Zomergoedereit jnrken en damesblonses Strikken hoeden en peilen. sloffen- en linnen jongenspakjes. IEDEREEN TUINIER IN OORLOGSTIJD zelf te leeren telen Vuurmakers en G Strijk briketten. landhuur over 1916 BON deonszblada-20GENT sche Staaatsspoor, die in hun tasschen tracht ten uit te voeren boter, zeep, spek, saccharine en zoolleer Te Bodegraven zijn 50 geïnterneerde Bel gen aangekomen, die 40 H.A. land zullen be werken. Er worden daarop van gemeentewe ge bruine boonen en aardappelen geteeld. Te Leeuwarden werden Donderdag 1500 kievitseieren aangevoerd. Prijs 17 tot 19 ct, De Frankf. Ztg. meldt dat een Nederl. combinatie in DuitsChiand een 80 steenko lenvelden heeft aangekocht ter waarde van 20 miliioen mark. Bij het omspitten van het land van den 'heer K. B. te Hardinxveld, stootte men op een pot die bleek te bevatten: 14 gouden rijders, een 200tal rijksdaalders, evenveel z.g. guldens en nog een hoeveelheid kleine munt, alles dag- teekenende van omstreeks 1600. Maandagnacht is er te Maastricht een bom geworpen en ontploft in den kelder van de wo ning van den burgemeester. Persoonlijke os- gelukken kwamen niet voor, doch groote ma terieele schade werd' aangericht De daders zijn onbekend. GEMENGD NIEUWS. Een vluchteling-. Bij het lossen van een wagon steenkolen aan het goederenstation te Haarlem kwam een Fransche krijgsgevangene onder de kolen te voorschijn. Hij was bij Verdun in Mei 1916 gevangen genomen en had sedert dien in de mijnen van Geldenkirohen gewerkt. Bij het la- d van den wagon had hij kans gezien zich on der de kolen te verstoppen- door een paar planken tegen den wand te plaatsen, waar onder hij weggekropen was. Maandagavond was hij in zijn schuilplaats gekropen en hij had dus gedurende ruim twee dagen in dien benarden toestand de reis naar Nederland volbracht. Vóór zijn vertrek had hij gezorgd zich te voorzien van het noodige krijgsge- vangenenbrood. Toen de vluchteling bemerk te dat hij in Nederland was, juichte hij: „vi- ve la liberté Wijl de man geen geld bij zich had, is hij naar den Franschen consul te Am sterdam overgebracht. koude in April. Te Loosduinen had een firma een grooten stapel oude planken, ribben, enz. opgelegd. In een hofje daar vlak bij, hadden de vrouw tjes al in eenige dagen geen brandstof gehad voor het middageten. Donderdag trok de hee- le buurt uit en haalde het hout weg en de ka chels konden branden. De politie kwam ech ter en maakte proces-verbaal op. Om den vrede. Zondagmiddag had •in alle kerken van Wee- nen een vredesgodsdienstoefening plaats, In de St.-Stephanus Dom celebreerde kar dinaal Piffl een vredeshoogmis in het bijzijn van het keizerlijk paar, het hof en een groot aantal hoogwaardgheidsbekleeders van staat en kerk. De keizer en het volk legden de gelofte af, een vredeskerk in Weenen te zul len bouwen: Een soldaat-oplichter. Een gehuwde gemobiliseerde, B., uit Am sterdam, heeft zich in zijn garnizoen Haar lem, schuldig gemaakt aan oplichting, ten na- deele van zijn luitenant-Jkwartiermeester. Hij heeft dezen een valsche kwitantie voorgelegd en daarop uitbetaling van 3560.- gekrgen. Hij is in de cavaleriekazerne te Haarlem ge arresteerd. Op het bureau van den kwarter- meester was de oplichting nog niet ontdekt. De zaak is uitgekomen: dit heeft de man aan zijn vrouw te danken, die er achter was gekomen, dat hij liet hof maakte aan andere vrouwen en daarmede het bezit van zooveel geld in verband bracht. I>c Orde vau Zeven. Ds. F. W. Drijver te Naarden geeft de vol gende inlichtingen aan het Nieuws.: De orde van Zeven wil de komst van Chris tus op aarde voorbereiden, welk doel zij tracht te bereiken door 'het godsdienstig bewustzijn te doen ontwaken en opleven, zóó dat allen zich in alles onderwerpen aan den Goddelijken geest, die belichaamd was in den persoon van Jezus. De Orde streeft er naar, nvioed te doen gelden op Regeeringskringen in ons land, en zij sloeg in den Haag haar zetel op opdat van Nederland nieuwe levenskracht uitga over de wereld. In Delft werd een actie in die richting onder de studenten op touw gezet, ook n Indië werd reeds of zal weldra getracht worden propaganda voor de Orde te maken die niemand verhinderd lid van een of ander kerkgenootschap te zijn. De naam werd1 gekozen in verband met be- teekenis van het getal Zeven als symbool van eiligheid en volmaaktheid De Orde heeft geen contributie, de benoodigde gelden kun nen vrijwiLig voor het goede doel geofferd worden. Trekhonden. Het bestuur 'der afdeeling Rotterdam der Nederlandsche vereeniging tot Bescherming van Dieren raadt alle houders van trekhonden aanj die hun dieren niet meer behoorlijk van genoegzaam voedsel kunnen voorzien, tot af making over te gaan, liever dan de onvol doend of niet gevoede honden een dagHïjk- £Che marteling te doen ondergaan, door ze, onder een wagen te spannen, terwijl zij tol trekken niet meer in staat zijn. Minister Uort d. Linden oVer den toVstand. Hoe langer de oorlog duurt, hoe oenatder de toestand wordt, terwijl de grenzen van het volkenrecht steeds nauwer worden getrokken, aldus zeide de Minister van Binnenlandsche Zaken Donderdagmiddag in de Tweede Ka mer.. En hij vervolgde: Wij lijden onder de duikbootenoorlog en de blokkadepolitiek. Maar wij handhaven ons standpunt en wijken niet af van dat eener strikte neutraliteit, en wij zijn bereid ons grondgebied te verdedigen tegen wie ons aanvallen zal. De oorlogvoerenden schaden ons door hun strijd onze neutraliteit schaadt hun belan gen. Spreker wil er den nadruk op leg gen dat wij aan de eene, nóch aan de andere partij gunsten verkenen, maar naar beste we ten doen, wat ons recht toeschijnt Intussc'hen, wij worden eenzamer en winnen door wat wij doen niet de liefde van de eene, noch van de andere partij, maar wel zullen wij behouden de achting, ook voor later. Dreigend gebrek aan stijfsel. Ook de stijfsel wordt schaarscher. Ver scheidene stijfsel fabrieken werken al op halve kracht, omdat stijfsel wordt gemaakt van rijst, tarwe of mais en de regeering terecht meent, dat deze voedingsartikelen beter zijn aan te wenden voor inwendig gebruik. Het gevolg is, dat de stijfsel duurder wordt en gebrek ervan niet is uitgesloten voor de naaste toekomst. Er is dan ook een actie 'hangende onder de eigenaren van wassc'herijen om tot het pu bliek het verzoek te richten:, geen gesteven ondergoederen meer te dragen ten einde de stijfsel uitsluitend te kunnen bestemmen voor overhemden, boorden en manchetten. Dun bier. Daar de voorraad bier in Duitschland voor binnlandsch gebruik zelfs niet meer voldoen de is, hebben de Berlijnsche brouwerijen be sloten, een dun, eenvoudiger bereid bier te fabriceeren, dat binnen enkele weken reeds op de markt zal worden gebracht.. De over heid heeft aan dit plan haar goedkeuring ge hecht. Zou men daar soms ook al bier uit aardappelen of knolrapen fabriceeren Landbouw toestand. Door den ongunstigen stand van het ge was als een gevolg van den strengen winter en het ongunstige voorjaar, worden vele per- ceelen wintergraan omgeploegd. De minister van landbouw heeft, in verband met de don kere vooruitzichten voor de voorziening in de behoefte aan broodkoren, de landbouwers op gewekten een beroep gedaan op de mede werking der landbouworganisaties om niet eerder tot het omploegen van wintergraan over te gaan dan nadat gebleken is, dat inder daad geen redelijke oogst is te verwachten en om, zoo omploegen noodzakelijk is, in de plaats van het omgeploegde, zoveel mogelijk zomergraan te zaaien, waarvoor met het oog op den vergevorderden tijd hoofdzakelijk slechts zomergerst en haver in aanmerking komen Genoeg suiker? Ter weerlegging van loopende geruchten wordt medegedeeld, dat er ruim voldoende suiker in Nederland aanwezig is voor de be hoeften van de bevolking. Er behoeft dus geen vrees te bestaan dat er gebrek aan sui ker voor huishoudelijk gebruik zal komen. Salueereu. De krijgsraad te Arnhem heeft een land stormplichtigen sergeant, die te Winschoten een soldaat, die volgens hem niet gegroet had de soldaat had inderdaad wel gegroet een slag tegen den mond' toebracht, waardoor de man bloedend werd gewond en een tand' los werd geslagen, veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf met degradatie. De eisch was twee maanden. Smokkelaars en Militairen. Te Doenrade in Limburg heeft een pa trouille Nederlandsche mfliljaire wielrijders een gevecht gehad met Duitsche smokkelaars Vier dezer werden ernstig gewond. Een der soldaten schoot bij vergissing op een officier en kreeg daarop zelf een sdhot' in den buik. Hij is reeds geopereerd. Kamerverkiezing district Ileliler. In verband met het stijgende stemmental der S.D.A.P. heeft de districtsfederatie be sloten, bij de vacature in de Tweede Km er ontstaan door de benoeming van den heer De Mieester, tót lid voor den Raad van State, den zetel niet over te laten aan de liberalen, maar de verkiezingsstrijd1 te aanvaarden. Tot candidiaat is gekozen de heer Thomassen. Vredcs beweging De lucht zit vol vredesgeruöhten en vredes- bemoeiingen. De Nederlandsche delegatie, tijdelijk aan het bestuur van het Internationaal Socialis tisch Bureau toegevoegd, heeft besloten zich zoo spoedig mogelijk naar Stckholm te bege ven, ten einde daar een conferentie van ver tegenwoordigers der socialistische partijen van de oorlogvoerende landen, ook van tij dens den oorlog gevormde minderheden dier partijen, bijeen te roepen, m zich over de vre- des mogelij Wieden te verstaan. Het zijn de hee- ren Troelstra, Van Kol, Albarda, Wibout en de Belg Huysmans., die zich begeven naar de Zweedsche hoofdstad, welke na de Russi sche revolutie meer en meer het verzamel punt van de vredesactie wordt. Binnengekomen graanschepen. Het stoomschip Texel is Zaterdag uit Ha- lifax aangekomen in ons land met een lading mais van 4750 ton. Het stoomschip „Thaiia is uit Balthimore aangekomen met ees lading kunstmest voor de kunstmesteommissie te Rotterdam. D)e Thai ia houdt 2000 ton phosphaat in. Inschrijving voor den landstorm. De Staatscourant van 1.1. Zaterdag bevat het besluit, dat alle personentusschen 30 en 40 jaar, die vroeger zijn vrijgeloot of vrijge steld of een plaatsvervanger hebben gekocht, zich voor den landstorm moeten laten in schrijven. Wanneer die inschrijving zal plaats hebben zal nader door den minister van oorlog wor den vastgesteld.. Ook zullen dan voorschrif ten inzake de eventueele keuring worden uitge vaardigd.. Voorhands hebben de betrokken personen dus niets anders t'e doen, dan de na dere mededeelingen van den minister af te wachten.. Ter geruststelling zij er op gewezen dat deze inschrijving niet' beteekent: indeeling bij den landstorm. Als de minister personen tusschen 30 en 40 jaar eventueel onder de wapenen wil roepen, moet hij daartoe bij spe- ciaale wet aan de Staten-Generaal machti ging vragen. Men heeft dus louter met een administratieve bepaling te doen. I» L A A TS E L H K NI RUWS. Ga as de per fiets van Öosterland naar zijn woning in den Polder Waard-Nieuwland had de landbouwer de heer C. Kooij Mz. het on geluk zijn portefeuille met een inhoud van cir ca 2500 gulden aan bankpapier te verliezen. Het gebeurde Zondagavond schemeruur en hij bemerkte het verlies bij thuiskomst. Da delijk werd met fietslantaarns den weg af gezocht, doch zonder resutaat. Maandag ar riveerde een inspecteur van politie met een speurhond, doch ook dit alles bleek vruchte loos en deed het verlorene niet terecht komen. Op een weg, waar zoo weinig passeert, be grijpt men niet, dat de portefeuille inden kor ten tussChentijd door een oneerlijken vinder opgeraapt kan zijn. En toch begint men er aan te gelooven. Het is echter voor den heer Kooij een groote schadepost. INGEZONDEN STUKKEN. M. de R.! Mag ik voor onderstaand een plaatsje vra gen in uw eerstvolgend blad? Onze dokter, de heer De Goeje heeft het noodig geacht, ook in de West Friesche Kerk bode zijn licht te laten schijnen,, en dat nog wel in een puur kerkelijke aangelegenheid. Op dat geding ga ik niet in, alleen, over wat Dr. de Goeje meende de wereld te moe ten kond doen,, een paar opmerkingen,: Iemand, die zich opwerpt als verdediger der Vrijzinnige beginselen, moet geen leugen debiteeren. Of heeft misschien onze kerkraad, den Heer De Goeje opgezocht, als kampvechter op te treden. In dat geval acht ik het geen gelukkige keuze, en ik vermoed, wie het pre tentieuse stukje van Dr. De Goeje lazen, zul len dat voor het meerendeel toestemmen. De Heer De Goeje is niet de man, om zoo iets te zeggen. Het „voorz. Afd. Protest. Bond1 dekt dit niet. Evenmin als de klein achtende toon, van het geheel, gedekt wordt door het goedkoope Ik treed niet in beoordeeling van deze zienswijze.,, Wanneer Dr De Goeje zégt dat een of meer Kerkeraadsieden zoo niet de kerkeraad zelf het aanbod van den heer St. van de hand heeft gewezen, dan is dat De Kerkeraad1 heeft voor zoover mij be kend is, niets in dezen van de hand gewezen. D(e Kerkeraad heeft integendeel goedgevon den, dat ik een beurt waarnam te Wester land, ik heb nimmer een afwijzend' antwoord eere zij onzen Kerkeraad,- ontvangen. Wanneer Dr. De Goeje dit deel, van de kaart van Wieringen beter kende, dan zou hij niet aldus hebben geschreven. Ik vermoed, dat de Wieringer burgerij hem weinig dankbaar zal zijn voor de manier, waarop hij zich in dezen tracht te laten gel den en dat menigeen met mij zal denken aan het spreekwoord Schoenmakerenz. Bij voorbaat M. de R. mijn dank uw dv. H'. STAVENGA. P.S. Laat ik nog mogen verzekeren geen twistgeschrijf te willen, met wie dan ook. Markt Berichten. ALKMAAR, 16 April. Aangevoerd: 10 kalveren 80 a 140.per ned;. pond 1.20 a 1.80; 127 -nuchtere kal veren 12 a 24,579 vette varkens 60 a 102 cent per ned. pond. Amsterdam, 16 April. Veemarkt. Aangev. 421 vette koeien ie k. a 1.30 cent, 2e k. 1.20 a 1.25 cent. 3e kw. 1.10 a 1.15, 50 melk en kalfkoeien 360 a 425, 403 nuchtere kal veren 10 a 16; 45 schapen 25 a 32, 129 vette varkens, geen handel. V" Heden overleed, na een zeer smar telijk lijden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder AALTJE SN001J Weduwe van S. Rotgans W. W. SCHERMERHORN. J. ROTGANS Echtgenoote Kinderen. Wiéringen, 17 April 1917. |S Op Zondag 22 April a. s. hopen 011- ze geliefde ouders I JAC. KAPTE1N en ELIZ. BOERSEN hunne 25 jarige Echtvereeniging te Sj herdenken. jg Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hunne |f liefhebbende kinderen Sv Jan |r I Aagje Cornelis GS Maarten Js Rika. S |j Wieringen, 17 April 1917. Petroleum is er niet daarom haalt een ieder. Beleefd aanbevelend N. KUIPER. Ondergeteekende maakt bekend aan Heeren huurders van landerijen toebehoo- rende aan het College van Armvoogden beheerende de Herv. of Oeref. Armenkas sen op Wieringen, afdeeling Westerland, dat hij de administratie van den heer S. C. dk Vries, armvoogd te Westerland, heeft overgenomen en binnen enkele dagen de bij hen, die deze nog niet voldaan heb-./ ben, hoopt op te halen. f-f 1 S. RUSSELMAN, Armv. v. voorn. College. Ontvangen een groote keuze Gordijnen, vitrages, Allovernets Madras. Mouselines en flanel voor Kinderkapjes, hoedjes, Zuid-Westers en stroohoeden. Witte jurken in alle maten. Heeren overhemden wit en gekleurd. Mooie keuze Zwart en gekleurd sajet Y e1 Marie T wout. aanbevelend, ONTVANGEN VOOR EEN PRACTISCH POPUL. tuin BOEK geschreven C> D jj IV medewer- door - - - U,UUUlf,ker van het Tijdschrift Onze Tuinen" Een complete handleiding om Franco per post door Nederland na ontvangst van 23 CENT in postzegels of per postwissel Dit af te knippen en af te halen aan ons bureau. Voorfranco-zending3centverhooging. BON tex. Iedereen Tuinier In Oorlogstijd Naam Woonplaats

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2