WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 8e jaargang. Dinsdag 3 April 1917. No. 25. <1 WIERINGER COURANT WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBOD E." VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maandenf f 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer fO.SO 0.06 Bureau Hlppolytushoef, Wieringen Bijbureau: C. Slikker Cz. - Kleine Sluis-Anna-Paulowna Agentschap A. Keuris Gz. Wieringerwaard WEEKS VOOR PASCHEN. Helaas, dat piet eindelijk deze Paaschdagen de vredespalmen mogen zien wuiven. De menschheid heeft zoo brandende behoefte aan staking van moord en vernieling,en nie- rnand ter wereld heeft eenig denkbeeld van de wijze waarop die zondvloed van ellende kan worden tegengehouden. Spookt nog steeds in de hersenen der strij dende volken de gedachte aan een Hosanna, den terugkeerenden overwinnaar door millioe nen stemmen toegejubeld? Staat hun nog voor den geest de voorstelling van een in het stof gebogen vijand, door de macht der wape nen gedwongen om als genade aan te nemen elke voorwaarde, hem als straf voor zijn te genstand opgelegd.?? Maar het belauweren der strijders bij terug komst in de haardstede blijft -uit. en het getal dergenen, die aan den optocht geen deel zul len hebben, vermeerdert op schrikbarende wijze. Wat er aan mannelijke bewoners over blijft, in een groot deel van Europa, zijn on rijpe knapen en zwakke grijsaards, met nog daartusschenin een zeker aantal verminkten, aan den brandenden oven van Moloch ontko men met achterlating van een of mnr lichaam sdeelen. En telkens, als van die nog niet of nauwelijks volwassenen een troep van vele duizendtallen ongeveer rijp zijn,vooruit dan maar weer. Is hetgeen ontstellende gedachte dat niets bij machte is, dien moord der na- tien ook zelfs een oogenbliktot staan te bren- gen? Is het de onverzadelijke begeerte naar roem en grootheid van enkelen, die de massa's op stuwt naar haar verderf.? Er is toch wel ge noeg gelegenheid om van deze dingen de nie tigheid te leeren kénnen. Geen geluid komt zoo spoedig tot stilte als de toejuiching. Als verdwijnende luchtgolvingen sterft zij weg, om met zeldzame uitzonderingen in de bla den der historie te worden gekrisstalliseerd. O, zeker, hulde is iets waardevols. Wien zij gebracht wordt als erkenning van verdienste als gelukwemsch met het bereikte, als instem ming met volhardend streven, voelt zich om hoog gedragen door zijn medemenschen en komt tot het besef van n iet verg -e Êsgearbed te hebben. Zelfs den nederigen Christus uit Galiléa moet, bij zijn komst in de hoofdstad van zijn land, de juichende begroeting van de menigte een schoon, opgenblik verschaft 'neb ben, Waarschijnlijk waren het niet dezelfde menschen, die weinige dagen later heel andere uitroepen deden hooren„maar toch, welk een tegenstelling! Grootheid, macht, glorie, zij zijn evenkort van düur, als sterk begeerd. Als er voor weini ge weken gevraagd was, wie van de thans le vende menschen het hoogst stond in aazien, Door lijden tot Geluk Stilzwijgend hooren beiden die vaderlijke toespraak aan. D^e notaris groet en verlaat het vertrek. Karei en Hanna blijven alleen 'in het groote vertrek. Karei beseft, dat hem van het vaderlijk huis geen steentje meer toebe hoort en bij Hanna is, nu zij tot de erkenning der waarheid' as geraakt, een groote verande ring ontstaan. Zij voelt zich bedreigd in datge ne, wat ziji zoo moeielijk door allerlei listen en comediespel meende bemachtigd te hebben. Wat k°n haar Karei schelen zonder geld of goed? Plotseling zijn bij haar alle instincten van haar stand ontwaakt, die zij terwille van haar voornamen omgang heeft onderdrukt: eigenbaat, hebzucht en de diepe verachting van het volk voor de spilzucht derrijken. Nu zat zij „opgeschept met een dronkaard en een „gokker en het gebiedend verlangen maakt zich van haar meester „jij moet nu baas won den en zorgen, dat hij zijn lusten niet meer kan botvieren jij moet hem onschadelijk ma ken." In den blik, dien zij hem toewerpt, staat dit voornemen duidelijk te lezen. „Wij zullen ons nu een weinig anders hebben- in te richten, zegt zij. Hoe bedoel je dat Wij moeten toch terugwinnen wat jij ver speeld hebt! Hoor eens, dat zijn van die dingen, die tsaar Nicolaas van Rusland zou wel het aller eerst genoemd zijn: de autocraat van het uit gestrekte wereldrijk, de machtige, op wiens be vel mi! li oenen in beweging komen, de monarch die onbeperkt zijn wil kon doen gehoorzamen, die bevel voerde ovr een leger, die ais een stoomwals naar het Westen zou rollen, om al len tegenstand te verpletteren. Nu, deze legen de heeft maar een kort bestaan gehad, en de keizerlijke arm, naar het Oosten uitgestoken, om den zetel van Bysantium te grijpen Maar laten wij van dat alles maar niet meer spreken. De kolossus stond op leemen voet. De autocratie is ineen gezakt. De machtige is tot machteloosheid gebracht, binnen weinig meer dagen, dan die het historisch „Hosannah" van het „Kruist Hem scheidden. GEMENGD NIEUWS. Een jongen die een meisje was! De koopman D. te Stratum deed aangifte van de geboorte van een zoon. De ambtenaar van den Burgerlijken stand maakte daarvan een akte op. Na een uur verschijnt hij echter weer ten gemeent ehu i ze met de bood schap Mijnheer 't is een vergissing, 't is geen jon gen, maar 't <is> een meisje. Ze hebben me thuis de boodschap verkeerd: meegeven." Geïnterneerde, kiijgsgevangfne en vrij krijgsman in één uur. De vorige week speelde zich het volgende merkwaardige voorval af. E enige Engelsche geïnterneerden uit het kamp bij Groningen waren met toestemming der Nederlandsche regeering met verlof naar Engeland geweest. Zij keerden met de „Copenhagen terug, welk schip zooals bekend is, door een Duit- schen onderzeeërgetorpiileerd werd. Onze ge- interneerden moesten op bevel van den onder zeeërskapitein in de booten plaats nemen, wel ke op sleeptouw werden genomen. De onder zeeër voer in de richting van Zeebrugge. De geïnterneerden waren door hunnen over gang in de botten krijgsgevangenen geworden Na een poos verscheen aan den iioriz. n een Engelsche torpedojager en de dmkbootka pitein, die een treffen wilde vermijden, liet de sleeptros kappen en dook. De torDcioja- ger pikte de booten op, de inzittenden gingen aan boord van het Engelsche oorlogsschip, en de ex-geinterneerden- ex-krijgsgevange-t nen waren weder vrije krijgslieden. Deze dubbele verandering speelde zich bin nen een uur af. Onderzeeërs in Vredestijd. De Manchester Guardian zegt: „De geschiedenis van den onderzeeër met uitzondering van de Atlantische reizen van de „Deutschland maakt het moeie lijk aan dit vaartuig anders te denker» dan jou niet aangaan, lacht hij uit de hoogte. I'k zal er voor zorgen, dat ik op mijn ou den dag geen honger heb te lijden, of de vrouw moet worden van Iemand, die bij ande ren den ondergeschikte moet spelen. Klets toch niet. Wij zullen wel zien In de grootste onstemming verlaten zij Wa terdam Op de markt scheiden zij.. Ik ga even naar Rika, zegt zij, om de zij den japon, die ik haar besteld heb, af te zeg gen, Dan ga ik naar Grootvader. Daar kun je mij halen, als je klaar bent. Hij moet mij een paar schoenen aanmeten. Watblief Ja, 'n paar stevige schoenen, om mee in den koestal te gaan, zegt zij met nadruk, waarna ze hem laat staan. Nu wordt het hem duidelijk, dat hij voort aan een huistiran boven zich heeft, die hem danig op de vingers ziet, die zelfs zijn zak geld controleert en hem onder den duim wil houdenJawel, bromt hij, bij het eerste spel let je zal ik zoo optreden, dat haar alle verde re lust wel zal vergaan. Om vier uur zit zij nog te vergeefs op haar man te wachten. Het is stil in het oude huis je, want Hanna's ouders zijn kort na haar huwelijk naar Amerika getrokken, wat HJana innerlijk veel pleizier had gedaan, daar zij zich over die burgerlijke menschen inwendig geneerde. Zij informeert zich nu naar de laat ste brieven en vertelt de oudjes, dat Charlot- tenhof nu haar man voor goed toebehoort en dat zij voortaan zelf de handen uit de mouw aan een oorlogswerktuig. Simon Lake, een uitvinder in Connecti- cut, die beweert het type onderzeeër ontwor pen te hebben, dat de Duitschers nu gebrui ken, wijst er op, dat de onderzeear veel groo- ter moei elij kh eden heeft,als helper, dan als vernietiger van den handel. De onderzeeër zou bijv. belangrijke diensten kunnen bewij zen bij het opzoeken en ophalen van gezonken schepen en hunnen lading. Voorts zou hij hel geheele jaar door de verbinding met de 's winters ingevroren havens m stand kunnen houden., groote diensten kunnen verleenen bij het onderzoeken der Poolzeeën en van den zeebodem dicht bij kusten. Bovendien zou de duikboot misschien diensten kunnen bewijzen bij het oogsten van zeegewassen die op pot- asch verwerkt worden en van andere onder- zeesche producten, die handelswaarde hebben zooals sponzen en paarlen." I» L .4 .4 T S E L IJ K NIEUWS. RAAD. Vergadering van de Raad der Gemeente Wieringen op 2 April 1917. Afwezig de heeren P. Koorn en S. de Vries. Voorzitter: de Burgemeester. De voorzitter opent de ver gadering en heet in het bezonder welkom den heer Van Duin-Constant, welke in deze ver gadering na het afleggen van den vereisch- ten eed, zijn ambt als gemeentesecretaris al hier zal aanvaarden. Nadat deze plechtigheid heeft plaats gehad, spreekt voorzitter den wensch uit, dat de keuze van dezen secreta ris zal blijken een goede keuze te zijn geweest c.n hij evenals zijn voorganger een ijverig en bekwaam ambtenaar voor deze gemeente zal zijn. Nog jong, als de nieuwe secretaris is, kan in dit geval veel, zeer veel van hem wor-/ den verwacht. (Algemeene teekenen van in stemming.) Hierna leest de secretaris de notulen van de vorige vergadering voor, welke onveran derd worden goedgekeurd. Voorzitter brengt vervolgens opnieuw ter tafel de stukken van de loonactie Bekendam, waarover in de vori ge vergadering de stemmen staakten. Het voorstel van B. en W. n.1. om afwij zend op het verzoek van loonsverhooging te beschikken, wordt echter nu met 5 tegen 4 stemmen verworpen. Voor stemden de beide wethouders en de heeren Bakker en D. Koorn Hierna wordt in stemming gebracht het voor stel van den heer De Goeje, een duurtetoeslag toe te kennen tot een bedrag groot 26. welks voorstel met 6 tegen 3 stemmen werd aangenomen. Tegen de heeren Bosker, Her man. en Poel, welke het voorstel Hermans wenschten te steunen 48.te geven. zal steken. Het wordt vijf uur en nog steeds komt Ka- rel niet opdagen. Zij wordt haast gek van angst, dat hij hier of daar weer zit te drin ken of te spelen. Opeens springt zij op. „Nu wordt het mij toch al te bar. Ik ga hem opzoeken. Goedena vond. Hanna! vermaant grootmoeder angstig, zooiets kunnen de mannen nooit velen." Best mogelijk, antwoord zij kort en bon dig. Zij gaat naar het cafe, waar zij haar koet-» sier ziet zitten,die haar mededeelt, dat men heer met ritmeester Von Rosenburg naar diens woning is gegaan. Zij laat inspannen, om daarheen te rijden Karei zit inderdaad boven op de kamer van den ritmeester. Hij is er trotsch op, dat hij zijn speelschulden zoo op tijd- heeft kun nen afdoen en «is de minder aangename din gen van dien dag totaal vergeten Daar doet na eerbiedig geklopt te hebben, de koetsier de deur open en deelt mede, dat mevrouw beneden met het rijtuig staat om mijnheer af te halen. Laat ze naar den duivel loopen! roept Ka- rel uit, vreeselijk uit zijn humeur over „die brutale streek." Ja„ zoo zijn de vrouwen, lacht Rosenberg wat Karei nog woedender maakt, maar Fin- kendorp neemt hem onder den arm en voegt hem toe:„ Wees nu verstandig Baldauf. De soos loopt niet weg. Je moet een dame niet la ten wachten, kom mee!" H'ij leidt Karei, die niet al te vast meer op De lieer Bosker vestigt opnieuw de aan dacht op den hoofdweg. Op sommige plaat sen spoelt het opgestopte water over den weg. De heer Kuut merkt op. dat hierin wordt voorzien. De heer Rotgans bespreekt de slechte re geling bij de distributie van zeep.Voorzit-" ter zegt, dat dit in hoofdzaak aan winkeliers is te wijten, die steeds te laat hunne aanvra gen inzenden. Op verzoek van den heer RoU- gans, zal voorzitter echter zooveel mogelijk naar den omzet distribueeren. Ook de heer De Goeje vindt de distributie van zeep, zoo als dit hier gebeurt, onbillijk. Het gaat niet aan evenredigheden van zeep en brood te ver strekken. Een klein kind b.v. zal geen brood noodig zijn. doch de ouders zullen er tochzeep voor noodig zijn. Voorzitter zegt, dat hierin reeds wordt voorzien. Ongelukkig bleek cgch- ter ter vergadering, dat juist bij interpelant De Goeje een vergissing bleek te zijn begaan. Post kreeg natuurlijk de schuld. De heer Poel vindt, dat de uitgifte van broodkaarten niet serieus wordt opgenomen. De een ontvangt te veel, de ander te weinig broodkaarten. Voorzitter zegt, dat men alvo rens critiek uit te oefenen, moet bedenken, dat heiwerk op het distributiekantoor bijna on overkomelijk is. De heer De Goeje meent, dat het dan nood zakelijk is, dat het personeel wordt uitge breid. Voorziter zal over een en ander na-< denken. De heer Kuut zou bij de invoering van den zomertijd het aanvangsuur der school tijden gaarne een half uur later gesteld zien Wordt besloen met 8 tegen één (de stem van den lieer Hermans) een desbetreffend voor stel aan den districtschoolopziener voor te leggen. Hierna sluiting. KORTE |TF R1( ÏTT ETT Iemand te Amsterdam had opgegeven een inkomen te hebben van 3000. In werkelijk heid was het echter 40.000. Eisch: 2000 boete of 6 weken gevangenis straf. Nog veel te kort Ook de haringhandelaars te Katwijk aan Zeezonden een adres aan den Minister van Oorlog, verzoekende bij de voedselvoorziening bij het leger en de gei nter neer den gebruik te maken van het artikel haring. Nabij de Abdij van Postel is een Belg, ge naamd J. v. R. afkomstig uit Ravels, die meer dan 300 brieven voor Nederland bij zich had, door een Duitschen post doodgescho ten. Het valt dus niet mede daar post te wezen Er schijnen ten genieentehuizc te Wamel ernstige knoeierijen met rgeeringsartikelen te hebben plaatsgehad. Althans, er is een streng onderzoek door de Justitie ingesteld, waarbij aan het licht moet zijn gekomen, dat de sta- zijn beenen staat, naar beneden, groet daar zeer beleefd de jonge vrouw, die met voorna me koelheid haar man van het hoofd tot de voeten opneemt en hem bij het instijgen helpt. Als het rijtuig wegrijdt, schudt Finkendorp het hoofd en zwaait met de hand door de lucht, alsof hij wou zeggen: Die bestaan voor mij niet meer! Hanna zit zwijgend naast haar man. Dat is voor het laatst geweest, denkt zij. Op dien avond wordt op Charlottenhot de eerste luidruchtige twist tusschen man en vrouw vernomen Nieuwsgierig luisteren de dienstlioden voor de deur. Hoor fluistert Amalia, hij slaat haar! Waarom houdt ze ook niet haar mond als ze ziet dat hij dronken is, meent de juf. Ziezoo, nu weet je wie hier baas in huis is, klinkt het van binnen. Van Hanna hoort men niets meer, De tweedracht is het statige heerenhuis bin nenged rongen. De oude vrouw is den geheelen dag op haar kamer gebleven. Zij en Maurits hebben sedert Kareis vertrek veel geleden. Nu is het avond, na den maaltijd, en ze zit ter» als gewoonlijk met hun tweeen in de huis kamer. Zij weet niets van liet heftige tooneel dat voor twee dagen tusschen beide broeders i9 afgespeeld; hem is het onbekend, dat zijn moeder is ingelicht omtrent Eva's liefde voor Karei. Maurits, begint zij eindelijk, 't zal hier een zaam wordenwat spijt me dat voor jou. Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1