WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. TABAK VAN J. R. KEU SS 8e jaargang. Vrijdag,, 4 Mei 1917. No. 32. ALKMAARSCHE Overal verkrijgbaar. - Door lijden tot Greluk - WIERINGER COURANT 444 WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBOD E." VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden fO.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer f 0.30 0.06 Bureau Hippolytushoef, Wieringen Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A. Keuris Gz. Wieirngerwaard GËM£N«D NIEUWS. De Petrug- eu l'aulug-veiting te Petrograd. Een Russische straf- en martelinrichting, waarin de gruwelijkste wreedheden. Thans, met den opstand, zijn de reactio nairen, die de nieuwe beweging het meest in pen weg stouden, er in opgesloten. Het is een geweldige steenklomp aan den oever van de Newa, tegenover het Winterpaleis. Binnen de muren dezer vesting heeft Pe ter de Groote zijn zoon Alexis doodgemar teld. Prinses Tarakonawa, die er in een cel was opgesloten, welke bij een overstrooming onder water liep, zag de ratten bij zich op klimmen, Catharina II heeft in de Petrus en Pau- lus-vesting hen, die huu stem verhie\en te gen den moord op haren gemaal, levend la ten begraven. In de laatste jaren heeft meu er de ge vangenen op meer verfijude wijze gemarteld. Prins Kropotkin vertelt hoe men er den re volutionair Karakozot een week lang wak ker heeft gehouden. Aan beide zijden werd naast hem een wacht geplaatst, die hem moesL aanstooten als hij in slaap ging val len. De ongelukkige had ten slotte geleerd in den slaap den voet heen en weer te slin geren en zoo zijne bewakers om den tuin te leiden, maar ze ontdekten het kunstje. Tengevolge van deze behandeling was Karakozof, toen hij ten slotte naar het scha vot werd gebracht, in zulk een toestand van uitputting, dat het leek alsof geen been in ziju lichaam heel was. Er liep dan ook een gerucht dat zijne bewakers hein vermoord en een van rubber gemaakte pop naar het fchavot gesleept hadden. Kropotkin (den voorz. der voorloopige re- geeringl heeft ook eenige ongelukkige jaren in de Petrus en Paulnsvesting doorgebracht. De vloer en de vijf voet dikke muren van ziju cel waren geheel met vilt bekleed, zoo dat er eeue volmaakte en ondragelijke stil te heerschte. Kropotkin had echter vertot ge kregen om zeker wetenschappelijk werk al te maken. Pen en inkt werden hem met speciaal verlot van den Tsaar verstrekt, maai bij mocht die slechts tot zonsondergang, dat is '9 winters reeds om drie uur, gebruik. Oorlog ei weergesteldheid. Herhaaldelijk heeft men tijdens den oor log verband gezocht tussche» geschutvuur en weergesteldheid. Zoo meende men ook s S7 Is mevrouw dan ziek Al dood juffrouw. Zoowat een uur ge leden, en nu ligt het meisje, dat het kind moet oppassen, ook al met den dood te worstelen. In vreeselijke gejaagdheid loopt Eva de trap pen op, haalt het kind uit het wagentje juist op het oogenblik, dat de dokter de kamer bin nentreedt. O God, dokter, is het waar Helaas, mejuffrouw. Een uur te voren l«ad zij nog het plan geopperd naar Amerika te gaan, bij haé-r ouders. Het kind zou zij mee nemen: zij wilde het haar man niet laten. Toen zij voelde, dat zij sterven ging, belastte zij A- malia den kleine naar de Nieuwe Wereld te brengen, maar het arme meisje zal het zelf niet lang meer maken. Het is Eva onmogelijk een woord uit te brengen. Zij luistert staroogend, hoe de dok- tci haar gelast, onmiddelijk het geinfecteer huis te verlaten. Terwijl de geneesheer zich weer naar de ziekekamer begeeft, wikkelt zij het wicht in een lang manteltje, en stijgt met haar kostbaren last in het rijtuig Wat zal. tante wel zeggen is haar eeni ge gedachte. Als zij mij met het kind ziet uit stijgen, begrijpt zij dadelijk alles. Zoo is 't inderdaad. Bleek van schrik ijlt de oude vrouw haar te ge moet. Om Gods wil, Eva, wat is er gebeurd Hanna is toch niet. God zij haar ziel genadig!" stamelt het het ongunstige voorjaarsweer aan de hevige bombardementen moeten wijten. De directeur, vau een Fransch weerkun dig instituut verzekert echter dat er niet het geringste verband tusschen de artillerie-ge vechten en het slechte weer bestaat. Tijdens perioden van hevige artillerie-actie is het wel zeer goed en bij absolute kalmte wel slecht geweest. De oorlog heeft niets veran derd aan de wetten die de atmosfeertoestan den beheerschen. EEN VOORBEELD. Eenige maaanden geleden werd door de N V. Philip's Gloeilampenfabriek te Eindhoven een keuken geopend, in het bijzondei voor dat gedeelte van het personeel, dat dagelijksch heen en weer reist. In een speciaal daartoe ge bouwd schoollokaal heeft de fabriek thans kook en naaiverstelcursussen geopend door gc diplomeerde lecraressen en waarvoor zich meer dan iooo meisjes hebben opgegeven. Ter voorkoming van een eventueele schaa ste aan levensmiddelen stelde de directie 12 H.A. grond ter beschikking van haar perso neel verdeeld in 126 tuintjes. Door het in klein verkoopen tegen den en- gios-prijs van door haar ingekochte pootaard appelen,, boonen, erwten en zaden, en het ver kenen van vakkundige hulp bij het verbou wen, blijven de exploitatie-kosten zoo gering mogelijk. MELKSTRIJD. Met ingang van 1 Mei heeft de burgemee ster van Meppel den maximum prijs voor de volle melk verlaagd van 10 tot 9 cent per liter. De melkboeren weigeren evenwel tot dien pi ijs te verkoopen en de huismoeders zijn wel genoodzaakt den ouden prijs te betalen. Gis termiddag liet het duurtecomité namens den burgemeester per omroeper bekend maken, dat niet meer dan 9 cent per liter mag ge- eischt worden. DIEVENBENDE. Te IJmuiden zijn vier jongens van onge veer 16 jarigen leeftijd, gearresteerd onder vermoeden dat zij met nog anderen een die meisje. O God, wat zal Karl zeggen! weeklaagt de grijze vrouw, als verbijsterd door dezen nieuwen slag. Wat kan Eva hier op antwoorden. Zal zij het de oude vrouw duidelijk maken, dat Han na is opgeroepen te juister tijd Een paar uur later verschijnt Karei plotse ling in het ouderlijk huis. Hij wil, voor naar huis te gaan, zijn moeder in kennis stellen met zijn plannen, zonder te vermoeden, dat dc Dood reeds de scheiding heeft uitgespro ken en voltrokken. Zorgeloos als altijd, treedt hij binnen bij zijn oudje die nu zeker danig in haar nop jes zal wezen, dat hij er heelhuids is afgeko men en zijn besluit omtrent de echtscheiding zal in de blijdschap zeker milder worden be oordeeld dan anders het geval zou zijn ge weest. Hij vindt zijn moeder te bed, terwijl Eva heen enweer loopt met een klein kind op den arm, dat zij in slaap zingt. Zoodra ze hem ziet, blijft ze staan als aanschouwt zij een geestverschijning. In 't eerste oogenblik begrijpt hij niets. Dan herkent hij zijn lieveling en een schok van blijde verrassing vaart hem door de leden. Zijn vrouw, die blok aan 't been, die kweel- eest, heeft dus uit eigen beweging de plaats gepoetst Karei, Karei, dat je zoo moet thuisko men. jammert de oude vrouw. Hij komt bij haar aan bed en kust haar. Wind 11 zoo niet op, moesjelief. Dat zij is heengegaang, ziet u.Maar wij willen in dit r:»r -aai niet over spreken De oude vrouw die hem niet begrijpt, ziet vragend naar Eva, de dan onmiddelijk nader bij komt met haar vreemden blik, van ver venbende vormden welke rooftochten op stil liggende visschersschepen organiseerden. ïn de duinen werd een groote kist opge graven, welke verschillende koperen en looden vcorwe werpen bevatte, de van onderschei de nr vaartuigen waren ontvreemd. DE RAMP TE ZIERIKZEE. De Duitsche admiraliteit deelt telegrafisch mede, dat bij de luchtaanval op Zieriksee geen Duitsch vliegtuig betrokken kan zijn. Woensdag had de begrafenis van de drie slachtoffers plaats. Dinsdag kwam de vader van het getroffen kind aan. Het knaapje was-door het echtpaar Leidekker dat kinderloos was aangenomen. De vader woont elders, zijn vrouw is overle den, thans zijn kind plotseling weggerukt. Hij is nu alleen en men kan zich voorstellen, wat er in 't gemoed van den armen man moet zijn omgegaan. Door nog een tragische bijzonderheid werd men getroffen. -Van het echtpaar Leidekker was de man Roomsch-Kathbliek en de vrouw Protestant. In de beste verhouding leefden ze samen en de vrouw was ook als een eigen dochter voor de zeer bejaarde ouders van haar echtgenoot. - Samen zijn ze den dood ingegaan, maar Woensdagmorgen heeft men hen gescheiden! De man en het kind werden eerst begraven. Een diep ontroerde menigte woonde de lijkdienst bij en velen weenden. Toen voerde men de groote en de kleine kist naar het Roomsch-Katholieke kerkhof. De koetsen keerden dan terug en men voer de vrouw naar den Protestantsen doodenakker METAALGEBREK IN ITALIË. In Italië gaat men er ook toe over het ko per der klokken voor oorlogsdoe einden dienst baar te maken. De „Telegraro meldt, dat men in Rome reeds de noodige maatregelen genomen heeft, om, met uitzondering van ee nige zeer beroemde met hooge kunstwaarde, op alle klokken in Italië beslag te leggen EEN AARDIG DUITJE GEGAPT. Bij de inbraak, in den nacht van Zondag op Maandag gepleegd in den goud en zilversmid»» achting achting bijna, in de helderblauwe 00- gen..rJa, Hanna is heengegaan! Maar niet ver.Naar het kerkhof. Hij deinst onwillekeurig terug. Dpod? mompelt hij. De cholera? Ja!.De oogen van het meisje schijnen hem te willen doorboren met een namelooze walging. Daarop gaat zij heen, het wicht nog steeds in de armen houdend. Madame ziet haar zoon aan. Zij verwacht een uibarsting van smart, Eva's antwoord had zij evenmin begrepen als zijn uitlating, en nu hij nog steeds zwijgt, meent zij hem eenige woorden van troost te moeten toevoegen. Zij had toch ook haar goede zijde, en had je onuitsprekenlijk lief.Arme jongen! Hij wenndt zich om en verlaat de kamer, Den volgenden dag komt ook Maurits thuis. Reeds op weg van het station heeft de koet sier hem van alle gebeurtenissen op de hoog te gebracht. En evenals Karei gisteren, vindt ook Maurits moeder in bed en Eva bezig met het kind. Bij het binnentreden ziet hij het meisje aan die stil voorgaat het kndje zijn pap te geven, Dat schijnt haar in deze oogenblikken nu hij van doodsgevaar wederkeert, de meest gewich tige bezigheid! Een wondere trek komt op zijn gelaat: hij zag slechts haar hoofdknik, niet den hoogen blos op haar gelaat. Niet in staat dien koelen groet te beant woorden, liep hij toe op het bed zijner moe der, kust de oude vrouw, die beide handen naar hem toestrekt, op beide wangen en flius- terd: Ziezoo, moedertje, daar ben ik weer. Hoe geheel anders had hij zijn thuiskomst voorgesteld! Zijn moeder onthoud hem na de eerste omhelzing, het vreeselijke onheil, doch Eva neemt weldra ook deel aan het ge sprek, maar heeft het hoofdzakelijk over het winkel van de firma Begeer in de Leidscl.e straat te Amsterdam en waar voor een waa; de van 120.000 werd gestolen, zijn ond?t meer ontvreemd 450 ringen, waarvan 55 trouwringen en 143 zegelringen: voorts 34 oorknoppen, 44 broches en 30 armbanden. De sierraden zijn meest versierd met pa rels robijnen, safieren, turqoisen,, briljanten en smaragden. DE NOOD IN DUITSCH LA N D. Dinsdag kwam te Oldenzaal over de grens een Duitsche vrouw met haar drie kinderen. u;e ze gaarne bij ingezetenen tegen vergoe ding wenschte ondr dak te brengen, wijl ze anders uit gebrek aan voedsel zouden omko men. Daar haar echter de vereischte paspoor ten ontbraken kon aan de stumpers geen gast- viijheid worden verleend. GEMENGD PAARDENVOER. Een schepel wortelen en een schepel haver is voor een paard, dat in beweging is, even vol doende, als twee schepels haver, niet omdat er in de wortels evenveel voedsel is als in ha ver, want dat is niet het geval, maar zij hel pen de voedende bestanddeelen gemakkelij ker verteren. Wanneer paarden op den duur met haver gevoed worden, dan blijft daarvan veel onverteerd, is louter verlies en alleen goed voor den mesthoop. Dit is ook het geval met schapen en runde ren. Zet ze dagelijks wortelen voor en de eet lust zal beter zijn. hun voedsel zullen zij ge makkelijk verteren en zij verbruiken met graagte het grove hooi, dat zij anders met hun nooten vertreden. OORLOGSWINST. S. S. en I. v.d. S. te Meppel, stonden, te As sen terecht voor het doen van een onjuiste aangifte voor de Rijks-Inkomstenbelasting. Het O. M. vorderde voor ieder hunner J 2500, sub. 6 maanden hechtenis. Het bleek, dat bgeklaagden in ruim 3 jaar tijds een winst hebben gemaakt van bijna J 159.000 blijkens onderzoek van den Rijks accountant. De minimum prijs der sinaasappelen is te Haarlem thans 60 cents per stuk HET GEHEELE JAAR DOOR wordt in de verschillende landen geoogst Argentinië en Nieuw-Zeeland oogsten in Ja nuari. Oostlndie en Egypte in Februari en Maart. In April is de beurt aan Klein-Azië en Cuba. In Mei hebben de oogsten in China en Japan plaats. In Turkije, Spanje, Griekenland Zuid-Frankrijk en de Zuid-Staten van Ame rika wordt in Juni geoogst. De Noord-Ame- rikaansche staten, Nederland, Oostenrijk, kind zoo zelfs, dat de oude vrouw haar er op wijst, dat zij niet aan den kleine haar geheelen tijd en al haar toewijding mag besteden. ,,Mau rits eischt toch ook zijn rechten!" Een uurtje later zitten Maurits en Eva al leen aan tafel. Op zijn hord heeft zij een lau wertak gelegd. Zij zitten ernstig hijeen: vol strekt niet meer, als in de laatste dagen vooi zijn vertrek, als broeder en zuster. Hij heeft weder hetzelfde sombere voorkomen ais een jaar geleden, dien trek, waar zij 7.00 bang voor is, getuichend van Jijde:1; en zelfverloo chening. Zij deelt hem mede, wat dc ari.u l-'in kendorp haar heeft nagelaten en vraagt l.eni of hij er niets op tegen heef-, dat zij den ar men „Mylordt behoudt. Natuurlijk niet, zegt 'Maur !s. Even daarna ziet zij viuch'ig op k'o; O ja, je nieuwe verplichtingen 1 er.ovr de kleine! Laat ik je niet ophouder. Hij staat van tafel od en bcmoil.t 1 hoe juist het dessert wordt opged'-. n pudding van bitterkoekjes, door Eva zelf .v reidt, anders zijn lieveling» Hij gaat e* groote groote schreden de deur uit en ok 1 va gaat heen, eenigszins teleurg» en ij neemt haar plaats in bij het bdje var Hanna - kind. De dagen volgen elkaar op het worb N vember en eindelijk schijnt de gevrci i j demie voor goed te zijn geweken. Over 4 i be neemt het leven zijn eischen ook op WaVc! dam, waar een lichtpuntje is doorgebroken het kleine engeltje wordt als op handen gedra gen door Eva, die „Wawa noemt. awi bij Tarel tomme!" snapt het wicht onophou delijk. Door iedereen wordt hij vei,roet»!j,. behalve door den stillen oom. Voor dezen schijnt direct alle gezelligheid fe verdwijnen als de kleine moederlooze verschijnt Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1