De minister van Landbouw, enz. heeft, mei ingang van 19 Maart a.s. vastgesteld een maximumprijs in den kleinhandel van versche dipcieren van 8 eet per stuk. St.-Ct. Naar de Avp. meklit, zal begin April we derom worden begonnen met de levering van regeeringsvarkens. Als de prijzen nog niet zijn gedaald, wordt er gewacht tot de ruim 4 miliioen Kg. ingezouten varkens geheel zijn gedistribueerd. Gemengd Xieuws. liet ijs uit de vaart verdwenen. MONNIKENDAM, 19 Maart. Door der sterken, aflandigen wind is de Zuiderzee aai de Noordhohandsche kust zoo goed als gehee vrij van ijs, De postdienst naar Marken gaat weer geregeld en de visschers uit Monniken dam, Volendam, Marken en Durgerdam va ren weer uit. Dc stoom- en zeilvaart vanuiv Amsterdam is eveneens weder geheel hersteld. De ijsmassa bij het Pampu is verdwenen ei neeft zich thans in de richting Urk en Schok land opgehoopt. Na weken lange stilte is do kuilvischerij weder begonnen, terwijl ook do herstellingen aan ded ijken weer zijn hervat Hiet ijs isg ehecl verdwenen. De havenlich ten te Edam, Volendam en Monnikendam zijn. weder ontstoken. Een waarschuwing. In verband met de omstandigheid, dat bij meerdere verbouwers het voornemen schijn 1 te bestaan i.11 het a.s. voorjaar groenteplan ten te telen, met de bedoeling he jonge gewa- naar het buitenland uit voeren, zij er op ge wezen dat de uiitvoer van bedoelde planten niet zal kunnen geschieden, aagezien zij geacht worden te vallen onder het bestaande uitvoer verbod voor versche groenten. St.-ICt. Mond- eu klauwzeer. Onder het vee van den landbuvver Van de; Valk te Naaldwijk is mond- en klauwzeer uit gebroken. Ruim 100 stuks groot en klein vee zijn afgemaakt.. Biereu vriend Op de Koorn markt te Delft sprong een stu dent te water om een muschje dat in d> gracht lag te spartelen, het veege lijf te red deni. Eerlang zal dezen, kranigem held de red dingsmedaille worden toegezonden. Gebrek aan motor olie. Anxsterdam dreigt binen enkele dagen ge heel van motorolie verstoken, te zijn. Reedseenige maanden was er een groot te kort, zoodat de maatschappijen de nog1 aan wezige olie percentsgewijze aan hun afnemer., afleverden). De, verschillende motordiensten. welke oHemotoren gébruiken, zagen zich ge noodzaakt hun dienst te beperken'. De petroleum maatschappijen hebben thans de verstrekking van olie geheel stopgezet, in enkele gevallen op last van hooger hand. Het gevolg is, dat de motorbootdiensten in der. loop dezer week óf geheel gestaakt zullen moe ten worden, óf dat deze booten door sleepboo ten gesleept zullen .moeten worden. Te weinig vet en Brood. Een schare arbeiders uit Jubbega en Hoorn- sterzwaag heeft zich ten gemeentehuize van Heerenveen beklaagd over het gering rantsoen vet en brood. De burgemeester beloofde de klacht aan den minister over te brengen, waarop de mannen kalm en ordelijk huiswaarts gingen. Gemeentevolkstuinen. De Commissie voor Gemeentevolkstuinen te Amsterdam heeft naar de Haagsche N. Ct. meldt vergaderd om maatregelen tot het be reiken van het beoogde doel te beramen en haar werkwijze vast te stellen. De gemeente stelt tientallen H.A. grond beschikbaar, welke van gemeentewege zullen worden geploegd en verkaveld. Voornamelijk de verbouw van een goed sort aardappelen bruine bonen en kool zal bevorderd wrden, mdat deze gewassen door den leek gemakke lijk verbouwd kunnen worden en onder do heerschende omstandigheden een loonender oogst doen verwachten. Zij die min of meer vakman zijn, wrden natuurlijk vrijgelaten *v/k andere gewassen tet elen. Als norm worden tuinen van 400 M2. gedacht: 200 M2. voor den verbouw van aardappelen, 100 M2. v.j.u boonen en 100 M2. voor kool, zodat eer. ge zin van 4 a 5 personen zich verzekerd ziet van een voldoenden wintervoorraad van die a^vi- kelen. Nederlandsche schepen door de gevaarlijke zone gekomen. Wij vernemen dat hedenochtend den Water weg zijn binnenngekomen het s.s. ,Dardaus", van de Maatschappij „Ocean", met een lading lijnkoeken, en het s.s. „Rijndijk", van de firma Solleveld en Van der Meer, te Rotterdam, met een lading mais. Beide schepen hebben op eigen risico de reis door de gevaarlijke zóne van Engeland naar Nederland gemaakt. Tel. Een Demonstratie. Ee door liet Revolutionnair Socialistisch Comité en de Socialstsche Vrouwenclub ter herdenking van de Parijscbe Commune, Zon dag te 's-Gravenhage aangekondigde demon stratie tegen honger en dreigend oorlogsge- gevaar, bracht eenige honderden betoogers en nog meerdere nieuwsgierigen in de straten \jè de binnenstad. De pollitic had uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. De orde werd nergens verstoord. Bijzondere verloven. De minister van Oorlog maakt bekend, dat voorshand geen sprake kan zijn van verhoo- giing van het percentage voor bijzondere ver- lven vastgesteld. I11 verband hiermede wordt de aandacht van belanghebbenden nogmaals gevestigd op het teit, dal thans nog ineer dan 4000 tot land en tuinbouwarbcid geschikte arbeidskrachten in de linerneeringsdepóts beschkbaar zijn. Aanvragen tot het beschikbaar stellen van deze geïnterneerden behooren te worden ge richt aan den heer hoofd van het bureau inter- neering van het algemeen hoofdkwartier te 's-Gavenhage St.-Ct. OORLOGSY ARIA. De uieuwe vorderingen der Entente troepen* De zegevierende opmarsch der Fransch- Engelsche troepen heeft de Duitschers over een. front van 130 K.M., 13 tot 14 K.M. ver, teruggeworpen, aldus meer dan 2000 vierkan te K.M. bevrijdende, waarin verscheidene ste den en 160 dorpen liggen en dat wel dn een tijdsverloop van enkele uren cn vrijwel zonder verliezen. De saillant tusschen. Atracht en Soissons is bijna geueel verdwenen. De Franschc en Engelschet roepen reikten elkaar de hand te Nesles. Men hecht bijzondere waarde aan het op geven van deze plaats voor de Duitschers, welker bezit den Duitschers zoo duur te staan kwam. Onze troepen worden met uitbundige vreugde door de bevrijde bevolking ontvan- gem Een tienduizend bewoners was te Noyen achtergebleven. De stad is zoo goed als ongeschonden. De bladen zijn vol lof over de overwinning die het geheele eWstelijke frnt 'der Duitscher: aan het wankelen brengt. Zij volgen de legers in hun onweerstaanbaren opmarsch, die dei vijad vervolgen in de richting van St. Qucntn en Kamerijk en vragen zich af waar de terug tocht tot staan kan komen, immers de waar nemingen der vliegers wijzen uit, 'dat de vij and de syste'matische vernieling tot zeer diep in zijn linies voortzet wat doet hopen op eei verdere utbreiding der achterwaartsche bewe ging. De bladen zijn zonder uitzondering ovet tuigd', dat de vijand voorgoed afziet van ee. offensief tegen de hoofdstad en geven, ais hui meening te kennen, dat het Duitsche volk .me) schrik en ontzetting za] zien hot deze strëek waarin zoovele land'genooten vielen, wordt opgegeven. Verscheidene bladen, waaronder de „He rald", „Figaro" en ,Victoire" brengen hulde aan minister Briand wiens talenten en helde re blik zeer zeker'bijdragen tot de overwin ning. Hij trekt zich terug op het moment van het groote militaire succes. Havas. De „Bremen" in Ëngelsclic handen. Een betrouwbare persoon, die dezer dagen uit Engeland naar Nederland is teruggekeerd deelde ons mede, dat de Duitsche handelsduik boot Brem en" zich in handen der Engel- schen bevindt. Op weg naar Amerika is het schip in een duikbooten-val terecht gekomen en daaruit door een duikboot-moederschip op- geviischt en vervolgens naar Avonmouth bij Bristol gebracht, waar onze zegsman het vaartuig in een droogdok had' zien ligger}. Voor op het schip prijkte in koperen letters den naam Bremen". De munitie aanmaak in Rusland. Goetskof, de mister van Oorlog en Marine lid van den Rijksraad en president van het centrale comité der oorlogsindustrie, heeft een reeks maatregelen genomen, om den normalen loop van den arbeid' in alle fabrieken van or- logsmateriaal' te verzekeren. Nu de -revolutie afgeloopen is, luidt het wachtwoord voor het geheele land: vlhouden tot de volledige overwinning behaald is! Lloyd George over de Russische revolutie. Lloyd George deelde in het Lagerhuis me de, dat voor zoover de nlichtingen van. Britsche regeering zich uitstrekken, de revolu tie in Rusland met weinig bloedvergieten ge paard was gegaan. De nieuwe regeerng had den steun van het heele land en. van leger en vloot gekregen. Het stemde tot tevredenheid dat de nieuwe regeering gevormd was met het opzettelijk doel, den oorlog met grooterc kracht voort te zetten. De Britsche regeering vertruwde dat het Russische volk zou inzien, dat vrijheid ver- eengbaar ismet orde, zelfs in revolutionnairc tijden en dat vrije volkeren de beste verdedi gers van hun eigen eer zijn. (Toejuichingen.) Een Duitsche lezing over den duikboot-oorlog. In Februari zijn, naar thans is vestgesteld door duikbooten en mijnen 781.000 ton scbeepsruimte tot zinken, gebracht. Daarvan behoorden minstens een half milliioen aan En gelasd. Met zekerheid laten de cijfers hierom trent zich niet vaststellen, omdat niet van alle tot zonken gebrachte schepen de vlag onder scheiden kon worden. Het resultaat overtreft dv vóór 1 Febr. gekoesterde verwachtingen verre. Men rekende, wat thans niet meer ver zwegen behoeft te worden, op 600.000 ton per maand. - Voorjaarspraatje vanHarm en Teun - Har 111 Sapperdekrek, wat hebbei: ze in Rusland de geheele kattebak gauw ouderst- boven -gekeerd, hé. Nu ik geloof dat het tijd werd. Die groote jakhalzen moeten toch. ook maar eens ondervinden, dat het volk zich noi maar -niet alles laat aanleunen T e 11 n. Geloof maar dat „Vadertje Ni co laas" in de knel zit. Reken anders maar dat zoo'n opstootje met omzichtigheid op touw moet zetten.Zooals die hongeroptoch ten in onze steden.,- dat gelijkt tenminste wel snert.jJonge, jonge die hongerojtocht in het Drentsche drpje Borger, die eindigde in een dorstoptocht, zoodat de helden ten slotte alle maal onder tafel lagen,,dat geeft wel een schoon voorbeeld-.niet van beroerde re geerders,maar van beroerd volk Harm .O, zoo! En zulk volkje schuilt wel in alle plaatsen, denk «ik. De samenwer king om zich in dezen .toestand te schikken., is bij sommigen toch zoo treunig.Je weet, dat je je hier 's avonds al je zinnen bij elkander moet hebben om bij de Egyptische duisternis zonder buitellingen en kleerscheuren de straat over te steken.Laat ik je -nou even zeggen, dat een paartjeom een aangenaam „duister'" oogenblikje te hebben, hun rijwiel maar mid den op de straat hadden neergelegd., en een heer er bijkans zijn beenen over liet breken. Natuurlijk was het eind van de vrijerij een aantal kapotte spaken in -de fiets en een stand je op de koop toeeen-welverdiend loon!! Teu n. Ja, kereltje dat is de jonkheid, en daar kun je weinig van zeggen. We zijn pre cies eender geweest. Later komt de ernst en1 denken we wat meer om de duistere dingen, en al-s wij bij moeders pappot vandaan 'gaan, neemt ze als het noodig is en wij in de pïna- ri ziitten, ons nog onder haar vleugels. Hj a .r m ZOO was het vroeger, maar nu: Toen ik wegging zij moeder:,, Al ben je in (nood Bij moeder m'n jongen is altijd nog brood." En kom ik n 11 thuis, dan hoor lik de klacht: Nu heb je je broodkaart niet meegebracht. Teu n, Je kunt rijmen en 'dichten dat ik zou m'n pet er voor lichten. Dat neemt niet weg dat behalve moeders, er ook nog wel an deren zijn dlie je niet van honger laten omko men.. Zoo het onderling steuncomitetje in de Zijp, die de vrouwen van de gemobiliseerden een toeslagje kom geven, van 30 cent per dag, dat is toch zeker wat je noemt. Ziet ge, als de eene hand de andere wascht, worden ze beiden schoon. Harm .Hm, zoo heeft de Tweede Kamer er met Posthuma ook over gedacht, 't Was immers altijd;: Posthuma is een boerenminis- ter, is een droogpruimer, is dit en is dat, maar Posthuma heeft eens dapper de bezem in de mast gestoken", hield een kolossale uit eenzetting van zijn distributiebeweging, en de Kamerleden stonden paf enapplaudiseer- den, dat het Binnenhof er van daverde. Teu n.Ja jong, met een beetje brutaliteid en een beetje geluk, verover je de halve wereld Kwan, ik ga een beetje maffen. H ar m. Slaap wat je slapen kunt, jó. Want met 16 April krijgen wij den Zomertijd terug.Den eersten dag hebben we dan weer een gevoel, of we niet uitgeslapen zijn, maar 't zal wel gauw weer wennen. Wel te rusten. ÏJIT DEvTMTlTir"" Anna-Paulowna. Tot candidaat voor één lid van de gemeenteraad zijn gesteld de hee- ren B. Looij en D. Stammes. De stemming zal plaats hebben Dinsdag 27 Maart -Het lijk van A. v. Roozelaar, die bij het ja gen op zee zoo jammerlijk om het leven kwam is verleden Donderdag gevonden. Wieringerwaard. Veldwachter Boekei hoopt op 1 April zijn 25 jarig ambtsjubeleum te her denken als gemeenteveldwachter en bode. PLAATSELIJK HEUWS. Vergadering Rundveefok vereen. Oost en WestWieringen te Wieringen op Zater dag 17 Maart ten huize van den heer D. Lont. Wegens ongesteldheid van den voorz. den heer J. Hermans, werd de vergadering gepre sideerd door den heer M. Bakker, die in zijn openingswoord allereerst den aanwezige le den hartelijk welkom heette, het tevens be treurende dat niet alle leden ter vergade ring tegenwoordig waren. Daarna geeft hij den secretaris den heer C. Maars, gelegenheid de notulen der vorige vergadering te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Vervolgens brengt de secretaris verslag uit over het werk der vereeniging over het afge loopen jaar, waar we om niet te veel uit te wijden, het volgende aanstippen. Het ledental der vereeniging bleef 26. Wel haden 2 leden hun lidmaatschap opge-< zegd doch 2 anderen traden als lid der vereeni gimg toe. Daar de controleur der Vereen, zijne mili taire plichten moest vervullen, werdt in zijne plaaas, op aanbeveling van dr. Scheij, tijdelijk benoemd de heer P. Wijdenes, van Opper does. enWat de productie der controle-koeien be treft, hiervan waren de hoogste: Oudere koeien: Trijntje met 7386 K.G. melk, met een ggmiddeld vetgehalte van 3.30 pCt. Eigenaar D;. Lont. Van de vierjarige koeien: Trijntje, met 5511 K.G. melk met een gemiddeld velge halte van 3 pCt. Van de driejarige koeien: Maartjc, met 4631 K.G. melk met een gemiddeld' vetge-i halte van 3.17 pCt. Eigenaar S. Klein. Van de tweejarige koeien: Grietje met 3722 K.G. melk met een gemiddeld' vetgehalte van 2.96 pCt. De voorzitter dankt hierna den secretaris voor zijn keurig jaarverslag en geeft vervol gens den penningmeester gelegenheid, zijn jaarverslag ten gehoore te brengen. Tot het azien der rekening werden beoemd de heeren S. Koorn Jr., P. Kooij en D. Blaauboer. Bij monde van eerstgenoemde wrdt gezegd dat de commissie de rekening in orde heeft bevonden. Daarna is aan de orde verkiezing van een penningmeester weces aftreding va nde heer J. Rotgans niet herkiesbaar). Gekozen wordt hiervoor den heer C. Kooi man, welke verklaart de beneming aan te nen- men. Vervolgens wordt nog besloten dat dc con troleur in de nieuwe boeken alleen zal aantee- keriéü het pCt. vet en de grammen vet, waar door de pGt. vetvrije drge stof vervallen. Ech ter zal het S. G. der melk even goed bepaald worden, zoodat de veehouders,, evenals voor heen het pCt. v. v. d. s. hunner melk zullen weten Daarna -dankt de waarnemend' voorzitter nogmaals de leden voor hunne tegenwoordig heid, waara hij de vergadering voor gesloten verklaart. Na een lange winterpen de is het dijkwerk hier weer in vollen gang. Naast een 60 tal Wieringer arbeiders zijn deze week nog 25 grondwerkers van de Waerd en Groet geari- veerd. Opmerkelijk is het echter, dat een zes tal Wieringers, aan welke 3.50 per dag werd uitbetaald, hun dienst, hebben opgezegd. O, mosselenpolitiek, je maakt de mcnschen zjek!" De wiervis-scherij jsal zoo langzamerhand beginnen te verminderen. Had: het Heemraad schap Wiieringen reeds beperkte bepalingen 'Omtrent het droogen van zeegras, liet Dage lijks bestuur van den Polder Waard-Nieuw- lan.d ziet zich tevens genoodzaakt ook- het ver werken en vervoer over en langs de dijken geheel uit te sluiten. Aan de Duitsche grens Een paar weken geleden werd een groot deel van de Duitsche soldaten aan de Neder- landscbe grens naar België gestuurd;. Thans zijn, er opnieuw eenige duizenden met veel ge schut aan onze grens aangekomen. Van de grens. Om België zoo streng mogelijk af te slui ten, hebben de Duitschers aan de Noordigrens van Vlaanderen strenge maatregelen genomen. Te Cling-e (tegenover Hust) bijv. moeten de bewoners met open deuren slapen, zoodat de militaire speurders of de detectives te allen tijde kunnen binnentreden. Aan die deur moet een lijst hangen met na men, geslacht ouderdom der inwonende per sonen. Op 't logeeren van vreemden staat een stren ge straf. Tel. Naar men verneemt hebben verschillen de branders te Schiedam bericht ontvangen, dat zij van het -graandistributiebureau geen graan meer zullen ontvangen. Binnenkort zul len nu verschillende branderijen stop worden gezet. De verstrekking van goedkoop voedsel van gemeentewege te Amersfoort is reeds we der geëindigd. De animo was zoo gering, dat de „onderlinge keuken" iederen dag met een groote hoeveelheid eten bleef zitten" Te Dinxperlo is het aan de arbeiders, die dagelijks in Pruisen gaan werken, verleende verlof om hun middagmaal mee over de grens te nemen, ingetrokken. Dien tengevolge legden de arbeiders hun werk neer. Markt Berichten. ALKMAAR, 19 Mrt. Aangevoerd 6 koeien en ossen 300 a 420, 11 vette kalveren 90 a 150 per ned. pond 1.20 a i.Co, 204 nucht. kalveren 10 a 24.7 magere schapen ƒ32 a 50, vette dito a o.p. stuk. 210 vette varkens 80 a 104 ct. p. ned. pond, magere varkens, a AMSTERDAM, 19 Mrt. Veemarkt,. Aan- gev. 242 vette koeien- ie k. a 125 ct. 2e kw. 1.10 a 1.15 ct., 3e kw. 1.a 1.25, 90 melk en kalfkoeien 300 a 425, o vette kalveren ie kw 2e kw. o,3e kw. o. 518 nuchtere kalveren 8.a 13.31 scha pen 20.a 30.84 vette varkens, geen handel.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2