fleden flinke voorraad 1.1. Visselers! TAANVERF I Een groote keuze Matalots Panama en kinder Stroohoeden J. EGELMAN Pluimveehouders hun voeder Gebr. Kaan. Boerenkopboter Regeeringskaas Klompen in soorten Groene erwten. B0L1S. Sproeten Als kweekplanten zullen waarschijnlijk de ze week worden uitgereikt: een Getranium -en een Tratescantia. De rondvraag niets meer opleverende sluit de voorz. de recht ge zellige vergadering. Het kookonderricht, vanwege onze afd. van het Witte Kruis door een paar dames van elders 1.1. Zaterdag te Den Oever in het lokaal van den Jurri Lont te Den Oever ge houden werd door een 25-tal dames bijge woond. Verschillende spijzen werden bereid en door de aanwezeigen geproefd. Het een smaakte beter als het ander, maar over het algemeen viel er veel voor onze dames op net gebied van koken en zuinigheid te 'lee- rep. Vooral ook de -hooikist wekte bewonde ring en zal zeker wel door velen worden aan geschaft. Een woord van dank aan de dames en aan ons bestuur v.h. W.Kr. mag zeker wel worden gesproken. Burgerlijke Stand der gem. Wieringen, van 16' tot en met 22 Mei. - Geboren: Anna Trijntje, dochter van M. Lont en M. de Haan. Ondertrouwd: N. Boersen en T. H. Nu m^ijer, C. Omis en J. Visser te Texel. V Langedijk en M. Strand te Anna Paulowna. Overleden: -Siimon Everts, oud 67 jaren echtgenoot van R. Gorter Voorjaarspraatje van llariu en Teun. HARM. Zoo, zoo, nog aan het werk, m;n jongen Jij rekent zeker: ,,de avond stond heeft goud in den mond. Ja, ja, het menschdom leeft tegenwoordig druk, verba zend druk Het loopt zich zelf bijkans voorbij. Zes dagen werken en 's Zondags.. .meeting hier en meeting daar, proesten en blazen, schreeuwen en aangaan: jij liegt en hij liegt,m'n lieve man, je kop loopt om. TEUN Niks hoor Ik doe het heet kalmpjes aan. Maar toch, nou móest ik aan het werk. Hoe zou ik het toch kun nen laten een hulde- en dankbetuiging te zenden aan onze Brand stof fen-commiss ie voor de heerlijke, mollige, zachte, goedkoope lange turf, die ze. voor ons heeft weten te bemachtigen. Twee en-een- halve cent per stuk, Hoe is het mogelijk??!?? Zoo goed koop en zo fijn en dat in dezen duren tijd. HARM. Och, och, zegt uwes dat wel! 't Spijt me nog dat we deze lading niet feeste lijk hebben ontvangen. Te Rotterdam is dat toch verleden week, toen de kleiaardappelen aankwamen, gebeurd. Met rozen en wimpels getooid juichte en danste men, dat het een lieve lust was. Zooiets had men hier voor de lange turf toch ook wel kunnen doen want er moet een lolletje bij!! TELTN. Ik dacht dat je wat zei. Uit luter lol legt mijn vrouw 'smorgens zoo'n lange liereboom in het frnuis, ze past dan op, dat er geen vuur bij komt, en zoo heeft ze dan den geheelen dag plezier voor .één vierduit. HARM. Man, schei uit, ik lach me ziek, van de kachel en het brood krijgen we al emaal de rheumatiek. Maar met al die schik worden onze beurzen aardig plat. Heereje, ga eens met een rijksdaalder naar. de winke lier: je krijgt een vingerhoed vol! Weet je hoeveel of het scheelt bij vroeger.? Wat je in 1893 betaalde met een gulden, dat kostte in 1913, dus 20 jaar later, -1.14 en in Maart 1917 f 1.91 TEUN. Het meest beklaag ik die arme drommels van winkeliers. Die krijgen toch zoo.wat van alles de sc'huid. Voor de duurte en de schaarste, ze zijn geregeld zoo'n beetje een stootblok tusschen de regeering en het publiek. Om de beurt komt een stoot, dan van boven en dan van onder. BesHst, die dToinmels worden zoo plat en mager als een stokvisch. En de grootste stompen ko men nog van de zijde van het publiek. Men wil immers in den regel veel meer van de menschen weghalen, als ze van de regeering aangevuld krijgen. Warempel, we meten een beetje welvoegelijker tegen die suiker en koffiewormen optreden, want werkelijk, z* worden zoo zenuwachtig en onrustig als de HARM. Och, man, het is in normaler lijd al moeielijk om het iedereen naar den zin te maken, en zelfs als men het middel meent te hebben, om werkelijk tot allemans bevrediging te komen, geeft dit maar al te vaak teleurstelling. Een Berlijnsche slager geraakte dezer dagen daardoor ook danig in het nauw. Hij meende zijn klanten op een goe den dag zijn klanten op een goeden dag te iracteeren. door beneden den maximumprijs te verkoopen. Maar, ojé, dat was aan de bij enkorf geschopt. De eerste vrouw staarde hem met van vrbazing wijd geopende mond aan, Een tweede juffrouw verscheen. Is er varkensvleesch vandaag, vroeg ze. De siager knikte, en herhaalde de prijs, dien hij Je vorige genoemd had. De klant kromp in een als door. een slang gebeten en rende de winkel uit En als een loopend vuurtje ging het door de geheele wijk, dat de slager onder de prijs verkoopen wilde. De meeningen wa ren verdeeld, de een geloofde, dat het vei. Ir iet van zijn gestorven schoonzuster op het and bij den slager een geestelijke storing heweeg had gebracht., ter.wijl de meer we„ reldwijzen achter de goedkoope waar een veesmokkelarij zochten. De coulante slager zoo pas nog door iedereen geacht, was ten,, gevolge van een mislukte woekerpoging met buitenlandse varkensvleesch gek geworden. Een brutale bengel hief, toen ze hem in de gaten kregen een geaderde knikker omhoog en riep:,, Wat is de overeenkomst tusschen de slager en den knikker?" ,,Er loopt door allebei een streepje." brulde het koor. In den namiddag kwam het voor den win kei zelfs tot oploopem. De politie moest dngrij, pen. Verontwaardigde uitroepen schalden loor, de lucht. Woekeraar, smokkelaar!" waren nog de minsten. Met de slager zijn goede werken was het uit. Hij moest of hij wilde of niet tegen dem maximumprijs verkoopen. En ziedaar, men hield dat van elf sprekend en 's lagers voorraad was een iur na heropening geheel uitverkocht. TEUN. Precies. Het gaat met vele ne tingdoenden als met dien Berlijnschen sla,, ger. Ben je in dezen tijd goedkoop, dan ver trouwen ze je niet en loopen meesmuilend je deur voorbij. Nou droom er van nacht naar niet var». Wel te rusten. Uit den omtrek. IViet*ingerwaard. Door het Polderbestuur zou j.1. Zaterdag Wrdeni aanbesteed het verzwaren van den lijk aan de Nieuwersiluis, waarvoor zes bil,, letten waren ingekomen, en wel van N. v. Oberen te Amsterdam 237.000, Lange,, veld te Hardinxveld en de Waard te Sllie,, drecht 234.000, Waaier en Schuurman te Medemblik 225.000 en J.v.d. Valk'Te Am sterdam 224.000. A'llen onder voorwaarde. In het najaar van 1916 was de laagste inschrijver onge,, veer 85.000. Het werk is ook nu weer iet gegund. Voor de jaarklasse van 1904 zijn voor leze gemeente ingeschreven Johan Philips Blauboer en Teunlis Pranger. Jaarklasse 1905: Cornelis Bakker, Jan Blom, Pieter Pe per en Pieter Wit. Anna Paulowna. Vrijdag vergaderde onze afdeeling van de Maapij. tot het Nut v.h. Algemeen. Er was bericht ingekomen', dat het Hoofdbestuur be reid was suhsidiie te geven voor de bblio,, ^Theek. Tot afgevaardigden naar de algemee,, ne vergadering werden gekozen de heeren D. Stammes en Balen Blanken. De afgevaardtig den kregen vrij mandaat. Tot bestuurslid werd gekozen de heer C. D. Rezelman. CEMEX.I) NIEUWS. De soldatenkrant behouden. Nu de rijkssubsidiën, tengevolge van de aanneming van de motie Duymaar van Twist is ingetrokken, is de uitgever van andere zij de in staat gesteld ,,De Soldatencourat" op geheel dezelfde wijze voor leger en vloot te doen voortbestaan. De nood in Portugal. Aan de „Epoca wordt uit Lissabon gemeld, dat het vraagstuk van de voorzie,, ning met levensmiddelen nog hachelijker is geworden. In weerwil van alle door de regee ring genomen maatregelen is gebrek aan brood. Te Lissabon hebben honerige volks,, massa's de bakkerswinkels bestormd. Alleen door het krachtige optreden van .le politie en de troepen, de van de wapenen gebruik moesten maken, kon de orde worden hersteld Dergelijke tooneelen hebben zich ook op het platte land afgespeeld. Niet a'lleen aan le„ vensmiddelen maar ook aan vele andere ar,, tikelen is gebrek. In vele fabrieken en werk plaatsen zal 'het werk weldra moeten st.il,, staan. De crisis in de vervoermiddelen schijnt niiet' te kunnen worden opgelost tengevolge van de verscherpten! duikbootoorlog. De in Portugal ontstane toestand is zeer veront./ rustend en maakt de toekomst dnker. Elkaar bevochten, Op één der terreinen van de Stoomvaart Maatschappij Nederland te Amsterdam had een ernstige vechtpartij plaats uit minnenijd tusschen twee Javaansche bedienden. Toen het stoomschip Grotius" Zaterdag morgen meerde en de eene Javaan den ander bemerkte, liep hij onmiddelijk op zijn tegen stander toe, trok zijn mes en gaf hem een diepe snede in den buik. De getroffene trok eveneens zijn mes, waarmee de ander Javaan doodelijk getroffen werd. Eenige oogenblikken later zijn beide Ja vanen aan de bekomen verwondingen over,, leden. 9 Millioen kilo deurklinken. Voor eenigen etijd werd' in alle plaatsen van Oostenrijk boven de 2000 inwoners be gonnen' met de opvordering van koperen en bronzen deurklinken. Het resultaat is ge weest, dat het ministeri van Oorlog de be schikking heeft gekregen over 9 mllioen ki- 'o koper en brons. VARIA Hoe er gevochten wordt. L' Echo de Paris geeft het volgende verhaal van een gevechts episode, zooals het uit den mond is opgeteekend van een grenadier, korporaal Nareau, van bet regiment infanterie. Midden in het gevecht zegt de kapitein hem: Ga de verbinding verzekeren met de compagnie. Nadeau gaat heen. Op eenige honderdenl Meters afstand vliegen witte vlokken uit elkaar; het is de. compagnie diie den laatsten tegenstand met handgranaten breekt. Van granaatkuil tot gra naatkuil gaat Nadeau er op af.. Hij is op 't punt de compagnie te bereiken. Op eens knettert ht droge „paf! paf!" van» vijandelijke geweren om zijn ooren, hij is op een vijandelijke patrouille gestooten die er gens in loopgraaf iag vrscholem. Hij is alleen. Hij aa<r.zelt niet. Met handgranaten gooit hij in den hoop, enkelen doodende of wondende, anderen op de vlucht jagend.. Gourves, een grenadier van hetzelfde re giment loopt tegen een Duitsch detachement aan, gecommandeert. door een officier. Hij heeft geen handgranaten meer. Wat té doen Hij sommeert den officier zich over te ge ven. Deze weigert. Gourves vliegt hem naar de keel en worgt hem Kamera den snellen toe. De Duitschers, n'r/ct, ge ven zich over Sergeant Pipuemai, aan het hoofd van een patrouille neemt aan den r:.rid van het bosch G een vijandelijke ba'; er ij van 105 waar Hij stormt op de artilleristen af, velt -met den kolf van zijn geweer den Kom mandant van de batterij neer, terwijl zijn mannen die kanonniers met de bajonet aan stukken rijgen, behalve één, die men spaart, om hem te ondervragen; Maar het prachtigste voorbeeld van koel bloed'igheid is dat van den kor] oraal Dou- mergue. Hij komt bij een abri en roept Geef over Als antwoord vtlicgen er een naar hand granaten door de lucht. Doumergue werpt zich op zijn beurt op hun schuilplaats schiet den hersenpan in el kaar van den eersten den besten Duitscher., dien hij er aantreft en geeft den anderen een teeken om er uit te komen. Zij gehoor zamen verschrikt, de handen omhoog. Dou mergue, hun den weg wijzend, steekt kalm een cigaretrte op Roosevefd en zijn zoon. H<oe populair Roosevelt ook is* hij de Amerikanen, en hoeveel ook zijn kinderen van den begaafden man houden, zelfs zij hebben een open oog voor.huns vaders fou ten. Zoo vond zijn zoon liet noodig om, toen in een Rosevelt - gedenkboek de samen steller, Georg Yoimg'husband ook zijn oor deel vroeg, er aan toe te vr - en Vader wil overal de hoofdpersoon tijn, hij is niet gelukkig als hij niet ovensde e. rste viool kan spelen. Als hij naar een bouwpartij gaat zou hij de bruid willenl zijn en moet hij naar een begrafenis, dan was hij het liefst zelf de overledene." KORTE BERICHTE Ti. Zondagmiddag is het Duitsche stoom schip „Bavaria met een ladng hout van Norkóping naar Amsterdam bestemd in IJ muiden binneogeloopen. Dit is het eerste stoomschip onder Diut- -clie vlag, dat sedert 1 Augustus 1914 daar aankwam. Wegenis pogng tot smokkelen van vijf va ten benzine is tegen den zoon van den bur„ gemeester van Philippine 3 maanden; geva:, gemsstraf geëischt. Eenige jongens van 8 en 9 jaar hebben <:i de katholieke kerk te Wij na ld urn, Fr., vc-.,i 50 ruiten ingegooide In de gemeente OoststeUingwcif, Fr., lijdt een jongeling aan nekkramp en in Ba„ len, Dr., een 7 jarig jongentje. Een hotelhouder te Rijswijk bij den Haag heeft een gast gehad, d-ie eenige dagen bleef en hooge verteringen maakte, maai spoorloos verdween, toen het op betalen aankwam. Een landbouwer te Haarlemmermeer var mist twee paarden uit de weide, - waar,, schijnlijk gestolen. Markt Berichten ALKMAAR, 19 Mei. Aangevoerd: 7 paar den 150 a 300, 122 koeien en ossen 140 a 460, 134 nucht. kalveren 8 a 18., 928 ma gere schapen 20 a 43. 1251 lammeren 11 a 24, 77 magere varkens 18 a 35; 142 big gen J 9 a 15 40 bokken en geiten 5 a 18. eieren 8 a 8.25. ..Uitslag der herstemming op IVleringen- OUD 212 stemmen. THOMASSEN 198 stemmen. Uitslag van de herstemming in het district OUD 3341 stemmen THOMASSEN 2748 stemmen A'lzoo gekozen de heer Oud. V* Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Echtgenoot en Vader den Heer S. EVERTS in den ouderdom van 67 jaar. Uit aller naam, WEU. S. EVERTS-Gorter. Wieringen, 22 Mei 1917. f 1867. 1917. 1 Op den 27e Mei hopun onze l| vrienden, PIETER KEIJZER VV MAARTJE KEIJZER-BOERSEN hunne 50-jarige echtvereeniging te Jj herdenken. Dat Gods zegen met hun zij is de S wensch van hunne vriendinnen, B. POT. C. KROMMEDAM. :"'i Wieringen, 22 Mei 1917. Zondag 27 Mei 1917, hopen onze geliefde ouders,- behuwd en grootou ders yj» PIETER KEIJZER Jz en MAARTJEKEIJZER BOERSEIN den dag te herdenken waarop zij voor 50 jaar in den Echt werden verbonden Hunne dankbare kinderen Behuwd- en kleinkinderen. Belt, Wieringen 22 Mei 1917. in vindt men bij tP p a. C SCHELTUS. worden beleefd verzocht 7 op de HEI van DONDERDAG af te halen en zak mede te nemen. Aanbevelend, A. LONT Koningstraat. TE KOOP om zeilen te taanen, genaamd Prijs 46 ct. per kilo. \y Abram I )o vos Haukes Wielingen Zomer- zelfs de donkerste verdwij nen door een pot PRUTot.. Bij alle goede Drogisten. En verderverkrijgb. bij (zieadi es sen in dit blad bij advertentie „Vreest geen examen.") oop uw VARKENS niet, on- trjjjïg^n ook de KIPPEN niet nu ze volop leggen, want bij M. Boskt.r is een ilinke voorraad meel

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2