oog op 't te verwachten groote otfensief. In Heerlen, Kerkrade en omstreken richt men zich er thans recdsop in gewonden :.»p tc kunnen nemen en worden daartoe door de in woners en boeren slaapkamers met de noodi- ge bedden gereserveerd. In diezelfde streek kwamen ook in 't begin van den wereldoorlog talrijke gewonden aan en werden daar ver pleegd. Uit Stockholm. In „Stckholm's Dagblad" beschrijft een „Philosoof" de vrouwen, die naar zijn mee- ningimet mogen trouwen. Volgens hem mogen niet trouwen: Vrouwen, die re mee coquetteeren, dat zij niet naaien, niet koken en geen bed op maken kunnen. Vrouwciv die niet met de grootste behoed zaamheid met nieuwe dingen, omgaan. Vrouwen, die liever een hond of een kat liefkozen dan een kind. Vrouwen, die nooit genoeg vermaken kun nen hebben, nverschillig hoeveel die kosten en die de waarde van het geld niet schijnen te kennen. Vruwen, die liever sterven, dan een japon dragen, die niet in de mode is. Vrouwen, die maar twee soorten mannen kennen, namelijk halfgoden en duivels. Vrouwen, die meenen, dat alle huishoude lijke aangelegenheden aan de dienstboden kun- nen,worden overgelaten. Vrouwen, die dure tapijten en sieraden koo- pen, maar geen oog hebben voor het kook gerei. Vrouwen, die doen, of zij de heer des hui zes zijn en die den man beletten, zijn geeste-l lijke belangen te verzorgen, politieke vergade ringen teb bezoeken en lid van een vereeni- ging te zijn, omdat het geld zou kunnen kos ten. thuis, hij is den geheelen nacht niet uit de kleeren geweest met vuil linnen goed een wond achter het oor - verschrikkelijk om aan te zien. Zonder op zijn vrouw, die hem in het voorhuis tegemoet komt en met verwijtingen ontvangt, te letten, loopt hij naar zijn kamer die hij sluit terwijl Haima naar den koetsier gaat om dezen te vragen waar mijnheer van nacht is geweest. - Wij zijn van Rulheben naar Waterdam ge reden, mevrouw en hebben daar den nacht doorgebracht. Vanochtend zeven uur heeft het kamermeisje mijnheer bewusteloos in zijn hui'kamer gevonden. De bowl is wat sterk ge weest, heb ik gehoord de kelner uit de Kroon heeft vertelddat er arak inplaats van Moezel is bijgedaan. Het meisje en ik hebben mijn heer het bloed afgewasschen; zeker is hij bij zijn val tegen den scherpen hoek van de ta fel terecht gekomen. Als mijnheer uitslaapt zal het wei terechtkomen. Niemand heeft er wat van gemerkt. Mijnheer Maurits was van ochtend al de deur uit. Erg uit haar humeur gaat Hanna naar E- vava, om deze haar nood te klagen. Boven is alles vreedzaam en stil: madama zit voor 't venster Met alle geweld wil zij ge zond zijn om zoo gauw mogelijk naar Water dam terug te keeren. Hier kan ze niet gene zen. dat voelt ze wel, zoo altijd in afwachting dat haar zoon haar om vergiffenis zal vragen. Zij herinnert zich de scène hoe Karei haar toe voegde: Als ik verdierlijk en verongeluk, dan is het uw schuld. Toen was het haar als of haar een doodsteek werd toegebraert. Nu was zij weer wat beter, maar die druk Iedere vrouw, die wil trouwen, moet voor haar man een trouwe makker en een verstan dige medewerkster kunnen zijn. Aldus eindigt de Philosoof" zijn beschouwing. Waar is de Tsaar Tan Rusland. Wegjdat is het eenige, korte maar bon dige antwoord, dat op die vraag valt te geven. Weg van de regeering. En de kroon met haar ab- en dependenties heeft hij overgege ven aan zijn broeder, die de hem opgedragen waardigheid niet dan onder voorrecht van boedelbeschrijving heeft aanvaard. „Eerst er in kijken wat er is", zoo luidt, vrij vertaald de grootvorstelijke proclamatie van Michael Alexandrowitsj, waarin hij te kennen geeft, dat hij, teneinde het welzijn van zijn land te bevorderen, de opperste macht wil aanvaar den „slechts dan, als zulks de wil is van ons groot volk, hetwelk dor een volksstemming, door 't orgaan zijner vertegenwoordiger, in de constitueerende vergadering den regeerings- vorm moet vaststellen, benevens de nieuwe grondwet van den Russischen staat." De geheele generale staf, 350 officieren tel lend, heeft zich bij de nieuwe regeering aan* gesloten. Alle kozakken en andere eenheden hebben eveneens, hun aanhankelijkheid ver klaard. Toen het gebouw, dat de archieven der geheime politie bevatte, bezet was, werd bijna de geheele massa belangwekkende doku- menten door de menigte naar buiten gedragen enn er werden vreugdevuren van gestookt, waar de menschen zich vroolijk bij warmden. De nieuwe regeering is in bezit gekomen van een lijst met spionnen en verklikkers, die snel opgespoord en opgcsloen zijn, hoewel de be volking zeer geneigd is korte metten niet hun 'verdrukkers te maken. De gevangen en zijn veilig zoodra ze onder del) escherming van de soldaten zijn. Een belangrijk aandeel in het succes van de revolutie komt ongetwijfeld toe aan de officie ren en manschappen, van de Preobrajensky- garde. Dank zij d'e snelle en gerganiseerde hulp die zij aan de voorloopige regeering bewezen, is het land bevrijd van de kluisters van het oude regime zonder het vreeselijke oordeel van een burgeroorlog te behoeven doorstaan. Een oud gezegde, dat liet lot van Rusland door een enkel batlajn beslist kan worden, is bewaar heid geworden. Het was een reserve-bataljon van den Preobrajensky-garde dat die voor spelling in vervulling deed gaan. Van de groote politie-macht te St. Peters burg, die Protopppof gerganiseerd had m St. Petersburg in bloed te verdrinken, zijn tot dusver slechts 4000 man gevangen genomen of gedood. De overigen houden zich schuil. Te Ochta hebben de kruitfabrieken door al de nlusten heen het werk voortgezet, zonder een oogenblik stil te staan, waaruit de vader op het hoofd en het hart was nog altijd het zelfde. Hoe eer hier vandaan hoe beter. Thuis zou ze voor het portret van haar goe den man gaan staan en hem vragen Is 't mijn schuld werkelijk, dat ons zonneschijntje zoo is verduisterd? Zij wendt het hoofd om, want Hanna is binnen gekomen met een hoofd- als vuur. - Verbeeld u, nou is hij pas thuisgekomen, van den grond hebben ze hem opgeraapt, dronken, bij u op den „Dam". Dat is nou het geluk, waarom een ieder mij benijdt. Zij barst in tranen uit, meer uit kwaad aardigheid, dan uit verdriet. Ijlings komt Eva toegesneld. Maar ont zie je moeder dan toch Hanna! Is er een die mij ontziet? schreeuwt Han na verder,. Houdt je mond! valt mevrouw haar streng in de rede. Ik moet eerst met Karei spreken. Kom tante, sust Eva, Hanna heeft in haar drift zeker wat overdreven. Ja, jij zult hem niet voorspreken...! Hadt jij hem maar genomen; hadt jij dien avond, toen hij je zoo gekust heeft, je moeder er maar bijgeroepan dan was ik nu niet z-v Plotseling slaat Eva een luiden gil en zijgt half bewusteloos neder. Ga weg! beveeld de uode vrouw, met al de kracht waarover zij nog te beschikken heeft. en Hana gaat heen. Langen tijd is het nog stil in de kamer. Ijskoud drukt de hand der oude vrouw Eva ,s gloeiende wangen. Evatje, fluistert zij eindelijk, is dat waar Het arme meisje drukt zich nog dichter tege t» t f ér landsliefde van de werklieden blijkt. Het ar senaal van Poctilof en andere munitiefabrie ken. hebben gisteren het werk ten deele hervat en men verwacht, dat alle arbeiders in een dag of twee naar hun werk terug zullen keeren. Krootl rantsoen. In een mededeel ing van het Haagsclie cor respondentie bureau wordt met het oog op de moeielijkhcden van onze graanvorziening onder meer gezegd: Het is dan ook niet aan twijfel ondarhevig of er wordt ernstig overwogen om het brood rantsen te verminderen. Zijn wij echter wel ingelicht, dan zal dit op deze wijze geschie den, dat die deelen der bevolking die de min ste draagkracht hebben zooveel mogelijk hun rantsoen brood zullen behouden. Rogge. In de gemeente Finsterwolde Gr. is rogge genoeg verbouwd voor eigen gebruik, doch er moest zooveel worden afgekeurd, dat er nu nog slechts een paar weken voldoende is. Opmerkelijk is, dat de afgekeurde partijen meest zijn van groote boeren. De kleine gaven zich veel meer moeite om het graan goed te bewaren en daardoor het algemeen belang te dienen. De afgekeurde rogge wordt verzon den naar Groningen, ondergaat daar een be werking en komt dan wellicht terug of wordt elders gebruikt. (ïetieiiulioiKliug opgelegd. In Duitschland is men zóó bevreesd, dat personen die meteen pas over de grens ko men, vooral Nederlanders, zich iets omtrent den toestand zouden laten ontvallen, dat ze geen toestemming kunnen verkrijgen, naar ons land te gaan dan na nodörteckening van een verklarig, dat zij niets zuilen vertellen KORTE KERICHTEiY Te Amsterdam zijn door de tramconduc- teurs 12 valsche kwartjes ontvangen. {p Bij gebrek aan zout kookt men in Scheve- n 1 ningen in sminige huishoudens het eten in.. zeewaterQ Wanneer het zeewater op een doelmatige manier wordt gezuiverd, is tegen het gebruik* geen bezwaar. Bij een landbouwer te Honselaarsdijk is onder het vee mond en klauwzeer uitgebro- ken. Een, 15 tal dieren is reeds door de ziek te aangetast. Vee en varkens worden afge- maakt. Te Winschoten heeft terecht gestaan Ds. A. T. Hlerv. pred. te Wedde, d.ie op oudejaars avond in zijn preek zeide: „de menschen,die met God willen leven, moeten anders doen, dan Geert W., die zijn roggepacht niet be taalt." Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. haar aan.dat is het eenige antwoord., maar hoe vol beteekenis! Der uode vrouw is plotseling een blinddoek van deoogen gevallen. Nu begrijpt zij Eva.s wegblijven, na Kareis verloving, haar ziekte haar weigering, om met Maurits te trouwen. Diepe smart en medelijden grijpen haar aan Haar zoon heeft het lieve kind het beste ont stolen, wat den mensch gegeven is hetver- trouwen op hen, die men liefheeft. Wanneer was het dan? vraagt zij fluis terend. Was het kort voor zijn verloving? Het meisje knikt even bevestigend en ker mend zinkt de oude vrouw in haar leunstoel terug. Treur er niet om, hij was je niet waart! Neen zeg dat niet! Hij is niet slecht, hij zou zoo niet geworden zijn, als u hem niet gedwongen had.." Zij is opgesprongen en staat tegenover de oude vruw als een richster. De jarenlang bedwngen smart zoekt een uitweg. Ook jij!., krijt de arme moeder. Met den wankelenden tred van een zieke loopt zij door de kamer, trekt aan 't schelkoord en beij veelt de toegesnelde Amalia onmiddellijk", iemand te paard naar mijnbeer Maurits te sturen, die dan dadelijk de victoria moet zen- - den. Inmiddels moeten haar koffers gepakt worden. Zoodra het dienstmeisje weg is, gaat zij weer naast Eva zitten en streelt haar zwijgend de hand. Amalia komt vrij spoedig terug, vertelt dat er reeds iemand op weg is naar Waterdam en 1 egt in 't voorbijgaan een briefje in Eva's schoot, wat matdame op merkt.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1