ISSCflERIJ niel meer bescM maaien en visschen maaien K. Keuris Az. Bekendmaking. Rijst voor aardappelen. Nu gebleken is, dat het laatste vast gestelde aardappelrantsoen van 1 K.G. per hoofd in de meeste gemeenten niet verstrekt kan worden, is den Minister door sommige gemeenten gevraagd of het rijstrantsoen, bij totaal ontbreken van kleiaardappelen evenredig verhoogd mag worden Hierop is thans door den Minister bepaald, dat in gevallen als bovenbedoeld, het rijstrantsoen met één - vierde kilo per .|p)ofd per week ver meerderd kan worden. Als de oorlog uit is dun zullen we nog na te bloeden hebben, zegt „De Standaard". JJan toch zullen we zitten met 5- a 600 milli- oen extra schuld, en die moet, zei het ook gelei de lijk over 40 jaar, weer worden vereffend en er moet rente worden betaald. Dus houden we hooge belastingen. En de duur te der levensmiddelen zal slechts ten deele ver minderen en van duurt-toeslag zal geen sprak»- meer zijn. Hier komt bij, dat er meer dan één wet op uit voering wacht; denk slechts aan het Onderwijs, waardoor de jaarlijksche uitgaven op 't budget zeer aanzienlijk zullen stijgen. Vermoedelijk zullen er daarom, ook na het her stel van den vrede, nog vrij nijpende dage» voor de deur staan, en hét redmiddel, dat thans in de leeningen zich aanmeldt, zal dan niet meer bij kunnen springen. Van alle kanten zullen bovendien allerlei be hoeften, wier bevrediging thans uitgesteld moest worden, om voorziening komen roepen, zoodat de toekomstige Minister van Financiën zich voor een ver van lichte taak zal geplaatst zien. Tijdens een onweer werden in Ankum ne gen koeien van den landbouwer G. Lindeboom door den bliksem getroffen. Drie werden onmid- delijk gedood. De koeien waren vastgehecht aan een draad om gemolken te worden. De melkers, die op korten afstand van de koei en voor den regen waren gaan schuilen, kwamen met den schrik vrij. Een dankbaarheid, die éénig is Overal zijn de loonen der veldarbeiders zeer gestegen en stijgen ze nog. Het personeel van een landbouwer te Tjummarum wenscht die ver hooging niet, omdat .n patroon altijd zoo goe in den slechten tijd voor hen zorgde. Mijnwerkersstaking. Men verneemd uit Heerlen, dat Donderdag oi_ 6 uur aan de mijn „Emma" de staking een aan vang heeft genomen. Er zijn militairen-wielrijders aangekomen or de orde te handhaven. Toen de Belgische geinterneerden, die in de mi; Hen werken, hedenmorgen aande mijnen aankwa men, weigerden zij naar beneden te gaan. Zij ziji. daarop naar het kamp Beersdal teruggebracht, i. afwachting van een nadere beslissing van hoogei hand. Ook heeft een gedeelte van de ongeorganisee de arbeiders zich bij de stakers aangesloten. Alle mijntoegangen zijn door militairen afge zet. Omtrent de vergadering, waarin tot staking werd besloten, deelt men ons nog mede, dat hei besluit werd genomen met 19 stemmen voor er. 2 tegen. De twee tegenstemmers hadden zich ir. •beginsel ook vóór staking vrklaarde, maar wil den alvorens .definitief daartoe over te gaan, nog een laatste bemiddelingspoging aanwenden. Hei werk in de mijnen ligt nagenoeg stil. Zooals men weet, wordt bovengronds niet gestaakt. Naar schatting staakt ongeveer 90 pet. van hei geheele aantal arbeiders, dat in de mijnen werkt Kanonvuur en donder. De jongste onweders," zegt de Daily C-hroni- cle hebben gelegenheid gegeven tot interresante vergelijkingen tusschen het geweld van den strijd en den donder, waarbij de natuur er ongelukkig afkomt. De artillerie van het uitspansel haalt niet bij die der menschen. Een officier die aan hei front is geweest, zegt, dat een half dozijn van de zwaarste donderslagen bijeengevoegd, een tame lijk juiste imitatie van het oorverdoovend ge weld der gevechtsactie zou kunnen geven. Dal het menschelijk trommelvlies het uithoudt, is ook weder een der wonderen van het slagveld." Lintjes afgenomen. De Engelsche minister Bonar Law deelde on der luide toejuichingen in het Lagerhuis mede, dat van nu af aan alle vijandelijke buitenlanders zullen ophouden lid te zijn van de Britsche rid derorden, tot welke zij voor het uitbreken van den oorlog behoorden. Het vrouwenkiesrecht in Engeland, Met 291 tegen 25 stemmen besloot het Lager huis, dat vrouwen, om volgens de nieuwe kies wet kiesgerechtigd te zijn, den leeftijd van 30 ja ren bereikt zullen moeten hebben. Dure aardappelen. Volgens een biail te Dresden werden in deze stad door een der handelaren aardappelen ver kocht tegen 2 mark 20 per pond. Het bureau te gen oorlogswoeker besloot niet in te grijpen, daar het de herkomst der aardappelen niet ken- de. Denzelfden middag reeds verkocht de hande laar zijn aardappelen voor 2 mark 90. Geen wratten meer In het Nederl. Tijdschrift v. Geneesk. deelt dr. Wong Lun Hing geneesk. heer te Roermond, een aantal gevallen mede, waarbij wratten verdwe nen door inwrijving met krijt. De behéfc^ ding duurt enkele weken, in ernstige gevallen een paar maanden, doch wanneer men het geduld maar niet te gauw verliest, schijnt de kans op genezing zeer groot te zijn. De schrijver vermeldt een geval van een post bode, wiens handen zoo vol wratten zaten, dat geen centimeter van de huid vrij van wratten was. Na een ruime 2 maanden invrijving met schoolkrijt waren de wratten alle verdwenen. Een staaltje van lichaamskracht. Bij een samenkomst van Peter den Grooten en August den Sterke, die elkanders bondgenoo- tcn waren in den strijd tegen Zweden, gaven bei de vorsten blijken van ongewone lichaamskracht. Koning August n.1., wien het zilveren bord, dat men hem voorgezet had, niet beviel rolde het als papier op en wierp het op den grond. Peter wil de niet bij hem achter blijven en deed met een ander bord hetzelfde. Nu greep Pool een groo ten zilveren beker, dien hij voor zijn gast in lichaamskracht niet behoefde onder te doen. Al het vaatwerk liep gevaar vernietigd te worden toen Peter een einde maakte aan den wedstrijd door te zeggen Broeder August, wij weten het zilver te kne den en te buigen, laten wij ons echter liever er op toeleggen niet het Zweedsche ijzer hetzelfde te „doen. Een anderen keer greep August de Sterke, terwijl hij met zijn bondgenooten bij een stieren gevecht tegenwoordig was, een dezer woedende dieren bij de horens en hieuw het met een enke len slag den kop van den romp. Wacht eens, riep Peter, ik kan ook nog wat en nu liet hij een wolbaai halen, wierp die hoog in de lucht en sneed onder het vallen den gan- schen bundel met één sabelhouw door. Hoeveel moeite de poolsche vorst ook in het werk stelde om zulks den Czaar na te doen; zijn behendigheid schoot bij zijn kracht te kort en vruchteloos trachtte hij de wolbaai te door klieven. Een dolleman. In Neudorf in het district Kattowitz, kreeg de mijnwerker Krey Donderag twist met een bak ker, Cajona genaamd, over een naar 's mijnwer kers oordeel niet goed gebakken brood. Woe dend verliet hij de bakkerij, keerde echter een oogenblik later terug met een geladen revolver en schoot den bakker, zonder er nog een woord er over vuil te maken, neer. Toen richtte hij het wapen op beide dochters van den baas en., bracht ze zware verwondingen toe. Ten slotte liep hij naar den burgemeester om met hem af le rekenen; hij werd echter door de tusschen- komst van een kameraad daarin verhinderd. Bij de jacht die ten slotte op den dolleman plaats vuurde hij meermalen op zijn kameraad en dood de hem ten slotte met een schot in den buik. Toen schoot hij zichzelf dood. De bakker, een .weduwnaar, laat acht kinderen na, de doorscho ten kameraad zeven, de moordenaar zelf vier Kunstmest, De Kunstmest-commissie verzoekt ons J/ir gend de aandacht te vestigen op de gelegen heid tot het doen van bestellingen op verschil lende kunstmeststoffen voor den oogst. 1916-1. Er wordt speciaal op gewezen, dat thans de gelegenheid voor iedereen, tot het doen van be stellingen is opengesteld en latere aanvragen niet in behandeling zullen worden genomen. Henri ter Hall. Henri ter hall, de koning der Nederlandsche revuemakers („Zie je ze vliegen „Kijk je nog 's om „Heb je niets vergeten T' en ettelijke meer, zijn alle van hem) vierde Vrijdag 1.1. zijn zilveren jubileum als variêté-artist. De revue is voor hem een goudmijntje geweest. 25 jaar gele den was hij stafmuzikant te Den Helder, thans bewoond hij een villa te Rijswijk, bezit een pracht-auto en is een man in bonis. Slapende kerkbezoekers Nu de drukke hooitijd in Frieland is aangebro ken en het weer warm is, waarschuwt een predir kant eener Gereform. Gemeente tegen het sla pen tijdens de godsdienstoefeningen, dat onge twijfeld zal toenemen nu er bijna geen rusttijd overblijft, Dit euvel moet z.i. zooveel mogelijk bestreden worden en daarom raadt hij de be zoekers aan de slap(enden wakker de .porren, ook al vinden de laatsten dat minder aangenaam De „bijzittenden" moeten niet versagen hun sla pende broeders en zusters tot „bewusten toe stand" terug te brengen. Brood van bedorven rogge! In Winterswijk wordt tegenwoordig rogge brood gebakken, dat oneetbaar is ten gevolge van het bederven der rogge. Deze schijnt op de bewaarplaatsen niet goed behandeld te zijn. Men spreekt van 3000 tot 4000 H.L., die be dorven moet zijn. Aanslag op een Burgemeester Maandag heeft ten Raadhuize te Kerkrade een brutale aanslag plaats gehad, die blijkbaar gericht was tegen het leven van burgemeester Habets. Naar de Limb. Koerier meldt, kwam een man dien morgen om broodkaarten. Hij verlangde den burgemeester daarover te spreken, doch werd ver wezen naar het levensmiddelenbedrijf. De man schijnt hiermede geen genoegen genomen te heb ben, en drong door in de kamer van den burge meester. Deze gelastte den brutalen indringer de kamer te verlaten. Eerst na herhaaldelijk aange maand te zijn om te vertrekken, vernet de man de kamer. Mar het duurde niet lang of de brutale kerel was weer terug. Hij had in opgeheven hand een mes en sprong op den burgemeester toe. Maar voordat de woesteling gelegenheid had om den burgemeester te treffen, was deze reeds opgesprongen en had den misdadiger zulk een duw gegeven, dat deze tegen de deur opvloog. De burgemeester zelf kwam te vallen en toen de man dit zag, sprong hij andermaal op den burge meester toe, om dezen te treffen. De tegenwoor- heid van geest redde ook thans den heer Habets van een wellicht ernstige verwonding. Eindelijk riep de aangevallene luidde om hulp en dit was zijn redding. Want door het geroep kwam de aan valler tot bezinning, maakte rechtsomkeert, en snelde de deur uit. Dc burgemeester wist hem echter met beliulp van den inspecteur van politie en een hoofdagent in de gang van het raadhuis te arresteeren. De man werd ontwapend en in arrest gesteld. Hoogoven en staalwerk. Men meldt uit Den Haag, dat voor de eventu- eele oprichting hier te lande van en hoogoven met een staal en walswerk, waarover Woensdag 1.1. tusschen de regeering en vertegenwoordigers van nijverheid en bankwezen, een kapitaal van 25 a 30 millioen benoodig zal zijn. De moord in de Alexander- kazerne Den meldt dat Woensdagavond te Heerlen aan gehouden en naar 's-Gravenhage overgebrachte gesignaleerde persoon, Jelle Schaap, als verdacht op 4 Maart j.1. in de Alexanderkazerne te 's-Gra venhage een adjudant-onderofficier te hebben ver moord, schuld ontkent en zijn vlucht verklaart door vrees voor aanhouding als deserteur. Burgelijke stand van de Gemeente Wieringen. Geboren Anna d. v. S. Smit en G. fakes. Ondertrouwd P. Jongkind en M, G. van Sa- voijen. P. Beukema en L. Bomhoff te Helder. Overleden Geertje Kalf, oud 87 jaren, we duwe van Jang de Jong. De sigarenprijzen verhoogd. Naar de Telegraaf meldt, zal binnen /eer kor ten tijd, waarschijnlijk nog deze week een nicu we aanzielijke prijsverhooging dre sigaren in werking treden. Sigaren van 3 cent zullen gebracht worden op 3en eenhalve cent, en deze laatste op 4, van 4 op 5 van 5 op 6 en eventueel ook de duurde re een cent hooger in prijs BEKENDMAKING. HUISBRAND De brandstoffen - Commissie maakt bekend, dat door haar zijn aangevraagd aan de Rijkskolendis- tributie ingevolge de ingekomen lijsten voor den termijn 1 April 1917 1 April 1918 8009 H. L. Anthraciet - nootjes 1298 H, L. Eierkolen. 4560 H. L. Steenkolen 690 H. L. Gascokes. 1233200 stuks Bruikoolbriketten 2021400 stuks harde Turven 17350 stuks zachte Turven. Bericht wordt nog ingewacht, hoeveel (of hoe weinig) hiervan zal worden toegewezen. INDUSTRIE - KOLEN. De industrie - kolen moeten elke maand voor de volgende maand worden aangevraagd op formulier. Dergelijke formulieren zijn thans voor Juli ver zonden aan hen, die er voor in aanmerking ko men en voor zoover aan de commissie als zooda nig bekend Mochten er zijn, die meenen industrie kolen noodig te hebben, doch geen lijst hebben ontvan gen, dan hebben zij zich vóór of op Maandag a.s. aan le melden bij D. Duijker. Lijsten, bezorgd na a.s. Maandag, komen niet in aanmerking. De bedoeling van de aanvragen voor landbou wers is, dat zij opgeven de hoeveelheid brandstof fen noodig voor het maken van warm water voor de zuivelbereiding en reiniging van het vaatwerk en voor stoomdorschmachines. INDUSTRIE - TURF Aan de Rijkskolendistributie zijn aangevraagd voor 1 April 1917 1 April 1918 375.000 kleine lange of 250.000 groote lange turven. Wegens de veenbranden zal de zachte turf na genoeg geheel voor de bakkers moeten worden gereserveerd. BRANDSTOFFEN - HANDEL Met den groothandel d.w.z. met de vraag, door welke leveranciers de brandstoffen aan de com missie worden geleverd, bemoeit zij zich niet. Dil is het werk der Rijkskolendistributie. Voor de schipperij zal de commissie zooveel mo gelijk trachten zich te bedienen van de schippers, die gewoon waren brandstoffen aan te voeren. Zij is hiervan echter niet alleen baas. Wat betreft den kleinhandel, zoo zal aan al degenen, wier naam voorkomt op meer dan één lijst, en waarvan de commissie niet bij voorbaat weet, dat zij toch niet als handelaar willen optre den, kennis worden gegeven van de voorwaarden, welke de brandstoffen - commissie stelt. Die voorwaarden bevatten onder meer le. het vooraf storten van de koopsom; 2e. het vooraf storten van een waarborgsom, die kan worden verbeurd als boete, indien de handelaar óf niet op tijd stort óf niet op tijd af haalt óf niet op tijd levert óf van bepaalde prij zen afwijkt, óf verboden handel drijft óf ver zuimt de voorgeschreven aangiften te doen van gedane leveringen en voorradige hoeveelheden. 3e. Om het meedoen aan kleine handelaren te vergemakkelijken, kunnen zij opgeven alleen in kolen of alleen in briketten of alleen in turf te willen handelen of alleen in twee der drie soor ten. Ook kunnen zij opgeven niet meer te wil len omzetten dan in bepaald bedrag of slechts in aanmerking te willen komen voor levering aan een bepaalde buurt. Slechts zij, die zich verbinden aan alle gestel de voorwaarden te voldoen, kunnen voor levering in aanmerking komen. NAMENS" DE COMMISSIE. Voorzitter. J. W. de GOEJE. Heden overleed na een smartelijk lijden onze geliefde broeder en Oom de Heer JAN JACOB WIQBOUT, in den ouderdom van 57 jaar. Helder 19 Juni 1917. Namens de Familie P. WIQBOUT 1 F W1GBOUT-VOLMER. en Kinderen. A. WiGBOUT. 's Gravenhage M. HOELANDT-WIGBOUT. D. J. J. HOELANDT. en Kinderen., Amsterdam Helder Op Dinsdag 26 Juni 1917 hopen ffi g onze geliefde ouders Jn. SLUIS S en w 1 n. DE VRIES p hunne 25 jarige echtvereeniging ie jïj herdenken. fl (3 Namens hunne kinderen, p Cornelis. j| Jacob Dirk. e Marie<J m Wieringen) 21 luni 1917. yj 1867. 1917. Op den 30sten Juni a. s. hopen on- 4), p ze geliefde Ouders, Behuwd- en Groot- p S ouders S CORNELIS KEIJZER i GERBRECHTJE SCHELTUS o hunne 50 jarige herdenken. echtvereeniging te Hunne dankbare kinderen Si Wed. C. Omis N, Keijzer <V v| A. Keijzer-Metselaar. tül M. Omis-Keijzer J. Omis. 1 H J- Keijzer p |ac. Keijzer-Wagemaker. 8 3 G. Keijzer 3 K en Kleinkinderen, w 3 Wieringen, 22 Juni 1917. Het Bestuur d reVereeniging „VISSCHERS- BELANGEN te Van Ewijcksluis, wenscht bij inschrijving te verpachten: le. het recht to het van wier langs den Oost-dijk van den Anna Pau lowna Polder en op de 100 Meter voorgrond langs dien dijk in de Zuiderzee vanaf het haven tje aan den Oosthoek tot mijlpaal II de z.g.n. hoek van Mandjesbaak. 2e. idem, idem als voorgaande vanaf mijlpaal II de hoek van Mandjesbaaktot aan den Wieringerwaarderdijk. 3e. het recht tot het van wier op de 100 Meter voorgrond langs den Amsteldijk vanaf Van Ewijcksluis tot aan den Oosthoek. Alles gedurende het loopende pachtjaar en op de verhuringsvoorwaarden, als door Dijkgraaf en Heemraden van den Anna Paulowna Polder zijn gesteld. Inschrijvingsbiljetten worden tot uiterlijk Dinsdag 3 Juli a.s. ingewacht aan het adres van den Secretaris der Vcreeniging K. KEURIS Az DE KOOIJ, KOEGRAS. Namens het Bestuur der Vereeniging „Visschersbelangen te Van Ewijcksluis Secretaris. Ondergeteekende deelt langs dezen weg den kiezers van de Gemeente Wieringen mede, da* hii zich, wegens zijn hoogen ouderdom voor een candidatuur voor den Raad. V. HEIJBLOK. Wieringen, 22 Juni 1917. k

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2