11 s jacbtwatir pohatdijipelf# T.\ Takes Johz. Voorhanden Iepen palen, hoender= parkpaïen, slieten, enz. .ïfivi Boirisïïëü] V) ijjJlf e den beer D. Looij S.D.A.P. werden iyi stem men uitgebracht. (Paarden naar IMiiiscüiafld. Zooals bekend is zouden naar Duitschland 12.000 stuks worden geleverd. Dit getal is ook inderdaad uitgevoerd, maar hiervan gingen 180 naar Oostenrijk, deelt „Het paard" mede Thans zullen nu nog 180 stuks aan Duitsch land' worden afgestaan, waarvoor a.s. Dins dag te Zwolle een monstering zal worden ge houden. Vermoedelijk zal de Duitsche aankoop commissie dan gelijktijdig nog trachten een aantal afgekeurde hengsten te koopen. I>e Charlois" Vergaan.? Naar de Americain Petroleum-Company me dodeelt, schijnt het tankstoomschip „Charlois met man en muis vergaan te zijn. Het schip was van H'alifax op weg naar Rotterdam, ge laden met .petroleum en had reeds de vorige week Donderdag binnen moeten zijn. Het laatst werd' het schip gesignaleerd aan de Deen schc kust. Na dien heeft men er niets meer van vernomen.Het stoomschip „Charlois" be hoort aan de Amer. Petroleum-Comp. te Rot terdam. Door huwelijk gedreven tot diefstal Te Naarden is in arrest genomen een hulp- besteller der posterijen, die de vorige week was gehuwd en zich had schuldig gemaakt aan ontvreemding van een aangeteekende brief, in houdende 100 gulden. De man stond als zeer oppassend bekend, doch had wegens zijn hu welijk schulden moeten maken. Twee menschel» verbrand. Te Uitgaest hebben Dinsdagavond twee werklieden! bij het vullen van den kalkoven van den heer R. op verschrikkelijke wijze den dood gevonden. Vermoedelijk door bedwelming is de een voorover in de oven gestort. Bij een po ging tot rdding schijnt de ander mede omge komen te zijn. Toen de lange afwezigheid, door den ei genaar werd opgemerkt,, rees het vermoeden dat er een ongeluk moest gebeurd zijn. Beide werklieden werden levensloos eni met vreese- lijke brandwonden overdekt, uit den vuur haard te voorschijn gehaald. Iets buitengewoons. Door den heer J. F. van der Oord, vlcesch- houwer te Alkmaar,is op de tentoonstelling te Schagen een 3-jarige os aangekocht, die met recht een reuzendier kan worden genoemd. Hij was de grootste van alle aangevoerde heeste1 en de zwaarste van d gewogen dieren. Het ge wicht was 1820 pond. Een zoet winstje. Die gemeenteraad van Sittard besloot tot de verkoop van een aanzienlijke partij gasbuizer. verleden jaar door die gemeente gekocht te gen den prijs van 53-547 van een Duitsche firma, met het oog op het aanleggen van eei: gaseiding tusschen de staatsmijn Emma" te Hoensbroek en de gemeente Sittard. De di rectie der staatsmijnen bleek bereid tot aan koop van de buizen tegen een: bedrag van circn 100.000 Incident in een rechtszaal. Voor het Hoog Militair Gerechtshof zou Woensdag gehoord worden een Belgisch mili tair, verblijvende in het kamp van Zeist, aan gezien uit de stukken was gebleken, dat be klaagde geen Hbllandsch verstond, was als tolk een leeraar in de Fransche taal H.B.S aanwezig. De president verzocht den tolk be klaagde de gebruikelijke vragen te stellen om trent zijn naam woonplaats enz. De tolk Quels sont vos noms'? Beklaagde in goed Hollandsch Ik versta geen Fransch mijnheer De rechtszaal daverde van den gullen lach het decorum was even verdwenen. Na de ondervraging bleek dat er nog een Belg van gelijken-naam te Zeist verblijf hield, die de schuldige was, en dat de verkeerde te recht stond. Dnre paarden. Dat hier voor goede paarden nog fabelach tige prijzen worden betaald', bleek nog dezer dagen in een onzer polders. Iemand kocht daai 'n. span vossen voor een bedrag van 2600. Op de hofstede Leiden werden in open bare veiling twee paarden verkocht voor 320O.— Held. Ct. Het nienwe nood brood. We hebben nu wittebrood met aardappel meel en weldra bruinbrood,, beslaande uit tarwemeel, aardappelmeel, ma is en zemelen. Db minister heeft dit brood bij voorbaai geprezen Het V o I k echter zegt, dat het nieuwe regeeringsbrood klein, taai, verschrom peld en zwaar is en de smaak zeer veel slech ter is geworden Wanneer, zegt het blad, intijds gezorgd was voor een groote reserve gedroogde aardappe len, wanneer niet zoo tallooze hectoliters het land waren uitgegaan of tot aardappelenmeel waren vermalen, dan zouden wij een uitmun tend oorlogsbrood kunnen bakken. Er zijn proeven genomen met het bakken van brood waarin gedroogde en daarna ge malen aardappelen werden verwerkt Deze proeven zijn voortreffelijk geslaagd. Alle brood zag er niet alleen smakelijk uit, maar smaakte ook bijzonder goed. Het werd een heel ander produkt. dan wat met aardap pelmeel was toebereid. Daarbij heeft het het groote voordeel, dat het voedzamer is. De voedingswaarde van ge droogde aardappels is veel groter, dan die van aardapelmeel bij de aardapelmeelfabrikatie gaan belangrijke hoeveelheden voedingsstof fen verloren. Een voedzamer en smakelijker brood ware mogelijk geweest.... Laat de minister zor gen,, dat wanneer de nieuwe ogst komt, deze mogelijkheid dadelijk in werkelijkheid wordt omgezet ,zegt het blad We Zomertijd voor Nederland. De Tweede kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp tot invoering van den zomer tijd van 16 April tot 16 September zonder hoofdelijke stemming aangenomen Steeds meer Wuitsclie kinderen. Op den dag, dat Nederland de me de dee ling van het. verminderde broodrantsoen ont ving. bracht de trein gisteren te Arnhem weer 200 Duitsche kinderen, terwijl er waas schijnlijk nog 800 zullen volgen. De goep van lieden reisde naar Rotterdam en omstre ken door. De comite's schijnen zich aan het mi nisterieel verzoek om geen kinderen hier te halen, niet te storen en wij Hollanders, moe ten „de uiterste zuinigheid betrachten!! Wetrolenm-nood. Naar wij vernemen had Donderdagmiddag tusschen eenige groote importeurs van petro leum en den minister van Land'lxnnv een con ferentie plaats waarbij besloten werd over te gaan tot distributie van petroleum. Van 30 Maart af zal niet meer mogen worden afgele verd De Duitsche-Rijksdag bijeen. De sociaaldemocratische partij in Duitsch land begint naar den vrede te verlangen. Bij het aannemen van de belastingvoorstellen in den Rijksdag stemden de beide sociaal-demo cratische arbeiderspartijen tegen, Het lid Bern stein legde namens zijn fractie een afwijzen de verklaring af, luidende: De ervaringen versterkten het wantrou wen in het beleid der regeering. Amerika werd tot onzen tegenstander gemaakt. De neu tralen zijn vervuld van onstemming tegen Duitschland Zoo spoedig mogelijk moet naar een goeden oprechten vrede gestreefd worden. De gebeurtenissen in Rusland, die onder lei ding van sociaal-democraten plaatsvonden, versterken het vertrouwen, dat de sociaal- de mocratie, haar oud, vredelievend program kan verwezenlijken. P L A A T S E L IJ R NIEUWS. RAAD. Vergadering van den raad der gemeente op Woensdag 1.1. des namm. 2 uur. Afwezig de heeren P. Koorn, Bakker en de Vries. Na openningdoor den voorz., den Edelachtb heer Peereboom, en voorlezing der notulen door den secretaris, den heer Bruul, wordt mededeeling gedaan 1. dat de Konninlklijke goedkeuring is ont vangen op de verordening heffing H. O. 2. dat Ged. Staten een extra subsidie heb ben toegestaan van 3450.voor de bouw van de onderwijzerswoning te Oosterland. 3. dat is ingekomen een dankbetuiging van den nieuwen gemeentes eer. Van Duijn voor zijn benoeming en dat hij deze aanneemt. (1 April a.s. zal hij worden geïnstalleerd.) 4. dat B en W. kasopname hebben gedaan bij den gemeenteontvanger en alles in de beste orde hebben bvonden. Ontvangen was 28615.15, uitggeven 28132.88 en in kas: 582.27. Vervolgens kwam ter tafel de maandstaat der Zeegrasexploitatie over Januari. De afle vering bedroeg 747 pakjes. Aan Mej. G. Bruul-Lont werd' op haar ver zoek om ontslag als lid van de commissie van tezicht op het onderwijs nuttige handwerken op de meest eervolle wijze verleend en even eens aan den heer W. Bruul, als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim met dank voor de bewezen diensten., Aan de orde kwam een verzoek van den ge^ meente-wegwerker Bekendam, om verhoo ging van salaris. B. en W. adviseeren dit ver zoek niet toe te staan, daar B. 530.ver dient en in aanmerking genomen zijn arbeid, ruimschoots wordt betaald. Hij krijgt: 391 van de wegen, 50 als klokkenist, 52 duur- tetoeslag, J 5 van de brandspuit, en nog van een paar baantjes 12.50. De heer Poel vindt 10 per week wel wat schraal. Men zou niet in staat zijn voor dit geld een plaatsvervanger te krijgen. Voorz. De man is 68 jaar en er zijn veel dagen slecht weer in een jaar waarop hij niks doet.. Als hij 200 dagen arbeidt is het al heel veel en dan wordt het toch een rijksdaalder per dag. De heer Bosker vindt, dat bij Bekendam nog noodig een man op den weg geplaatst moet worden. Slechting van de wielslagen is langs den gcheelen weg dringend noodig. Dit vindt algemeene instemming; echter beaamt de heer Poel, dat men voor een man er bij minstens tweemaal zoo veel moet betalen, als B. verdient. (Zeer juist. Red.) De heer De Goeje is voor verhooging van dm^tetoeslag en wenscht geen blijvende trac- tcliontsvermeerdering; de heerHermans stelt voor de duurtetoeslag van 52 op 100 te brengen. Hierop werd het voorstel van B. en W. eerst in stemming gebracht. - 4 om 4. - de stemmen staakten en..Bekendam werd af gevoerd tot de volgende vergadering. (Kranig Hierna werd aangenomen een suppl. be grooting dienst 1917, aangaande dejjlistribu- tiewet Volgt rondvraagL v*n De heer De Goeje wenscht iets te tonelen van het aardappelen en steenkolengebruik in deze gemeente. Voorz. antwoordt dat er veel onderhande lingen en eindeloozetelephoongesprek'ken over zijn gevoerd, maar dat nu eindelijk toch 50 ton steenkoen 650 mud aan de Van Ewijk4 sluis zijn geariveerd. Schipper S. Bakker is ze thans halen. Een wagon aardappelen is rollen de. Het is gelukkig ook want waren ze vroe ger gekomen,, dan waren zij misschien bevro ren en wij zuur. of liever gezegd. zoet geweest. De heer de Goeje vraagt nog of het inza ke de kolennood niet mogelijk geweest ware de kolenvoorraad van de mosselenpellerijen te naderen.Voorzitter gelooft niet, dat 'hij daar het recht toe zou kunnen nemen. Voorzitter deelt nog mede, dat er een bewe ging op touw wordt gezet, 0111 voor 1917-18 ook de kolen te rantioneeren. Tenslotte neemt de voorzitterhet woord: „Mijne heereni! Aan het einde van onze werkzaamheden gekomen zijnde, moet ik tot onzen geachten secretaris, ofschoon het voor ons niet opwekkend iis, een woord van afscheid te richten. Over een paar maanden zou het 24 jaar geleden zijn, dat 'hij als jongen van 13 jaar ter secretarie kwam en van den ouden secretaris Poel zijn opleiding genoot.. Hij is alzoo in de administratie opgegroeid en heeft er zich met de meeste ambitie op toegelegd. Nauwelijks den1 vereisc'hten leeftijd bereikt hebbende werd hij benoemd tot secrtaris on zer gemeente, omdat men inhem zag de rech te man op de rechte plaats. Hoe hebt ge U door ijverige studie het di ploma weten te verwerven, omdat gij zaagt, dat 'het noodig was, wijl de omvangrijker wor-» dende administratie steeds hoogere eischen stelde. 14 jaren hebt gij thans hier aan het hoofd vam de secretarie gestaan en mooi en minder mooi meegemaakt, doch al ging het soms eens tegenwind uw stuurmanskunst heeft U steed goede diensten bewezen. Tegen over den Raad hebt gij steeds de grootste ambitie betoond, tegenover ieder waart gij welwillend, en ook in het particuliere leven hebt gij U verdienstelijk gemaakt. Ik noem slechts uw functies als .penningmeester van de afd. het Witte Kruis e als voorzitter van de muziek vereen iging Harmonie. Gij waart een burger in de allerbeste beteekenis van het woord.Ik eindig met U nogmaals mijn har telijken dank te betuigen en met de wensch„ dat het u en uw gezin in de' nieuwe woonplaats wel moge gaan en dat gij veel geluk en voor spoed moogt ondervinden'. Applaus.) De schijdende secretaris' dankt hierna met de volgende woorden: Mijnheer de voorzitter, heeren raadsleden! Het is in afwijking van den. regl, dat ik op dc vergaderingmijn stem laat hooren en het is omdat ik Raad en burgemeester mijn hartelij- ken dank wil betuigen voor hun steedse steun eni medewerking. Zwaar wals voor mij de strijd om te kiezen tusschen deze gemeente of de vas te wal. De belangen van mijn huisgezin rie pen mij echter elders en hechte banden moe ten thans worden losgeknoopt. De gemeente is mij lief, haar bewoners zijn mij lief, doch nu «is het oogenblik van scheiden aangebroken, en. scheiden doet lijden. Ik eindig met een heil- wensch voor de gemeente Wieringen' en haar bewoners. bekèndhaking. De Burgemeester van Wieringen brengt ter kennisse van,' ingezetenen', heden de vol gende ministrieele aanschrijving te hebben ontvangen de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Overwegende, dat het noodzakelijk is maatre gelen te nemen ter bezuiniging op het ge-* bruik van de beschikbare voorraden grondstof fen voor de bereiding van brood dat het tot dafc doel thans «onvermijdelijk is ge- wordenhet broodrantsoen te beperken; Heeft goedgevonden te bepalen: met ingang van: 2 April aanstaande zal ie dere broodkaart strekken tot het verkrijgen van brood' gedurende 9 dagen in stede van 7 dagen niettegenstaande op de brood kaart vermeld staat, dat zij slechts geldig is voor eene bepaalde week; Mitsdien wordt de geldigheid der brood kaarten, waarvan de uitreiking thans plaats heeft, bepaald als volgt die, waarop vermeld.'! voor de 9e week: van 2 tot en met 10 April, die, waarop vermeld voor de 10e week: van 11 tot en met 19 April, die, waarop vermeld voor de 11e week: van 20 tot en met 28 April. •die, waarop vermeld voor de 12e week: van 29 April tot en met 7 Mei Bovendien dat de uStreikimg van aanvul- lingsbroodkaarten slechfts bij hooge uitzonde ring zal geschieden. g Van bovenstaande kennisgeving worden in het bizo'nder de broodbakkers in deze Gemeen te verzocht zorgvuldig nota te willen nemen, De Burgemeester voornoemd, A. PEEREBOOM. Wieringen, 29 Maart 1917. Burgerlijke Stand der gem. Wieringen Gehuwd: Albert Duijnker en Aaltje Bakker Overleden: Jacobus Engel 92 jaren, we- weduwtiaar van Geertje Vet. Pieter Kooij, oud 85 jaren, weduwnaar van Ma art je Roos. Predikbeurten Zondag 1 April 1917. NED. HERV. GEM. D:en Oever voorm. 10 uur Ds. Ds. Poort. Hippolytushoef nam. half drie Ds. Poort. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Hippolytushoef voorm. 10 uur Ds. Leendertz Doopsbcdiening. REHOBOTH. Voorm. 10 uur de heer Stavenga. Namiddags' 5 uur 'Zendingsvergades ing l GEREFORM. GEMEENTE. Voorm. 9en een half uur preeklezcn. Nam. 2en een half uur preeklezcn. Amcrika's laatste voorbereiding. Het oproepen der militie gaat steeds voort. In 34 van- de 48 staten, de voornaamste is de reeds op volle sterkte. Alen moet deze troepen niet verwarren met het gergide leger dat uit beroepssoldaten bestaat. Zij zijn te vergelijken met de territorialen in Frankrijk of Engelsche Yeomanry. Een radiotclegram uit Washinton meldt: dat de hoofdstad in staat van oorlog verkeert Er is een scherpe censuur ingesteld. Opeischsing in Duitschland. In het gebied van het vierde leger in Vlaan deren wordt, blijkens een proclamatie, al het be schikbare prikkeldraad uit winkels, magazij nen en werkplaatsen opgeeischt «het moet te gen 30 Maart ingeleverd zijn .Een andere pac- lamatie gebiedt inlevering van groote hoeveel heden hout. Al dit materiaal is noodg voor militaire versterkingen. Een derde oproep tracht na de boerenarbeiders, ook de timmer lieden,, smeden, metselaars naar Duitsch land te lokken. Markt Berichten. SCHAGEN 29 Maart. 20 Gelde koeien, magere 210 a 320. 100 Idem vette 220 a 412. 30 Kalfkoeien 280 a 450. 193 Nuchtere kalveren 10 a 25. 343 Overhouders 24 a 38. 52 Biggen 8 a 12. 77 kippen 1.25 a 2. 387 Kg. boter 1.85 a 1.95. 33304 Kipeieren 7.50 a 8,50 1500 Eendeieren 9t Heden ontvangen een groote partij wollen-, watten- en molton- Aanbevelend, een groote partij Aanbevelend, y\ S. Russel man, DE TOEKOMST betaalt vanaf 28 Maart tot en met 4 April f 7,50 per 100. voo koe- <Sz paarde 11 luis 60 ct. per tlesch. J. A. DEKKER Wieringen. Voor kipeieren wordt betaald van 28 Maart t. m. 4 April f7.50 per 100. D. Odhn. Bestellingen voor worden weer aangenomen. Eigenheimers, Red Star, Brat Friesche Blauwen. *i\i Beleefd aanbevelend, V GEBRKAAN. Zitting van den kassier op Donderdag a.s. van 5 tol 7 uur te Hippolytushoef.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2