WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. tauilt EEN HÏÏVELIJK NAAR DE WERELD. 8e jaargang. Dinsdag 12 Juni 1917. No. 43. URANT WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBOD E." VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKE-R, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels f O.oO Iedere regel meer0.06 Bureau Hippolytushoef, Wieringen Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis—Anna-Paulowna. Agentschap A Keurig Gz. Wieringerwaard DE VROUW NA DEN OORLOG. De vraag, hoe het ial gaan na dep oorlog met den vrouwenarbeid, als de mannen die aan het tront vechten, of, in de onzijdige landen, zijn gemo biliseerd, terug komen en zullen willen terugkee- ren op de posten, die zij in vredestijd hebben be> kleed, blijft het onderwerp vormen van velerlei geredeneer. Te Londen is er van gedachten over gewisseld in een vergadering van den Arbeidsters bond. Een der spreeksters stelde de volgende vrageni Zal de vrouw, evenals indertijd Jeanne d'Arc, de Maagd van Orjeans, terug keeren naar haar ploeg en haar ruwe huishoudelijke bezigheden, nadat zij haar land zal hebben gediend en haar wapenrws* ting afgelegd Zal zij de kantoren de fabrieken en apdere plaatsen, waar zij thans werkt, verlatenl om haar uniform van tramconducteur, postbo- de enz. uit te trekken Zal zij weer naar haar potten en pannen gaan om onaanzienlijk, niet betaald werk te doen, of genoegen nemen met het minderwaardig werk in de fabrieken, waartoe zij vroeger was beperkt Als zij haar tegenwoorJ dige positie blijft innemen, onder welke voorwaar de zal dat dan gebeuren Er doet zich deze vraag voor i Hebben de vrouwen, die thans de mannen vervangen, genoeg gemeenschapsgevoel, om ver standig te doen, om te weigeren, elkaar te onder kruipen, of de terugkeerende mannen te belee-* digen, door hen te onderkruipen Men heeft te doen met een netelig vraagstuk en voor de georganiseerde vrouwen ontstaat hier een moeilijke taak. Een andere spreekster zeide: De toekomst zit vol beloften voor de arbeidsters. De vrouwen zul len uit deze oorlogshei komen met gebroken har ten en bloedende voeten, maar zij komen er uit met een vreemde, nieuwe en vreeselijke weten schap. Niet alleen de vrouwen zijn veranderd, maar ook de opvattingen van de mannen met be-1 trekking tot de vrouwen zijn veranderd, Vrouwen waren vroeger alleen de moeders van de mannen,1 thans hebben zij zich opgewerkt tot de duizeling wekkende hoogte van het vervaaardigen van ma chinegeweren, Men heeft den moeders der mannen1 het kiesrecht geweigerd, maar ik ben van meening dat het zal worden gegeven aan de vervaardig-1 sters van helsche machinegeweeren. Dergelijke woorden en- ontboezemingen stroom den van alle zijden den heer Faasman toe. Hij be zat een heoge meening van de bekwaamheden van zij aanstaanden shoonzoon, want deze had voor hem een gedeelte zijns vermogens zeer voor deelig weten te plaatsen en daardoor zijn gehee le hart gewonnen, Lancy was schrander genoeg mijnheer Faasman in vele zijner zaken om raad te vragen, hem alles toe te vértrouwen, en daar door wist hij zich zoo in zijne gunst te dringen, dat hij dacht: „zulk een man moet Marie wel ge lukkig maken en ik geef ze hem met vreugde, want zij verdiend werkelijk gelukkig te worden, Als wij in Marie's binnenste dringen en hare ge hfjmsie gedachten ?oekpn n«ï te yprschen, dan bevinden wij dat zij zich, door de teedere oplet tendheid en liefdevolle zorgvuldigheid die Lancy haar bewees, niet liet verblinden, maar vurig wenschte dat haar bruidegom meer van ernstige, christelijke beginselen mocht doordrongen zijn. Toch ontwikkelde hij, toen Marie eens dit onder werp ter sprake bracht, zeer ongedwongen en on uitpnttelijken rijkdom van godsdienstige grjnd- stellingen. Hij sprak met warmte van den invloed des Christendoms op de beschaving en de ont wikkeling van wetenschap en kunst; hij ocind^ zijnen zedelijken invloed op het volk, waaronder hij natuurlijk zich zelve niet rangschikte en deed het vooral recht wedervaren als eene ver dienstelijke veiligheids-politie. Lancy was dus een huichelaar? Indien wij cjit toegeven, dan moeten wij ook toestemmen dat yei? mannen naaf de y/ereld meer of minder hui chelaars zijn. Kan wel een man, die de regelen van beleefdheid en hoffelijkheid kent, eene dame tegen spreken, en moet hij niet veeleer aan ha re kleine dwaasheden toegeven? Wilde hij naar GEN IN GD NIEUWS. Dure spoorwegkaartjes De Vooruitgang schrijft Het reizende publiek is opgeschrikt door het bericht, dat met Uuli de prijs der spoorkaarten met 30 pCt. verhoogd zal worden. Den 1 Jan. j.1, zijn de kaarten reeds verhoogd met 20 pCt., zoo dat ze met Juli anderhalf maal zoo duur zijn ah vroeger. Is de verhooging noodzakelijk Het heet, dat de meerdere uitgaven voor brand stof, olie, salarissen, enz,, tot de verhooging dwin gen. Te ontkennen is het natuurlijk niet, dat de exploitatie op het oogenblik kostbaaris. Maar daar staat tegenover, dat de ontvangsten eveneens enorm zijn toegenomen. Zij zijn voordurend stij gende, In 1915 bedroegen ze 82 millioen in 1916 ruim 93 millioen, dat is een vermeerdering van 11 millioen, of ruim 13 pCt. 't Is nu maar de vraag, of de uitgaven dermate zijn gestegen, dat de meerdere ontvangsten er ge heel door verslonden werden. Wij kunnen dit niet beoordeelen. Vermoedelijk gaan onze 3 spoorwegmaatschap pijen met een zoet winstje strijken. Is dit inderdaad het geval, dan wordt het tijd, dat Regeering en Kamer er zich mee bemoeien. Het reizen is hier te landen niet goedkoop en 't behoeft niet opzettelijk nog duurder gemaakt te worden. Rijwielvervoer per spoor I Naar de T ij d verneemt, bereidden de spoor weg-maatschappijen het reizend publiek nog een verrassing voor. Met ingang van 1 Juli n.1. zullen bij de Staats spoor de treinen genummerd tot en met 199 en bij de Hollandsche Spoor de treinen genummerd tot en met 299, geen rijwielen vervoeren, anders dan tegen betaling van een gulden per rijwiel, onge acht den afstand. Regeeringsvarkens. De Inkoopcombinatie deelt het volgende me de: De prijzen der Regeeringsvarkens beginnen m' de laatste weken weder sterk op te loopen. Zij zijn reeds in verschillende streken genaderd tot den liemietprijs van 1.28 per K.G, slachtgewicht. Het zou en voor de Nederl. bevolking, die zeer zeker niet gaarne van Regeerings varkens zou verstoken zijn èn yoor den varkensmester, die de hand eener jonge dame staan en niet haren smaak deelen, men zou hem voor plomp en onwe tend houden. Bemint zij de poëzij, de muziek, het reizen, het gedruisch der stad, de rust van het land, dan moet hij eene voorliefde voor de zelfde dingen toonen, al zoude zijne neigingen oolj eene juist tegenovergestelde richting volgen. De ze beleefdheid doet menigmalen de grootste zwa righeden verdwijnen, welke anders zouden te be strijden zijn. Lancy volgde alzoo slechts de voor schriften der gewoonte en der wijsheid, toen hij voor den godsdienstigen zin zijner bruid zulk eene bewondering aan den dag legde. Hij speelde wel eene rol, maar hij speelde ze goed. Terwijl het aanstaande huwelijk door de inwil liging van Marie voortdurend naderde, was zij wachtend op een brief van hare moederlijke vrien din, de instuctrice, bij wie zij hare opvoeding had ontvangen en voor wie zij nu haar geheele hart had uitgestort. Eindelijk kwam het reeds lang ver wachte schrijven, en gaf haar verschillende wen ken en raadgevingen voor jong gehuwden aan de hand. De verstandige vrouw had yeel uit Marie's schrijven vernomen en het overige geraden. „Heeft een christelijk gezinde vrouw," schreef zij als een vervolg van verscheidene algemeene opmerkingen voor jong gehuwden; „heeft eene christelijk gezinde vrouw een echtgenoot zonder godsdienstige beginselen gehuwd., dan moet zij al haren invloed aanwenden om hem op een beteren weg te brengen en voor de godsdienst te winnen. Zij moet meer dan iedere vrouw naar de wereld zacht, beminnenswaardig, voorkomend en inschik kelijk zijn; zij moet de achting van haren gemaal zoeken te gewinnen; zij moet bemerken, dat hij het volle onderscheid tusschen een leven der we reld en een christelijk leven leere erkennen als hij haar met eene wereldsgezinde vrouw verge lijkt, en dat hij, als hij vermoeid is van het gerui- sch en 4? luimen der \vereld, in zijn huis orde en rpst l>ij zijne gade zachtmoedigheid en opgeruimd heid vinde, zoo dat hij gedrongen wordt uit te roe pen: „hier woont Godl" Marie dacht dikwijls over die raadgevingen na, en haar hart was met de beste voornemens en be sluiten vervuld, toen de dag verscheen dat zij me- toch gaarne een regel matigen afzet van zijn var kens wil blijven behouden, zeer te betreuren zijn, indien de distributie van Regeeringsvarkens door te hooge prijzen eventueel stopgezet zou moeten worden. Wel behoeft geen vrees te zijn bij de be volking, dat de Regeering geen varkensvleeschdis- tributie zal doen geschieden, immers is momenteel 7.000.000 K.G. gezouten vleesch voorradig, een voorraad, die voor verscheiden maanden voldoen de zal zijn om in de behoefte te voorzien. Evenwel zal iedereen de voorkeur geven in de zomermaan den aan versch vleesch boven gezouten vleesch. Toch zal de Regeering niet aarzelen wanneer de distributie door te hooge vraag prijzen van de varkens te veel geld gaat kosten over te gaan tot distribueering van gezouten vleesch, in plaats van versche varkens. Het ligt in dezen geheel aan de varkensmesters, of de distributie van versch vleesch op de oude wijze zal worden voortge zet, ja dan neen. Veehandel. Groote aardbeving in Middel-Amerika. Te Juandel Sur in Nicaragua is bericht ontvan gen uit San Miguel in de zusterre publiek San Sal vador, dat de hoofd stad van San Salvador, die denzelfden naam als de republiek zelve voert, door een aardbeving totaal verwoest is. San Salva dor stad telt 60.000 inwoners. De laatste telegrafist uit de stad, die gistermorgen te halftien de grens der in puin liggende stad bereikte, meldde, dat alles binnen een kring met een straal van 48 K.M. is vernield. De menschen kampeeren in de stra ten der stad en parken. Volgens den telegrafist houdt men het ervoor, dat niet een aardbeving, doch een uitbarsting van een vulkaan, aan den voet waarvan de stad ligt, de ramp veroorzaakt»-. Een telegram uit Tegucigalpa zegt, dat behalve San Salvador nog zes andere steden zijn ver woest." Verkoop van artikelen in de treinen Reizigers, die in de treinen aan medereizigers artikelen (eetwaren, brochures, enz.) ten verkoop aanbieden en daardoor het hun medereizigers las tig maken, zullen na waarschuwing als zijnde hin derlijk voor andere reizigers, op het eerst volgen de station of halte waar de trein stopt, uit den trein worden verwijderd. Indien zij voorzien zijn van een abonnementskaart zal deze worden inge trokken. De vrouw en de Kerk In het nieuwe reglement op het beheer der Ker kelijke goederen in de Ned. Herv. Gemeente te vrouw Lancy werd. Tusschen de overtuiging der tegenwoordige echt genoote van Lancy en datgene wat deze zijne grondbeginselen noemde, was een groot onder scheid. Reeds op hunne reis naar Frankrijk, wel ke zij na hunne huwelijksvoltrekking deden, open baarde zich dit in vele kleine voorvallen. Na hun ne terugkomst in het vaderland keerde zij niet aanstonds naar den Haag terug; want Marie had te kennen gegeven dat het haar een groot ge not zou zijn, eenige weken in het schoonste ge deelte der Gelderlandsche natuur door te bren gen, en dit bewoog Lancy, die haar gaarne genoe gen gaf, om zich met haar naar Venlop te bege ven en daar voor eene maand eenige kamers te huren. De eerste week dat zij zich in dit lustoord bevonden, viel de verjaardag van Lancy in, en om dezen vroolijk te vieren, had hij eenige zijner bekenden, die in Arnhem woonden, bij zich ge- noodigd. In den voormiddag zouden zij komen en den dag bij hem doorbrengen. Reeds tijdig was hij gekleed en had al eene wandeling in den om trek gedaan, toen hij de slaapkamer binnentrad om te zien of Marie nog niet gereed was. Hij ging zacht naar boven, omdat hij niet wist of zij nog sliep, daar zij den vorigen dag laat van een uit stapje waren teruggekeerd. Onhoorbaar naderde hij de op een kier staande deur. Door de smalle openning naar binnen ziende, viel zijn blik op den daar tegenover hangenden spiegel. Plotseling bleef hij als roerloos staan, toen het glas het beeld weei kaatste eener biddende, die, met gevouwen han den en het gelaat naar boven gekeerd, lag neder- geknield. Het was zijne Marie; op haar zacht ge laat en in het reine oog blonk da bezieling der godvruchtige gevoeleps, die hare ziel vervulden. Enkelp woorden, die zij halfluid uitsprak, dron gen tot hem door. Lancy kon zijne blikken niet afwenden van het vrome zachte gelaat zijner jeug dige gade, alsof hij daarin had willen lezen, wat in haar harte omging. Wellicht wilde hij zich over tuigen of dat, wat hij zag, niet slechts uiterlijk heid en gewoonte was. Wat was de uitkomst de zer beschouwing? Wij weten het niet; maar toen Marie haar gebed had geëindigd, streek hij met Hoorn is de vrouw stemgerechtigd verklaard en te vens haar bevoegdheid tot notabel of kerkvoogd toegelaten. Door 8 leden van het bestuur van de clas sis Leeuwarden is ber,loten, bij de Synode het voorstel aanhangig te maken, dat vrouwen en be deelden, leden der Ned. Herv. Kerk, het kies recht erlangen in kerkelijke zaken. Halt, hier blijven In de Maandagavond te Cappelle a.d. IJsel ge houden Raadsvergadering is door den heer \uvk een motie voorgesteld, die met algemeene stem men is aangenomen en waarbij aan dc-n Minister van Landbouw wordt verzocht een uitvoerverbod uit te vaardigen voor de nieuwe aardappelen. Ziekte onder de uien Bij verscheidene tuinders en landbouwers in de omstreken van Haarlem heerscht een ziekte onder de uien en charlotlen. De oorzaak wordt gezocht in een soort wormpje, dat aan de wortels knaagt. De bliksem in de keuken geslagen Onder Brinkheurne werden een vrouw en een kind in de keuken door den bliksem bewusteloos geslagen. Alles in de keuken was vernield. Goede tijden Te Doesburg bracht verpachting der staan plaatsen op de a.s. kermis 2500 op tegen 1500 in 1915. De vrijwilligers in Amerika. De lust tot vrijwillige indiensttreding schijnt in Amerika niet heel groot te zijn. Op Amerikaansche wijze, in reusachtige auto's, vol beladen met pro- paganda-materiaal, worden werftochten gehouden. Sprekers houden enthousiaste redevoeringen. In een plaatsje, dat bij algemeenen dienstplicht ze ker een 4000 a 500 recruton zo»» Icv^ivu. nicidtK zich 1 (zegge één) vrijwilliger aan. DE KEIZER IN GEVAAR. De grenscorrespondent van de Tel. meldt: We hebben indertijd zonder nadere bijzonder heden gemeld, hoe geallieerde vliegers een aan val op 't St. Pieterstation te Gent deden, welke nadien nog herhaald is. Maar op den tweeden Pinksteravond heeft het zeer weinig gescheeld, of niet alleen Hindenburg doch ook de Duitsche Keizer was 't slachtoffer geworden van een boni aanval, 't Is geen geheim hoe de Duitschers reeds geruimen tijd 't huidig of fensief bij Yperen voorzagen en allerlei maatre gelen namen. Het behoud van de kust met Zee- de hand over het hoofd, alsof hij een denkbeeld wilde verwijderen, dat hem lastig was. Hij trad eindelijk de kamer binnen en omhelsde haar zwijgend. Zij scheen te vermoeden dat hij haar had verrast en zag hem eenigzins verlegen aan. „Kom ik u ongelegen, Marie?" vroeg hij min zaam. „Gij zijt mij immers altijd welkom," antwoord de zij. „Ik heb voor u geene geheimen." „Ik weet het," zeide hij, haar de hand reiken de, „dat ik in u het vertrouwdste en liefdevolste hart op aarde heb." ,,Ik heb gebeden en gedankt. Eugène; ik heb ook voor u gebeden. O. ik gevoel mij zoo dank baar op uw geboortedag. Op zulke herinnerings- dagen besef ik zoozeer onze afhankelijkheid van den Leidsman van ons leven en Zijne onverdicn de goedheid. Is het u ook niet'zoo, Eugène? Hadi ook gij dezen morgen geen bijzondere behoefte tot bidden?" ,,Ik?" vroeg Lancy glimlachend, „ik moet be kennen dat ik seedert langen tijd niet gebeden heb Gij weet wel dat wij mannen on- juist niet \ccf met bidden verledigen." „Hoe, gij hebt Jus wel in langen tijd niet meer. of wellicht nooit gebeden?" vroeg Marie. „Nooit, dat nu wel niet, maar niet dikwijls; ziet gij, bidden is een uiterlijke vorm, eene zaak der gewoonte, en wij, heeren, hebben bovendien een aantal andere bezigheden." „Het bidden slechts een vorm!" riep Marie ver wonderd uit; „nu kan ik hooren, dat gij no >it ge beden hebt, E-ugcne; het bidden is ja, een vorm, maar een vorm, waarin zich het hart uitstoft vc.ot zijn Schepper en Vader, eene gemeenschapsoe fening met God, de ademtocht van het christelijk leven, zonder welke de godsvrucht sterft ,,Nu ja, mijne lieve," viel Lancy haar in de c- den, „als men bidden kan als gij; maar daartoe moet men uwe vroomheid bezitten. Wellicht heb ben wij mannen ongelijk, ik geloof het bijna." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1