OVER DE GRENS. Maandagmiddag zijn te Sluis vijf Belgi sche jongemannen over de draad gekomen. Bezig zijnde met grasmaaien, sloeg een lmn ner met zijn zeis tegen een der draden aan, en bemerkte, dat er geen stroom op stond. Bij nader onderzoek bleek, dat door geen der draden de stroom ging. Oogeniblikkelijk zijn zij toen gezamenlijk er overheen gewipt De Duitsclie wachtposten begonen dadelijk op hen te schieten, maar zij wierpen zich op den grond, en kropen toen' verder de grens eei goed eind over. Zij hingen een droevig beeld op van ae.ï honger, en de ellende, die in sommige plaat sen bij hen geleden wordt. Aile beschikbare voorraden van aardappels zijn opgeëischt ge worden en slechts een klein deel is den hoe ren ovcrgeiaten voor eigen gebruik. DE SLAPPE WASCH IN 'T LAGER HUIS. In Engeland zal dé fabricatie van stijfsel zeer worden beperkt, wat tengevolge zal heb ben, dat stij ve boorden en andere gesteven goe deren binnenkort tot 't verleden zullen hooren De kwestie is dezer dagen in het Lagerhuis besproken, 't V ooruitzicht zich met een slap pen boord te moeten, vertoonen, scheen som mige parlementsleden weinig aanlokkelijk en ten hunner wenschte dan ook te vernemen hoeveel voedsel door het dragen van slappe boorden per week voor de menschelijke con sumptie gered werd. De minister kon alleen verklaren', dat de hoeveelheid zeer aanzienlijk was Op de vraag van een ander lid of het dra gen van gesteven linnen als een onvader landslievende daad beschouwd zal worden, antwoordde de minister: Ik durf verklaren, dat zelfs Beau Brummel (de bekende fat die indertijd het drageni van gesteven linnen pro pageerde) onder de thans heerschende omstan digheden zich met vaderslandlievende lijd zaamheid deze ontberingen zou hebben ge troost Het parlement lachtte en... de slappe wasch zal gedragen worden. Maar niet alleen de stijve boorden moeten het ontgelden. Het is ook den behangers ver boden stijfsel te gebruiken en de regeering heeft een beroep op het publiek gedaan om de kamers niet te laten behangen. Ook aanplakbiljetten mogen niet meer met stijfsel worden vastgehecht. EEN ADELIJKE SMOKKELAARSTER In het .Politieblad" is gesignaleerd wegens het niet voldoen van een boete, groot 60, haar o,pgelegd wegens een pogng tot verbo- den uitvoer, Barones Elvire Marie Mathilde Frederika Franzska Antonia Freifrau von Vittinghof-Schell Twickel. EEN TEEKEN DES TIJDS.:r::::= De „N.K.Ct." van Dinsdagavond bevatte de volgende advertentie „Ambtenaar, lengte 1.70 M., gewicht 72 K. G„ financieel zwak zijnde, wenschte gaarne de eer te genieten, de gedragen bovefikleeren van een kapitaalkrachtig inwoner gratis ver der af te dragen. Brieven enz. BIERRANTSOENNEERING. De verschillende brouwerijen hebben een circulairen aan hun afnemers verzonden, waar in zij kennis geven van eenige maatregelen, die beperking van het bierverbruik beoogen. Naar een ander bericht meldt, bestaat er kans, dat binnenkort nog maar tweederden van de vroegere hoeveelheid bier zal worden geleverd BRANDHOUT PER POND. Naar de ,,Dr. Ct." meedeelt, wordt in den omtrek van Drachten het hout bij 't gewicht verkocht. Men kan nu bij 't afleveren een weegschaal aan een boomtak zien hangen. Daar komen de eiken blokjes op en ze gaan er weer af tegen 2 cenit per kilo. Dat is geen •age prijs. Iemand te Ureterp, die voor 40 een boschje gekocht had, maakt nu pl.m. 300 gulden alléén van het hout. Daar komt dan nog bij de opbrengst van de schors en de tak ken. KANKER BIJ BOT. Vanwege het Kanker-Instituut te Amster dam, wordt een onderzoek ingesteld naar het voorkomen van kankergezwellen op botten. De inspecteur der visscherijen in het 2e en 3e district, verzocht daarom den botvisschers nidiem zij een van de gezwellen voonzienen bot aantreffen, dezen in levenden toestand aan de Inspectie te zenden, die ze ter beschikking van het Kanker-Instituut stelt. ZWITSERLAND IN KOLEN NOOD. Zwitserland heeft evenals wij gebrek aan kolen, doordat Duitschland niet voldoende zendt. Nu ontvangt Duitschland van Zwitser land groote hoeveelheden alminium. De Zwitsersche fabrieken, die alminium le veren, verbruiken dagelijks een 125.000 paar- dekracht aan electriciteit. De fabrikanten heb ben echter thans gedreigd: Als Duitschland geen voldoende kolen zendt, dan zullen we de ze en andere electrische kracht, die ten behoe ve van Duitschland wordt aangewend, voor het eigen land benutten, zoodat de Duitscher het dan maar zonder ons aluminium, enz. moot redden. Men gelooft, dat Duitschland voor die be dreiging zal zwichten Oversttooming in Noord-Italië. Uit Pavia in Noord-Italië wordt bericht, dat de Ticino, de zijrivier van de Po, waar aan de de stad ligt, door een gr.ooten d^jn van 100 meter breedte heen gebroken is.Door het water zijn de voorstad van Pavia en de vrucht bare vlakten in den omtrek onder water gezet. De schade is buiten gewoon groot. Ook uit Piemont en Loinibardije komen be richten van overstroomingen. In deze streek zouden 16 boeren den dood in 't water hebben gevonden. Honge+oproep op een zweedsch eiland. omdat op 't kleine eilandje Seskaö in den noordelijksten uithoek van de Bot'hnische golf de bewoners stelselmatig alle voofraden piunderden, requireerde de burgemeester vna het eilandje militairen ter versterking zijnerpo lieliemacht. Den 3'oen Mei arriveerden een of ficier met 50 man. Toen de bevolkng dit ver nam, ontstond er een oploop, van wel dui zenden menschen, die weigerden op somma tie uiteen te gaan. De soldaten probeerden eerst met de bajonet de menigte te versprei den, doch deze was te sterk. Van verscheide ne soldaten werd het geweer af genomen, 'dat dat onmiddelijk op de militairen zelf werd gericht. Er. vielen enkele gewonden. De sol daten trekken zich daarop terug en verschan sten zich. Na langdurig onderhandelen werd eindelijk laat in den nacht de orde hersteld. HONGERSNOOD IN CHINA. In het Noorden en Midden van China is de oogst zoo slecht geweest, dat een hongersnood voor de deur staat. Een alles verdorrende droogte heeft maanden lang geheerscht. De bevolking begint reeds een grooten uittocht uit het bedreigde gebied. VOEDERRANTSOENEN. De rantsoenen, welke over de maand Juni door de veevoederbureaux gedistribueerd zul len worden, bedragen voor bedrijfspaarden per stuk 70 K.G. haver, mais of boonen, fok- kalveren per stuk 10 K.G. Amerikaansche lijn koeken, varken boven de 75 K.G. per stuk 5 K.G. mais, andere varkens per stuk 5 K.G. mais en voermeel, en pluimvee van hen, die geen hoornvee noch meer dan twee varkens bezitten, per 100 stuks 75 K.G. mais, haver- alval enz. Bijzondere categoriën dezer soorten ontvangen meer, voor ander vee wordt niets uitgekeerd. in de Enkhuizer Cowbnt lazen ivij het on derstaan^ gedicht. Als 't Treub zijn wenschen gaat. Komt verzeek'ring aan den staat; t Is voor 't Vaderland te vreezen Dat dit wel een strop zal wezen, vVant, het ambtenaren/vuur v oor de zaken kost heel duur, En, wij krijgen gansche scharen iiooge en lage ambtenaren En;, van allen hoog en laag a Hoort men weid-ra droef geklaag; Over arbeid die te zwaar is, Over een te klein salaris Over langen arbeidsduur vSomtijds wel eens zeven uur) Maar vijf uur toch alle dagen, E En, dan zal men verder vragen Om vacantie, maanden lang, Want, zij zijn zoo vr.ees'lijk bang 11 Dat zij overspannen raken En den arbeid moeten staken, Als zij niets meer kunnen doen ,L. Eischen zij een flink pensioen, 1 Waar zij knap van kunnen leven In het Gooi of Gelders dreven, Zoo ziet ieder waar. 't om gaat Bij verzeek'ring door den staat; 't Kostveel geld, dat kan niet anders. Houdt je kalm, Nederlanders KOKTK BEHICHTEft. Vrijdag werden te Poeldijk op de veil- iing de eerste Meikersen aangevoerd, die /4.10 a 4.20 per pond opbrachten. De roode aalbessen evenaren de kersen in prijs vooral de dubbele, die 4.05 per pond opbrachten. Nu er ook meloenen komen, is de rij der zo mervruchten op deze veiling bijna volledig. In de Jacobsteeg te Utrecht heeft, een xantippe, wier man beschonken thuis kwam zooiets zal Socrates wel nooit zijn overko men door een glasruit hcengeworpen, zoo dat de man een wonde aan het oog bekwam. Als een staaltje hoe er gesmokkeld werd kan dienen, dat alleen in Limburg en Noord- Brabant, ruim 11.000 personen uit het in staat van beleg verklaarde gebied werden ge zet. Iets zeer zeldzaams ontdekten eenige per sonen te Krimpen a.d. Lek, die een grooten kikvorsch een musch zag verslinden die aan den waterkant in het gras verward' was ge raakt. Volgens het bericht uit Weenen heeft de keizer van Oostenrijk Hongarijen bevel ge geven om de beide oudste landstormlichtin gen, n.1. de 52- en 51- jarigen, tegen 30 Juni •net verlof voor onbepaalden tijd naar huis te zenden. In Duitschlan'd wordt ovewogen een vrijgezellenbelasting in te voeren. Niet alleen mannelijke, maar ook vrouwelijke ..jongge zellen" zullen de belasting moeten betalen. Als dit niet helpt otm trouwlustigen tot elkaar te brengen, dan helpt niets meer Tijdens een onweersbui viel Donderdag morgen te Heerde Drenthe, een stuk ijs uit de lucht van plm. 2 Kg. Er is bij de regeering een regeling in 0- verweging, waarbij voor den uitvoer van zoogenaamde kerk- en schoolschapen gun stige uitvoervoorwaarden in het leven zul len worden geroepen. Nu nog een levensmiddelen-belasting? Door de gemeente Amersfoort was H.M. de Koningin verzocht de levensmiddelen be lasting te mogen nvoeren op den voet van de verdedigingsbelasting. De Regeering heeft echter geen termen gevonden te bevorderen, dat dit recht aan de gemeente wordt verleend. De brandnetels in Duitschland mogen nu weer niet gegeten worden». Men moet ze laten doorgroeien, daar de volwassen planten bijzonder geschikte vezels opleveren voor weefstoffen voor oorlogsdoeleinden. Rockefeller moet het plan hebben een gedeelte van zijn zeer groot fortuin beschik baar te stellen voor den wederopbouw van het verwoeste gebied in Frankrijk. Zijn eer ste gift zou 25 millioen gulden bedragen. De „Daily Mail" houdt een pleidooi voor het gras-eten. De koe leeft er toch ook van en haar vleesch wordt vet en sappig, waarom kunnen wij niet rechtstreeks voed sel trekken uit het gras, hetgeen thans het vleesch van de koe ons verschaft?! Al de zeven zonen van de weduwe Haa- se te Wanne bevinden zich aan het front. De moeder schreef aan den Keizr, dat ze toch zoo gaarne hare zoons nog eens allen tezamen wilde zien en haar verzoek werd verhoord; op bevel des Kereers zijn alle zeven met ver lof thuisgekomen. Men zij van af heden vorzichtig met 't af geven en aannemen van kwitanties. Niet al leen als men een kwitantie boven 10 onge zegeld afgeeft maar ook als men ze aan neemt, kan meo een boete beloopen van 100 Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv kerk te Finsterwolde Gron., hebben aan. Ds. Bange een duurtetoeslag van 1000 toege staan. Nog wel de moeite. Bij den landbouwer C, Vogelaar onder Heinenoord was een aardappelput openge maakt en bleken de aardappels gestolen te zijn. Bij nader onderzoek door de politie in gesteld werden 5 H.L. in eenige woonwa gens onder 'hooi en beddegoed verstopt, ge vonden, welke na hevig verzet in beslag wer den genomen en den eigenaar teruggegeven. Marconi, de uitvinder der draadlooze telegrafie, di zich thans in Amerika bevindt, znt op een plan om de duikbooten te bestrij den. Hij hoopt, door raadpleging met beken de Amerikaansche uitvinders, zijn plan zoo te volmaken, dat de duikbootbedreiging goeddeels hare kracht verliest, doordat ei veilige gebieden zullen komen, waarbinnen de schepen volkomen gevrijwaard zullen zijn voor duikbootaanvallen. Te Noord'wijkerhout! arriveerden 64 Duitsche meisjes. De kinderen zagen er fatsoenlijk uit en ve len droegen rouwkleeren. Naar uit Tiel gemeld wordt, zal heden het slachten van varkens voor de regeering gestaakt worden en binnenkort het inzouten van rundvleesch aanvangen* ENGELSCH'E GROET AAN DE RUSSISCHE REVOLUTIE. Te Leeds is 4 Juni een bijeenkomst gehouden van socialisten van de uiterste lnkerzijde, bij gewoond door 1100 man. De conferentie had ten doel het zender* van een groet aan de Rus sische revolutie. Er werd eeni telegram voor gelezen van den Raad van Arbeiders en Sol daten te Petrograd. Smillie, de voorzitter van den mijnwerkersbond, bekleedde den voorzit, tersstoel. Hij zeide dat er waarschijnlijk geen beslissende slag in dezen oorlog zal kunnen worden geleverd. De conferentie wenscht de aandacht te ves tigen op een vrede door onderhandeling. Mo ties werden aangenomen, waarin een groet wordt gebracht aan de Russische revolutie; waarin de vredespolitiek van ,,geen oorlogs- schattngen wordt goedgekeurd, en wordt aangedrongen op de in stelling van raden van afgevaardigden van arbeiders en soldaten in Engeland. Er ont stonden wanordelijke tooneelen in de nabij heid van het gebouw, toen de bijeenkomst was afgeloopen. De menigte buiten drong op de so cialisten, die de vergaderng verlieten, in en jouwde hen uit. De politie heeft zonder moei te de orde hersteld. INTIJDS GERED Zaterdagsnamiddag om halfzes gingen 3 torpedisten te Hellevoetsluis meteen, vlet voor hun genoegen zeilen op het Haringvliet. Een hunner woei het te hard en verliet de vlet aan het einde van de haven. Toen ze even beneden' de Marinehaven gekomen was sloeg ze om de 2 mannen hadden het geluk op de vlet te koen en zich aan de kimkiel vasit te houden. De afhaal sloep van het Loodswezen en de re cherche motor „Zeehond" gingen dadelijk uit laatstgenoemde haaMe de vlet pas bij de ha ven van Stellendam in en bracht de mannen behouden te Helvoetsluis terug. GEEN TTJD OM TL TROUWËN Te Bovenkarspel zou Donderdag een paan je in den echt verbonden worden. Bruid en familie stonden klaar, doch de bruidegom verscheen niet. Toen men hem op zocht, gaf hij te kennen dat hij nu geen tijd had om te trouwen, morgen maar. En dat is gebeurd GEMEENTE ANNA-PAULOIVNA. Ingeschreven over de maand Mei 1917. Geboden: Geertje d. v. Jasper van Teulin- gen en Dirkje Leijen. Jacob, z.v. Dirk Eijkel- boom en Cornelia Weel. Izaak, z.v. Pieter van der Veer en Maria Nieuwland. Duifje d. v. Ar ie Hardar en Maart je Greeuw. Elisabeth Johanna, d.v. Reijer Daalder en Anna Johan- na Elisabeth Kouseband. Cornelis z.v. Hen drik Glim en Trijntje Borst. Herman johan- nes, z.v. Franciscus Wilhelmus van Lierop en Maria Bernardina Hoeker. Pieter, z.v. Aris Kossen en Elisabeth Broers. Aaltje d.v. Pie ter. Borst en Jannetje Wiggrs. Cornelisje, d. v. Cornelis Kolle en Trijntje Oppenhuis. Ca- tharina, d.v. Dirk Kater en Cornelia Bakker Albert, z.v. Cornelis Kaan en Impje Kok. Eli sabeth, d.v. Willem Pieter Verinaat en Elisa beth Bosch. OndertrouivdWillem Komen, oud 30 jaar en Maria Adriana van den Kroon,. Johannes Theodorus Siniers, oud 29 jaar en Johanna- Maria Smits. Vo'lkert Langedijk, oüd 42 jaar en Maantje Strand, oud 35 jaar. Pieter Lange dijk, oud 33 jaar en1 Margaretha Johanna. Crum, oud 23 j'aar. Cornelis Nielen, oud 24 jaar en Jannetje van der Klooster,, oud2i jaar Gerardus Antonius.Preijde, oud 25 jaar en Anna Cornelia Komen, oud 24 jaar. Cornelia Slothouwer. Overleden: Te Oostbrug, Willem Christi- aan Appel, oud 22 jaar, zoon van Pieter Ap pel en Jannetje Slijiboom. Sijtje Wilms, oud 64 jaar, weduwe van Remmer.t Sip man. Op de Veluwe denkt men, als het droge, warme weer dezer dagen nog eenigen tijd aanhoudt, reeds vroegtijdig nieuwe aardap pelen van puike hoedanigheid te rooien. In Haarlemmermeer is het gebrek aan \vater zoo groot, dat met een tankwagen van 2500 liter inhoud in de gemeente wordt rond gereden om den burgers drinkwater te ver schaffen. Gedleputeerde Staten van Utrecht heb ben niet goedgekeurd het raadsbesluit der ge meente Amersfoort, om aan onderwijzers duurtébijslag toe te kennen. Zaterdagmorgen in de vroegte is boven Winschoten, Hoogezand en Veendam een Zeppelin gezien, die hier en daar zoo laag vloog, dat de inzittenden zichtbaar waren. De grenswacht te Bellingwolde heeft zeventig schotenn op de Zeppelin gelosit. Ook op Te xel nam men zoo'n luchtvaartuig waar, PLAATSELIJK NIEUWS. Morgen nog' één weekje en wc zullen weder het genoegen hebben het oudikamerjid lid van den Helder, den Heer A.l'. Stralman in het hotel de Haan te hooren spreken, 't Zij vóór of tegenstanders, wij gelooven, dat zeer velen op dezen spreek- en debatavond tegen woordig zullen zijn. Tot heemraad van den polde'r Waard- Nieuwland op Wieringen is benoemd de heer J. Tijsen Mz. te Wiringen. Maandag wapperden van alle openbare gebouwen,' alsook van vele particuliere wo ningen de driekleur... de Commissaris der Koningin vereerde onze gemeente met een bezoek. Zijn Excellentie met een gevolg van 6 personen, bestaande uit zijn secretaris, le den van Ged. Staten, enz., maakte een rijtoer over het eiland. Ten huize van den Edelachtib. Heer Peereboom werd de lunch gebruikt. Ten raadhuize werd'en de leden van den Raad voorgesteld, terwijl Zijne Excellentie daar te vens audiëntie verleende. Een paar personen maakte hiervan gebruik. Door een der heeren, Jh. Boreel van Hoge- landen werd de verzwaringe van den dijk van den polder Waard-Nieowland bezichtigd Zij ne HoogEdele gaf zijn ingenomenheid te ken nen over de verzwaring van het werk en maak. te den opzichter een compliment over diens vinding van egen systeem „betonning". UITSLAG Keuring der Iandstormplichti- gen jaarklasse 1904: Goedgekeurd: J.C. ICooij, Dam; J. Baijs Pz. Hoelm, P. Laan te Elft, J. Tijsen Mz. te Oever, A. de Wit, Boterhoek, N. Scheltus te Westerland, S. C. Kuut te Stroe, S.S. ten Bokkel Zalftdburen, Jb. Bakker Jz. te Gest, N. Heijblok te Oosterland. Afgekeurd: D. Blaauboer. te Hollebalg, A. C. Duijnker te Westerland, D. Jb. Doves te Westerlhnd, Jb. J. Tijsen, te Oever, D. Min nes te H.hoef, N. Metselaar Jz te Oever. Niet verschenen: W. Hermans, Oever. Landstorm jaarklasse 1906: Goedgekeurd Jb. S. Tijsen te Westerland, J. S. Scheltus te Poelweg, C. P. Rotgans, Westerland, C.C. Kooij te Westerland, C. Óm Is te Poelweg, P. Verfaille te Haukes, Jb. Bakker Jz te Oe ver, C. Klein Jz. te Noordburen, J. Lont Dz. te Belt, N. Poel Az te Noordburen. Afgekeurd :A. Poel Nz. te Oostèrklief. Niet verschenen waren: N. Bakker Jz te Westerland, J. M. Leendertz te H.hoef, Jb. Zomerdijk Sz. te Oover.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2