EI HUWELIJK NAAR DE MELD. WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. feuilleton. 1 alkmaarschl: TABAK VAN J. RKEUSS 8e jaargang1. Donderdag 14 Juni 1917. No. 44. Overal verkrijgbaar. WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBODE.'' VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG an DONDERDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKE-R. WIERINGEN- AOVERTENTIËN; van 1-5 regoisf O.; O iedere regel meer0.06 Bureau Hippolytushoef, Wieringen Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A. Keuris Gz Wieringerwaapd GEMENGD NIEUWS. Vruchtafval van iruiboomen. Bij de fruitboomen, die in Zeeland over het al gemeen veel vrucht hebben, gezet, doet zich het verschijnsel voor, waarvan de oorzaak onbekend moet zijn, dat op vele plaatsen de helft en meer van die vrucht afvalt. De voorspelling van een rijken fruitoogst zal daardoor niet worden bewaar heid. Wat men groenten noemt Te Loosduinen wordt thans geregeld veiling ge houden van bloemkoolbladeren en peenloof, rom- mei, die anders wordt weggeworpen. Beide bren gen voor de drogerijen nog op van 4.10 tot 6.90 per 100 K.G. Vooral gedroogde koolbladeren wor den door hen, die ze proefden hoog gewaardeerd en gesteld verre boven boerenkool. De Commissie van Toezicht op de Groenten- Centrale, heeft nu ook bepaald, dat doorgescho ten andijvie anders mede niets waard os- der verantwoordelijkheid van het veilingbestuur geveild mag worden voor de drogerijen, tenein de daarna met consent uitgevoerd te kunnen worden. Wat men voor gras betaalt Te Grevenbicht (Limburg) had de jaarlijksche grasverpachting van de gemeente weilanden plaats Bacht deze in normale jaren goed 4000 op,, ten gevolge van den oorlog is deze opbrengst aanzien lijk gestegen, zoodat ze verleden jaar bedroeg 9851.35 en dit jaar zelfs 13.175.60. De nieuwe minister van oorlog. Thans kan nader gemeld worden dat met in gang van 15 dezer benoemd is tot minister van oorlsg jhr. de Jonge, administrateur bij het depar tement van'oorlog. Hij zal morgen worden beëe- digd en het beheer over het departement ovic nemen. Zijn benoeming is Donderdag in de Staats courant verschenen. De nieuwe minister is 42 jaar oud, studeerde te Utrecht, was korten tijd advo caat en daarna in verschillende rangen werk zaam aan het departement van koloniën tot hij in 1910 overging als referendaris naar het depar tement van oorlog. In 1912 was hij secretaris van de staatscommissie voor de Indische defensie. Jhr. de Jonge is de eerste burger minister van oorlog en bij geen enkele politieke partij aangesloten. Geen rantsoeneering voor nieuwe aardappelen. Naar men verneemt zal er vermoedelijk van de nieuwe aardappelen geen rantsoeneering plaats hebben. Te bevoegder plaatse wordt de opheffing dei rantsoeneering voor het product van de nieuwe 6. Had hem wellicht de vrome gloed, waarmede Marie scheen te bidden, geroerd? De woorde.i, die hij tot haar richtte, zouden dit bijna doen ge- looven. Lancy leefde slechts voor zijne jonge gade; het het scheen een paar weken lang als wilde hij den indruk, dien hij gemaakt had, doen vergeten, en in alles, ook in godsdienstige beginselen, met haar overeenstemmen. Hij begon van zelf 6ver dit on derwerp met haar te spreken, en betuigde zijne Marie, die hij schersend zijne kleine geleerde noemde, over hare kennis in dit opzicht, zijne vol le bewondering. Terwijl Lancy in deze zaak met zijne gade scheinbaar instemde, wilde hij haar door zijne twijfelingen en tegenwerpingen, die naar zij ne mening geene wederlegging toelieten, somwij len in het naauw brengen; maar wat was hij ver baasd als Marie hem eenvoudige, maar goede te- gengronden antwoordde. Hij troostte zich echter met de gedachte, dat hij met eene vrouw te doen had, tegen wie hij niet alle wapenen durfde gebrui ken, en die zijn wijsgierig systeem niet vermocht te oifivatten. In weerwil dat hij van zijn overwicht overtuigd was, eene overtuiging die zelfs een aan tal minder dan middelmatige mannen niet licht zouden opgeven, moest hij toch bij zich zeiven het helder verstand en diep gevoel zijner echtgenoote alle recht laten wedervaren, en hij zag in, dat het hem zeer bezwaarlijk zijn zou, hare godsdienstige grondbeginselen te schokken, hoewel hij de ge streng wetenschappelijke vorming boven haar voor uit had. Toen Marie den volgenden Zondag uit de dorps kerk terugkeerde en door Lancy geleid werd, die oogst geen bezwaar geacht, omdat die oogst niet ongunstig is en men den uitvoer van aardappe len de beperking kan aanleggen, welke wensche- lijk blijkt. Hoe de dieren zich weten te helpen. Zich zelf genezen, dat is het principe van alle dieren. Heeft een dier koorts, dan beperkt het zijn dieet, zoekt donkere en vochtige plekken op, drinkt veel water en dompelt zich soms heele- maal onder. Een hond, die zijn eetlust verloren heeft, zoekt onder alle grassen een bepaalde soort uit, dat werkt als braakmiddel. Ook katten, die zich ziek voelen, eten dikwijls gras. Schapen en koeien weten steeds de kruiden uit te zoeken, die goed voor ze zijn. Dieren, die aan rheumatiek lij den, zoeken voortdurend de zon. Bij wondkoorts baden ze geregeld in koud water. Heeft een dier een beenbreuk, waarbij het been nog maar vast zit aan een paar zenuwen of spierfragementen, dan verricht het met de tanden een amputatie. Een paar zeer merkwaardige gevallen van „self help" bij de dieren zijn door getuigen medege deeld: een chimpansé, die een kwetsuur had op- geloopen, wist die wond op buitengewoon kun stige wijze te verbinden met gras en bladeren. Bij een mier, wiens voelhorens waren afgesneden werd de wond door de ander mieren bedekt met een doorschijnende vloeistof, die ze uit den mond afscheidden. Een_hond, die dour een slang in zij" bek gebeten was, dompelde dit lichaamsdeel voort durend in stroomend water en was na een paar dagen weer genezen Een andere hond, een ter riër, had zijn oog gekwetst. Lag hij anders, zooals terriërs graag doen, zoo dicht mogelijk bij het vuur thans vermeed hij dat warme plekje en kroop, om alle licht en warmte uit te sluiten, onder een bank Het dier onderwierp aan een algemeene en locale behandeling, bleef liggen zonder iets te eten en hield het oog vochtig, door aanhoudend zijn poot nat te likken en die op het oog te drukken. Na zes dagen was de wond geheeld. Meikevers. Men schrijft uit Limburg aan het „Handelsblad": De mededeeling dat meikevers gebruikt wor den voor veevoeder kan aangevuld worden met ten haren gevalle zich tot dien „burgelijken, gods- dienstigen vorm" had vernederd, zeide laatstge noemde „Het weêr is uitlokkend, wat dunkt u, Mar.e, zouden we van middag niet een toertje maken „Ik zou dolgaarne." „Waarheen dan naar de Greb naar Ubbc-r gen of ergens anders „Ik heb al sinds lang een wensch gekoesterd; maar ik weet niet of u dat toertje bevallen zal. „Spreek, lieve, gij weet immers dat ik mij 't best amuseer waar gij genoegen vindt. „Ik zou zoo gaarne mevrouw Westenoort te B.. eens bezoeken. De achtenswaardige vrouw, aan wie ik mijne vorming en opvoeding te danken heb leeft nog altijd in mijn hart, en ik heb haar in lang niet gezien, ik dacht nu zijn wij slechts eenige uren van B... verwijderd." „Wij gaan. Ook ik verlang haar te kennen, die den kostelijken diamant heeft gesleepen, dien ik ik bezit." Zij reden diénzelfden middag naar B..., waai zij door dc waardige mevrouw Westenort met de grootste( blijdschap werden ontvangen. Het was haar de aangenaamste verrassing hare geliefde kweekelinge, die zij als eene dochter bemind had, nog eens weder te zien. „Ik mag u wel geluk wenschen, mijnheer Lan cy," sprak mevrouw Westenoort, toen zij met Lan cy, nadat de thee gebruikt was, door den tuin wandelde, terwijl mevrouw Lancy met de dochten van de institutrice vooruitging; „ik niag u wel ge luk wenschen, mijnheer Lancy, met uwe verbindte nis; want in onzen tijd, waarin baatzucht en mate rieel voordeel alles beheerschen, hebt gij eene echt genoote van ware, edele deugd weten te kiezen. „Deze verbindtenis maakt mij inderdaad geluk kig," zeide hij; „zij grondvest het geluk mijner toe komst, en het ware te wenschen, dat vele vrou wen op de mijne geleken." „Ja," herman mevrouw Westenoort, „en de tijd alleen zal ude waarde van den schat doen kennen, dien gij bezit. Ik heb reden u boven velen voor een de opmerking dal de Liruburg',che jeugd indertijd meikevers zelfs als lekkernij beschouwde. Zt plukte den dieren vleugels en poolen uit en ver orberde ze smaakelijk, daarbij verklarende, dat ze smaakte als hazelnoten. Pouten en vleugels heetten onverletrbaai. E)it I-. inderdaad juist, .want voedert men zijn pluimvee met meikevers, dan vindt men onvermijdelijk poot- of vleugelres ten terug in de eieren. Geen kosteloos vervoer meer. De directie der Staatsspoor heeft aan de be trokken comité's megedeeld, dat de Nederlandsche spoorwegmaatschappijen in verband niet.de maat regelen, welke noodzakelijk zijn geworden te be perking van het reizigersvervoer, na 30 Juni 1917 aan de door hunne tusschenkomst ve'eoeide k:n- deren en geleiders (geleidsters) geen kosteloos jvervoer meer kunnen verleenen. Uit Schoorl. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat zich in den tuin van den landman Huiberts alhier een vêenlaag bevindt. De turf uit dat veen is van goede hoedanigheid en voorziet in dezen tijd van gebrek aan brandstof dus den man kosteloos van de noodige brandstof. Dure aardappelen Door den heer S. uit Nijkerk is te Amersfoort op dc veiling aangevoerd een H.L. nieuwe aard .appelen, die 23 heeft opgebracht Te Amsterdam is voor bouwterrein per vh-i kanten meter 1600 besteed Een verdwaalde ooievaar Na een 30-jarig huwelijksleven is een landbou wer te Barneveld thans, op zijn 60en verjaardag hel eerst vader geworden. Dit dubbele feest is op bijzonder luisterrijke wij ze gevierd. Hongerende grijsaards en kinderen Kolossaal groot is het aantal Duitschc kindei ei-, en grijsaards, dat dag aan dag de bewoners van Kerkrade komt plat loopen. Allen klagen bitter over den honger en de armoedde: zij vragen brood aardappelen en alles, wat maar eetbaar is: mid den in den nacht worden de kleine zwervers in het dorp aangetroffen. Zij zien er physiek aller treu- gunsteling des hemels te houden; want voor hoe vele is de echt niet een zeer harde beproeving. „Waarom dit echter antwoordde Lancy; „de mannen bezitten de deugd der standvastigheid; een waar vriend verandert voor ons nimmer en de tijd kan hem ons slechts le dierbaarder maken. „Gewis; maar neemt men wel eene vrouw ge lijk men een vriend kiest Neen men ziet alleen op vergankelijke schoonheid, op grooten rijkdom, zonder zich om de eigenschappen des geestes te bekommeren; men geett, als men kiezen kan, aan eene rijke schoone vrouw boven eene goede en deugdzame de voorkeur. Dit zij zoo. Maar met der tijd gewent men zich aan schoonheid en rijk dom, of de tijd vernieticht de schoonheid en menig maal ook den rijkdom, en wal blijft er dan over Vei veling, bitterheid, afgunst en verdriet. En hier uit ontstaan wanorde en haal in den schoot dei faniiliën. Dan begint de man te klagen; hij zegt dat een ondragelijke last hen. nederdrukt, dat de natuur zich verzet tegen deze kluisters, en dat hij het recht heeit ze te verbreken." „Gij hebt gelijk; men heeft zoo velen die door oneenigheid in het huwelijk ongelukkig zijn; zoudi gij dus niet van meening zijn. dat het beter ware de echtscheiding wat gemakkelijker te maken?" „Die in het huwelijk slechts voldoening zoeken voor hartstocht en begeerlijkheid, .bereiden zich zelvcn. door de gevolgen, rechtmatige straf. Hun ne voorbeelden kunnen anderen tot waarschu wing dienen, en de wet, dunkt mij. moet de familie banden niet losser maken. De eenige noodzakelijk- hervormiing is die der harten. Men stelle matig heid in de plaats der begeerlijkheid, christelijke lieide in die der eigenliefde, liefde voor de deutfd in die der liefde voor hartstochten, en het geluk zal in den schoot der faniiliën en uit deze in de maatschappij terugkc-eren. Dit geluk, mijnheer Lan cy, is uw deel, want uwe levensgezellin is van de ze deugden doordrongen, en gij hebt voor haar de gevaren der wereld niet te duchten. Welk lot u ooit moge treffen, gij zult bij uwe echtgenoote al tijd troost, een vriendelijk woord, een goeden iig:«t uit. zegt De Tijd f Petroleum voor particulieren. Nadat gedurende eenige maanden geen petro leum voor particulieren mocht worden afgeleverd, is dit verbod thans opgeheven. Met ingang van 2 Juli e.k. zal wederom petro leum voor particulier gebruik door de handelaren mogen worden verstrekt. De te gebruiken hoeveel heden mogen echter slechts ten hoogste 50 pet. van de over hetzelfde tijdvak van het vorig jaai- gebruikte hoeveelheden bedragen Twist. J.l. Woensdagavond ontstond een twist lus- schcn den landbouwer J. B. aan den IJweg t'e Haarlemmermeer en een zijser vreemde werklie den, die in den zomertijd de Haarlemmermeer overstroonien. De landbouwer loste, oin den arbei der vrees aan te jagen, uit een geweer eerst een schot in de lucht en trof bij den tweede schot den jman in de buik. Zwaar gewond is hij daarna op last van een arts per rijwielbrancard door dc le-^ 'den-van de transportcolonne van het Roodë Kruis overgebracht naar he-t St. Elisabeth- gasthuis te 1 Haarlem. Lichtbesparing voor... rijwielen In verband met de lichtbesparing heeft de mini ster van waterstaat aczi dc colleges van Ged. Sta ten verzocht, hun gevoelen te doen kennen om trent eventuc-ele invoering van bepalingen, dat rij wielen eerst een vol uur na zonondergang tot één uur vóór zonsopgang licht moeten voeren en bij heldere maan in 't geheel geen licht behoeven te voeren. Tevens omtrent toepassing van eenzelf den maatregel voor melk- hand-, hondekarren en dergelijke. Nachtelijke verschrikking Vrijdagavond tusschen 11 en 12 uur, toen de lan delijkc bevolking is den omtrek van Woerden reeds ter ruste was gegaan om weer reeds in den heel vroegen morgen het werk te hervatten, wer den daar door de artillerie zware geschutoefenin- gen gehouden, die groote opschudding en ontstel tenis te weeg brachten. AUeen de stadbewoners waren te voren gewaarschuwd, n Halfuurtje bui ten de stad, in welke richting ook, was gcenerlei mededeeling gedaan. Tot zelfs een uur van Vloer den liepen de menschen door het hevig kanonge bulder verschrikt in nachtkleeding op straat rond Moeders liepen daar in het middernachtelijk uur met hun kinderen, niet wetend wat haar over kwam. Elders lagen twee oudjes verstijfd van schrik bewusteloos in bed Bij al die consternatie gevoegd het angstig ge loei van het vee, was het een nacht van verschrik raad en een edel hart vinden." Dc woorden der uitmuntende vrouw, die veel in het leven had ondervonden, brachten Lancy in eene bijzondere gemoedsstemming. Hij was ge troffen en wilde toch onverschillig schijnen; zijne ziel stemde geheel met de edele taal der dame in. maar zijn hart kampten in het geheim tegen deze grondstellingen. Ten einde zich van deze onaange name stemming te bevrijden, verhaastte Lancy zijne schreden om de andere dames in te halen. Nadat het jonge echtpaar nog eenigen tijd getoefd en een glas wijn gebruikt had namen zij afscheid an de institutrice en reden naar Velp terug. „Hebt gij u niet verveeld vroeg Marie onder weg, na een lang stilzwijgen, dat Lancy niet scheen te verbreken. „Niet in het minst, De institutrice schijnt mij eene uitstekende vrouw, met veel verstand en we reldkennis begaafd. Daarop werd hij ernstiger en nadenkendcr. Verscheidene dagen daarna had Lancy de hem anders eigene levendigheid nog niet tcrugekre- gen; hij scheen bevangen; het landleven begon hem eentoonig voor te komen; hij dacht aan de tad. aan zijne bezigheden. „Het wordt tijd," zeide hij eindelijk tot zich zei ven, „naar den Haag terug te kceren. lk ben dit herdersleven moede. Ik heb daar toch een zon derling huwelijk gesloten. Het is waar, mijne vrouw heeft zeker vele goede eigenschappen, maar hare overhelling tot vroomheid Soort zoekt soort, zegt het spreekwoord, maar bij ons te min ste wordt het niet bevestigd. Wie weet f De uiter sten raken elkander. Ik wil toch zien, wie van ons den anderen bekeert. Als twee karakters juist te genover elkander staan, trachten zij elkander te naderen. Arme Marit ik pas niet voor u; maar de begeerlijkheid heeft zich in het spel gemengd, zooals mevrouw Westenoort zegt." Weinige dagen daarna keerde het echtpaar naar de hofstad terug. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1