P. 1. De graanschepen tomen binnen Gebleken is Dankbetuiging. Dankbetuiging. Dankbetuiging. soda. n In voorraad meel voor koeien, varkens en kippen bij M. BOSKER ONDERAFDEELING WIERINGEN. BESTELBILJETTEN kippenvoer, varkens, kalveren paardenvoer <tf~ bij M. BOSKER Duitschland en bepaalde streken in Rusland oogsten in Juli. Engeland in Augustus, Zwe den en Noorwegen in September en October. In November en December houdt men zich n Zuid-Afrika en in Peru met den oogst bezig. dat de suiker bij wonden practisch buitenge woon bruikbaar was door zijn opzuigende, rotting tegengaande eigenschappen. Het wordt in poedervorm op een wond gebracht waar het hoofdzakelijk de rotting tegengaat en vloeistoffen opzuigt en bovendien het dicht gioeic-n van de wond bevordert. Op deze ma nier tegepast, bereikt men ten slotte nog het voordeel der afsluiting tegen infectie en reu keloosheid van het vule verband. MISBRUIK VAN STERKE DRANK. Er wordt verhaald, dat Johanna Obst, in Siiezië, ondanks het gebruik van twee glazen brandewijn per dag, 155 jaar oud werd. De siager Laroque was geregeld tweemaal per week dronken en werd 102 jaar; de chirurg Politiman stierf op zijn 140e jaar te Vaude- mont en de cirurch Espaquo die te Commin- ger aan de Garonne leefde, werd 112 jaar, terwijl beiden zich eiken avon van hun 25e jaar af bedronken. Het sterkste voorbeeld van alcoholmisbruik, van een die oud werd, kennen wij in de ïerschen landbouwer Brown die op 120-jarigen leeftijd stierf. Op zijn graf steen staat: Onder dezen steen ligt Brown, die alieen door de kracht van zwaar bier 120 jaar oud werd. Hij was steeds dronken en clan zoo woest dat de dood voor hem bevreesd was. Toen hij op een dag tegen zijn gewoon- te nuchter en kalm was, schepte de dood moed pakte hem aan en triompheerde eindelijk over dezen sterken drinker. KLEIAARDAPPELEN. Naar wij vrnemen zal thans geleidelijk met de aflevering van kleiaardappelen een aan vang worden gemaakt en wel in dier voege, dat vanaf 1 Mei e.k. deze aardappelen in alle gemeenten, die ze aanvragen, aanwezig kun nen zijn. Het rantsoen zal gelden vanaf dien datum 12 Kg. per hoofd, per vier weken. De groothandelprijs bedraagt 3.20 per H.L. tusschenhandelprijs 3.45 per H.L. kleinhandelprijs 3.90 per H.L. 2 gld. per halve H.L. en óeneenhalve cent per Kg. Met het oog op de beperkte voorraden kan in geen geval meer dan het hier voren aange geven rantsoen afgeleverd worden en wordt het meest zuinige gebruik van deze aardappe len dringend aanbevolen. DE AGHELSCHE KLUIS. Men schrijft aan de Tijd: Aan de Achelsche Kluis bij het gedeelte, dat op Hollandsch grondgebied gelegen is ver rijzen flinke barakken, die moeten dienen tot hulphuisvesting voor de paters Trappisten, uie, toen het op Belgischen bodem gevestigde deel van hun klooster door de Duitschers werd bezet, de wijk naar elders moesten ne men, zijn voorzien van kapel, refter, cellen, enz. Aan het einde dezer maand zullen 40 pa ters der orde naar de nieuwe hulpwoning vei trekken. Deze paters vertoeven thans te Die penveen in een ander huis hunner Congrega tie, waar dus thans twee communiteiten der orde verblijf houden. Te Diepenveen ontbreekt het den paters aan bouwland en bosschen. Bij de Achelsche Kluis echter vinden de Trappis ten ruimschoots gelegenheid om, behalve de u- ren, die aan gebed en beschouwing worden gewijd, ook volgens de regel der Orde, han denarbeid te verrichten, het land te bebouwen de weteingen te onderhouden, enz. KERKSCHAPEN. Te Zoeterwoude zijn 94 schapen publiek ten bate van het R.-K. kerkbestuur in de Zuid buurt aldaar verkocht. Zij brachten 3490 op dat is ruim ƒ35.70 per stuk. Eou patriottische huismoeder Gisteren verscheen voor de militaire recht bank te Reigate een kloeke patriottische vrouw, die er zich tegen verzette, dat haar man van verderen militairen dienst, werd vrijgesteld. Zij beweerde dat het niet fair was tegenover de andere mannen, wanneer men haar man veroorloofde thuis te blijven. Ik ben volkomen in staat om onze kinderen op te voeden, zeide ze, en ik geloof zelfs, dat het gemakkelijker zal gaan als hij ver trekt. Ik heb een broer en een zwager in het leger en mijn man, die een sterke ke rel is, moet ook zijn plicht doen. De man stemde er in toe, dat hij in 't begin van Juni zou worden opgeroepen. Stoomtrawler getorpedeerd. Door den stoomtrawler Frohn" y. M 98 is te IJmuiden aangebracht de volledige equipage van den nieuwen Nederlandschen stoomtrawler Westland" Y. M 132, welke Woensdagavond te 7 uur 30 min. bij Ter schelling zonder eenige waarschuwing door een Duitsche duikboot in den grond is ge boord. Ouder de bemanning is een gewonde. Een gevecht tosschen vliegtuigen en een Handelschip. LONDEN. De «Daily Mail" verneemt uit Aldeburgh, dat de „Gena'' op haar uitreis werd aangevallen door 2 watervliegtuigen. Het schip opende het vuur op de aanval lers en beschadigde er een, doch de ander die zoo goed als op het water dreef, slaag den er in haar tot zinken te brengen. P L .4 .4 T S E L 1J R NIEUWS. Algemeene vergadering der Coöp, Boereu leenbank Wieringen op Zaterdag 28 April 1917 in 't Hotel Lont te Hippolytushoef'. Aanwezig 78 leden. De voorzitter, de Heer P. Kuut opent met een kort woord deze 7e Algemeene ver- gaderiug, en verzoekt daarna de Sccr. der vorige Algem. verg. de notulen te willen le zen welke ouder dankzegging zonder op ot aanmerkingen goedgekeurd werden. Volgt rapport van de commissie welke de lek. hebben nagezien bestaande uit de hee- ren Nic. Kuiper eD N. J. Kooni, de Heer Kuiper zegt, alles in de beste orde te heb ben bevonden. Door den Kassier de Heer Corn. J. Bos- ker wordt het jaarverslag uitgebracht over het 7e boekjaar en deelt Z.Ed, mede, dat niet tegeustaaude de nog heerschende oorlogs toestand, de Bank nog steeds bloeiende is. Wij mogen, zegt spreker, daaruit conclu- deeren, dat, op ons eiland een zekere wel vaart heerscht. De bank telt thans 155 leden. Van 373 spaarders is in totaal op de bank gedeponeerd 353277.75 en terugbetaald: 106483.22. Aan 101 voorschotnemers is totaal ver strekt: 109613.en door hen is terugbetaald 27925.20 leden genieten loopende reke ning. Op de Centrale bank was op 31 Dec geplaatst een bedrag van 95825.28, bene vens 40.000 gulden aan obligatien. De totale omzet der bank bedroeg over 1916 aan ont vangsten 505934.34 en aan uitgaven: 492871.52. Hierna dankt Voorz. den Kassier voor zijn richtig behouden beheer. Verkiezing wegens periodiek aftreden van de Heer M. S. Bakker en J. Rotgans, beiden worden met bijr.a algemeeue stem men herkozen, en nemen zij hunne benoe mingen ook weder aan. Verkiezing van twee plaatsvervangende bestuursleden, wegeDs periodiek attreden van de Heeren S. J. Koorn en J. Schuur man, laatstgenoemde is wegens vertrek niet meer herkiesbaar. Gekozen wordt S. J. Koorn bij eerste stem ming met 58 stemmen en in herstemming met Jac. Brouwer den Heer P, Brouwer met 44 stemmen. Reglementswijziging: Art. 2 wordt gewijzigd dat ieder lid of geen lid 10,10 voor een spaarboekje moet betalen. Art. 3 dat elke week zitdag der Kassier te Hippolytushoef is en om de 14 dagen te Oosterland. Art. 4 De Leenbank zal in 't geheel mo gen opnemen aan deposito's eu spaargelden f300000.van de Centrale Bank f80.000 Van een persoon afgezien mag niet mee» vvordeu opgenomen dan f '10.000 Ait. 5 Aan Landbouw vereen, mag boven f5000.ter leen worden verstrekt. Art. 10 De rentevoet bedraagt voor inla gen 3 7* Die voor voorschotten 4 In loopende rek. wordt 3 7* vergoed voor cre- diet en 4 1/4 gevorderd voor debet. In loopende rekening en voor spaargelden wordt 7s provisie geheven over alle uit gaven der leenbank. Art. 15 Jaarlijksch, in de maaud Decem ber moeten alle spaarboekjes bij het bestuur tegen ontvangbewijs worden ingeleverd euz. Alle wijzigingen worden goedgevonden alleen verlangt den heer O. .T. Bosker ino- tieveeiiug van wijziging ArL 2 't geen dooi de Kassier wordt gedaan en waarmede den Heer Bosker voldaan is. Voorstel bestuur om het Salaris der Kassier met f75.te verhoogeu eu zoo op 350.— te brengeo. De heer Janseu vraagt of dal een duurte- loeslag is of voor vast. Voorz, zegt, voor vast. De verhooging wordt met, op 1 na, alge meene stemmen goedgevonden. Verder machtigt de vergader!ug het be stuur, zoonoodig de rentevoet, zonder het be leggen van een Algemeene vergadering, te veranderen, Volgt Rondvraag. Den Heei O. J. Bosker dringt aan op Sta tutenwijzigingen wel met het oog op het tel— kenjare terugkomende gesteui. van plaats vervangende eu andere bestuursleden, den Heer B. licht een en ander uitvoerig toe. Den Heer Spaander wil uitstel Statuten wijziging eu wil dat de Verg, het bestuur machtigt a. s. jaar een desbetreffend voorstel te doen, aangenomen. De Heer P. Brouwer zon gaarne zien dat het bestuur bij voorkomende vacatuies eeu aanbeveling op de convocatie's plaatste, de Heer Spaander meent dat een 4 tal dan goed zal zijn, aangenomen. Nic Kuiper vraagt nog of er reglementen verkrijgbaar zijn, Voorz. zegt dat een twee de uitgave ter perse gaat en deze dan weer voor de leden verkrijgbaar zullen zijn. Niemand meer het woord verlangende sluit Voorzitter na nog een hartelijk woord tot het scheidende lid den Heer J. Schuur man te hebben gericht, Z.Ed. hoopt dat het den fleer Schuurman in zijn uienwe woon plaats in alle deele goed moge gaan en dankt hem, voor de aan de Bank bewezen dien sten, De lammerenimarkten te Hippolytushoef zullen dit jaar gehouden worden op 9, 16, 23 en 30 Mei.en 6, 13 20 en 27 Juni a.s. nBurgerlijke Stand der gem. Wieringen 28 April tot en met 4 Mei 1917. Geboren: Wubbegina,, dochter van D. Tij- sen en G. Sportel. Louise Johanna, dochter van H. Wiebrecht en D. Hartog. Jan Cornelis zoon van G. Jongkind en H. Kooij. Adriana, dochter van N. Scheltus en E. de Haan. OndertrouwdF. C. de Vries en J. Boors- ma te Idaarderadeel. W. van der Klooster en N. Poel te Barsingerhorn. BEKENDflAKINO. BRANDSTOFFEN. Op verzoek van en in overleg met de brandstoffen commissie is door den burge meester aangesteld als administrateur toege voegd aan de Commissie, de heer D. Duijn- ker Cz. te H.-hoef, welke heer de benoe ming heeft aanvaard. Nader zal worden bekend gemaakt op welke dagen en uren hij ten zijnen huize voor het publiek te spreken zal zijn. Voor Mei is van de Rijkskolendistributie toewijzing ontvangenvan 30 ton huisbrand- en 20 ton industrie- kolen (in April 25 en 20). Omtrent levering en omtrent turf en briket ten is nog geen bericht ontvangen. Namens de Commissie, J. W. Goeje voorz Voorjaarspraatje van Hirm eu Teun. HARM, Sapperloot, wat een gemartel, dat ik tegenwoordig met m'n maag heb, het ib eenvoudig miserabel. Maar hoe kan het ook anders 't Is precies een magazijn van oorlogs rommel: aardappelbrood, aardappelbrei,, veel beter mogen we de reuzenkeien van re- geeringsaardappelen niet betitelen, ver mengd met een beetje erwten of boonen, dat is de kost die dagelijksch wordt opgeschept. TEUN. Warme doeken op je beuk leg gen, jó, dan loopt het wel los! HARM. Warme doeken! Hij zeit wat! Hoe krijg je die? Géén petroleum, een kwart mudje kolen, dat moeder uit zuinigheid angst vallig in haar linnenkast bewaart, hoe drommels krijg je tegenwoordig wat warm? TEUN. Laat een candidaat voor de Twee de kamer er op zitten te broeden. Die lui staan tegenwoordig in vuur en vlam, - laat ik je dat even vertellen en zoo gauw als ze op het kussen zitten, is alle vurigheid er af. Help eens kijken!! HARM. Het zal me benieuwen in dit dis trict!! Staalman komt warempel ook weer eens om een hoekje kijken. Jonge, jonge. Nou heeft ie welhaast Kamerlid-pensioen, hij heeft een baantje,. Sapperdekriek, ik had me maar koest gehouden, om met de kous op de kop bij moeder te komen. en had Oud en Thomassen maar laten vechten. TEUN. Er zit anders tegenwoordig niet zoo erg veel fut in de menschen, héééé? Ik dacht: op den eersten Meidag:. reuzenbetoo gingen hier, en stakingen in den oorlog over almaar niks hoor! Ach den geheelen dag op schrale kost martelen, ik stel me voor, dat je dan ook dikwijls geen lust heb, om al is het maar pap te zeggen. Alléén doc- ters en' Dominé's, je kunt wel zien, dat die hun rug niet zoo dikwijls hebben te buigen, maken zich nog een beetje druk over het zout der aarde maar hun pengekrabbel ging ook uit als een nachtkaars. HARM. Ik weet niet of je de Wieringer docter bedoel, - want praat daar anders niet van. De goeie man heeft het zoo druk met z'n kwart mudjes kolen, dat hij ze welhaast zelf op z'n rug zou nemen en bij de vrouwlui aan huis bezorgen. Alle eer! r— 't Is beter, als dat men getuigen moest: Die het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het meest. Wamt dat gebeurt maar wat dikwijls. Och, man Daar heb je bijvoorbeeld die polder-wegwerker Meuleveld, te Anna Pau- lowna, dat is me ook zoo'n gladdekker Ja, den eenen dag lid worden van de visscherij- vereeniging te Ewijcksluis', op de vergadering de kat uit de boom kijken;; den volgenden dag met een potje met stroop naar den dijkgraaf, en zoo pikte hij de beste wier der ij kalmpjes in aa z'n medeleden heeft hij natuurlijk maling Maar al vindt Meuleveld het misschien een dikke zet, zulke menschen kijken wij toch altijd voor heel erg „DUN aan!! HARM. Het lijkt wel, of zulke wegwer kers ook met alle mogelijke bijbaantjes aan de kost moeten komen. Het is op Wieringen precies hetzelfde,20 baantjes heeft zoo'n man en de weg wordt bijzaak Wat drommel, laat zoo'n bestuur toch met de dub beitjes op de lappen komen, zoodat een mensch met één betrekking toch voldoende aan z'n kostje kan komen. Wat zeg jij? TEUN. Ik ben het roerend met je eens. Maar wat ik zeggen wil,.kraam nou maar eens op! want ik moet m'n vrouw helpen bij de schoonmaak Ook een rommelboeltje hoor!! Zonder bezems, zonder soda, een vin gerhoed vol zeep, ziedaar de schoonmaakbe- weging! De .geheele Hollan.d'sche zindelijkheid raakt op de flesch. Wel te rusten LICHTINGEN NAAR HUIS. De minister van oorlog deelde heden m de Tweede Kamer mede, dat de onbereden lich ting 1911 en' de bereden wapens van de lich ting 1909 behalve de onderofficieren, spoedig naar huis gaan. De inschrijving van mannen van 30 tot 40 jaar geschiedt om spoedige oproeping in tijd van oorlog mogelijk te maken. l'RKIHK REIKTEN. ZONDAG 8 MEI 1917. NED. HERV. GEMEENTE. Oosterland voorm. 10.30, Ds. Onnekes. Plippolytushoef nam. 2 uur Ds. Onnekes Avondmaal DOOPSGEZ. GEMEENTE. Hippolytushoef voorm. 10.30 de heer de Vries Theol. candidaat ta Amsterd. REHOBOTH. Voorm. 10 uur de heer Stavenga. Nam. 5 uur Zendingsvergatlei iug. GEREFORM. GEMEENTE. LI.hoef voorm. 10.50 Ds. Dagevos v. Texel Bevestiging van ouderling en diaken, nam. 3.50 Ds. Dagevos. Bij hun vertrek naar Koegras kunnen on- dergeteekenden niet nalaten, hun hartelijken te betuigen voor de vele blijken van vriend schap, daarbij ondervonden. Inzonderheid danken zij buren en vrien den die geheel belangloos alle mogelijke hulp hebben verleend. J. SCHUURMAN en Echtgenoote. Koegras, 45'17. Ondergeteekenden betuigen hun welge- meenden dank voor de belangstelling bij het smartelijk verlies hun getroffen, onder vonden. Inzonderheid danken zij Dr. de Goeje en zuster Klip, te Wieringen, Dr. Bule en de verplegers van het Marine hospitaal te Den Helder, die hun zoon en broeden gedurende zijn kort, doch smartelijk lijden zoo zorg zaam hebben behandeld. Ook dank aan Ds. Leendertz voor zijn woorden van troost en aan de buurkameraden, voor de laatste eer, welke zij den overledene hebben willen bewijzen. W WED. A. DEKKER en kinderen. Wieringen, 4—5—'17. Ondergeteekenden betuigen hun hartelij ken dank voor de vele blijken van belang* stelling ondervonden van hun buren, be kenden, vrienden en familie, bij hun 25 jarig huwelijksfeest. A; JAC. ENGEL t. ENQEL-Wagendbr. Wieringen, 5 Mei 1917, Weder ontvangen alle regeerings artikelen als Boter Kaas, Vet, Rijst, Gort Ma- vermout, Zeep, erwten en boonen. Alsook voor de schoonmaak ouderwetsche Beleefd aanbevelend, EL1ZABETH LOSS1E. zoolang de voorraad strekt Oosterland. Vergadering op Dinsdag 8 Mei 's avonds half acht, ten huize van den heer M. de Haan Hippolytushoef. Punten van behandeling 1. Verslag afgevaardigde v/d Afdeelings- vergadering te Amsterdarffc- 2. Bespreking over het verkrijgen van Pluimveevoeder door bemiddeling der V. P. N. Ieders belang der leden, brengt mede, deze vergadering bij te wonen. Namens het Bestuur, JB. MOSTERT, Voorzitter. P. KAAN Cz. Secretaris. Denkt u om spoedig aan te vragen voor Verkrijgbaar tot 7 Mei a s:

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2