Datnes- GymnastïcKvcrccniglng Kippolytnshoef. aangifte als lid 1 sterwold'e beeft aan alle visscbers op de Dol- lard ook de Pruisische, die op Nederland- sch gebied vischente kennen gegeven, dat bij bet visschen van garnalen met netten, waarvan de maaswijdte kleiner is dan 14 mM. niet zal toelaten, 't Gevolg is, dat alleen ter botvangst wordt uitgevaren. De visscbers hebben eenigen tijd geleden aan de Koningin verzocht om ostheffing van bet bepaalde, omtrent de maas wijdte der garnalenkuils, doch tot heden werd geen ant woord ontvangen. Thans hebben zij zich ge wend tot de burgemeesters der gemeenten Finsterwolde, Beerta en Termunten, met ver zoek, om zoo mogelijk te bewerken, dat zij met bun oude netten mogen blijven doorvis- schen. De garnalen in de Dollard zijn kleiner van stuk dan elders, zoodat de vangst met kuils van 14 m.M. maaswijdte onbeduidend zal zijn. DE IN BESLAG GENOMEN SCHEPEN Te Hoek van Holland zijn aangekomer de kapiteins en de bemanning van de stoom schepen „Antenor" en „Elde" van de Maat schappij Ocean. Beide schepen zijn dncr de Engelsche Regeering in beslag genomen, waarna de kapiteins en .de bemanningen vrijgelaten en naar Nederland teruggezonden werden. EEN NIEUW ONTPLOFFINGS MIDDEL. In Amerika ziet men vol belangstelling uit naar andere bijzonderheden over de samen stelling en de kracht van een nieuw ontplof fingsmiddel „terroral" genaamd, waarvan, naar gemeld wordt, een zeer kleine hoeveel heid een onzettend vernielde kracht heeft. Vijf grein zijn voldoende om het hoogste ge bouw te vernielen.(H. N.) MILITIELICHTING 1918. Tusschen 16 en 20 Juli zullen van de mi litielichting 1918 Ingelijfd worden de ml- litiepjlichtgeni, toegewezen aan de compag nieën van bet ie bat', van elk regiment grena diers en jagers en de overige regimenten infanterie. Zij die een bewijs van voorgeoe- rendheidbezitten, worden twee maanden later ingelijfd. Voorts zal in dat tijdperk worden ingelijfd een derde der dienstplichtigen, toe gewezen aan het ie bat. van elk dier regi,, menten en bestemd voor de administratie,, troepen. Voorts wordt, zoolang de tegen., woordige tijdsomstandigheden zullen voort- dure;) uitstel of verlenging van uitstal van eer ste oefening, sleechts in zeer beperkte mate verleend. op heeterdaad betrapt. De politie te Sloten (N.-H.) heeft aange houden een 19 jarig uitgeweken Duitscher, die in een boerenwoning juist 'bezig was in een opkamer zijn inbre'kerswerk te begin nen, toen de vrouw des huizes binnenkwam, op haar geroep nam de dief de vlucht en kwam, achtervolgd wordende, in een sloot te recht, waarop hij werd gegrepen. Verzoek eerbiedig Uwe Excellentie in te grijpen in een Slachthuis Hoek van Holland, waar dezer dagen ongeveer duizend varkens bestemd voor de slacht vier a vijf dagen zon der eenige voeding of drinken gelaten zijnC zoodat zij verdoofd neer lagen. (&et.) Quarles van Ufford, Voorzitter V.D.B. D i erenbe scherm i hg Op de heide tusschen Laren en Eem- nes speelde zich een koddig voorval af. Een boerenvrouwtj^, dat aan de schoon maak was, had haar geheele inventaris naar buiten gebracht. Ook de spiegel stond op het erf. Plotseling hoorde zij een groot spec- takel. Het vrouwtje snelde naar buiten en terstond viel haar blik op den spiegel, die aan scherven lag. De haan stond er met bebloede kam bij. Het dir had in den spigel een ande ren haan meenen te zien en was daarmee aan 't vechten gegaan met het bekende gevolg. Postbode beroofd De brievenbesteller, die op de Bloemgracht te Amsterdam wrd aangerand en bewusteloos geslagen, is een nog jonge man. Hij was 'bloe dend verwond, doch had eerst, bij het bin- ïengaan van het postkantoor een harden slag tegen het achterhoofd, en toen hij zich daarop omdraaide, een slag in het geztehi ge kregen, kregen. De getroffene is spoedig we der bijgekomen. Hij herinnerde zich twee mannen te hebben gezien. Hij kende geer. van beiden; van een hunner kon hij echter "net signalemt opgeven. Na in het zieken huis te zijn verbonden is hij huiswaarts ge keerd. FLAiTSKLlii NUdWS. Vergadering van de middenstandsvereen. Wieringen op 1.1. Donderdagavond in het 'okaal van den heer D.D. Lont Aanwezig 20 leden. Na opening door den voorz., den heer C.J. Bosker, gaf deze het woord aan den heer v.d. Kamp van Haarlem, die een duidelijke en zakelijke uiteenzetting gaf van het Middenstands Informatie- en Incasso bureau. Verschillende vragen werden na de uiteenzetting door de leden aan spreker ge steld en naar aller tevredenheid beantwoor T Werd besloten over te gaan tot de op richting van een Informatie- en Incassjbu reau en zich aan te sluiten bij de bond. Ver dere dere behandeling en administratie wer ien aan het bestuur overgelaten. Ook werd besloten over te gaan tot de oprichting van een onderlinge glasverzeke ring. Niet alleen ligt het in de bedoeling winkelpuiglas, maar ook vensterglas te verv zekeren. Op voorstel van den heer Minnes zullen teven/s niet-leden van de i Minden- stand aan de verzekering kunnen dee.r.emen De oprichting van een vereenigng-ge bouw werd na eenige bespreking van ie a- genda afgevoerd, waar van de vereen 1 ging Omhoog" de vereen., welke het initia tief had genomen, bericht was ingekomen, dat zij op een andere wijze haar doel wilde trachten te bereiken. Volgde rondvraag. De 'neer N, Kuiper, vraagt of er niets aan te doen zou zijn, dat de levering van distributie-branstoffen mbl onder de plaatselijke handelaren werd ver deeld, en niet zooals thans, dat er twee mei de buit gaan strijken en de overigen wor len uitgesloten. De heer de Goeje, voorz, van de brandstoffen - commissie antwoordt dat dit slechts een voorloopige regeling, door de burgemeester ingesteld, was, Dit kon ook al niet anders, waar alle handelaren lang niet van de noodige vervoermiddelen zijn voor zien, om de zaak over het eiland te brengen, In het vervolg komen nu ook andere hande laren in aanmerking, waar het dan meer gioepsgewijze gaat. Echter komen alléén zij in aanmerking, die ook voorheen een opslag van kolen nahielden. Ook wordt geklaagd over de ongelijke verdeeling van bruinkoolbriquetten. De heer de Goeje licht in, dat dit tot 11:1 toe nog vrije handel is.Wordt besloten aan de branst.commissie het verzoek te richten, of zij pogingen in het werk wil stellen, dat bij weder aankomst van briketten voor die han delaren, hierop beslag wordt gelegd en een gelijkmatige distributei plaatsvindt. Óp voorstel van den heer Van Kalsbeek za' ter bevoegder plaatse worden geinfor- meerd, waarom in deze gemeente geen re- geeringskleiaardappelen worden gedistribu eerd, en zoo doenlijk, of dit alsnog kan ge schieden. Verder spreekt men ten zeerste afkeurend over de woeker, welke met z.g. smokkelaardappelen hier wordt gedreven, zonder dat hier van hooger hand paal en perk wordt aangesteld. De heer de Goeje oppert de vraag, of het met het oog opde lichtmisêre, wel aanbtve- ling zou verdiennen, dat de kermis dit jaar weder doorgaat. De neringdoenden konden zich door hun inkoopen voor dit doel, wei eens een strop om de hals halen. Men is echter van oordeel dit te moeten risqueeren. Op voorstel van den heer D. Minnes zal aan den Rijksontvanger te Anna-Paulow na een schrijven worden gericht, of zijne e- dee het kan bewerkstelligen, dat hij op Wie lingen meerdere zittingsuren of dagen houdt waar het op het oogenblik hier voor de be- lastingbetalenden een ondoenlijke zaak is. De menschen moeten uren wachten en worden dan soms nog niet van hun geld ontlast.!! Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering mt een hartelijk woord van dank voor de genomen besluiten geslo ten, Naar men ons meldt, zijn er plannen in werking dat hier op Zondag 8 Juli een open iuchtmeeting wordt gehouden, vanwege de Federatie Schagen v.d. Bond voor Staats- pensionneering. Plaatselijke muziek- en zang vereenigingen alhier zijn verzocht hun mede werking te willen verleenen. ANDREW CARNEGIE. Naar de Kölnische Zeitung" uit Kopenha gen verneemt, moet daar bericht ontvangen zijn, dat Andrew Cargenie, de stichter van het vredespaleis, die thans 82 jaar is, ster vende is. UIT BEN O M I HEK. ANNA PAULOWNA. Wegens het bedanken van den heer van Gorkom, als voorz. van de vereen, tot bevor dering van getrouw schoolbezoek, werd als zoodanig gekozen de heer N. Raap. Nog wer den tot bestuursleden gekozen de heeren C. Geerligs, J. Geerligs D. Koorn, en D. Schenk Verschillende heeren boden zich aan in de gemeente met lijsten rond te gaan. WIERINGERWAARD. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van de vrijzinnige kiesvereeniglng al hier werden als candidaten voor leden van den gemeenteraad aanbevolen de heeren K. Koster, C. Blaauboer, H. Limpers, - allen af tredend, J. E. Vos, Jb. Bakker, R. Kaan. N. D. Kaan, K. Zijp, T Rranger, en K. Schenk Kz. Waar echter de aftredenden alleen bericht zonden, dat zij zich hun candi daatstelling lieten welgevallen, doch de ande re heeren wegerden, of niets van zich lieten hooren, blijft er geen ander keus, dan de drie aftredenden. Aan de bode werd nog een extra toeslag gegeven. Een begin van brand aan het dak boven de machinekamer van de kaasfabriek „De Vol harding" werd gelukkig door tijdige ontdek king spoedig met eenige emmers water ge,, bluscht. CALLANTSOOG. Aan den Zijperdijk alhier is Maandagmid dag door het vuur weer ruim 1 H.A. heide in asch gelegd. Gelukkig werd het vuur, door het moeras om het Zwanenwater gestuit.. Waarschijnlijk zijn vonken van pijp of sigaar of een weggeworpen brandende lucifer weer de oorzaak van deze brand Men zij dus voor zichtig. Yoorjaurspraatje vau Harui eu Teuii. HARM. Goeje! Maar wat heb ik nou voor voor een spektakel met je? Je geheele kletskoker vol papier? - Ben je neu heele- maal van Lotje getikt? TEUN. Ik heb vanmorgen de nieuwe zegelwet zitten te bestudeeren, jó. En dat is zoo'n miserabel werk, en daar ging ik zoo in op, dat ik onder m'n middagdutje, als een echte slaapwandelaar, m'n heele fiselemie vol plakzegels heb geplakt. Warempel, die wet is weer zoo van inpikken, dat je kunt niet gapen, je neus niet snuiten, of er komt een zegel bij te pas. HARM. Is het weer zoo laat? 't Is toch wonderlijk! Betalen zijn we anders tegenwoor dig heelemaal niet gewoon. Als er voor die wet maar niet weer zoo'n legio ambtena ren, alias pennelikkers noodig zijn, want wa- rachies,, anders wordt de schatkist er nog niet vetter van en daar is het toch zeker om begonnen. Men heeft uitgerekend dat aan de Staatsruif nu al met al een zestigduizend ambtenaartjes zitten te knabbelen, dus dat is al welletjes, zou ik denken. TEL1N. "Nou, één troost hebben we bij dit alles: overdadig hoog plegen de ambte lijke salarissen niet te wezen, terwijl verhoo ging o zoo traag gaat., niet alsof men 't de :ui niet zou gunnen maar omdat het zo ra zend oploopt- - En dan denkt men in den Haag precies als in de Wieringerwaard: we willen een heeleboel lol hebben en lawaai schoppen, maar voor een beetje centen Hm., hm., aanbesteden niet gunnen hm. hm., 'tis te hoog: voor de tweede maal aan besteden., hm. niet gunnen., veel te hoog, zag! Het polderbestuur doet of het een lolletje is. en de dijk, die blijft gewis, zooals zij is, .een pru-lleboel HARM. Ik geloof zeker, dat die heeren in de Waard wel een beetje peper onder de staart moeten hebben, want daar zit voor den drommel weinig fut in.. En die centen, jong het is of ze een deel van hup leven zijn. TEUN. O, ja! Zoo gaat het in den Haag dito dito. De Tweede Kamer heeft nu 100 meer salaris voor alle onderwijzers bedongen maar het is een reuzentoer geweest en waren die opvoeders der jeugd er nou niet bot aan toe? Nu beginnen te postambte naren vanzelf ook te foeteren. waarom wij ook geen beetje meer? is ons bedrijf nog niet loonend genoeg?En sapperlot, ze hebben gelijk: ze willen loon naar werken en hebben het land aan onrechtvaardigheid. Wie kan hun ongelijk geven?? HARM. Nou, ik geloof als het er op aan komt zijn ze net zoo vasthudend als het Ka merlid Marchant, die de landstormers niet in den steek wilde laten, ondanks de 'hardnek kge oproepingen van den gevallen Bosboom. Ja, ja, de Tweede Kamer was iq haar laatste levensdagen lang niet gemakkelijk! Doch dat gaat in den regel zoo met oude menschen, als het op een afzakker loopt. En nu kun nen we de volgende week alweer aan een nie we Kamer beginnen te kiezen. Dat gaat alle maal zoo stiekum in zijn werk, dat het zou e niks verwonderen, als hier en daar eens vergeten werd een candidatenlijst in te dienen. En wat zeg jij? TEUN. Hm. Wat eens op Wieringen is geschied vindt in de wereld zijn weerga niet Maar ik zie int'usschen toch met genoegen die huur, loon, spaarbank en examenkiezers verdwijnen. Hoe is 't achteraf bekeken,, toch mogelijk, geweest, dat men zoo,n knutsela rij met een ernstig gezicht in elkaar heeft ge zet. Enfin het F: geweest. "Konden we dit ook maar zeggen van de duurte der levens middelen, maar dat zit nog. HARM.Zoolang we nog geen rattenvleesch moeten kauwen, heb ik nog geen verdriet. Ik las daarvan juist een recept. Brrr, om van te griezelen. Meni is den laat'sten tijd in het buitenland bezig geweest met onderzoe kingen betreffende het gebruik van katte,- honden- en rattevleesch. Gebleken is zegt de H. P., dat bedoelde vleeschsoorten, behoor lijk toebereid, zonder eenig bezwaren kunnen worden gegeten. Niettemin raad men aan het rattevleesch gedurende een bepaalde tijd flink te koken, teneinde mogelijk sporen van tri chine te vernietigen, welke zich somtijds in de rat bevinden en welke verwekt worden door de gewoonte van het dier, alles te veror beren, wat het in zijn woonplaats, het riool, kan machtig worden. Te Parijs heeft men zich tijdens het beleg van 187071 ook reeds aan kattevleesch moeten vergasten. Er is nog een recept van be waard gebleven. „Snijd de kat in stukjes, die alle even groot zijn. Bak 150 gr. spek met 2 uien en een wei nig knoflook. Voeg hierbij het kattenvleesch en braad het geheel gedurende' 20 minuten, onder bijvoeging van 2 lepels saus en een glas witten wijn. Maar als er geen spek en geen uien meer zijn. Dan zal men de kat wel moeten nemen zooals ze is. Wel te rusten.. Ingeschreven van 25 Mei t.m. 1 Juni 1917. Getrouwd Dirktje Kuit en Dirk Bakker. Geboren Petronella Geertruida, d. v. C. Snooij en G. Tijsen. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Juni. Westerland voorm. 10.30 Ds. Theesing. Oosterland voorm. 10.30 uur Ds. Koerts Sic Bevestiging. cama. Oosterland nam. 2 uur Ds. F.C. de Vries Infcre DOOPSGEZ. GEMEENTE. Hippolvtushoef voorm. 10.30 Ds. Leendertz REHOBOTH. Voorm. 10 uur de heer Stavenga. Markt Berichten. SCHAGEN, 31 Mei. 5 Paarden, geen handel. 9 Stieren 180 a 500. 148 Gelde koeien, mag. 180 a 300. 90 Idem vette 200 a 605 60 Kalfkoeien 260 a 430. 30 Pinken 75 a 155. 68 Nucht. kalveren 8 a 20. 1599 Overhouders 24 a 44. 2279 Lammeren 8 a 19. 13 Bokken en geiten 2 a 12 143 biggen 8 a 15 156 Kippen 1.50 a-2.50 628 Kg. Boter 1.90 a 2.10 30874 Kipeieren 8 a 8.75 4450 Eendeieren 9. Weringen 30 Mei 1917. 245 lamineren 8.25 a 11.50 10 Koeien 150 a 280. Handel zeer trekkende en stug. Gelegenheid tot l/y (niet beneden 12 jaar) op de oefening van Dinsdag a. s. aanvang 7 uur, in het lokaal van den Heer Jb. BRUUL. Contributie 5 cent. HET BESTUUR. DE DIJKEN IN GRONINGEN EN D£ DROOGMAKING DER ZUI DERZEE. De Groninger Maatschappij van Landbouw en Nijverheid zal zich tot de leden d^r Sta- ten-Generaal wenden met het verzoek, bij de behandeling yan het wetsontwerp tot afslui ting der Zuiderzee te willen letten op de kans van het gevaar, waaraan de dijken in het noor den der provincie Groningen blootstaan. KORTE BERICHTE iV Gezouten varkensvleesch De Regeering heeft aan Van Staay's Ba- confactory :te Assen opgedragen 400.000 K.G. varkensvleesch in te zouten. Reeds 2000 varkens zijn geslacht: deze week zullen er 5000 geslacht worden. O111 het rooken in spoorweg-comparti menten, waar dit verboden is, zooveel moge lijk tegen te gaan, zal een aantal treinbeamb ten worden aangesteld, die speciaal aan dit euvel hun aandacht hebbeni te wijden. Zij zullen in burgerkleeding reizen en steeds proces-verbaal opmaken, als perso nen zich aan een dergelijke overtreding schuldig maken. W oningnood f Te Scheemdermeer (Groningen) zit een gezin van 10 personen onder den blooten hemel. Een woning is er niet te krijgen. De Winterswijksche jagers zijn weer op de vosschenjacht geweest. Een oude rekel en een oude moervos werden gedood. In dit seizoen zijn tot nu reeds 16 vos ;en gedood. Ter veiling te Eist (Betuwe) werden Dinsdag de eerste roode bessen aangevoerd: ze golden 90 cents per pond. Aan „gewetensgeld" (te weinig betaal de belasting) is weer in 'sRijks kas gestort ruim 5000 in een 20-tal posten. In het Westland ruilde een handelaar 4 flinke biggen voor vier duiven. Jonge varkens hebben bijna geen waarde meer. Men deelt mede dat volgend telegram aan den Minister van Justitie is verzonden:

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2