kunstkalk K.A(l(ema|va#£ier,' «Voor Schippers» Irie voordrachten mei kookproeven Goede voeding in dure tijden. BOL! S V-y V-1'y Baijs Mevr. Nijpels= Schouten Bekendmaking. Januari op zich zal nemen. Nog wordt medegedeeld, dat schipper Tj. Buma, zeegras heeft gevaren onder in de algemeene vergadering van 10 Fèbr. 1917 vastgestelde minimum tarieven en nu ook al, als lid van de vereeniging heeft be,, dankt, de secretaris wordt verzocht de heer Buma daarover te schrijven en te vezoehen zijn houding in deze te willen motiveeren, De rondvraag leverde nog eenige bespre kingen van huishoudelijken aard op en volgde daarna sluiting. Burgerlijke Stand der gem. Wieringen, Geboren: Wilhelmina Chatharina, doch.ter van A. Kraan en J. ten Bokkel. Alida, doch ter van P. Kooij en M. Omis. Maria Alida dochter van J. Wiegman en G. Koorn. Grietje, dochter van J. Snooij en A. Dekker Ondertrouwd: D. Bakker en D. Kuijt. Gehuwd: N. Engel en M. Boersen. P. Kreijger en T. Blauboer. I\(.KZ()M)K\ STliKKEX. Mijnheer de Redacteur Gun mij een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Daar ik geen abonné ben van de Wierin- ger Courant, kreeg ik tot mijn spijt het blad te laat in handen, om mij te verdedi gen, naar aanleiding van de voorjaarspraat jes van Harm en Teun. Ik ben niet gauw geraakt, maan als alles van A tot Z gelogen is, wil ik toch tegen schrijven. Geen afkammerij tegen H. en T., die zullen waarschijnlijk wel verkeerd zijn in gelicht, omtrent! deze zaak. De zaak staat zoo scheef mogelijk. Ik behoefde geen lid te zijn, want ik had toch wier gekregen Want de zeewariing is van den polder 'en die kan -het geven aan wie hij wil.De visschers hadden gevraagd voor den nood toestand, en 'ik ook, dus dat staat gelijk. Er staat in de voorjaars praatjes, dat Meu leveld eerst lid is geworden en toen naar den dijkgraaf is gegaan, dat 'is juist Maar niet met een potje met stroop. Ik moest het doen, anders had ik er ge heel naast gestaan. Want de eerste verga dering werd ik zoo hartelijk ontvangen, dat er kwam reeds een voorstel, om de nieuwe leden buiten de loting te houden, eerst de visschers en dan de rommel. Dus eers b.v. 6 jaar lid wezen, en dan in aanmerking komen voor de gunsten. En naar aanleiding van de oppositie, die er heerschte, was ik naar den dijkgraaf ge gaanWant na de visscherij- vergade ring, heeft men hier gewoonlijk nog een kietsvergadering toe op de sluis. Dus het ig gauw door den geheelen polder ruchtbaar. Want van die oppositie heb ik den dijkgdaaf wel eenigzinds ingelicht maar niet alles. Van buitenom was de dijkgraaf inge licht, hoe prachtig of het ging in die ver gadering buiten mijn weten. En toen heeft de dijkgraaf gezegd: wij zullen Meuleveld een bepaald stuk geven en op die voorwaarden, dat het dagelijks bestuur, houdt het recht, om de pachtsom te bepalen, Anders hadden ze mij er nog uitgeduwd, wegens de hooge pachtsom. Dus het was niet de kat uit de boom kij ken, en ook niet, dat ik maling had aan de •eden. Maar juist hadden de leden ma ling aan mij!!! z z zz z Want de bijbaantjes aangaat, volko men juist, en zoo zijn er nog duizenden ambtenaren, beambten en arbeiders. G. MEULEVELD, Ewijcksluis, 13 Mei 1917. Uit deii omtrek. TEXEL. De lammenenteelt op Texel en de daarmee gepaard gaande uitvoer is dit jaar niet zoo goed als in 1916. In dit jaar bedroeg de teelt ruim 45000 stuks waarvan 37334 werden uitgevoerd met n0& 7°54 oude schapen, die in ronde som f millioen guldens opbrachten. Verschil lende oorzaken werkten in het nadeel van Fabriek Govers en Co. De kalk geeft niet af stuift niet blakert niet en men behoeft er maar eenmaal mede te bestrijken, in groote potten a 12 cent. A DEKKER Hippolytushoef. Engros: Jan de vries Alkmaar. Tandarts - Techniker houden WOENSDAG 16 Mei Spreekuur van 9 4 uur te SCHAdEN in het café tt Het Oude Slot Donderdag 17 Mei (Hemelvaartsdag) geen spreekuur. 1917 samen, voor minder teelt en afzet. De teelt wordt op 42000 geschat, waarvan 25000 voor den uitvoer bestemd zijn;. ANNA PAÜLOWNA. Ds j&W. Poorjt heeft bedankt voor het beroep naar de herv. gem. alhier. K0KTE BERICHTEi\. Gistermorgen is vermoedelijk nabij Vlie land een Zeppelin neergeschoten. Kanonge bulder werd gehoord vuurstralen en dichte •rookwolken waren zichtbaar. Het onweder van gisteren heeft weder ver scheidene onheilen gesticht. De kerkto ren te Enspijk in de Betuwe werd door den- bliksem getroffen. Te Gorredijk werd de echtgenoote van den heer W. N. Wijnjeterp door den bliksem gedood. Te Zeve naar sloeg de bliksem in een boerenwoning, gelukkig zonder brand te veroorzaken. En kele kippen werden gedood. Minister Gort van der Linden vierde gisteren zijn 71 ste verjaardag. De Konin gin en de Prins brachten hem ten zijnen hui ze een bezoek. z De Duitsche regeering zal de toegebrach te schade door de vernieling van de Ned. iandsche stoomtreiler Geertruida op 5 Juli 1916 vergoeden, en meldt bovendien, dat de Duitsche regeering haar leedwezen betuigde over de vernitiging die berustte op een mis verstand. De onderzeeër-commandant meen de dat de Geertruida de duikboot wilde aan vallen. Ook de schade aan het stoomschip Leda toegebracht op 12 November 1916 zal worden vergoed. Meteen kwam de me- dedeeling, dat de Duitsche strijdkrachten hevel hebben gekregen voortaan de waar schuwingsschoten zoodanig te geven, dat de mogelijkheid, dat het betrokken schip getrof ten wordt, uitgesloten zal zijn. Zondagmiddag is ingebroken in de werk plaats van den goudsmid van Vugt aan den Plantageweg te Rotterdam. Gestolen werd 850 aan geld. 1200 gouden ringen, alsme de veel zilver. Het gestolene wordt totaal geschat op 35000. Voorjaarspraatje van Harm en Teun. HARM, Alle drommels, wat is onze oor 'ogs - minister Bosboom verleden week raar uit de boom gekieperd, hé. Hij wilde peer- kes stelen van het soort landstorm- jaar klasse 1908, maar de dappere Marchant zei: dat zal niet gaan, manne,ke daar blijf je alsnog af, hij mikte.... Bosboom wist het veege lijf niet te bergen en beet pardoes met zijn neus in het zand zonder te sa- lueeren. Bet is jammer voor de Boom, maar ik beloof je, dat de peerkes lachen. TEUN. Zon bereden minister zit asders nog niet eens zoo vast in het zadel, als de immer taaie, kalme Posthuma. Die schrijft maar bonnen op bonnen en eet zijn regee- nngsboterham, dat het een lieve lust is. Zou hij ook zoo mondjesmaat krijgen als wij? Een half nns havermout en een kwart mud steenkolen. Want> zie je: in De Haag was het in normalen tijd al nooit zoo roiaal en deed men 's middags toe met een hou ten hammet jee HARM. Nou Phosthuma zal zijn nat en droog wel in behoorlijke mate zien mach tig te worden en hij heeft gelijk,: ik zou hetzelfde doen, en ik denk, van jij ook wel. Het is zooals het is, maar we leeren van de zen tijd een massa zuinigheid. Knus zullen we van den winter in één vei*,warmde kamer moeten zitten. Nou, het is best: hoe meer zielen hoe meer vreugd!! Als je vroeger Het goedkoopste taan middel voor zeilen is bij ondergeteekende verkrijgbaar a f 0.62 per kilo, ook de daarbij behoorende OLIE. Ook manille touw tot 6 c.m. omtrek hennep lijk tot 8 c.m. omtrek Cocos tot 11 1 en 2 schijfs valblokken en schoot blokken,4ot 23 cm. lengte Koningstraat, te Helder, vraagt een nette huishoudster of dienst bode loon 175 gld per jaar, wasch vrij. Het grove werk wordt door een werkster verricht, terwijl de wasch buitenshuis is, Persoonlijke of schriftelijke aanbieding, onder opgave van goede getuigschriften- worden gaarne ingewacht. zoo'n ganschen dag heelemaal alleen je suf zat te werken in je kantor, daar ga je thans bij moeder de vrouw aan tafel, onder liet ge not van een lekker bakje troost.Zi je de gezelligheid is toch maar alles. En wat jij? TEUN. Natuurlijk. Het Kerkbestuur van Hippolijtushoef der Herv. Gemeente had dit ook in de gaten. Ze hadden hun pastorie reeds zoo lang leeg en eenzaam zien staan, en het beroepen van een predikant viel telkens in het water.., dat tien einde raad hebben ze besloten nu niet de predikant, maar alle menschen van het gebouw te laten profiteeren, waar voortaan van uit de pasto lie hoeden, petten, hemden en broeken in de wereld ngang zuilen vinden. Dus niet voor het innerlijke, maar voor het uiterlijke van non mensch zorgt nu onzen- Kerkeraad. De pastorie het kleeding- en speelgoedma gazijn van den heer Egelman. Het lopt toch wonderbaarlijk in dezen tijd. HARM. Hm. Zou de Kerkeraad ook soms een treurspel i mekaar willen zetten en nu aan het repeteeren is. Zo aanstonds bij voorbeeld: De geesehng van de kooplie den uit den tempel van Jeruzalem.? TEUN Het was warempel best moge lijk. Men is tegenwoordig toch van gee- selen aan mekaar. Jonge, jonge, verleden Zondag op de Openluchtmeetings le Wie- ringen werd tenminste wat afgekamd. Ik zeide Kiezers, wij moeten ons niet voor de vierde maal in de luren laten leggen. Wij hebben nu driemaal een vrijzinnige ge had De eerste, Gerritsen, ging dood. Nu, dat is niet zoo erg, want dood gaan we alle maal. De tweede HARM. Hè, bah, wat griezelig. Laat de dooden toch met rust. TEUN. De tweede, Zadock v.d. Bergh, ging een paar maal naar Den Haag om z,n centen te beuren HARM. Alle drommels, Thomassen zal de dubbeltjes laten liggen. Ben je nou lekker? TEUN. De derde, Mr. de Meester, zat geregeld in het Buitenland, in Rivara, enz. voor zijn gezondheid. HARM. Hm. ta. ta. dat laatste doet de deur dicht. -- Thomassen kon nu alreeds geen 1 e zi n g e n houden, omdatzijn vrouw ongesteld was. Hoe zou het dan in de Kamer gaan. als hij ze lf eens kiespijn kreeg? Nee hoor, steek die rede van jou maar in je zak. Allemaal kletskoek TEUN. Asa, niet van mij. Merci! Het zijn taartjes van aardappelmeel door den heer Lub, voorz. Afd. iVieringen der S.D.A.P. op de meeting uitgereikt. Wel te rusten. GEMMGI) NIEUWS. VOOR DE LUCHT VAART. Teneinde buitenlandsche luchtvaarders en vliegeniers tegemoet' te komen in de orietee teernig van de grens van neutraal gebied, heefth het gemeentebestuur van Enschede besloten de vlag op het stadhuis te belich- viaggestok een zeer sterk uitstralend licht waardoor een breede lichtbundel de donkere lucht wordt ingeworpen zoodat op verren afstand de Nederlandsche vlag zichtbaar! is. van 5 tot en met 15 Mei 1917. Stakingen in Engeland. LONDEN, 14 Mei (N.H.) De staking, waartoe de Londensclie omnibusbestuurders Zondag besloten hebben, is welliswaar on belangrijk voor de natie in haar geheel, doch veroorzaakte een zeer groot ongemak vooral in de buitenwijken en dit temeer, omdat menigeen er door belet werd ge wonde kennissen of familieleden in de hos pitalen op te zoeken. Het publiek was dan ook woedend tegenover deze bestuurders met het gevolg, dat men in de heele -stad algemeen hoorde roepen „Stop ze in het leger Nieuwe kolenmijnen 1 Uit West-Noord-Brabant wordt gemeld, dat als nieuwe bron voor brandstoffen ontdekt isde met koolasch verharde wegen 1 Ondergeteekende geeft kennis aan H. H. VEEHOUDERS, dat hij zijn Stier heeft verkocht en men zich ten dien einde niet meer bij hem kan vervoegen. i i Onderget. WN P. KOORN Jz. 1 Westerland De koolasch wordt.er uitgespit en als brand, stof aan dentman gebracht, natuurlijk zon der toestemming van de belanghebbenden- HET PINKSTER VERLOF De opperbevelhebber bepaalde, dat 'in verband mei de aanstaande Pinkster da gen aan ieder militair die in het tijdvak van 22 Mei tot 22 Juni op zijn beurt met algemeen, - periodiek, verlof gaat, eeri maal een dag langer zal worden verleend waarbij tevens bepalingen zijn gemaakt, waardoor de verlofregeling zoo zal zijn dat het spoor wegverkeer tijdens deze feestdagen eenigszins zal worden ontlast, o.a. door het verlof, dat Zaterdags te vo ren eindigt oï begint, 1 especlievel'jk ver lengen of te vervroegen. De minister heeft ter kennis van de ge meentebesturen gebracht, dat onder be paald omschreven voorwaarden een tweede broodkaart kan worden uitgereikt aan turf gravers eni veenarbeiders, polder-, grond en dijkwerkers, steenfabriek arbeider.-, sme den, stokers, arbeiders in glas en aardewerk fabrieken, en in ijzergieterijen, bootwerkers en sjouwers, Wieringerwaard13e lieer. A. Sleutel Dz. alhier is bij Koninklijk besluit benoemd tot heemraad van» den polder Wieringerwaard. Een practisch verjaringscadeau. Iemand te Heerenveen die dezer dagen jarig was, kreeg van een goed vriend als ver ja,riingscadeau ....een half fleschje petro leum. En we zijn er meer mee ingenomen, vertelde hij, dan met een doos gbakjes. Nu kan het theelichtje weder flurig branden en die weelde hebben we in weken niet gekend. Slecht heloönde Weldadigheid. Bij een R. K. geestelijke te Amersfoort meldde zich dezer dagen een Duitsclu r aan die zei deserteur te zijn. Hij lcreg onderstand en werd onderdak gbracht bij de familie, B, aan het Havik. Na met de huigenoo;cn ter kerke te zijn geweest vrdween hij echter plotseling. Ten huize van B. kwam men toen tot de ontdekking, dat 40 werden vermist. Gevonden. De drie Russen, die in Ambt Delden Ov. en omgeving bij verschillende personen in braken en kaapten, zijn eindelijk gevonden Plet waren uit Duitschland ontsnapte krijgs gevangenen, die niet konden gelooven, dat ze in Nederland waren. Blijkbaar hadden ze op het compas geloo pen. Achtereenvolgens brachten ze een be zoek aan de kelders van boeren en van een bakker te Eule, Plengelo, Wiene en Zeldam Rijsen, Holten en Bathmen. Hier kwam het einde van hun omzwervoingen;' ze werden cioon den gemeenteveldwachter met zijn po litiehond- in de bosschen gevonden. GEBREK AAN KIPPENVOER. Thans in vollen legtijd noopt voederge brek tot afslachten van hoenders Heden Maandag verzond de V.P. N. te Amers foort de eerste bezending van 400 stuks naar het Vriezen veen te Amsterdam daar binnen de eerste dagen opening van uitvoer wordt verwacht. De V.P .N. betaalt 1.40 per Kg. levend gewicht. UITSLAG DER STEMMING gehouden op Dinsdag 15 Mei 1917 ter ver kiezing van een lid van de TWEEDE KA MER der STATEN GENERAAL. District Helder. OUD 2264 Stemmen STAALMAN 1993 THOMASSEN 2128 Herstemming tustehen OUD en THOMAS SEN. STEMMING OP WIERINGEN. OUD 164 Stemmen STAALMAN 57 THOMASSEN 124 Vrijdagavond 8 uur bij Wed. Blaaubobr. Zaterdagnamiddag 3 uur bij Jur Lont. Zaterdagavond 8 uur bij Jb. Bruul. Onderwerp Gelegenheid de bereide spijzen te proeven en inlichtingen te vragen. Vrije toegang uitsluitend voor personen boven 16 jaar. Het onderwerp is van be lang zoowel voor mannen als voor vrou wen. Ieder is welkom. J. W. DE GOEJE, Voorz. L. BERGHUIS, Secr.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2