Openbare Verkooping Zaterdag 26 Mei 1917 bad gedacht. Een menigte, waaronder een aantal zeelieden plunderde de bakkerswin kels. De staat vam beleg is afgekondigd. Troepen met' marine-kanonnen en ma chinegeweren 'hielden de hoofdstraten be zet en> vuurden op de menigte. Tien personen werden gedood, vijftig gewond. De orde moet thans hersteld zijn. Overvloed van vleesch. In het N.v.d.Dag wordt de vraag gesteld of er vleesch genoeg in ons land is voor de consumptie. Het antwoord daarop is zeei bevredigend. Yleeschnood kan in Neder land niet ontstaan. z Onze veestapel is op dit oogertbliik groo- ter dan ooit, alleen aan runderen bedraagt die 2.300.000 stuks. Met het oog op het 'in het komende najaar gebrek aan veevoeder zal er echter een half millioenrunderen moe ten worden opgeruimd. Dat beteekemt te gen 300 Kg. vleesch per koe, dat een hoeveel beid van 150 millioem Kg. vleesch moet wor den weggewerkt. Werden hieraan alle Ne derlanders gezet, dan kreeg ieder per hoofd 25 Kg. Gemiddeld eten we per jaar 33 Kg. per hoofd, alle vleeschsoorterï te zamen: ïund-, varkens-, schapen,, en paardenvleesch Steenkolennood in Zwitserland. Ook Zwitserland is ten opzichte yan zijn steenkolen van anderen afhankelijk en staat er met den voorraad in het kleine bergland zeer ongunstig voor, terwijl er, naar bij on derhandelingen met Duitschland gebleken is Gok :in de naaste toekomst geen verbetering te wachten is. De reeds beperkte treinenloop moet nog sterker ingekrompen worden. Het normale cijfer dagkilometers bedroeg 65000 Het werd reeds terug gebracht op 45.000 en zal nu binnenkort nog slechts 37.000 be dragen, Er zal dan op vele lijnen nog slechts één trein per dag rijden-, waarvan alleen ge bruik gemaakt mag worden door reizigers, die voorzien zijn van een ambtelijke vergun mng waarin de noodzakelijkheid der reis wordt erkend. De steenkolen - voorraad nn Zwitserland bedroeg verleden jaar om dezen tijd 385000 ton. 1111 niet eens meer de helft. De militaire autoriteiten hebben de regeering er op ge wezen, dat de devensiebelangen een nog sterker vermindering der voorraden ten strengste zal verbieden. Wieringerwaard. De rundveefokvereen, alhier heeft tot controleur- Staniboekhouder- secretaris benoemd de heer J. Bezemer te Dirkshorn. Er waren zes sollicitanten. Men meldt uit Waalwijk: Tegen de gehou den verkiezing van eeni lrid van de Prov. St. zijn bezwaren ingebracht, wijl niet alleen en kele onregelmatigheden hebben plaatsgehad, doch ook omdat er ontzettend veel stemmen zijn omgekocht voor. geld en.jenever Aerika en de Conferentie. Het departement van Buitenlandsche za ken heeft besloten', dat aan geen Amerika nen paspoorten zullen worden verstrekt om dc socialistische conferentie te Stockholm bij te wonen. Amerikanen, die buitenslands vertoeven en de conferentie bijwonen, zul len gestraft worden met gevangenisstraf of boete. Het departement gaat hierbij van de overtuiging uit, dat de geheele conferentie door Duitschland op touw s gezet. Een Gemeente zonder dagelijksch bestuur Het gemeentebestuur van Spaarndam komt danig in moeielijkheden:de burge meester met ingang van 26 dezer benoemd te Geldermalsende betrekking van gemeen tesecretaris vacant en bij het vertrek van den burgemeester onvervuld; de oudste wethou der en een der raadsleden ontslag aange vraagd; de tweede wethouder, - geneesheer, in de onmogelijkheid de functie van loco burgemeester te vervullen, enz. Voot\ een moeder van een zee-man. Aan een particulier schrijven omtrent een gebeurtenis aan boord van een Neder landse!] stoomschip ontleent de Avondpost. Na het gebruikelijke Eén, twee, drie, in Godsnaam 'f, ging de kist over boord. K. had zijn zeemansgraf ed er was één man minder aan boord. Nadien ging alles in een gedrukte stem ming weer z'n gewone gangetje. Eenige dagen later werd de inboedel van den stoker aan boord verkocht. Een rommeltje ter waarde van nog geen ff 5 werd ten 'bate der oude alleen achter blijvende moeder voor een kleine f 1000 verkocht. Een doosje 'lucifer bracht 100 op, een paa% oude versleten pantoffels 65, een bitterglaasje 50 een ander f 25. Daarbij werd bijna ieder ding, wanneer het gekocht was weder teruggesmeten, zoo- dat er voorwerpen bij waren o.a. het doos,, lucifers, dat vijfmaal verkocht werd en zoo doende 200 opbracht. Nagenoeg allen aan boord, van den ma troos tot den kapitein die het voorbeeld gaf droegen hiertoe bij. ZEPPELINS Te ongeveer half acht koersten Woensdag avond 3 Zeppelins voorbij den Helder, 2 lin westelijke richting, zeer goed waarneem baar, terwijl een tweede 3-tal om 9 uur pas,, seerden. Het ongewone schouwspel trok zeer veel menschen en op den dijk heersdhte een gezellige drukte. Ook :in andere plaatsen, Nes op Ame-, land, Petten en IJmuiden heeft men Woens dagavond Zeppelins gezien. Een brief van een Duitsch soldaat. Het volgende is een uittreksel uit een brief, welke is gevonden op een Duitsch sol^ daal, een brancarddrager, die bij Soupir aan de Aisne is gevangen genomen. Een tweede slag aan de Somme is ont brand. Sedert 7 dagen en 7 nachten stellen de Franschen zich niet meer tevreden met mze loopgraven en schuilplaatsen tot pulver te schieten, doch ze vernielen ook al onze •ichterwaartsche verbindingswegen. Wij zijn genoodzaakt neergehurkt in onze holen te blijven zitten en ons te laten afranselen. Wat onze artillerie betreft, die lost geen schot. Zij moet zuinig wezen met de muni- i'ie en bovendien heeft ze geen enkele ver binding meer met deeerste linie. Onze manschappen zijn bij dozijnen be dolven. Men weet niet meer hoe zich te red den en wij hebben weinig hoop, levend uit deze oven te ontsnappen. Ik acht het noodig u te waarschuwen. Hoogstens kunnen wij nog worden gered door gevangen te worden genomen; verigs is alle hoop verloren. Achter het frnit worden alle dorpen ver woest. evenals alle legerplaatsen; geen enke Ie weg is meer te gebruiken. Wat heb ik toch gedaan, dat ik te midden an zoo'n verschrikking moet leven1? Vaarwel mijn vrienden, maak u over mij niet bezorgd. Wanneer men eenmaal is inge deeldi bij de kameraden onder den grond, is •nen ten minste uit deze hel bevrijd. Van schrik doodgebleven. De landbouwer R. te Meer geraakte bij het vervoer van mest onder de w-ielen van - ij n kar en werd dien.tegevolge zwaar in wen- lig gekneusd. Toen zijn vrouw zulks vernam bleef zij van schrik dood. Voor de ontleding. In Amerika is het zeer moeielijk 'lijken voor de ontleding te verkrijgen, daar zelfs ;>ersonen, die in pubLieke inrichtingen ge storven) zijn, slechts dan ontleed mogen wor len, als de aaste bloedverwanten testem- ning hebben gegeven of de justitie het ge last heeft. Om voor ontledingsmateriaal te zorgen hebben vaak artsen» en ook wel andere per sonen hun lijk tot dat doel' beschikbaar ge steld. Thans hebben 200 leden der vereeni- ging van geneesheeren te Long-Island, waar oe ook de doctoren van Brooklijn behoren, besloten bij testament hun lijken vor de snij hamer beschikbaar te stéllen. Hooge kaasprijzen. Hoewel met ingang van deze week slechts :o0/° kaas do.or de regeering voor het binnen- md wordt^sreserveerd, koopen de handelar en thans Ja* -V^ boerenl te Barneveld, aan huis de kaas 0/ oor 69 per honderd pond, een >reis, diie, dij* zoo'n laag percentage, voor zoo- er ons bekend is, nergens elders is besteed. Tel. Staking. Woensdag hebben de landarbeiders te •Cleiwindeweer bij Hoogzzand den arbid ge - laakt wegens het niet inwilligen van den isch tot loonsverhooging. De staking omvat 50 a 60 personen. De staarten van paarden Eenl nieuwe verordening uit Lokeren. Te- „en den loden Mei 1917 moeten de staarten 'rn inaneharerK van alle paarden kortgesne- ien zijn. De gewonnen haren moeten in zak ken tot 30 KG. netto ingepakt, in de statie van Lokeren op 17 Mei'17 afgeleverd wor den. Voor de afgeleverde hoeveelheden wor ■ien aan dc gemeenten bewijzen overhandigd het niet naleven van. dit bevél wordt gestraft BINNEN GEKOMEN SCHEPEN. Het Woensdag binnengekomen stoom,, schip Wiieldrecht brengt 2194 ton kerosi i:e en 1829 ton gasolie uit PortArthur aan. Het stoomschip Mijdrecht" met een vol ie lading petroleum, is Doggersbank gepas - eerd en wordt heden te IJmuiden verwacht LANSTORM 1908 Mr Marchant heeft tegen de regeering Woensdag een harde noot gekraakt over de oproeping van de landstormlichting 1908. Ondanks dit alles zal het er echter toch op uitdraaien, dat de mannen het soldaten pak gauw moeten aantrekken', want de re geering bleef onverbiddelijk. Italiaansch succes. De Italianen zijn bij Castagnavizza door sterke Hongaarsche linies heengebroken tot aan de zee. In den loop van den dag maak- len zij meer dan 9000 krijgsgevangenen, on der wie 300 offioieren. KOUTK BERICHTEN. Zwitserland breidt den militairen dlnst- pliicht uit. De Bondsraad heeft besloten, dat alle Zwitsers van 16 tot 60 jaar, die vaardig met het geweer kunnen omgaan, tijdens de mobilisatie verplicht zijn, aan eiken mili tairen oproep gehoor, te geven. Als ze wor den opgeroepen, krijgen ze het benodgde wapentuig. Een driejarig zoontje van den veehouder J.W. speelde speelde in de schuur, waar een vat met karnemelk stond. Het jongske ge raakte er in en verdronk. De politie te Tilburg heeft een goed- gelijkende valsche rijksdaalder in beslag ge nomen. Alleen kleur en klank wijken af. Eerst verdrong de machine de mensche— lijke lichaamskracht in veel takken van ar beid, maar nu de kolen schaars en duur zijn, worden de bordjes verhangen. In den Haag wordt bij het bouwen van een huis het hei werk niet verricht door een locomobiel, maar weer op de ouderwetsche manier dor een ploeg mannen aan touwen. Een 77-jarig man te Delft wilde dezer dagen de polis eener levensverzekering be- leenen, waarvoor hij reeds ongeveer een hal ve eeuw betaalde, 't Bleek toen, dat de polis reeds in 1887 was geroyeerd; toch was men de premies blijven accepteeren. Te Schoten vond een jongen achter een boom verstopt een cacaobus met ruim 70 zilverbns van een rijksdaalder. Naar aanleiding van het schieten door een militair te Stratum, zijn alle militaire kwartieren, gelegen tin, of grenzende aan her bergen en koffiehuizen, opgeheven. Herhaaldelijk wordt den laatsten tijd bij het binnenkomen van trelinen geconstateerd dat uit de coupé's koper is ontvreemd, wel ke diefstallen vermoedelijk op het traject Amsterdam-,V'ljissingen plaats hebben. Een moderne torpedo, zooals ze thans uit de groote Duitsche U-booten wrden af geschoten, kost 20.000 Mark aan aanmaak. In den zeeslag bij het Skagerrak op 31 Mei 1916 werd er een bedrag van 10 millioen mark aan torpedo's verbruikt. In het bezette gebied in België is de nood zeer hoog gestegen, wat tengevolge heeft, dat het aantal gevallen van tuberculo se ontzettend toeneemt. Die toeneming viel ieeds sedert het begin van 1915 t constatee- ren, maar thans heeft zij, naar gemeld wordt reeds de proporties gekregen van een vofks- lamp. In hoofdzaak is dat te wijten aan de slechte voeding. In Duitschland is het broodrantsoen ver minderd, maar daar tegenover worden vleesch, eieren, soepen en conserven ruiimer beschikbaar gesteld. Het volk is daarmee zeer ingenomen, schrijft het Wolff-bureau. vooral met de niieuwe toebedeeling van vleesch. Ieder Duitscher kan n.1. wekelijks een pond vleesch krijgen, waarvan een half pond tot den gemiddelden prijs tan 12 tot 24 cent en de rest voor den prijs van 42 tot 66 cent. Dat zijn prijzen, die in geen ander iand, zelfs bij benadering niet gehandhaafd kunnen worden, schrijft het nieuwsbureau triomfantelijk, De Duitsche dames hebben een ?dge- meene aanschrijving gekregen, dat ze het zich niet druk moeten maken om een zomer- man teel te krijgen. In dezen tijd toch, zegt het Duitsche kleerenibureau, oet een zomer mantel als overdadige weelde worden be schouwd. Is het weder guur, dan neme men de wintermantel maar; is het warm, dan kan men het wel zonder mantel doen. Al leen bij riekte, hooge ouderdom en dergelij ke gevallen zal, na vertoon van een dokters briefje, vergunning worden) gegeven voor den aankoop van een mantel. -Nu ieder, die met volle reden klaagt over den duren tijd, «is het opmerkelijk, hoeveel er in de groote steden nog wordt uitgegeven voor uitgaan en vermaak. In Amsterdam werd door bioscopen ontvaongen ontvan gen in December 1916 118.641.80. In Rot terdam werd van 1 Maart 1916 tot einde Februari 1917 voor het bezoek van openba re vermakelijkheden uitgegeven 1.731.000. Ruw geschat werd in 's Gravenlhage in 1916 2en een vierde millioen entrees voor publ-ie ke vermakelijkheden besteed. Zeker om een winkel te beginnen heeft iemand uit een fabriek n de v.Qstadestraat te Amsterdam 200 blouses gestolen. -- Uiit de Betuwe wordt gemeld Indien de peren- en appelboomen volbrengen wat zij beloven, daarin niet tegengewerkt door nachtvorst als anderszins, wordt het een rijk vruchten jaar. De kersenboomen staan in vollen bloed en doen veel verwachten. PLAATSELIJK NIEUWS. BLOEMEN OMZETTEN IN GELD. Dat is in deze oorlogsjaren een moeielijke zaak gebleken. Wij hopen en vertrouwen echter, dat de Wieringer meisjes, diie zich bereid vrklaarden DEN 2den P1NKSTERDA Q te pogen het tradJitioneeie Witte Kruis bloem pje om te zetten in geld, zullen ondervnden, dat het op Wierisgen niet moeiielij'k gaat. Het zal zeker niet noodig zijn, het schoo 11e doel van deze bloemj es-verkoop naar vo ren te brengen. Eén dubbeltje minstens in ruil voor een bioempje, welk geld besteed wordt in het be lang der Witte Kruis-arbeid. Wij kunnen ons nipt voorstellen den 2dert Pinksterdag éen Wieringer te zullen ontmoeten, zonder WitteKruis bloempje op jas of blouse, tenzij: 't Was bloemenverkoopdag. Een heer bep dien dag midden in het stadsgewoel, zonder bloempje op z'n jas. Maar die heer had zijn zakken vol van reeds gekoch- ie bloempjes, Dat was een echte!! Wij wenschen onze bloemenyerkoopsters den '2den Pinksterdag eenl reuzensucces. In de vergadering van de vereen, van ge trouw schoolbezoek alhier, werd lin begin sel besloten voor de groote en kleine kinde ren tezaemeii een groot schoolfeest ie orga- niseerem, dit met het oog op de bezwaren, die wegens beperking van spoorwegverkeer, aan een- schoolreisje verbonden zijn. Men denkt liet feest lin liet 'laatst van Ju li, dus juist voor de groote vacanln- begint, te houden. Indien de financiën het toela ten zal worden getracht een draaimolen en bioscoop voor dit doel over te laten komen. Dat belooft dus wat BEKENDfl AKINGEN De Burgemeester van Wieringen brent ter kennis van belanghebbenden, dat met den verkoop der onlangs in bezit genomen lijst, andere dan regceringsrijst, kan worden doorgegaan; met dien verstande, dat de kooper naar keuze beslist of hij wenscht de legeeringsrijs't van 14 cent per! iiilf KG., of andere rijst, waarvan de uiax/n{inpprijs is vastgesteld op 28 cent pei//Jlia/f K De rijst moet vcrkocbvworden per bon, terwijl van alle soorten: tezamen niet meer dan 0.7 KG. per hoofd per 4 weken ver strekt mag worden. De Burgemeester voornoem-1, A. PEEREBOOM. Aan belanghebbenden wordt ter kennis gebracht, dat de nog resteerende 111 elk toe slag zal worden uitbetaald op Woensdag den 30 Mei a.s. Voor liet distributie-bureau W. F. LUB. PREDIKBEURTEN. Zondag 27 Mei 1917. ie Pinksterdag. NED. HERV. GEMEENTE. m Hippolytushoef voorrn. 10.30 Ds Tinholt. Den Oever nam. 2 uur Ds. Tinholt, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Stroe voorin. 10.30 Ds. Leendertz. Koorgezang. Zendingscollecte REHOBOTH. Voorin. 10 uur de heer Stavenga, Maandag 28 Mei. 2e Pinksterdag DOOPSGEZ. GEMEENTE. Hippolijtushoef voorin. 10.30 Ds'. Leendertz Koorgezang. Zendingscollecte. RHEOBOTH. Voorm. 10 uur de heer Stavenga. Markt Berichten. SCHAGEN, 25 Mei. 8 Paarden J'200 a 460. 8 Stieren 150 a 460. 193 Gelde'koeien, mag. ƒ170 a 280. 102 Idem, vette 200 a 670. 65 Kalfkoeien 260 a 470. 50 Pinken J' 75 a 155.; 76 Nucht. katverem V2 a 25. 736 Overhouders 25 a 41. 1259 Lammeren f 8 a 20. 14 Bokken en1 genten f 2 a 14. 4 Varkens, mag. 16 a 30. 145 Biggen 7 a 15. 176 Kippen) 1.85 a 2.— 597 Kg- Boter 2.a 2.10. 29180 Kipeieren 8.25 a 8.75. 5000 Eendeieren 9. WIERINGEN 23 April. 215 Lammeren 12 a 16 13 Koeien 280 a 380. 1 Geit 12. Men schrijf aangaande de Tcxehche markt: De prijzen der lammeren waren bij de Maandag gehouden eerste markt belangrijk minder dan verleden jaar, en worden» de prijzen bij de tweede markt niet beter, dan belooft het een slecht jaar voor. onzen Texel schen boerenstand te worden, te meer wijl zulke hooge voederprijzen betaald zijn en het gewas in de vorige maand zoo tegenliep. Verleden jaar werden enkele partijen ver kocht voor 27.Thans bedroegen de hoogste prijzen 17.50, dus bijna een ver schil van 10. Toen gaven de bladen als marktprijs op 19 tot 24.50. Thans wordt opgegeven 12 tot 16 De totale aanvoer was heden 4387 stuks. hopen onze lieve Den 3e Juni a. s. ouders, S. VEERDIG Czn. en A. KOOIJ hunne 25 jarige echtvereeniging stilte te berdenken. Hunne dankbare kinderen Behuwd- en kleinkind. Wieringen, 26 Mei 1917. wegens sterfgeval, op 'savonds te 8 uur (Nieuwen tijd in het café van den H. Cz. ENGEL te Hippoly tushoef van alle de landerijen behuorende tot de nalatenschap van nu wijlen den heer P. KOOIJ Pz. Sr. aan de Laan te Westerland ÓBREEN Notaris.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2