komkommers aangevoerd. De prijzen waren voor de verschillende kwaliteiten van 14 tot 30 cent. Bij een te Druteni gehouden verkoop van bouw- en weiland werd1 besteed f 2400 per H.A. of ruim 1000 per H.A. meer dan vóór 5 jaren, toen deze zelfde grond in ve ling is geweest. De kopman Ermisch te Graudenz is wegens woekerhandel met erwten en vermicelli ver oordeeld tot een geldboete van 59.500 mark. Dit klinkt erger dan het is, want de man had volgens zijn eigen bekentenis met dezen han del in een half jaar tijds meer dan 300.000 mark verdiend. Donderdag zeide Kunert, afgevaardigde van de soc.-dem.arb. gemeenschap in den Rijksdag: De voeding is zoo slecht, dat er niets meer of minder dan hongersnood heerscht. Gedurende den oorlog zijn a! bijva twee millioen menschen ten gronde gegaan. De schuld van den ramp van den oorlog tref. den keizer en den kanselier. Door vlasbouwers te Veenwouden wordt thans zandgrond: gepacht voor de enorme som van 600 per H.A., om daarin vlas te bouwen De schouwburgen te Amsterdam moeten te 11 uur 's avonds gedaan hebben. Royaards gezelschap, dat ,,De duvel 11 de vrouw opvoer de, kwam voor bet laatste bedrijf eenge minu ten te kort. De klok sloeg elf en midden in het bedrijf werd1 het doek gesloten, het voet licht gedoofd ent het brandscherm neergela ten. Het talrijke publiek ging beteuterd heen. De duivel in de vrouw kon er niets aas doen. Tegen 1 Mei zullen te Groningen wel 400 ingezetenen dakloos zijn. Door den woning nood kunnen zij geen huis krijgen. Onder hen zijn lui, die wel 3 a 400 huur willen geven. I Oost-Groningen wordt voor 1000 kilo suikerbieten voor de fabrieken thans geboden volgens koopcontract 26, gehalte contract bij 15 pet. suiker 26, participatie-contract bij een suikerprijs van 11 en een gehalte van 16 pet. 11. De gemeenteraad van Franeker heeft liet pellen van mosselen als huisarbeid- verbden In andere plaatsen worden maatregelen over wogen geen vrouwen tot dezen arbeid toe te laten als werkkracht. Een wethouder van Ransdorp heeft in een woordenwisseling over de distributie van aar dappels een ingezetene een pak slaag gegeven. Eene vervolging is ingesteld. Deze week mag 90 pet. der boterproduc- tie worden uitgevoerd. De Vee- en Vleeschhasdel bericht, dat van een Friesche exportslagerij, een partij worst pot 30,000 KG. voor het Buitenland is af gekeurd. Men tracht ze thans in ons land te verkoopen. GEMEXGI) I FIHS Minimumprijzen van Zuiderzeebokking. De minister voor landbouw, enz. heeft de navolgende maximum prijzen vastgesteld: voor zachte Zuiderzeebokking (bakbok- king)/ zonder staartvis: groothandel prijs 2.50 per tal van 200 stuks, tusschenhandei prijs 3 per tal van 200 stukskleinhandelpr. 2 eest per stuk. voor harde Zuiderzeebokking zonder staart vin: groothandelprijs' 3.25 per tal van 200 stuks, tusschenbandelprijs 3.75 per tal van 200 stuks, kleinhandelprijs 2j 2 cenit per stuk Een advertentie uit het Handelsblad": Voedingsgewassen op de bermen der wegen. Dat het wel ernst is met de aansporingen van onze regeering 0111 zooveel mogelijk voe dingsgewassen te verbouwen, blijkt wel hier uit, dat de Ministter van Landbouw thans, waar dat mogelijk is, ook de bermen der we gen wil doe bel>ouwen!. De betrokken autori teiten worden door den minister uitgenoo- digd een osderzoek n te stellen en zoo moge lijk de bermen der wegen aan de producte van voedingsmiddelen dienstbaar te maken. De lengte van de wegen in Nederland be draagt volgens globale schatting 30.000 KM. De voorbereidingen der Vereen. Staten. Het Amerikaansclie departement van oor log deelt mede, dat veertien regimenten van de nationale garde in verschillende staten op geroepen worden voor den mlitairen dienst. De president heeft een besluit geteekend waarbij het personeel der vloot vermeerderd wordt tot 87.000 man. Nederlandsche visschersboot, getorpedeerd. Men meldt uit Kopenhagen1: Zondagvoormiddag is een reddingsboot met 13 man, zijnde de bemanning van de Ne- derlandsche visscherstoot„Tris" uit I J mui den!, bij den Hansthelmer vuurtoren aan de westkust van Jutland, geland. Het schip is den 23en Maart voormiddags door een Duit- sche duikboot getorpedeerd en tot zinken ge bracht. Regeeriugsgroeiiten-droogerij. In verbasd met de moeielijkheid, om zich van de noodige grondstoffen te voorzien, heeft de directie der pas herbouwde cacao fabriek „De Valk" te Weesp het daarheen der doel wordt gebezigd. Dte firma zal zich weten te leiden, dat de fabriek voor een an gaan bezig houden met het droogei^Van re- géeringsgroenten. De fabriek zal daarvoor spoedig dag en nacht moeten werken. Lamsoor naar Duitsschland. Op de schorren, welke lasgs de Zeeuwshce stroomen wordt aangetroffen groeit een een voudig plantje dat omtrent dezen tijd van 't jaar door mannen», vrouwen eni kinderen werd' afgesneden. Dit plastje draagt hier den naam van lamsoor. Het ontleent den naam aan de vorm der bladeren die vrijwel op de ooren der lammeren gelijken. In de laatste helft van Maart en is de eerste dagen van April begint men met verzamelen. Deze groente welke wel op spinazie gelijktis om haar hoog zoutgehal te en frisschen smaak steed-s zeer gezocht. Nu in D|ui'tchland zooveel gebrek hcercht denken velen dat daar de lamsoor dit jaar zeer ge zocht zal zijn. Daarom is de pluk op de schor-? gronden van den Braakman dezer dagen ver pacht. De bedoeling is deze groente in te zou ten en in vaten naar Duitschland te zenden. Wat Amerika zal doen als het aan den oorlog deelneemt De „Matin" ontvangt over de maatrege len, die genomen zuilen wordemin geval Ame rika met zijn vloot en industrie aan den oorlog gaat deelnemen de volgende uiteenzetting: De Yereemigde Staten zullen onmiddelijk al hun havens openen voor de oorlogschepen der geal lieerden en al zijn maritieme steunpunten tot hun dispositie stellen». Op hun beurt zullen de Yereengde Staten verzoeken om een vloot-» basis aan de Engelsche of Fransche kust. Amerika zal aanbieden een onbeperkte hoe veelheid munitie en ander oorlogsmateriaal aan Rusland te leveren. Is admiraliteitskrin gen wordt een wetsontwerp bestudeerd,, om alle Duitsche schepen, die in Amerika ginter- neerd zijn, in beslag te nemen Ook wordt er aan gewerkt, om in Amerika voor de geal lieerden een oorlogscrediet van 5 milliard te openen De ex-tsaar en de tsarina. De „Times" verneemt uit Petrograd: De ex-tsaar en de tsarina worden gevangen gehouden is hun paleis. Zij mogen binnen de grenzen van de groote paleistuinen alle com fort en vrijheid van beweging genieten, na tuurlijk onder behoorlijk toezicht. Mevrouw Nirisjkin, een hofdame van de tsarina, is ook gevangen genomen. Zooals men weet heeft de extsaar vóór zijn troonsafstand grootvorst Nicolaas liet opper bevel over de Russchische legers opgedragen. IJe voorloopige regeering heeft thans den grootvorst doen weten, dat naar aanleiding vas de onttroning vas den» tsaar, deze benoe ming ongeldig is.. Broodkaarten verzending. De verzending van <le broodkaarten voor de der-de vierwekelijksche periode welke Maandag 2 April aanvangtis weder in vol len gang. Yoor een buitenstaander is het haast niet na te gaan wat dat voor een stad, als Am sterdam zeggen» wil. Bij de vorige verzendisg zijn in 't geheel 1.Ó17.945 wittebroodkaarten, 753.767 bruin-broodkaarten en 764 rogge- broodkaarten verzosden en bovendien 713.186 aanvullingsbroodkaarten! Een bijzon derheid.. - Er werd over geklaagd, dat voor sommige arbeiders, die extra zwaren arbeid errichteneen aasvultingskaart van 8 ons per week nog niet voldoende is. Om aan dat be zwaar tegemoet te komen werd bepaald, dat sommige catagorien, b.v. de havenarbeiders nog een tweede aanvullingskaart kusnen krij genDaarvan is gebruik gemaakt door3 man! Schadelijk voorjaar. De pereboomen hebben door de strenge vorst zeer veel geleden. Het jonge blad in de knoppen is niet wit, d»och ziet zwart en bruin, wat veroorzaakt is door de late en strenge vorst. In Zeeuws-Ylaanderen is een groot deel van het koolzaad door de groote koude der laatste maandeni verloren gegaan, zoodat bijsa alles weder moet worden omgeploegd. Koffer historie „Door buitengewone tijdsomstandigheden te koop aangeboden' eenige Engelsche leeren koffers met etiketten van voorname eerste rangs hotels in het buitenland." Diat is wel het nieuwste op set schoone oor- logs winstgebied. De „nieuwe rijken zouden met nieuwe koffers zonder buïtenlandsche ho teletiketten naturlijk te zeer in het oog vallen, )ok al stond zoo'n koffer achter op eem auto met een laag nummer. Veevocdergcbrek, Eem jvriend, vande Friezen» 'schrijft aan den Standaard. De toestand van de voedering van onzen veestapel wordt met het uitblijven van het lenteweder en voederproducten met den dag critieker.Ik vestig daarom de aandacht op kanariezaad, dat in groote hoeveelheden hier te lande aanwezig is. In vermalen toestand zou dit ongetwijfeld een uitnemend redmid del zijn. Het zaad bevat naar ik verneem 1.1 a 13 pet. eiwit en 6 a 7 pet. vet en 56 pet. zetmeel. Zouden hiermee niet proeven ge nomen kunnen worden? De vraag is zelfs of wit mosterdzaad, gemalen toegediend b.v. vermengd met winterkoolzaad in gemalen toestand' ook niet zou kunnen dienen. Stijgende prijzen. Zaterdag deed zich te IJvnuiden het merk waardige geval voor, dat de prijzen van de in de markt aangevoerde schelvisch eensklaps van 43 tot 95 gulden per kist opliepen. Bij informatie ter bevoegde plaatse, waar aan deze prijsopdrijving te danken was, werd werd onzen berichtgever te IJ,mui den mede gedeeld, dat 'de voor Dbi.tschl'and koopendie vereen-igdeVischexporteurs, d.i. het inkoop- bureau van de Zestral Einkauffs Gczelschaft, opdracht hadden een zekere hoeveelheid visch aan te koopen. Teneinde der concurrentie van de Engel sche inkoopers de baas te blijven bestecden zij deze buitengemeen hooge prijzen. De Zomertijd in Engeland. In Engeland zal de zomertijd op 8 April worden ingevoerd. Dc voorspelling van het oorlogseinde ln de voorspelling voor 1917 van de nu o- verleden madame De Thébes kwam het volgen de voor: Het einde van den oorlog komt in de maand Maart of in September, ln Maart zal een geweldige schok door Europa gaan. Beslist deze den oorlog siet, «dan komt het einde in September. Ellende, hongersnood) en hongeroproer zullen er een einde aas maken. Een machtige der wereld zal daarbij zijn groo te rijk verliezen: het lot betrft een keizerlijk persoon. Ik zie niet het teeken van dc overwin ning op zijn helm Onwillekeurig denkt men bij deze voor spelling aan Rusland. Ee ,,frisch" bad. A. F. C. een Amsterdamschc voetbalclub was op haar terrein onder Watergraafsmeer bezig zich te oefenen. Een vreemdeling, voet balliefhebber, zocht om het beste plaatsje, van waar hij het spel ongestoord zou kunnen -gade slaan, Daar langs het erf vas dc l>oerderij „Goed Genoeg" zag hij een pad, dat hem heel dicht bij de spelenden zou kunnen brengen. Met fiets en fototoestel waagde hij zich op het onbekende terrein. Maar het pad bleek vol-' strekt „niet goed genoeg" want het was geen pad», doch mestverzameling, waarin de bezoeker wegzakte! Op zijn hulpgeroep ver schenen spoedig de A.F.C.-ers; alleen hoofd en amen» staken nog boven d»en mesthoop uit. De voetballers haalden hem weer op meer zekeren bodem en maakten zich toen ,om be grijpelijke reden zoo spoedig mogelijk uit de voeten»..Fiets en fototoestel werden later met een hooivork „opgehaald". (■lelijke recht. Een wenk aan den kerkeraad der Herv. gem. te Haarlem, Om, ter besparing van gas de Zondagavosdbeurt in een namiddagbeurt te veranderen, gaf aanleiding om op te mer ken-, dat zoolang schouwburg en een reeks pu blieke vermakelijkheden nog bijna avond aan avond ook 's zondags open zijn, de kerke raad de noodzakelijkheid niet inziet zijn ee nige avondbeurt prijs te geven. Ï^^Tomtkek. Eisdelijk is het aan den» gemobiliseerden onderwijzer Van Ham te Wieringerwaard, na veel vruchtelooze pogisgen gelukt klein verlof te bekomen, zoodat de lessen in de" school nu weder geregeld kunnen plaatsvinden. 'Door alle ambachtslieden te Wieringer waard» is besloten, om de tijdsomstandighe den in aanmerking nemende, de rekeningen niet meer zooals voorhees de gewoonte was met Nieuwjaar in te zenden, doch dit voort aan om de drie maanden te doen. Ook zal een request aan de gemeente en den Plder worden aangeboden met het verzoek hes hier in welwillend te zijn. Op een gehouden verga dering was men algemeen van gevoelen, dat de ingezetenen de billijkheid hiervan zullen in zien. Goed zoo!! In de uitspruitsels van oude aardappelen komt een vergif, solanie voor. Volgens Mey- er bevatten oude aardappelen, die in een voch tige kelder liggen en beginnen uit te sprui ten, ditzelfde vergif. In nieuwe aardappelen komt slechts solanine voor, als ze boven, den grond' komen en gren worden, maar veel min der d»an in de uitspruitsels, De verschijnseles der solanine-vergifti- ging zijn: braken, buikpijn, diarrhee, soms zelfs bewuste losheid. Voor de behandeling moet men zijn geneesheer zoo spoedig mo gelijk ontbieden. Het is dus beter de te oude aardappelen, in onze menu's zooveel mogelijk door gort, rijst of groene groenten PIA.4TSEL IJ K NIEUWS. D/en Oever werd Zondagavond opgeschrikt door het geschreeuw van een troep wilde gan zen. Bij nader onderzoek bleken de beesten hun koers kwijt te zijn geraakt en viadderden angstig in de straten rond. Vooral door het licht vas fietslantaarns werden zij geheel ver blind. Een vloog zich te pletter tegen de muur van een huis en een ander tegen de mast van een in de haven liggende schuit. Dat de bot; tjes werd opgezocht en in de pan terecht kwa men laat zich begrijpen». De overige ver dwaalden kwamen met de schrik vrij. Aangaande het verbod, om moselen tr vis- schen» vernemen wij nader: dat de Edelachtb. Fleer Peereboom bij den hoofd-inspecteur van de visscherij op bezoek is geweet. Laatstge noemde beweerde, dat liet verbod niet van hem uitging.Het resultaat van liet bezoek was niet bevredigend,Zijn wij goed inge - lics-t, dan zullen nu een paar heeren, Jac. Kap ten en Jn. Tijsen bij den Minister op audiëntie gaan 0111 de belangen van de mosselenvsscherij te bepleiten Bestuursverkiezing. Op Zaterdag 6 April a.s. zal een verkiezing plaats hebben van een hoofdingeland van den polder Waard- Niéuw- land, wegens aftreden van den heer J, A. Wai- boer De verpachting van het grasgewas van den Polder Waard-Nieuwland zal plaats hebben op Zaterdag 13 April as - Vooijaarspraatje van flarm en Teun - Iiarm, Sappe r dek riek wat een consterna tie in de mosselennegotie, hé.. Als een schot in den nacht klonk het „stop "van de Vissche rij-Inspectie en zoo in eens .daar ligt de geheele beweging stil. Schat nou maar eens op z'n minst een 100 visschers» a 60 per week, dat is eventjes 6000 gulden in de zeven dagen dat zoo'n stompzinnige inspecteur op de bo dem van de zee wit laten liggen Teun. Stom is het zeker. Ze praten van doodvisschen».Geloof jij het Honderden malen hebben ze dit al beweerd vas de krui-» kels ook, maar telkens weer werden honder den maal honderden balen aan wal gebracht. En niks dood1 hoor, het was alles leven, wat er aan was. Ze sprongen bijna de zakken uit. Iiarm. Ja jong, Wat de heeren wijzen, der moeten de gekken prijzen, maar onze bur- gervaderzai het menheer de hoofd-inspecteur nou eens netjes vertellen, wat malle streken, of ze uihalenen dat hij »de vergunning tot vis sollen» er weer door haaltd»athopen alle b u r e n van de mos'sel'enkokerijem te De Haukes Die menschen klaagden eerst steen en been over -den stank, en róók, maar zc zijn er zóó aan gewoon geraakt, en het zóó heilzaam werkend op het £etel te zfj^ ze er 1111 onmogelijk meer buiten kunnen, .zeg je wat Teun Je zegt, dat ze klaagden over die rookerij. Hoe is het mogelijk? Dat houden wij Wieringers juist in sooge eere zelfs de Raad Je weet, dat die het rookverbod voor kinderen toch ook afketsteIk vind het eenvoudig ook wel wat belachelijk een „kwaad te willen be teugelen aan kinderen, „tlie wel eens één keer of een paar malen het rooken hebben gepro beerd!" Zijn de volwassen, menschen. dan zoo zeer hun eigen jeugd» vergeten. 't Zijn al lemaal Paulussen, die man geworden, teniet gedaan hebben, hetgeen eens kinds was. Ha-rm. Nou ja,maar diat beweginkje is te genwoordig een algemeene mode,maar het is waar,-met de mode komt men hier altijd een eindje achteraan. Teun. Ik hoop, dat d» a t ees.s anders wordt.Op een massa plaatsen vangen men schen, die aan gemeentebeturen leveren, hun centen per drie maanden).Dat moest bier ook zoo,want wat is een goed vat zit ver zuurt wel nietmfaar een jaar of langer op je duiten te wachten Harynduurt te lang, dat zeg ik. Wel te RUSTEN. ALKMAAR, 26 Maart. Aangevoerd 7 koeien en ossen 270 a 420, 7 vette kalveren 90 a 150.1per ned. pnnd 1.20 a 1.80, 186 nucht. kalveren 10.a 22.11 magere schapen 16 a 60, vette dito per stuk. 169 vette varkens 80 a 102 ct. per ned. pond. AMSTERDAM, 26 Maart. Veemarkt. Aan- gev. 423 vette koeien le kt. 1.25 ct. 2e kw. 1.10 a 1.15 ct. 3e kw. 1.110 melkkoeien en kalfkoeiens 300 a 425, 422 nuchtere kal veren ƒ8.È13.62 schapen 20 a 30. 14 vette varkens, geen handel. BEKENDfl AKING. De Burgemeester van Wleringen brengt ter kennise van alle winkeliers in deze gemeente dat vanaf beden tot' '26 Maart aanstaande aam het distributie-kantoor (geopend alle werkdagen van des voor.middags 9 tot 12 uur) tegen directe betaling bonnen verkrijgbaar zijn voor groene erwten, gort, rijst; hav r-mout en groene zeep, welke goederen echter eerst verkrijgbaar worden gesteld 2 April en 1110e- tendienen voor den verkoop gedurende 4 we ioen, alzoo tot 29 April daaraanvolgende. Zij, die voor 26 Maart geen bonnen in hun bezit hebben, zijn dus van. den verkoop van bovengenoemde artikelen gedurende de maand April uitgesloten. De Burgemeester voomofond, A. PEEREBOOM. Wieringen 17 Maart 1917.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2