WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 1 TABAK VAN J. R. KEÜSS 8e jaargang. Vrijdag 6 April 1917. No. 26. feuilleton. - I3oor lijden tot Geluk - ALKMAARSCHE 1 Overal verkrijgbaar. WIERINGER COURANT WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBOD E." VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIEN: van 1-5 regelsf 0.t0 Iedere regel meer0.06 Bureau Hippolytushoef, Wieringen. Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A. Keuris Gz. Wieringerwaard. GEMENGD NIEUWS. I'AASCHDAG. Doe, Paaschfeest, den vredegeest, komen. En opstaan, waar bij werd verjaagd. Die geest moog' den krijgsgod betoomen I^oor wien wij te lang zijn geplaagd. O, mogen wij spoedig ervaren: De vrede is voorgoed opgestaan! Hij zal rijken zegen dra baren: Zijn heerschappij nooit meer vergaan. l)e Paaschvieriiig hij de broedergemeente. Eigenaardig is de viering van het Paasch feest bij de Hernhutters en de Moravische Broeders in ons land' en die hun verblijf heb- 1>en in Zeist. In den avond vóór den Paasch- dagwordt door hen een soort van Liefdemaal gehouden, ter voorbereiding tot het feest. Het bestaat uit gezamenlijk eten van een krenten^ broodje en het drinken van een kop thee. Den volgenden morgen staat zooveel mogelijk een ieder vroegtijdig op en uien begeeft zich naar buiten om het ontwaken der natuur te aan schouwen. Terwijl alles stil is en alleen het ge zang der vogels zich laat 'hooren, weerklinkt om 6 uur het geluid der bazuinen, waardoor het aanbreken van den Paaschmorgen wordt aangekondigd. Daarna begeeft men zich naar het kerkgebouw, waar koorgezang zich doet hooren. Vervolgens komt men op het kerkhof samen en daar worden de namen voorgelezen van hen, die sedert het vorige feest zijn over leden. En met een toespraak, waarin'Tnêt de herdenking der dooden de hoop des Levens ver bonden wordt, eindigt deze eenvoudige, doch steeds indrukmakende plechtigheid. Keu duikboot 111 het net. Met verlies van het.geheele v.isohwant is te IJmuiden binnengevallen de logger K.W. 105 van de reederij Lammens te Katwijk. De schipper rapporteerde, dat het verlies veroorzaakt werd doordat een onderzeeër in het trawlnet stoomde. Dit werd door hem hieruit afgeleid, door dat dc logger opeens met kracht a4uëi;tTïtge-i trokken werd. De schipper, die hiervan gevaar duchtte, heeft daarop beide lijnen staaldraad doorgehakt. Huideu en leder. De minister van Landbouw heeft aan de ge meentebesturen doen toekomen een afdruk van een distributieregeling voor huiden en leder, waarvan de datum van inwerkingtre ding zal worden vastgesteld, zood-ra de nog vereishte voorbereidende werkzaamheden zul len zijn afgeloopen. Eva komt niet meer hier en heeft toch alle tijd en gelegenheid zich hier nuttig te maken Al de ■narigheid, die zij hier heeft meege maakt, hebben haar jaren ouder gemaakt -U moest het 'haar toch gaan vragen, moeder Ja, ziet u, vervolgt hij, na den vragenden blik zijner moeder standvastig te hebben doorstaan „of zij hier in huis op en neer loopt of een an der. Ik zal haar met woord noch blik lastig vallen.. Nu weet ik, waarom zij mij niet wilde en ik ben haar dankbaar voor hare eerlijk heid. Wanneer zij zich had laten bepraten door haar familie en door 11 en ik zou 'later zijn te weten gekomen, dat zij Karei Lief had, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest. Nu 'is alles beter geworden. Ik mag terwille van afgedane zaken u niet van de beste ver pleging onthouden. Heb je haar dan niet meer lief. Maurits,? vraagt moeder ontroerd. Neen, antwoord' hij kortaf. Zou het je niet pijnlijk zijn, haar dagelijks om je heen te zien? Neen. Dtat kan ik niet van' je gelooven. Dat spijt mij voor u, moeder. En denk je dan heelemaal niet meer aan trouwen, m'n jongen? Dat wiL ik niet beweren. Een huishouden als dit moet een goede huisvrouw hebben, dat weet u zelf het best, moeder. Het huishouden, het huishoudenIk.. heb hetover je zelf, over je hart 2 Een steenkoollianrielaar. Van gemeentewege is te Zevenaar beslag gelegd op een wagon steenkolen, bestemd voor een landbouwer, tevens raadslid in die gemeente. Deze had zich gedurende de kolen- nood als Sitetenjkolenhande'laar opgeworpen, zoogenaamd om de minderbedeelde bevol king te helpen. In werkelijkheid echter maak te hij er een goed zaakje van, door prijzen van soms 3.per HL. te vragen. I>c proef op som. Uit Zaandam zendt men het volgende cou rantuitknipsel aan het Centrum" „Een pientere jongen, klerkje op een kantoor, ging naar de firma K.(brandstoffen- handel om een half mudje cokes voor zijn arme moeder te halen. Het arme mensch zat bij een koude kachel. Hem werd namens genoemde firma gezegd Wij hebben geen cokes meer." De jongen af Op het kantoor gekomen, waar hij werkzaam was wilde hij, daar hij de firma K. niet vertrouwde, de proef op de som hebben. Hij belde de firma K. per telefoon op. De vertegenwoordiger der firma vroeg met wien hij sprak. De jongen antwoordde: „Met burgemeester Ter Laan', en of u dadelijk 5 H.L. cokes bij mij wilt bezorgen." .Zeker", was het antwoord, ik zal' er direct voor zor gen edelachtbare." O riep toen deze pientere jongen, waar veel volwassenen een lesje aan kunnen nemen „als je 5 HL. hebt voor den bur gemeester, dan moet ik een halve HL. hebben voor mijn moeder. Grens incident. Zaterdag ontmoetten, naar de Tel. mede deelt, twee Hollandsche ambtenaren nabij de grens te Wehr L. eenige Duitsche smokke laars, die zij sommeerden te blijven staan. Niet alleen voldeden zij hieraan niet, maar wilden de ambtenaren met messen te Lijf, De ze trokken uit zelfverdediging hun revolvers, en gaven vuur, waardoor twee smokkelaars getroffen werden. Dje Duitsche schildwacht aan de grens, die lO ja, dat hart! roept hij met 'n lach, die haar bijna natuurlijk voorkomt. Weet je wat, wij zullen het licht opsteken, dan zal ik u wat uit de krant voorlezen. Neen jongenlief, ik ben te vermoeid. Dan zal ik u naar boven helpen. Hij leidt haar de trap op, maar halverwege moet zij even rusten. Je moet mij een beet je anders vasthouden. Die E vat je had daar zoo goed slag van. Zijn oogen worden vochtig. „Ik zal u E- vatje weer bezorgen, zegt hij toonloos,,,maar" laat bij er onmiddelijk opvolgen, „als gezel schapsjuffrouw, als verpleegster voor u. Hoe veel salaris wilt u haar geven? Salaris Zij ziet hem in het gelaat, het is hard en somber. Jij moet haar geen verdriet aan doen: ik zal zelf wel pet haar spreken, Maurits. Eva's advertenties hadden niet veel succes gehad. Wel kwamen er enkele brieven op. maar daarin werden allerlei eischen gesteld, als pianospelen en meer van dien modernen poespas, waaraan zij niet kan voldoen. Mismoedig loopt het arme meisje door liet huis rond. De drie kinderen, die haar trouw zijn gebleven, heeft zij maar weer naar huis gestuurd, tot groote ontstemming van Tony die verklaarde dat zij toch maar gelijk had met te beweren, dat Eva absoluut niet in staat was zich door het leven heen te slaan. Kan ik het helpen, dat papa arm was en niet in staat was mij veel te laten leeren? ant woord zij haar schoonzuster. Ja. als zij een wijkplaats kon zoekenbij tante Baldauf. Maar nu deze weet, waarom- zij Maurits aanzoek van de hand wees is dat ten een en ander gezien had, kwam hierop een 50 meter op HoLlandscli grondgebied en legde zijn geweer op de Hollandsche ambtenaren aan, waardoor deze genoodzaakt waren ach teruit te trekken en niet tot arrestaLie of in-« beslagneming konden overgaan. De smokkelaars maakten van deze gelegen heid gebruik om met hun smokkelwaar en de gewonden over de grens te vluchten. Peper bedrog. De sluwheid van bedriegers is tegenwoor dig groot en de oorlog is hun proveet, in wiens naam de onzuivere winsten binnenge haald worden. Dit bleek weder dezer dagen. Het gold een partij piment Jamaica-peper) ter waarde van ongeveer 33000 welke vin hier uit naar Duitschland geleverd was, d ch bij onderzoek aldaar nagenoeg geheel waarde loos verklaard werd. Op het oog was de waar niet van uchtc pi- ment-korrels te onderscheiden, doch bij onder zoek bleek, dat de vluchtige olie, die de waar de der stof bepaalt en voor niet minder, dan circa 42 per KG. tegenwoordig verkocht wordt, er nagenoeg geheel aan onttrokken was.. Het geraffineerde bij deze vervalsching bestond hierin, dat men, ten einde /on min mogelijk den uitcrlijken vorm te beschad'gen door middel van stoom de vluchtige olie uit de korrels verwijdert had. Er zijn hier te lande fabrieken, welke zich. blijkbaar speciaal op dergelijke handelingen toeleggen.Aldus het maandblad van dr. v. Hamel Roos. KORTE BERICHTEN Namens H.M. de Koningin ontving Jacob v.d. Zijpp, te Warns, voor het aan het Prin sesje aangeboden eerste kievitsei een dank betuiging en een bankbiljet van 10. De tusschen Apeldoorn en Arnhem staan de uitspanning de Woeste Hoeve in welker ontvangkamer den bezoekers de leunstoel wordt vertoond waarop keizer Napolion I bij zijn bezoek p het Lo plaats nam, zal onder den hamer worden gebracht, Te Winschoten is het gebied ontzegd aan eenenmale onmogelijk. Als mevrouw het Mau rits eens vertelde! Zij voelt, dat zich zulk een gevoel van el lende van haar meester maakt, dat zij naar den dood verlangt. Ach God, waarom leeft een mesch eigenlijk?" Daar gaat de schel over. Tonv, die nog in de gang stond te drentelen, roept uit neen, nu word't het spel volmaakt! Daar saat de op passer van Finkendorp met -een brief. Wat moet die dolle ritmeester van je?" Dora komt binen. „Compliment van Graaf Finkendorp met een brief; de oppasser moet op antwoord wachten," stottert deze, half suf van verbazing. Eva neemt het briefje aan en scheurt het couvert dadelijk open; ook zij is verwondert over het zonderlinge feit, dat Finkendorp haar geschreven heeft. Zij hoort Tony mom pelen:,, Nu, mama zou mij nooit hebben toe gestaan, zoo'n briefje aan te nemen." Het jonge meisje slaat echter zoo'n veront waardigden blik op haar schoonzuster, dat de ze terstond zwijgt. Zij opent het couvert de brief is geschreven met een dameshand. Geachte me juffr oma Mijn zwagee Boddo, wien het bekend is, dat ik zoek naar een geschikte dame van ge zelschap, beveelt 11 als zoodanig in warme be woordingen bij mij aan, waarom ik mij tot u wend om u mede te deelen, welke verplichtin gen aan deze betrekking zijn vrbonden, Wij wonen te Bernhagen, waar mijn echtgenoot of ficier is bij de dragonders. Wegens gezond heidsredenen ben ik verplicht veel te reizen zonder mijn man en heb dientengevolge een goede verpleging en boven alles de kalmeeren de nabijheid eener symphatieke dame noodig. Zwaar is de betrekking niet.wij zijn kiuder. .Jan Tabak en Jacob Pruim. De directeur van een steenfabriek gaf op een inkomen e hebben van 7110, in werke lijkheid bedroeg het 43000. Deswege werd voor de Haagschc rechtbank tegen hem een boete van 4000 geëischt of 40 dagen hech tenis. Deze eisch zou hooger zijn geweest, indien hij niet vrijwillig 9000 schadevergoeding aan het Ri}k had aangeboden, berouw getoond en alle mogelijke medewerking verleend had oin het juiste bedrag van zijn inkomen aan iiet licht te brengen. Door de Staatspoor worden maatregelen getroffen om de verlichting der treinen nog meer te beperken. De lantaarns in zijgangen en balcons der rijtuigen worden ook gedoofd, terwijl, wan neer de treinen slechts over een klein traject in het duister moeten rijden, de verlichting in het geheel niet ontstoken wordt. De krijgsraad te Parijs heeft ter dood ver oordeeld zekeren Hoefnagel, vóór den oorlog commisioner in mode-artikelen fe Amsterdam Hij kwam in 1916 in Frankrijk, zoogenaamd- voor zaken, doch in werkelijkheid met liet doel om te spioneeren. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat bij den petroleumnood er ernstig over gedacht wordt bij het binnenlandsch verkeer te water weer van trekschuiten gebruik te maken. Naar Het Volk" verneemt, is de Bond van Kermisvakgenooten voornemens, naar aanleiding van het afschaffen van de kermis in verschillende gemeenten, een propogafKÜst voor het l>ehoud der kermis aan te stellen. Men schrijft van Oosterend op Texel: Eenige mosselenvisschers van hier hadden in verband met het uitgevaardigd verbod voor een groot gedeelte van de Waddenzee de korren reeds thuisgebracht. Nu men even wel heeft vernomen, dat ook op dc Meer l>e- zuiden Wieringen, gelegen buiten het verbo den terrein, mosselen aanwezig zijn. heeft men het vangmateriaal weder aan boord doen brengen. De vroeger gezant van Amerika te Berlijn Gerhard, deelde devolgende bijzonderheid me de van een gesprek, dat hij eens te Berlijn voerde met minister Von Jagow. „Denk er aanzei dezedat wij 500.000 Duitsche reservisten hebben in Amerika in geval van oorlog zouden zij het u erg lastig kunnen ma ken." „Denk er aan antwoordde Gerhard dat Amerika 500.000 straatlantaarns heeft, waaraan het uw reservisten, als zij ons hinde ren, gemakkelijk zal kunnen ophangen." loo^zij bestaat uit voorlezen vergezellen op wandelingen en rijtoertjes, wanneer ik ver hinderd ben, aan tafel representeeren en het waarnemen van de gewone huizelijke bezig heden. Uw antwoord tegemoet ziende, Henriet te, gravin Finkendorp. Eva laat nadenkend het papier op de schoot zinken, terwijl Dora en Tonij haar nieuws gierig aanstaren. Zij loopt zelf naar den oppasser, dien zij verzoekt mijnheer mede te deelen, dat zij mor genochtend mevrouw de gravin zal antwoor den. Daarop vertelt zij aan Tony en Dora den inhoud van het schrijven.Tony heeft inmid dels, alsof zooiets vanzelf sprak, den brief op genomen en leest dien door, met allerlei op merkingen er tusschen.Die betrekking past eigenlijk niet voor je. Als die gravin je van daag of morgen aan den dijk zet, dan ben je zoo verwend, dat je nergens anders voor deugt. Enfin, je moet het zelf weten Ajuus. Zoo'n afgunst! bromt Dora, als Tony voor goed de deur uit is. Direct kwaad zoeken! En als u ee mee aan zit voor de japonnen, dan wil ik u graag voorschieten. Zoo iets mag u niet laten loopen. En toch zal ik het niet aannemen Dora. of schoon ik je hartelijk dank voor je toewij ding. Mij ontbreekt te veel l>eschaving en al- gemeene ontwikeling voor zoo'n betrekking. De brief heeft haar niettemin goed gedaan het vertrouwen op de menschheid is bij haar teruggekeerd. Des avonds zit zij in overpeinzingen ver diept in haar slaapkamertje te naaien., als Do ra haar een nieuw bezoek aankondigt. Zij be geeft zich in allerijl naar beneden en staat voor Maurits Baldauf. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1