1 WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 8 e jaargang. VrijdagvJO Maart 1917. No. 24 feuilleton. fllWIERINGER COURANT! WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBOD E." VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maandenf f 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf 0.30 Iedere regel meer,0.06 Bureau Hlppolytushoef, Wierin gen Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna Agentschap A. Keuris Gz. Wieringerwaard GEMENGD NIEUWS. M— Stsitiliceercn van zaai en pootgoed. Nu de kou zoo lang aanhoudt en vele niet deskundigen zich in het komende seizoen op 't kweeken van groente zullen toeleggen, kan Iiet zijn nut hebben om te vvijzenop een poot- foedbehandelingdie bij de tuinluiers bekend is rnder den naam stratificeeren" en de be- loeling heeft'om den aanstaanden oogst zoo veel mogelijk te vervroegen. Onder stratificee •ren m.1. verstaat men voorloopig zaaien op een Ivorstvrije, aan geen groote temperatuurswisse Jingen blootgestelde plaats, zoodat het uitge legde zaad op z'n eigen reserve voorraad 'kan ontkiemen en de groei dadelijk kan beginnen, wanneer aldus voortgekiemde korrels later in den grorjd! worden overgebracht. Het sira'tificeeren geschiedt het beste in. kistjes, of in platte chotels, waarvan men den bodem bedekt met een laagje vochtig zandt. Op d&t zand strooit men het te kiemen zaad uit, dat bedekt men met een nieuw laagje zand*, strooit daarop weer zaad uit en zoo ver volgen^, tot het kistje of die schotel vol: is. Is na twee of drie weken de grond die voor den verbouw der gestratificeerde zaden bestemd is is bruikbaar geworden, dan ledigt men het trekkistje, men strooit de voorgekiemde korrels, vermengd met het zand uit en men heeft dam niet alleen een paar weken tijd ge wonnen, maar bovendien is de kans op be schadiging door de vogels veel kleiner gewor den, daar de groene spruiten zich dadelijk be ginnen te ontwikkelen. Het strtificeeren wordt bij voorkeur toe gepast op zaden, die veel 'tijd nood'ig hebben om te ontkiemen, zooAls wortelen, doperwten peulen, sla, bieten, uien en spinazie Voor zeer snel ontkiemende zaden als die van radij's en tuinkers heeft het geen zin. Landyerd^fiigers. Te Val'kenswaard zijn vijf infanteristen aan gehouden, die ongeveer 100 Kg koffie en cho colade-poeder naar Belgie wilden invoeren. Dat deze /landsverdedigers goed met de smok keltrucs op de hoogte waren, bleek uit het feit dat zij z.g. looze smokkelaars voorloopers zonder vracht), als verkenners vooruit gezon den hadden. Onverbeterlijk. Een smokkelaar uit Venlo, die dezer dagen uit de gevangenis te Roermond werdf ontsla gen, waar hij was opgesloten wegens ongeoor- loofden terugkeer in het in staat van beleg ver Door lijden tot Geluk 28 l De oude Baldauf ;wist wel wat hij deed, /e J is een verstasdige vrouwy die wel zoo zal we ten te sturen, dat siem^nd de teugels voelt. Toch heeft zij hela^, niet het gewenschte doel weten te bereiken, al heeft ze ook steeds het goede bedold.. Zij heeft eeni losbandigen gewetenlozen speler, wien niets heilig is, grootgebracht.' Juist hij, die haar lust en haar vréugde was geweest, dies zij meer lief de had geschonken, das den ander, den stil- len, schuwen jongen. Dat zal zij sooit te bo-J ven komen. Maurits treedt binnen mat den notaris, een-oud man, die indertijd, als candidaat het testament in zijn kwaliteit van getuige mede had onderteekend. Wat zal ik U zeggen, notaris! antwoordt zij, terwijl deze zich aan den tafel nederzet. Ik beschouw het als het eenige redmiddel voor mijn zoon Hij kan dan, als het hem niet goed gaat, mij de schuld niet meer geven. Ik wil hem nu eehs Jeeeren op eigen beenen te /jfètaan. fJa, ik begrijp het wel mevrouw, U wilt fS den waaghals leeren zwemmen, das treft U later geen verwijtlater geen verwijt, als hij tóch* verdrinkt. Goed begrepen notaris! Gelieve hem dat duidelijk te maken. Misschien kan hij zich bo ven water houden. Aan het gevaar van ver drinken wil -ik liever nog niet denken. Qe sotaris knikt en vraagt dan- als man van zaken: „Es hoe staat het met de voor schotten?" Alles, wat hij mij heeft afgeperst tijdens klaard gebied, werd eenige uren na zijn in vrij heidstelling betrapt op ongedekt vervoer van 25 Kg. stijfsel, waarom hij weer naar Roer mond werd teruggebracht en achter slot en grendel gezet. Ze verslinden van denliongerlevcmle ratten Reuter verspreidt eenige gedeelten- uit brie ven, door ooggetuigen geschreven en die zioh inhet bezit bevinden der Belgische regeering te Havre. Zij bevatten uit authentieke bron mededeel ingenomtrenthet gruwelijke lot der Belgische gedeporteerden in de Duitsche kam pen. Het eene brief-fragment vertelt, dat het lot der gedeporteerden ontzettend is. De Duitschers laten hen van den honger omko men. Ze zijn iniets meer dan vel over been. Den eenen dag waren er 13 dooden, den vol gen dag 14 in e kamp met slechts 3000 ge vangenen. Meelijdende burgers, die dezen ongelukki- gen wat soep, of ander voedsel bezorgen, gaan voor vüjf dagen de gevangenis in. Een ander schrijven maakt hef nog erger. Het zegt, dat de menschen sterven als ratten. Eiken dag vindt men er twee of drie dood in hun hut. De dokters wijzen alle verantwoordelijk heid af. De gedeporteerden kunnen niet meer zonder hulp wandelen en bezwijken van uit putting. In een ander kamp hebben ze ratten levend verslonden. De behan Je'ing waaraan ze blootstaan gaat alle beschrijving te b -ven. Aardappelen en erwten. Het lid van de Tweede Kamer, de heei Duijs verscheen Woensdagmorgen 'n het par- lemt met een blikje gekookte aardappeiei: en twee doosjes groene erwten. De heei Duijs had! deze levensmiddelen ontvangen, van den keurmeester van Zaandam. Het waren monsters van levensmiddelen, die Dinsdag in Zaandam door het distributiebureau waren gezonden voor verkoop aan het publiek. Zoowel de groene erwten als de aardappelen zagen er slecht en onoogelijk uit. De heer Duijs had -het plan de levensmidL delen te toonen aan- minister Postuma en aan de Kamerleden. Wie is slimmer: een Limburgsche vrouw of een zigeunerin? Een vrouw te Venlo had een ziek kindje. Een zigeunerin kwam bij haar en verzekerde het kind te kunnen genezen. De gevraagde 5 gulden werden terstond betaald. Nu moest de zigeunerin een draad hebben zijn studiejarenen, helaas, ook nu tot het be talen van zijn speelschulden, moet hem in re kening worden gebracht. Althass iin dat op zicht mag mijn zoon Maurits geen schade door de lichtzinnigheid van zijn broer lijden Biji het vernemen van de woorden -in dat opzicht" fronst Maurits het voorhoofd. Weet zijn moeder dan welk ander, veel gruwzamer leed door datzelfde lichtzinnige wezen hij te verduren heeft.? Zijn moeder ontwijkt Maurits vragenden blik. Heb jij, Maurits alles opgegeven, wat jij voor Karei heb betaald:!? Alles op eennige reeds lasg vergeten klei nigheden na. Met uw welnemen, brengt de oude heer in het midden, in zaken bestaan geen kleinighe den. Esfin, u moet het zelf weten, 't Is toch al een aardig sommetje, dat de jongeheer heeft stukgeslagen. Maar misschien werkt hij er ziich nog bovenop. Daar zijn ze, roept Maurits uit, luisterend naar het hoefgetrappel en wielengeratel, dat steeds nadert. „Sta mij toe, dat ik mij verwij der, moeder. Mijn bijzijn is bij deze pijnlijke ontmoetisg niet soodig." Hij drukt den notaris de hand, kust zijn moeder op het voorhoofd en gaat in de an dere zaal vanwaar hij, zonder door Karei ge zien te worden, op zijs eigen kamer kan ko men, De oude vrouw leunt achterover in haar armstoel, ter wijl het gemoedelijke gezicht van den notaris opeens opmerkelijk scherp wordt. Tegenover den lichtzinnigen zoon kan hij blijkbaar zijs verontwaardiging niet onder drukken. Karei en Hanna treden binnen; hij ziet er vervallen uit. tien jaar ouder door verdriet en ergernis. Zij heeft wat toilet gemaakt, doch is ook niet op haar gemak; de ontvangst waarin ze eenige knooperr maakte verder den spaarpot van de kleine, waarover de draad ge legd' werd. Vervolgens moest de moeder zich omdraaien. Van die gelegenheid maakte de zigeunerin gebruik en stal uit den spaarpot circa 45. De moeder, die ten slotte het zaak je toch niet vertrouwde, deed aangifte bij de politie, wie het gelukte d vrouw aan te hou den, waardoor het geld voor ditmaal gered werd. Prins Frederik Karei van Pruisen f. De Daily Express verneemt, dat prins Fre derik Karei van Pruizen, die in een luchtge vecht boven de Engelsche linies is neergescho ten, aan zijn wonden is overleden. De prins die 24 jaar oud is geworden, had een schot in de maag gekregen. Dat was ook een pan! Een juffrouw te Nieuwer Amstel vervoer de in een kinderwagen 70 Kg. aardappelen. Een der wielen brak, waardoor de aardappe len zich over den weg verspreidden. De voor raad werd-,in beslag genomen! Geitenmelk In het gesticht „Voordorp" te Leiderdorp, waar de voogdijkinderen van de Diaconie der Ned. Herv. Gem. te Leiden worden verpleegd heeft men het vorig jaar een proef genomen om door de aanschaffing van drie geiten, geedkope melk te verkrijgen. Deze proef <is zoo goed1 geslaagd, dat het bestuur nu beslo ten heeft, een 20-ital dier dieren aan te schaf fen en een geitenstal te bouwen. Goede collecten. Bij de inwijding van de Julianakerk te Schoten werd ruim 700 gecollecteerd: er was een bankbiljet bij van 300. Te liooge prijzen van land Naar uit onderscheidene berichten blijkt dat voor den verbouw van tuinbouwgewas sen, welke hier te lande meer worden voort gebracht dan verbruikt, zooals kool, peen, koolrapen-, spinazie, pronkboonen, enz., ge heel abnormale landprijzen worden betaald,- huurprijzen voor een jaar van 1000 per H.A schijnen voor te komenvestigt de Minister van Landbouw de aandacht van belanghebben den er op dat bij het bepalen van de wijze, waarop de eventueele uitvoer dezer artike len dienstbaar zal worden gemaakt, aan de volksvoeding met dergelijke prijzen geen re kening kan worden gehouden.. maakt een vreemden ndruk op henmoeder zoo statig in- 'het zwart, die papieren op ta fel, en dan die notarismet z'n onvriendelijk gezicht. Gaat zitten zegt moeder. Karei ziet, hoe zenuwachtig zij is en hoe zij zich geweld aandoet, niet in tranen uit te bars ten..Ik verneem met insig leedwezen, be gint zij, dat jij, Karei, een groote som gelds noodig hebt, ofschoos de oogst goed is afge- loopen en jij pas zes weken geledenzesdui- zenid gulden hebt ontvangen.... Maar jij drijft je zaken nu een-maal in het groot. Het is hard voor een moeder, te weten, dat haar zoon een speler is. Een zware pauze ontstaat, waarin men niets anders hoort, dan een onderdrukt ge luid van Hanna, die haar drift beheerscht, uit respect voor de plechtige zitting. Daar ik alle redenen heb, gaat de oude da me voort, om te vreezen, dat niewe hulp toch niet zal baten, en je mijn gezag niet meer erkent, ja, zelfs harteloos genoeg bent om mij de schuld te geven, van een lot, dat je alleen aan je zelf hebt te wijten, zoo ben ik tot het besluit gekomen, mijn- moederlijke rechten- op je prijs te geven, en je, met toe stemming van je broer, je vaders erfdeel uit te betalen. Weet echter wel, dat wij nu niets meer met je hebben uit te staan; je hebt de volle vrijheid, om wat je bezit te vermeer deren of te verspelen.Mag ik u verzoe ken, notaris, het door u opgemaakte stuk voor te lezeni? De man van de wet begint het testament voor te lezen, waarbij hij vooral de nadruk legt op de clausule, waarin gezegd wordt, dat de weduwe het recht heeft den zoon te ont slaan, uit zijn vaderlijk erfdeel, zoo hij wat God verhoede tegen zijn moeder op staat, of een slecht leven leidt." Bij voorle VIIe invoer vaa Holland stop? De blokkade houdt weer de Engelsche }>o- litici bezig. Door een oud- Engelsch-zcoffi- cier Bellairs zal <in het Lagerhuis een voorstel worden ingediend waari gezegd wordt, om een nieuwe leer vast te stellen, n.1. dat abso luut geen voorraden voor Duitschland over zee mogen gaan. In het voorstel wordt dan verder verlangd, dat de voorraden voor de neutrale Europeesche landen moeten worden gerantsoeneerd, zodat de handel met Duitsch land en zijn bondgenooten in artikelen, in de Orders genoemd, geheel en al onmogelijk moe ten worden. Dfe Daily Mail vooral dringt aan op een blokkade zonder genade. We weten, zegt het blad dat alles uit de neutrale landen, wat ze zelf niet noodig hebben, over de grens gaat. terwijl ze hoe langer hoe minder aan ons le veren. Het blad bewert, dat bij een betere blokkade de oorlog al lamg uit geweest zou zijn. - Nederland en Denemarken zijn de lan den, die allerlei aan Duitschland leveren. Als voorbeeld noemt de Daily Mail hctvolgende: Nederland alleen ontving gedurende 1916 voor het eigen gebruik behalve de hoeveelhe den voor de Belgische Relief Commission, 1.800.986 ton granen van allerlei soort en in hetzelfde tijdvak exporteerde het naar Duits land 1.557.013 ton vleesch, boter enkaas, ter wijl het ons slechts 18.900 ton zond Nederland' zond eveneens het vorig jaar 122.000 ton aardappelen naar Duitschland en slechts 3137 ton naar Engeland. Het eenige, wat ons in grootere hoeveelheden werd ge zonden was margarine. Pochte niet een Duitsch blad er de vorige week nog op, zegt de Dbily Mail, dat Duitsch land' 450 ton bevroren konijnen en 100.000 stuks gevogelte van een enkele gemeente uit Holland- had gekregen? Wij hbben ons niet in den oorlog begeven om de millioennairs in die landen in de gelegenheid te stellen enorme winsten te vergaren. Er is nu een tekort aan voedsel, omdat de neutrale landen overvloe dig verkocht hebben naar Duitschland tot fa belachtige prijzen. De eenige politiek, die ons voldoening kan geven, is, dat van dit uur af aan belet wordt, dat de voed ings mi delen of meststoffen van welken aard ook Holland en Denemarken bereiken. Verkiezing. Bij de Dinsdag gehouden raadsverkiezing te ANNA-PAULOWNAwerd met 230 stem men gekozen de heer D. Stammes. Vrijz. - Op zing van een andere acte, blijkt dat Karei Charlottenhoff met den geheelen inventaris in onbezwaard bezit krijgt, benevens een der de deel van hetkapitaal door zijn vader nagela ten. Te zamen vormt dit een aanzienlijk vermogen, dat Karei, als hij zijn leven wil ver beteren, een mooie positie verzekert Langzamerhand heeft Karei zich uit zijn arme-zondaarshouding opgericht. Het ge voel bevrijd te zijn van de .nijpende zorgen, ver vult hem met nieuw leven. Ik zal u bewijzeni, dat ik de onafhankelijk heid' op waren prijs weet te stellen, moeder, zegt hij. Ik zal alles doen, om uwe tevreden heid en vertrouwen weder te verwerven. -Dat geve God, antwoord zij er» weder is die zenuwachtige trek om haar lippen zichtbaar. Geef mij de pen." Na de onderteekening wil hij de oude vrouw omhelzen met een joviaal „Dank je wel, moe dertje! Djat was een prachtig idee van u Maar zij strekt afwerend de hand uit: Ik ben niet gestemd wij zijn nog geen goede vrienden.Je hebt mij veel leed gedaan God moge je vergeven Langzaam gaat zij de kameruit Hanna, die haar volgen wil, wordt met een enkele hand beweging op eerbiedigen afstand gehouden. Lieve God, notaris! .stottert Karei. Gij hebt dien gouden regen zeker voor een belooning aangezien, spot de oude heer. Neen m'n waarde, je hebt je afrekening ontvangen, als je weer bij het spel verliest pluk je je ei gen veeren uit. En als oud vriend' des huizes, mag ik je er wel op wijzen, dat zelfs een ade laar gauw geplukt kan zijn.. Daarom oppas- laar gauw geplukt kan zijn.. Daarom oppas sen, m'n jongen, al ware het alleen maar uit liefde voor de oude vrouw, die je zoo smarte lijk heb gegriefd. ,w Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1