1 WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. £(ti buwdijH naar de wereld. 8e jaargang.Dinsdag 3 Juli 1917.No. 49 uil Ie ton» m WIERINGER COURANT j» J- WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBODE" J J J VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f0.60. GEMENGD NIEUWS. Onbepaald (klein) verlof. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen 13 Juli a.s. in het genc.i\fón onbepaald (klein) ver lof worden gesteld a. de dienstplichtige korporaals en manschap pen van de militie-lichting 1913, die bestemd zijn om later naar de Landweer over te gaan (dus uit gezonderd hen, die behooren tot de bereden korp sen, de pantser-fort-artillerie of de torpedisten); b. de dienstplichtige korporaals en manschap pen van de lichting 1911, Wioorende tot de pant ser-fort-artillerie of de torpedisten. VREESELIJK ONGELUK. Tusschen Haarlem en Halfweg heeft Zondagna middag een ernstig ongeluk piaats gehad. De heer Groen, handelaar in rijwielbanden te Amsterdam, kwam met zijn vrouw, 11-jarig zoontje en 8-jarig dochtertje op zijn motorrijwiel met zij- spanwagen van Haarlem terug. Het zoontje was achter zijn vader op den motor gezeten, terwijl meeder en dochter in het zijspan zaten. Ter hoogte van de Liedebrug werden zij achter op gereden door de E.S.M., die om 5 uur uit Haar lem vertrekt. Eenigen tijd lang reden motor en tram gelijk op, waarbij de eerste ongeveer één me ter vóór bleef. Plotseling brak de verbindingsstang tusschen de motorfiets en het zijspan, de motor maakte een zwenking naar rechts, kwam met het zijspan midden voor den tramwagen. De trambe stuurder remde uit alle macht, zonder den wagen echter tot stilstand te kunnen brengen. Het ge- heele ongeluk had zich trouwens in enkele secon den afgespeeld. Toen de wagen tot stilstand was gebracht, bleek het, dat. de vrouw zich onder het achterstel van <Tèn motorwagen bevond. De vader en beide kin deren werden naast den wagen gevonden Onmiddelijk werd naar Haarlem getelefoneerd om den auto der E.S.M., die alle benoodigde mate riaal bevat en spoedig was deze ter plaatse. De .motorwagen werd opgevijzeld en de vrouw, ont vettend verminkt, teruggevonden. Zij schijnt on- l'tmddelijk gedood te zijn. De toestand van den heer Groen is hopeloos, hij had de ruggestreng ernstig gewond en boven dien wonden aan armen en beenen. Het zoontje is een voet afgereden, het been is geampureerd. Het dochtetje is er goed afgekomen; de tram is over haar geschoven, zonder dat zij met de wie- u. En zonder het antwoord van Marie af te wach ten, wierp hij zich in een leunstoel en liet het hoofd op de hand rusten, Marie bleef voor hem staan en zag hem vol vrees aan en zwijgend. Zij waagde niet hem toe te spreken, want hij scheen in donker nadenken verzonken. Somwijlen maakte hij eene beweging, die aanduidde hoe het kookte ip zjjn binnenste, en sloeg zich met de vuist voor het hoofd- Marie naderde hem eindelijk, boog zich naar hem toe en zeide zacht „Lancy, gij lijdt. Ben ik niet in staat u te troos ten „Neen, neen," antwoordde hij ontstuimig. „Ik kon het voorheen toch dikwijls. Ik heb wel niet altijd deelgenomen aan de vreugde, die gij in de wereld zocht, maar in het lijden, dat u drukt in het ongeluk, dat vervolgt, wil ik mijn geheele aandeel hebben, en ik verlang van u het mij niet te onthouden." ,,Het is te laat; het verledene is niet meer in mijne handen, en wat de toekomst betreft, ben ik verloren, zonder redding verloren I" ,,ln naam van datgeen wat u het dierbaarst is, in naam uwer kinderen, bezweer ik u, Lancy, geef niet alles verloren O, indien gij uw hart mij maar openen wildet Uw vertrouwen ^zou mij gelukkig maken, en Wellicht wist ik een middel te vinden, om de wonden te heelen, waaraan gij lijdt." „Gij kunt niets voor mij doen 1" „Ik weet wel, dat eene vrouw weinig vermag; maar ik weet ook dat in het ongeluk de geringste steun reeds troost verschaft, en wat ik kan wil ik voor u doen, Lancy," Deze woorden sprak zij met zulk eene liefdevol le uitdrukking, dat Lancy geroerd werd en, zich 'bprichtende, zeide „Ik dank u voor uwe gehechtheid; gij zult alles UITGEVER: CORN. J. BOSKBR, WIERINGEN. len in aanraking is gekomen, zij kreeg slechts eeni- ge schrammen. Van den eersten wagen der tram was het voor balkon ingedrukt. De wagenbestuurder was zeer onder den indruk van het gebeurde. Het verkeer ondervond een goed half uur vertraging. Veel appelen en peren Het zeer gunstige weder geeft alle hoop op een goeden appel- en perenoogst. -In de Hoeksche Waard staan de boomen er over het algemeen prachtig bij. Valsche broodbons I Een bakker te Maastricht ontving broodbons. die hem -vreemd voorkwamen. Een vergelijking met echte bons bracht hem de overtuiging dat hij valsche bons ontvangen had. De politie werd gewaarschuwd en Vrijdag ge lukte het de recherche twee gebroeders aan te houden, die verdacht worden de bons vervalscht te hebben. De een was schilder en deze heeft ver mcedelijk de bons geverfd. De bons zijn vrij goed na gemaakt wat kleur betreft. De cijfers zijn ech ter grooter dan die op de echte, zoodat bij een ver gelijking met deze laatste de valschheid terstond opvalt. Lim.K. Voedsel gebrek Naar de Asser Ct, vernam, doet zich het ge brek aan voedsel zeer gevoelen te Veenhuizen. Aan de gestraften worden per dag uitgekeerd, twee sneden rogge brood en één bord erwtensoep Dat dit bij zwaren arbeid op het veld niet vol doende is laat zich gevoelen. Velen der gestraften lijden dan ook aan buikziekten en zijn niet in staat geregeld door te werken. HET ZWENDELPROCES KUPFER. Te Berlijn is het proces begonnen tegen Meta Kupfer, de vrouw, die zich aan de groote levens iniddelen-zwendelarijen heeft schuldig gemaakt. In deze zaak worden een aantal der beste Duit- sche namen genoemd, namen van personen, die tuk op oorlogswoekerwinsten, zich door de be driegster op sleeptouw lieten nemen en haar geld fourneerden, dat sinds binnen enkele weken twin tig tot dertig percent winst afwierp. Meta Kupfer staat terecht, beschuldigd van valschheid in ge schrifte, bedrog, frauduleus bankroet, onvolledi ge boekhouding en het nalaten van het opmaken van een balans. Niet minder dan 82 slachtoffers heeft ze gemaakt, waaronder zelfs een gravin Zep pelin, vernemen, maar ik moet u het bittere lot besparen het uit mijn mond te vernemen. O, gij ongelukkige, dat gij aan zulk een man gekluisterd zijt I" „Ik weet niet wat ik hooren zal; maar als ik van dit oogenblik aL uw vertrouwen weder bezit, zal ik mij gelukkig achten, moge dan ook wat ik ver nemen zal nog zoo rampspoedig zijn." Lancy schudde treurig het hoofd en ging op dof fen toon voort „Als ik een middel wist om dit ongeluk te ver bergen, zou ik het voorzeker gebruiken, want het is onrechtmatig dat gij voor mijne verkeerdheden lijdt, maar er is geen ander redmiddel. Zoo weet dan gij ziet een onteerde, te gronde gerichte voor u, die door de maatschappij zal worden uit- gestooten Laat mij spreken. Slechts één middel blijft mij over aan mijn leven een einde te ma ken; doch ik wil dit niet aangrijpen, daar het u is vertwijfeling zou storten; maar ik moet nu vluchten naar een ver en vreemd land. Gij zult naar uwe familie terugkeeren; uw vermogen is be veiligd en het zal voor u en de kinderen toerei kend zijn," „Hoe!" riep M"arie met tranen in de oogen uit, „op deze wijze wilt gij mij verschoonen En gij zoudt gelooven, dat mijn vermogen mij liever is dan mijn echtgenoot O, Lancy, hoe weinig kent gij mij, en hoe smartelijk is deze verschooning voor mij „Ik wil ten minste dezen plicht vervullen. Ik ken de wereld zij zal u vergeven dat gij mijn naam draagt, omdat gij rijk zijt." „Maar behoor ik dan tot die wereld die gij be doelt En heb ik slechts daarom hare grondstel lingen afgekeurd om nu de laagste dezer grond stellingen aan te nemen Neen, Lancy Mijn ver mogen is beveiligd, zegt gij; ik dank God daar voor, want gij kunt nu daarmede uw val voorko men. Zorg slechts, dat voor onze kinderen brood overblijft, en handel met het overigen naar wel gevallen." „Gij weet niet wat gij doet, Marie, maar ik zal het niet dulden. Gij kent mijn besluit en dit zal ik volgen." Sidderend en buiten zich zeiven wierp Marie ADVERTENTIÊN: van 1-5 regelsfO.L.0 Iedere regel meer0.06 De beklaagde begon dadelijk met te bekennen, zich in alle opzichten schuldig te achten. Zij heeft twee kinderen, een mooie dochter, Ger trud, die haar in haar zaken heett bijgestaan, en een zoon die in dienst is. Na een huwelijk van zes jaar stierf haar man. Haar vader steunde haar aan vankelijk; toen deze stierf erfde ze 36.000 mark, die ze in enkele jaren inteerde. Met 130 mark ge leend geld kwam ze in 1915 te Berlijn. Een poging om haar brood te verdiennen met den verkoop van taschjes voor broodkaarten en alcoholvrije dran ken mislukte Ze leende toen 400 mark en vestig de zich als vertegenwoordigster van zaken in le vensmiddelen; met nog eens 400 mark, die ze van kennissen wist los te krijgen, kon zij van een Hol- landsche firma wat thee, cacao en honing koopen. Veel leverde haar handel eeist niet Op. doch zij kon toen de vertegenwoordiging van marmelades Voor een onderneming uit Bötha krijgen. Daarmee )ieemt de zwendel een aanvang. Ze betrok de jams -bij wagons tegelijk en wist nu links en rechts van vrienden en vreemden geld los te krijgen tegen de (belofte op reusachtige winsten. En hoewel haar geldschieters wisten, dat ze aan het leger, aan hos pitalen, aan alle mogelijke militaire inrichtingen le gerde, lieten ze zch, door de winst verlokt, over halen om haar gelden voor te schieten. Van de (groote leveranties van de jam hadden de za ken zich natuurlijk uitgebreid die ze haar geld schieters voorspiegelde, was echter geen woord waar. Ze nam alle haar toevertroude gelden aan en betaalde den eenen geldschieter met het glde van den anderen. Ze vestigde maatschappijen, waar voor de vennooten een half millioen stortten, pro duceerde valsche orders en valsche brieven en be gon hoe langer hoe meer als „grande dame,, te le- ^en. In twee maanden tijds maakte ze een hlnp.. mênrekenin'g van Ï5W mark, de schoenmaker had 4000 mark van te vorderen in dezelfden tijd, ze huurde een auto voor 60 mark per dag en ging s avonds in de sjiekste restaurants der hoofdstad soupeeren, waarbij ze nooit minder dan 150 mark verteerde. Bij huiszoeking is gebleken, dat ze rekeinigen bezat, tot een bedrag van 3 millioen mark. Twee getuigen werden den eersten dag gehoord. De eene kon weinig reclameeren, ze bleek 12.000 mark te hebben Ingelegd en na een maand reeds 21.000 mark terug ontvangen te hebben. Als men verbrand is door de zon, Dan, zegt dr. J. Kuiper in het „Tijdschr. voor zich voor hem op de knieën en sprak, zijne han den met hare tranen bevochtigende „Ik klem mij aan u vast en verlaat u niet, tot gij mij belooft, dat ik uw ongeluk deelen mag. Hoe, gij zoudt u schamen u van uwe vrouw, de moedei uwer kinderen bijstand te laten verleenen Laat de wereld praten wat zij verkiest, zij kan het on geluk niet verzachten. Zich naar het gevoelen der wereld schikken is lafheid, maar de hand eener vriendin aannemen, en zich door haar van den val laten opheffen, is eervo,. Lancyheb medelijden met mij en belooi mij...." „Weet gij dan ook, wat geschieden zal als ik uwe grootmoedigheid aanneem Morgen zullen uwe bloedverwanten, uwe vrienden u met verwij ten overladen; u zeggen, dat ik mijn lot al te zeer verdien, dat ik meer schuldig dan ongelukkig ben-, zij zullen u zeggen, dat mijne straf rechtmatig is, en dat gij u niet voor een man moocht opofferen, die zich aan verraad jegens u heeft schuldig ge maakt. Helaas dat alles is waarheid en gij dringt er nog op aan dat ik uw offer «ou aannemen „Ja ik dring er nog op aan, want het berouw wischt elke schuld uit. En gij hebt berouw, niet waar, Lancy voegde Marie, met teederste zacht moedigheid en liefde in haren toon, er bij. „O, ik heb berouw duizendmaal berouw riep Lancy uit, terwijl hij zich aan het gevoel zijns har ten overgaf. „Hoe zou ik niet het diepste berouw gevoelen, dat ik u zoo lang heb miskend Is het dan mogelijk, mijn God dat Gij mij vergeeft gelijk rij Ik verdien het niet, ik ben niet waardig met ii onder een dak te leven I O, ik ongelukkige wat heb ik gedaan Ik viel te diep. ik kan niet meer pstaan. Onzinnige! die ik was, voor ijdele vreug de het reine en vreedzame geluk te verwerpen, dat ik in mijn huis kon vinden I" „Stel u gerust, Lancy en grijp moed. Alles is vergeten, alles en denk nu slechts nog aan het verledene om het weêr goed te maken." Na het tooncel, dat wij hebben bijgewoond en dat beide echtgenooten zeer had geroerd, bespra ken zij de middelen, om het op handen zijnde on geluk het hoofd te bieden. Lancy zou zijne betrek king verkoopen en Marie haar vermogen, met uit- Bureau Hippolytushoef, Wieringen. BijbureauC. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna. Agentschap A Keuris Gz. Wieringerwaard Ziekenverpleging," moet men niet toegeven aan de verleiding om zich eens heerlijk met koud wa ter te verfrisschen. Althans de eerste twaalf uren niet. Aanraking- met water toch werkt verveiling van blaren in de hand. Is men stoffig, dan kan mes zich het gelaat afwisschen met een zacht lapje of watje, gedrenkt in zoete olie; wrijft men met een zacht, droog doekje even luchtig na, dan verdwijnt de vettige glans en de huid ziet er frisch uit. Men kwan het verbranden van de huid echter ook wel voorkomen, wat nog beter is. Men vrage bij den apotheker zeonzon-zalf (met 3 pet. werk zame stof) en wrijve daarmee het gelaat in. Rijst als volksvoedsel. Nu de aardappelen schaarsch zijn tegenwoordig en dat wellicht ook nog een twee weken zullen blijven, is een vrij aanzienlijk deel van ons volk hoofdzakelijk aangewezen op het gebruik van rijst In verband hiermee wordt er in het T. v. G. op ge wezen, dat het zilvervliesje van de rijst stoffen be vat, die eventueele schadelijke gevolgen van een eenzijdige voeding met gepelde rijst kunnen voor komen. Wordt nu steeds gepelde d.w.z. van het zilver vliesje ondane rijst gebruikt, en zoo ja, zijn dan bij een langer durend eenzijdig rijstverbruik geen scha delijke gevolgen te duchten En zou het daarom geen overweging verdienen, zoo wordt ten slotte gevraagd, om tijdelijk de gepelde rijst zoo moge lijk door ongepelde te doen vervangen Het aantal krijgsgevangenen der Centrale Mogendheden. Volgens een van Duitsche zijde uitgegeven Oor logskroniek hadden de .Centrale Rijken Duitsch- land, Oostcnrijk-Hongarije, Bulgarije, en Turkije; tot 1 Febr. 1917 2.874.271 gevangenen gemaakt, wonroudti 37.WO ,uItlj-Ki til Yuu l.O JI krijgsgevangenen waren 2.080.699 Russen. 368.607 Franschen. 45.241 Engelschen. 98.017 Italianen. 42.437 Beigen. 79.033 Roemenen. 154.630 Serviërs. 5.607 Montenegrijnes. Een Vrouwanleger. Mevrouw Boerlakin in Rusland, zoo meldt een correspondent van de „Temps", richtte een vrou wen-bataljon op. Honderden jonge meisjes zijn :eeds ingelijfd en oefenen zich in kunst van men- schen - moorden, 't Is afschuwelijk I zondering eener som voor hare kinderen, ten bes te geven. De dienstboden zou men ontslaas, het kostbare meubelement verkoopen en zich na de voldoening der schuldeischers in eene kleine wo ning terug trekken. Nadat het eerste alarm van Lancy's val voorbij was, zou deze een af anderen, al was het ook kleinen, post zoeken te verkrijgen, om op eene nederige wijze zijn gezin te onderhou den. Dadelijk sloot Lancy met zijne schuldeischers eene overeenkomst; zij achtten zich gelukkig, door Marie's vermogen nog betaling te krijgen cn haest- ten zich, de zaak in orde te brengen, opdat zij o- ver haar edelmoedig besluit geen berouw mocht krijgen. Daarop werden de diensboden ontslagen behalve ééne meid die bij hen zou blijven. Zoo haastig en geheim had Lancy alles gere geld, dat hij reeds van. woning was veranderd eer zijn ongeluk algemeen bekend werd. Hij wilde vooral de ontmoeting met de voormalige getuigen van zijne grootheid, met vrienden en verwanten vermijden, dewijl hij vreesde, dal zijne eigenlief de daardoor te zeer zou worden gekwetst. Marie schreef aan hare moeder en haren broeder (die zich buiten bevonden), dat onverwachte ongeval len haar en haren echtgenoot groote offers hadden opgelegd, die zij toch met moed en standvastig heid wilde brengen; zij hoopte echter, dat zij na eenigen tijd in staat zoude zijn, hare bloedverwan ten onder gelukkige omstandigheden weder te zien Intusschen hadden Lancy en Marie hun prachtig huis verlaten en zich in eene kleine, uit drie ka mers bestaande woning, in een afgelegen deel der ftad nedergezet. Lancy bevond zch. terwijl hij zijne aangelegenheden in orde bracht, in den toe stand der hoogste opgewondenheid; thans, nu hij daarmede ten einde was en zijne bezigheid haar doel had bereikt, drukte hem de zoo plotselinge verandering van zijn toestand des te meer ter ne der. Toen hij zijn prachtvol huis verliet, gevoelde hij eene onbeschrijfelijke droefheid; en toen hij zich in zijne enge, nederige woning zag opgeslo ten en zich in vele opzichten bekrimpen en be helpen moest, ging deze droefheid tot de uiterste neerslachtigheid over. (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1