Dankbetuiging. PREEK OOR VROUWEN4 Dr. K. 1". Proost, prd. der Ned. Herv. Ge meente, te Drem.pl', zou Zondag vóór zijn af scheid om naar Zwolle te veirekken, een- bij zondere predikatie houden. „Een eigenhaardigheid van Dreinpt is" aldus schrijft hij in Geloof en Leven dat het mannelijk kerkbezoek veel grooter is dan het vrouwelijk. Het feit is er dait het getal der vrouwen, die wel eens in de kerk komen, erg klein is en dat der vrouwen die geregeld ko men, zóó klein is dat ik het niet zou durven noemen. Nu zou ik graag eeens eemaal voor de vrouwen van Drempt preeken. Niet dat de mannen dan niet mogen km oen. Zij zijn ook welkom, maar ik zou wel graag willen dat vooral de vrouwen kwamen. Het onderwerp is „Maria en Martha". UITVOER VAN AARDAPPELEN. Naar de Tel. meldt ligt het in het voor nemen ook dit jaar weder den uitvoer van vroege aardappelen toe le staan. EEN GESLOTEN ACCOORD VOOR DE AAN STAANDE STEMMING. Wij ontleenen aan de „Held. £rt." van 5 Juni: Naar men ons mededeelt heeft het Be stuur der Centrale R.K. Kiesvereeniging in het district Helder besloten, in aansluiting op 't accocrd tusschen de politieke partijen 111 den lande getroffen, inzake de verkiezing van de Tweede Kamer, de R.K. kiezers in het district te adviseeren bij de a-s. verkie zing het aftredende lid, den heer P. J. Oud te stemmen. Ook de heer. Adriaanse, Voorz. der Anti- Rev. Kiesver. en de heer Bokkert, Secreta ris van de S.D.A.P. hebben zich in schrij ven aan de Centr. Vrijz. Kiesver. uitgespro ken zich aan het accoord der partijen te zul len houden. DE GELEERDEN ZIJN HET ER NIET OVER EENS! In een vergadering van den Groninger LandboU'Wverbond is door dr. Beekman, uit Den Haag aangetoond, dat de demping der Zuiderzee geen gevaar zou opleveren voor de Friesche en Groninger Wadden. Het lid van Gedeputeerde Staten de heer Mansholt, toon de aan dat die gevaren wel bestonden. Het resultaat was, dat de volgende motie werd aangenomen. De algemeenc vergadering van den Gron. Landbouwiverlbond, gehouden' de discuss-iën tusschen de heeren dr. Beekman en Mans- holt, over de gevolgen van de afsluiting der Zuiderzee van meening, dat geenzins is uit gesloten, dat door deze afdamming de storm vloeden langs de kust van Friesland en Gro ningen zullen oploopen, en de zeeweringen aan golfslag zullen zijn blootgesteld, draagt het Dagelijksch Bestuur op, bij gemotiveerd adres bij de Tweede Kamer aan te dringen op liet doen instellen van een ernstig deskun dig onderzoek, voordat een beslissing word't genomen over het wetsontwerp tot indijking en drooglegging der Zuiderzee. UIT DE BINNENLANDEN VAN NOORD- BRABANT. Te Woensel werd Woensdagnacht circa halfeen de twee zoons der weduwe De Haas landbouwers, wakker, doordat een vrij scherp licht hun kamer verlichtte. Toen de jongens zich oprichtten zagen zij een man door het opengeschoven raam klau teren, terwijl '11 tweede, buiten bijlichtte. Op het oogenblik, dat de gebroeders De Haas hun bed wilden verlaten om de inbre kers te verjagen, viel er een schot, gevolgd door '11 tweede, zonder echter de jongens te treffen. Daarop gingen de schurken aan dc haal. Het is niet onmogelijk, dat het dezelfde individuen zijn, die Zaterdag hun slag sloe gen. Een tweetal vreemde mannen klopten aan hel café „De Heihut" in Woensel aan. Een kind van 8 jaar was alleen thuis - de ouders werkten op het land, - en had de op dracht niemand binnen te laten. Toen brak met geweld een der kerels een achterdeur open, terwijl z'n kameraad aan de voordeur postvatte. Hij vroeg een glas bier, en waar voor hij 6 cent betaalde. Toen echter het kind deze centen opbergde, in een lade, sprong de inbreker op het meisje toe, wierp het op zij en maakte zich meester van het in de lade aanwezige geld, ongeveer 10. Daar op vertrokken zij zonder eenig spoor ach- te laten. NEDERLANDERS TE LONDEN VEROORDEELD. Den 2<Ssten Mei verschenen te Londen voor den politierechter de kapitein en zeven man van een schip, dat in de Surrey-handeisha- ven lag. De beschuldiging was dat ze n'.et op tijd van verlof om aan wal te gaan aan bx>rd waren terug gekeerd Het" bleken Nederlanders. Ze hadden een pas gekregen om aan wal te gaan. maar zich niet aan de voorgeschreven tijd gehouden. Als een verontschuldiging werd van ambtelij ke zijde aangevoerd dat het schip Neder- landsch? al vier maanden in in de haven lag vastgehouden? en de mannen heel weinig veHof konden krijgen. De kapitein had ook nog de verdienste, twee honderd menschen van een getorpileerd schip te heb ben gered. Onder die bijzondere omstandig heden, zei de rechter zou hij de beschuldigden- slechts met 12 de man beboeten. GEHEIME GASLEIDING. De rechtbank te Assen veroordeelde den gesfitter-winkelier M.H. te Meppel, beschul digd van het gedurende 7 jaren uit een ge heim aangelegde leiding gas te hebben ge bruikt, zonder dat dit over de meter ging, tot 30 boete of 60 dagen hechtenis. De eisch was 60 of 60 dagen. Bekl. heeft de gemeente Meppel J 500 als vergoeding voor het gebruikte gas betaald. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND Hoe het met de volksvoeding in Duitsch land gesteld is, daarvan werden mededeelin- gen gedaan door eeni Hollander, die 4 jaren te Keulen heeft gewoond, doch nu vandaar gevlucht is, omdat hij het cr niet langer uit houden kon. De man had in den letterlijken zin moeten vluchten en alles wat hij bezat achterlaten. Als behoorende tot en neutraal land, had hij Duitschland vrij moeten kunnen' verlaten, maar men maakte moeilijkheden met het oog op zijn vrouw, die te Rijssel (Frank rijk) geboren is. Yertoogen dat zij wegens haar huwelijk met een Nederlander, ook van^ Nederlandsche nationaliteit geworden isT baatten niet, men bleef weigeren aan de vrouw een pas te geven voor het overschrei- den van de NederlandsChe grens, erger nog de politie te Keulen behield de papieren wel ke den man man door den Nederlandschen consul gegeven waren. Na veel moeite kreeg hij een permissie biljet om met zijn vrouw naar Aken te rei zen, maar het bleef hem verboden over de grens te gaan. Eenmaal te Aken gingen de man en de vrouw te voet naar de grens. Bij Kerkrade wist hij een Duitsche grenswachter »m te koopen, die hem passeeren liet en zoo kwam hij op Nederlandsch gebied. Het leven in Duitschland was gaandeweg moeielijker geworden en hoe men de laatste 6 maanden geleefd had, daarvan geven de volgende me- dedeelingen eenig denkbeeld. \'oor een gezin van 4 personen ontving men 3 brooden ren minste het baksel dat men tegenwoordig" 111 Duitschland voor lief moet nemen en .|.o gram boter per week. Wat men daarop te kort kwam kon men aanvullen met gries- tneel en havermout, waarvan men 1 pond per maand kon krijgen en verder met melk waar van 1 liter per dag werd verstrekt. Het mid dag eten eten bestond uit koolraap of suiker bieten en vleesch, waarvan men 1/2 pond per week kon krijgen. Aardappelen hadden de menschen die heele 6 maanden niet meer ge zien. Ook met dc reiniging was het treurig gesteld, want er werd slechts één pakje zeeppoeder per week verstrekt en dan nog van zoo'n slechte kwaliteit dat het vaak onbruik baar was. Om het lichaam te wasschen kon men zeep in stukjes koopen, maar elk stukje kost 4.50 M., zoodat men zich de luxe, om gezicht en handen te reinigen, slechts hij hoo- ge uitzondering kon permitteeren. KORTE BERICHTEX. Te Leiden was de jonge schilder W. aan het benedengedeelte van een brug werkzaam, zonder dat de brugwachter het wist. Deze draaiede bij een doorlaten van een schip de brug af, met het noodlottig gevolg, dat de schilder gekneld geraakte en hem de borstkast werd ingedrukt. Hij is naar heet ziekenhuis vervoerd. Ook de 26-jarige vrouw van Derk van der Ley te Valthermond is thans aan de bij den- veenbrand bekomen brandwonden over leden. Het aantal dooden is daardoor geklom men tot 17. De te Groningen wonende zuster van vrouw Brands, welke laatste bij den brand omgekomen is, is op 'het hooren der lroeve tijding krankzinnig geworden. De steenfabrieken langs Rhijn en Waal zullen wegens gebrek aan grondstoffen waar schijn lijk de vo'genide maand stopgezet wor den. Geen 2000 gulden verbruiloft! In het perceel Kinkerstraat 347 te Amster dam, is 2000 onWreed, welk bedrag ach ter een schilderij was geborgen en door dc echtelieden' was opgespaard om... van dat ^bedrag bruiloft te vieren! Aardappelen van den kansel! Door den voorganger van Herv. Gem. te Maasbergen werd Zondag van den kansel afgekondigd dat... er den volgenden dag weer rcgeeringsaardappelen verkrijgbaar wa ren In de Streek (N. H.) levert de verbouw van spinazie voor dc inmaakfabrieken door de aanhoudende droogte zeer slechte uitkom sten. Op sommige akkers is de teelt geheel mislukt en wordt alles omgeploegd, om het veld voor koolbouw in gereedheid te bren gen. Nws. Het Journa! de Genéve van 4 Juni meldt: De Russische troepen in Frankrijk zijn begonnen te muiten. Keremsky heeft telegra fisch opdracht gegeven, alle muiters dood te schieten. Het Engelsche blad de Ninèteenth Cen- tury schijf t: De af deeling voor ontplofbare stoffen aan het Engelsche departement van munitie krijgt onnoemelijke 'hoeveelheden wal visclvvet uit de Zuidpoolzeeën. „Een hoöge ^verhouding van glycerine in het vet van die reusachtige zoogdieren heeft lot gevolg, dat ze dood worden gebombardeerd de nieuwe manier die het oude harpoen.eeren voor het dooden van walvisschen heeft vervangen opdat zij op hun beurt Hunnen dood mogen bombardeeren!" De Duitsche rijkskanselier heeft bepaald dat te beginnen int deze maand het gebruik van papier voor couranten, nieuwsbladen en tijdschriften opnieuw met 10 pet. moet wor den verminderd. Hel aanplakken, ophangen of verspreiden' van couranten, tijdschriften en bulletins is geheel verboden, alléén verkoo- pers mogen van elke bij hun verkrijgbare cou rant één exemplaar uitstallen. Alle kerkklokken in Wiesbaden zijn door de Duitsche regeering opgeëischt voor vrvaardiging van oorlogsateriaal. In onder ling hebben nu de Evangelische en Katho lieke gemeenten van die stad alle klokken op den 2en Pinksterdag van 7 tot 8 uur laten luiden voor een laatst vaarwel. Uit Berlijn wordt gemeld: In den afge- loopen winter moge de levering van steenko len uit Duitschland aan de onzijdigen bene den hun behoefte zijn gebleven, dit lag alleen uit den weg zijn geruimd. Een herhaling van den onvoldoend'HÏ,<kolenaanvoer is nu voor den koenden winter niet te wachten. Mochten, we daar maar gerust op kunnen vertrouwen! Indische spiritusfabrieken, die wegens den oorlog geen markt hebben voor hun zui veren alcohol, hebben aan de regeering toe stemming gevraagd, hunne dagelijksche pro ductie van 70.000 liters langs chemischen weg te veranderen in. brandstof ter vervan ging van petroleum en dat produet op de In dische markt te 'laten brengen. Gemeld wordt dat reeds toestemming is verleend. Het warme weder en de daarop gevolg de regens hebben aan de te veilde staande ge wassen zeer veel goed gedaan. Zoo wordt ook uit Duitschland gemeld, dat de ontwikkeling van het graan de laatste^ week gunstig is ge weest en dat een deel van den achterstand gewassen in de meeste streken reeds is inge haald. HARM. Een mensch is nu eenmaal een on tevreden schepsel, maar ik kan er nu een maal niks aan doen, ik ga zoowat om zeep van de warmte. Hoe heb jij het er mee TEUN. Och, van regeeringsbraad-vet nou dan kan je 't bij 80 grade warm te nog best uithouden! Zoo zie het alweer. 't is toch ergens goed voor! Anders was 't in de school voor onderwijzers en kroost al lang te warm geweest, maar nou-, je hoort ze geen kik geven,de uitstekende resulta ten van het braadvet!! PIARM. Hoe is 't mogelijk? De Spieren van de lieve jeügd worden er bepaald ook leniger en sterker door, want als katten zie je ze hier en daar op de daken klauteren om de voor hen zoo begeerlijke musch- en spreeuweiëren machtig te worden. TEUN. Ja, 't loopt met die lieve jongens soms de spuigaten uit. Verleden week had de veldwachter van Wieringen nog zoo'n liev- ling enkele uurtjes in de „Wieringsche ge vangenis" opgesloten, om van z'n lust tot stenengooierij wat te bekoelenen toen had je even daarna het meewarig verhoor ver hoor door 't sleutelgat van 'n voorbijkomen de jongen eens moeten hooren: Jongen: „wie ben je?,, Gevangene: Jongen: „Wat hei je deen?" Gevangene: „Met stiene gooid - Is Post er nog?" - Jongen: Nei hoor, maar hij zal aas wel ko- me, en je d'r uut Uitte!" HARM. Wat '11 belhamels, hé! Ja, we klagen allemaal nog al eens onzer straatjeugd ook soms wel over. een jaar of wat oudere kornuiten, maar wat krijgt een agent te hoo ren als hij eens een jongen „bij de kladden" neemt? Niet veel liefelijks. Heus, we mogen de mannen der wet het leven wel niet verbitteren en niet 'm uitlachen als ie z'n boekje voor den dag haalt, om een naam van een belhamel te noteerenwelke 'hij la ter „goedig" weer doorhaalt. TEUN. Ja, mannen van „recht en goed heid", gelooft men tegenwoordig niet meer aan, dat is de zaak, zie je. Ik verleden week nog iemand overhalen om lid van de vereen, voor Staatspensioen te worden, maar.,., toen ha.d je moeten hooren: „Pensioen!"., „pensioen". Niks waard, ze zijn tegenwoor dig van halen, niet van brengen. En de menschen:?.. Ze bennen tegenwoordig alle maal even slecht! Vandaag bén je goede vrienden, en morgen bemieteren z je!" .En of ik praatte, dat de vereeniging 't goede voor had en de oudjes van 50 en a 55 jaar een pen sioentje van 7.- per week wilde laten genie ten hij bleef er bij, dat er niks was dat deugde! HARAI. Dat was en rare vent! Maar er zijn er. meer, die T hersenen in d'r teenen inplaats van in d'r hoofd hebben zitten An ders is 'l onmogelijk, dat dé gasfitters de uit vinding hadden gedaan, welke zij bij de mu ziektent van Harmonie te Hippolytushoef hebben klaar gespeeld. De een legt de buizen in de tent de andere, voor de gemeente 111 den grond, en nu,begrijp me welis een stukje van 20 c.M. onder de tent het zijn concurrenten!!voor hun „neutraal ge bied". De een voor den ander ver..tikt liet, dat stukje er tusschen te schroeven, om de gasbuizen van tent en gemeente met elkan der te verbinden. Wat en strijders om het bestaan, he? TEUN. Reusachtig! Maar de muzikanten hadden tóch licht, en nog een glaasje bier op de koop toe. Zeker kaarsen en een opfris- scher van de omwoners?! HARAI. "t Mocht wat! 't Was nacht stik donkere nacht in dc tent en de muzikanten vroegen met smachtende tongen om een kaars en laaf'nis aan de maan, want benedenzal TEUN. Als dat hielp, dan mogen de vis- schers ook wel eens een op bezoek bij „Ma' nus" want 't gaat met de ansjovis slecht, heel slecht.Zeg, weet jij de overeenkomst tusschen een ansjovis en een regeerings aard appel. MARM. Dat ligt voor de hand.Beiden moet terdege zout op, want anders smaken ze niet, en ze zijn van 't jaar beiden groot als koolrapen. TEUN. Ik dacht dat je wat zei. Maar la ten we daar onze neus maar niet verder inste ken, want das brand je'm! Precies als de Middenstandsvereenigingen te Anna Paulow- na en Wieringen. Ze wilden op de distribu- tieburau's ook een duit in 't zakje gooien, maar dat was aan de bijenkorf geschopt. HARM. Ik snap er niks van. Als wij boe- tarwe of rog moeten leveren, dan pikken ze de duiten terdege in!Zoo, mochten d mid denstanders daar hun neus niet in steken. Daarom zijn de leden van de middenstand zoo bezorgd voor hun zakdoek. TEUN. Precies! Ze hébben speciale ver gunning alléén daarin „hun neusie te steken... ,,'t kan verkeeren", zegt Breroo. Wel te rus ten. HOUTEN' SLEEPSCHEPEN GROOTE VAART. Het oorspronkelijk plan om houten sleep- scheperi te bouwen voor gebruik na den oor log om te voorzien in het gebrek aan scheeps ruimte, zal niet kunnen uitgevoerd, worden. Ofschoon het hout in Nederland aanwezig is, is een gegeven order voor 4 dergelijke schepen als niet uitVoerbaar teruggekomen door het totaal gemis aan der zake kundige werkkrachten. HONGERSNOOD IN RUSLAND. Het garnizoen van Wyborg heeft in een vergadering die 8 uren duurde, over het vre desvraagstuk beraadslaagd en ten slotte een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de vrede zoo spoedig mogelijk tot stand moet worden gebracht. De gevaarlijkste vijand, waartegen Rusland zich op dit oogenblik moet verdedigen, is de toenemende hon gersnood. PREDIK BEUKTEN. NED. HERV. GEMEENTK Hippolytushoef, v.in. 10.30 uur, Ds. Warners. Den Oever, vm. 10.30 uur, Ds. F. G. de Vries DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Markt Berichten. Stroe, v.m. 10.30 "uur," Ds~Leendertzr" SCHAGEN, 7 Juni. 4 Paarden 400 a 1000 8 Stieren 160 a 400. 55 Geldekoeien, mag. 180 11280 80 Idem, vette 200 a 530 20 Kalfkoeien 200 a 380. 30 Pinken 80 a 140. 55 Nucht. kalveren 8.a 20. 50 Sschapen, vette 26 a 30 412 Overhouders f 24 a 40 578 I.animeren 8.315. 19 Bokken en geiten 3.a 12. 7 Varkens mag. 12 a 20. 126 Biggen 6.a 10. 226 Kippen 2.a 350. 535 Kg. Boter 195 a 2.15. 2510-! Kipeieren 8.75 a 9.50 3000 Eendeieren J 9.50. Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling zoowel van hier als elders ontvangen ter gelegenheid onzer 50 jarige Echtvereeniging betuigen wij. mede namens onze kinderen langs dezen weg onzen wel- gemeenden dank. P. j. KEIJZER M. KEIJZER-Boersen. Wieringen.. 8 Juni 1917.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2