1 WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 8e jaargang.Dinsdag 27 Majrt 1917. No. 23 fenltlefoa» ftWIERINGER COURANT 1 Jk j> J> WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBODE." J. j. j, VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maandenf f 0.60. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de de Evangelisatie ,,Relioboth alhier een zoo genaamde „KERK WAGEN heeft aange schaft en die gestationeerd heeft te DEN OEVER Zij wil daardoor het KERKBEZOEK •trachten te bevorderen onder alle gezindten op ons eiland. Te beginnen den eersten Zondag in April, zal bij genoegzame belangsteling, de kerkwagen, 's morgens 9 uur van den Oever afrijden, zoowel voor hun, die de Gerefor meerde, Doopsgezinde-, Katholie ke, als wel de Ned. Herv. Godsd. oefenin gen wenschen bij te wnen. Er is een billijk ta rief gesteld. Belangstellenden kunnen zich om nadere inlichtingen wenden tot den heer Jan Tijsen te Den Oever. P.S. De bedoeling is uitsluitend voor kerk gangers. GE MExa n i ri w s Eet haring gekookt of gebakkeu Er zijn 200.000 kantjes haring in Hol land, waarvoor men op het oogenblik geen af zetgebied heeft of weet zegt de Visscherij- Courant. Tweehonderd duizend kantjes haring, dat zijn ongeveer honderd-en-veertig millioen stuks haring, welke hier onverkocht liggen. Onverkocht, in het land, dat zoozeer goed en goedkoop voedsel noodig heeft, in het land, waar hongeroptochten gehuden zijn. Matig vet rundvleesch heeft 18 proc. eiwit en 5 proc. vet. Gezouten haring heeft 13 proc. eiwit ,nroc. vet. Een gezouten haring kost oefc v^ticfifier ct., een bokking 6 et. Een pond bokking of harisg komt op nog geen 50 cent,, een pond rundvleesch op onge veer het dubbele. Waarom eten de Nederlanders geen haring Weten zij wel, dat de haring, een etmaai in het water geweekt, heerlyk gekookt en ge bakken kan worden Dat bij de rijst dit een uitstekend en sma kelijk voedsel is, dat het gemis van aardappe len en vleesch doet vergeten Nu er nog zulk een groote voorraad ha ring onverkocht is, dat de haringhandelaars en reeders, wegens dien grooten voorraad vrees koesteren, dat het geen doel heeft, strak uit te varen, moet er iets geschieden. Want niet uitvaren, beteekent armoede voor tienduizenden Door de Vlaardingsche handelaren is reeds een poging gedaan. Zij verzochten de Regeer ing de haring in te voeren bij het le ger en de interneeringskampen. - Door lijden tot Geluk - 27 Ik neem niets van haar aan! valt Eva hem bijna ruw in de rede. Maar nu wij toch dier. kant uit zijn, moet ik zeggen, dat ik juist tot je ben gekomen om over mijn toekomst ie spreken. Ik ben teneinde raad. Marie Zim- merman heeft ook een naaischool geop d en voor twee dergelijke inrichtingen is Hohen- burg te klein. Verder wil ik voor jou ook niet verzwijgen, datmij ten eenenmale aanleg en tact ontbreken om met de aankomende meis jes om te gaan. Wat raadt je me aan Robert. Hm., zegt hij na een lang gerekten zucht, wat er nu weer tusschen jou en de Baldauf's is voorgevallen, mag Jooct weten maar van ten huwelijk schijnt niets te zullen komen. Wat kan ik je raden.? Ik had je graag hier in huis. ...neen valt mij nu niet voor de tweede maal in de rede, ik weet wel, dat jij ook niet wilt, maar al was het anders, zou het niet kunnen, daar we vermeerdering van de familie in het vooruitzicht hebben, waardoor de dames nog eens zoo zuinig zijn als ze vroe ger waren. Zoo, zegt Eva belangstellend. Ach, wat zou moeder zich verheugd hebbeni! iD|i t denk ik ook. Maar om op jou persoon tje tci Lig te komen. Een betreking als juffrou van gezelschap houd ik voor jounog altijd het beste. Mij goed. Op welk een onverschilligen toon zij dit ook zegt, zou zij wel in tranen kunnen uitbars .tenbij het denkbeeld haar geboortestad te UITGEVER: CORN.J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels f O.c O Iedere regel meer„0.06 Bureau Hlppolytushoef, Wier\ngen Bijbureau: C Slikker Cz. Kleine Sluiü-Anna-Paulowna. Agentschap A. Keuris Gz. Wieringerwaard. Aardappelen in een lijkwagen! Een nwoner van Vianen was te Utrecht o- verleden; zijn stoffelijk overschot werd per wagen naar Vianen vervoerd. Men vond het echter zonde, dat de wagen leeg naar Utrecht zou moeten vertrekken en daarom werd ge poogd hier nog goede munt uit te slaan. In Vianen n.m. zijn nog aardappelen in overvloed en in Uitrecht heeft men ze niet. Dies werd de wagen volgeladen. Alles ging goed ter halver wege; daar ontdekte een voorbijkomend ma rechaussee ongewoon gerommel in het zworte voertuig. Even stoppen, inspecteeren en ja wel, daar kwamen de piepers voor den dag. In beslagname volgde en een procesverbaal. Moderne aardappelteelt. In de „Matin" schrijft de heer F >res" de volgende „Echo", die nnzen lezers wei be lang zal inboezemen „De pogingen, om onze goede oud? aarde een maximum opbrengst te doen ge/en wei den menigvuldig en, zooals in al dergelijke gevallen, zijn er ongelukkige, middelmatige, en uitstekende. ZZiehier dan een kleine, maar zeer belang wekkende poging. Hij, die haar deed is een van de directeuren van een damescnnfecl.ie- zaak in Auvernge, Hij fabriceert ongetwij feld „ale soorten" schorten, rokken, corsage.- en mantelpakken, hij is een practisch man en al verkoopt hij flanel, een idealist. Hij heef: op deze wijze, volgens mijne meening ,on.mb kenbaariets voor op de idealisten, die geen flr. nel weten te verkoopen. Onder zijn bevelen een twintigtal jonge!ie den van beiderlei geslacht, 14 tot 17 jaar oud hebbende, heeft hij dit groepje gemobiliseerd. Op een uitgestrekt tenen gaat het óndes bet oog van den meester, aardappelen pooten. Al le jongelieden, die vanaf 's middags 5 uur op dat terrein werken,,,deelen n de opbrengst van de onderneming.", waaronder, naar mijn mee ning. zeker niet in de laatste plaats het gezon de werken in de open lucht gedurende ee- nge uren daags gerekend mag worden. Om ontmoediging en lijntrekkerij te voorkomen wordt een precentiegeld van 10 cents per uur uitbetaald. De dag waarop er aardapelen zijn zullen slechts zij er kunnen bekomen, die wer kelijk gewerkt hebb. De opbrengst zal in ver houding tot het aantal werkuren verdeeld wor den de oogst in de eerste plaats aan de jeug dige landbouwers, voor het overblijvende aan de andere werklieden in dienst der maatschap pij verkocht worden. Het voorstel is met geestdrift door de be trokkenen aanvaard, twee gedachten maak ten het aantrekkelijk, ten eerste het bewust- mooten verlaten om de wijde wereld in te gaan. Het is toch maar verduiveld jammer, zugt Robert, dat je Maurits aanzoek ....Enfin 'n mensch z'n zin is 'n mensch z'n leven. Dat is zoo, dag Robert. Goeden avond Eva. Hoor eens klentje, je moet er niet te hard over gaan tobben, anders maak jij je zenuwachtig, weer heelemaal van- streek. Ik had je graag vanavond bij me ge houden, maar Ton is boven aan het whist spe len en theezwelgen. Ik ga nu een partijtje biljart maken. Ik wou, dat mijn beminde schoomama el-ken avond zoo'n whistpartij tje had' Hij doet Eva tot aan de deur uitgeleide en geeft haar den dringenden raad, om zich toch in 's hemelsnaam niet weer ziek te prak- kizeeren. O, neen, wees gerust! geeft Eva kalm ten antwoord. Dora staat al op de stoep haar terugkomst af te wachten. Aan haar geheele gezicht is het te zien, dat haar een nieuwtje op de tong- brandt. Nauwelijks is Eva dan ook bij haar of de sluizen der welsprekendheid worden ge opend.Weet U het al, wie in het voorbij gaan naar U gevraagd heeft? Dat kunt U nooit raden! Graat* Finkentdorp! Ja 't is heus waar. Ik was juist bezig in de voorkamer de tafel op te ruimen. Voor de frisschigheid had ik de ramen opengezet en daar roept op eens iemand van de straat mij toe:,, Zeg eens, vrij ster, is de juffrouw al weer terug van Char- lottenhof!" Ik stond er zóó versteld van, dat ik niet uit mijn woorden kon komen, maar mijn man, die juist van zijn werk was geko men en nu even bij mij zat uit te rusten1, maak te direct saluut hij kan het nog', als kwam -zijn nuttig te zijn, en vervolgens de zeker heid, dat slecht zij, die het verdienen, aandeel in de opbrengst ontvangen, welke immers naar verhouding van het door ieder gepres teeerde verdeeld wordt. Het is dus een groot sociaal organisatiebeginsel dat deze kleine proeve beheerscht! De aardappelen van dezen akker zullen niet zijn, als die der anderen. Er zal wat van het practische ideaal in hun zetmeel.zijn opgenomen." Nieuwe broodsoorten. DELFT, 24 Maart. Nu de tijd niet ver meer is, dat slechts brood gebakken van tar we, vermengd- met surrogaten, verkrijgbaai zal zijn, is het niet onaardig te vernemen, dat tijdens den levensmiddelennood 1846-'47 e n Delvenaar zijn- stadgenooten op grond van ge nomen proeven, aanbeval broad te bakken, voor de helft bestaande uit geraspten beetwor tel en voor de wederhelft bestaande uit onge- build tarwe of roggemeel Het aldus gebakken brood was aangenaam van smaak en niet zoo droog als gewoon brood,. Het brood scheen voedzamer en was ongeveer 3 cent per pond goedkooper dan het gewone Weinig bier? Die Duitscher maakt zich bezorgd over de vraag, of er dezen zomer wel bier zal zijn om hem door de warmste dagen heen te helpen. Het „Berliner Tageblatt" tracht hem gerust te stelen-. De brouwerijen hebben nog genoeg ruwe grondstoffen liggen om tot diep in den zomer bier te kunnen leveren, evenwel.... men zal zuinig moeten zijn, in het gunstigste geval één a twee glazen per dag. Maar dit is een hoeveelheid, waarmee een rechtgeaard Duitscher moeielijk zal toekunnen.! Een tvöpenieker aan de grens. Te Keulen is een schoenmaker tot een jaar en zijn zoon tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens oplichterij. De vader had zich een oude uniform van een douanebeambte, een hartsvanger en een revolver aangeschaft en begaf zich naar de Nederlandsche grens, waar hij smokkelaar sters aanhield en hunde gesmokelde goede ren afnam, welke hij tegen hooge prijzen ver kocht. Zijn zoon verleende hem hulp bij de uitoèfening van het particulier douanebcdrijf. Voor de rechtbank verklaarde hij, dat hij zich het geval van den- schoemaker van Ko- penick herinerd en diens voorbeeld gevolgd had. I11 Berlijn worden de bronzen klokken in beslag genomen. De Berlijnsche overheid heeft het besluit gepubliceerd, dat de inbeslagname van alle hij pas van dienst.nam de houding aan en zei:,, Om U te dienen ritmeester!" „En blijft ze nu voor goed thuis?" „Om u tc die nen, ritmeester!" Toen liep hij dadelijk door juffrouw. En ik ga er ook vandoor, naar bed bedool ik. Wel te rusteni, Dora! Terwijl Eva de trap opgaat naar haar slaap kamer, hoort zij hoe Dora bij zich zelve mom pelt:,, Maar een onbeschaamdheid blijft het toch.!" Zoo,n brutale vent. Drie dagen later stuurt madame Baldauf des ochtends vroeg een brief naar Charlotten- hoff, waarin zij Karei met zijn vrouw uitnoo- digt om elf uur precies bij haar te komen tot het ontvangen van hoogst gewichtige mede deelingen.Om tien uur zit de oude vrouw reeds in de benedenkamer vlak onder de schilderij, die haar heide jongens nog als kin deren voorstellen. Beiden zijn blond, in blauw fluweelen pakjes; de oudste reeds heel ernstig kijkend, Karei met lachenden blik in dc licht blauwe oogen. Zij ziet er bleek uit; haar oogen zijn ge zwollenvan de tranen. De drukkende stilte in het vertrek wordt alleen afgebroken door het kraken van het zware papier dat de oude vrouw in de hand houdt. Het bevat de uiter ste wilsbeschikking van haar man <lie, vroom als hij was, alles wat hij neerschreef doorspek te met Bijbelspreuken. Na een geheelen om haal van teksten vangt het testament aldus aan: „Mijn geliefde Mina Baldauff-Frólich is mij ten allen tijde een getrouwe levensgezellin geweest, wier verstand, karakter en rechtvaar digheid ik altijd heb gewaardeerd. Met het oog daarop wil ik geen voogd voor mijn zo nen, maar bepaal, dat mijn echtgenoote zal bronzen klokken, die meer dan 20 Kg. wegen regelt. De klokken uit meganisch bcw gen klokkespelen, signaalklokken, scheepskh kken e.d. vallen niet onder dezen maatregel. Wél uit erken, kloosters, kapellen, gevangenissen, gemeentehuizen, hospitalen, scholen, fabri ken. De klokkengieterijen dienen eveneens hun aanwezigen voorraad aan te geven. Aardappelen voor... een schrijfmachine. DjOOr een inspecteur van politie te R 1,1 ter dam zijn in beslag genomen 50 KG. aardap pelen, verpakt in kistjes met het opschrift schrijfmachine". Deze blommige schrijf machines?? waren per boot uit Br iel Ie ver zonden en moesten naar een familielid door gezonden worden d-ie in Utrecht woont... 't Zal niet gaan. Ook distributie? Gelcz enin een winkeletalage in het Wes ten:Winterhanden en ruwe huid barsten en kloven en springende lippen alhier verkrijg baar!! Per doos 12 en 25 cent. Vrij vervoer bij landbouwverlof. Nogmaals dringt een adviseur voor land bouwverlovener in het „Hbl." op aan, dat aan die militairen, die met landbouwverlof kun nen gaan, vrij vervoer zal worden verstrekt Dikwijls wordt dat vrijvervoer niet toege staan, wanneer het landbouwbedrijf voor den aanvrager slechts nevenbedrijf is. Daglooners, fabrieksarbeiders, enz., die nu hun eigen tuintje willen bewerken, moeten veelal zelf dje reiskosten betalen, terwijl hun gezin geen uitkeering krijgt gedurende het verlof. Zoons van landbouwers daarentegen krijgen wel gra tis vervoer. j Dat acht de' schrijver inet billijk en hij djringt er op aan, dat aan ieder, de met land bpuwverlof kan gaan, vrij vervoer zal worden vjerleend. Anders zai het gevolg zijn. dat vei kjleine tuintjes onbebouwd blijven. KORTE llEint HTIiV -f-Te Heerenveen is sedert Donderdag geen \iit en ook geen bruin brood te verkrijgen. Dc □akkers hebben geen meel -f-Te Dinxperloo zullen bij de Ned. Herv. Gem. geen lidmaten worden aangenomen \Valke zich aan smokelarij schuldigmaken. 4-Aan Twijnstra's Oliefabrieken te Akkruin qn Franeker is aan ruim 100 werklieden om slag aangezegd wegens gebrek aan grondstof fen. -j-Ook dit jaar zal te Vlissingen geen kermis gehouden worden. —Op de veiling te Eist waren Vrijdag 5500 voortleven in dezelfde rechten, dus als mees ter en vader en als meesteres en moeder te gelijk. „Wijders bepaal ik. dat zij tot haar dood de volle beschikking behoudt over ons vermogen, waarover zij in haar uitersten wil kan beschikken naar zij verkiest. „Wil zij evenwel anders, als het beheer met liet toenemen harer jaren haar te moeielijk wordt, of om dat een mijner zosen een ander Iberoep dan dat van ekonoom kiest, of wat God verhoede als een hunner tegen zijn moeder opstaat, of een slecht leven leidt. étaat het haar vrij hem uit haar macht tc ont slaan met zijn vaderlijk erfdeel, dat zij kan vergrooten of verkleinen voor zoover de wet haar dit toelaat. Zoo trede dan van het oogenblik af, nu de zegels vandit mijn testament verbroken zijn mijn lieve huisvrouw Mina Baldauf-Krolich in mijn rechten. Ik weet, dat ik hiermede goed handel en wat dat betrft in vrede kan sterven „Mijn zonen druk ik op het hart onderlin ge verdraagzaamheid te betrachten en hun moeder steeds met eerbied te bejegenen. Mo ge God hen nemen in zijn heilig bescherming De oude vrouw laat de bladen zinken en staert in droef gepeins voor zich uit. Toen kort voor de begrafenis bij de nog niet gesloten kist het testament werd voorge lezen. had die van smart gebogen gestalte zich hoog opgericht, bewust van liet vertrou wen. dat de overledene in haar had gesteld. Op edeler wijze had hij geen afscheid van haar kunnen nemen. Zij had haar taak vervuld, zoo goed zij het vermocht. Nooit had zij gedacht, dat er eens een dag zou komen, als die van heden. Velen hadden gezegd, dat t hard was voor de zoons dat zij nooit zelfstandig konden worden.Maar de notaris had hen allen den mond gesnoerd.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1