Aanbesteding. woon- m JAC. ENOEL T. WACiENDER f Sproeten Dankbetuiging. Verloren een portemonnaie U Verloren retacule w Op Zaterdag5 Mei a.s. land bezitten geen druppel petroleum om bij nachtelijke ongevallen licht te verschaf fen. Het voor eenigem tijd in werking gestelde stoomgemaal1 in Staphorsterveld is we gens gébrek aan petroleum weder stopgezet. Doet naar mijn woorden niet naar mijn werken. Het Congres der Sociaal Democratische Arbeiders-Partij, heeft zich vereenigd met het denkbeeld, om, zoodra znl'ks mogelijk is, Het Volk om te zetten in een volledig dag blad met ochtend- en avondeditie. Eerv inzender in het blad waarschuwt er nu tegen, dat de S.D.A.P. daardoor isbreuk zou maken op hel zoo scherp opgezet verzet tegen nachtarbeid. Zij heeft den bakkersnacht arbeid steeds bestreden en gaat nu zelve over, nachtarbeid te vorderen van typogra- ven. lk begrijp volkomen, dat in deze kapi talistische samenleving, ook uit zaken-oog punt, de beheerders van ons dagblad moeten mee concurreeren, doch ik heb nog hoop, dat de groei van een socialistich blad niet ge paard behoeft te gaan met de slechte eigen schappen der overige organen, schrijft partij-lid. Maar de redactie vas „Het Volk ver klaart, dat zij su eenmaal verpliccht is, te concurreeren met de overige pers. En nu zul'- lenniet alleen typograven maar ook redacteu ren, admisistrateurs en expediteurs nacht werk moeten doen. Bewonderaars van nacht werk, zegt Het Volk, zijn wij niet, maar wij zullen moeten werken uit concurrentle-nood- zakelijkheid. Alleen als alle ochtendbladen verdwenen, zouden wij er niet aan denken er een uit te geven. Maar nu moet het En zoo gaat dan de natuur maar weer bo ven: de leer BEDANKT VOOR DfE S.D.A.P. Het Volk meldt, dat mej. H. v,d. Vlies uit Schiedam meer bekend onder den schuil- naam Enka uit de S.D.A P. ie getreden. INGEZONDEN STUKKEN. M. de R. Gun mij nog ditmaal een bescheiden plaats je in uw blad voor onderstaand Bij voorbaat dank. Op het schrijven van Dr. de Goeje wil ik alleen dit antwoord'en. Ik heb tot den Ker- keraad geen verzoek gericht inzake die spreek beurten, maar mij beschikbaar gesteld. Er viel dus nietas af te wijzen. De ma nier, waarop de Kerkeraad in dezen handel de deed mij zeggen: Eer aan onzen Kerke raad. Dr. de Goeje noemt dat „strooperig .ja,er zijn, die meer van ,,roet houden; maar. over smaak valt moeielijk te oordee- len. Dat ik mij bij de heer De Goeje zou hebben beklaagd is te dwaas om over te spre ken. De heer D,e Goeje schijnt vertrouwe lijke mededeelitigen niet altijd goed te begrij pen. Ik gevoel absoluut geen behoefte nog meer hierover te schrijven. Er is oorlog genoeg. Gaarne gun ik aan den heer De Goeje de eere. Uwe dv. H. STAVENGA. I» h .4 4 TS E L IJ K NIEUWS. POLITIE. Gevonden: een Retacule inhoudende een portemonnaie met eenig geld. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter. Biblooth-eek van ,fOMHOOG. a.s. Donderdag 3 Mei wordt voor het laatst zitting gehouden en moeten alle boeken wor den terruggebracht. Ds. Leendertz. Vergadering van de Vrijzinnige Kiesver- eeniging te Wieringen op Dinsdag 24 April bij den heer M. de Haan. Tegenwoordig 13 leden. Na opening door den voorzitter, voorlezing en goedkeuring der notulen, bregt de heer Baijs als afgevaar digde verslag uit van de vergadering der Cen trale te Den Helder. Hierna wordt met al- gemeene stemmen candidaat gesteld, de heer Mr. P. J. Oud', te Ommen. De heeren Poel en de Haan worden herko zen als bestuursleden, terwijl tot secretaris,- inplaats van den heer C. M. Koorn, die is o- verleden,- wordt gekozen de heer J. W. de Goeje. Ter regeling van den financieelen toestand wordt de contributie voorloopig op 1 - ge steld en zal dit per circulaire aan alle geest erwanten worden bekend gemaakt, met ver zoek tot algemeene deelname. Het regelen der spreekavonden en prope- gandaredevoeringeii wordt aan het bestuur op gedragen. Tot ouderling der gereform. gemeente al hier is, wegens vertrek van den heer Schuur- man gekozen de heer Jb. Brouwer en tot di aken inplaats van den heer Jb. Brouwer, de heer II. van den Berg. BEKENDHAKINQ. De Burgemeester van Wieringen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Zijne Excellentie de Minister van Landbouw heeft goedgevonden: 1. niet ingang van 1 Mei 1917 in te trek ken Zijne beschikkingen van 25 October en 15 November 1916, betreffende het verlee- n%n van melktoeslag. 2 met ingang van 1 Mei 1917 te bepalen dat de maximumprijs die door leveranciers van consumptiemelk ten hoogtse in rekening tnag worden gebracht aan degene die deze melk aan de verbruikers levert, is voor deze gemeente 0.11 per Liter. 3. dat met ingang van denzelfden datum de prijs die aan de verbruikers in rekening mag worden gebracht is bepaald op hooj stens o. 120 per Liter De Burgemeester voornoemd, A. PEEREBOOM. De Burgemeester van Wieringen brengt ter kennis van de ingezetnen, dat door de ge ringe hoeveelheid trr beschikking gestelde gort en havermouth het ondoenlijk is in ver band met het groot aantal winkeliers, deze artikelen bij alle winkeliers verkrijgbaar stellen eit ij dien tengevolge door mij in het tijdvak 30 April tot 27 Mei, de volgende win keiiers vor den verkoop dezer artikelen zijn aangewezen. Voor GORTJb. Duijnker, J. Bakker Cz N. Oniis, C. Poppen, M. Gorter, M. Koorn Antje Lont. Voor HAVERMOUTH; E. Lossie, Wed Koopman, S. Numeiijer, M. Koorn, N. O- mis, C. Poppen en P. Tijsen. Wieringen 27 April 1917. De Burgemeester voornoemd, A. Peereboom. De Burgemeester van Wieringen brengt ter kennis van de leverancRrk van consump tiemelk in deze Gemeeffitejhdat hem klach ten bereiken over te duwwJmelk. In verband hiermede wal ik bovengenoem de melkleveranciers uitdrukkelijk op hunne verplichting wijzen, om uitsluitend volle melk te leveren. Ieder zij dus ten ernstig ste gewaarschuwd. D Burgemeester voornoemd, A. PEEREBOOM. Wieringen. 26 April 1917. HUISBRANDKOLEN. I Bons zijn verzonden aan alle inwoners voor evenveel haardsteden als aangegeven staan voor de personeele belasting over 1916. II. Mochten er sedert veranderingen heb ben plaats gehad' wat betreft het aantal haard steden dan dient hiervn aangifte te worden gedaan bij den kommies der belastingen. De ze geeft hiervan dan kennis aan de brandstof fen-commissie die alsdan aanvullingsbons be schikbaar stelt. III. Nieuwe gezinnen kunnen bons ver krijgen, zoodra zij op zichzelven komen te wonen en hiervan aan ondergeteekende ken nis geven. IV. Voor gevallen van kraambed en ern-. stige ziekte kunnen bij ondergeteekende de aanvuliingsbons worden aangevraagd. De prijzen der kolen zijn gesteld op 57.5 ct. per een Vierde mud afgehaald bij den hande laar op 65 ct. per een vierde mud, bezorgd aan huis, alles slechts op afgifte van bon en a contant. VI. Af te halen of te bestellen door de be woners der wijken A. en B. - Stroe. Polder en allen, die verder oostwaarts wonen,- bij M. Gorter aan den Oever; door de bewoners der wijken C. en D. - Norburen, Zandfbüren, Elft en allen, die verder westwaarts wonen,- bij D. Doves, H'ollebalg, of G. Omes, Belt straat. VII. Het publiek wordt er aan herin nerd, dat één handelaar slechts één lijf heeft, zoodat klachten over niet-bezorgen niet door de comm'issie in ontvangst kunnen wor den genomen, aleer ereen week verstreken is. Namens de brandstoffen-commissie, J, W. de Goeje, voorz. INDUSTRIE-KOLEN. I Aan smeden en aan bakkers, die het brood fabriekmatig bereiden, zullen eerst daags bons voor de benoodigde industrieko len worden gezonden. Zij zullen worden be zorgd en betaald op dezelfde wijze, als van huisbrandkolen is vastgesteld. De prijs zal nader worden bekend gemaakt. II Aan eigenaars van yisschersvaaituigen voor zoover ze werkelijk gebruikt y/orden, zullen bons worden toegezonden a een vier de mud industrie kolen. De prijzen voor af gehaald of bezorgd zullen nader worden be kend gemaakt. Betaling als voren. III. Eigenaars van andere dan visscheis vaartuigen zullen een aanvrage hebben t» doen bij ondergeteekende. IV. Industrie-kolen zullen verder beschik baar zijn voor de mosselkokerijen, voor zoo ver ze werken, Ondergeteekende houdt zich aanbevolen voor opgaven van de benoodigde hoeveelheid. Hoeveel kan worden verstrekt hangt af van de aanvragen en de voorraden. VI. Ondergeteekende ontvangt gaarne vóór 8 Mei a.s. opgave van de hoeveelheden industrie-kolen, door mosselkokerijen. Uit hun voorraad vóór 1 Mei geleverd, Als zij weder behoefte aan kolen hebben, zullen in de eerste plaats die voorraden worden aan gevuld. Wie na heden van zijn industrie kolen afstaat, doet dit geheel voor eigen ri sico en kan geen aanspraak doen gelden op nadere aanvulling, tenzij met de brandstof fen -emmissie anders is overeengekomen. VII. Wie verder nog kolen meent noodig te hebben voor industrieele doeleinden, doet hiervan aangifte bij ondergeteekende. Namens de brandstoffen-comm. J. WT de Goeje, voorzitter. Burgerlijke Stand der gem. Wieringen van 14 tot en met 27 April 1917. Geboren: Simon Corneis, zoon van M. Bakkér en A. de Wit. Ondertrouwd: N. Engel en M. Kromme- dam. W. Jansen en A. Romeijn te Haarlem mermeer Gehuwd: C. Visser en M. Mulder. C. Keij zer en M. C. Rump. Overleden: Aaltje Snooij, oud 69 jaar, weduwe van S Rotgans. Anna Omis, oud 5 jaar, dochter van S. Omis en N. Poel. Klaas Dekker oud 24 jaar zoon van A. Dekker en van Gf. Tijsen. BROODKAART - SYMPHONIE Holland met zijn malsche weiden. Holland met zijn stapel vee, Holland met zijn. vrucht'bre akkers, En zijn rijkdom in de zee, Holland, land van melk en boter, Land van eieren, vleesch en spek, Holland heeft haast niks te bikken, 't Rijke Holland lijdt gebrek. Holland bleef wel vrij van oorlog Die Europa zette in gloed, Overal was diepe ellende, Slechts in Holland bleef het goed. Maar het voedsel, dat wij hadden, Ging naar buiten heen- gezwind: Holland hoefde niet te eten: Holland leeft wel van den wind. Nu moet Holland honger lijen Alles raakt zoo langzaam op, Nog een poosje kan 't zoo duren, En dan is 't Mondje stop. leder bijt dan op een houtje. Snoert zijn gordel vaster aan, Zucht: God hoede ons voor oorlog, Maar zoo is 't ook niks gedaan. Prijs den; held die ons een poos nog Zal bewaren voor d'ellend. God zij dank, d'r is nog eten, Dank zij Posthuma's talent 4 ons brood al lijkt 't een beetje. 't Is toch meer dan bij den buur, En 't is_goet} oni vast te wennen Aan een latere hongerkuuf. 4 ons brood in Februari, 4 Ons nog in lente Maart, 3 Ons is 't een maandje verder. 2 Ons wordt voor Mei bewaard. E11 als dan de lieve zomer Komt in 't landje bij de zee, Zijn wij allen naar den hemel,. Ieder neemt zijn broodkaart mee. PER DUIKBOOT UIT VISSCHEN. Op de werf te Fiume is een duikboot ge bouwd ten behoeve van de diepvisscherij. Bodem en dek zijn grootendeels van hard, doch zeer helcjer glas vervaardigd. Sterke electrische zoeklichten stellen ii) staat diep ender zee den bodem met al wat daar leeft en groeit af te zoeken. I11 de ruimten, van waar oorlogsduikbooten' hun torpedo's af schieten bevinden zieh%in deze visscherij- dukboot toestellen voor diepvisscherij. Da delijk 11a het einde van den oorlog zal nipt deze boot- de diepzee-visscherij worden beoe fend.. CALLANTSOOG. Tot geneesheer alhier is in den Raad met algemeene stemmen be noemd Dr. Aldershof te Schagen, VAN E WIJK SLUIS. In de vergadering van ,,,V'isschersbelangen" waren verleden Dinsdag 22 leden aanwezig., Op een aan vraag van de Visscherij - inspe,ct'ie werd door de leden een gezamenlijke hoeveelheid van 395 Kg. natuur-cachou opgegeven, be nevens 600 KG. gemalen eikenschors. Qver de wierverpachtingskwestie werd vervolgens heel wat van gedachten gewis seld. Het Polderbestuur wilde toch, dat aan den wegwerker Meuleveld 400 meters vanaf den lichtopstand in Zuidoostelijke richting zou worden afgestaan. Dit was juist het bes- e gedeelte, waarop 2 droogers wel druk werk konden hebben. Achteraf bleek Meuleveld Om dit gedeelte gevraagd te hebben en juist 's daags na dg vorige vergadering. Ofschoon Meuleveld bekende meer te hebben gekregen dan waarom hij had gevraagd, was hij niet genegen ook maar iets af te staan. Hij be weerde trouwens niet te weten, dat dit juist het beste gedeelte was. Ten slotte werd besloten een commissie van drie leden aan gevuld met twee wiervisschers naar den Dijk graaf te zenden en op eenige bemiddeling aan te dringen. Tot leden der commissie wer den benoemd de heeren C. F. Siewers, K. Keuris Az. en W. de Smit, bestuursleden, en Q. van Zandwijk en L. Kooij als wiervis schers. De dag van 1 Mei zal ii> eenige landen met spanning worden tegemoet gezien. In de eerste plaats in ons land, omdat dan onze met veevoeder, kunstmeststoffen -m graan geladen schepen Enge and zul'et. ver laten en onder volledige waarborgen van de Duitsche regeering voor een veilige vaan voor zoover betreft het gevaar van de zijde van onderzeeërs, de thuisreis zullen aanvaar den. Het is niet noodig, het groote belang van dezen dag voor ons land nader te doen uitkomen. In Duitschland vreescht men op een Mei een reuzenstaki ng. Markt Berichten. Schagen 26 April 1917. 9 Paarden 3Q0 a 1000. 0 Stieren 150 a 350. 196 Gelde koeien magere 180 a 300 120 Idem vette 200 a 650 stug. ,30 Kalfkoeien 240 a 370, stug. 10 Pinken/ 80 a 115. 171 Nuchtere kalveren 12 a 25. 793 Overhouders 24 a 41. 5 Rokken en geiten 4 a 10. 11 Varkens vette p. Kg. 0.76 a 0.80 70 Biggen 6 a 12. 46 Kippen' 1 a 1.50. 416 Kg. Boter 1.90 a 2. 38526 Kipeieren 8 a 8.60. 1701» Eendeieren 9. IMiEDiMtïfftmA Zondag 29 April 1917. Hippolijtushoef voorin, 10 uur Ds. de Graaf. Bevestiging nieuwe lidmaten. Den Oever half twee Ds, de Graaf. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Stroe voorm. half elf Ds. Leendertz. REHOBOTH. oorm. io uur de lieer Stavenga. GEREFORM. GEMEENTE. Zondag v.m. 10.30 uur Ds. Dagevos v. Texel n.m. 3.30 uur Ds. Dagevos Bevestiging van ouderlng en diaken. Den le Mei hopen onze gelief- K de ouders en oi hunne 25 jarige eclitvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare kinderen Ij Maarten Bernardus Geertruida pornelis Dirk Qrielje Trijntje. Wieringen, 24 April 1917. Met deze betuigen wij onzen hartelijken dank aan Familie en Buren voor de vele blijken van belangstelling bij ons 25 jarig huwelijksfeest ondervonden. A o JAC. KAPTEIN. W KAPTEIN-BOERSEN. Wieringen, 2&/April 1917. inhoudende ruim f 1.50, Terug te bezorgen tegen belooning bureau dezer courant op den weg van Hippolytushoef naar Oosterklief een bruine inhoudende elf gulden en eenig kleingeld. Tegen belooning terug te bezorgen bureau dezer courant, des namiddags 4 uur, zal worden aanbesteed het verbouwen van het DE KLEINE WINST" aan de Hoofdstraat te Hippolytushoet, voor rekening van den heer C. J. BOSKER. Bestek en teekening, zijn tegen betaling van f 1,00 vanaf Maandag verkrijgbaar bij ondergeteekende. De bouwkundige, A. C. POEL. „BE TOEKOMST" betaalt van 35 April tot 37 April 8.00 p. 100 Zomer- zelfs de donkerste verdwij nen door een pot SPRUTOL Bij alle goede Drogisten. Voor klpeiereu wordt betaald van 35 April tot 37 April f8.00 per 100. O. ODE».

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2