EEN HUWELIJK MM DE WEHELE «N» WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. TABAK VAN J R K E U S S 8e jaargang*. Vrijdag 22 Juni 1917. No. 46 ALKMAARSCME Overal verkrijgbaar. feuilleton. m m WIERINGER COURANT Jt J J WAARIN OPGENOMEN „DE POL DER BODE." J J UITGEVER: ADVERTENTIËN: CORN. J. BOSKE'R, WIERINGEN. ^dVrerégllmeirloOS VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f0.60. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Wieringen brengt ter kennis van de ingezetenen, en in het bizonder ook aan de winkeliers, dat voor het tijdvak 25 Juni- 22 Juli op de rijstbonnen een dubbel rant soen mag worden afgegeven, alzoo op elke bon 14 ons in plaats 7 ons De hiervoor benoodigde hoeveelheid rijst is voor de winkeliers ter be schikking. De Burgemeester van Wieringen A. PEEREBOOM. Wieringen 21 Juni 1917. GEMENGD NIEUWS. Ook aardig 7 Sommige menschen men zegt vooral vrou wen zouden niet half zooveel verdriet hebben als zij bijtijds de woorden konden inhouden, die zij weten, dat tot niets leiden endie zij vast hadden voorgenomen nooit nit te spreken. Weinig gras en goedkoop vee Nu de eerste grassnede in Friesland geducht tegenvalt, zijn er niet zooveel hooiers noodig dan in gewonen tijd. Werden vóór den hooitijd hooiers gehuurd tegen een weekloon van 25 a 30 gld., nu bieden ze zich aan voor een loon van 15 a 18 gld. Het gebrek aan gras in Friesland spiegelt zich duidelijk af in de prijzen van het rundvee. Menig boer moet vee verkopen en op de weekmarkten is de aanvoer van runderen thans even groot als op de drukste najaarsmarkten,Binnen twee we ken is de prijs der melk en weidköeien met ƒ100 per stuk gedaald. 01 het baten zal Een smokkelaar te Didam zou worden uigezet. De man ging niet vrijwillig, waarom een paar po litiebeambten kwamen om hem te leiden. Zijn vrouw nam toen een ongewoon middel te baat. Zij schudde aan een bijenkorf, de bijen wer den onrustig en vielen op de beambten aan, die haastig een heenkomen moesten zoeken. De man bleef voorloopig thuis. Als de zaak hiermee nu maar afgeloopen wasMaar de vrouw is te dezer zake veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Turfrantsoeneering. Binnen enkele dagen zou volgens de Tel. de vaststelling te verwachting zijn van een regeling betreffende turfrantsoeneering. De regeling zal op dezelfde leest worden geschoeid als die no- 8. Toegevendheid, verschooning,' zachtmoedig heid, welke zij hem bewees, al de zachte genoe gens stille eenvoudige huiselijkheid, die zij zoo ijverig trachtte hem te bereiden, voldeden hem niet, en hij verlit haar eonder het voorwendsel van bezigheden, om luidruchtige vermaken na te jagenBij deze bedroevende gedachten vulden hare oogen zich met tranen, en hare neergebo gen ziel waagde het niet aan de toekomst te den ken. Met gevouwen handen en ten hemel gesla gen blik bad zij God om hulp en allengs keerden rust en onderwerping in haar harte weder. Een jaar ging voorbij, en Marie's hoop op le vens- en familiegeluk scheen steeds meer teleur gesteld te worden. Het werd gedurig eenzamer rondom haar; zij had niemand Wien zij haar ver trouwen schenken en dien zij met innige gene genheid kon zijn toegedaan, en ook Lancy ver wijderde zich gedurig meer van haar, hoewel hij voortging de uiterlijke vormen van achting en min zaamheid jegens zijne gade bij elke gelegenheid in acht te nemen. ,,De werkzaamheden nemen mij zoo in beslag," zeide hij tot Marie, maar bij zich zeiven dacht hij ik laat haar naar haren smaak kiezen, ik eer biedig hare overtuiging, ik acht haar karakter en heb dus ook voorzeker het recht naar mijn wil en mijne grondbeginselen te leven. Kan men verdraag zamer zijn God schonk de treurende vrouw een grooten troost, toen zij moeder werd van een dochtertje, waarin zij opnieuw herleefde, en dat haar alles vergoedde, wat haar de onverschilligheid van Lancy ontnam. Eene nieuwe toekomst opende zich voor haar; zij werd meer gelaten in haar lot pens de kolen-rantsoeneering en zich daarbij aansluiten. Groentebrood. Een nieuw oorlogsproduct in Duitschland „groentebrood, dat bereid wordt uit groentenaf- val, versche, onfrisch geworden of gedroogde groenten vermengt met wat havermout en bak meel. Het kan gebakken gekookt of gebraden wor den en dient óf als grondmassa voor spijzen óf om gesneden op het brood te worden gegeten. Eigen potje koken. De lof van de Centrale keuken is in allerlei toon aard bezongen. Ze spaart gas, ze spaart turf, ze spaart tijd.... Goed en wel, maar onze huis moeders willen r niet aan. Op verschillende plaatsen is een mislukking geworden. Wat raag toch de reden zijn De „Rott. Ct." wil gelooven, dat het „eigen potje koken" nu eenmaal een te groote beko ring heeft en behoudt De ervaring, reeds herhaaldelijk opgedaan, wordt ook nu bevestigdin weerwil van alle voordeelen, die het gemeenschappelijk verbruik oplevert, wordt aan eigen gezinsvoorziening ver re de voorkeur gegeven. Huismoeders minnen haar eigen huishouden, willen zelf de kost berei den, met potjes en pannetjes werken, bepalen wat er gegeten zal worden. Huis en keuken is een vorstendommetje, waar aan niemand moeten raken. Dat die trek om het persoonlijke van de fa miliekring hoog te houden moet worden gelaakt zou het blad ook niet graag durven beweren. Geen getuigegeld 1 Een sergeant van het fort Rijnauwen, (bij Ut recht), die zich zeer actief had gedragen bij een eenvoudig zaakje, moest als getuige optreden bij het kantongerecht te Utrecht. Daar hij juist te Breda met verlof was, moest hij extra overko- men. Hij gebruikte daarvoor zijn militair vervoer bewijs. Nu stond den sergeant de keuze open om een paar dagen te Utrecht te blijven rondzwev voor het kleine lieve wezentje, dat de hemel haar geschonken had, naar den achtergrond gedrongen, en het lijden van haar hart werd door de zorg Van de zijde harer familie werd zij bij deze ge legenheid met liefderijke zorgvuldigheid overla den, en mevrouw Faasman, die de teruggetrok ken levenswijze van hare dochter tot hiertoe bur gerlijke bekrompenheid genoemd had, brak zelfs de reeks harer vermaken af en verliet nauwelijks de kamer harer dochter. Ook Eduard en zijne ga de (want Marie's broeder was kort na haar gehuwd brachten vele uren bij de jonge moeder door, en Lancy deed zich als den teedersten en zorgvuldig- sten echtgenoot en vader voor. Maar een opmerk zaam zou iets overdrevens in zijn gedrag hebben gezien, alsof hij voor de oogen der familie zijne liefde en gehechtheid aan zijne vrouw wilde doen blijken. Eenige weken lang heerschte er veel geruisch om Marie, want hare moeder vierde de geboor te harer kleindochter met schitterende feesten; allengs werd het echter weder rustig om haai henen en ieder keerde tot zijne gewone levens wijze terug; mevrouw Faasman tot hare gezel schappen en Lancy tot zijn gewoel van bezighe den en vermaken, zoodat Marie zich spoedig weer eenzaam en verlaten zag. Onder de vele kennissen, die de kraamvrouw bezocht hadden, miste deze mevrouw Rosboom, en zij deed haar bij eene toevallige ontmoeting daarover een zacht verwijt. Mevrouw Rosboom bracht eene verontschuldiging te voorschijn, maar den wa ren grond van dit verzuim zeide zij niet. Het was derhalve weer eenzaam en stil om mevrouw Lancy, maar deze droeg haar lot met gelatenheid en onderwerping; want zij had im mers haar kind, en wat wil eene liefhebbende, teedere moeder meer Dag en nacht hield zij zich met de kleine lieveling bezig, en hoewel het groote onderscheid tusschen haar en Lan- cy's karakter haer nog steeds smartelijk bleef zoo was dit toch niet nu zij moeder was, waar mede zij van hare familie werd behandeld, werd haar niet door haren vader betoond, die ven of op eigen kosten naar Breda terug te keeren. Er werd hem althans door den kanton rechter verzekerd, dat in dit geval geen getui- gengeld zal worden verstrekt. De sergeant wees er op dat ongeveer -10 onkosten heeft. Het gaat, meende hij niet aan, deze door hem te doen betalen. De kantonrechter herhaalde echter, dat geen getuigengeld mag worden uitbetaald. Daarop verzekerde de sergeant Al wordt er voortaan vlak bij rnij geroofd of gemoord, dan laat ik het begaan. Kantonrechter Dan doet u uw plicht niet. SergeantDien heb ik nu gedaan en daar voor mag ik nog tien gulden toe betalen (Nijdig afl) Het Engelsche oorlogsbrood. Een correspondent van de Daily - News and Leader schrijft in het nummer van 7 Juni „Natuurlijk is het broodverbruik verminderd. Niemand kan het eten en als men het toch doet is het lijden zoo groot, dat het leven een last wordt. Het brood is abominabelHet is slecht gebakken. Het voedt niet. Het is ongenietbaar, zelfs voor de musschen van lord Devonport De klokken uit den Keulschen Dom tot ka nonnen gegoten. De beroemde keizerklok van den Keulschen Dom, die 543 centenaar weegt en in 1887 uit Fransche kanonnen, die in een veldslag uit den oorlog van '70 '71 veroverd waren, gegoten was, is door het Dom kapittel gratis aan het le ger afgestaan. De klok moet wegens haar groote aangeboord en doorgezaagd worden, welk werk 8 weken duren zal. Het staal op de slagvelden van Verdun. Tijdens den strijd bij Verdun, die meer daq een jaar duurde, zijn duizende en nog eens duizenden tonnen staal verschoten, zodat het slagveld letterlijk met staal is bezaaid. Het Zweedsch tijdschrift Industreitning publiceert een intressante berekening over de hoeveelhe den van dat verschoten staal Van tijd tot tijd hebben beide partijen te zamen een millioen haar integendeel dikwijls kwam bezoeken. De waardige man was inwendig niet zeer te vreden zijn positie in de hofstad viel niet meer in zijn smaak en sedert Marie's huwelijk had hij van de heerschzucht zijner gemalin meer dan te voren te lijden. Bij Marie vond hij troost, en het gelukte haar altijd, hem weder met zijn lot te verzoenen. „Waarom zou ik ook niet tevreden zijn," zei de hij eens na zulk een gesprek, „daar gij nu ge lukkig zijt Niet waar, mijn kind, gij zijt inder daad gelukkig Maar waar is Lancy „Lancy is met bezigheden overladen, papa, en heeft geen oogenblik voor zich zeiven over." „Het is waar; hij moet echter ongehoord daarbij winnen. Nu, des te beterlater zal hij zich wel rust geven. Maar wat groeit uwe kleine kom eens op den arm van opa, mijn popje I" En nu nam de heer Faasman het kind op zijn arm, droeg het in zegepraal rond en vergat bij haar vroolijken lach de kamers der Staten-Ge- neraal, de heerschzucht zijner vrouw, en alles wat hem in de hofstad mishaagde. Marie's betrekkelijk rustig leven zou door nieuwe stormen worden bedreigd. Het goud moet in het vuur gelouterd worden, en ook ha re deugd moest door beproeving hare waarde doen kennen. Eens kwam de heer Arendland, een vriend van Lancy, bij mevrouw Eduard Faasman, om eene visite te maken, en na den gewonen groet, zeide deze tot hem „Meh hoort dat gij den grooten stap in 't hu welijksbootje wagen zult, mijnheer Arendland, is dit waar „Ik, mevrouw Ik hoor uit uw mond het eer ste woord hiervan. En met wie zou dit zijn Ik ben nieuwsgierig om mijne toekomstige levens gezellin te leeren kennen." „Gij wilt alzoo ontkennen, dat tusschen u en mevrouw Rosboom eene betrekking bestaat „Dat de werelld voor tijdverdrijf mij aan me vrouw Rosboom uithuwelijkt is mogelijk, maar Bureau Hippolytushoef, Wieringen Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna Agentschap A. Keuris Gz. Wieringerwaarp schoten per dag verzonden. Neemt men nu aan dat gemiddeld het zevende deel van deze hoe veelheid, dus een millioen schoten per afge vuurd is, rekent men het gemiddeld gewicht aan metaal op 45 K.G. en rekent men ten slotte den gevechtstrijd op 30 weken, dan komt men tot een ongelooflijk hoog cijfer de grond is bezaaid met 1. 350. 000 ton staal. Om deze massa te kun nen vervoeren zouden noodig zijn 135.000 wa gons. Men kan zich ongeveer voorstellen, hoe dicht de staalsplinters in den grond liggen, wan neer men het strijdgebied berekent op 260 vierk. K.M. Dan zijn op iedere H.A. grond 150 ton staal getrooid, voor een waarde van ongeveer 2100. Die staalmassa's zijn waarschijnlijk meer waard dan de heele grond. De Distributie - misère. De anti-rev. „Rotterdammeer" meldt dat de vorige week in een der groote plattelandsge meenten is Zuid-Holland een burgemeester, het wachten moede, dit telegram naar minis ter Posthuma zond: „Excellentie! hoe moet ik de hongerige men schen nu stil houden die om voedsel komen hui len, waar ik 20 baal suppletie-rijst, - ter ver vanging van aarappelen,- op 4 Juni telegra- phisch besteld en waarop zij vervlogen week recht hadden, volgens order, nog steeds niet ont ving terwijl ik ook geen voorraad heb.? U zegt: geef ze aanstaande week maar weer 5 ons rijst extra per hoofd." Maar hoe kan ik dat als ik geen rijst heb? Zal de rijst eerst gezonden worden, als de noodstand voor bij is. Mag ik de hier aanwezige 32 balen in be zit genomen Javarijst soms gebruiken Nog een voorbeeld van traagheid. De bruine boenen, op 10 April besteld voor de toen a.s. 4-weeksche periode, zijn nog steeds niet in mijn bezit, terwijl hier honderden kilo's die ik voor u in bezit nam ongebruikt staan. De 10 April bestelde groene erwten ent- ving ik eindelijk op 5 Juni. Zoo moet er ondanks alle zorgen on tevredenheid komen. Het blad voegt er aan toe: Blijkbaar maakte dit forsche optreden ein delijk den gewenschten indruk, want na eeni ge telegraphische schermutselingen kwam het gewenschte Goed betaald. Een heer, die per auto den Haarlemmermeer polder bezocht, kocht daar van een arbeider een H.L. aardappelen voor..../ 200. wat uw ootmoedigen dienaar betreft, die is niet zoo dwaas als men denkt, en hij zou liever zon der vrouw sterven, dan zich onder de banier de zer vrouw begevenDoch genoeg, ik mag niet meer zeggen." „Hoe gestreng oordeelt gij over deze vrouw I Ik wil erkennen dat zij wat couet is, maar iets anders kan men haar toch niet te laste leggen." „Ik heb reden over mevrouw Rosboom te zwijgen. Maar neen als ik mij wèl bedenk moet ik spreken, en juist tot u." De nieuwsgierigheid van mevrouw Eduard Faasman was op het hoogst gespannen, en zij zeide „Openbaar mij dan uw geheim." „Ik wil het, als gij mij belooft de zaak voor u te houden, of ten minste met groote voorzich- tichheid te werk te zullen gaan." „Dit beloof ik u." „Ik moet dan een vriend aanklagen, maar het is tot zijn bestwil. Een persoon, die u zeer na is, staat in teedere betrekking tot mevrouw Ros boom." „En wie is die persoon Gij jaagt mij schrik- aan 1" „Wees bedaard, Eduard is het niet." „O, ten opzichte van mijn man ben ik gerust, maar wie is het „Lancy," „Onmogelijk I!" „Het is waarheid, zeg ik u, en aan u staat het nu te handelen en groote onaangenaamheden in de familie voor te komen. Maar gelief voorzich- tich te zijn omtrent mevrouw Lancy; zij is eene voortreffelijke vrouw, die dezen kommer niet verdient. Met Lancy is overigens moeielijk te recht te komen; maar er moet iets gedaan wor den. want hij verwaarloost, behalve zijne vrouw, ook zijne bezigheden." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1