WEEKBLAD VOOR WIER?NGEN EN OMSTREKEN. 8e jaargang;. Dinsdag 15 Mei 197. No. 35. ifippp! WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBOD E." VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKE'R, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels f O.SO Iedere regel meer ,0.06 Bureau Hippolytushoef, Wieringen Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A. Keuris Gz. Wieirngerwaard BEKENDMAKING. De Burgemeester brengt ter kennis van de winkeliers in de Gemeente Wieringeni, dat vanaf heden tot 26 Mei a.s. voor zoo ver den voorraad strekt tegen contante be 'aling bonnen verkrijgbaar zijn voor groene erwten of bruine boonen, zeep, rijst, haver- mouth, gort, en bak- en braadvet, een en ander vor den verkoop over het tijdvak 28 Mei tot 24 Juni 1917. Na 26 Mei worden geen bonnen meer afgegeven, zoodat zij, die dan geen bonnen, m bezit hebben voor de volgende 4 weken van den verkoop van deze regeenugshrttke len zijn uitgesloten, Tevens zij nog medegedeeld a£n /tfen, die bij de iste of 2de rantsoeneeringster- r ijnen havermonth of gort hebben ontvan gen, ditmaal van deze artikelen niet ku .tien krijgen. z De Burgemeester voornoemd1 A. FEEREBOOM. DE VIERDAAGSCHE LAND - WEER- OEFENING. Of moeten wij spreken van een vier daagsche landweerinspectie z Want van een „oefening" kan bij deze maatregel toch kwalijk gesproken, worden, daar de mannen eigenlijk slechts twee da gen voor oefening beschikbaar zijn. Ook de heen- en terugreis zijn immers in het tijdperk inbegrepen)! Het voornaamste doel van dat oproe pen schijnt dus inspectie te zijn! Maar uaa iOOAJEep jo 'je suo 3Av u3-8eja uep mobilisatie-proef van 4 dagen noodig ge acht moet worden, daar een dergelijke iand - weerinspectie in de verschillende dl stricten gevoeglijk in een halven dag zou kunnen geschieden. Maar dan wordt misschien met dezen maarregel nog een atader doel beoogd., waardoor het begrijpelijk wordt, dat aan de met klein vdtilof gezonden landweer man nen zulk een nieuwe last wordt opgelegd. De afgetreden minister van Oorlog, Bos boom, gaf in de Tweede Kamer heel vaag zijn bedoelingen aan en sprak van 't vormen van een band tusschen officie ren en manschappen, van het ineenzet-ter; .der machine: 't was zooiets van een twe°- de mobilisatieproef. In geen enkel opzicht lijken ons echter ook deze motieven den beoogden maatre gel te rechtvaardigen Door lijden tot Geluk 37 -- Ziezoo, lacht Karei, spottend, alweer (en reden om mij iets kwalijk te nemen Kom kind Zonder haar zoon met een blik Le ver waardigen gaat zij langs hem heen de ka mcr uit, voorbij de zaal, waarin het gezel schap zit, dat zich voor een oogenblik rus tig houdt, en waar een bediende voor de deur op schildwacht staat, alsom de oude vrouw te belletten binnen te dr rtgen en op te treden als ,,de engel met hot vlammende zwaard, de zondaars uit het paradijs ver jagende Karei volgt haar tot het rij tuig Naar huis! beveelt zij Busse Hij heeft bezoek, schreeuwt zij der oude vrouw Sei.e toe dat is niets voor ons Madame zit zwijgend in het rijtuig, als of zij van een begrafenis kwam. En inder daad heeft zij op dezen Kerstavond iets be graven: het opnieuw ontwaakte vertrouwen in haar zoon, de hoop op een vredevollen ouden dag. Haar leven lang zal zij zich moeten blijven schamen over den ontaarden zoon, den lichtzinnige, den leugenaar en speler, En die lieve Eva klopt haar hart niet nog altijd uit liefde tot hem, heeft zij uit liefde tot hem niet de aanzoek afgewe zen, voor dien slechtaard, die ontwijden •len Kerstavond doorbrengt, met wie weet ivelk onheilig volkje. Opeens staat het rijtuig stil en opent Busse het portier. De band tusschen officieren en man schappen zal r niet hechter door worden, dan hij was. of niet was. De machine is reeds in elkaar gezet. Ieder verlofganger weet immers waar hij op moet komen. En als mobilisa beproef lijkt het ons vol komen nutteloos. De eerste mobilisatie ging toch in de beste orde, waar 111 nu deze wanorde brengende proef.?? Bovendien zal zoo'n zaakje weer aardi; wat millïoentjes verslinden. Nu zullen in verschillende plaatsen des lands comité's actie gaan voeren om het kwaad nog te keeren. Wij hopen echter van harte, dat onze nieuwe minister van oorlog dit doelloos kwaad zal weten van de baan te schuiven. Tïïmexg'i) "nalvsT ONVRIEN - DELIJHEID. De Franschen zien ons niet met vrien delijke oogen aan. wij voeden de Duit schrs en verlengen den oorlog, zeggen zij. Ziehier hoe de Echo-schrijvet in de Ma tin, de heer Forest, over ons denkt: O- \er 't algemeen zijn de Hollanders onze vrienden. Enkelen onder hen zijn ons met lijf en ziel toegewijd. Over het algemeen evenwel, zijn ze ons slechts met de ziel toe gewijd, daar deze soort geestelijke toewij ding den handel in haar niet belet. De Hollanders, die aan de Duitschers reeds twee maal zooveel visch en drie maal zooveel vleesch verkoopen als vóór den oorjog, leveren hun; ook tweemaal zooveel eieren, boter en 76.000 ton kaas, inplaats van 16.000. Deze kaas, verkocht door 011 ze vrienden, voedt onze vijanden. Hetgeen in Holland slechts een vreedzame handel in zuivelproducten is, beteekent voor ons oorlog en dood". Een bevriend Hollander, die ik op deze verhouding tusschen oorzaak- en gevolg wees, antwoordde me droefgees tig: als wij hen niet te eten geven, zou den ze ons opeten Dat antwoord weer spiegelt een meening, die niet met de wer kelijkheid in strijd is, maar wij. wij heb ben het recht om zonder eenige overdrij ving te zeggen, dat dat Hollandsche ant woord niet .Romeinsch is!" Waarmede de heer Forest blij'kbaar wil zeggen, dat een Romein er in dit ge val een oorlog voor over gehacï zou heb ben, om al zijn uitvoer naar de Entente te leiden. U zult hier moeten uitstijgen madame, cn met het oude mensch en het kind in de herberg even dienen te wachten. De paar den staan niet scherp genoeg, ik zal ze bij len hoefsmid moeten brengen. Alle plassen zijn ijs geworden en het is weergaas glad. Zuchtend voldoet madame aan dit ver langen; Er staat niets anders op. Zij gaat de gelagkamer in, zet zich met de oude vrouw Selle bij de kachel, terwijl zij de klei nc, die inmiddels in slaap is gevallen, op den schoot houdt. Eindelijk komt Busse weer terug en spant de thans met scherp beslagen paar den weer in, waarbij hij zijn mees ter res, die Kareltje aan de hoede van zijn over,, grootmoeder heeft toe vertrouwd, vertelt, dat hij eigenlijk kwaad is op zich zelf, om.,, dat hij den moed niet had, haar af te raden naar Charlottenhoff te gaan. Ja, ziet u madame, vertelt hij op zijn ge wonen brommerigen toon, je kunt nooit aan op de praatjes van de menschen, maar ais ik u het gezegd had, zu u misschien zijn thuisgebleven. Toen mijnheer Karei 11 zijn briefje had gestuurd, dat hij niet kwam, vertelde zijn bediende, die het gebracht, had, dat hij naar den banktbakkcr moest om allerlei fijn lekkers te bestellen, omdat mijnheer de actrices van het reizend gezel schap, dat nu te Rulheben optreedt, met een paar heeren bij zich had uitgenoodigd. En voor de eerste vrouw "een ondeugend ding met rood haar, hing een ju weeft n bro che in den Kerstboom.. Het is toch erg.. Zijn de paarden klaar? viel hem me vrouw tamelijk ruw in de rede. Ja? Vooruit dan. En voorzichtig hoor Omstreeks acht uur keert Eva van het huiselijk feestje op Waterdam terug. We gens de gladheid brengt haar broer haar EEN MELK VERVALSCHER. Een 70-jariig (koemelker te Bolsward, die aan zijn klanten melk had geleverd, welke 20 pet. water bevatte, naar zijn bewering de schuld van de koe, die tegen den emmer had geschopt is door de rechtbank te Leeuwarden veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf. LANGS EEN OMWEG. De voor Heerenveen, Akkrum en Steen wijk bestemde brandstoffen, die per trein uit Duitsch land worden aanevoerd wor den gedistribueerd door het kantoo^ te Leeuwarden. Deze kokes en steenkolen in Leeuwarden overgeladen in sche pen en dan naar de diverse plaatsen vor- scheept. Dit geeft per ton kolen voor Hee renveen 6 extra kosten, die de verbrui k(*r moet betalen. Waarom de kolen in ge noemde plaatsen dadelijk niet uit de trei nen gelost worden, wat tijd en geld zou besparen, begrijpt niemand. Een Vrouwen - moordenaar veroordeeld De vrouwen - moordenaar Kasparci' is door ee rechtbank ter dood veroordeeld Kasperek maakte er, naar men zich herinneren zal, een specialiteit van, om vrouwen te huwen, om haar geld, haar vervolgens te vermoorden en in stukken te snijden, om deze ten slotte in een aantal vaten in een kelder onder zijn huis weg te stuwen. Bij de mobilisatie moest ook Kasparek opkomen. Buren werden opmerk zaam gemaakt door de vreeselijke lucht, die ulit iden kelder opsiteeg en ontdekljen de vaten met hun af schuwe! ijken inhoud Kasperek werd dadelijk gear ndesteerd en bekende d<t reeks misdaden gepleegd te hebben. SCHURFT. Te Leerdam doen zich m een bepaalde wijk gevallen van schurft voor. Volgens het oordeel van den dokter is deze ziekte overgebracht door prsonen, die zich in den laatsten tijd gevestigd hebben en af komstig zijn u|it Duitschland. DE NOOD IN DUITSCITLAND De onveiligheid over de grens is thans thans van dien aard, dat in tal van Duit- sche dorpen, niet meer tot het grensge bied behoorende, militaire patrouilles ,'s nachts de plaatsen doorkruizen om het rooven tegen te gaan. Het is zoo sterk, dat zelfs poot - aarappelen van de huiswaarts. Zij loopen gearmd. Het was een heel gezellig feestje bij jelui, zegt zij.. E11 nu zij moeder is, is Tony ook veel lie ver en hartelijker geworden. Ze was vana vond zelfs inooi. Vond je ok niet, Rbcrt? De jonge arts knikt toestemmend en denkt, hoe zijn vrouw, vroeger zoo ziekelijk en krib big, daar gezond en met lachende oogen, met haar jongste op den arm, onder den kerstlxxmi stond. Ja, het moederschap is toch maar je ware! Toch jammer zusje, dat jij het zoo in je hoofd hebt gehaald, niet te willen trouwen Je had aan Maurits een man uit duizenden gehad. Ik zeg dit niet, om je te kwellen," gaat hij voort, ziende, dat zich een bittere trek op haar gelaat vertoont. Je bent ten minste voor zorgen gevrij waard. Tante Baldauf is een moeder voor je. Maar voor wat ik als brioeder verplicht ben je te waarschuwen is: zet vooral je zinnen niet op Karei. Hij is en blijft een misselijk individu. O neen! zegt zij. en een zekere walgng spreekt uit den toon harer stem. Aan hém denk ik volstrekt niet. Maar als Maurits, wat te voorzien staat zich een vrouw neemt, zal jij dan niet hc het vijfde rad aan den wagen zijn op Wa terdam? Tante gaat dan immers op de nieuwe villa wonen, zoodat de jonge mevruw en ik elkaar niet in den weg zullen loopen. Nu, adieu Robert. Dank je voor je gelei de en de complimenten aan Tony. Het vijfde rad aan den wagen Deze uitdrukking gaat haar geen oogenblik uit de gedachten, nu zij in de gnoote zaal van Waterdam in de leunstoel zit, het hoofdje steunend in de beide handen, in diep ge peins verzonken. Zij is eigenlijk hier ge lci- aan stil- landerrijen worden ontvreemd om op te eten. GENOEG VAN DEN DUITSCH Nu de Duitsche geïnterneerden imlivi ducd het intlerneerings kamp te Bergen niet meer mogen verlaten, omdat de Duit sclie regeering hen niet toestaat een belof te te teekenen niet te zullen vluchten, ma ken zij geregeld, onder leiding van .en wacht, wandelingen in de omgeving. Zoo kwamen zij Woensdag, onde ding van een luitenant, ook Egm«m<l zee bezoeken. De visschcrsbevolking is door het leggen- vafci de visschcrsvlobt alles behalve gunstig" gestemd en dit laat zich begrijpen als men weet, dat daardoor alleen te Eg mond aan Zee een 600 gezinnen zonder verdiensten zijn. Toen nu de Duitschers midden in het dorp nog zoo ontactisch waren om de Wacht am Rein te gaan zingen, werd het de visschersbevlking te machtig. De vijandige houding werd zoo sterk, dat de luitenant het geraden achtte, om met de Duitschers rechts om keert te ma ken De Wacht am Ren was gniv.' ge.i:w Tot de grens van het dorp deed de vis schers bevolking de geinteiiw r:h:n uittge- leide. luri onderweg wel duidelijk maken de, dat men te Egmond met de natie, die zich niet ontziet om vreedzame visschers, die n.h. ook hen van visch vorziet, in de uitoefening van hun rustig bedrijf te ver moorden, niet meer op heeft. I» L A A T S E L IJ Iv IEL WS Vergadering de Wieringer Vrachtvaart Vereeniging in Hotel De Haan te H.lioef. De voorzitter, de heer J. Jongkind opent met een hartelijk woord en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering te '.villen lezen, welke onder dankzegging onveranderd worden goedgekeurd. De levering van grint voor de Gemeen te Wieringen werd door de vereen, aange nomen en volgt er thans loting, welke schip pers deze reizen zullen doen,; het lot be slist van P. Kcijzer, J. de Jong cn 1'. Dekker Vaststelling statuten volgt, welke Ix'hou dens eenige wijzegingen worden goedge keurd en zal hierop de Kon. Goedkeuring worden aangevraagd. Door bedanken van den secretaris, den heer C. Kaan, volgt ver kiezing en wordt als secretaris gekozen de heer C. Duijnkcr, welke de betrekking tot komen om den wat op te ruimen, maar de gedachten hebben haar overmand Moede loos zit zij neder. Zij denkt terug aa;i de Kerstdagen harer jeugd en een heimwee naar haar lieve moedrr grijpt haar aan. Ach, als die nog leefde, dan had ze lemnin ste een hart, waaraan zij het hare mocht uitstorten. Haait geheele leven trekt hare herinneringen voorbij. Ja. Robert had wel gelijk, ze had haar geluk verspeeld, een groot geluk, dat zij niet wist te schatten in haar onverstand. Zij had niet geweten, dat het geluk zoo stil was en bescheiden ze had het zich schitterender voorgesteld met stralende oogen en overtnoedigen lach. De gevierde jongste had den ouderen broe der in de schaduw gesteld, hem, den ede- ien jonkman, die zoo kalm zijns w <-;> ging, in stilte liefhad, in stilte leed. Ecu liefdevolle zoon was hij gebleven, een trou we broeder was hij voor haar geworden. Hij had haar tneer willen zijn. maar zij wi! rie niet. Zij had liem ïeeren waard vn i« die waardeering was gerijpt tot.... Maar ach, waartoe verder te denken? Te laat Te laat!! Te laat; ja. sinds hij vertrokken was om, voor de eerste maal zijns levens, de Kerstdagen elders door te brengen dan 011 der het ouderlijk dak, zonder twijfel om ze te vieren aan de zijde van zijn toekom - ige levensgezellin, ja, nu beseft zij, wat zij heeft verspeeld. Nog een tijdlang samen wonen met dc oude vrouw in de nieuwe villa, en dan, als de brave ziel naar betere gewesten was verhuisd, dan het genadebrood eten, dat de dankbare afgestorvene haar zonder twij fel zal hebben verzekerd. Ja, ook hierin had Robert gelijk: zij is tenminste voor zorgen gevrijwaard." Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1